6424



A topikban a személyeskedés, trollkodás nem elfogadott. A téma a magyar őstörténelem!
Mindenki szíveskedjen forrást, bizonyítást bemutatni az érvelésénél. (az értelmetlen vitákat kiküszöböli)



Akit sérelem ért, az lehetőleg ne álljon le vitázni a másik féllel, hanem írjon nekem (Zenty) privát üzenetet.
  • Savaran
    #6222
    Ez Hazugság!
  • Irasidus
    #6221
    Miféle bárbaj ember? Ez egy vita, nem párbaj, vagy ellenségeskedés! De akkor te most ismerted be, hogy vita helyett harcolsz a másokkal. Ez nem éppen intellektuális emberre vall, és akkor finom voltam. Viszont semmiféle vitát nem vesztettem el, hiába ismételgeted, mindenféle érv nélkül, csak úgy bullshitként. Ennek semmi értelme amit csinálsz.
  • ManoNegra
    #6220
    Akkor most lenne itt az ideje, hogy azt az ábrát alátámasztod hiteles adatokkal, kiegészítve lehetőleg régészeti, néprajzi és egyéb kutatásokkal.
  • Irasidus
    #6219
    Nekem nincs kis ábrám, kutatóknak van kis ábrája, ami szemelteti a dolgot. Te ezt nem fogadod el, arra hivatkozva, hogy szerinted ezek az ábrák a finnugorisztikában tarthatatlanok. Ez nem igaz.
  • Savaran
    #6218
    Nem érted vagy nem akarod megérteni, az a te bajod, vagy csak az önérzeted nem engedi meg beismerni hogy már rég elvesztetted a párbajt!
    Megint elölről kezdted, szembemész az általam linkelt szakvéleménnyel, miszerint genetikai érintkezés nélkül, NINCS, ismétlem NINCS nyelvátvétel!
    Utoljára szerkesztette: Savaran, 2018.03.06. 13:09:22
  • ManoNegra
    #6217
    Azt hittem ezen már túl vagyunk. Korábban próbálkoztál a kis ábráddal, de azt a feltételezést már a finnugristák sem tartják,ezért törjük a fejünket más megoldáson.
  • ManoNegra
    #6216
    Jó lenne erre valami forrást is hozni

    Te sem igyekszel egyáltalán az állításaidat igazolni, miért várod el ezt mástól ilyen hevesen? A romanizáció fegyverrel meghódított területeken zajlott, nem szép szavakkal és ajándékokkal. Ha a finnugor népek legyőzik és rátelepednek a magyar törzsekre, akkor akár elfogadható is lenne ez a feltételezés. De nem történt ilyesmi.
  • Irasidus
    #6215
    Ezt hívják szalmabáb érvnek, ugyanis a finnugor nyelvrokonság nem azt mondja, hogy hantiktól, vagy manysiktól vettük át a nyelvet. Kulcsszó izoglossza-modell. Tehát igazából nem tudom minek állítasz ilyeneket, amit rajtad kívül senki nem állít? És akkor nekem van problémám az szövegértelmezéssel. Ez egyszerű rágalmazás a részedről újfent. Nem találgatják, ugyanis a tudomány nem találgat, kutatják ezt a területet, és rajtad kívül egy kutató sem jutott arra követeztetésre, hogy a hun nyelv a finnugorral lenne rokonságban.
  • ManoNegra
    #6214
    Láthatóan problémád van a szavak, mondatok értelmezésével. Azt valóban állítom, hogy a magyarság nem vehette át a hanti manysiktól a nyelvet, de a hunoktól való nyelvátvételt csak feltételes módban írtam. Egyébként komoly kutatók is csupán csak találgatnak a hun nyelvel kapcsolatban, biztosat nem lehet tudni róla a mai napig.
  • Irasidus
    #6213
    "A finnugorok esetére a felhozott érved nem érvényes, mert a rómaiak erőszakkal latinizáltak, és keveredtek is genetikailag, a szlávok megint nem ugyanaz az eset, ugyanis ők az indók utolsó nagy hulláma és ők lélekszámban jelentősek voltak, a helyben maradt kőkori lakossághoz képest. "

    A finnugoroknak mi köze a rómaiakhoz? Nem érvényes, mert csak? Mintha a fogalmazással problémáid lennének, meg az érvekkel. Jó lenne erre valami forrást is hozni, hogyan kényszerítették rá a nyelvet az emberszámba sem vett, nem római állampolgárokra, mert én másképpen tudom. Ugyanígy a szlávokra is, és persze azokra a példákra is, amit még említettem, és belinkeltem, amit most elhallgatsz. Nem adtam semmit szádba, ha jó látom, te állítod folyamatosan, hogy a nyelvet genetikusan örököljük.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.06. 12:53:56
  • Savaran
    #6212
    "3. Olyat adjunk a bíráló szájába, amit nem állított, s ezt cáfoljuk. "
  • Savaran
    #6211
    A finnugorok esetére a felhozott érved nem érvényes, mert a rómaiak erőszakkal latinizáltak, és keveredtek is genetikailag, a szlávok megint nem ugyanaz az eset, ugyanis ők az indók utolsó nagy hulláma és ők lélekszámban jelentősek voltak, a helyben maradt kőkori lakossághoz képest. És genetikai érintkezés ott is kimutatható, nekem TE ne magyarázz arról hogy értem-e, mert te még azt sem érted amit leírtál!
  • Irasidus
    #6210
    Ez nagyon jó riport, amit te totálisan félre értesz, ugyanis itt genetikáról van szó, és nem nyelvészetről. A tudományos közlésről meg egy pici érdekességet elmondok neked, mert láthatólag nem vagy képben. Tegyük fel, hogy te egy kutató vagy, és elértél valami eredményt. Az eredményt, megfelelő platform, az úgynevezett lektorált szakfolyóírtaban kell publikálni, ezzel hitelesíted. Ez eddig érthető? Ok, és most képzeld el, hogy még írod a publikációdat, (elmondja az interjúban is, hogy nincs kész), és interjút adsz a rádióban. Te elmondanád az eredményedet, mielőtt publikáltad volna? Ha igen, akkor már másnap lecsapnak rá a vetélytársak, és vagy előbb publikálják mint te, vagy plágiummal vádolnak. Tudod a kutató abból él, hogy publikál, és nem abból, hogy interjút ad. Ezért van embargó addig, amíg nem publikálja. Ez térted? Ez egy nagy különbség a lektorálatlan, laikusoknak készült könyv, és publicisztika között. Az egyik tudományos a másik nem.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.06. 12:43:27
  • Irasidus
    #6209
    Sajnálatos módon, Marácz László alternatív elméletét cáfolták. Tudod, nem attól lesz valami hiteles, hogy valakinek van diplomája, és könyvet ír, vagy youtube csatornája van. Legalábbis a tudományos hitelesség nem itt kezdődik.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.06. 12:34:03
  • Irasidus
    #6208
    A dolog megértéséhez kicsit el kell mélyedni a dologban. Klikk Ilyen a magyar nyelv is, vagy a szláv nyelvek, de régebbre is mehetünk, a rómaiak sem erőszakkal kényszerítették a latin nyelvet a pireneusi és az itáliai félsziget lakosaira. De van még ilyen példa. De jelenleg ilyen a környező országok, és szórvány magyarság nyelvcseréje is az adott ország nyelvére.
  • Savaran
    #6207
    Videó: Dr. Melegh Béla humán genetikus Hunor Magor vagy Finnugor

    Felhívom a figyelmet a 7:35-től 8:33-ig (már tudják az almutációkat csak nem mondhatják el XD )
    Utoljára szerkesztette: Savaran, 2018.03.06. 09:44:37
  • Savaran
    #6206
    #6200 ?
  • Irasidus
    #6205
    "Ezt hol tettem meg, ne beszélj össze vissza."

    Itt.. #6187

    "Azt állítom, hogy semmi okuk nem volt átvenni a nyelvet. Ha történt nyelvcsere, akkor a hanti mansi populáció vette át a magyarságtól, vagy esetleg a hunoktól. Sajnos hun nyelvemlékek nem maradtak meg, talán egy vagy két szó kivételével."

    Gondolom most az kérdés jön, hogy ez miért is fantáziálás. De ezt is leírtam, itt :#6196 De azt is leírtam, hogy egyetlen kutató sem hozzta kapcsolatba hun nyelvet a finnugorral, csak te.
  • Irasidus
    #6204
    És milyen hagyományok őrződtek meg a honfoglalásból? Azt lenne jó megérteni, hogy nincs olyan, hogy eredeti nép, ez valami sajátos fajelmélet, amit te képviselsz.
  • ManoNegra
    #6203
    Nem állapítottam meg semmit, csak annyit szerettem volna mondani, hogy fontos lenne nagyobb figyelmet szentelni a mongol és kínai forrásoknak, mert a hun nyelvvel kapcsolatban ott lehet keresnivalónk.

    te ezt magadtól tetted meg

    Ezt hol tettem meg, ne beszélj össze vissza.

    Az ázsiai hunok sem voltak egységesek, nem lehet úgy tekinteni rájuk, mint a mai egységes nemzetállamokra. Több kutató is feltételezi, hogy jelen lehettek közöttük olyan népek, amelyekről ma tudjuk, hogy részét képezték a Kárpát-medencét benépesítő sztyeppei népeknek és a honfoglaló magyarságnak.

    Kínai Turkesztán és a magyar őstörténet

    „Megállapíthatjuk – írja Harmatta –, hogy a korábbi kutatás bizonyára nem egészen helyesen tette fel a hsiung-nu-k nyelvi hovatartozására vonatkozó kérdést. A kérdés ugyanis ma már nem az, hogy milyen nyelvet, hanem, hogy milyen nyelveket beszéltek a 19 törzsből álló hsiung-nu törzsszövetség keretében. Az újabb kutatások alapján az látszik valószínűnek, hogy a hsiung-nu vezértörzsek szaka típusú keleti iráni nyelvet beszéltek, de a hsiung-nu törzsszövetség keretében lehettek már iráni „tokhár”, török és egyéb altaji vagy esetleg paleo-szibériai nyelveket beszélő ethnikai elemek is… amikor a hunok Kazakisztán területéről a Volga vidékére vonultak, törzsszövetségükben már török nyelvet beszélő törzsek is voltak.” Korai temetőik (akár Kína, akár Mongólia területén) etnikai vizsgálata azért elsődleges fontosságú, mert származásukról, illetve ötvöződésükről viszonylag „tiszta” képet csakis ezeken a helyeken kaphatunk. A kínai forrásokból ugyanis – a nyelvészek és történészek nagy erőfeszítései ellenére – még ma is nehéz azonosítani a Nagy Faltól nyugatra megjelenő hsziungnukat („vad”, erőszakos „rab/szolgákat”), mert ezzel az elnevezéssel illettek a kínaiak minden határaikon megjelenő idegen (végső soron barbár és így ellenséges) népet. Mivel a kínai forrásokban leírt jellemzések sok népre ráillettek, ezért a hsziungnuk számos ismeretlen népnek, törzsnek váltak a „leszármazottaivá”, illetve „őseivé”.

    A nagyobb antropológiai leletegyüttesek kutatása a türk birodalom tagjainak szétválasztása és egyáltalán meghatározása miatt is kulcsfontosságú. Az 552–742/744 között fennálló türk birodalomnak a tingling (majd tielő) törzsszövetség is tagja volt. Közéjük tartoztak a honfoglalással a Kárpát-medencébe került onogurok (3 kabar törzs), a bolgár törökök, az oguzok (akik feltehetően a kabarok vezető rétegét alkották) és még sokan mások. A honfoglalás idején a Kárpát-medencébe kerülő népek egy része azon kazárok között élt, akik a türkök uralmára törő egyik tingling csoport – az ujgurok – mellől (vagy elől) nyugatra indultak, és 350-ig a kazah sztyepen az Európába vonult hsziungnuk helyét foglalta el. Ők a Fekete-tenger és a Kaukázus előterébe jutottak, és ma azonosítják (valószínűsítik) őket az ogurokkal (onogur-bolgárokkal). Az ogurok, tehát a kínaiaknál tielő néven említett nagy törzsszövetség akkor legnyugatibb, a Kaukázus vidékéig jutott ágával azonosíthatók. A tielők keleti, mongóliai törzscsoportját a kínai források szerint oguz és ujgur törzsek alkották.

    Mivel a türk birodalomnak tagjai voltak a honfoglalás előtt a magyarok egy részének az elődei, ezért a bizánci, a görög, az arab, az örmény, a grúz, a szír és a perzsa, majd a későbbi források – Bíborbanszületett Kontantinus 950-ben, Ibn Ruszta 913-ban és Gardézi 1051-ben, majd Georgius Monachus – főleg törököknek emlegetik „a magyarokat”. Öt onogur törzsünket és a három kabar „törzset” török népek alkották; kialakulásukat, összetételüket még nem eléggé ismerjük.









  • Tetsuo
    #6202
    A nyelv meghatározza gondolkodást és hat a világlátásra; a kultúra pedig nem csak gasztronómiából áll, hanem a mélyén ott van ez a világszemlélet; a hagyományok gyökere pedig maga a Lényeg.
    Igen, sajnos mindinkább távolodunk az "eredetitől", ahogy a többi nép is. Ez a célja azon sötét erőknek, amelyek történelmünk meghamisításán (is) dolgozik.
  • Tetsuo
    #6201
    Ha jól látom, Marácz László nyelvészprof. Az Angelfire-en pedig sok érdekes dolog megtalálható, többek között hivatalosan elhallgatott, cenzúrázott magyar könyvek immár anélkül, amiket még a Gede testvérek sem tudtak kiadni.
  • Savaran
    #6200
    Tudsz konkrét példát mondani békés úton történő nyelvcserére a világtörténelemben? Értem ez alatt azt hogy egy kisebb nép nyelvét átvette egy nagyobb tömeg, rómaiak pl. rossz példa, mert ugye ők mint megszálló fejlett és agresszív hatalomként tették.(nincs bizonyíték hogy a finnugor törzsek meghódították volna a sztyeppét)
  • Irasidus
    #6199
    A nyelv vezethető vissza, nyelvészeti szempontból, nem a népcsoport. Nem neked kell elvégezni, én nem is kértem, hogy állapítsd meg, a hun nyelv eredetét, te ezt magadtól tetted meg, és felhívtam a figyelmedet, hogy talán nem kéne fikciókba bocsátkoznod. De akkor még egy pont, amiben egyetértünk, és rájöttél tévedtél. Gondolom most jön az, hogy miben tévedtél. Legalábbis eddig ez volt a szinusztémád. Az meg, hogy te nem ismered a kutatásokat, nem jelenti azt, hogy nincsenek, csak azt jelenti laikus vagy, nem foglalkozol vele tudományos szinten. Ennyi.
  • ManoNegra
    #6198
    Mire, hogy a magyarság nem vezethető vissza addig?

    A magyarság, mint nép lehet hogy nem, de a nyelvet használó népesség elvileg igen, legalábis az általad linkelt ábra szerint.

    A találgatás nem azt jelenti, hogy bármi ami eszedbe jut, hanem kutatást.

    És gondolod hogy azt a munkát nekem, mezei fórumozónak, laikus érdeklődőnek kell elvégezni? Nincs elég nyelvészünk? Ha ignorálnak egy ilyen lehetőséget az sokatmondó, nem? Lehet hogy nem áll érdekükben megbolygatni a konszenzust?
    Utoljára szerkesztette: ManoNegra, 2018.03.05. 22:22:50
  • Zephyr Retiring
    #6197
    Elég sokak által az. (infó a spoiler alatt)
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    " Nyelvészeti munkásságomról csak néhány adatot sorolok fel: Nyelvészeti tanulmányaimat Hollandiában végeztem a Groningeni Egyetemen. Kétszer töltöttem hosszabb időt az USA-ban, a bostoni MTI vendégkutatójaként. Első nyelvészeti dolgozatom a Nyelvtudományi Közleményben jelent meg 1985-ben, amikor 25 éves voltam. (Marácz K. László, Nyelvtudományi Közlemények, 87. kötet 1. szám, Budapest, 1985, A magyar névutós csoportról, 173-186. oldal.) A NyK. szerkesztőbizottság egyik tagja senki más, mint Honti László, ugyanaz a Honti László, aki 1996 februárjában azt állítja, hogy nem vagyok nyelvész. A doktori disszertációmat a magyar mondattani szerkezetről Asszimetriák a magyarban címmel védtem meg a Groningeni Egyetemen, 1989-ben. A Baszk Tudományos Akadémia adta ki akadémiai sorozatában 1991-ben (László K. Marácz Asymetries in Hungarian, Supplements of ASJU, International Journal of Basque Lingiustics and Philology, XII, San Sebastian, 1991). A doktori munkámat több helyen méltatták. Csak két híres nyelvésznek a véleményét idézem a szerzőnek írt levelemből. Bernard Comrie, a Los Angeles-i USC professzora és számos nyelvtipológiai könyv szerzője azt írja 1990, jan. 24-én: "Thank you for a copy of your book' Asymmetries in Hungarian', which 1 just received. A quick look at the book shows that it is full of material that really interests me, and 1 look forward to studying it in detail."... Richard Kayne professzor, aki a New York City University-n tanít, 1989. nov. 29-én kelt levelében azt írja, hogy "Many thanks for sending me your thesis, which looks extremely interesting. 1 look forward to reading it soon". El is olvasta doktori munkámat, mert az 1994-ben megjelent könyvében (The Antisymmetry of Syntax, MIT Press, Cambridge) a 140. oldalon utal a doktori munkámra. Talán nem lényegtelen megemlíteni, hogy Kayne professzor a világ egyik legfontosabb strukturalista-generatív nyelvésze, a román nyelvek szakértője. Ennyit magamról. "

    Remélem ennyi is elegendő..
  • Irasidus
    #6196
    Mire, hogy a magyarság nem vezethető vissza addig? Nem létező dolgokra nem lehet bizonyítékot hozni. Megint úgy tekintesz a magyarságra, mint valami tömbre, ami sok-sok ezer éve kialakult és változatlan formában éldegél, erre írtam ezt #6179 amivel valamennyire egyet is értettél. Gondom ez olyan egyetértés volt, mint a genetika és nyelv kapcsolatában, azaz semmilyen.

    "Mert nyilván nem tart ott a vizsgálat. Egyelőre a hun nyelvről csak találgathatunk, nem tudjuk hogy melyik nyelvcsaládba tartozott. Ha valami nagy leletanyagot találnának a kutatók, az forradalmi eredmény lenne, lehet hogy átírná a finnugor nyelvekkel kapcsolatos elméleteket."

    A találgatás nem azt jelenti, hogy bármi ami eszedbe jut, hanem kutatást. Példának okáért a finnugor nem jó találgatás, és ezt egyik "találgatás" sem hozza, te viszont igen. Nevetséges.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.05. 21:15:18
  • ManoNegra
    #6195
    Ugyanannyi köze van, a mai magyarságnak a honfoglakhoz, mint azokhoz, akik átvettél a finnugor nyelvet.

    Erre akkor bizonyítékot légyszíves, hogy mikor, hogyan és miért vettük át a nyelvet. De hiteles és elismert forrás legyen!

    Az idézet sem azt írja, hogy finnugor nyelv a hun. Szóval.

    Mert nyilván nem tart ott a vizsgálat. Egyelőre a hun nyelvről csak találgathatunk, nem tudjuk hogy melyik nyelvcsaládba tartozott. Ha valami nagy leletanyagot találnának a kutatók, az forradalmi eredmény lenne, lehet hogy átírná a finnugor nyelvekkel kapcsolatos elméleteket.
    Utoljára szerkesztette: ManoNegra, 2018.03.05. 21:10:47
  • Irasidus
    #6194
    Ki által elismert? Könnyen lehet dobálódzni azzal, hogy elismert.
  • Irasidus
    #6193
    Ugyanannyi köze van, a mai magyarságnak a honfoglakhoz, mint azokhoz, akik átvettél a finnugor nyelvet. Semmi, ugyanis az a honfoglalók genetikailag sem volt egységesek, és már semmi közük nem volt a sok ezer évvel azelőtti népcsoporthoz akik átvették a finnugor nyelvet, és kialakították a magyart belőle, azaz kicserélődött, hogy hogyan nevezték magukat nem tudom. Sokadszorra írom le, ugyanazt, kicsit unalmas, hogy mindig megkérdezed, mit is állítok, jó lenne ha egyszer elolvasnád figyelmesen.

    Az idézet sem azt írja, hogy finnugor nyelv a hun. Szóval.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.05. 21:06:02
  • Zephyr Retiring
    #6192
    Egy elismert nyelvészprofesszor véleménye: A finnugor elmélet tarthatatlansága nyelvészeti szempontból
  • ManoNegra
    #6191
    Abban az esetben lenne, ha a mai magyarság, vagy a honfoglaló magyarság ugyanaz lenne mint akik átvették a nyelvet. A nyelv alatt kicserélődött a nép

    Melyik nép cserélődött ki? Mi köze a mai magyarságnak a honfoglalókhoz, vagy a sztyepepiekhez, hogy jön ez ide?

    Hun nyelv - elég konstruktív volt?

    Őszintén? Első találat. Nem igazán, tudsz ennél jobbat is. Addig (ez most nekem is új):

    Hatszáz hun szót talált egy kínai mongol kutató

    A szavak szoros kapcsolatot mutatnak a régi belső-ázsiai hitvilággal, amelyet ma többnyire sámánizmusnak emlegetnek. Mongol neve böge (ma: bő), amelyet nyelvészeink a magyar bű szó rokonának tekintenek. Ucsiraltu szerint a hunok nyelve a régi mongol nyelvhez közelebb állt, mint a törökhöz.

    Magyar kapcsolat
    A professzor kérdésünkre elmondta, hogy saját kutatása, valamint a magyar kutatókkal történt konzultáció alapján azt találta, hogy a magyar nyelvben feltételezhetően nagyon sok mongol szó lehet. A mongolok és a magyarok között közvetlen érintkezés csak 1241-1242 között volt, de egy év alatt nem kerülhetett bele ennyi szó a magyar nyelvbe, ezért ennek a kapcsolatnak nagyon ősinek kell lennie.

    Ucsiraltu a 19. századi magyar kutatókhoz - Fogarasi János akadémikushoz és Szentkatolnai Bálint Gábor kolozsvári egyetemi tanárhoz - hasonlóan úgy véli, hogy a magyar-mongol szóegyezések hun kori hatások lehettek. Ucsiraltu szerint a magyar nyelvi emlékeket feltétlenül be kell vonni a hun kutatásba, amellyel számos nyelvészeti kérdés tisztázódhat.

    Hun szavak a magyar nyelvben?
    Annyit azonban bizonyosnak tart, hogy a magyar nyelvben is lehetnek hun szavak, illetve nyelvtani elemek. Ucsiraltu még tovább akarja tanulmányozni a magyar nyelvet, mert az eddig nála lévő tudományos publikációknál - Kara György, Szentkatolnai Bálint Gábor, Németh Gyula és Ligeti Lajos munkái - többet szeretne tudni rólunk.

    Az általa rekonstruált szavaknak is vannak magyar vonatkozásai. A hun nyelvi "hitü" szó a magyar hittel egyeztethető össze, melyet a nyelvészek ismeretlen eredetűnek tartottak. A szó szerinte a régi Földanya kultuszhoz kapcsolható. A hun "picsik" szó pedig a magyar pecsét és a betű szóval tartozhat össze, és vélhetőleg a szlávnak eredetűnek tartott pecsét eredendően a hunok sajátja volt.

    Magyarul fog tanulni Ucsiraltu
    Ucsiraltu szerint további vizsgálatot igényel a hun "kutugu" méltóságnév európai megfeleltetése. A kínai kutatók ugyanis azt állítotják, hogy a nyugati hunoknál ez a méltóságnév "kada/kata" alakban maradt fent, és ugyanúgy főbírót jelent, mint az Ázsiában maradt részeknél. A magyar történeti forrásokban talált kadar, a hunok főbírája volt, lehet, hogy ennek köze van a hun kutuguhoz.

    Mindenesetre Ucsiraltu hozzákezd a magyar nyelv tanulásához, és kutatótársai segítségével a magyarban lévő hun nyomok kigyűjtéséhez. Elképzelése szerint öt éven belül ebből is komoly munka születhet, amely nyelvészetileg tisztázhatja a magyarság belső-ázsiai kapcsolódásait.


    Kedves Ucsiraltu úr! Sok sikert kívánok!!
  • Irasidus
    #6190
    Abban az esetben lenne igaz, hogy genetikai kapcsolatnak kellene lenni, ha a mai magyarság, vagy a honfoglaló magyarság ugyanaz lenne, mint akik átvették a nyelvet. A nyelv alatt kicserélődött a nép, ezért sem lehet a genetika és a nyelv közé egyenlőséget rakni. Itt aki hirdeti a nyelv és genetikai azaz antropológiai kapcsolatot az te vagy, és láthatólag a józan ésszel szembe mész, és tartod magad ahoz, hogy a genetika és nyelv az szorosan összefügg. Ez mint a kollégádnak is mondtam, már hit, és őrültség.

    Hun nyelv - elég konstruktív volt?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.05. 20:43:17
  • ManoNegra
    #6189
    Ez a az ábra azt valószinüsíti, hogy együtt éltünk több ezer évet, úgy alakult ki a magyar nyelv. Amennyiben ez így volna, akkor genetikai kapcsolat is lenne legalább a legszorosabb nyelvtestvéreinkkel, de ezt mostanában kezdik cáfolni. Néprajzi, antropológiai értelemben eddig is vitatták ezt, már a finnugristák sem hirdetik Te nem ezt a topikot olvastad eddig?

    Én ezt a mondatodat cáfoltam, "Nem genetikai úton örököljük a nyelvet, de mégiscsak az anyanyelv az első, amit a felmenőktől, tehát a genetikájukat továbbadóktól tanulunk."

    Ezt továbbra is tartom. Ha nem együttélésünk alatt alakult ki a nyelvünk a populáció szétválásáig, akkor nem látom okát, hogy az a népcsoport, amelyik a nyelvcsaládjában népesebb mint az összes többi együttvéve, milyen előnyt kovácsolhatott abból, hogy egy nyelvcserének vetett alá magát. Önként. Erre nem válaszoltál, csak kiforgattad a szavaimat.

    A hunok nyelve meg nem finnugor eredetű.

    Hanem milyen?

    Konstruktív vitára vevő vagyok, de kötekedő trollokhoz nincs hangulatom.
    Utoljára szerkesztette: ManoNegra, 2018.03.05. 20:35:18
  • Irasidus
    #6188
    Én ezt a mondatodat cáfoltam, "Nem genetikai úton örököljük a nyelvet, de mégiscsak az anyanyelv az első, amit a felmenőktől, tehát a genetikájukat továbbadóktól tanulunk." - és nem mást. Most már "rémlik"? A mostani újabb állításod, hogy szerinted nem volt okuk, azaz tudni véled az okok hiányát, sok ezer év távlatából, amiről se írásos feljegyzés se más semmi nincs, tudománytalan okoskodás. Megint mellébeszélsz, és hiányos emlékezetre hivatkozol, mintha olyan sok mindent állítottál volna, csak harmadszor írom le melyik mondatoddal volt problémám. Megjegyzed negyvenedszerre, vagy megint megkérdezed?

    " akkor a hanti mansi populáció vette át a magyarságtól, vagy esetleg a hunoktól. Sajnos hun nyelvemlékek nem maradtak meg, talány egy vagy két szó kivételével."

    Hú. Itt nem két populációról van szó hanem a finnugor nyelvcsaládról, aminek kiemelted két tagját, és kijelentetted, hogy mi adtuk át nekik a nyelvet. A legközelebbi rokon nyelv, de mégsem egymástól tanultuk, nézd meg a talán a finnugor nyelvcsaládfát, ki hol szerepel rajta: Klikk A hunok nyelve meg nem finnugor eredetű.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.05. 20:23:00
  • ManoNegra
    #6187
    Azt állítom, hogy semmi okuk nem volt átvenni a nyelvet. Ha történt nyelvcsere, akkor a hanti mansi populáció vette át a magyarságtól, vagy esetleg a hunoktól. Sajnos hun nyelvemlékek nem maradtak meg, talán egy vagy két szó kivételével.

    Állítottál valamit, ami a józan észnek ellene ment, ezt jeleztem, és kifejtettem miért.

    Semmi ilyesmi nem rémlik.

    Utoljára szerkesztette: ManoNegra, 2018.03.05. 20:09:27
  • Irasidus
    #6186
    Nincs saját ötletem, nincs saját koncepcióm, nincs önálló gondolatom a kérdésben, veletek ellentétben. Állítottál valamit, ami a józan észnek ellene ment, ezt jeleztem, és kifejtettem miért. Ennyi történt.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.05. 20:06:28
  • ManoNegra
    #6185
    te nem is választ akarsz a kérdéseidre, hanem csak fogást akarsz találni rajtam...

    Vastag bőr van az arcodon, mitagadás..

    Vázolj fel egy koncepciót, vagy akár csak egy saját ötletet, önálló gondolartot, de akár forrást is hozhatsz a kérdésemre, ne az én mondandómat próbáld kiforgatni. Rendben?
  • Irasidus
    #6184
    On.: Arra, hogy az anyanyelvet nem csak a genetikájukat továbbadóktól sajátítjuk el, hogy a nyelv nem genetikai úton öröklődik. Ott voltam, tudom miért vettük át? Ott volt bárki is? Van írásos feljegyzés róla, hogy mi történt akkor a nyelvel? Nem, és nincs. Oka számtalan lehet, hogy ebből melyik történt, és miért, azt nem lehet tudni - de megtörtént, mert magyarul beszélsz! Igaz? Off..: Az ilyen okoskodó kérdéseid kapcsán az a gyanú ötlött fel bennem, hogy te nem is választ akarsz a kérdéseidre, hanem csak fogást akarsz találni rajtam... Igazam van?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.03.05. 19:57:42
  • ManoNegra
    #6183
    Mire hoztam példát? Magyarázd el akkor, ha ennyire képben van, hogy ha nem együtt fejlődött ki a nyelvünk, akkor miért vettük át azt a hantiktól és manysiktól? Mi okunk volt rá?
    Utoljára szerkesztette: ManoNegra, 2018.03.05. 19:47:05