5627
10804749371368208052.jpg
  • sakkay
    #1535
    Háááát, ez jól hangzik de nagyon nincsen így. Rómában mint birodalomban volt olyan város ami 2-300 évig nem látott ellenséget...ez azóta sem sikerült senkinek sem. Arról nem beszélve , hogy az átlag élekor jóval kevesebb volt a középkorban, az orvostudomány és a higiénia teljes hiánya miatt. Az általános éhínségről, és a betegségekről nem beszélve. A-bár a középkornak sok időszaka van-én most a 800-1400-ig beszélek(önkényesen-hiszen a 476-800-ról inkább nem beszélek), szóval a közponi királyi hatalom teljes szétforgácsolódása(állandó csetepaték, pusztítások, helyi villongások az urak között),de egyben a mezővárosok megjelenése a már létezők megint fejlődése' és a szabad városok kifejlődése jellemezte. Reneszánsz nem véletlen, megint felfedezték ami már volt. Karoling korszak direkt kihagyva.
  • wednes
    #1534
    A középkor valamivel "békésebb" időszak is volt.
    Nem küzdöttek birodalmak(feltörekvő birodalmak) életre halálra. Egyrészt a lakosság legnagyobb része földműveléssel kellett, hogy foglalkozzon, rabszolgák kilőve.

    Egyébként pont a rabszolgatartás (nagybirtok rendszer az arisztokraták kezében) szegényítette el a társadalom jó részét a rómaiaknál. A hadsereg reform után a nincstelenek meg katonának állhattak, ami ugye, hogy fedezzék a kiadásokat (na meg újabb földeket szerezzenek) foglalkoztatni kellett.

    Ilyen kényszer nem jellemezte a középkori királyságokat, akiknél inkább a trónharcoknál lévő csetepaté volt a jellemző, néhány száz, vagy ezer emberrel. És ott nem is törekedtek annyira, hogy mindenáron lemészárolják egymást.

    Még általános iskolás koromban gondolkodtam azon, hogy ez a középkorban a szüntelen trónharcok és ütközetek nem borítják vérbe az országokat?
    Nem mivel ez a nemesség kis külön háborúja volt, annyira nem sújtotta elemi erővel a lakosságot.
  • sakkay
    #1533
    Kb amúgy ilyesmi. Arra, hogy az ember arányt vonjon tökéletes. Bárki nézze meg a korai Európa nagy csatái a középkorban, az ókorhoz képest csetepaték. Persze mit várunk akkor, amikor a lakosság meg sem közelíti a római idők számait.
  • sakkay
    #1532
    Most kivételesen csak wiki:
    Itt nézd meg Kivételesen egész korrekt.
  • sakkay
    #1531
    Amit te írsz az a neto katonák létszáma az első körben. A harcok folyamán egy nagyon komoly erősítést hozott Démoszt. Őnekik is gatya lett a végén.
  • wednes
    #1530
    Én ezt a leírást találtam Szürakuszai-ról.

    Athén:
    12.000 Hoplita
    650 lovas
    3.250 könnyű fegyverzetű gyalogos
    1.000 helyi szövetséges
    52.800 tengerész
    264 triérész

    össz: 69.700 fő

    Tény, hogy a legtöbben az evezősök voltak. Mondjuk attól még veszteségként lehet tekinteni rájuk. Gyakorlatilag az egész sereg odaveszett, de nem egyszerre (ennyi ember nem esett egymásnak). 2 évig tartott a csata és folyamatosan jött az utánpótlás mindkét félnél, egyre jobban felduzzasztva a seregeket. Kezdetben az athéni sereg ennek a töredéke volt.

    Szürakuszai védői fele ennyien voltak.
  • Molnibalage
    #1529
    Szürakúzára gondolsz? A teljes görög sereg alig volt 20 ezer fő, segédcsapatokkal.
  • bajsz
    #1528
    Jó kis cikk volt :D
  • sakkay
    #1527
    Itt van erről egy kis szösszenet, meggyőződésem, hogy ezt ennyi idő alatt(pár nap alatt külső belső gyűrű ellenséges környezetben gépek nélkül-azóta sem tudná megcsinálni senki. Nem csak én gondolom így, a West P. is oktatják.Itt van.
  • sakkay
    #1526
    A komolyabb csaták, viszont az ókorban, mondjuk 250-től, majd minden esetben minimum 50, de inkább 100 ezer embert jelentett a csatamezőn-persze összesen. De pl Alésiánál-még az óvatos becslések is 200-250 ezerre teszik-csak a Gallokat.
  • Hunor1
    #1525
    nem kell annyira bepánikolni. emlékezzetek a nemrég kijött macedón vs. római custom csatára. ott volt 3 hoplita falanx (nem azonos a pike flanxxal) és meglepően jól tartották magukat a létszámban nagyobb római gyalogosokkal szemben. volt idő egyébb manőverekre is.

  • sakkay
    #1524
    A köztársaság legvégén a birodalomnak 4-500 ezer katonája volt. Állandó. Ezt a számot csökkentette le Augusztus 2-300 ezerre. A görögöknél majdnem igazad van, de még a poliszok korában is a híres Athéni fiaskó Szicíliában majd 40 ezer ember veszteséget okozott. A középkor, egészen a 15-6 századik mindenféle képen komoly visszaesés volt(nem pedig fejlődés)1066-ban Hastingsnál alig 10000 ember hódította meg Britanniát. De ha azt nézzük, 15-20 ezer ember még a római korban sem számított kis haderőnek. 3-4 légió.
  • Molnibalage
    #1523
    A görög becsléseket nem tudom hogy hol találtad, de én mikor utoljára olvastam a témában a legreálisabb becslés legfeljebb 30 ezer katonáról szólt görög oldalon. Egyszerűen a teljes hadrafogható lakosság és a logisztika nem tette lehetővé ekkora embertömeg mozgatását.
  • Kurfürst
    #1522
    A középkorra valóban lecsökkent a seregek mérete (ott is voltak azért reálisan 30-60 ezres seregek, mohácsnál pl.), mivel kialakult egy külön harcos kaszt. Cannaenál volt 87 000 római és kb 54 000 kártágói, zamánál 51 000 kártágói, 40 000 római. Plataeanál, a görög-perzsa háborúkban a kicsiny görög városállamok összeszedtek kb. 80 000 embert, a perzsákat 80 és 120 000 közé becsülik. Szóval az ókorban még volt "emberanyag", később nem volt, aztán ez változott persze a középkor után.

    Jelenleg úgy tudom úgy lesz mint a Fall of the Samuraiban, azaz 2 x 20-as sereget irányíthatsz, az kb. 6400 ember, a többiek ha még vannak erősítésként jönnek be.

    Egyébként a Shogunban is lehet játszani unit size multiplierrel, elég brutál méretű seregeket lehet összehozni, rohadt sokáig is tart a vérontás.. an engine bírja, más kérdés hogy egy ember számára ez már kezelhetetlen tömeg mikromanageelésre, oda már kellene egy AI aki a seregtestek számára adott feladatot végrehajtaná...
  • Paladin
    #1521
    Már az RTW-ben is probléma volt a túlzott gyorsaság, ez ment már totál komikus szintre a shogun2-ben.
    Emlékszem, hogy amikor a demo kijött (Trebiai csata, ha jól emlékszem, akkor - bár mindenki imádta a végre 3d-s katonákat, az 'átjárható' egységeket, az eltúlzott sebességgen rögtön fanyalogtunk.
    A játék megjelenésének napján, vagy talán másnap, már volt is egy mini-mod hozzá, ami visszavette a shogunban és medievalban jól bevált szintre.
    Azóta is minden nagyobb mod egyik alap változtatása minden TW-ben, hogy ezt az arcade-es marhaságot valahogy kezelje.
  • Molnibalage
    #1520
    Az alap RTW-nél egyszer nehéz szinten bevállaltam egy lehetetlennek tűtő csatát gallok ellen. Nekem kvázi csak lovasom volt és minimális gyalogos, nála meg kb. 4-szers mennyiségi fölény. Ha lovas oldalra és hátba kapta a gyalogosokat azonnal bepánikoltak és rohantak. Itt hagytam abba az alap RTW-t és utána már csak moddal toltam.

    A csata 2/3-ában hullafáradt lovasok rontottak neki a friss gyalogosoknak és mindenkit szétzavartak.
  • Molnibalage
    #1519
    Én meg úgy tudom, hogy a 60-80 ezeres harcoló egyésggel bíró seregek, nagyon ritkák voltak akkor, de még a közpékorban is. A napóleoni háborúk hozták el az igazi tömeghadseregek korát. A segédcsapatokkal és kísérőkkel naná hogy 60-80k, de azok mai szóval élve nem kobbantánsok voltak.
  • sakkay
    #1518
    Tudod ha betartják a ígéretüket, jóval nagyobb csaták, viszont jóval kevesebb-tehát akkor nem lesznek unalmasak. Mert nem lesz 1 körben 3 csata. Viszont ha egy kampányban lenne csak 3-4 2 órás csatád, lejátszanád, mert valószínűleg sorsfordító lenne, és-nagyon ritka. Persze egyenlőre ettől nem kell félned ahogy nézem.
  • wednes
    #1517
    Mondjuk a drop-in battle, más kontextusba helyezi a dolgokat. A gépet lehet 2 perc alatt elverni, azért emberi ellenfélnél már nem olyan gyors (és monoton sémákra épülő) a csata.
  • Kurfürst
    #1516
    A különbség az igazi csatákkal igazából a megjelenített emberek száma. Egy Total Waros csatában max 1000-1500 ember feszül egymásnak, persze hogy hamar vége van. Még Thermopülainál is volt vagy 4000 görög (segédcsapatokkal együtt).

    Egy bármilyen normálisabb csatában 20-30 000 ember mindkét oldalon, az ókorban nem voltak példa nélküliek a 60-80 ezres seregek sem. Cannenal csak a rómaiak voltak vagy 80 ezren emlékeim szerint, és annak is vége lett pár órán belül, szorozd be a Total War átlag 10-15 perces csatáit ezekkel a számokkal. Persze hogy tovább tartott, hiszen volt tartalék. Ezért is örülök neki nagyon hogy most (nagyon drukkolok hogy így legyen) láthatólag a gép is képez tartalékokat. Van drop-in battle, az nagyon vicces tud lenni, mert egy ember taktikázik egy csomót a felállással, manőverezéssel.

    Volt egy adott méretű csatatér, meg 20-30 ember mély alakzatok... a klasszikus makedón falanx ha jól emlékszem 16 ember mély volt, a falanxharcászatnak lényegében az alapja a mélységgel/szélességgel történő játszadozás volt. Nagyobb mélység = jobban nyomták előre egymás azt emberek, és persze lehet pótolni az elesett első sorokat.

    Amúgy szerintem a Rome első részét nagyon megszépíti az idő, ott is brutálisan hullottak az emberek, nem is beszélve hogy majdnem mindig létrejött egy láncreakció szerű pánik és villámgyorsan futott mindenki.
  • Molnibalage
    #1515
    Nekem a RTW-ben voltak időgyorsítással is fél órás csatáim. Egy idő után idegesített, hogy minden csatát le kellett játszani, mert az auto battle néha egész érdekes eredményeket hozott ki. Aztán végül már azt csináltam, hogy kilóra megvettem mindenkit...
  • wednes
    #1514
    Sok leírásban szerepelt, hogy amíg a csapatok tartották az alakzatot (pajzsfal), addig kevesen estek el. A phalanxnál a nyomóerő számított. Mikor egymásnak feszült 2 phalanx, az kerekedett felül, amelyik eltolta a másikat annyira, hogy nem tudták tovább tartani a formációt.

    Ezért fordul az elő (még a történetírók túlzásait is figyelembe véve), hogy általában a győztes oldalon kevés halott volt, míg a vesztesnél akár az egész sereg elpusztult.

    Sok római ütközetnél le volt írva, hogy több ezer barbár harcost öltek meg, míg a saját veszteség nem volt több pár tucat embernél.
  • wednes
    #1513
    Nem kell órákig tartania, csak annyi legyen mint a Rome első részénél. Nem nagyon hallottam anno, hogy valaki akkor panaszkodott volna, hogy milyen lassú vontatott a játékmenet, mert 4-5 perc!! egy csata.

    Na most a Shogun 2-nél ha egymásnak esett végérvényesen a két sereg 1 perc alatt már a vesztes futott (nettó idő, tehát a felállást, előcsatározást, a végén az üldözést nem számítva). Pont ez csökkenti a taktikai lehetőségeket a játékban, mert már sok lehetőség nincs. Kihátrálásra elszakadásra (tartaléknak semmi értelme), újraszerveződésre. Egy nagyobb ívű szárnyakról történő bekerítés is mire odaér, már a centrumban harcolók lerendezték egymást.

    Nem kell újra feltalálni a spanyol viaszt. Egyszerűen a csata sebessége legyen a Shogun 2 előtti.
  • a.carkey
    #1512
    Nem tudni melyiknek milyen hosszú fegyvere volt! Már az is előny, ha a tied pár centivel hosszabb. :D (Ezért is utálták a középkorban a svájciakat!)

    Amúgy meg nézzétek meg az Alatristeben két pikás alakulat harcát! Na kb. így kell elképzelni szerintem egy ókorit is, mínusz a muskétások.


  • ozzz
    #1511
    Igen egész jó, én már játszom vele pár napja gallokkal. De ez is 1év/kör.
  • GaBika6
    #1510
    Akit érdekel a megjelenésig el lehet szórakozni ezzel a moddal. Kicsit gyenge a shogun2 után, de jobb mint a RTW grafika és a zene igen tetszetős...
    DBM

  • Molnibalage
    #1509
    Ezen felül sokan elfelejtik, hogy ez nem 1:1 modellezés, hanem taktikai modellezés. Tehát, ha az egyes egységek között a hentelési idő relatíve eltér, akkor az aboszlút nem számít.

    Most komolyan, ki játszana végig 4-szeres időgyorsítással is egy 12 órás csatát...?
  • sakkay
    #1508
    Tényleg nagyon sok lehetőség lenne az évszakokban és az időjárásban..tényleg nem értem ekkora lehetőséget kihagyni.Ráadásul a motor tudja is.
  • Molnibalage
    #1507
    Az RTW-ben imádtam, hogy a nagy térképen hol tél, hogy nyár van. A mozgást is befolyásolta, hogy ha kiértél a havas zónából. Egyedül az fáj, hogy az Alpok hágói télen is átjárhatóak voltak, ami a valóságban nem igaz. Télen sereg max. hajón ment.
  • sakkay
    #1506
    Értek de bocs nem rád haragszom, de szarozik a gépem valami gáz van.
  • sakkay
    #1505
    Ha vicc volt akkor szar, ha komoly akkor nem étek egyet.
  • Hunor1
    #1504
    ezen a problémán hamar segítenek a modderek ne félj! A megjelenés napjától többek már azt kezdik munkálni hogy minden egységre dobnak +2 morált és +pajzsvédelmet vagy elvesznek a sebzésből. az egységméretekre meg néhány óra alatt lesz megoldás. ugyan ez a hajók sebességére és annyi.
  • wednes
    #1503
    Akkor is hatalmas túlzás, hogy több ezer ember egymásnak esik és 2 perc alatt felszeletelik egymást, mint a parizert.
    Shogunba ilyen csaták voltak. Akkor is hullottak mint a legyek, ha hasonló egységek voltak (picit lassabban) és még az arcvonal sem borult fel.

    Régen a csatákban a nagy veszteségek akkor történtek mikor a vesztes alakzata felbomlott és kezdődött a mészárlást. Felállt hadrendnél csekélyek voltak a veszteségek, a falaxnál is.

    Hogy miért baj ez a játék szempontjából?
    Egyrészt mert egyre inkább starcraftra kezd így hasonlítani a játék sebessége, másrészt mert a taktikai lehetőségeket is csökkenti.
    Gyengébb (vagy kevesebb) egységek csak áldozatnak jók így, nem lehet feltartani velük egy rövid időre erősebb nagyobb csapatokat, míg egy átkarolás megtörténik. Nem azt mondom, hogy több órás ütközet legyen. Csak ne ez legyen, hogy egy 80 fős egység 30 másodperc alatt elpusztul. Tartsanak ki 1 percig már sokkal jobb, kevésbé kapkodósabb a játék.

    Med 2-be azért elkardozgattak percekig a csapatok, ha különösebb bekerítés nem történt, aztán ott volt az időgyorsítás, ha valakinek ez vontatott volt.
  • Kurfürst
    #1502
    Ezen a gyors játékmenet dolgon sokan rugóznak, én nem látom annyira vészesnek. A Shogunban pláne nem, japán környezetben (nuku pajzs, alig páncél, brutális fegyverek) reális szvsz, ne legyenek már percekig tartó "kardozások", ez nem rpg hogy az 500 hitpointból jajj lement 40... első blikkre valóban nagyon gyors, ha az ember viszont megnézi alaposan, valóban az van amit mondasz, hogy a sötétebb egyenruhájú falanx legázolja a világosabb, legalapabb falanxot, miközben alig szenved veszteséget.. ezt annyira nem látom gáznak. Most mégis, milyen legyen egy olyan harc ahol tucatnyi pika feszül egymásnak, és kitérni sehova lehet? a kardos-pajzsos gyalogság ellen már korántsem megy úgy az írtás.

    A Rome 1-ben is kb. szart se ért a Levy Pikemen, hacsak nem lovasság ellen vagy valami szűk helyen kardos gyalogság, lovasság ellen. de egy másik falanx, az más tészta.. Tegyük fel, kezedbe nyomnak életedben előszőr egy sarissát, hogy menjél böködjél vele olyat aki 6 éve mást se csinál.. valami hasonló lesz a végkimenetel.

    A másik hogy ha megnézed, a falanx olyan 6 x 12-es nagyságú, szóval 80 fős normal méretű egység, lehet a duplájára is rakni az emberek számát, akkor tovább fog tartani a harc.
  • wednes
    #1501
    Tudom, hogy ne a negatív dolgokat lássuk meg, meg mindig csak sírás...

    De akkor is bánt, hogy úgy látszik marad a Shogun 2-es gyors játékmenet. Az egységek marha gyorsan legyakják egymást, itt a 2 falanxra gondolok. Jó a vesztesen lehet látni, hogy gyengébb egység, de akkor is kitarthatna valamivel tovább. Maradnak akkor a 2-5 perces csaták.
  • Hunor1
    #1500
    no egy újabb vidi akkor!
    most végre bemutatták a falanx formációt! sokan rinyáltak miatta hogy a nílusi csatában semmit sem csináltak. szerintem jó lett, már ami a látványt illeti

  • Kurfürst
    #1499
    Meg ugye rajzolhatnák újra az összes textúrát.. de hagyjuk is, jó lenne, nem így lett, én inkább már próbálgatnám. :)
  • sakkay
    #1498
    Óriás állatság, de a TW onlinen már kitárgyaltuk. A kezét törném annak a baromnak aki ezt kitalálta. A kampány térkép srartégia legfontosabb részét és lehetőségeit tették tönkre.
  • Kurfürst
    #1497
    1 kör 1 év. Ettől függetlenül lesznek évszakok, csak a kampány térképen nem jelenik meg, a csatemezőn viszont valahogyan igen!
  • GaBika6
    #1496
    HI!
    A hivatalos tájékoztatás szerint 1 kör 1 évszak vagy 1 év? A kiegyensúlyozott kampány miatt nem mind1 mire tervezték. Természetesen a taktika miatt sem a térképen. Az egységkártyákban is csalódnom kellett. A hajócsatáról ne is beszéljünk. Az AI megint be lett harangozva, kíváncsian várom.
    Mondjuk lesz megoldás a modok-al, pl Shogun 2-ben is igen szépek lettek az egységkártyák darth mod-al.