1088
Globális pénzügyi válságról realista szemszögből, összeesküvés elméletek nélkül
  • uwu
    #357
    Az viszont egyáltalán nem értem, hogy gondolhatod azt, hogy az ember uralja a természetet. Erősen befolyásolja, ez tény. De az ember is csak része ennek, ez a folyamat is természetesnek tekinthető.
    Nem beszélve arról, hogy a természet erőivel szembekerülve egyből látszik mennyire gyenge is az ember, elég egy kis földrengés, vagy szélvihar, esetleg egy új vírus, és máris tehetetlen kisgyerekként kénytelen szemlélődni.
    Az ember által alkotottt gazdasági rendszer is ilyen, hiába lenne esetleg egy erkölcsös óriási hatalommal bíró ember, ő sem tehetné jobbá, emberibbé a világot.

    Abban az egyben igazad lehet, hogy magának az emberiségnek lehet egyfajta akaratot tulajdonítani, de ha ebből a szemszögből nézzük, már egyáltalán nem tudatosak az emberiség céljai, inkáb ökölszabályszerű törvényekké válnak.
  • remark #356
    1) A gazdasági értelemben vett sikeres emberek között számtalan olyan található akik meg tudták "jósolni" azt hogy mi következik. Ez több száz éve így megy, szokták is mondani, hogy a tudás hatalom.
    2) Ahhoz hogy valaki a saját hasznára tudja a "jóslatait" fordítani, jóval több kell mint a tudás maga.
    3) Következésképp biztos lehetsz benne, hogy rengetegen kihasználják a válságot a világban, de egyikük sem fog bejelentkezni nálad itt a fórumon.
  • Palinko
    #355
    tudod ez olyan hogy most még időben elkezded mondogatni hogy válság lesz, aztán ha x év múlva akármilyen válság beüt, majd te is verheted a melled hogy milyen ügyes voltál :D

    persze amilyen megmondásokról ők beszélnek az is ilyen alapon ment.
  • uwu
    #354
    Hát ennyi kérdésre nem fogok válaszolni.
    De azt hiszem túl nagy jelentőséget tulajdonítasz az emberi akaratnak.
    Az emberek csak olyan dolgokat szoktak megvalósítani amire van lehetőségük, és ismerve az önző emberi természetet eléggé kiszámítható a jövő.
    Innentől kezdve elég korlátoltakká válnak a lehetőségek, nem annyira szabad, mint azt az írásodból sejteni lehet. Ezek alapján, mégiscsak egy rendszerről van szó amiben érvényesülnek a rendszer alapelvei, és az emberi akarat is részévé válik.
    A szabd akarat nem is annyira szabad.... tehát nincs is akkora jelentősége.
  • Gábor
    #353
    Ennyi önjelölt váteszből egy sem tudott hasznot húzni az előre megjósolt összeomlásból? Legalább shortolhatták volna a piacot! Köszönthetnénk a Forbes lista egyik prominens új tagját, aki megmondta a frankót, és a jóslatának megfelelően cselekedett!
    Különben mi értelme a TUDÁSNAK, melynek birotkában vannak, ha még csak fel sem tudják használni?
  • Gábor
    #352
    Nem volt elég privátban nyomni a hülyeségedet, még itt is folytatod?
    Mész Te is az ignore listára, bye!
  • remark #351
    Ha az élővilágot nézzük, az ember tevékenysége jelentős befolyásnak számít-e?
    Milyen eszközökkel, milyen módszerekkel, mennyi idő alatt hajtotta az ember uralma alá a természetet? Tudatos volt-e ez a tevékenység az ember részéről?
    Milyen jellegű ez az uralom? Van olyan terület ahol nem valósul meg? Aztán mikor megvalósul, akkor minden részletre kiterjedő talán?

    Az ember esetenként alkalmazkodik, esetenként befolyásol, esetenként kihasznál (kizsákmányol, elpusztít, a következményekkel nem törődve "kivesz" az élővilágból), de végeredményben érvényesül az akarata. Nincs ehhez varázslásra szüksége, és nem szükséges mikromenedzsmentet sem végeznie ehhez (nem kell minden apró lényegtelen részletet 100%-ban kontrollálnia), mégis elegendő befolyással bír ahhoz hogy a céljait véghez vigye. Csak annyira avatkozik be, amennyire szükséges, amennyire "gazdaságos" vagy optimális.

    Az ember tevékenysége sokrétű? Összetett? Bonyolult? Ha nem látnád a civilizációnkat működés közben, valószínűleg azt mondanád hogy ezt lehetetlen megcsinálni, itt muszáj hogy valami varázslat legyen. Pedig nincs. Az ember erre képes.

    Úgyhogy nem bánom az élővilág - gazdasági rendszer párhuzamot, de akkor beszéljünk az élővilágról úgy, ahogy az van, és ne az embert kifelejtve belőle.

    Mi kellett ahhoz hogy az ember erre képes legyen? Hogy képes uralkodni az ember? Hogy képes célokat kitűzni és azokat végrehajtani? Hogy képes a saját akaratát, mely egy elvont dolog és nincs is fizikai reprezentációja, a külvilágra "vetíteni" úgy, hogy aztán ez a külvilág "átalakul" és az ember akaratának jobban megfelelő formát vesz fel? Most ugye nem varázslásról beszélek, hanem arról hogy miként lesz az emberi gondolatból valóság. Hát így. Nézz körül, a civilizációnk errõl szól: a külvilág felveszi azt az állapotot mely gondolatainkban megjelenik.

    Működik ez az egész? Működik hát. Összetett és bonyolult dolog, ha minden apró részletet meg akarsz fejteni. De az egész rendszert csak néhány alap mechanizmus dominálja, melyek a munka lényeges részét elvégzik. Ez a néhány alapmechanizmus elegendő volt az ember számára hogy akkora változást vigyen végbe a természetben mint talán még egyetlen más életforma sem.

    Hasonlítsd össze ezt a természet-képet a gazdasági rendszerrel...
  • backup6od
    #350
    Kicsordult a nyál a szádból haver, kanalazd bele vissza. NE nevezd newo-nak hanem nevezd háttéralkuknak. Sőt hagyd most figyelmen kívül a politikai oldalát és csak a gazdaságit nézd. Évekkel előre megmondtuk hogy ez lesz. Most hogy sorra következnek befelé azok a dolgok amiket megmondtunk... elintézed annyival hogy: ne emlékeztessünk már rá, te nem vagy kíváncsi rá. Tudod miért ?

    Mert Te most kurvajól elcsámcsogsz azon amit esetleg huszonhatodik kézből egy csicska újságíró megír, és csámcsogás közben jól tudod villogtatni a nyálas műveltnek-beképzelt egodat.

    Itt már rég nincs helye olyan szófordulatoknak hogy

    értekezni a válságról,
    figyelmen kívül hagyjuk - (ez olyan mintha befognád a szemed)
    Csatlakozom uwu-hoz
    érdekel bármelyik okfejtésed

    De mindemellett ami a leggusztustalanabb az az előadásmódod, hogy Te a nyomorult elvakult kis köcsög fennhéjázóan és lekezelően UGATSZ azoknak akik meg akarják mutatni neked HOGY ÉVEKKEL ELŐRE TUDNI LEHETETT AZ EGÉSZ KURVA FORGATÓKÖNYVET !
  • Molnibalage
    #349
    Bárcsak az egész NWO csak a képzeletemben létezne, az egész világ jól járna vele.

    Bárcsak te ne léteznél és az egész világ jól járna vele.
  • OKkultist
    #348
    Bárcsak az egész NWO csak a képzeletemben létezne, az egész világ jól járna vele. (engem bezárnának, a világ meg mehetne tovább, a Holdra járnának az emberek kirándulni, ráérnének, mert betegségek nélkül és kb. 150évig élnének, a KF mellett néha mással is el kellene szórakozniuk, ha már pénz nélkül élnek a megvalósult Star-Trekben)
  • OKkultist
    #347
    Akkor te panda vagy. (azok is azért pusztulnak, mert a piac kiirtotta az erdőket, és a pandák nem képesek alkalmazkodni) A legalkalmazkodóbb a CSÓTÁNY, még az atomot is bírja, nézzük mit képes létrehozni. (a hangyák, méhek, pókok mind alsóbbrendűek, ha ez a szempont, de ez beteges gondolkodás)
  • Gábor
    #346
    Csatlakozom uwu-hoz: többet nem szólok hozzád, kérlek Te is hagyjál figyelmen kívül!
  • Frayer
    #345
    Miről beszész jóember?
    Már megint te emlegeted fel az nwo témát.
    Fejezd már be az nwodat, dug fő magadnak.
    Nem akarok ebben a topikban enwéót hallgatni.
    Cifu nem azért hozta létre ezt a topikot, hogy ezt is beszennyezzétek az nwo-skodásotokkal. Azt sem komálom, hogy be akarsz sározni olyan rágalmakkal, hogy nwo-t terjesztek, miközben te magad írsz állandóan ,hogy nwo így, nwo úgy, nwo maradjon a topikjában.
    Há bazmeg akko mi a faszé kell állandóan ide behozni a témát.
    Ezzel most már lezárom az nwozást.
    Többet nem akarok hallani róla. Vagy menjetek át abba a topikba.

    Még egy nwozás, és szégyelld magad, mert össze töröd magad, a bézból ütőm a végén még neked szalad.
  • Gábor
    #344
    Figyelj! Miért téríted azokat, akiket a dolog teljesen hidegen hagy? Nem érzed, hogy egyáltalán nem vevők a topik tagjai erre?
    Hagyjatok itt ebben a topikban békén minket! Ha érdekel bármelyik okfejtésed, amelyik az nwo-t, vagy összeesküvés elméleteket, esetleg az ufókat érinti, akkor átmegyünk az annak szánt topikba és ott érdeklődünk! Oké?
  • Frayer
    #343
    Mikor először montam, hogy kibaszott nwo, nem volt senki aki értett haver.
    Nem érted hogy mi fasz vakerok, mi a faszt akarok.
    Ehhez az is kell, hogy nyitottak legyenek az emberek.
    Hidd el, én is NWO ellenes vagyok. Én is szeretném figyelmen kívűl hagyni az összeesküvés elméleteket, és megmaradni a valóságnál.
    Hiába mondom az igazat és nem érdekel, mi a faszt érek el ezzel.
    A valóságra, meg bizonyítékok vannak, ha valami tényszerű, az nem összeesküvés elmélet, mint tudjuk, az összeesküvés elmélet egy olyan agyszülemény, ami nem létezik.

    Ha tényszerű dolgokról beszélünk, az nem lehet agyszülemény, következés képp se nem nwo, se nem összeesküdözés.

    Én megmondom neked, az is jó elgondolkodsz rajta, de azt is leszarom ha leszarod. Véded a rablókat, kúrod az agyadat, közben a válság hazavág téged. Kibaszik veled az élet.
  • Gábor
    #342
    Azt kérlek vedd figyelembe, hogy az nwo topik erre van kitalálva! Itt tényleg úgy szeretnénk értekezni a válságról, hogy figyelmen kívül hagyjuk az összeesküvés elméleteket, nwo kérdéskört, stb!
    Ha nem lenne nwo topik, még meg is érteném, hogy itt beszéltek erről! Csak annyit kérünk, hogy ne itt vitassátok ezt meg!
    Olyan nehéz ezt a kérésünket figyelembe venni?
  • uwu
    #341
    Én nem akarok veled többet beszélni.
    Amit ezen túl írok mindenkinek szól, csak neked nem, kérlek ne is reagálj a hsz-eimre, cserébe én se reagálok a tieidre.
  • Frayer
    #340
    Én nem akarok összeesküdni veled, isten ments.
    De azt mivel magyarázod,hogy már nagyon rég óta tervezték ezt a válságot.
    És, amikor erre figyelmeztettek racionális hangok, hogy vigyázzunk, már a 90'-es években is, mi kiröhögtük,hogy hülyeséget beszélnek. Válság? Mi? Mikor most fejlődik a leg brutálisabban az egész világ? Soha nem látott mértékben növekednek a gdp-k. Egyre több pénz jön létre a gazdasághoz. Stb.
    Már akkor megmondták,hogy 2012-re fel akarják forgatni a világot, és létrejöttek ilyen olyan mozgalmak, amik elkezdték lerántani a pénzrendszerekről, a fátylat. Jó példa erre a 96'-ban készült money masters doku film. Nem véletlenül történt meg.

    Amíg azt a szöveget nyomod, hogy az egész a véletlennek, vagy a sorsnak, a természet játékának tudható be, addig te is ugyan úgy megeszed a faszukat.

    Én nem akarok én itt összeesküdözni, annyukkal esküdjön össze a hóhér.
    Nem érdekel engem az nwo szarság, én vagyok a legjobban kibukva azon hogy ezt akarják. Ha rajtam múlna azon nyomban véget vennék minden féle nwo törekvéseknek. De sajnos nem rajtam múlik, és sajnos még a forumba is berágták magukat az nwo-sok, hogy a faszomba írtsuk ki őket?

    Nehogy már ez a topik is az nwo ideológiák sorsára jusson.
    Ezért kell kutatnunk az igazságot, és értekeznünk egymással, hogy lássuk mi is folyik a világban, több szem többet lát alapon.
    Vesszen az nwo.
  • uwu
    #339
    Hát szerintem az okkultist féle őrültségektől, az én elképzelésem a lehető legtávolabb áll.

    Szerinte a gonoszok irányítják a világot, és azért van a válság, mert az nekik jó.
    Az én elképzelésem meg az, hogy a gazdasági rendszer egy működő természeti jelenségként felfogható dolog, amibe még a leghatalmasabbak is csak éppenhogy belepiszkálhatnak, még a legnagyobb belerondítások is rövidtávúnak bizonyulnak.
  • uwu
    #338
    Én olyasmi önszabályozásról beszélek mint a kereslet-kínálat, vagy az állatvilágban a növényevő/ragadozó aránya. Ezek hatással vannak egymásra, de nem csak 1-1 dolog van ami így működik, nagyon sok a kapcsolat, bonyolult a rendszer szinte átláthatatlan.
    Szép dolog, ha az államok és nagy pénzintézetek tudatossan próbálak beleszólni ezekbe a folyamatokba, és esetleg a nagyobb kilengések hatásait tompítani próbálják, de senki sem mindenható.

    Az ember az állatvilágba is próbálja megmenteni a pandát, meg a gepárdot, de lássuk be ezek a populációk már nem ugyanazt a szerepet töltik be mint korábban, pár az egyedek ugyanúgy néznek ki.

    Az abszolútista monarchiák idejében, vagy a római császárok korában is irányítottak az uralkodók, de a birodalom sorsát nagyobb erők, a történelem viharai alapvetően sokkal jobban befolyásolták, pedig példátlan hatalommal rendelkeztek, a történelem folyását mégsem tudták az elképzelésüknek megfelelően varázsütésszerűen módosítani, csak választási lehetőségeik voltak.

    A gazdasági folyamatok is ilyenek szerintem.
  • OKkultist
    #337
    Max Keiser Exposing the Wall St Ponzi Scheme 12/30/08
  • OKkultist
    #336
    BUCSER figyelmébe:

    brown-szerint-vege-a-szabadpiaci-kapitalizmusnak

    "Brown maga sem először emel szót a szabályozatlan piac ellen. Néhány hete, a The Daily Telegraph című konzervatív napilapban azt írta, hogy a globális kor első pénzügyi válsága "megmutatta a zabolátlan szabadpiac gyengeségeit". Azok a családok, amelyek mindössze annyi spekulációt engedtek meg maguknak, hogy vettek egy lottószelvényt, egy prémiumkötvényt vagy néhány részvényt, joggal érzik úgy, hogy igazságtalan módon sodorja őket veszélybe a nem általuk keltett felfordulás, írta abban a cikkben a munkáspárti brit kormányfő, ostorozva azokat, akik MÁSOK PÉNZÉVEL folytatnak "FELELŐTLEN SZERENCSEJÁTÉKOT"
  • remark #335
    Még mindig nem akarom a véleményem ráerőltetni, de gondoltam mutatok egy példát arra nézve, hogy milyen szabályozási mechanizmusokról beszélünk: Gazdasági világválság - #2467

    Ez az írás nem feltétlen a legjobb módja annak hogy bemutassam a kérdést magát (a pénzrendszert és annak szabályozó funkcióját) mindössze meg akartam mutatni hogy én miken szoktam töprengeni, és mily módon fogalmazok. Ha érdekel a téma, beszélgessünk itt, vagy ott.
  • remark #334
    Nyilvánvaló hogy azon töprengsz hogy vajon mennyire megjósolható egy megjósolhatatlan(nak mondott) rendszer működése. Ehhez a töprengéshez akartam kapcsolódni, de nem azért hogy rád erőltessem a véleményemet, csak gondoltam hogy ha már úgyis ezen töprengsz, megosztom veled azt amit én gondolok a kérdésről.

    Tehát leírod hogy van bizonyos fokú önszabályozás. Nem tudom ezzel kapcsolatban benned milyen kérdések merültek fel, de bennem az merülne fel, hogy ki/mi gyakorolja ezt a szabályozást, milyen mértékű ez a szabályozás, azaz a világ mely dolgaira van kisebb és mely dolgaira vannak nagyobb hatással.

    Nem kell itt válaszolnod, ha úgy érzed hogy csak a topikot szemeteled vele tele. Csak rá szerettem volna mutatni, hogy ugyanarról beszélsz te és OKkultist: ugyanarról a szabályozási rendszerről beszéltek, csak néhány részletkérdésben nem értetek egyet (lásd fenti kérdések). Én azt állítom, hogy megérné megtalálni az értelmes párbeszéd módját, és megvitatni hogy miben értetek egyet, és miben nem. Elkezdhetnénk azzal, hogy megpróbálunk kevésbé támadóan fellépni a másikkal szemben (ez nem konkrétan neked szól, hanem mindenkinek).
  • uwu
    #333
    Bocsánat, hogy a világgazdasági rendszert szándékkal ruháztam fel.
    De ha belegondolsz nem alaptalan, ha egy rendszerben van bizonyos fokú önszabályozás, akkor szerintem jogos.
  • remark #332
    Örülök hogy örülsz annak hogy érted a nyilvánvalót...
  • uwu
    #331
    Ha vásárolsz valamit, nem azt fogod nézni, hogy mit teszel a kínai gazdasággal, hanem azt, hogy szükséged van-e rá, és, hogy ki tudod-e fizetni.
    A világot behálózó gazdasági rendszer is így működik, minden gazdasági szereplő, legyen az multi, vagy akár egy magánszemély a saját érdekeinek megfelelően fog cselekedni.
    Az, hogy előbb utóbb válság kerekedik az egészből, egy más dolog.

    Arra szerettem volna utalni, hogy amit a kínaiak műveltek, nem volt teljesen megszokott, soha nem látott mértékű volt az előretörés.
    Szerintem törvényszerű, hogy a világgazdasági rendszer erre így reagál, szerintem nem lehet olyan élesen elkülöníteni a pénzügyi válságot a gazdasági növekedések által gerjesztett folyamatoktól, de ez csak az én véleményem.

    Ezek olyan dolgok amiket senki sem láthat át, csak a jelekből lehet következtetni mi is történhet, milyen folyamatok indulnak be mikor egymásnak feszülnek a felhalmozott tőke, és a működő ipari kapacitás.
    Éppen ezért kizártnak tartom, hogy valaki tudatosan manipulálná az egészet. Ez csak egy folyamat, ahhoz hasonló ami az élővilágban is megfigyelhető. Ott is van aszály, amikor a ragadozóké a világ, és van a bőség időszaka, mikor burjánzás van, eközben változnak a különböző populációk méretei és "ereje".
  • remark #330
    Érthető, ha azt írod. Valami akkor irányulhat Kína ellen, ha irányítják. Ha nem irányítják, akkor másik szót kell használni. Ennyi.
  • Molnibalage
    #329
    Na, ez mondja Mr. NWO...
  • Frayer
    #328
    Ebből már nem tudsz jól kijönni. Feketén fehéren leírtad magad.

    Magyarázkodni azt, lehet.
  • uwu
    #327
    jaj, elkúrtam

    Nem tudatos dolgok.
    De attól még a folyamatok úgy is végbemehetnek, hogy teszem azt a kínai csoda megszakad.
    Nem gondoltam volna, hogy nem érthető...
  • uwu
    #326
    Nem tudatos dolgok.
    De attól még a folyamatok úgy is végbemehetnek, hogy teszem azt a kínai csoda megszakad.
    Nem gondoltam volna, hogy nem érthető...
  • dronkZero
    #325
    Eheh, hát el vagy kissé tévedve, hogy ha azt hiszed, hogy nem értjük, amit mondasz.

    Nem értünk vele egyet. Az nem ugyanaz.
  • Frayer
    #324
    U.P. Te elfordultál a családtól. Nem tisztelsz minket.
  • remark #323
    "Nincs ebben semmi furcsa, a gazdasági élet is hullámzó mint bármi más."
    vs.
    "Arra nem gondoltál még, hogy az egész válság a kínaiak ellen irányul?"
    vs.
    "Szerintem ezek nem tudatos dolgok..."

    Most akkor tudatos vagy nem tudatos? Ha nem tudatos, akkor nem irányulhat Kína ellen...

    Azért meg kell jegyezzem hogy ha képes voltál leírni egy olyan gondolatot hogy a válság Kína ellen irányul, akkor lehet hogy valahol mélyen kezded megérteni hogy miről is szól a gazdasági rendszer/pénzrendszer, és mire képes...
  • Bucser
    #322
    Te nagyon hülye a ponzi séma csak egy fajtája a piramisjátéknak. ráadásul Charles Ponzi soha nem volt bankár, hanem egy egyszerű csaló aki bélyegekkel üzletelt...
  • uwu
    #321
    Szerintem ezek nem tudatos dolgok, az érdekek ütközésének és egyezésének szövevényes hálója simán beindíthat ilyen folyamatokat.
    A multik se azért köcsögök a nemzetállamokkal, mert gonoszak, hanem azért mert ez az érdekük.

    Arra nem gondoltál még, hogy az egész válság a kínaiak ellen irányul?
    A válság rájuk is van hatással, képzeld el meddig jutottak volna, ha nem törik meg az az óriási gazdasági növekedés!
  • uwu
    #320
    Nincs ebben semmi furcsa, a gazdasági élet is hullámzó mint bármi más.
    Volt már egy csomó válság, ilyenkor lehet örülni, hogy majd jobb lesz ha egyszer vége lesz, persze közbe jöhet valami háború, úgy szokott lenni.
  • OKkultist
    #319
    Kicsit meghaladta a valóság azt az elképzelést, hogy ez az egész nem összeesküvés, naponta buknak ki olyan infók, amiket 1-2-5éve elképzelhetetlennek tartott mindenki, és mind azt igazolja, hogy egy kis csoport teszi taccsra az egész világot, mert mindenben és mindenhol csak a PONZI-sémát (az egyik szélhámos bankár így nevezte el a piramisjátékot, mert ezzel tovább lehet hülyíteni a népet) engedik "működni". Egyelőre csak a kőből épült piramisok maradtak egyben, a többi mindig összerogyott.
  • Molnibalage
    #318
    Régen sebberúgnám az ilyet és mehetne a banamákra. Nem ért semmiből a marhája. És ez nem személyesekdés. Ott van a topik elején. Pont. Kurva nehéz felfogni?