3032
Crusader Kings II

7439670952_0001009b22_b.jpg
  • jocika
    #1949
    Köszönöm, ezt kipróbálom.
  • jocika
    #1948
    Ezt megoldottam. Teljesen logikusan békekötésnél kapom meg a területeket. Briliáns.
  • Belkar
    #1947
    Csak más vallásúakat tudsz kifosztani úgy gondolom.
  • jocika
    #1946
    Azt az apróságot kérdezném, hogy megtámadtam egy tartományt, legyőztem a védőket, becsíkozódott a tartomány, de most már egy éve állok ott nem történik semmi. Még mindig az eredeti tulaj ül a kastélyban. Hogyan lesz az enyém? A manual nem igazán mond semmit, támadt le, rohand le, elfogy a kaja meg a morál aztán tiéd a város. Csak egyszerűen legyek türelmes?
  • jocika
    #1945
    Köszönöm a válaszokat. Fosztogatást nem próbálta valaki?
  • Although
    #1944
    Csak figyelj arra a már betett nevek sem tűnnek el. Tehát mindig rakd össze fejbe kit hova akarsz rakni és hajtsd végre akkor nem fog zavarni, hogy nem tűnnek el a felhasznált nevek.
  • Motolla
    #1943
    Szia, a második kérdésedre a válasz: ha rákattintasz a seregre, balra megjelenik egy fekete ablakban a sereg összetétele: bal- és jobbszárny, illetve a derékhad. Mindhárom fölött ott a név, aki vezeti azt a seregrészt. Egyszerűen rákattintasz a névre, akkor bejön a névsor, akikre lecserélheted.
  • jocika
    #1942
    Újonc vagyok, és még tart a lelkesedésem. A bejegyzéseket szorgalmasan olvasgatom, de még nagyon az elején tartok, már hátulról.
    Lenne is pár kérdésem:
    1. fosztogatnék a seregemmel, de hiába viszem a területre és hiába engedélyezem a gombbal, nem kezdenek fosztogatni. Tulajdonképpen semmi nem történik. A TOG megvan persze. Mit kell még tennem egy jó kis fosztogatásért?
    2. szeretném megváltoztatni a sereg vezérét, de nem tudtam rájönni, hogy hol lehet. Főleg amiatt, hogy nem igazán szerencsés, ha mindig a király vezeti őket. Hol tudom megtenni, hogy ha pl. kiállítom a királyi sereget, akkor én mondhassam meg ki vezesse?
  • MightyKopiati
    #1941
    Érdekes... a sajátom jól fest:) Erre még senki sem panaszkodott...
  • Kavinski
    #1940
    Csak egy reszletet masolok ki az olvass el fajlbol, nekem igy jelenik meg:

    v0.8: Kiz·rÛlag az 2.01 javÌt·ssal kompatibilis
    p·r dlc tartalom is rÈszlegesen magyarr· v·lt, mivel javÌtÈsokba vannak bÿjtatva.

    Ezert nem is olvastam vegig, de az emailt sikerult kibogaraszni belole...
  • MightyKopiati
    #1939
    Olvass el fájlban le van írva.
  • Kavinski
    #1938
    Adj legyszives egy email cimet, mert nem talalom. Aztan mennek a hibak, kiirtam mar parat.
  • MightyKopiati
    #1937
    A lényeg az lenne, ha valami szar/rossz/furcsa írjátok le/screenshot a legjobb számomra, aztán e-mailemre mehet.
  • tipalko
    #1936
    még1
    MI az előnye ha birodalmat alapítok?
  • tipalko
    #1935
    üdv

    mennyire eretnek 5let a gavelkindból adodó hátrányt orvosolni, hogy a 2. 3. fiúkat püspököknek nevezem ki?
    lentebb irta vki, hogy hercegségre úgy lehet jogot fabrikálni, hogy a hercegi központba teszem a kancellárt. na ez nem szokott mindig összejönni, legtöbbször csak a grófságra szerzek casus belit.
    hol lehet megnézni kik miért csatáznák, ill. a diplomácia menün kivül hogyan lehet felajánlani a becsatlakozást?
  • Kavinski
    #1934
    Ha kell ingame teszteles csak szolj, ha azzal tudok segiteni.
    khm... nem kellett volna vegignezned azt a 36 fajlt, mert ezt, hogy "EDSCM000_s1" csak ugy hasrautes szeruen irtam be :D szemleltetes keppen, hogy mifele hibakrol beszelek. De mint mondottam, ha azzal elorebb jutsz ha kimasolom pontosan a kodokat, akkor megteszem. A forditasban is segitenek, de nem tudok annyira angolul, eleg sok szo es kifejezes van amirol fingom sincs...

    Mas.

    Ha egy kereszteshadjaratban elfoglaljuk Jeruzsalamet es megkapom azt a rengeteg teruletet, tenyleg egyesevel ki kell osztogatnom mind a 60 titulust? Raadasul ha kiosztok pl egy grofsagot, akkor nem plusz 60 pontot kapok szemelyes velemenyre, hanem minuszt. Ha pedig tul sok titulus van ugye a birtokomban, akkor altalanosan kivannak a halalba... mit lehet tenni ilyenkor?
  • MightyKopiati
    #1933
    1, Szívesen.

    2, Mert még nem került elő a 33181 cella, és a 36 nyelvi fájl közül (őszintén nem is kerestem célzottan) régebben próbálkoztam célzottan bizonyos dolgok lefordításával (ezért van a retkes tutorial részben lefordítva) de mivel a paradox egyfolytában belepiszkál a szöveganyagba (egyik fájlból kb 100 sor lefordított szöveg lett "inaktív", helyette a paradox írt újat. Ezért inkább szélmalomharc helyett nekiálltam célzottan 1-1 nyelvi fájl lefordításának, mivel hála a gyakori javításoknak van 2 soros nyelvi fájl is... sorolhatnám az ebből fakadó kényelmetlenségeket... (keresgélés sorok után stb...)

    3a, Csomó kódrészletre össze-vissza van szövegrész, emiatt azok furcsán is jelennek meg.

    3b, kedvedért most (hajnali kettőkor) végigbogarásztam a 36 fájt, hogy hol van az EDSCM000_s1, de egyikben sincs ilyen event (szóval vagy rosszul másoltad be, vagy a paradoxnál kopogtass. Viszont ha most rosszul írtad be és egy event tényleg általam kallódott volna el (aminek elég kicsi az esélye) akkor örülnék ha többen jeleznék ezeket a dolgokat, és megnézem mit tehetek (olvass el fájlban, a fórumon is többször kértem embereket (de mindenki szarik az ilyesmire, nekem már 1,5 éve nincs időm in-game tesztelgetni a magyarítást.)

    Szóval hibákat továbbra is várom, Olvass el fájlban vannak a részletek, hogy a legjobb.

    3c, tavaly augusztusban számoltam ki a 70% körüli számot (cellaszámra), azóta töménytelen mennyiségű dlc szöveg érkezett, kb. 6-7000 cella.
    Én a saját kis 70%-omhoz adogattam a dolgaim, de most utána számoltam cella számra 55% körüli eredmény adódik. Törzsszöveg állományt még nézhetnénk lefordított mondatok számára is, az az eventeknek hála még kevesebb lenne. (ezt a részt javítottam az Olvass el fájlban)

    A dolgokhoz persze még hozzáadódik a fordításban ígéretekkel becsatlakozó majd csendben távozó emberek sora:) De nem neheztelek én senkire én is sóval behinteném a magyarítás helyét a merevlemezemen.

    Bocsánat, ha nyersnek tűnt a stílusom, de igyekeztem a lehető legtisztábban megfogalmazni a dolgokat.
  • Kavinski
    #1932
    Akkor nem ertem miert van az, hogy van amikor magatol osszehazasodnak, van amikor nem? Egyik fel sem torte meg.
  • HUmanHunter
    #1931
    neked kell őket összeházasítani, elérhető lesz a házasság ha mindkettő 16 elmúlt de alapból nem házasok, és nem törte meg egyik fél sem az eljegyzést
  • Kavinski
    #1930
    Sot, mar 20 is elmult mindketto es meg mindig semmi... nem hazasodnak ossze.
  • Kavinski
    #1929
    Szia KOPIATI,
    Eloszor is, koszi a forditast. Masodszor nem ertem, hogy miert pont a legfontosabb nincs leforditva, megpedig a diplomacia menu. Tok jo, hogy a tutorial magyarul van, de jo lenne ha a menuk magyarul lennenek, meg ha a szovegek nem is. Harmadszor, nem ertem miert van az, hogy keveredik az angol szoveg a magyarral, sok esetben pedig nem is jelenik meg az angol szoveg sem, hanem helyette mindenfele code (pl.: EDSCM000_s1, meg ilyenek).

    Hozzateszem igy is nagyon sokat segit a magyaritas (bar eros tulzas az a 80%), szoval koszi az eddigi munkadat is!

    Negyedszer pedig mas tema.
    Miert van az, hogy nem tudok hazasodni, miutan megtortent az eljegyzes es mind a ket karakter elmult 16?
  • Von Manstein92
    #1928
    srácok, segítségre lenne szükségem. ha patchelem a játékot, akkor a térképen lévő területnevek eltűnnek, és csak egy szürke csík marad utánuk. ezzel együtt a luncherben az indítás sem működik, csak és kizárólag az alapjáték esetén. ott viszont még nincsen benne a patch keresése.

    valami ötlet esetleg?
  • jocika
    #1927
    A steamen akciós a játék. A collection csomag megéri ennyiért?
  • Although
    #1926
    Hát, hihetetlen jó mesélő vagy :)
  • Motolla
    #1925
    Egyre kevésbé értem, mi történik... Az előbbi beírásom óta lepergett pár hónap, és függetlenségi háború tört ki Magyarország elszakadásáért a dán királynővel szemben. Én továbbra is az ő oldalán állok, úgyhogy tele van piros sereggel az ország - viszont a kiadásaim a háború kitörésének pillanatában visszaálltak a megszokott alacsony szintre (jelenleg 0,03), és végre elindult felfelé a pénzem (no, nem sokkal, mert az egyik megyémben a kettő közül parasztlázadás tört ki, és esélyem sincs leverni a 3000 fős seregüket az 1000 besorozható katonámmal meg a 340 hűbéresi katonával...)
  • Motolla
    #1924
    Na most viszont nem tudom, mi van. Idemásolom, mi történt azóta, mióta Zsigmond király lett.

    Sajnos, a királyi cím csak névleges cím volt. Hiszen hűbérura továbbra is András bizánci császár maradt. De már nem sokáig. Pár év múlva a háborúk tengerében elmerült András császár ellen megkezdte háborúját a függetlenségért. Az 1140-1143 között zajlott küzdelem Zsigmond sikerével zárult, létrejött a Magyar Királyság.
    De ez még amolyan „félvér” birodalom volt: András saját birtokai idegen nemzettestként ékelődtek be az országba. Az egységesítés újabb háborút jelentett.
    Ezt azonban már nem András ellen kellett megvívni. A politikai helyzet ugyanis roppant gyorsan változott. András helyére Magyarország kiválása után más császár került. Zsigmond pedig tehetséges kancellárját a bizánci udvarba küldte, hogy hangolja a hűbérurakat a császár ellen. Mivel a birodalom minden eresztékében recsegett-ropogott, ez nem volt nehéz. Előbb András vált ki a birodalomból, majd Zsigmond fia, Donát, Tregovistye grófja próbálkozott meg ugyanezzel. Zsigmond seregeivel fia segítségére sietett az 1444 szeptemberében indított függetlenségi harcában.
    A következő évek háborúskodással teltek. Az öreg király Ragusától Nikápolyig hol itt, hol ott tűnt fel seregével, s közben otthon is el kellett fojtania a főurak lázongásait. Az állandó harc kikezdte egészségét, végül 1153 telén, 64 éves korában távozott az élők sorából. Nagy politikai ellenfele, a nála egy évvel idősebb András jóval túlélte őt, de jelentős politikai szerepet már nem játszott: kedvetlenül tengette napjait Esztergomban még évek hosszú során át.

    Zsigmond pontjai: 4680 (Összpontszám: 7846)

    II. (Nemes) Béla (1153-1171)
    Béla nehéz helyzetben került a trónra. A kincstárat az állandó csatározások kimerítették, és ahogy az öreg király meghalt, más nagyurak is fellázadtak ellene. Szövetségeseitől hiába kért segítséget, saját háborúikkal voltak elfoglalva.
    Amikor alig egy éves uralkodás után, 1154-ben a legnagyobb főurak ultimátumot adtak neki, hogy mondjon le a trónról Lukács herceg javára, Béla reálisan felmérte a lehetőségeit. Mivel tudta, hogy a politikai széljárás mostanában változékony, sőt, igazából kiszámíthatósága egy tornádóhoz hasonlatos, nem küzdött a trónért, a „Pest hercege” címet azért megtartva, visszavonult „örökös” tartományaiba, Kolozsba és szívének kedves székelyeihez (Szebent öccse, László kormányozta, Temes királyi birtok lett).
    Óvatos előrelátását a következő évek igazolták. Az egykori királyi Magyarország egyesítéséért újra fellángoltak a harcok a bizánci birodalommal, és ennek két király is egymás után áldozatul esett. Fivére, László is fellázadt királya ellen, hívta Bélát is, de ő kivárt. Aztán László elesett, és mivel utódja nem volt (felesége 5 hónapos terhes volt a halálakor), ezért Szeben Bélára szállt.
    1158-ra a királyi hatalom olyannyira legyengült, hogy Béla, akinek uradalmait három éve már nem dúlta had, újra elérkezettnek látta az időt, hogy benyújtsa igényét a trónra. Mivel a királyi székhely ekkor Temesben colt, nem kellett messzire vezetni seregeit.
    A harcok sokáig húzódtak. Béla eközben időt szakított arra, hogy meghalt feleségét pótolja. 49 évesen, 1164-ben feleségül vett egy 18 éves magyar dél-dunántúli gyökerekkel rendelkező grófnőt, Somogyi Zsófiát. Be kell vallani férfiasan, e tettét főleg a pénz motiválta: Zsófia élére állította a forintot, a hercegség adóbevételei érkezése után érezhetősen javultak. És hát szerelem már csak azért sem jöhetett nagyon szóba, mivel Béláról köztudomású volt, hogy bizony elsősorban az erősebb nemnek mondott igent.
    A hercegség 1165 nyarán Havasalfölddel bővült, mivel Béla unokaöccse utód nélkül halt meg. 1168-ban viszont Bélának még egy fia született, ezen mindenki meglepődött, ő a leginkább. Lőrincnek nevezték el. A háború pedig 10 év után fegyverszünettel lezárult: Bélának elfogyott a „pénze és a paripája.” Rögtön utána meghalt a király, az ország pedig a dániai királynő, Bölcs Mária birtokába jutott…
    Hogyan? Ez még I. László „érdemes”, aki egyik lányát, Zoékát a dán királyhoz adta nőül. És mivel a gyors királycserélődésben a férfiág kihalt, így kerülhetett legközelebbi rokonként Máriához a korona.
    Béla 1171 áprilisában, 56 éves korában halt meg.

    Béla pontjai: 4444 (Összpontszám: 12 290)

    II. Zsigmond (1171-1172)

    Béla gyerekei közül a legnagyobb nagyapja, Zsigmond nevét viselte, így II. Zsigmond néven emlegeti az utókor. Apja halálakor Pest és Havasalföld hercege lett, két, egymástól távoli megyében: Tregovistyét és Sárost irányítva. Öccse, András Erdély hercegi címét örökölte.
    A 35 éves korában herceggé lett II. Zsigmond nem örvendett túl nagy népszerűségnek az udvarban. Több rossz tulajdonsága volt, mint jó (többek között önkényes volt, gyáva és lusta), és mindennek tetejébe kamaszkora kicsapongásainak nyomaként vérbajban szenvedett.
    Sajnos, nagyon rövid idő (mintegy másfél év) jutott neki a hercegi székben, a szifilisz 1172 szeptemberében elvitte. Legnagyobb fia, Zsigmond még kiskorú volt, alig három éves, így régens kormányozta helyette Havasalföldet.

    II. Zsigmond pontjai: 207 (Összpontszám: 12 497)[/b]

    Na, a problémám a következő. Míg az elején, kb. II. Béláig bezárólag, a pénzügyi egyenleget uraltam, hiszen békeidőkbe, a 10-15 e arany bevételhez legfeljebb 3-4e kiadás társult, és csak akkor volt gáz, ha zsoldoshadsereget fogadtam, most alapból 12-13e a kiadásom, és nem tudom, miért. Nincs seregem sem saját, sem zsoldos, más meg mi viszi ennyire a pénzt? Bug lehet? Meg lehet valahol tételesen nézni a bevételi és kiadási oldalt? (A főkönyvben próbáltam, ott nincs.)

  • brixbrax
    #1923
    Nekem meg az volt, hogy egyszerű, talpas countként a hűbéruram háborút indított a király ellen (ekkor ugye én jórészt csak néző vagyok). A király pedig leverte. De csak félig (-76% warscore). Nekem az összes birtokomat elfoglalta a király, aztán megunta a háborúzást. Most már húsz éve semmi sem történik. Se béke, se csata. Én meg nem tudom a levy-ket sem mozgósítani, mert elfoglalták az összes birtokom. Ebből kifolyólag bevételem sincs, zsoldosokat sem tudok fogadni. Feltettem a leggyorsabb fokozatra, aztán néha ránézek, hátha történik valami.
  • HUmanHunter
    #1922
    ha a frakcióvezetővel javítod a kapcsolatot akkor egy idő után abbahagyják
  • Motolla
    #1921
    Köszönöm, ez a mániám még 10 évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor a Harc Európáért nevű, magyar fejlesztésű II. világháborús táblás játékkal játszottunk a barátokkal, és folyamatos hadijelentéseket írtunk a fejleményekről. Aztán amikor a Total War sorozattal összeismerkedtem, ott is írtam "krónikákat", az egyik leghosszabb fent is van az online oldalukon.
    Ezt is írom becsületesen, majd felrakok egy-egy új részt, ha nem probléma. Végülis okulni mindenki játékából lehet.
    Ez most itt az első komoly játékom, volt pár hónapja egy ismerkedős, de ott még egyáltalán nem éreztem rá a mechanizmusra.
    Nem minthogyha most már minden frankón menne, királyként való uralkodásom időtartama és minősége Fülig Jimmyjére hajaz, amikor a sors szeszélyéből rövid ideig helyettesítette az uralkodót a Boldogság szigetek trónján. Jó, mondjuk vérzivatarosak az idők, de hogy hogyan lehet megszilárdítani az uralmat, arra még rá kell jönnöm. A szokásos menetrend: trónra kerülök, a főurak zsarolni kezdenek alacsonyabb korona-fennhatóságért, belemegyek muszájból, frakciók alakulnak, aztán pár hónapra rá ki is törnek a harcok a megdöntésemre, behívják egymást a háborúba, ha pedig nagy nehezen leverem, jön szinte rögtön a következő, az összes pénzemet és katonámat felemészteni, a végén vagy lenyomnak, vagy lemondok. Egyelőre ördögi körnek látom, de miután itt sok sikertörténetet olvastam, valahogyan biztos megvan a módja neki, csak - tényleg rá kell éreznem a finomhangolás részére.
  • HUmanHunter
    #1920
    jó iró válna belőled :D
  • MightyKopiati
    #1919
    Bizáncot nem lehetne könnyen feloszlatni, mint titulus...
  • MightyKopiati
    #1918
    Andriskát hagyd fent, ha meghal, akkor kell lépni, és magadból császár csinálni, majd létrehozni Kárpátiát, és azt tenni elsődlegessé (persze primogenitúra legyen:)
  • Motolla
    #1917
    Ezekért a #8211-ekért elnézést kérek, ezen a fórumon még nem vagyok gyakorlott, úgy tűnik, nem jó ötlet docot egy az egyben bemásolni a wordből.
  • Motolla
    #1916
    Belinkelek egy összefoglalót, mit értem el eddig. A végén bónuszkérdések!


    I. (Bölcs) László (1066–1120)

    1066 – Árpádházi László koronaherceg 19 évesen került Erdély élére, míg testvére, Géza Felvidéket uralta. Unokatestvérük, Salamon volt ekkor Magyarország királya.
    László még ez évben nőül vette (egyébiránt rangon alul) Szeben vármegye urának, Máténak legnagyobb lányát, a pár évvel idősebb Sugárkát, aki hamarosan áldott állapotba került, majd 1068. május negyedikén ikreknek adott életet: a kislány anyja nevét kapta, a kisfiút pedig László öt éve meghalt apja tiszteletére Bélának nevezte el.
    Sajnos, felesége egy hónapra rá gyermekágyi lázban meghalt. László hamar újranősült, hiszen az ikreknek anyára volt szükségük. Választása a szász Gytha of Godwin koronahercegnőre esett, ki akkor 15 éves volt, így egy rövid eljegyzési időszak után a messzi Angliából hamarosan megérkezett udvartartásával Erdélybe.
    Eközben az országot örökösödési háború sújtotta, melyben László hű maradt királyához, és az Erdélybe be-betörő lázadó csapatokat 1500 fős saját katonaságával kíméletlenül leverte. A harcokban briliáns stratégának bizonyult, és, szakítva ősei könnyűlovas harcmodorával, csatáit elsősorban nyugati mintára képzett nehézgyalogságával nyerte meg.
    1070 legelején Lászlónak második házasságából is lánya született, aki a keresztségben a Panni nevet kapta.
    1074-re a hadi helyzet megváltozott. Salamon hatalma megrendült, a főurak serege, kiket a csongrádi Elek gróf vezetett, nem csak a legnagyobb királyi seregeket foglalták el, hanem Szeben vármegyét is, László fiának, Bélának örökét. Így László, hogy fia örökét nehogy végleg elveszítse, maga is csatlakozott a pártütő urakhoz Salamon ellenében.
    A következő években a hadiszerencse hol az egyik, hol a másik oldal mellé állt. László mindig a megfelelő helyen és időben avatkozott be a hadjáratba, fényes győzelmeket aratott, de aztán sietett haza kis hazájába, ahonnan az újabb kedvező alkalmat fürkészte. Csupán 31 éves volt, amikor már a „Bölcs” jelzővel kezdték emlegetni nevét. Mi tagadás, környezete szorgalmasnak, őszintének és igazságosnak ismerte, s becsületén az egyik udvarhölgyével, Pannival folytatott kalandja sem ejtett foltot.
    A háború végül 1079-ben fegyverszünettel zárult, László pedig hadi népével a bizánci örökösödési háborúban szaporította hadi dicsőségeinek sorát, néhány nemesi foglyot is ejtve, kikért szép váltságdíjat kapott. Eközben megint csak lánya született, ki a Jolán nevet kapta. Sajnos anyja, Gytha 1080 novemberében elhunyt, így a herceg újra megözvegyült.
    László következő év májusában házasodott újra. Választása a viking gyökerű Estrid-házhoz tartozó, 32 éves Dániai Sigrid koronahercegnőre esett, akinek apja II. Svend uralkodott Dániában. A házassággal egyben 14 sógorral is bővült a tág család, Svend ugyanis igen nagy nőfaló volt. Sigrid is, jópár testvéréhez hasonlóan, házasságon kívül született, szerencsére Svend elismerte apaságát.
    A béke pár éve alatt Lászlónak – a változatosság kedvéért –új felesége is nemzett egy lányt, aki a Brünhilda nevet kapta.
    1083 őszén ügyes politikai fondorlatok és a jussát bizonyító ősöreg (legalábbis annak látszó) oklevelek előásása után László hadra kelt, hogy területeit az Erdélytől észak-nyugatra fekvő Torkkal gyarapítsa. Szerencsére szövetségesei, a „magyari urak” soha nem vetettek meg egy kis csetepatét, így a hadak gyors győzelmet arattak.
    Annál szomorúbb volt viszont, hogy László fia, Béla, 16 éves korában 1085 februárjában leesett a lováról, és meghalt. Így Tork mellett immár, fiától megörökölve, Szeben vármegyében is László parancsolt.
    A béke és a fejlődés évei következtek, egy váratlan örömmel: Sigrid 40 évesen teherbe esett, majd fiút szült Lászlónak, ki a keresztségben a Zsigmond nevet kapta. Sajnos, Sigrid ezután nem sokkal, 1088 decemberében tüdőgyulladásban elhunyt, így László újra megözvegyült. Az új feleség a Bizánci Birodalomból érkezett. A 26 éves Zoé az uralkodó húga volt, érkezése sokat emelt László tekintélyén. 1090 novemberében pedig fiút szült neki, akit Donátnak neveztek el.
    Az évek peregtek, 1095-ben meghalt Salamon, Magyarország királya. Helyébe fia, I. Jenő lépett, aki harcias kamaszként hamarosan kiérdemelte a „Kegyetlen” jelzőt. Mikor a Német-Római Birodalom dinasztikus belharcaiba bonyolódva Bajorország földjén csapoltatta értelmetlenül a magyar vért, László elérkezettnek látta az időt, hogy bejelentse igényét a magyar trónra. A polgárháborúban szövetségesei és a főurak többsége támogatta, hamar fölénybe került. Jenő azonban ahelyett, hogy átadta volna a trónt, inkább kegyeskedett elhunyni, és a korona öccsének, Andrásnak a fejére került. A 10 éves fiú helyett gyámja, Nagyszombati Károly püspök uralkodott.
    Rögtön ki is tört az örökösödési háború, Imre pécsi herceg vezetésével. Mivel László nem akarta az agresszív és kapzsi hírében álló Imrét a hatalomba segíteni, András oldalára állt. Cserébe megkapta a szolgabírói posztot a királyi udvarnál, és András eljegyezte Brünhildát, László és a megboldogult Sigrid lányát.
    A századforduló véráztatta hónapokkal köszöntött be Erdélyben, mivel a lázadók legnagyobb seregüket a király legerősebb szövetségesének, a Dunántúlon királyi hadakat vezető erdélyi fejedelemnek a földjére küldték. Ezzel azonban a háború menetét megfordítani nem tudták, András és László győzedelmeskedett.
    1101-ben László ügyes kancellárja rügyet talált arra, hogy ura területeit Temes megyével növelje. A belháború után Temes is László irányítása alá került.
    A század első évei eseménytelenül teltek. László megyéi erősítésével volt elfoglalva. 1110-ben az akkor 63 éves László és menye, Benedicta (örökösének, Zsigmondnak a felesége) kissé váratlanul egymásba szerettek. A rövid kalandból hamarosan egy Margit nevű lány született – akit az udvar Zsigmond gyerekének könyvelt el, és szerencsére a férj sem fogott gyanút.
    A királyt egyre jobban zavarta László növekvő hatalma, ezért visszakövetelte tőle Temest. László nem adta, és András fegyverrel akarta megszerezni. Időközben azonban a felvidéki herceg is felkelést robbantott ki a trón megszerzésére, így a király két tűz közé került. 1114 novemberében kénytelen volt elismerni vereségét Lászlóval szemben, akinek ez a presztízsét tovább növelte.
    Udvartartása is szélesedett, mivel két évvel fiatalabb húga, a Premyslid-házba beházasodott Eufémia férje és fia halála után négy unokájával, fia gyermekeivel László udvarába költözött. A fejedelem utolsó éveiben távol maradt a csatamezőktől, inkább a tartomány felvirágoztatásával foglalkozott. 1120 áprilisában hunyt el.

    László pontjai: 3166

    I. Zsigmond (1120-

    A 31 évesen fejedelemmé választott Zsigmond nem rendelkezett kiemelkedő képességekkel, viszont az uralkodás minden területéhez konyított valamit, a hadviseléstől az intrikákon át a gazdaságig. Uralma első éveiben a szövetségeseivel és hűbéreseivel való kapcsolat javítására, vagyis saját maga elfogadtatására fordította a legtöbb energiát (és pénzt).
    1125 júniusában elérkezettnek látta az időt, hogy szent háborút hirdessen Havasalföldért, amely a besenyő birodalom felbomlása után egy pogány kán kezén volt. Szövetségeseivel és zsoldosokkal viszonylag hamar megnyerte élete első háborúját, és övé lett Szörényvár, Tregovistye és Galaz tartomány, melyeket szétosztott hű emberei között. Később András király elfoglalta Gyurgyevót is.
    Újabb évek teltek el békében. Az 1130-as évek elején Zsigmond egyre inkább elhivatottnak érezte magát a magyar trón megszerzésére. Fiának felesége, Gizella felvidéki hercegnő és már magyar főurak előtt igyekezett növelni népszerűségét és tekintélyét. Így Gizella hamarosan egy összeesküvést kezdett szőni Zsigmond trónra emelésére. Amikor András egy 6 éves háború után bekebelezte a legyöngült bizánci birodalmat, és bizánci császárrá koronázta magát, 1335-ben Gizella felkelést hirdetett ellene.
    Zsigmond maga 4000-es sereggel vonult Csongrád elfoglalására, míg szövetségesei 15 ezer katonája másik két tartományt vett ostrom alá. A király bizánci harcokból visszatérő közel 7000-es serege Makó mellett megverte ugyan Zsigmond seregét, Zsigmond azonban, visszavonulva Kolozs vármegyébe, ott egyesült az időközben megérkező mintegy 3000 zsoldossal. A király tovább vonult Esztergom felmentésére, itt azonban a hercegek csapatai felmorzsolták. Zsigmond seregével maradt a déli határszélen, számítva újabb seregek betörésére, és Torontál tartományt dúlta fel. Hamarosan a lázadó seregek döntő fölénybe kerültek, és 1137 októberére Zsigmond teljesítette legnagyobb ambícióját: Magyarország királyává vált.



    Itt tartok most, jönnek a bónusz trackek.

    Magyarország királya lettem, de a bizánci birodalom él és virul András császársága alatt. Ha vissza akarom állítani a Magyar Királyságot (úgy, hogy a képernyőn is olvasható legyen), mit kell tennem?

    Jelenleg a következő indokokkal indíthatok újabb háborút:
    1. Bizánci Birodalom földjére jogot formál.
    Ebben az esetben, ahogy olvasom, a feleségem szerzi meg a birodalom irányítását (mivel ő "hozza" a casus bellit). Ez esetben nekem marad Magyarország, neki Bizánc, vagy a feleségem hűbérese leszek, mint magyar király, és közös utódunk örökli mindkét címet?
    2. Függetlenség.
    András császártól függetlenné válok. Ugyanakkor Bizánc bevezeti az "autonóm hűbéresek"-et: ez azt jelenti, hogy mégsem leszek független, csak autonóm tartomány? Mi a különbség, ha tényleg így van?
    3. Hűbérúr megdöntése
    Ez, ha jól értem, András lemondatása, és én jelölhetem ki az utódját. Magamat is, vagy csak a fiaim közül valamelyiket? Ekkor is marad a Bizánci Birodalom, ugye?

    Ti a három lehetőség közül melyiket választanátok?

  • Although
    #1915
    Amikor betöltődik a játék pl. rá tudsz klikkelni más államokra is.
  • HUmanHunter
    #1914
    elmented és másik embert választasz a betöltés előtt, szóval igen át lehet
  • Motolla
    #1913
    Végülis betöltöttem egy korábbi mentésemet (kb. 10 évente szoktam menteni), és a belháború előtt pár évről folytattam (ezúttal nem csatlakoztam).
    Legközelebb (ami ne legyen) kipróbálom, amiket írtatok, bár ez a "lépj át egy másik karakter mentésére" dolgot nem igazán értem. Át lehet nyergelni egy másik karakterre menet közben?
  • Although
    #1912
    Vagy csináld azt amikor betöltöd a mentést egy másik karakterre váltasz.
  • Although
    #1911
    Ez óriási :D

    Nekem ilyen miért nem volt még :( Mekkora feeling már, nem ? :)
  • MightyKopiati
    #1910
    Lépj át másik karakter mentésére, és várd meg amíg kiszabadul az eredeti karaktered.