48
Calisthenics Paul Wade Fegyencedzés című könyve alapján
  • COD Black Ops
    #1
    Most olvastam a Fegyencedzés cimű könyvet és gondoltam nyitok egy ilyen témát mivel ez nem a testépítés kategóriába tartozik hanem erőnövelés a fő célja.

    Én ettől a héttől álltam neki az edzésprogramnak azok véleményét várom akik hasonló (vagy ugyanilyen) módszerrel edzenek illetve azok véleményét akik olvasták a könyvet.

    Röviden a sportról:

    A calisthenics eredete az ókori görög időkbe nyúlik vissza. A thermopülai csata előtt perzsa felderítők jegyezték fel, hogy a spártai katonák egymással szinkronban fura, táncszerű mozgást végeztek és ezt a perzsák a gyengeség jelének vették. Ha tudták volna mi vár rájuk ... (lásd a 300 című film)
    A 19. században Friedrich Ludwig Jahn (19. századi porosz testnevelő, a gimnasztika atyja) tanítványai vitték az USA-ba ahol testnevelésre használták. Ma is igen népszerű, egyaránt használják sportolók edzésére, iskolai testnevelésórákon sőt még a fegyveres erők tagjainak kiképzésénél is.

    Mára a calisthenics egy általános értelmű gyűjtőfogalommá vált. Olyan gyakorlatokat nevezünk így, melyek a saját testsúlyt használják ellenállásként.

    Paul Wade könyvéről : (amibeln leírja hogy milyen technikákkal erősödhetünk meg)

    Hogyan kell edzeni akkor, ha VALÓBAN AZ ÉLETED múlik az IGAZI erődön és keménységeden?

    A legtöbb testedzéssel foglalkozó rendszer a „háziasított” embertípusnak szól, azaz olyanoknak, akik viszonylagos biztonságban élik az életüket, erejüket büszkeségből ápolják, teljesítményt látnak benne, és nem a túlélés feltétlen szüksége hajtja őket. A profi sportoló azért edzi a testét, hogy jól teljesítsen egy sporteseményen, nem pedig azért, hogy biztonságosan kerüljön ki egy élet-halál küzdelemből. Még a katonák és a rendőrök is inkább a fegyvereik nyújtotta biztonságra támaszkodnak a győzelem eléréséhez, nem pedig saját nyers erejükre.

    Egyetlen olyan hely van a világon, ahol a nagyobb erő az élet és halál közti különbséget jelentheti: ez pedig a jól őrzött börtön. Ebben a környezetben – ahol a megfélemlítés napi gyakorlat – a ragadozó egy pillanat alatt végezhet a gyengébbel. A börtönök kegyetlen világában az ember vagy hivatásos áldozat lesz, vagy megszerzi a túléléshez szükséges félelmetes erőt, ami azt jelzi a ragadozónak: jobb, ha nem próbálkozik.

    PAUL WADE 19 évet töltött olyan pokoli helyeken, mint a San Quentin, az Angola vagy a Marion börtön. Félős és nyeszlett srácként lépte át a börtön kapuját és a föld egyik legerősebb embereként szabadult onnan. Paul Wade a fegyházban töltött időt arra áldozta, hogy kifejlessze a túléléshez szükséges félelmetes erőt. Ki gondolta volna, hogy éppen Amerika börtöneiben találjuk meg a hatalmas erő megszerzésének elveszett titkát! Paul Wade úgy ásta ki ezeket a titkokat, mintha az élete múlt volna rajta – és nyilván sok tekintetben pontosan ez volt a helyzet.

    Paul Wade kiszabadult: megfizette „tartozását a társadalomnak”. Méghozzá nem csupán az átélt szörnyűségek által, hanem a legnagyszerűbb ajándékkal, amit csak adhatott: a fegyencedzés technikáit bemutató könyve MINDENKINEK hasznára válhat, akinek elege van a puhányságból és igazi erőre vágyik!

    Előnyök:

    - brutális izomerősítő hatású
    - rengeteg kalóriát lehet elégetni vele
    - izület és ínszalag erösítő

    Gyakorlatok:

    -Fekvőtámasz
    -Guggolás
    -Húzódzkodás
    -Lábemelés
    -Híd
    -Fekvőtámasz kézenállásból
  • bakvarnyu
    #2
    Érdekes!
  • David2
    #3
    saját testsúlyhoz, mint ellenálláshoz könnyen hozzá tud szokni az ember, így idő után már nem az erő, hanem a kitartás fejlődik csak. Persze ezek is gyakorlat függők.
  • COD Black Ops
    #4
    A könyv mind a 6 gyakorlatot 10 különböző gyakorlatra osztja le így fokozatosan növeli az erőt és a kitartást míg el nem éred a mestergyakorlatokat.

    pl: húzódzkodás

    1.Függőleges húzás (ajtófélfa előtt állva odahúzod magad majd visszatolod) Ez nagyon egyszerű gyakorlat bárki meg tudja csinálni

    2.Vízszintes húzás
    3.Bicska húzódzkodás
    4.Fél húzódzkodás
    5.Teljes húzódzkodás (Ebből egy átlag ember nem sokat tud mac 5-6dbot kommandósoknál 15 az alapkövetelmény de ha végigcsinálod hónapok alatt az első 4 gyakorlatot akkor menni fog akár 10 is.
    Minden gyakorlatnál akkor léphetsz tovább ha teljesítetted a minimum szintet ebből pl:2x10
    6.Húzódzkodás szűk kézfogással
    7.Felemás húzódzkodás
    8.Fél egykezes húzódzkodás
    9.Fél egykezes húzódzkodás törülközővel
    10.Egykezes húzódzkodás (ez a mestergyakorlat és még ezt is lehet fokozni de felesleges mivel ha eljutsz arra a szintre hogy egykézzel 20x feltudod magad húzni az olyan mintha (ha pl:70kg vagy) 70kg-al bicepszelznél egykezes súlyzóval tehát normális testalkattal sokkal erősebb lehetsz mint a sok 50es karú tetstépítő.

    Így a végtelenségig növelheted az erőd :)
  • COD Black Ops
    #5
    Ezek az alap gyakorlatok:

    -Fekvőtámasz
    -Guggolás
    -Húzódzkodás
    -Lábemelés
    -Híd
    -Fekvőtámasz kézenállásból

    Ezek pedig a mestergyakorlatok:

    -Egykezes fekvőtámasz
    -Egylábas guggolás
    -Egykezes húzódzkodás
    -Teljes lábemelés
    -Állásból híd állásba
    -Egykes fekvőtámasz kézenállásba
  • David2
    #6
    ezeket leírhatnád akkor bővebben, akár külső hivatkozásba

    és a könyv milyen gyakoriságú, volumenű edzéseket javasol?
  • David2
    #7


    ez is jónak tűnik
  • COD Black Ops
    #8
    Hát ez elég változó minden gyakorlatnál de általába 2-3 x 20-40 sorozat.
    Komplett edzésprogramokat is ír a heti 2x15perc edzéstől a "Supermax"-ig ami heti 6 nap és 1-1 gyakorlatból 50edzősorozat.Ezenkívül lehet akár hibrid edzésprogramokat is kialakítani pl:kettlebel súlyzó így a végtelenségig lehet nehezíteni a gyakorlatokat.

    Leírni nem akarok mindent töltsd le torrentről vagy vedd meg (de inkább vedd meg mivel 336 oldal) ha komolyan érdekel.Azt előre mondom hogy elég sokszor fikázva vannak benne a testépítők(gyúrósok) kb emberszámba se veszi őkat a szerző csak a görögöket és a régi (1900-as évek elejei) "erősembereket" tekinti igazi testépítőnek.
  • tigeroo
    #9
    nem a "modern" testépítőket kéne fikázni, hanem tudni hogy az izom nagysága nem (feltétlenül) függ össze az erővel
    2. kép alatti bekezdéstől érdemes olvasni
  • COD Black Ops
    #10
    okés de ez most lényegtelen pont azért nyitottam külön témát hogy ne vegyék fikázásnak a "modern testépítők"
  • tigeroo
    #11
    én nem veszem fikázásnak, csak tisztázzuk szerintem ezeket már az elején a további félreértések elkerülése végett :P
  • COD Black Ops
    #12
    és az erőemelés nem = a teljes testsúllyal végzett gyakorlatokkal az erőemelők is súlyzókkal végzett gyakorlatokkal erősödnek meg.Paul Wade igazából nem a testépítőket gyalázza hanem a súlyzókat és a modern gépeket mivel rengetek "nem látható" sérülést okoznak amik csak később jönnek ki.
  • bardocz
    #13
    Vízszintes húzódzkodás az milyen? Nem mintha a bicskát tudnám milyen...:D Mondjuk ha ezt elkezdeném, akkor lehet nem szórakoznék ezekkel, mert 10x fel tudom magam húzni, legalábbis azzal a kéztartással, amit a galéria lépcsője megenged.
  • 0Fritz0
    #14
    Húzódzkodásnál közel sem csak a bicepsz van megterhelve.
    Legjobban a hátat dolgoztatja meg, de még a váll, az alkar, sőt még a mell is dolgozik.
    Szóval ez a "10.Egykezes húzódzkodás (ez a mestergyakorlat és még ezt is lehet fokozni de felesleges mivel ha eljutsz arra a szintre hogy egykézzel 20x feltudod magad húzni az olyan mintha (ha pl:70kg vagy) 70kg-al bicepszelznél egykezes súlyzóval tehát normális testalkattal sokkal erősebb lehetsz mint a sok 50es karú tetstépítő." kissé túlzás. :)
    Az sem mindegy, hogy teljesen leengedi-e magát (általában csak derékszögig engedik le, bár néha ez sem árt, fő a változatosság) és hogy mennyire hintázó a lendület és mennyire rántja fel magát csípőből az illető.
    Az edzendő kar megfogása a másik kézzel is jelentős könnyítés.

    Ahogy nézem a calisthenics nem a szabályos végrehajtásról szól, hanem egyfajta súlyzók nélküli atletikus "unom már a termet és az egyhangú mozdulatokat" szabadtéri edzésről és így nem is lehet egy az egyben összehasonlítani őket.
  • bardocz
    #15
    Mondjuk 90 fokig leengedve bárki megcsinál 10et. Én nem szoktam magamat teljesen leengedni, olyan 160°-ot zárhat be a felkarom az alkarommal. Hintázó mozgás mondjuk szokott lenni, de ha úgy érzem, hogy nem tudom normálisan folytatni, akkor inkább abbahagyom, mert semmi értelme.
  • 0Fritz0
    #16
    Szerintem erre gondol:
  • bardocz
    #17
    Ja hogy lent van a láb, értem. Én ezt itthon nem is tudnám sehol sem csinálni, legalábbis nem jut eszembe semmi hely erre.
  • 0Fritz0
    #18
    A szabályos gyakorlat végén szerintem már lehet kicsit csalni, mert lehet, hogy pont az a kevés hiányzik a bedurranásig.
    Bár ízlések és edzések... :)
  • bardocz
    #19


    Az a kézenállás nem gyenge, én folyamatosan eldőlök valamelyik irányba közben.
  • szekrény
    #20
    az író nem rejti véka alá hogy akin van felesleg akár zsír akár izom vagy valósan nehézcsontozatú eélye sincs 5-6-os szint fölé mennie, esetleg ha állandó diétába lenne alacson szénhidráton , tehát a 170-180 cm-es 50-60kg-os gyorsanyagcserélyű madárcsontozatúemberek előnyben vannak , aki meg olyan gyenge hogy alapból nem tud 10-et húzóckodni meg legalább annyit tolódzkodni felnőtt korára az meg eleve reménytelen eset és ennél a gyakorlatnál nagyon sokat számít a technika mint ahogy a kettlebellnél is , de k*rva drágák az órák könyvből meg nemlehet rendesen elsajátítani, pláne a fegyencedzés c. könyv amiben szemtelenül kevés kép van mondjuk egy meztelen harcos vagy más pavelos könyvhöz képest, egy szó mint száz mekdonálcos kajától itt sem lesz senki tarzanmajomember ...
  • bardocz
    #21
    Akkor egész jó esélyeim vannak a 184/65-el.

    Viszont nem tudom hol, de azt olvastam, hogy ő 80 kiló körül került börtönbe, előtte meg pár mondattal, hogy vézna emberként, miközben olyan magas mint én. Azért egy 185/80as ember minden, csak nem vézna, maximum gyenge, mert az a plusz súly nem izomként, hanem zsírként van rajta.
  • szekrény
    #22
    amúgy miért nem maga Paul "Coach" wade szerepel a képeken , mint pavel a saját könyveiben ?
    biztos már valami öreg lehet ha 79-be csukták le , de akkor meg miért várt eddig,mert látta a zsetont a könyvben ...
  • szekrény
    #23
    meg aztán a börtön koszt nem arról híres hogy megfelelő lenne az ilyesfajta mozgáshoz szükséges diétához ...
  • bardocz
    #24
    Nézz meg pár natgeos börtönös műsort, többség ki van gyúrva:D
  • szekrény
    #25
    a kivangyúrva az azt jelenti hogy súlyfeleslege van szerencsésebb esetben izomból, de a nagy izom nem arányosan erősebb a kisebbnél
    börtönkigyúrtcsávó

    calistenixes csávó
  • bardocz
    #26
    Azért a felsőnél lényegesen izmosabbak is vannak.
  • szekrény
    #27
    a filmekben a stasztiszták ?
  • bardocz
    #28
    Dokumentumfilm, nem hinném, hogy nagyon statisztákat visznek be, vannak ott elegen.
  • szekrény
    #29
    csináljá már screenshot-ot ,köszi
  • szekrény
    #30
    mondok egy példát : TYSON.
    mondjuk az ő súlycsoportjában már nem számítanak a kilók de meg lehet nézni a képeit amikor aktív volt meg amikor sitten , ráadásul ő egy isten, ha valamit be lehetett volna vinni neki akkor biztos be is vitték volna nem bundáskenyéren kellett volna élnie meg levesen ...
  • Jobrog
    #31
    "az író nem rejti véka alá hogy akin van felesleg akár zsír akár izom vagy valósan nehézcsontozatú eélye sincs 5-6-os szint fölé mennie"

    Nem tudom hol olvastad ezt a könyvben, én jó párszor elolvastam és azt írja hogy akinek zsírban van felesleg,annak jóval nehezebb lesz a húzódzkodás, és lassabban fog előre lépni,mivel felesleget kell pluszban emelgetned, ezért érdemes annak elkezdenie diétázni hogy beálljon az optimális súly-izom arány.
    Ajánlom az illető oldalát aki a könyvben a képeket bemutatja:

    beastskills.com

    Ja, Ő kb 170 cm és 84 kiló ahogy írja magáról és kb 10 éve foglalkozik erőedzéssel. Amúgy vannak hasznos tutorialok az oldalon. Faq részben pedig a válasza is a súly kérdésre.


  • Retsu
    #32
    "a súlyzókat és a modern gépeket mivel rengetek "nem látható" sérülést okoznak amik csak később jönnek ki."
    Bármilyen edzés, még a saját testes során is keletkeznek mikrosérülések, csakhogy ezek meggyőgyulnak jobb esetben, így működik a fejlődés. Azt h hosszabb távon sérülés következhet be, akár a szabadgyakorlatoknál is megeshet ha nem figyel az illető. Pl. az a kézenállásos fekvőtámasz se túl bizalomgerjesztő, még ha vki olyan szinten van h magabiztosan csinálja akkor is történhet baleset.
  • szekrény
    #33
    itt arra céloz hogy az izületek nem természetes tartományban vannak terhelve, plusz mivel hogy a gyakorlatok nagy része izolációs a test különböző részei aránytalanul erősödnek(nagyobb izmok) de az apró stabilizáló izmok nem fejlődnek mert kényelmes padokat használnak ...
    a másik meg az hogy a tonászok is 30 évesen televannak mindenféle protézisekkel mert az összes izületük gallyra megy ...
    emberek vagyunk nem majmok ...
  • sapkafej
    #34
    te hülye vagy. 188 vagyok és majdnem 80 kiló, de vékony szar dög vagyok. sajnos.
    úgyhogy sztem te beteg vagy a 65 kilóddal
  • bardocz
    #35
    Kurvára nem
  • Jobrog
    #36
    185 cm és 68 kiló volt 22 évesen amikor bekerült,legalábbis ezt írja.

    szekrény:azért azt ne felejtsük el hogy a versenysport teljesen más kategória.
  • szekrény
    #37
    és aki egy kézzel húzódzkodik vagy kézenáll az mi , általánosiskolai gimnasztika ...
  • COD Black Ops
    #38
    ja az nálunk általánosba minden osztálytársam kivágott 10 szabályos egykezes húzódzkodást :XD
  • Jobrog
    #39

    Miért,szerinted ez a két véglet van,általános iskolai tornaóra meg versenysport? A versenysport nem attól az ami mert extra figurákat csinálnak,hanem a szélsőséges terheléstől,doppingtól és hogy te legyél a legjobb bármi áron. Persze hogy vissza nyal a fagyi egy idő után.

    Ha olvastad, akkor gondolom azt is hogy a kézenállást és a hidat pl el sem lehetne kezdeni míg a többiből a 6. szintre nem érsz,pont az izületek és izmok megerősödése miatt.Mire az egykezes húzódzkodáshoz érnél addigra hídból is megerősödsz hogy ne legyen hátsérülés. De nekem teljesen mindegy ki mit csinál,lehet fikázni vagy kipróbálni. Nekem a vállam,hátam pl a súlyzós edzésektől fájt mindig,mióta ezt csinálom már semmi baja.
    Ritkán írok ide a fórumba,de ismét rájöttem hogy miért, úgyhogy részemről ennyi, aki csinálja annak kitartás hozzá.
  • szekrény
    #40
    írdmále miben mennyit fejlődtél mennyi idő alatt ... köszi
    ja és a paramétereidetis akkor és most ...