381
  • dronkZero
    #21
    "És mi lett volna szted ha a nyuszik alapban ott fejlődnek ki?"

    Sok értelme a kérdésednek nincs. Azért tudott úgy elszaporodni ott a nyúl, mert egyrészt nem volt természetes ellensége, másrészt (és főleg) azért, mert a nyúl méhlepényes emlős, ami az erszényesekkel szemben hatalmas előny.

    Ami azt illeti, a többi részének sincs sok értelme... Mit számít, hogy mekkora testű milyen állatok hullanak? Bevezetted az "élőlény" szó szinonímájaként a "vírus" szót? Azzal miért lennénk előrébb? Amputáció milyen módon segít egy (például) influenza ellen? Miért lennénk túlszaporodva?

    Na, vissza az elejére:
    Az a kiindulási állításunk, hogy a Földön az emlősök közül egyedül az ember az, ami addig szaporodik, míg elpusztítja a környezetét is, meg saját magát is.
    NEM, az összes állat ilyen, ha a rendelkezésére áll a táplálék, és nincs természetes ellensége. Példákat lehet hozni cáfolatként a végtelenségig, pedig egy is elég, hogy az állítást falszifikálja.
    Pont.
  • Szefmester
    #20
    És mi lett volna szted ha a nyuszik alapban ott fejlődnek ki? Vagy esetleg lenn valami olyan állat ami szereti a nyuszit? A természet előbb utóbb balanszba hozza magát, még ha a nagyobb testű élőlények el is hullanak ezalatt, és csak az egysejtűek maradnak életben. Sztem az emberiség=vírus állítás igaz, a vírusoknak sem hagyod a testeden belül hogy azt tegyenek amit akarnak, az állatokat is megállítja valami a túlszaporodástól, csak az ember egy olyan fajta vírussá fejlődött amit már nem lehet hagyományos gyógyszerekkel kezelni, már csak az amputáció segíthet. A földnek csak ezt kell elintéznie.
  • dronkZero
    #19
    Részemről azt, hogy 50ből 31 nem is rossz védettségi arány.
  • dronkZero
    #18
    Amit írtál, nem cáfolta meg hollófenyiges állításait. Ugyanis tökmindegy, hogy a nyúl került oda, az odakerülés és a túlszaporodás két különálló, független esemény.
    A nyúlban magában nincs olyan természetes gát, ami a túlszaporodást meggátolná. És nemcsak a nyúlban nincs, egyetlen fajban sincs. MINDIG a körülmények (az élettér nagysága, a táplálék mennyisége, az éghajlat, a ragadozók, stb) határolják be felülről a populációk népességét.
    Rengetegszer előfordult már, hogy egy-egy populáció annyira túlszaporodott, hogy aztán az erőforrások letarolása után tömegesen énen halt.

    Úgyhogy az a Mátrixos idézet bizony bölcsészfaszság, nincs köze a valósághoz; egész egyszerűen nem igaz. Ellenben nagyon menőn hangzik. :P
  • roliika
    #17
    Ha már vírusok...
    Ehhez mit szóltok?
  • Renegade
    #16
    na, te sem járhattál sűrün fizikára, biológiára, matematikára és földrajzra, ha ilyen hülyeségeket írsz...

    Ausztrália vs nyuszik

    tételezük fel, hogy nyuszi (legyen Irma) vemhesen legelészik dél kínában megijeszti egy róka felugrik egy farönkre ami épp a tenger felé úszik és suppp már el is sodródott ausztrália partjaihoz. Irma a száz napos "hajó út" után leköjkezett és benépesítette ausztráliát.

    Úgy gondolom ennek a valószínüsége elenyésző, tehát kellett az ember aki odavitte tudatosan. Ugye nem kell patkányokkal is levezetni?

    Lehet, hogy Vadbarom bölcsész (ha igen, majd versbeszedve elküld vhova ), de azért óvatosan had kérdezzem meg, te melyik tábort erősíted?
    :-)

    Ha lelkes vagy, akkor néz utána, hogy az ausztrálok az elmúlt 10! évben hány öshonos fajt írtottak ki, úgy hogy pl a nyuszikat akartak, csak hát tévedtek, nem csak a középkori ember volt hülye...
  • Epikurosz
    #15
    Hű!
    Megvan az eredendő bűn oka!
  • Renegade
    #14
    Sziasztok!

    hát én nagyon ritkán húzok le egy cikket, most mégis élnék kéretlen kritikus hajlamommal.

    Szerintem: lehet, (biztos) én vagyok nagyon előitéletes, de nem feltételezek itt sok emberről biosz faktot, az oké, hogy egy IT, műszaki cikk tele van terminustechnikussal, de egy olyan közösségben, ahol a DNS-ről csípőböl egy szolgáltatás ugrik be, az szerintem erős.

    De ha már:

    "A tudóscsoport tagjai 234 teljesen szekvenált eukarióta genomban kutattak a BDV-hez hasonlatos szekvenciák után, és meglepetésükre rengeteg endogén bornaszerű N elemet (EBLN) fedeztek fel számos különböző emlősnél, összegzett Feschotte."

    ha az egész cik arról szól, hogy sejtmagban történik a fejlődés, minek ide az eukarióta szó?
    De komolyan, leírhatta volna, hogy prokariota, arra is csak hümmögne a nép.
    Én IT-s létemre imádtam a bioszt, ezt a cikket meg csak felszinesen értem, hát még aki szakközépbe járt.
    Szerintem lehetne ezt érthetöbben is tálalni elvégre egy érdekes téma.

  • Tetsuo
    #13
    Az is meglepo, hogy az emberben tobb a nem emberi sejt, mint a sajat. Vagyis a bakteriumok/virusok elleneben, mi vagyunk a kisebbseg a sajat szervezetunkben.
  • Tetsuo
    #12
    Akkor miert kell belole idezni?
    Egyebkent pont az a lenyege a sci-finek, hogy realizalja az iro fantaziajat az olvaso kepzeleteben.
    Vagyis mikor olvasod, azt gondolod, h bar ilyen nincs, de akar meg is tortenhetne, logikailag nincs gatja. Persze ehhez aprolekos, logikus vilagot kell teremteni, precizen osszemosni a mesét a valosaggal. Amire kevesen kepesek.
    Mondjuk nagyjabol egyetertek az idezettel, csak en maskent fogalmaztam volna meg. ;)
  • dronkZero
    #11
    Az egy dolog, hogy a bornavírus az idegsejteket támadja, de sztem nem elképzelhetetlen hogy létezik vagy létezett olyan vírus, ami meg az ivarsejteket támadja. A mechanizmust a bornavírusokon igazolták, de ez nem azt jelenti, hogy az öröklődő és maradandó mutációkat konkrétan ez a vírus okozta.
  • dronkZero
    #10
    Kb 100-150 mutáció történik _egyedenként_...
  • halgatyó
    #9
    Másik értelmezése a cikknek, hogy NEM a genetikai állományunkban történt a fertőzés, hanem minden ember a saját életében szed össze ennyi idegen virusgént a testi sejtjeibe.

    Ez viszont döbbenetes lene.
    Asszem az életmódunkat újra kellene értékelnünk, például én máris más szemmel nézegetem a járdán méterenként heverő nyálkás, legyektől körüldongott kutya..izé..gumikat
  • halgatyó
    #8
    Ahhoz, hogy az ember kialakuljon, igen sok mutációnak kellett bekövetkeznie az elmúlt x százmilló évben.

    Ezeket a mutációkat sokminden kiválthatta: sugárzás, véletlen, vagy éppen mikroba. Szerintem nem amutációk oka a legfontosabb, hanem az eredménye.

    Itt is keveredés van a cikkben: "a vírusos úton átadott DNS a különböző mutációk és pszichiátriai rendellenességek okozója"
    Ugyanis, ha egy sok millió évvel ezelőtti mutáció bármilyen -- akár pszihés -- hátrányt, rendellenességet okozott, akkor a természtes szelekció gondoskodott a hibás (szerencsétlen sorsú) egyed kiiktatásáról a létért folyó harcban.

    Itt asszem még lesz mit kutatni a professzor uraknak
  • halgatyó
    #7
    Egy kis zavart érzek a cikkben.
    A génállományunkat az őseinktől kaptuk.
    Ahhoz, hogy a fertőzést okozó virusgén továbböröklődjön, az örökítő sejteket kell megfertőznie.
    Ha bármilyen kórokozó az idegsejtjeinkbe épül be, az nem öröklődik tovább.

    Igen fontos kérdés: egy -- bármilyen fajhoz tartozó -- élőlény genetikai anyagának mekkora része mutálódhat úgy, hogy:
    1.) az illető életben maradjon,
    2.) az illető még képes legyen szaporodni az ellenkező nemű, de azonos fajú egyeddel?

    A mutációk és fertőzések nem lehetnek túl drasztikusak, mert akkor az egyed életképtelenné vagy szaporodásképtelenné válik.

    Ha az emberi sejtekben idegen eredetű "szekvenciák" vannak, akkor azok csak nagyon lassan, sok-sok millió év alatt kerülhettek bele.
    Node akkor a következő kérdés: mekkora adagokban? Egyszerre túl sok nem jöhetett, mert akkor a sejt életképtelenné vált volna.
    Ha viszont génenként csepegtetjük a változást, akkor nem lesz belőle "szekvencia"
  • hollófernyiges
    #6
    Attól hogy kultfilmben mondják, még lehet hülyeség :)
  • halgatyó
    #5
    Látom, a Te agyadat már nagyon megfertőzte valami Bambavirus...
    Ami a tévén és a sajtón keresztül terjed
  • uwu
    #4
    Te se láttad a filmet mi?
    Senki nem várja el szerintem e scifitől, hogy tök reális legyen.
  • hollófernyiges
    #3
    "Minden emlős ezen a bolygón ösztönösen természetes egyensúlyra törekszik a környezetével"
    Ez bölcsészhülyeség :) Minden állat a maxot akarja kihozni a környezetéből, csak a többiek nem hagyják. De ha beszabadul a tyúkólba, ugyanúgy tökreteszi, lásd az Ausztráliát tönkrerágó nyulakat, az alaszkai szigetet letaroló rénszarvasokat vagy a polinéz szigeteken őshonos fajokat kiirtó patkányokat. Pont úgy viselkedünk mint a többi állat, és ez szomorú :)

    És az összes magasabbrendű élőlény (egysejtűtől fölfelé) genomja tele van endogén vírusokkal amúgy.
  • Frayer
    #2
    A végén még kiderül, hogy azért vagyunk ilyenek mert vírus genom van az emberi genomban. És hordozzuk annak tulajdonságait. =)
  • Vadbarom
    #1
    Szeretném megosztani Önnel mire jöttem rá az itt létem során. Akkor döbbentem rá, amikor osztályozni próbáltam a faját. Ráébredtem, hogy Önök valójában nem emlősök. Minden emlős ezen a bolygón ösztönösen természetes egyensúlyra törekszik a környezetével, kivéve Magukat Embereket. Letelepednek valahová és addig szaporodnak míg fel nem élik mind a természeti erőforrásokat, és azután csak úgy képesek fennmaradni, ha új területeket foglalnak el. Van egy másik organizmus is ezen a bolygón, mely ugyanígy viselkedik. Tudja melyik? A vírus. Az emberi faj egy betegség, a bolygó rákosodása. Az ember egy ragály, és mi vagyunk a gyógyszer.