1281
  • opeca
    #79
    Igazából szerintem teljesen irreleváns, hogy mi van a halál után. Ha semmi, és az agyad kikapcsol, aztán annyi, akkor úgysem kell rajta filózni mert megszűnik mindenfajta érzékelésed mind idő mind tér szintjén.

    Mondjuk szerintem a buddhista karma elmélet ebből a szempontból nekem hihetőbb, vagyis elfogadhatóbb. Igazából ha megfigyeli az ember, a Földön, sőt az egész Világegyetemben a körforgás jellemző. Az dominál. Hogy ezt a körforgást milyen szinten, milyen mélyen értelmezzük, azon persze lehet vitatkozni, de az örök elmúlás vagy örök fennmaradás egyáltalán nem jellemző a világra.
  • gviski
    #78
    Nem tudom, de csak józan paraszti ésszel végig kell gondolni, miért is jó a vallás, mért is voltak vallások? Hogy az ember valamilyen szabályoknak megfelelően éljen. És régen ezt az egyszerű embereknek mesékkel el is lehetett adni szépen, de már rég nem az ókorban, vagy a középkorban vagyunk. Jézus nem létezett, erre bizonyítékok vannak, valamint a keresztény vallás egy jó összelopott cucc, megtalálhatóak benne pl az egyiptomi vallás nyomai.
    A vallás egy hatalmas nagy biznisz!
    pl itt van egy olyan, hogy ugye Isten szeret téged, akkor mért is kerülnék pokolra? Akit szeretek annak nem akarok rosszat... vagy a másik Isten háza mindenki előtt nyitva van ingyen, akkor miért is szokták azt mondani hogy "Isten szereti és megáldja az adakozót" ha nem adakozok akkor nem szeret, nem áld meg? Az kis érdek "ember" :D Szóval a vallás több sebből is vérzik. Sajnos az a baj hogy a vallás fanatizmussá válik, nézd meg a terroristákat... na mind1 a végére jön a kedvencem: Vallásháború: a rengeteg ember amiatt öli egymást halomra,hogy kinek van jobb képzeletbeli barátja.
  • Prof William
    #77
    Énszerintem halálunk után egy túlvilági Szcientológus lélekerődbe kerülnünk ahol egy enyhén tompa konyhakéssel személyesen Ron L. Hubbard metéli le a lelkünkre tapadt thetánokat, majd többi Clearral az élen gigantikus űrcsatában győzzük le a gonosz Xenu nagyurat és békét hozunk a túlvilágra.

    Ha most Stpehen Hawking lennék mindenki erről a "korszakalkotó ötlet"-ről beszélne és több száz hozzászólás születne több ezer fórumon alig 1-2 óra alatt, de mivel Tóth Karcsi Kiskunmocsolyjádi lakos vagyok ezért max 1-2 kommentre fognak méltatni. Vagy még annyira sem... Kegyetlen az élet... :(
  • morden
    #76
    Van valami köze ehhez ennek : " Guardiannak adott interjú után Hawking hétfőn Londonban, a Google Zeitgeist ülésen szólalt fel," ? mert akkor érthető miért támadja a vallásosságot Hawking.
  • gviski
    #75
    Azt nem tudom, hogy mi "Isten", de az igen hogy mi nem az!

    Egy biztos, nem egy ősz szakállas kedves bácsi a felhők között ;-)
  • Amergin
    #74
    Vitatkozni a fogalmak tisztázása nélkül csacsiság és időpocsékolás, hiszen "Isten" fogalmát nem tisztáztátok.
    (Nem is foogjátok tudni, ettől nincs értelme a vitának)
  • gviski
    #73
    Vatikánban található a világ legnagyobb maffiájának a központja ;-)

    amúgy meg nézzétek meg a Zeitgeist vallásos részét, érdekes ;-)
  • Caro
    #72
    Ez sem egy rossz megfogalmazás.
  • Caro
    #71
    A válasz egyszerű: a vallásos hisz Istenben, az ateista nem hisz.
    Én csak annyit mondok, hogy nem tudom hogy létezik-e. Ennyi :)
  • Caro
    #70
    Ez az, amivel soha nem fogok egyet érteni.
    A pénzeddel semmire nem mész amint krízishelyzet van. Örülj neki, hogy az elmúlt 50 évben nem volt ilyen (nyugat,közép)Európában.
    De a béke nem tarthat örökké. Ha így megy felfele a népesség biztosan nem.
    Úgyhogy ha tetszik "bízzál Istenben és tartsd szárazon a puskaport" :)
  • FtranX
    #69
    ...nincs ateista, csak csalodott hivo.
  • FoodLFG
    #68
    A vallás nagy biznisz, lásd Vidám Vasárnap. Egy ilyen kis nyomi, mint Hawking ne szóljon bele a nagyok dolgába.
    http://www.youtube.com/watch?v=EQcQDmU6sTI
  • immovable
    #67
    Például hívő. A hívő nem vallásos és nem is ateista.
  • Caro
    #66
    Adhat a vallás is, de miért kizárólagosan? Erkölcs létezik vallás nélkül is.
  • morden
    #65
    Ha nem vagy vallásos és nem vagy ateista, akkor minek vallod magad ? ( csak kiváncsiság, mert én úgy gondolom hogy vagy ez vagy az de mindenképpen valamelyik )
  • Caro
    #64
    Nem vagyok sem vallásos, sem ateista, nem akarom védeni vagy támadni egyik oldalt sem.
    De Hawkingnak, mint tudósnak, épp annyi joga van elmondani a véleményét, mint a Pápának, az USA elnökének, akárkinek. Semmivel sem ér kevesebbet, pont azért, mert sem ő, sem a másik oldal nem tud bizonyítani semmit.
    DE és ez a legfontosabb, ha szkeptikusan gondolkodunk, vagyis ha a jelenlegi ismereteink szerint akarjuk megmagyarázni a világ működését, akkor Hawkingnak VAN IGAZA.
    Elképzelhető természetesen, hogy vannak területek ahova a tudomány még nem ért el, nem teremtettünk olyan körülményeket, ahol meg lehetne vizsgálni bizonyos jelenségeket, és lehet, hogy ott van még elásva valami, lélekvándorlás, mennyország, Isten, stb.
    Viszont a világ leírásához ezek egyenlőre nem szükségesek, nem tapasztaltunk olyan jelenséget, amihez ezek kellenének.
  • ity
    #63
    Akik szeretnek olvasni, művelődni, nyitottnak lenni, gondolkodni (ha ateista, akkor azért, ha meg bármilyen vallásban hisz, akkor meg azért - és ez a vallás lehet akár a tudomány is) azoknak ajánlanék pár könyvet elolvasásra.

    A sorrend nem kötelező, de javasolt, mert könnyebben érthetővé válik a mondanivalója.

    René Descartes: Elmélkedések az első filozófiáról.
    Balogh Béla: Végső valóság (első rész).
    Neale Donald Walsch: Beszélgetések Istennel.

    Tény, hogy előítéletek nélkül olvasni nehéz. De ha sikerül megtenni, biztosra veheti az illető, hogy másképp fogja látni mind a tudományt, mind a vallásokat.

    A végkövetkeztetést pedig egy mondatban le fogja tudni vonni: Mindenkinek igaza van. Aki olvasta a fenti könyveket érti, hogy ez mit jelent, aki pedig nem, megértheti, ha elolvassa őket ;)

    (Apróbetűs megjegyzésként, egyik sem vallásról és vagy tudományról szól. Csak gondolkodásra késztetnek. Ami senkinek sem árt meg, főleg ha az olvasó előítéletek nélkül kezdi olvasni őket azért, hogy egy adott témához szélesebb látókörben tudjon hozzászólni - akár a fenti cikket alapul véve is. Sajnos itt elég sok olyan hozzászólás is született, ami egy adott kultúrális környezet nézőpontjából lett megalkotva, (berögzülz előítéletek és hitek) és ez finoman fogalmazva nem túl objektív.)
  • immovable
    #62
    A:SD az év naiv kommentje díjra esélyes post. :D
  • sajtosnudli
    #61
    Tisztelet Hawking úrnak de aki egy számítógéphez hasonlítja az embert az elég "lelketlen".
  • morden
    #60
    @Lollerka @coolbboy83

    Én hiszem, hogy az elsöprő többség nem úgy hiszi ahogy Ti, mivel az én nézetem szerint a Ti "hitvallástotok" rendkívül kártékony :(
    Még itt Közép-Európában (pláne Skandináviában ) se érzem azt amit mondotok.
  • coolbboy83
    #59
    Köszönöm a megerősítést, ezekszerint nemcsak én látom így :-).... de sanszos hogy nem mi vagyunk az egyetlenek ?? :-D
  • Cef
    #58
    Azért ez nem pontosan így van. Az igaz, hogy a gazdasági érdek a legerősebb a világon, de van még rengeteg más érdek(etikai, vallási stb.) is ami befolyásolja az ember gondolkodását és tetteit. Ha nem így lenne a pénzt kiáltanánk ki istennek és minden döntésünknél csak az anyagi hasznot figyelnénk.
  • coolbboy83
    #57
    Hát azt nem tudom, hogy te mennyit jártál/keltél, de hogy nem volt nyitva a szemed az tuti :-)
  • herlius
    #56
    Sajnos nagyon érződik a nyilatkozatából a keserűség és a dac. Megpróbál istenként tetszelegni, olyan bölcs szónok szerepét vette fel, aki mindenre tudja a választ. Pedig nagyon nincs így. Élete nagy részét a tolószékben töltve rengeteg olyan dolgot nem tapasztalhatott meg, amit egy átlag ember igen. Az elméleti fizika rengeteg dolgot megmutatott számára, de sokkal többet el is takart a szeme elől. A tudomány és a technika tartotta életben eddig, de lélekben meg is ölte őt.
  • blessyou
    #55
    Csalódtam Hawkingban.

    No nem azért, amit mondott, saját szuverén joga, hogy milyen elképzelései vannak a világról, Istenről, meg halálról. Az a gond, hogy saját tudományos tekintélyével próbál nyomatékot adni állításainak, de nem működik. Csak azért, mert kiemelkedő tudós, még nem lesz véleménye egy tudománytól jórészt független témában mérvadó. Ennyi erővel írhatott volna kedvenc ételeiről is.
    Ráadásul az általa felvázolt érvek semmi újat nem mondanak, ezek a gondolatok, kicsit más megfogalmazásban, de már a 18. századtól, vagy éppen már az ókortól léteznek. Halottnak nevezi a filozófiát, de a fentiek alapján filozófiai ismeretei nem érik el egy friss diplomás bölcsész tudását. Ami egyébként nem lenne baj, ha nem próbálná osztani az észt, de így csak lejáratja magát.

    Jól mondták előttem, ez szimplán trollkodás, hatásvadászat.
  • duke
    #54
    "Az ősrobbanástól napjainkig a tudomány minden létezésünkkel kapcsolatos történésre képes magyarázatot adni. Nincs "miért", csupán a szerencsének köszönhetjük, hogy itt vagyunk, semmi másnak."

    Ez nem igaz. Az lehet, hogy az osrobbanast ertjuk, de a mai napig nincs magyarazat, az elso elo sejt keletkezesere. Mert matematikailag lehetetlen, hogy pusztan a vegyi anyagok veletlenszeru keveredesevel, mukodo sejt jojon letre. Es szamtalan gyakorlati kiserlet utan sem sikerult, elo sejtet, vagy akarcsak a dns-t letrehozni. Szoval vannak meg megoldatlan problemak az univerzum keletkezesen kivul is.
  • Cef
    #53
    "Fizikus létére nem látja az erdőtől a fát, ott van minden megoldás az orra előtt, erre kijelenti ezt a hülyeséget."
    Ha a másik oldalról nézed, a vallás, túlvilág stb. ugyan ez. Semmi bizonyíték nincs rá még is hisznek benne. Erre is mondhatnánk hogy nem látják az erdőtől a fát, pedig ott van a megoldás az orruk előtt, hogy olyasmikben hisznek, amit még senki sem látott.

    Mekkora kárt is csinál ezzel?"
    Semekkorát.
  • Lollerka
    #52
    En nem todom, h te mennyit jartal a vilagban, de en megfordultam erre arra, es sehol sem vettem eszre h az embereknek ne a vagyon/a szamitott volna, coolbboy83 kijelentese csak azert szomoru mert igaz, igen, van 1-2 ember akinek nem szamit a penz, es a penz nem is boldogit, de a tobbi ember miatt penzert mindent megszerezhetsz ami boldogga tehet, csak eleg soknak kell belole lennie es ide egy pontot tennek mert ez teny.
  • WoodrowWilson
    #51
    Mekkorát? Milyen kárt?
  • endrev
    #50
    Én nagyon tisztelem őt. De szerintem egy hülye. Fizikus létére nem látja az erdőtől a fát, ott van minden megoldás az orra előtt, erre kijelenti ezt a hülyeséget. Mekkora kárt is csinál ezzel?
  • morden
    #49
    Van egy jó mondás, zuhanó repülőben és lövészárokban nincs ateista :D
    Ha zuhansz éppen lefelé nem azon elmélkedsz hogy a kvantumfluktuációk eredménye képpen, innentől sötétséget fogok látni, hanem egészen mást gondolsz :D
  • morden
    #48
    Szerintem ez nagyon beszűkült látásmód, ami abból adóthat, hogy a világban még nem nagyon jártál keltél. ( a társadalom (nyugat-európai) is már kb a XX. század legelejétől túlhaladta ezt az elképzelést, ahol a vagyon számított)
  • Amergin
    #47
    Legyen nektek a ti hitetek szerint
    Mindegy miben hisztek, anyagban, istenben, semmiben, tudományban, stb... az mind "jó" és mindőtöknek "igaza van" a saját világnézetén belül.
    Egyik sem rosszabb vagy jobb a másiknál.
    Ezért néha bizony szórakoztató mikor az emberek világnézeti kérdésekről vitatkozak.
  • herlius
    #46
    Lehet, hogy ő erre gondolt, de ebből is látszik, hogy még ő sem tud elvonatkoztatni az emberi gondolkodásmód kereteitől. Az, hogy mi igazságos és mi nem, azt csak mi emberek határoztuk meg évezredek alatt, a dolgok könnyebb elfogadhatósága és megmagyarázhatósága miatt. De ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy valóban így igazságos, illetve , hogy valóban létezik-e abszolút értelemben vett isteni igazság. A londoni illetve a bombay-i ember között pusztán materialista szemmel nézve látunk különbséget, hiszen a javaik, az életterük minősége valószínűleg gyökeresen különbözik. Viszont ezt koránt sem jelenti azt, hogy a londoni ember boldogabb, kiegyensúlyozottabb, teljesebb életet él, mint a bombay-i. Egyes vallási körökben léteznek olyan elméletek, melyek szerint az emberek által szigorúan negatívnak tartott dolgok (pl. gyilkosnak vagy gyilkosság áldozatának lenni, árulás, halálos betegség általi szenvedés) magasabb, isteni szinten nézve egyáltalán nem negatív dolog. Ezek is csupán élmények, melyeket az emberi léleknek meg kell ismernie utazása során. A folytonos reinkarnációk során pedig lassacskán mindezt megtapasztaljuk. Természetesen ez is csupán egy elmélet, amit szintén emberek alkottak meg. Ebben is ugyanúgy lehet hinni vagy nem hinni, mint Hawking ateista szemléletében.
  • coolbboy83
    #45
    Másik, ami tény és nem feltétlen vallás - de tekinthető annak..... minden a pénzről szól !
    Vannak akik ezt kijelentették az ókori rómában is " A PÉNZ HATALOM " vagy "AZ VAGY AMENNYI PÉNZED VAN "

    Nincs pénzed = 0 senki vagy ! És ez igaz is ebben a világban :-) tökéletesen láthatóan.
  • morden
    #44
    Szerintem valaki ajálja neki, hogy a vallást belekeverje a 21. századi tudományba, különben bárki is hallott volna az új könyvéről ? (nem) így meg felkapta a sajtó és máris sok sok milliós ingyen reklámot kapott
  • coolbboy83
    #43
    A vonzás törvénye leginkább arra nevel, hogy te alakítod valamilyen szinten a saját sorsod...
    Az egyébként szintén tény, hogy a lelki/testi állapotodnat megfelelő frekit kisugározza a tested a térbe.
    Szintén tény, hogy minden 1 energiamezőből van.... de ezt még Hawking is megmondja neked :-)

    A vallás az emberek által maguknak kreált képződmény.... semmi több....

    Vonzás tövénye ? Komolyan elhiszik ? - Rőhej, de sokan állítják hogy bejött nekik.... senki nem igazolta, még ennek létezését, vagy akár a nemlétezését - de valamiért ez is évezredekre nyúlik vissza.

    Legvalószínűbb, hogy azoknak az embereknek a benne való hit adta az erőt, hogy jobbá tegyék az életüket.... és ezért mondják, hogy ez létezik.
  • netperformer
    #42
    Talán azt nem tudhatjuk, hogy létezik-e Isten, de azt tudhatjuk, hogy a jelenleg létező vallások, irományaik mind nagyon messze állnak az egyszerű logikától is. Ha őszintén megvizsgálja valaki pl a Bibliát, láthatja, hogy a bölcs gondolatok mellett, bizony ott van egy halom agyhalott baromság is. Hogy az iszlám és egyéb agyromboló vallásról már ne is beszéljünk. Én sokat gondolkodtam a témában. Szerintem ezeknek pont az a funkciója, hogy kicsit tompítsa a túlfejlett tudatunkat. Ameddig az őz nem gondolkodik a halálon, addig az ember is nyugodtabban él, ha bevesz valami baromságot, hogy majd jön jézuska a mikulással és majd megmenti őt :D De most komolyan, hány öngyilkos őzt láttatok már? :D Na erről ennyit. Hawking sokkal közelebb jár az igazsághoz mint bármelyik ostoba maskarába bújt egyházi vezető. Ezt persze nehéz lehet elfogadni egy alapvetően keresztény ország lakosainak, de ez van.
  • bvalek2
    #41
    Egyetértek veled, viszont ezektől a spiritiszta irányzatoktól óva intelek:

    Gondolj csak a vonzás törvényére, ezek a szerencsétlenek komolyan elhiszik, hogy ha komolyan koncentrálnak egy új biciklire, akkor az univerzum rezgéseit irányítva odavonzzák magukhoz az új biciklit. Mi ez ha nem a legordenárébb beképzeltség? És nem mernek negatív dolgokra gondolni, mert félnek hogy az univerzum negatív dolgokat hoz a közelükbe. Hát mi ez, ha nem a legnagyobb önbecsapás?

    Gondolj a Wicca alaptörvényre: neked mindent szabad, ami másnak nem árt. Mégis ki dönti el, hogy mi árt másnak? talán te? Honnan tudod milyen hatása van a tetteidnek? Mi ez, ha nem Istent játszani?

    Az agykontrollos tanfolyamok, a meditálás pedig nem más, mint önmagunkhoz való imádkozás, talán mondanom sem kell, hogy ezzel is istennek képzeljük magunkat. Előbb utóbb aztán csak kiderül hogy nem vagyunk istenek, és akkor jön a pofára esés.

    Addig pedig emberi életek mennek tönkre, nyomorodnak meg, családok esnek szét. Láttam, tapasztaltam a környezetemben. Szóval inkább legyél ateista, még azzal is kevesebbet ártasz magadnak és az embertársaidnak, ezt halálosan komolyan mondom.
  • coolbboy83
    #40
    Mint az igazi baptista fekete pap prédikációja.....

    Hívő: Hol van az úr ?
    Pap: Ahol a fény !
    Hívő: És hol van a fény ?
    Pap: AHOL AZ ÚR !!

    :-)