1281
  • dronkZero
    #361
    Ez van beleírva. Más szavakkal.

    Akibe meg ez nincs belekódolva és belenevelve, azt meg a Biblia sem fogja meghatni.
  • NEXUS6
    #360
    Én ezt nevezem önbecsapásnak. No offence!
    Komolyan mondom. Ha az ember nincs tisztában azzal, hogy a világképe ugyan kemény kövekből áll, de mellette jó adag hitet is tartalmaz, ami a malter köztük, akkor becsapja magát.

    A tudománynak vannak ugye axiómái pl., amelyek sajnos nem levezethetők magából a rendszerből (lásd pl. Gödel tétel).
    Fénysebesség, mint határsebesség, entrópia növekedés, idő iránya, energia megmaradás, evolúció stb.
    Ezek ugyan általánosan tapasztalt és végül axiómaként felállított törvények, de nem következnek a jelenlegi tudományos gondolati rendszerekből, de sok szempontból alapját jelentik.
    Istenen szoktunk vitatkozni, de azt megkérdőjelezni, hogy az idő egyirányban telik a múltból a jövő felé, vagy az energiamegmaradást, vagy akármit az az adott egyén nem beszámíthatóságára vall.
    Pedig ezek a tudományos elvek, amelyeket kiskorunktól az agyunkba vernek, ugyan olyan dogmák, mint pár száz éve az egyház tanai.
  • dronkZero
    #359
    "De szükség van erre egyáltalán, miért kell az emberek hitét egységesíteni?"

    Mert kurvanagy pénz és hatalom.
  • morden
    #358
    Nu akkor át kell írni a Bibiliát az alábbira, Feleim mivel evolúciós érdek, hogy csoporton belül nem ölünk, ezt tudjátok ti is , Én azt mondom néktek, csoportok kívül se öljetek :D
  • dronkZero
    #357
    Ja, még annyit tennék hozzá, amikor egy hím tart háremet (oroszlánok), akkor nem beszélhetünk alfahímről, mert nincs több, egyetlen hím van. Az a szó csak falkán értelmezhető.
  • dronkZero
    #356
    Ja, csak azok pont olyan állatok, amik kvázi magányosak, főleg a nagymacskák. És abban az esetben két hím az gyakorlatilag két külön populáció.
    A falkában élők meg NEM ölik meg az alfahímet a versengés során, csak legyőzik és átveszik a helyét. Itt is előfordulhat gyilkosság fajon belül, amikor két rivális falka verseng, de az megint az az eset, hogy két populáció van egymás ellen.

    De ezek gyakorlatilag háborúk. Csoporton belül nem ölnek.
  • morden
    #355
    Majd egyszer jól beléd csap a villám birkaáldozás közben aztán leshetsz, hogy Zeusz, Buddha, Isten, vagy Mohamed volt-e :D
  • immovable
    #354
    Én a régi istenekben hiszek. Megyek is áldozok egy birkát Hádésznek, hogy jól menjen az üzlet. :D Ugyanakkora ezen istenségek létezésének valószínűsége, mint az összes többi humbugnak. :D
  • wraithLord
    #353
    Én nem mondtam, hogy eredetileg erre a célra íródott (bár erről sem vagyok meggyőződve, viszont nem szeretem az összeesküvés-elméleteket).
    De ahogy nézem, erre használják.
  • hdo
    #352
    Mellesleg szvsz. Hawking bácsi tudja hogy hamarosan meg fog halni ... ha valaki hallott a gyász 7 fázisáról, az tudja hogy most ő a tagadás fázisban van ... elismerem hogy nagy agy az ürge, de szerintem se túrja bele az orrát a vallásba!
  • morden
    #351
    @wraithlord @drunkzero
    Hááát azért amikor jön az új alfahím és kinyírja az előzőt meg annak a kölkeit, az simán fajtárs és "gyerekgyilkosság" meg meg a rivalizáló közösségiek állati és emberi szinten is simán kinyírják egymást, pedig csak más a pisijük szaga/mást gondol vagy másabb a bőrszine.
  • NEXUS6
    #350
    A Biblia ugye jó pár ember keze nyomát viseli. Az Ó szövetség istenképe, és az Új szövetségé elég jelentősen eltér. Az Ószövetségé egy zsarnoki, erőt alkalmazó apa patriarcha kép, míg az újszövetségé egy jóságos, megbocsájtó, tanító jellegű személyiség bontakozik ki, aki ráadásul szinte háttérbe vonul, hogy a fia Jézus érvényesülhessen. Nem Isten teszi a csodákat, hanem Jézus.

    Ha erre az irományra egy konzisztens vallást, tanokat, skolasztikát akarok építeni, akkor bizny elég nehéz dolgom van, és sajnos nem is feltétlenül fogja kiállni az idők próbáját. A probléma gyökere valahol ott van, hogy a sztorik sokáig csak szájhagyomány útján terjedtek, és az írott formában létező infónak is több verziója volt.

    De ugyan ez igaz talán az összes vallásra. Igazából a vallásoktól olyan fajta konzisztenciát és egységességet követelünk meg, mint a tudománytól.
    De szükség van erre egyáltalán, miért kell az emberek hitét egységesíteni?

    Másrészt az erkölcs, az értékek átadásához viszont kell egy hordozó. A vallás, az egyház ilyen. Önmagában az ember nem tudja meghatározni az értékek, a jó fogalmát, ha ez nem kapcsolódik valamihez, vagy nem áll vele szemben.
    Ha egyesek úgy tudják meghatározni az egyik értéket, hogy pl harc a dogmatizmus ellen, és a dogmatizmus legfőbb megjelenítőjét az egyházban/vallásban látják, akkor is az az egyház/vallás volt az, aminek segítségével adott emberke az értéket meghatározta.
  • dronkZero
    #349
    Ja, meg "valamiért" (evolúció) a közösségben élő állatoknál is kialakult ez. Alapvető túlélési taktika, hogy nem ölöd meg a fajtársaidat, ha a közösség hasznosabb, mint a magányosság.

    Ez egy picit régebbi dolog, mint a vallások, meg mint az emberiség.
  • hdo
    #348
    "Tartozni akarok valamilyen egyházhoz? Isten ments!"

    Ez odakent rendesen! :D
  • wraithLord
    #347
    Szociálisan fejlett fajokban ez genetikailag kódolva van. :) Egyszerű példa: Ha kinyírom a partnert, akivel vadászok/gyűjtögetek, éhen halok, vagy gyengítem a közösség túlélő képességét. És az nem jó dolog, mert kiszelektálódik fajom a rendszerből... és most nem lennének emberek.
  • dronkZero
    #346
    Az egy dolog, hogy NEKED ilyen a világképed, de talán mások nevében ne nyilatkozz.

    Az egy dolog, hogy az ember életének a része a hit, a wishful thinking, és az irracionalitás, de a világképnek nem feltétlenül kell ezeket tartalmaznia.
  • morden
    #345
    De valamiért ki alakult benned az hogy ne ölj, ha mondjuk egy teljesen kaotikus világba születtél volna akkor lehet nem lenne ennyire természetes, meg szerintem nem baj az ha több helyen le van írva, hogy ölni lopni csalni rossz, max jobban megjegyzed :D
  • dronkZero
    #344
    Már ne is haragudj, de propagandának nevezni ezt legalább akkora faszság, mint maga az ufóhit. Azt mutatja, hogy egyáltalán nem érted a (populáris) kultúrát, terjedését, hatásait.

    Kb mintha azt mondanád, hogy most meg megy a vámpírpropaganda. Lófaszt propaganda ez, csak divat.
  • NEXUS6
    #343
    Ha még azt is elárulom, hogy az ufókban is hiszek valamilyen szinten, akkor teljesen kiábrándulsz belőlem?


    Nézd az én hitem, racionalitáson, tapasztalatokon, és un "wishful thinking"-en alapul, mint mindenki másé.
    Másnak más tapasztalatai vágyai vannak, hogy milyennek szeretné látni a világot, és benne magát. Én tisztában vagyok azzal, hogy a hitemnek vannak racionális és irracionális összetevői is.
    És a legtöbb vallásos ember ilyen, mindkettőt elfogadja magában. A vágyak, a remény meg azért kell, hogy elviselhetőnek érezzük a sorsot.

    A gond az, amikor valaki már, vagy még nem tudja kívülről látni a saját hitét és korlátait. Ha mondasz egy jobbat, ami többet ígér, mint az én szeméylreszabott hitem, és érzek benne leheletnyi realitást, akkor abban fogok hinni.

    A gond az szerintem, hogy sok olyan ember, aki elutasítja a vallásokat ezzel elutasítja azt is, hogy a saját világnézete is tartalmazna irracionális (mondjuk úgy nem bizonyított elemeket) elemeket, és hitet reményt. Pedig mindenkié tartalmaz. Az un tudományos világkép is egy idea és vágy konstrukció, merthogy nem vagyunk mindentudók.

    Vallásos vagyik, hiszek? Igen. Tartozni akarok valamilyen egyházhoz? Isten ments!
  • wraithLord
    #342
    Jah, ez mordennek ment.
  • wraithLord
    #341
    "Ja és minden álltalam ismert vallás alapja, hogy ne árts embertársaidnak, és segíts mindig a másikon ha tudsz..."

    Érdekes, van egy olyan bölcsesség a Bibliában, hogy: "Ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel." De egy olyan is van: "Szemet szemért, fogat fogért..."
    Úgy vélem, egyik a másiknak tökéletes ellentéte...

    Igen, a vallás ötletek kifogyhatatlan tárháza, amivel az átlagnál okosabb emberek saját céljaik érdekében befolyásolni tudják az emberek. Volt is, van is példa rá, nem kevés.

    Morális kérdésekben pedig nem segít, mert a Biblia nélkül is tudom, hogy más embert megölni nem jó dolog. Furcsa, ugye? :D (Sarkítás, de kb. mindenre igaz.)
    Vallás, hit nélkül is lehet élni, mint ahogy pl. műkörmök nélkül is. De legalább a műkörmök szépek. :D
  • gforce9
    #340
    Amúgy a privát véleményem: Amíg a vallási vezetők régi könyveket-tanításokat értelmezgetnek,addig Hawking ír magának egy új könyvet. Mindenképp szimpatikusabb hozzáállás ez a világhoz, mint valamiféle megfoghatatlan, régi tanítás szerint élni. Ő keresi a végső választ, ami valószínű nem annyi lesz hogy 42 :). Vannak olyanok ellenében, akik meg kapásból elfogadják, hogy nincs végső válasz. Azt viszont tudni kell, a világot azok mozdítják előre, akik nem hajlandóak elfogadni azt, hogy valamire nincs válasz.
  • morden
    #339
    Nekem :D mert az "álltalam ismert vallás" nem egyenlő az 1500-al (gondolom nagyrésze szekta amúgy is :D )
  • Alien_AM
    #338
    Ez sem igaz, ugyanis jelenleg tobb mint 1500 vallas letezik, nagyon sokban igen is arts felebaratodnak es olj. Akkor kinek van igaza?
  • morden
    #337
    Öhhh még csak a XI. században vagyunk, még 89 évig :D, nagyon optimista vagy ha meg tudod jósolni hogy 89 év múlva mit fog gondolni NexuX6 :D
  • morden
    #336
    A XVII századtól Európában már ciki valakit a vallása miatt lenézni,lehülyézni stb, ezt tartsátok észben, az a baj, hogy vannak akik még nem érték fel ésszel a 400 évvel ezelőtt már elfogadott általános etikettet...
    Ja és minden álltalam ismert vallás alapja, hogy ne árts embertársaidnak, és segíts mindig a másikon ha tudsz, a többi, hogy most még hozzá imádkoz, vagy megfürdesz a gangeszbe, esetleg elsétálsz Mekkába már tök mindegy, a leglényegesebb dolgora kell koncentrálni (szeresd a másik embert mind önmagad abból baj nem lehet)
  • Alien_AM
    #335
    "Isten teremtette a világot. Méghozzá nem is akárhogy hanem varázslással. Csettintett és lett, a semmiből pillanatszerűen."

    Igen de elfogyot a manaja es azert nem csinal most semmit :D:D:D

    Felreteve a viccet, azt nem ertem hogy, ugye volt az UFO PROPAGANDA amit ugye amerika hasznalt fel sajat celjaira. Ez a mese ugye a 1990-es evekig elt amig ki nem derult minden a hazugsagokrol. Ma mar egy 8 eves sem hisz az ufokban.

    Utana itt van ez a konyv amit 16 latens homo irt evszazadokkal ezelott amikor meg azt sem tudtak mi az az atom, amit modositgattak hogy megfeleljen minden kovetelmenynek. Igazabol nem ertem hogy a 22. szazadban hogy lehet ezen a nyomon elni es igazabol NEXUX6 benned csalodtam azt hittem az ertelmes emberek koze tartozol de mar latom teged is megfertozott a vallas propagandaja.

    A legnagyobb hiba ugy elni hogy vallast kovetsz vagy hiszel benne, a vilagert tenni kell dolgozni hogy jobb legyen mert nem sok van hatra a foldnek amugy se, es nincs aki varazsoljon masikat. De igazad van ugy konnyebb ha hiszem hogy van tulvilag van isten ugyis megmenekulok akkor ugyis mindegy ehezhet akarki.
  • laziga
    #334
    gforce9 maximálisan egyet értek :)
  • gforce9
    #333
    Ha az egyházak nyugodtan prédikálhatnak, szerepelhetnek TV-ben, rádióban. Építhetnek templomokat iszonyatos pénzekért, akkor engedtessék már meg azoknak is, akiknek az egyházak - vallások - sokszínű hitvilágok álláspontja nem felel meg valamiért, azok is elmondhassák, hogy hogyan képzelik a világ működését. Hawking csak elmondta, ő hogyan gondolja. Emiatt, ha valaki lehurrogja... hááát. Szegényes "lélekre-tudatra-szellemre stb. vall" (a világnézetének megfelelő rész aláhúzandó) :)
  • NEXUS6
    #332
    De morcosnak teccik lenni.

    Nem hiszem, hogy mást írtam volna, minthogy megértem, mint embert, leírom neked mégegyszer, mert talán elkerülte a szíves figyelmedet.

    És volt más kommentem is ezzel kapcsolatban, de én is elfáradtam, amíg végig olvastam a kommenteket. Nem mindenki jutott gondolom a végére, mert én megértem, hogy vannak nálam gyengébb képességű emberek, mint ahogy vannak erősebbek is ugye.
  • Line
    #331
    Ami biztos, hogy egy orbitálisan nagy helyen kaptunk egy nem éppen kellemes létezést. Szintén orbitálisan sokan. Ha van is kellemes része az hamar elszáll és csak az emléke marad. Aztán jön a halál... Amúgy is mióta létezés van, az élőlények egymást fogyasztják ha pedig valami a tápláléklánc csúcsára kerül az más miatt szopik. Nagyon úgy fest, hogy "földünknek nem tettszik" a létezésünk.
    De abba is hagyom egyrészt mert le kell lépnem itthonról másrészt átcspnék filozófiába és az mint tudjuk hülyeség...
  • laziga
    #330
    Én nem veszek senkivel higgyen mindenki amibe akar csak engem hagyjon ki belőle, már nem hiszek abba hogy lapos a föld sem jézuskába sem a tündékbe sem a hétfejüsárkányba sem a több isten hitbe sem az egy isten hit(ek)ben de még a lélekvándorlásban sem. A több dimenzió létezése tény de vajon hol az evolúció vége? Verne sci-fiei mára ósdi létező dolgok vajon a mostani sci-fiből mik lehetnek a amik megvalósulnak? Energia lény, dimenzó fejlődés stb?
  • Line
    #329
    Az ősrobbanás ha jól tudom még nem bizonyított tény....
  • karesz6
    #328
    Ez jó példa, én is fel szoktam hozni ha ilyenre kerül a téma csak kicsit egyszerűbben: Tegyük fel hogy építettek egy csillagkaput ami úgy működik hogy itt atomjaidra bont a másik oldalon meg összerak. Kérdés: Aki a másik oldalon kijön ugyanolyan lesz vagy ugyanaz? Használnál e egy ilyen szerkezetet? Mert aki egy ilyen utazást nem merne bevállalni az elismeri a lélek létét és innentől az egész vita más megvilágításba kerül.

    A vallásokról álltalában az a véleményem hogy egytől egyig nettó baromság. Pontosabban nem az hanem irányelvek gyüjteménye ami egy döntési mintázatot kínál a hívőnek aminek a segítségével hasznosan és szépen képes leélni az életét illetve magyarázatokat kínál arra amit az emberek nem értenek de a világképükhöz elengedhetetlen. Ugyanakkor a fenti példából kifojólag fenntartom a kételkedés lehetőségét is. Sőt azt is észrevehetjük hogy pl. a bibliai alapjaiban meglepően sok a valóságot fedő mozzanat. Nézzük: A Biblia azt állítja Isten mindig volt van és lesz illetve emberi ésszel felfoghatatlan. Volt(?) olyan időszak a világegyetem történetében ami annyira felfoghatatlan hogy még csak kérdéssel sem vagyunk képesek rá utalni, vagyis időtől független, emberek számára felfoghatatlan? Bizony volt. ill. Isten teremtette a világot. Méghozzá nem is akárhogy hanem varázslással. Csettintett és lett, a semmiből pillanatszerűen. Történt ilyen? Igen. Csettintésre pillanatszerűen történt és a semmiből lett egy csomó minden? Bizony.

    Nem gondolnám hogy a vallások hagyományos formáikban helytállóak (vagy akármilyen formában) de azt is rendkívül nehezemre esik elhinni hogy az amit magunk körül látunk az a tökéletes véletlen műve lenne. Nagyon tetszett az amit a kommentek elején olvastam hogy "a vallások szerint isten teremtett a fizika szerint a semmi". Az én véleményem kicsit leegyszerűsítve: Ha feltételezzük isten létét akkor én inkább várnék tőle egy egyszerű és elegáns megoldást mint a fizika törvényeinek létrehozását és finomhangolását és a kezdeti pillanatban azt az egész pici beavatkozást ami létrehozza Hawking professzor kvantum fluktuációit és onnantól az egészhez nem kell hozzányúlni, mint azt hogy egyesével mint egy legózó kisgyeerek teremti meg a világunk összes elemét.
  • Fehercsoki
    #327
    Teljesen mind1 hogy ki mivel bizonyítja be,hogy nincs és nem is lehet sem isten,sem pedig a sok varázslat amit megcsinált,már több száz éve vannak ellene bizonyítékok,de a sok MARHA(mert a hívők kb. így viselkednek) csak megy előre és mondja a saját maga által ELHITT valóság hazugságait.
  • Line
    #326
    De ez tökéletesen neki szól, hiszen a tiszteletnek halvány szikrája sincs meg benne. Ezt tökéletesen bebizonyította a LEGPATKÁNYABB beszólással (8#)amit valaha interneten láttam.
  • Line
    #325
    Azért javaslom végy kezedbe egy Bibliát meg vegyél mellé egy értelmezőt. Ami megmagyarázza, hogy miről is van szó, miről írnak, mert tudniillik a Biblia az egyik legnehezebb olvasmány.
    Nem kívánom, hogy olvasd el csak szenvedj vele pár napot. Azt utána írj a Bibliáról véleményt.
  • Line
    #324
    Az igazság pedig az, hogy nem lehet kijelenteni sem a menyország sem a pokol létezését és nem létezését, mint ahogy Isten létezését és nemlétezését sem. Mivel senki sem volt még a túlvilágon és jött vissza, ha egyáltalán választ lehet ott kapni ezekre a kérdésekre....

    Ebből adódik, hogy valóban baromság amit hawking állít, főleg az a kijelentése ökörség, hogy a filozófia halott. HA a filozófia halott akkor minden tudományos spekuláció is halott amit nem bizonyítottak be.
  • MsUser
    #323
    Hát igen mindig megkövezik az előrébb haladott eszméket mint a kora!
    A mai felvilágosult világban egy 3.osztályos gyereknek nagyobb tudása és több tapasztalata van mint egy középkorban élő egyházi-nak "tanárnak" és így mindjárt nem meglepő hogy már nem a biblia "a mérvadó" a tudás alapja hanem a tudomány és a gyakorlati tudás! Ami elmúlt az elmúlt, új idők jönnek a valóság ideje, hinni azért lehet persze nem elhinni mindent.
  • Line
    #322
    Hát apukám gratulálok!

    Azt még a hülye is látja, hogy szar lehet Hawkingnak lenni, de akibe szorult egy hangyányi jóérzés, az egész egyszerűen nem ír ilyet.
    Ne ijedj meg hisz mint ahogy a túlvilág ez sem bizonyított, de majdnem biztos vagyok benne, hogy majd valamikor életed folyamán hasonló helyzetbe fogsz kerülni mint Hawking. Egész egyszerűen megérdemled. Aztán sajnos kicsi rá az esély de jó lenne ha valami szaros kis suhanc beszólna, hogy szar lehet neked papa.