1088
Globális pénzügyi válságról realista szemszögből, összeesküvés elméletek nélkül
  • Gábor
    #72
    Szisztematikus vagy rendszerszintű kockázatot ismered? Ez vagyunk mi.
    A magyar gazdaság erősen integrált az Unióba és a régiónkba. Elég csak megnézni a zloty, korona és a forint együttmozgását a hírek hatására, melyek ezekből a három országokból jönnek. Ha Mo államcsődöt jelent az viszi a lengyel és cseh gazdaságokat is biztosan, és még egy pár másikat!
    A magyar bankrendszer tulajdonosi szerkezetét tekintve német és osztrák bankok által többségi tulajdonolt, így a hazai bankrendszer csődje a leányok csődjét jelenti. Nem kell hosszasan merengeni azon, hogy mit tesz az amúgyis bajban lévő anyabankokkal odahaza...
    Hogy meddig finanszíroznak minket? Amíg bírják pénzzel, túl sok minden hasalna el velünk együtt!

    #60 dronkZero: az, hogy Mo túl nagy a bukáshoz nem az én szóhasználatom, a szakmáé! Tavalyi elemzésekben ezt a kifejezést többször használták nagy elemzőházak, és a BIS avagy a Nemzetközi Fizetések Bankja, ami gyakorlatilag a jegybankok "jegybankja" egy negyedéves elemzésében!
  • Montanosz
    #71
    De meddig tud minket "pátyolgatni" az IMF, vagy az unió?
    a takaróval mi lesz? meddig nyújtozkodhatunk?
  • nandorb
    #70
    Hazugsag az egesz csak amerikaban van nem mashol,ezt vmiek hulye kitalalta az egeszet hogy bolonditsa a nepet....
  • Tetsuo
    #69
    Meg1 ilyen topig? V a masik osszeeskuveselmeletes?
    S ha telleg vannak gyikemberek? :)
  • I.C.ram
    #68
    jau!! a zsidaaaaauuuuuukkkk muve ez is!
  • Fehercsoki
    #67
    Szerintem ez az egész össszeesküvés!
  • dronkZero
    #66
    Ja igen. De még akkor is kérdéses, hogy hányszor segít? Mikor jön el az, hogy akkor most már elég volt? Vagy mikor fogynak el a források?
  • Bucser
    #65
    HA viszont dedikáltan arra lettél létrehozva, hogy segítsd a lepukkant drogosokat? (és ezért a drogosok neked pénzt adnak be egészen addig amíg nincs szükségük a befizetéseikért cserébe kapott kvótára.)
  • dronkZero
    #64
    Ja, az kimaradt, hogy megadod nekem a kért kölcsönt első alkalommal.

    Azt most ne firtassuk, hogy mi a francért akarnál segíteni egy lepukkant drogoson, itt egy kicsit hibádzik a hasonlat.
  • Bucser
    #63
    Anno a 89-ben felvett IMF hitelt 7-szer ütemeztük át. (a visszafizetést:D)
  • dronkZero
    #62
    De figyelj mááááár! Azt az IMF hitelt arra kaptuk, hogy rendbe rakjuk belőle az országunkat. Mi meg felhasználtuk 13.havifizetésre, meg államigazgatásra, miközben érdemben továbbra sem csináltunk semmit.

    Vegyünk egy analógiát:
    Tegyük fel, hogy odamegyek hozzád, hogy: bocs, lepukkant munkanélküli drogos vagyok, adj már egy kis pénzt, mondjuk kétmillió forintot! Rendbe rakom magam, kigyógyíttatom magam a függőségemből, keresek munkát, és 10 év alatt visszafizetem.
    Aztán egy év múlva megkeresnek téged, hogy szükség lenne újabb kétmillió forintra, mert én, a te pártfogoltad majdnem meghaltam túladagolásban. Ha megadod, lehet, hogy túlélem, de valószínű, hogy már a büdös életben soha nem fogom tudni visszafizetni.

    Adsz nekem pénzt, újra?
  • Molnibalage
    #61
    Vagy, hogy egyáltalán értse valaki, hogy miről van szó. Én pl. egy hangot sem értek jóformán abból, amit Bucser ír...
  • dronkZero
    #60
    Oké, akkor csak a szóhasználatodon röhögök. :D

    Ellenben a nagy hatásunk nem fog megmenteni. Ha így megy tovább, és ez lesz a válságkezelésünk, amit most Fletó szerencsétlenkedik, akkor elkerülhetetlen a dolog.

    Szerinted egy feneketlen verembe meddig fogja önteni az IMF a pénzt?
  • Gábor
    #59
    Tény. Csak a 20 évre eltűnnek a befektetők részre reagáltam Argentínával.
    Tudom, hogy az IMF hitel védett meg az októberi csődtől! Azt mondom, hogy az EU, az IMF és a Világbank ahogy októberben, később sem enged minket becsődölni! Szép dominó indulna el nem csak a régiónkban!
  • Gábor
    #58
    Kicsit utána kellene nézned milyen hatást gyakorolunk a régióra, és nem a méret miatt...
  • Bucser
    #57
    Argentína totál más szerkezetű mint Magyarország (településszerkezetben)

    ott van, hogy 150 200 kilométer alatt emberfiával nem találkozol.. itt 10 kilométerenként beleütközöl egy faluba, a legtöbb városunk, meg nem hiperpolisz, hanem kis méretű város ahol nem jellemző a gettósodás.
  • Bucser
    #56
    Államcsőd nem akkor jön amikor még van IMF hitel, hanem közvetlenül utána. Mikor ki kéne váltani az IMF adósságot, csak éppen nincs befektetőd aki hajlandó vásárolni az állampapírodból.

    Egyébként való igaz, ha Magyarország államcsőd helyzetbe kerül az viszi magával Romániát Bulgáriát Csehországot Lengyelországot és a többi nem eu tagot aki a térségben van.
  • Bucser
    #55
    ahham. Nézd meg az argentinai államadósságra vonatkozó CDS árfolyamokat. + hogy milyen méretékben nőtt meg az államadósságuk a dollár peg elvesztése után. (a leértékelés hatására az államadósság realban kifejezve a GDP 35%-ról 57%-ra ugrott 5 hét alatt.)

    Ez a mi esetünkben azt jelenti, hogy az államadósság 76%-ról 95%-100%ra ugrana fel..
  • ManoNegra
    #54
    Tapasztalat az argentín válságot megélt ember tollából, államcsőd esetére:

    http://mitkereselitt.blogspot.com/2007/10/ismerd-meg-ferfal-t.html

    Tanulságos sztori!
  • dronkZero
    #53
    ? :D

    Magyarország, mint túl nagy ország! ÁááááááááááÁÁÁÁÁáááá! :DDDDDDDDDDDDDDD

    Na rég röhögtem ilyen jót... :P

    Olyan kicsik és gyengék vagyunk, hogy még a _belőlünk keletkezett_ szomszédjaink ha beszólnak, akkor fülünket-farkunkat behúzva vinnyogunk.

    Hehehe. Ez tényleg a nap vicce. Te Európa-térképet láttál már, úgy az elmúlt 600 évben? Vagy még nálad Mátyás bús hadát nyögi Bécsnek büszke vára?
    Ezt hogy gondoltad?
  • MerlinW
    #52
    2008-2009-es gazdasági világválság
  • Gábor
    #51
    Argentínának csak pár évig kellett nélkülöznie a befektetőket az utolsó (2000-es évek eleje talán? Már nem emlékszem) államcsődje óta.
  • Gábor
    #50
    Magyarország túl nagy, hogy elbukjon, ráadásul az IMF-nek hihetetlen presztízsveszteség lenne, így államcsődtől én még nem tartok!
  • Gábor
    #49
    A svédek pont ezt csinálták a 90-es évek elején: államosították a bankokat, majd fokozatos felügyelet mellett üzemeltették míg végül az adófizetők számára nyereséggel értékesítették a különböző üzletágakat ahogy Bucser kolléga mondja.
  • I.C.ram
    #48
    bocsi, elszamoltam, igazad van. egy nulla lemaradt.
  • I.C.ram
    #47
    Azert ezt kicsit tulzasnak tartom, hogy havonta 0,6-0,7 millio ember lesz munkanelkuli az USA-ban... februarban 7,6%os a munkanelkuliseg. Az 2,28 millio ember. A valsag olyan szeptembertol kezded begyuruzni a munkaeropiacra. Azota eltelt 4-5 honap, azaz mar kb 2,8 millios munkanelkulisegnek kene lennie, ha 0!!!%os munkanelkulisegrol indult volna. De mar szeptemberben is volt legalabb 5%os munkanelkuliseg.
  • dronkZero
    #46
    Dehogy jártunk jobban. Ez csak látszat. Arra az alig több, mint egymillió emberre, aki tényleg értéket állít elő a munkájával, azokra _tényleg_ szükség van. Az a kétmillió állami alkalmazott kirúgásával meg Fletóék úgy tűnik tényleg az államcsődre várnak...

    Szal nálunk nem termelő cégek racionális létszámleépítéséből lesz a munkanélküli, szép lassan, fokozatosan, hanem az állam összeomlásakor, és egyszerre nagy tömegben.

    Egyébként szépen lassan leépíteni már nincs idő az államot, a kérdés már csak az, hogy be merik-e vállalni, hogy intézkedésekkel vágják a létszámot, vagy megvárják a fizetésképtelenséget, és vonogatják a vállukat, hogy "hát erről mi nem tehetünk"....
  • fifi
    #45
    na én is viharsarki vagyok...
    sokan el sem tudják képzelni, mi van itt...
  • Montanosz
    #44
    falunkban 90 család kap valamilyen szinten segélyt. főleg roma családokról van szó akik nem tudnak elhelyezkedni mivel semmi illetve alig van végzettségük, meg persze viharsarok, itt már kezdettől fogva sux munkahely.
    sok a nyugdíjas ill. gyerek.
    a 3500 emberből vajon hány dolgozhat?

    viszont van jövő képünk))
    most adtuk be a pályázatot a várossá nyilvánításra)))
  • Montanosz
    #43
    a 41-es hozzászólás teljesen fedi a véleményem.

    42:amúgy 100-200 ezer közé teszik nálunk ha így megy tovább
    az pedig már durva, még a ráspolynál is(((
  • Bucser
    #42
    Az USA-ban egy kb 30-szor ekkora gazdaságban havi szinten 600-700 ezer embernek szűnik meg a munkahelye. eddig nálunk összesen 25000.

    Eddig sokkal jobban jártunk mint az amerikaiak.
  • Bucser
    #41
    A gond az, hogy nem látok olyan politikai erőt Magyarországon aki ezt a válságot képes lenne kezelni.

    Innentől sajna ez van. kitermeltünk magunknak egy felelőtlenül ígérgető politikai elitet. Most isszuk a levét keményen.
  • Montanosz
    #40
    talán ide tartozik, hisz azért a világgazdaságra kevéssé van rátekintésünk, az emberek többsége úgyis csak azt érzi ami van szűk környezetében..
    november óta minimum 40-50 ezer elbocsájtás, illetve még több 4napos meló,satöbbi...
  • dronkZero
    #39
    Ja, bocs. De azért csak idetartozik valamennyire a magyar katasztrofális "válságkezelés"...
  • Bucser
    #38
    Aktuálpolitika szerintem ne legyen téma a topicban. Arra ott az index PoliDili.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    IMO a FIDESZ ugyanúgy felszalámizná a jobbikot mint az tette a MIÉP-el vagy az FKGP-vel anno.
  • Bucser
    #37
    Államcsőd esetén az történik, hogy a kedves kormány kénytelen azt mondani, hogy nem fizetjük vissza az államadósságot. Ezután mindenki szépen eldobja az összes forintot ami nála van (magyarországon kívül) ennek egyenes következménye, hogy olyan gyors leértékelődésbe kezd a forint, hogy 1 hét alatt 500 Ft lesz az euró. emiatt megdöglik az importunk állhatunk át helyi termelésre, és talán exportbevételünk marad még.

    Devizakiviteli korlátozást vezetnek be hiszen az államnak minden megmaradt devizájára óriási szüksége van, majd kénytelen leszünk előállítani egy szufficites költségvetést.

    Ja és arra is lehet számítani, hogy a befektetők jó 20 évig nem adnak nekünk új pénzt. jó is meg rossz is. hisz az importált dolgokért nem tudunk majd fizetni és mit is kapunk csak importból?? pontosan... gázt. szóval az első télen megfagy a fél ország...
  • dronkZero
    #36
    Ja, hát igen, a politikai kompromisszumképtelenség is hungarikum. Illetve nem, nem csak ránk jellemző, csak nálunk minden pártra, minden kérdésre, és bónuszként a _szavazóbázisra_ is.
  • Montanosz
    #35
    ja tényleg, igazad van, ezen átsiklottam

    amúgy a hetek írja hogy ha most lenne a választás akkor a jobbik simán bejutna a parlamentbe.
    csak felvetik hogy nem lenne e hasonló helyzet mint szdsz-mszp idején.
    vagyis a jobbik támogatásának ügyén zsarolni fogja a fideszt hogy érvényesíthesse akarattát.
    magyarul: fidesz győzelem esetén nem essünk e ismét reformnélküli, de reformnak kikiáltott korszakba amikor megint nem történik semmi négy évig. a gazdaságról nem is szólva. megaztán tényleg kezelni kell a cigányság ügyét is valami normális módO


  • Csirke4
    #34
    Államcsődnél mi történik pontosan? Nincsenek szolgáltatások? Mert akkor lehetne privatizálni mindent, állam meg miafasznak, nem kell adót fizetni, meg kultúrális járulékot meg egyéb olyan baromságot amik csak az állambácsi luxusvilláját finanszírozzák. Csak akkor az orvosnál többet kell fizetni sokkal. Viszont lesz miből. Kenyeret és anarchiát a népnek!
  • Bucser
    #33
    A 22-t olvasd el mit írtam Izlandról.

    Össze sem hasonlítható a magyar helyzettel.