1132
ntGRfNd.jpg
  • RatBaG #194
    http://www.gobiel.com/sonsofruss/motiv/motiv.htm
  • SaGa Jr
    #193
    Biztos, hogy alaposan megnézted te azt a kódexet? :)
    A hivatalos kódexben alapvetően elég jól fel van osztva a könyv szerkezete és ha ismered a felosztást egy pillanat alatt megtalálsz minden infót.

    Az első harmadában a körítő szöveg és a háttér van minden egységhez meg a sereghez úgy általában (segít megérteni az adott egység vagy karakter szerepét és helyét a seregben, elég egyszer elolvasni utána már úgysem fogod használni), a könyv végén meg a sereglista a statokkal és pontszámokkal szépen csoportokba (FOC szerint) szedve.
    Ha nem érdekelnek a történetek meg a leírások az egységekről és a szabályok (amik szintén itt elöl vannak ahol a helyük van), akkor irány a kódex utolsó harmada ahol a sereglista kapott helyet az opciókkal és pontszámokkal egyetemben.

    Alapvetően az íróknak a kódexekhez és magához a játékhoz semmi köze. Teljesen elkülönül a kismillió író által szanaszét írogatott és ötletelt háttér és a WH40K stratégiai játék.
    A játékfejlesztők írják meg a kódexekben található információkat, ők találják ki a bődületesen eltúlzott "hősi" cselekedeteket (kimondottan vásárlócsalogató hülyeségeket és túlzásokat) és körítik hozzá a szövegeket és így tovább. Regények eleddig annyiban merültek ki visszahatás terén hogy egynémely ott megjelent hős karakterisztikákat kapott és a már ismert hátterén annyit módosítottak hogy integrálható legyen a játékba (ilyenre példa mondjuk a régebbi IG kódexben Gaunt személye). Alapvetően tehát a kódex a játékról és nem a világról szól. Van benne hangulatkeltő szöveg, háttéranyag de annak nem sok köze van a regényekhez (a regényírók nem szerepelnek semmilyen formátumban a kódexek írógárdájában).
    Továbbá azt sem árt tudni, hogy lényegében a black library gárdája (akik a HH sorozatot is írták) és a játékfejlesztők gárdája (akik meg a kódexeket írják) két külön, nem kooperáló brigád. Az írók már régóta nincsenek szabályozva, nem kellett sosem összehangolniuk agymenésüket a játékfejlesztők munkásságával, a lényeg hogy eladható terméket produkáljanak akár úgy is, hogy szembemennek már megjelent anyagokkal. Tehát nekik pláne nem kell senkit és semmit figyelembe venniük.
    A játékfejlesztők detto ugyanezen elv mentén dolgoznak és nem kell figyelembe venniük semmit a regényekből csak ha úgy látják hogy valami komoly hasznot hozhat esetleg. A lényeg, hogy úgy írják meg a kódexeket, hogy azzal a lehető legnagyobb vásárlóértéket generálják és ezzel rengeteg figurát adhasson majd el a GW (ugyanis a cég egy figuragyártó brigád és a pénzt ebből, nem a regényekből és pláne nem a kódexekből szerzi).

    A leendő CSM kódexben meg kapnak lábjegyzetet a TS mariskák. Várhatóan úgy mint régebben, tehát lesz egy oldalnyi szöveg kimondottan róluk, pár külön szabállyal amivel eltérnek az átlag CSM bandától. Ne várj gyökeresen eltérő szabályokat és sereglistát hozzájuk, magyarán nem lesz kimondottan TS kódex, csak helyet kapnak (a többi neves légió maradvánnyal egyetemben) az új kódexben.

    Ahriman átalakító varázslatáról anno először a Rogue Trader stratégiai játék (az első változata a WH40K-nak) káosz könyveiben lehetett olvasni. Onnan úgy rémlik, hogy pont ez volt a varázslat lényege, hogy megmentse őket a testi deformitásoktól és nem kívánt változásoktól (valamint hogy Ahriman és csatlósai a hús börtöne és korlátai nélkül, az idő által nem szorongatva tanulmányozhassák a "mágiát"). Egy ilyen drasztikus lépést úgy vélem eléggé pofon verne a possessed-ek iránti aggodalom (főleg mivel a possessed mariskák abban a formában ahogy a gagyi kódexben is láthattad őket, eléggé új keletű förmedvények, régen ilyesmik nem voltak csak mutánsok azt csókolom). Arról nem is beszélve hogy maga az egység egy nagy kalap... vacak. Értelmük és hasznuk sincs, csak azért kerültek be a kódexbe mert faragott az egyik figurakészítő hozzá babákat azt megpróbálták jól eladogatni azokat (az már más kérdés hogy nem jött be a dolog a pocsék szabályok miatt). Aztán hogy maradnak vagy sem az új kódexben a possessed egységek vagy sem, nos az valóban a jövő zenéje. Jelenleg szerintem nem éri meg beruházni rájuk és ha valakinél hát tisztán TS seregben semmi keresnivalójuk nem lenne (egy pszí mániákus bandában az agyhalott hentesek, merthogy ennyit tudnak a p mariskák, szerepe betöltésre került már a jobban irányítható és hatékonyabb démonok által).
  • Zero 7th
    #192
    Néztem én az eredeti kódexet is, de ott ugyanezeket az információkat teljesen rátüsszentve az kódexre, elején, végén, közepén elszórva találtam. Nem hasonlítgattam a kettőt, jellemzően innen irodából a rövidet nézem, otthon meg az eredetit olvasgatom. Nem gondoltam, hogy ilyen eltérések vannak, azt hittem, csak egy összegyűjtött, kompakt változata a kódex bő lére eresztett szófosásának. (Egyébként a végén a megjegyzésekből is ez jön le, hogy ez lett volna a cél). Elhittem, lehet, hogy hiba volt.

    Azt értem, hogy írói szabadság, de ugye említetted, hogy lesz új kódex, TS sereggel. Szal én elképzelhetőnek tartom, hogy GW már az íróknak is kiadta utasításba, hogy a viszonylag új HH sorozatot a már készülőben lévő kódex irányelvei szerint írják.
    Mert az meg tény, hogy jelenleg igen korlátolt TS sereget lehetne csak építeni, hiába a nagy szabadság, amit a kódex ad, a fluff korlátoz. Lehet, hogy ezen enyhítenek kicsit. A TS sereghez, hogy lehetséges legyen, valamit változtatni kell.
    Spekuláció, tudom, de látok rá reális esélyt.
    Mindegy, térjünk vissza rá, ha kézzelfogható lesz.

    Ahriman varázslata meg pont nincs benne a regényben sajnos, kb azzal a mondattal ér véget, hogy A. elkezdi a felkészülést a nagy varázslatra, ami majd "megmenti" a légiót. Meg (ebben most nem vagyok biztos, de úgy rémlik) nem ölték meg a fleshchangelt tesókat, csak elrakták őket szem elől, hátha később lesz rá "gyógymód". De az nem derül ki, hogy a Rubric után azokkal mi lett. Persze, irtóztak tőlük, amíg még nem kötelezte el magát a légió a Káosznak, de utána...? Másik fele, hogy a káosszal valamilyen kapcsolatban lévő marínokat csak erősítette a varázslat, a teljesen nullákat falta csak fel. És egy szarrámutálódott marínra sok mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy nincs köze a warphoz...

    Na mindegy, tényleg semmi jelentősége ennek még most, majd meglátjuk.
  • SaGa Jr
    #191
    Az elszállt, írói szabadságtól megrészegült regényalkotók műveinek nem sok köze van a játékhoz és a kódexekhez. Az írók hangulatot adnak ami eddig még nagyon nem jött át a játékba (kivéve a kezdeti két kiadást ahol még nem állt át abszolút üzleti modellre a GW).

    Szerintem ha végiggondolod a változásokat, talán pont azért történt meg a nagy átalakítás A által, hogy elkerüljék a TS mariskák a mindenféle mutációkat (magyarán nuku possessed). Épp ezért nem számít senki és semmi TS mariskának ha van teste és nem csak a szellem a páncélban csóka. Terminátorok meg voltak akkoriban is, csak légiónként alig pár száz (egy légió meg nem ezer de több tízezer mariskát is magába foglalhatott, szóval jó ha 1%-uk kapott ilyet így tehát vannak csak nagyon kevesen, ami a játékban gyönyörűen lejön abból, hogy mennyire korlátozott a behozható termi páncélos csapatok száma, így aggodalomra semmi ok). Emellett a kamu kódexben is benne vannak amit alapként használsz.


    Azt azért nem árt ha tudod. hogy az nem a CSM kódex amit te nézel. Az egy fan made cuccos rengeteg nem hivatalos anyaggal kiegészítve. Szóval fenntartásokkal kezelendő.

    Semmi olyan megkötés nincs a kis démonokra a tényleges kódexben mint ami az általad nézett förmedvényben szerepel. Troop-nak számítanak tök mindegy hogyan hozod őket (ezt mondja a szöveg is amit beidéztél, hogy nem vesz el helyet a Troop-ok elől de ettől még Troop-nak minősül) és mindig csak és kizárólag idézéssel jöhetnek be egy ikonhordozó egység közelébe. Ez annyit tesz hogy első körben sosem jönnek, legkorábban a másodikban ha megdobod a tartalék dobást az adott egységre.

    Többek között egy szó nincs az igazi kódexben a légiókról meg légiós opciókról. Nincsenek korlátozások a HQ választásoknál (szóval hozhatsz akár 2 DP-t vagy 2 lordot is amik leírása megintcsak nem az mint abban a netes borzalomban), nincsenek benne kultisták (CSm kódexben semmi keresnivalójuk, az a mariskákról szól nem a segédcsapatokról), szintén nem találhatóak meg például a beasts of chaos (kivéve a spawn-t), dreadclaw assault pod, nem korlátozottak a raptorok, nincsenek suppressor egységek, ahogy dread squad sincs és még sorolhatnám hosszasan a megannyi hibát és agyament hülyeséget amit abban a vacakban találni. Teljesen másként néznek ki karakterisztikailag és szabályilag is a possessed mariskák. Szóval ha már tényleg játszani szeretnél akkor inkább egy igazi kódexet keress ha kell torrent oldalon (2007-es az utolsó variáció a korábbiak érvénytelenek, letölteni is felesleges azokat). Az új meg idén jön ki nyáron vagy kora ősszel.

    A jelen kódexben is nagyon jó, erős és ütőképes seregek építhetőek. Csak a fanyalgók és a kevesebb fantáziával megáldott játékosok, élükön a power gamer hordákkal akik a leghangosabbak, szeretnek keseregni. Ehhez képest minden versenyen az első 5-ben mindmáig ott tanyáznak a CSM seregek. Nem kell és nem is szabad temetni a kódexet csak azért nem található benne külön, amúgy teljesen felesleges, korlátozó szabályhalom a különféle neves káosz seregekhez. Régen volt ilyen ez igaz, de idővel rájöttek a népek hogy felesleges. Vannak lehetőségek amikkel vagy él a játékos vagy nem. Szabadon keverhetsz elemeket de korlátozhatod is önmagad ha akarod, nem akadályoz benne senki. Így is úgy is tökéletesen le lehet képezni mindegyik káosz brigádot és mindenhol lesz szép nagy halom variációs lehetőség (kinél több kinél kevesebb, de például a régi TS seregekben konkrétan 1 neves HQ, 1 egyéb HQ típus, 2 féle démoni egység, 1 troop és 1 elit egység volt meg a verdák, és nem mellesleg ez most is ugyanaz csak nincs külön fejezet amiben leírják mindezt hanem a játékosra bízzák hogy a megannyi kódexben szereplő egységből ő miket akar használni és miket nem).


    500 pontban lehet játszani ha valaki nagyon akar, ebben nem mondott semmi valótlant az ismerősöd, de teljesen értelmetlen mert akkor valami mást játszik, nem 40K-t. Annyira alacsony pontszámon a játék nagy része kuka, a látszólagos egyensúllyal az élen, az opciók és lehetőségek, taktikák 90%-a ki sem próbálható és ha kicsit is élvezni szeretnéd akkor faramuci plusz szabályokat kell hozni. Leszabályozottan, kipróbáltan alacsony pontszámra ott a 40K in 40 min szabály amit leírtam. Egyszerű, gyors és pörgős, ráadásul nincsenek balance problémák sem abban az esetben.
  • Zero 7th
    #190
    Hm. Gyanús, hogy akkor ez változni fog. Már ha mondjuk a HH sorozatot lehet az "új irány"nak tekinteni. Legalábbis az tuti, hogy a TSről szóló könyvben egyetlen darab termi páncél sem szerepel, még Magnusnak és a főembereinek sincs. Viszont a flesh change elég erőteljesen szerepel, végig azon retteg magában Ahriman, meg hüppög, hogy a legjobb barátja is.

    Aztán ott van még az is, hogy az első század szokott kapni termi páncélokat, de a TS légió -a HH szerint- nem hagyományos módon van századokra bontva, hanem mágiaiskolák szerint.

    Ha ehhez hozzávesszük, hogy jelenlegi felállásban csak elég kiherélt sereget lehet építeni, meg hogy az új kódexben lesz TS seregösszeállítás... Szóval gyanús, na.

    Na mindegy, majd lesz valahogy, meglátjuk.

    Ja, köszi a FOC felvilágosítást, így már értem. Szal _ha idézett_, akkor nem számít a FOC-ba. Viszont le lehet hozni a játék elejétől is, de akkor Troopnak számít. Viszont ha troopnak hozom, akkor csak egy lehet az első körben(plusz az idézettek), kivéve a Word Bearereknek, mert nekik kettő.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    No FOC. Chaos Lesser Deamons do not count towards the Force Organization Chart, but can be treated as a TROOP choice.
    The Word Bearers legion rely heavily on Daemons, to represent this, they can deploy up to 2 Daemon Groups at the start of the game without summoning them.

    Ezt a verziót nézegetem, mert az "igazi" kódexben nyolcvan helyen van szétszórva egy egységről ugyanez az infó...

    Az ötszáz pontos témát meg egy szintén a játékkal épp csak ismerkedő haver mondta, én meg elhittem neki komolyabb utánajárás nélkül. De ezek szerint hülyeséget beszélt...
  • SaGa Jr
    #189
    A TS termikről írottak abban a formában ahogy leírtad nem teljesen igazak. Hidd el volt ott dögivel terminátor páncél, nem sokkal kevesebb mint amennyi mostanság akad egy SM rendházban. Persze akkoriban a légiók létszáma miatt ez marha kevésnek tűnhetett de ettől még szép számmal akadt belőlük. Így pár tucatnyinál tuti több van még mindig megszállva elporladt Ahriman fanboy-ok által. :)
    Ráadásul nagyon régóta ismertek a TS terminátorok (legalábbis már a 2nd edition előtt is olvasni lehetett róluk és nem sima csatlós, hús és vér delikvensekről hanem az önjáró, "szellem hajtotta" termi páncélosokról).


    Szerintem a possessed terén sem egyszerű a helyzet. Ha van teste egy tagnak akkor az nem TS marine. Ilyen egyszerű. TS nevet csak az átváltoztatott, test nélküliek érdemlik meg. Mindenki más TS wannabe vagy simán csak a változás urát tisztelő káoszista akit esetleg megtűrnek maguk mellett a TS gárdisták (míg azt nem találja mondani magára hogy ő is TS marine)... :)


    A kódex átolvasását alaposabban ejtsd meg, mert semmi olyan korlátozás nincs rájuk nézve, mint amit feltételezel. Annyi démon egységet hozol amennyit akarsz, mivel nem számítanak bele a Troop választásokba (ez annyit tesz, hogy a kötelezően berakandó 2 Troop választásodat nem állíthatod ki démonokból mert mindegy mennyi egység van belőlük az mindig nulla egységnek számít a seregépítés tekintetében, magyarán CSM egységet vagy esetedben TS egységet kell hoznod troop választásnak kettőt aztán ha már két egység benn van akkor annyi démont préselhetsz még be amennyit csak akarsz), így akár 10 egység is lehet belőlük ha pontszámból akarsz játszani.
    Nincs 1-re korlátozva sehol a démon egységek száma.

    Mondjuk a szabálykönyv elolvasása nem hülyeség. Inkább azzal kéne kezdeni, mert sereget is csak azután fogsz tudni építeni ha tudod, a szabályok szerint mi mire használható, mire képes és miket tud.
    Akkor az alapokról, legalábbis seregépítés szintjén pár szóban.
    Minden sereg úgy épül fel, hogy lehet benne max 2 HQ, max 3-3-3 Elite/Fast Attac/Heavy és max 6 Troop. Azonban mindenképpen kötelező 1 HQ és 2 Troop choice mielőtt bármi mást belepakolsz a listádba. Magyarán értheted úgy a további lehetőségeket mint ha azok nem is léteznének míg az alap 3 választást ki nem töltöd. Egyfajta kötelező alap amiben minden sereg pontszámtól függetlenül egyezik. Kell legyen egy vezér és akiket vezet. Ez az abszolút alap de nincs rá pontszám kiszabva, hogy például 500 pontba csak ennyit hozhatsz. Minden más rád van bízva amíg az általánosan kiszabott korlátokat (hozható egységek maximális száma) betartod.

    Az általad megálmodott TS sereg meg játszhatatlan kis pontszámban. Ha ismered a szabályokat és tudod milyen szabály mire való, az adott egységek mire képesek a szabályok keretei között, ezt magad is belátod. Ha mindenáron kis meccseket akarsz játszani akkor játsz 40K in 40 min szabályok szerint és akkor kevésbé szivatod magad.
    Normál szabályok alapján játszva egy kezdő ork játékos akkor is elveri a te megálmodott 500 pontos csapatodat ha ő csak fele annyiból építkezik. Mindenki más meg 500 pontból törli fel veled a padlót úgy, hogy nagyon keserű szájízzel hagyod el a csatateret.
  • SaGa Jr
    #188
    Nem tudom regényfronton miféle kavarás megy, azt már nyomon sem követem inkább.
    A játékban meg nincsenek igazi légiók már nagyon régen (már a Rogue Trader az eredeti Wh40K idejében megjelent káosz kódexekben sem voltak igazi légiók csak maradványok akik fellengzősen légiókként hivatkoznak magukra de igazából csak karizmatikus vezető köré gyűlt változó számú és célú káoszista harcosok gyülekezetei). Nincs egységes kiállás, nincs összetartás mint ami a heresy előtt volt.
  • Zero 7th
    #187
    Terminátorral meg az a gond, hogy a HH idején nagyon ritkás volt még a terminátorpáncél-ellátottság, és úgy néz ki, hogy a TS légió nem kapott egyet sem. Szal a legszigorúbb önszivató korlátozás alapján az sem illene.
    Inkább tudom elképzelni, hogy a zombimarínok kezébe nyomnak hevivepönt, mint a TS termi páncélt...

    Persze, possessed MOST már nem lehetséges, na de mi van, ha maradt néhány flesh change-elődött társuk Ahriman varázslata előtt? A chaos spawnok a kódex szerint sem ütköznek nagyon a dologgal (egy képen vannak a TS marínokkal), akkor talán még a possessedek is beleférnek. Talán. Ha nagyon hiányzik melee squad a seregből.

    Ja, persze, vannak az idézett démonok, de nekem az jön le a kódexből, hogy abból csak egy squad lehet a seregben. A Word Bearer-ek speckó képessége, hogy nekik lehet kettő, akkor gondolom a többinek egy a max.

    Ha 500 pont nemmenő, akkor viszont nagyon nem értem a Force Organization Chartot... Ott van valami 1HQ+2Troop, és akkor ezen felül lehet még opcionálisan +3Heavy, meg +3Fast attack, akkor az mi, hogy kell érteni? (Ehm, alap rulebookot még nem olvastam ám, csak a káosz kódexet :P)

    Azt én értem, hogy 1500 a javasolt, de ebből a chartból nekem az jött le (a jelek szerint rosszul), hogy kis meccsre 1HQ+2T, azt meg gondoltam egy-két hónap alatt összerakom, és akkor kis meccseket már tudok játszani... Ezek szerint nem nagyon.
  • kiskorúbézoltán #186
    "Ugyanis semmi nem gátolja meg a TS csapatvezetőt (merthogy különálló légióként már nagyon régóta nem léteznek a háttér szerint sem csak a nevükben azok), hogy olyan egységeket vonjon irányítása alá amikre szüksége van. Erről szólna egy warband ugyebár."

    A battle for Fang-ban még légióként vonult a TS - persze már erősen meggyengülve, de akkor is légióként.

    Warbandank inkább az elüldözött Ahrimant és követőit mondannám. Mondjuk ők szerintem tényleg csapódnak bárhová ha az érdekeik - pontosabban Ahriman érdekei - azt megkívánják.

    Ha rosszul mondom javítsd kérlek.
  • SaGa Jr
    #185
    Defiler még esélyes, de elég sokféle magyarázata van. Plusz ez Abaddon nagy újítása volt még a 13th Black Crusade-hez. A TS meg nem éppen az a csapat aki ráveti magát a legújabb cuccokra és minden teketória nélkül alkalmazza.

    Obliterator, ahogy írtad is, ha nagyon akarom bele tudom magyarázni eset. De ekkor már a magad felállította korlátokat is erőszakolgatod. Possessed marine szerintem egyszerűen nemleges. Vagy TS csóka vagy (szellem a páncélban így nincs mit mutáljon és megszálljon egy démon) vagy csak TS marine wannabe. Utóbbi helyzetet egy doom bolt-al szokta orvosolni egy arra kódorgó TS sorci. :D

    Havoc csapatra a terminátorok miatt nincs szükség. A nagy konzervek jobban védettek, a vezetőjük egy sorci, aki kisebbfajta atomcsapással felérő spell-eket hajigál, mindegyikük teleportál, továbbá vannak nehézfegyvereik amikkel ráadásul mobilak, nem úgy mint egy beásott havoc squad. Így a havok csapatra nincs igazából szükségük.

    Közelharcot szerintem inkább elkerülik, de ha olyan pofozkodásra készülnek ahol számítani kell az elkerülhetetlen bunyóra és kell a hús a darálóba, simán összetrombitálnak pár tucat mr T-t követő egyszerűbb baltás gyilkost (no nem berzát mert azok a nagy gabonapehely, Khorne Flakes, követői és azokkal a változás ura nem nagyon van jóban). Vagy ugye megoldják démonokkal, daemon prince segédlettel, netán greater daemon támogatással házon belül (a CSM kódexes démonok úgyis ebben igazán jók). :)

    500 pontos csatát épeszű ember nem vív. A szabályok és a balance 1500+ pontra lett kitalálva. Minden ami alatta van csak rontja a szórakozást, főleg ha nem hoznak a játékosok kötelező érvényű korlátozásokat. 1000 pont még éppen kezelhető, de például egy ork vagy nida egyszerűen széttép puszta tömegével, sőt még egy sima SM rendház bármely csapata is komolyabb létszámot tud felvonultatni amit nem tudsz ellensúlyozni. Hidd el, nem viccből 1500 pont a javasolt (akár proxy-zva is ha kell), de TS sereg esetében inkább a 2000+ ahol már jól tudsz működni.

    Anno volt még egy csatamódozat kimondottan kis pontszámú harcokra, egészen pontosan 400 pontra, kitalálva. Ennek a lényege annyi volt, hogy HQ-t nem kellett hozni (ha hoztál is csak max 1 lehetett), járművek korlátozva voltak (max össz páncélérték, oldalsó+elülső+hátsó páncél értéke összeadva) 33-at nem léphette túl, nem lehetett 2+-os mentőjű figurát hozni ahogy 2 sebpontnál többel rendelkezőt sem.
    1 Troop volt a kötelező (erre még biztosan emlékszem meg mintha a FAst és Heavy is korlátozva lett volna mennyiségileg talán 2-2 egységben de ez már nem biztos) aztán a fenti pár korlátozásokat figyelembe véve már azt tettél be amit akartál (igen meglepő és nagyon hatékony kis listákat lehetett gyártani és olcsón játszani). Ez volt a 40K in 40 min. Idehaza a Free Fire Zone versenysorozat erre épült és sok kellemes meccset eredményezett. Az már más kérdés, hogy a 40 perces limit szinte sosem teljesült mert vagy fele annyi idő alatt eldőlt az egész bunyó sorsa, vagy 1 óra kellett hozzá. Ja és ehhez az asztalméret is kisebb volt, tehát nem a 72"x48"-es asztalon, hanem 48"x48"-es asztalon ment a hirig és feladat teljesítés.
  • Zero 7th
    #184
    Pár hónapot mindenképp várok, meg amúgy is először festék, ecset, szerszám beszerzés lesz, aztán csak a figurák. Nem szánok rá egyszerre sok pénzt, meg nem sürgős.

    Van azért Magnusnak egy démoni világa, nem? De az tény, hogy a kódex is úgy említi őket, hogy a szorcik bárkinek felajánlják a "zombi" csapatuk szolgálatait. Na meg nincs külön kép seregről, csak egy nagy, össznépi kifestési útmutatós képen egy squad, miközben egyes warbandok féloldalas képet kapnak teljes seregről, tankkal, mindennel.

    Na igen, a drenya tényleg nem oké. Defiler? Az elvileg simán gép, amit démon szállt meg. Mondjuk van káoszmarín szerű feje...

    Havoc-ot még azért el tudnám képzelni, havoc squad kap TSmarín fejeket, meg a szorcit a TSM dobozból, mint aspiring championt, a maradék marínt meg be lehet tolni a sima TSM squadba. Így nagyjából megmaradna az illúzió, hogy szorci vezeti a rubric marínokat, csak hevi fegyverzet van náluk a sima bolter helyett.

    Cultistokon nem aggódok, nemigen akarnék sok kis semmire sem jó egységet festegetni... :P

    Nyilván kompromisszumok kellenek, ha TS sereget akarok, mert elég karcsú az egységlista, amiből teljes szigor esetén választhatnék. Pl elég necces lenne kiállni egy 500 pontos meccsre, mert két 5+szorci fős rubric marín csapat az elvileg default (gyakorlatban a szabályok szerint opcionális) inferno bolt ápgréddel rögtön 400 pont, 100 pontból meg elég bénácska szorci kommandert lehet csak összerakni...

    Vannak dolgok, amiket még el tudnék fogadni, ha nem is 100% okés (havoc, _esetleg_ közelharci marín squad), meg vannak, amik még kompromisszummal együtt is ki vannak zárva (raptor, motoros marín, berzerker, nojzmarín).

    Meg van néhány, amit még eldönteni sem nagyon tudok, hogy ér-e, pl possessed marínok, obliterátorok. Volt ugye nekik az a tzeentch-átok, hogy mutálódtak, még mielőtt Ahriman porrá változtatta a maradékot, azzal, ha nagyon megfeszülök, meg tudnám őket magyarázni. Magamnak, legalábbis. :)
  • SaGa Jr
    #183
    Várj pár hónapot azt itt az új kódex a káoszista mariskákhoz. Abban lesz szó kifejezetten a TS bagázsról és kedvenceikről, külön összeállítási útmutatóval karöltve.

    Azzal meg, hogy mit "szabad" választani ne korlátozd önmagad. Ugyanis semmi nem gátolja meg a TS csapatvezetőt (merthogy különálló légióként már nagyon régóta nem léteznek a háttér szerint sem csak a nevükben azok), hogy olyan egységeket vonjon irányítása alá amikre szüksége van. Erről szólna egy warband ugyebár.

    Amennyiben meg mesterségesen korlátokat állítasz magad elé, akkor csak rubric marines (sima TS mariska), rubric terminator (ua mint előbb csak termi páncélban) meg sorcik lehetnének rhino-ban és land raider-ben hurcolászva a seregedben. Ja és démonok. Ennyi, máskülönben nem TS amiről szó van. ;)

    Semmi esetleg drenya (drenyához test kéne amit ugye a drenya vázába raknak, hogy a delikvens tovább élhessen és harcolhasson, de TS sajátosság, hogy nincs testük a tényleges TS mariskáknak, csak zárt páncél meg benne az elporladt egyén lelke) vagy esetleg havock osztag, netán használhatatlan cultist banda.

    Amiatt sem érdemes kesergős-bús pillanatokat szerezned magadnak, hogy nincs cultist figura. Az a jó hogy nincs és így nem kell előre csomagolt, erősen korlátozott készletből dolgozni, ráadásul úgy, hogy a kérdéses készlet alkotóelemeit több más dobozból összeszedve olcsóbban jössz ki és több figurád is lesz (ez tapasztalat és nem csak a CSM seregnél, de például IG seregnél is a nagy ritkán kapható hivatalos lovassági IG modelekből ha veszel 5-öt akkor annak árából, WHFB Empire pisztolyos lovasokból és a töménytelen bitzből ami mindig marad egy egység összerakása után, 10, kis kreativitással és minimál munkával 15 lovast is kiállítasz).
  • Zero 7th
    #182
    Nézegettem a sereglistát és a kódexet...

    Hát eléggé megszivatom magam, ha Thousand Sons/Tzeentch sereget akarok építeni.

    Nagyjából a gyalogságból a Lord/Sorcerer, a Thousand Sons Marines, egy csapat Lesser Daemon, meg a Chaos Spawn-ok azok, amiket "szabad" választani... Esetleg, ha nagyon erőltetem, még talán Havocok és Dreadek beleférnek, ha kicsit moddolok, és T.S. marínoknak adok nehéz ill közelharci fegyvert, vagy kicserélem a fejüket... Meg ugye a Cultist banda, de kifejezetten cultist modell nincs is, valami IGből, WHFB-ből kell importálni, moddolni...

    A nagyobb cuccok közül meg a Greater Daemon, a Defiler meg a Dreadnought fér bele talán, a járművek már nem nagyon...

    Nyilván a kódex megengedné, hogy használjam a többit is, de akkor az már nem Thousand Sons.
  • Zero 7th
    #181
    Századik próbálkozásra végül sikerült beüzemelnem a Chaos Gate-et.

    Vicces, hogy mennyire másképp néz ki abban még minden.
  • SaGa Jr
    #180
    Az csak a körítés, nem konkrétum.
    A konkrét dolgokat a lények karakterisztikája és pontértéke jelenti a többi rizsa. A statok egyformák (a mark-ok minimálisan módosítanak, Tzeentch esetében csak egy kicsivel jobb lesz a mentőjük azt annyi), a kinézetet meg te választod (ezért van felsorolásszerűen példaként megemlítve a horror/plaguebearer és a többiek, de ezek példák nem kötelező szabályok!). Tényleges megkülönböztetés valódi eltérésekkel csak a daemon codex-ben lévő egységeknél van, ahol külön neve van minden dögnek.
    Magyarán attól mert te azt mondod egy figurára hogy az horror attól még pont ugyanazt fogja alapvetően tudni, mint ha azt mondanád rá, hogy az most egy bloodleter. Nem rajtuk van a hangsúly ők csak körítés a tényleges sereg, a CSM katonák mellett ezért sincsenek külön részletezve.

    A lord/sorci esetében én a box-ról beszélek.
    A blister ahogy írtad is egyetlen figurát tartalmaz (fémet, egybeöntve de ezt írja is a leírása ha ráböksz a képre és bejön egy új lapon a részletesebb ismertető). A legjobb meg tényleg az ha bemész egy boltba és megnézed a figurákat/dobozokat magadnak.
    Bökj rá a GW oldalán a CSM HQ vonalon a CSM terminator lord figurára. Ott van ami neked kell (a második kép ami a figura alatt van mikor már kimondottan a terméket szemléled az pont egy összerakott variáns a sorcira, ráadásul elég Tzeentch beütésű).
    Ahogy a leírás is írja: This boxed set contains 1 multi-part plastic Chaos Space Marines Terminator Lord, and includes options for a Chaos Space marines Terminator Sorcerer, combi-weapons, power weapons and more (magyarán sok alkatrészből általad, neked tetszően összerakható műanyag figura ami akár lord akár sorci is lehet)

    Ami azt illeti a nagy festegetés, amiről korábban írtam, előtt 4 figurát mázoltam ki úgy, hogy egyesével, órákat szöszölve velük (ráadásul évekkel korábban történt ez is) pingáltam őket (az egyik mondjuk helyezést is elért ezáltal de mivel túl szép lett így nem mertem játékra használni szóval nem érte meg a vesződséget). Magyarán abban amit leírtam abban teljesen kezdő voltam, pont amilyen te is leszel amikor nekiállsz. Szóval megint csak kifogásokat keresel. :)

    A többire meg rákeresel (ennyire ne legyél már lusta, csak beírod a Google-ba és adja is ki a találatokat vagy menj el az inkvizítor.hu oldalra ott van kismillió festős topik ahol aztán a szádba rágják a dolgokat, meg olcsón találsz megvehető figurákat, sőt akár bérfestőt is). A zsírtalanítás meg nem éppen atomfizikai kutatás. Be a konyhába, mosogatószeres meleg vízbe beáztatod a figurákat és lesikálod mindet meg a kezedet is (különben szépen rápakolod a zsírt a figurákra), aztán megszárítod (alapozás előtt ildomos jó alaposan kezet mosni és szárazra törölni a mancsokat, alapozás után már nem szükséges ilyen óvintézkedéseket tenni). Persze az aceton jobb lenne, csak a műanyagot megeszi (megoldható hogy ne tegye csak odafigyelést igényel)...

    Az a látszólag kicsinyke festék az nagyon sok dologra elég ám (főleg ha hígítod amit nem tilos és persze ha nem a tégelybe tunkolod-mártogatod az ecsetet hanem kiveszel egy keveset és azt használod). Nekem még mindig megvan és használatban is van az eredeti, 93-ban vásárolt festék készletem (alap színek mint fekete, fehér, kétféle kék, ezüst, arany, sárga, vörös, háromféle zöld szín, barna, ha más szín kellett kikevertem a meglévőkből). A fekete és sötétebb zöld kivételével (az is csak az alapozás miatt illetve a terepmintás öltözet alapszín okán elfogyott az évek alatt több mint 300 figurára 3-4 tégely ezekből) nem fogyott még ki egyik sem, pedig azok is csak 12 ml-esek voltak. Persze aki tunkolja bele a figurákat meg az ecsetet feleslegesen a festékbe, hogy centi vastagon álljon a céltárgyon a pigment... annál elfogyhat, de ez ritka és nem jellemző.
    Alapozáshoz spray-t jobb használni ha sok figurát akarsz gyorsan letudni és járműveket is alapoznál.
    Emellett nem kell a GW-s festéket megvenni, vannak más, akár jobb festékek is olcsóbban, príma fedő képességgel és más előnyökkel számtalan gyártótól (ráadásul makettező/modellező boltokban találsz ilyet dögivel, sosem csak egyfélét szoktak árusítani, ahogy ecsetből sem kell a horribilis árú GW-s vacakokat megvenni, megfelel ha bemész egy művészellátóba vagy írószerboltba és ott is megkapod töredék áron a leggyakoribb ecseteket).
  • Zero 7th
    #179
    Már, ha jó kódexet nézek... :P
  • Zero 7th
    #178
    "CSM kódexben te Horrort nem fogsz idézni, csak generic daemon-t."

    De, legalábbis azt írja, hogy chaos marktól függ, hogy mi idéződik, daemonette, bloodletter, plague bearer, horror, vagy flamer. Gondolom a statjaik nem ugyanazok, mint a démon kódex ugyanezen egységei, alapdémon +1valami jellemzően a típus-módosító.

    "A sorci/lord dobozban meg van terminátor test és normál power armor-os test is"

    Az ilyesmi honnan derül ki, már azon túl, hogy bemegyek egy boltba, és megnézem, mi van a dobozban? Amit írsz, azt konkrétan nem is találom... (Talán a chaos lord 2007?) De az ilyenek, hogy "A Blister Contains A Single Random Model." nem valami információdúsak. Na nyilván nem webshopból akarom rendelni, mikor kb heti egyszer elmegyek a Wargammers Offline előtt, de azé' mégis...

    "A sutaságra való hivatkozás meg szimplán csak kifogás a brutális lustaságra."

    Nálad, aki csinált már ilyet, esetleg. Nekem amit a festésről írtál majdnemhogy kínai. :P Alapozást ecsettel képzeltem, aztán nézem hogy azok spray-k. Zsírtalanítás? Mivel? :D Hideg zsíroldó, konyhából?
    Jól látom, hogy a festék kb annyiba fog kerülni, mint a modellek? 12ml-ből nem festek Feszty körképet, az tuti... :P
  • SaGa Jr
    #177
    Olyan model amit csak szeretnél. Annyi, hogy nagy legyen (60 mm-es base), merthogy az egy méretes szörnyeteg. Aztán hogy te most egy Bloodthrister vagy Lord of Change modelt használt, netán Great Unclean One-t esetleg egy házibarkács lényt (külföldi versenyen még olyan is előfordult hogy valaki mutáns pingvint hozott be, hiszen nincs fixen kimondva hogyan kell kinéznie a figurának, meg olyan is volt hogy valaki kis plüssfigurát cicomázott fel, biggyesztett rá egy talpra és hozta el versenyre), az teljesen rajtad áll.

    CSM kódexben te Horrort nem fogsz idézni, csak generic daemon-t. Modellnek meg azt használsz megintcsak amit akarsz (lehet az horror, blodletter, plaguebearer vagy házilag elkészített kis talpon terpeszkedő figura, legyen az zombi vagy egyéb szörnyedvény). Csak mert a GW boltjában éppen azt a figurát tették oda nem azt jelenti hogy horrot hozhatsz vagy hogy kötelezően úgy kell kinézzen a generic daemon.

    A játékban az egyik fontos alapszabály tényleg a WYSIWYG (azaz amit látsz azt kapod, tehát ha valami opciót megvettél a figurának azt rá kell modellezned, így ha lecserélted a figura fegyvereit a sereglistádban akkor bizony a megfelelő fegyvereket kell a figurádra aggatnod és úgy feltenned az asztalra). A sorci/lord dobozban meg van terminátor test és normál power armor-os test is, így lényegében akár 2 figurát is össze tudsz rakni a dobozból. Nem mintha olyan nehéz lenne egy fúróval vagy mini mágnessel kialakítani cserélgethetőre az alkatrészeket/végtagokat/fegyvereket.

    A többi kérdésed már játéktechnikai. Nincs előttem CSM kódex, de a HQ-ként hozott sorci esetében ott van a listában számtalan opció, hogy miket vehet meg. Szerepel köztük a terminátor páncél is ha neked éppen ahhoz van kedved és le akarod cserélni az alap power armor-t amiben jönne a figura. Ugyanígy a fegyverzetét is cserélgetheted bizonyos keretek között, te döntheted el milyen képességei legyenek, csak ezek mind plusz pontokba kerülnek. A csapatvezető TS egység főnökét eljátszó sorcinak ellenben nem lehet terminátor páncélja. Ez a nagyfőnökök kiváltsága.


    A sutaságra való hivatkozás meg szimplán csak kifogás a brutális lustaságra. Egy CSM/SM model festése messze a legkönnyebb a teljes GW figurakészletből.
    Teljesen kezdő 5-6 éves, extra béna gyerekeket is sikerült max 1 óra alatt rászoktatni a gyors és viszonylag pontos festésre (minimális utólagos javítgatással) míg eladóként dolgoztam ilyesmivel foglalkozó boltban és a boltban festegettünk figurákat. Legnagyobb könnyebbség, hogy CSM figurák esetében nem csak nagy sima felületeket könnyű festeni, de olyan dolgokkal sem kell szórakozni, hogy bőrtónusokat alkoss, meg szemek fehér részét megcsináld, szájat kihúzz, szembogarat megfess a tripla nullás ecsettel. A legkisebb ecset amire szükséged lehet az a nullás, bár a figurák java részét úgyis 2-4-6-os ecsettel mázolod mert egyszerűen akkorák a felületek hogy nem kell szőröznöd a mikro díszítésekkel és vacakokkal, míg alapozást 10-es ecsettel is könnyedén meg gyorsan megoldhatod ha nem akarsz mondjuk alapozó spray-re költeni.

    Egységek festegetése meg pláne könnyű, különösen műanyag figuráknál. Van aki kivagdossa, sorjázza majd akkurátusan összeállítja a figuráit aztán áll neki alapozni majd festeni és így csinál magának jókora problémákat azáltal, hogy lehetetlen szögek lesznek amikhez nem fér hozzá könnyen. Én gyorsítottam a módszeren. Kereten hagytam a figurákat, a sorjákat ott távolítottam el (bár szinte nulla volt belőlük), majd a kereten lealapoztam az összes alkatrészt és figurát miután zsírmentesítettem és megszárítottam őket. Egyik keret jött a másik után. Mire végeztem a keretekkel meg is száradtak a figurák annyira, hogy lehetett velük tovább dolgozni. Átnéztem mindent és ahol kellett ott javítottam az alapozást. Ezt követően eldöntöttem, hogy milyen színeket akarok használni. Fogtam az adott színt és minden tárgyat amit olyanra akartam azt kifestettem a megadott színnel. Aztán jött a következő szín és így tovább. Nem figuránként festegettem, hanem mindent kifestettem amit adott színűre akartam, így nem kellett egyenként vacakolni a figurákkal. Ezzel a módszerrel gyorsan kész tudott lenni több csapat is. Aztán miután ez megvolt, levágtam az alkatrészeket és összeállítottam a figurákat. AHol kellett ott javítottam a vágás során bekövetkezett hibákat és kész is lett a figura. A kész figurákat aztán lakkoztam és ennyi (oké, esetemben minden figura kapott valami extrát úgy mint álcaköpenyt, spéci kiegészítőket mert jól néztek ki, extra díszeket, füvesített vagy kövesített talpakat és csak ezután jött a lakk).

    Fém figuráknál amik egybe vannak öntve ott ez másként megy. Ott jobban oda kell figyelni a zsírmentesítésre, a sorjátlanságra és a tiszta kézre mert a fém nagyon könnyen ledobja a festéket ha egy picinyke zsírfolt is maradt valahol. A figurákat beállítottam a talpukba (nem ragasztottam be), lealapoztam, majd vártam hogy megszáradjanak, aztán még egy réteg alapozót kaptak. Utána egy szín elővesz, minden alkatrész és felület amit olyan színre akartam az lefest minden figurán aztán jöhetett a következő. Ha több darabból állt a fém model, akkor csapoltam (kézi vékony fúró és drótszál applikálása a figurába összeillesztés gyanánt a ragasztón felül) vagy mágneseztem. Ezeket a darabokat külön festettem ki, nem raktam fel mindjárt a legelején a figurára, hogy ne legyenek kitakarások.

    Ha odafigyelsz rá, hogy ne legyen poros, erős légmozgású (azért szellőzés nem árt) a hely ahol festesz, úgy nem lesz gondod. A fentiekkel, egy-két ügyes, alap technikával (bemosás, szárazecsetelés) pedig egészen szép összhatású figurákat is tudsz prezentálni igen gyorsan.
    Szimplán csak el kell dönteni, hogy akarod csinálni vagy sem. Amíg a kifogásokat keresi az ember addig tuti nem halad vele. Pár nap alatt pedig a fenti technikával jó sok figura kifesthető könnyedén úgy is, hogy ha max 1-2 órát fordít rá az ember. Elsőre sorjáz, lepucol és szárít, második lépésként alapoz, utána színenként végigmegy, napi 1-2 színt feldobva bőven tudnak száradni a figurák. Aztán levagdosás és összeállítás, végül javítgatás és kész az egész.
    Ha feketével alapozol akkor a színek mélyebbek lesznek, az árnyékok hangsúlyosabbak, míg ha fehér színnel alapozol akkor az árnyékolást utólag kell megoldanod, ám a színek élénkebbek lesznek és bizonyos színeket (sárga/arany például) könnyebb felvinni fehér alapra mint feketére.
  • Zero 7th
    #176
    Ja, a kifestési idő meg... nem vetted figyelembe az én különleges sutaságomat, mindennel, ami ecsettel van kapcsolatban. :P
  • Zero 7th
    #175
    Nézegetem a CSM kódexet... Az idézhető greater daemon az micsoda? Webshopban nem találok külön ilyet. Lehet az lord of change, modell szinten?
    Mer' akkor egész rendben van a dolog, horrort lehet idézni ahogy nézem. (mondjuk hogy miért csak azt..?)

    És az ilyen dolgok hogy működnek a gyakorlatban, hogy szorcerer, opcionális terminátor páncéllal? Valami olyasmi rémlik, hogy a legszigorúbb játékmódban csak az vehető figyelembe, ami ténylegesen rajta is van a karaktereken... úgy hogy lehet terminátor szorcit csinálni?
  • SaGa Jr
    #174
    Ne hidd, hogy olyan soká tartana. :)
    Egy felszerelt TS osztag egy nagyon olcsó csapatszállítóval közelít az 500 ponthoz (attól függően mit tud a csapat vezetője, van ikon vagy nincs), azt 10+1 figuráról van szó összesen.

    Egy jóféle lord/sorcerer (főleg ha opcióként ott szerepel neki hogy nagy démonná válhat, magyarán megvetted a CSM kódexben szereplő nagy démont is mint HQ-t aki akár belőle akár bármelyik osztagvezetőből kibújhat) szintén belekerül vagy 3-400 pontba felszerelve. Szóval ha csak a főnököt meg mondjuk 2 kötelező Troop-ot veszel TS egységekként akkor máris megvan a sereg pontszámának a fele. Azt összesen max 23-24, nagyon könnyen festhető (nagy figurák, sok sima felülettel, nagyon gyorsan festhetőek még totál kezdőknek is) figuráról van szó amikből 2 az csapatszállító jármű (bár akkor már inkább kell hozni 2 Land Raider-t nekik nem az alap rhino csapatszállítót hogy midnenki kényelmesen elférjen és jól védve legyen, valamint akadjon némi jelentős plusz tanknyitogató tűzerő is és akkor csak a 2 LR önmagában 400 pont pluszban ha a kis verdák árát kivesszük) egy meg a nagydémon. Ezek meg pár nap alatt kifesthetőek jól, a díszítésekkel meg majd ráérsz utána pepecselni.

    Anno én is elszörnyülködtem hogy jaj mikorra lesz kifestve az IG seregem (a sereg lelke önmagában 130+ figura volt amik kisebbek, nehezebben festhetőek mint egy CSM/SM figura) azt összeállítással, festéssel, alapozással, talpkészítéssel és konvertálgatással együtt kevesebb mint 60 óra alatt (ez nekem két hét volt összesen a díszítéseket és utómunkákat is ideértve) kész volt a galeri. Nem nyernek festőversenyen díjat de jól mutatnak, főleg mikor több csapat is az asztalon van, nincs para az esetlegesen lekopó festékek miatt (szállításkor, elejtéskor, rakodáskor előfordulhatnak sérülések) és nyugodtan tudok velük játszani.

    Röviden tehát nem kell túlmisztifikálni meg sokat aggódni a festés miatt. Az gyorsan megvan ha nem egyedi művészi alkotásokat akarsz kreálni mindegyikből, amiket aztán félsz feltenni a játéktérre mert mi lesz ha megsérül (a lakk sem nyújt tökéletes védelmet).
  • Zero 7th
    #173
    Másik fele, hogy 3000 pontnyi sereget szerintem én vagy 10 évig festek, úgyhogy igazából teljesen mindegy is, mik a szabályok... :P
  • Zero 7th
    #172
    Köszönöm, ez hasznos volt.

    Harmadik megoldás, hogy összerakok egy CSM sereget 1kS festéssel, meg dísznek(ill 3000+ meccshez) rakok melléjük greater deamont, meg horror és screamer squadokat.
    Igen, fölösleges, tudom.
  • SaGa Jr
    #171
    Szerencsére azért vannak már jó változások a fajoknál. :)
    Orkológusok például visszatérőben vannak a jó öreg, 2nd edition-ös múltjukhoz, a sok véletlen, olykor vicces máskor katasztrofális eredménnyel járó fegyvereik (Shokk Attak Gun például) és pszí képességeik újra megjelentek (még ha butítottabb formában is mint anno). A futballhuliganizmus hangulat sajna még érződik de lassanként kopik. :)

    A Dark elda sereg is jobb lett az új kódexével, nem csak minimál hátterű (tulajdonképpen a régi elda kódex corsair kalózai lettek továbbgondolva bár gyermeteg módon és káoszos beütéssel) aprítani valók immáron, hanem átgondoltabb, jobban kidolgozott és életképes csoport, az eldák eredeti ösvényén járók akik hedonizmusa, beképzeltsége és életvitele anno életre hívta Slaanesh-t.

    A Taukkal kapcsolatban egyetértek, hogy feleslegesek. Ők egyértelműen a Japán piacra való bejutást hivatottak szolgálni eredetileg a GW számára, elgé gyér sikerekkel.

    A Squat-ok eltűnése látom neked is sajnálatos dolog (bár állítólag az új Tau kódexben a Demiurg faj eléggé zömikes beütésű). Őket azért érte el a végzetük, mert nem fogytak a modellek. Ettől persze lehetett volna jobb dumát is kitalálni miért nem kaptak szerepet, miért tűntek el a hadszíntérről (mondjuk bezárkóztak, egy masszív Waagh! köti le erőiket vagy hasonló hihető magyarázat nem pedig a tyranidák jöttek és felzabálták őket, főleg úgy nem hogy a világaik közelébe nem jártak a nida flották).
  • SaGa Jr
    #170
    Zero 7th:
    Jó sok feltételezésből indulsz ki amik egy jó része nem állja meg a helyét. :)

    Látszik, hogy a játékkal magával (már az asztalival) tényleg nem foglalkoztál még. Van egy szabály amivel a szabálykönyv kezdődik, ez pedig a most important rule. Eszerint azt és úgy változtatsz meg amit és ahogy akarsz, csak ezt beszéld meg előre az ellenfeleddel. Ha ő beleegyezik onnantól szabad a vásár.

    Ha szabályosan akarsz eljárni akkor két dolgot tehetsz a jelen rendszerben.
    1: játszol apocalypse csatát (tzeentch sereg esetében amúgy is azt illik játszani mert drágák a modellek pontértéküket tekintve és ha sereget akarsz kiállítani ami úgy is néz ki akkor bizony el fog szaladni a pontérték).
    2: Adott pontértékre két különböző sereget hozol egymás mellett. Tehát a te esetedet figyelembe véve, ha az ellenfeled beleegyezik a több sereges felállásba, mondjuk egy 2000 pontos átlagos meccset megoldasz úgy, hogy hozol egy szabályos CSM Tzeentch sereget mondjuk 1000 pontért, meg egy szabályos démon sereget szintén 1000 pontért, mindegyiket a saját kódexéből. A csata alatt te irányítod mindkettőt és egyszerre használod őket. Ez még szabályos, de ekkor nem egy hanem két sereget irányítasz, már ha az ellenfeled beleegyezik. Ekkor lenne 1 Tzeentch HQ-d (Ahriman vagy egy kisebb Tzeentch varázsló) és 2 Tzeentch Troop (Thousand Sons egységek) választásod, továbbá egy démon HQ-d (LoC) és 2 démon troop (Horrors of Tzeentch) választásod meg amire még marad pontod. Ez így kevésbé balance borogató mint ha szabadon kombinálgatnál, mégpedig azért, mert mivel kér sereget hozol, köteles vagy kiállítani a seregenkénti kötelező egységszámot, tehát nem tudsz olyan optimalizálgatást végrehajtani amit egy kombinált listánál tehetnél (egy kombinált listában például elég lenne csak 1 HQ és 2 Troop aztán minden más ami tetszik, míg 2 sereg esetén 2 különböző kódexből származó HQ és 2-2 Troop amit ki kell állíts és ez megköti a kezedet, kevésbé enged túl erőssé válni).


    Kódex kutyulás megszűnése nem új keletű dolog.
    Ha maradsz a normál szabályoknál akkor bizony már a 3rd edition (talán '98-as kiadás) óta nem kevergetheted szabadon az egységeket. Ami különbség a jelenleg érvényes kódexel szemben, hogy a 3rd edition (balance terén rettenetesen elrontott) kódexük és a 3.5-ös még tartalmazott isten specifikus démonokat, meg nagyon béna, kezdetleges szabályokat a légiókhoz. Ehelyett most vannak nem specifikus démonok (amíg nem játszottál velük az asztalon és nem próbáltad őket addig könnyű lenézni őket, pedig eszement jók, sok téren jobbak mint a démon kódex kiegyensúlyozatlan egyedi démonai a maguk néhol pofátlanul alacsony pontjaival), démon lordok a mariskák mellé. Amit azonban nem szabad elfelejteni, hogy míg a káosz viszonylag "egységes" a hátteret tekintve (tehát jó nagy katyvasza a démoni, CSM és áruló/renegát/fertőzött erőknek), addig a játékban a kódexek egy sereg köré épülnek, nem vegyítésként működnek.
    Namost ha a kódex címe CSM (chaos space marines) akkor oda nem illenek az istenség specifikus démonok sokaságai (többféle démoni egység volt a régi kódexekben mint amennyi CSM még akkor is ha az egyedi hősöket is beleszámolom ami már nevetséges volt), meg az egyéb kisegítő erők leírásai. Az a kódex igenis a CSM egységekre fog koncentrálni. Ettől persze még nagyon is hatékony, démon támogatta hadat össze lehet rakni és nyerni is lehet velük (szívtam éppen eleget ellenük, hogy ezt bizton állíthassam).
    Az meg, hogy régen még benne voltak, az nem feltétlenül jó érvelési alap, főként azért nem mert pont ezáltal volt nagyon rossz a kódexek erőegyensúlya. Túl könnyű volt CSM sereg néven démonoktól hemzsegő, jóformán csak belőlük álló sereget összerakni amit szinte lehetetlen volt megfogni (kimondottan a démon dömping ellensúlyozására jött a Daemon Hunters kódex de nagyon nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket így más megoldást kellett találni a probléma kezelésére). Ez is egy oka volt annak, hogy külön lett választva az egyedi démoni egységek sokasága (a másik meg a pénz, mert így bizony egy új sereg, újabb játékosokat és nagyobb bevételt generálhatott mint ha marad integrálva aminek csak a CSM játékosok egy része örült ám a közvélemény kutatások szerint a ellenfelek túlnyomó többsége és a CSM játékosok egy része sem szeretett).

    A rendszer átszabása ne tévesszen meg, nem jelent gyökeresen nagy változásokat (bár most végre nagyobb lélegzetvételű változások lesznek mint az elmúlt 2 kiadásban összesen).


    Nem csak az általad felsorolt 4 rendház isten specifikus (az meg pláne nem igaz hogy a többi mind undivided, mint ahogy nem csak 4 istenség van csupán, mert akad több is csak azok nem annyira hatalmasak). Sok warband és légió maradvány bizony istenség specifikus, a függetlenné vált töredékek megalapították saját kis frakcióikat és szabadon tartozhatnak kimondottan csak egy istenség alá is vagy lehetnek undivided-ek de lehetnek akár úgy is káosz hívők, hogy semelyik jelet és istenséget nem tisztelik (ilyenre példa a Night Lords "rendház" akik mindegyik istenséget megvetik).

    Nem tudom mennyit tudsz vagy vélsz tudni a világról, azt azonban nem árt ha tudod, hogy például a HH sorozat és úgy a Black Library könyvek 99%-a már az új hullámos, friss generáció alkotásai amik gyökeresen eltérnek az eredeti koncepcióktól amiken maga a játék alapul és ami alapján még anno Ian Watson papa dolgozott. Amennyiben sikerül előkotorni régi Rogue Trader-es írásokat, háttéranyagokat (ezek egy része Citadel magazin vagy még régebbi újságok hasábjain jelent meg, nem csak kódexekben és könyvekben) meg fogsz döbbenni az eltéréseken. Rengeteget változott a játék háttere és sok helyütt sajnos hátrányára.
  • Zero 7th
    #169
    Igen, ez pontosan így van. Kezdhetted volna ezzel is a passzív-agresszívkodás helyett...
  • Zero 7th
    #168
    Nyilván nincs értelme a véleményem kinyilvánításának, de ez egy fórum, aminek éppen ez a lényege, hogy ennek teret adjon, ha nem tévedek.
  • [NST]Cifu
    #167
    Ha már meg lettem szólítva...

    Én személy szerint azért nem játszom, mert nem volt időm és lehetőségem. Szomorú, de ez van. A folyamatos változásoknak vannak szerintem is előnyös oldalai, például azért 2nd Editionban "kicsit" gáz volt, hogy a D4-től a D20-ig mindenféle dobókockát használt. Oké, poén volt a maga idejében, meg minden, de a játékmenetet nem vitás, hogy nagyban gyorsítja, ha csak D6-ot használsz, és egyszerűsíted a játékmechanikát.

    Nem, ettől még nekem tényleg nem jött be sok dolog az újabb kiadásokban, nem tetszett a Zömikek kipurgálása, nem tetszet az, hogy behoztak "divat" fajokat (Sötét Eldák, Tauk), miközben azért lehet hallani arról, hogy a "régi" fajok kódexeivel is folyton késésben vannak. Nem feltétlenül tetszenek a faji változtatások sem, a Space Orkok átmenetele egy alapjában véve brutális, magához mérten technológiában is fejlett és egyszersmind humoros képe átment egy megye kettő B közép hangulatába, például.

    Én ezt leírtam egyszer, leírtam kétszer, de nem rugózom rajta. A GW így döntött, és kész. Nem állok neki fikázni a GW-t, nem állok neki vergődni azon, hogy mégis hogy tetszhet valakinek ez. Nyilván azok, akik meg követik a világ változásait, azok szemében meg én vagyok őskövület. Nincs ezzel semmi baj, amíg némi tiszteletett tudunk egymás irányában kimutatni.

    Annak, amit te csinálsz Zero, már megbocsáss, de nincs értelme. Ha tetszik a világ jelenlegi alakulása, akkor tetszik, és élvezd, ha meg nem, akkor fogadd el, hogy így van, és akkor nem törődsz vele.

    Némi tolerancia még akkor sem árt, ha az egész mottója "There is only War!"
  • Zero 7th
    #166
    "De ettől még semmit nem tudsz az azsztali játék működéséről,"
    Szóval nem állítottam az ellenkezőjét, bár ez így ebben a formában erős túlzás.

    "Cifut ne keved ide"
    Miért is? Ő az élő példa, akinek a "25" év alatti változások nem jöttek be, pedig játszott régen.

    "Hogy mi hat meg a te dolgod, de ha pár sok-sok ember szerint elfogadhatóak a szabályok szerinted meg szarok... " + "többet kevesebbet változtatnak..."
    Saga Jr:"(bár a 2nd edition alatt konkrétan egy kódexben szerepeltek a démonok és a CSM légiók meg a sima CSM katonák, később lett szétkapva a dolog külön könyvekre"
    Jé, régebben a GW is úgy gondolta, hogy ennek így illene lennie... és jé, átszabták az egész káosz sereget.

    "Régebben... értsd 4-5 éve."
    Idén lesz kerek 20 éve, hogy először találkoztam a 40k világával, ahhoz képest ez nemrég történt. Egyébként konkrétan mostanáig fel sem merült bennem, hogy a káosz ketté lehet választva. Kb mintha az IGről választanád le a gépeiket...

    "A kódexek keverését nem véletlenül vették ki, innen indultunk ugye. Nem érted miért jó ez, nem érted hogyan működik ez."
    Tökéletesen tisztában vagyok vele, hogy _agyatlan_ kódex-keveréssel iszonyat power-buildeket lehetne összerakni. Ha nem tűnt volna fel, pont homlokegyenest az ellenkezője lenne a célom, éppen egy, a világba illeszkedő, fíling-sereget akartam, lesz amilyen lesz hatékonyság szempontjából. Arra egyáltalán nem számítottam, hogy éppen ez tilos, ezen döbbentem meg.

    "No, a félreértések elkerülése végett ezt fikázod teli arccal."
    Nem láttál te még engem teli arccal fikázni.

    "És nem nem fogom begépelni ide, hogy mi változott, miért változott és hogyan vált/nemvált be."
    És ezt nem is kérte tőled senki.

    "De ha érdekel szedde lő az aktuális szabálykönyvet, kódexeket és olvasgass tovább."
    Ezt fogom tenni, ha kijön az új cucc nyáron. Fél évre már nem fogom beleásni magam egy éppen elavuló rendszerbe.

    "ha spec pont a kájoszkódexek vannak a legjobban elbaxva."
    Ha végeredményében tulajdonképp igazat adsz nekem, akkor aztán baromira nem értem, mi a bajod...
  • kiskorúbézoltán #165
    Bár, ha jobban belegondolok, mi a faxnak is foglakozom én az okosságaiddal...

    Tudod mit?

    Csináld meg az a sereget mit szeretnél, amilyenre szeretnéd, aztán találj olyat aki majd játszik ez ellen a sereg ellen.

    Sok sikert!
  • kiskorúbézoltán #164
    A könyvek olvasása és a háttér nagyon szép dolog, a pc-s meg egyéb játékok is nagyon szépek.
    De ettől még semmit nem tudsz az azsztali játék működéséről, tehát ez a dicsőséglistád pontosan 0 értékű esetünkben.

    Cifut ne keved ide, a GW-s 3-5 év meg úgy faxság ahogy van. Persze ha tudod bizonyítani, hogy a GW így számol akkor lássuk, addig ez csak bullshit kategória.

    Hogy mi hat meg a te dolgod, de ha pár sok-sok ember szerint elfogadhatóak a szabályok szerinted meg szarok... Vagy mindenki hülye vagy... mondjuk úgy te nem vagy tájékozott.

    Régebben... értsd 4-5 éve.

    Hááát az átszabják az egészet megint csak nagy... hmmm... legyen megint tájékozatlanság... többet kevesebbet változtatnak...

    Nem, én azt mondtam neked, hogy ne kezdj hozzá, emlékszel?

    Egy kis részletről tudsz valamit, az egészről szinte semmit.

    A kódexek keverését nem véletlenül vették ki, innen indultunk ugye. Nem érted miért jó ez, nem érted hogyan működik ez.
    No, a félreértések elkerülése végett ezt fikázod teli arccal.

    És nem nem fogom begépelni ide, hogy mi változott, miért változott és hogyan vált/nemvált be.
    Egyszerűen túl hosszú. De ha érdekel szedde lő az aktuális szabálykönyvet, kódexeket és olvasgass tovább. próbáld ki és rájösz majd, hogy nem véletlenül alakult így a dolog, még akkor is ha spec pont a kájoszkódexek vannak a legjobban elbaxva.

    Ettől még a játék működik, ha hisztizel ha nem.

    Még egy apróság.

    Itt a fórumon ha elegük van belőled kitiltanak, regelsz egy új nicket és visszajösz.
    Klubban ez nem fog menni... Én viszonylag türelmes vagyok, de nem mindenki az.
  • Zero 7th
    #163
    "Akár el is gondolkodhatnál rajta, bár igaz én meg le is írhatnám..."

    Igen, mondjuk ha bajod van velem, lehetne benned annyi, hogy közlöd.

    "Ezt a játékot kb 25(?) éve játszák, ma már pártízezren a világon, többé-kevésbé elégedetten."

    Már aki. Itt van például rögtön Cifu... Nem mellesleg a GW bevallottan 3-5 éves játékosbázis-cserélődéssel számol.

    "Nem mondom, hogy a világ legnépszerűbb asztali stratégiai játéka, de a top10-ben - talán top5-ben is - biztosan benne van."

    Hát ez úgy igazából nem hat meg.

    "Te még nem játszol vele, csak elmélkedsz a lehetőségén, de má' fikázod habzó szájjal..."
    "Na, ezen a "lövésem_sincs_róla_de_fikázom" mentalitáson nem tud segíteni a GW se... "

    Ad.1.: Nem kevés időt fordítottam már a világra. Azzal semmi bajom, az egyik kedvencemmé vált. 25-30 könyvön vagyok túl, kb szumma 3000 órát raktam bele a különböző számítógépes játékokba, megkockáztatom, hogy jobban ismerem a világot, mint egynéhány játékos. (Mondjuk olyanok, akik előbb találkoztak magával a táblás játékkal, és csak azzal kapcsolatban a világgal.)
    Ad.2.: Egy olyan _szabályt_ "fikázok habzó szájjal", ami nem is olyan rég változott meg (lásd a te saját #148-as üzeneted), a 25 éves kiszólásod így erős csúsztatás, főleg, ha hozzávesszük, hogy négyévente átszabják az egész rendszert. Pláne, hogy csak és kizárólag játéktechnikai alapja van a dolognak, nem a játék hátteréből következik.
    Ad.3.: Teljesen nyilvánvaló, hogy olyan sereggel szeretnék játszani, ami tetszik is. Nem kis része ennek az egész hobbinak erről szól. A javaslatod, hogy keressek akkor másik sereget, teljesen nevetséges. Nyilván majd beleölök többszáz órát meg kitudja mennyi kesst egy olyan sereg összeszedésébe és kifestésébe, ami nem szimpatikus... Ezt ugye te sem gondoltad komolyan?
    Ad.4.: Milyen "lövésem sincs róla"? Elég egyértelműen közölted az információt, ami nekem nem tetszik. Nem a seggemből rántottam ki, meg elmélkedek rajta, hanem TE MONDTAD.

    Én kérek elnézést, hogy nem tapsolok és éljenzek hangosan, hogy van egy olyan (relatíve új) szabály, ami megakadályozza, hogy felépítsem azt a sereget, amin már kb egy éve filózok... Lassan esetleg rászánnám magam a nekem kurvára nem testhezálló festegetéshez, erre kiderül ez. Nem repesek a boldogságtól.
    Ha ez neked habzó szájjal fikázásnak jön le, azt sajnálom, nekem meg a te viselkedésed emlékeztet egy sértődött óvodáséra, akinek a játékát becsmérlik (holott még csak nem is ez a helyzet).
  • kiskorúbézoltán #162
    Akár el is gondolkodhatnál rajta, bár igaz én meg le is írhatnám...

    De a'szem az "én_írok"-nak nagyobb a realitása az eddigiek alapján.

    Ezt a játékot kb 25(?) éve játszák, ma már pártízezren a világon, többé-kevésbé elégedetten. Nem mondom, hogy a világ legnépszerűbb asztali stratégiai játéka, de a top10-ben - talán top5-ben is - biztosan benne van.

    Te még nem játszol vele, csak elmélkedsz a lehetőségén, de má' fikázod habzó szájjal...Bár végül is ez is egy játék vagy akár lehet hobbi szinten is űzni.

    Na, ezen a "lövésem_sincs_róla_de_fikázom" mentalitáson nem tud segíteni a GW se...
  • Zero 7th
    #161
    Nem kifejezetten egyértelmű, hogy mire célozgatsz.
  • kiskorúbézoltán #160
    Attól tartok a szabályokon túl, lesz még más probléma is, de ezen a kiadó se tud majd változtatni...

    Mindenesetre sok sikert az elképzelsedhez.
  • Zero 7th
    #159
    Eddig sem volt nagy rá az esély, a festegetés tartott vissza. Most már legalább van még egy érv, hogy miért is hagyjam inkább az egészet a fenébe.

    Aztán lehet, hogy a 6. kiadás megváltoztatja ezt, és akkor visszatérek a kérdésre.

    Meg még az is lehet, hogy leszarom a szabályokat, építek egy nekem tetsző sereget, aztán hajkurászok kevéssé vaskalapos ellenfeleket.
  • kiskorúbézoltán #158
    Egyetértek, szerintem se kezdj bele.
  • Zero 7th
    #157
    Azért az túlzás, a Death Guard, Thousand Sons, World Eaters és Emperors Children légiókon kívül a többi az chaos undivided. (Kisebb warbandok közül egyet sem ismerek, úgyhogy arról nem nyilatkozom.) Viszont ezekből akkor a jelek szerint egyiket sem lehet a játékba összerakni.
    Azért röhej, hogy összeírnak egy világot a táblás játék köré, de aztán a világ felét nem lehet a játékban realizálni fasz szabályok miatt...

    Nyilván pont azért akarnék káosz sereget építeni, mert az tetszik, a többi meg nem jön be. Erre nem válasz az, hogy akkor válasszak mást. Mondjuk mindegy, valószínűleg úgysem fogok belekezdeni a dologba, főleg hogy ilyen gyökeresen el van kúrva.
  • kiskorúbézoltán #156
    Pillanatnyilga csak Black Legiot - vagy valami renegát SM (pl Red Corsairs) - lehet összerakni kompromisszummentesen a kájoszmarín kódexből.

    Szerencsére a 40K nem csak a káoszból áll, lehet mást is választani. Ha viszont feltétlenül démonos 1KSons-t akar valaki és csakis azt akkor tényleg valamelyik régebbi kiadáshoz kell visszanyúlni. Hogy ellenfelet talál e hozzá az más kérdés, de legalább boldog lehet, hogy van démonos Sons serege.

    Sajnos kájoszmarínok esetében vagy kompromiszumokat köt az ember vagy más hobbit választ.
  • Zero 7th
    #155
    Ezt a "seregemnek nem lenne gyenge pontja" dolgot nem teljesen értem.

    Most ha káoszmarín vagy démon sereget akarnék építeni, akkor kénytelen lennék chaos undivided sereget csinálni. Plégmarínokkal, berserkerekkel, rubric marínokkal, rokkerekkel, vagy bloodletter+horror+nurgling+greater deamon(valamelyik).

    Ha meg, teszem azt, egy Tzeentch sereget építenék, akkor ott nyilván nem lennének bloodletterek meg plégmarínok, csak rubric marínok, szorcik, horrorok, meg egy lord of change.

    Szal én inkább úgy látom, hogy ha nem kombinálok és mégis valamelyik káoszisten témájú bandát akarok építeni, akkor lenne súlyosan kiegyensúlyozatlan a sereg.