1088
Globális pénzügyi válságról realista szemszögből, összeesküvés elméletek nélkül
  • Bucser
    #113
    Ha most feloszlatják a parlamentet borítékolható az államcsőd.

    És mindezt pártpreferencia nélkül mondom. Inkább házon belül kellene megegyezni a fontos dolgokban és utána 2010-ben úgyis itt a választás...
  • Hegi90
    #112
    Mi történik akkor ha feloszlatják a parlamentet? Mik a következményei?
    Azt mondják azért kell, hogy enyhítsék a válság okozta károkat. Elmagyarázná ezt valaki?
  • [NST]Cifu
    #111
    Én azt tudom mondani, ami jópár elemzés alapján sikerült kisilabizálnom belőle, de ez nem feltétlen a teljes kép:

    A Roosvelt féle szemlélet szerint az alacsony árak voltak a felelősek a gazdasági összeomlásért, ezért államilag meghatározott kartell lépett életbe, amely megszabta, hogy mennyi árút (kevesebbet) és milyen áron (magasabb) lehet termelni több iparágban és a mezőgazdaságban. A kartellek lényege gyakorlatilag a versenyhelyzet korlátozása volt, hogy ne csökkenthesse senki az árait annyira, hogy azzal a konkurenseit csődbe kergethesse. Az államilag felsrófolt élelmiszerárak, és a termeléskiesést kompenzáló állami támogatás (az állam fizetett azért, hogy a farmerek a földterületük egy részét parlagon hagyják) miatt sok támadás érte a mezőgazdasági kartellprogramot, amit 3 év után törvényességi okokból le is állítottak, és egy hasonló célú program váltotta fel.

    Az elemzések legtöbbje kitér arra, hogy ez a szemlélet alapvetően hibás volt, hiszen a kevesebb termelési ráta egyben kevesebb munkást is igényel, tehát csak növeli a munkanélküliséget, ami sztrájkokhoz vezetett. Erre jött válaszul a minimálbér és a munkaidő megszabása. Ezzel együtt is a New Deal egyik legtöbbet támadott része.
  • Bucser
    #110
    Rosszul tudod. a FEd-et 1913-ban hozták létre a federal reserve actal.

    Valamint a privát és a Public cartel is 2 teljesen különböző dolog.

    A Private kartell illegális és a 1890-ben hozott kartell ellenes törvény tiltja. A Public kartelleket pedig egy adott cél elérésére hozzák létre mesterségesen majd a cél elérésekor feloszlatják a célból származó összes előnyből részesülnek a volt kartell tagok.
  • Gábor
    #109
    Igazad van. Nem kötekedtem, csak rámutattam egy másik lehetséges párhuzamra! :)
  • Hegi90
    #108
    Egy szókimondó interjú Szanyi Tiborral
  • remark #107
    Remélem nem számít topikrombolásnak, de ismereteim szerint a New Deal kartellek államilag támogatott létrehozása volt. A kartelleket késõbb bírósági úton megtámadták és a legtöbb így létrehozott kartellt meg is szu"ntették. Ennyit a társadalmi elõnyökrõl.

    Az a baj hogy csak homályosan emlékszem a történetre, úgyhogy nem bánnám ha valaki kijavítana ha tévednék valamiben. Lehet hogy azzal kapcsolatban tévedek hogy mindez mikor történt meg. De úgy rémlik hogy a 30-as években.

    Egy dolog biztos: az egyetlen kartell melyet hasonló módon hoztak létre, de sosem támadtak meg, az a FED nevu" banki kartell.
  • Montanosz
    #106
    basszus...(((
  • [NST]Cifu
    #105
    A párhuzam inkább az, hogy eddig ugyebár az 1930-as évekbeli gazdasági válság volt a mostanihoz hasonló, és a New Deal volt akkor az arra adott (amerikai) válasz. Én csak arra utaltam, hogy a kettő elég komolyan eltér egymástól, ahogy a válság alaptételei sem igazán egyeznek meg.
  • Gábor
    #104
    Ne feledd az infrastruktúra beruházásokat sem! A New Deal is rengeteg közmunkahelyet hozott létre hidak, utak, lakóházak építésével! Szvsz ez a párhuzam alapja.
  • degenerator
    #103
    tegnap félmilliót emlegettek a az inforádióban. (nem emlékszem, ki)
  • degenerator
    #102
    én várom az egyet fizet, kettőt vihet akciót a babgulyáskonzervből:(
  • degenerator
    #101
    energiáról, társadalomról 30 percben.
  • [NST]Cifu
    #100
    Ez sajnos annak a következménye, hogy nem következetes az államháztartás. Politikai indokok és a népszerűség fontosabb, mint működőképesség biztosítása. A vicc az, hogy egy évtizede tudja mindenki, hogy pazarlóan működik az állam (már akkor téma volt), de tenni mégse tesz senki ellene, függetlenül, melyik politikai erő van hatalmon. De a politikai részről legyen ennyi elég.

    Amúgy meglett az amerikai ösztönzőcsomag, de természetesen egyből ment is a jelzés, hogy lesz ez még rosszabb is. Érdekes, hogy mindenhol újabban az 1930-as évekbeli 'New Deal'-hez hasonlítják azt, pedig alapvetően eltérő a csomag tartalma, legalábbis ahogy én látom. A New Deal ugyebár alapvető bank és gazdasági reform volt, ahol az állam igyekezett munkáltatóként szerepelni, lefaragni a költségeket (állami alkalmazottak fizetésének csökkentése, stb.), stb. A mostani ösztönzőcsomag adókedvezményeket, állami támogatást és munkanélküli támogatást takar első sorban ezzel szemben...
  • sz4bolcs
    #99
    Jogos a két pont. :)
  • Zsolo007
    #98
    Tévedsz, ez mindenhol így van, csak van ahol többet adnak a látszatra :)
  • sz4bolcs
    #97
    Tévedsz. Ezt csak Magyarhonban hívják politizálásnak. :)
  • ffxi
    #96
    Ahogy Woody Allen mondja:

    "A végén, úgyis a bank visz."

    Ez esetben nálam: "a végén úgyis az APEh visz" :( Kibírhatatlannok, akámennyit rakok be a Bétém számlájára leszippantják, hanem meg elég, akkor leinkasszózzák. Pár évvel ezelőtt olyan helyzteben voltam, hogy jut is és marad is (nem sokat). Mostanra alig jut :(

    Látszik, hogy az APEH is meg van szorulva, csak nem értem miért kell ilyen sokat kérniük? Hallani állandóan a hírekben minden év elején: "a tavalyinál sokkal többet szednek be."

    Aham...
  • Hegi90
    #95
    politizálást abba lehet fejezni. :(
  • [NST]Cifu
    #93
    Nem fog megmenteni, vagy legalábbis nem úgy, ahogy sokan gondolják. Nem jótékonysági intézmény, továbbá ha segítséget nyújt, akkor ott tenni is kell valamit ezért. Komoly elvárások az államháztartás helyrebillentéséért (ami első sorban a kiadások csökkentését jelenti).
  • Willi Betz
    #92
    Hofi is megmondta: Addig nyújtózz amíg még van takaród:) Bocsi az OFF-ért:)
  • Bucser
    #91
    Az IMF hitel tologatása nagyon kemény következményekkel járna majd.

    Egyrészt a mostani 6 %-os kamat helyett emelkedne a rátevődő kamat ráadásul az új tartozás már az előzőtartozás+kamatai+az átütemezés új kamatszintje szerint lenne megállapítva... (nem beszélve arról, hogyha az IMF-et is átvágjuk megint akkor csak jó 30-40%-os kamaton lesz refinanszírozható az államadósság ráadásul csak 3-6 hónapos kötvényekkel.)

    Szar biznisz... Az ország egyetlen esélye, ha a politika elkezd végre vágni. És Onnan ahol kell. 1-2 hónapig még próbálhatják húzni, de ahogy mélyül a recesszió európában muszáj lesz levágni a kiadásokból. (nézzétek majd meg a 2009 első negyedéves jelentéseket. nem lesz kecmec sem a tőzsde sem az állampapírpiacon. ráadásul az USA most kb 1400 milliárd dollárt keres a piacon az elkövetkező 3 évre...)
  • Montanosz
    #90
    hát 28ezerből nem nagyon lehet megélni)))
  • dronkZero
    #89
    Végülis, ilyen szempontból jól csináljuk, más farkával verjük a csalánt, a gazdaságmentő csomagot a nyugdíjasainknak, a közalkalmazottainknak, meg a segélyezettjeinknek osztjuk, és közben leszarjuk, hogy mire kaptuk. Ha elapadhatatlan a pénzforrás, akkor tényleg jól csináljuk, végülis a munkaképes lakosság kétharmada ingyenélő. Ez valahol pozitívum.

    Viszont akkor meg én basztam el, hogy nem segélyből meg semmittevésből élek...
  • Christiansen
    #88
    szerintem végtelenszer:DD_:d
    szánalmasak vagyunk, tény.
    nincs mit tenni, 2010-11ig ki kell húzni aztán lábra lehet kapni
    ehhez nem ártana 2010 nyarán egy bizonyos esemény, de ez így már off..
  • dronkZero
    #87
    Eddig rendben van, így is történt eddig, csak az a kérdés, hogy _még mennyiszer_? Mikor fogy el az EU türelme a populizmussal, szartologatással, semmittevéssel szemben? Még hányszor verhetjük el a semmire a megmentésre szánt pénzt?
  • Christiansen
    #86
    benne van, hogy lesz államcsőd is, de az EU megment minket majd,
    különben bedőlne az egész térség.
  • Bucser
    #85
    Megnyitottad és szépen magára is hagytad az adott topicot. Az totál derailed lett hála 3-4 embernek és most van másik. Miért sírsz?

    A diszkusszió a témáról meglesz nem?
  • Hegi90
    #84
    #1
  • Trade
    #83
    Cifu köszi szépen hogy elveszed a topicnyitó ötletemet.
    Te egy nagy szaktekintélynek számítsz itt az sg-n már csak a haditechnikai topicod miatt is és a neved garancia lesz erre a topicra is szép lassan kicsinálod majd az enyémet!Amit ráadásul pár éve nyitottam és akkor még senki nem beszélt róla csak én lettem lehülyézve hogy:"ez meg miről beszél".
    Miért nem tudsz te megférkőzni az NWO-sokkal?
  • Bucser
    #82
    Mondjuk a portfolió.hu-ról is megvan a véleményem mikor 2 nap különbséggel ugyanarról a témáról szögesen ellentétes cikket jelentetnek meg (egy azon szerzőtől).
  • Bucser
    #81
    Sokan ezen a véleményen vannak, sokan meg az ellenkezőjén.
  • dronkZero
    #80
    Az lehet, hogy fél éve még ezt mondták, csak azóta is jól felszívtuk magunkat, aztán nagy lendülettel nem csináltunk megint semmit. Mint Öszöd kapcsán. Most meg már megint államcsődöt mondogatnak. És nem én, hanem a szakma... Nézz meg egy portfolio.hu-t...

    Mondjuk lehet, hogy tényleg nem hagyják a csődöt, csak közlik, hogy a következő adag pénzt csak akkor kapjuk meg, ha kormányt váltunk. Az még jó is lenne. De ez inkább csak remény, mint realitás szerintem.
  • SötétBarom
    #79
    Azt mondjátok meg, hogy érdemes-e felhalmozni fegyvert, lőszert, vizet és konzerveket! :]
  • Molnibalage
    #78
    Nem. Nem elég. Röppenhetne már pár ban. Nem igaz, hogy még olvasni sem tudnak egyesek.
  • Bucser
    #77
    Itt is kezded a baromságot?

    A Magyar Nemzeti Bank tulajdonosa a Magyar Köztársaság! És részvénytársaság formájában működik (zárt részvénytársaság amelynek egyetlen tulajdonosa van).

    Tőkés tulajdonosok pedig nincsennek.

    A topik alcímére felhívnám a figyelmed: "A globális pénzügyi válságról realista szemszögből, összeesküvés elméletek nélkül"

    De látom nektek nem elég 2 topic.
  • Frayer
    #76
    "A magyar bankrendszer tulajdonosi szerkezetét tekintve német és osztrák bankok által többségi tulajdonolt"

    Én már mióta erről papolok, csak valahogy az én számból nem nagyon akarják elhinni. A magyar nemzeti bankrendszerünk, se nem magyar, se nem nemzeti. Ez kérem szépen egy részvénytársaság, melynek névleges tulajdonosa a magyar állam, a tőkés tulajdonosok listája meg zárt, titkosított. Minden összeesküvés nélkül.
  • fifi
    #75
    korrekt amit írtál...
    megkérdezhetem, hogy kivel foglalkozol?
  • Montanosz
    #74
    ja értem

    nem nem értek hozzá, csak mint átlag ember aki a híreket böngészi.
    majd figyelem írásaid ezentúl
  • Frayer
    #73
    mingyá beszarok