1268
Solid State Disk memória merevlemez
  • polluxware
    #1108
    egy kérdés:

    Samsung Evo 750 250Gb avagy SK Hynix SL308 250Gb?

    egy árban vannak, és egyszerű 60-70%os telítettségű alap használatra lenne (böngi, youtube, film, pici torrent, kis FSX)
  • gforce9
    #1107
    Ha a tárhely számít akkor az első, ha a sebesség és van hozzá megfelelő vas akkor a második. Tényleg nem értem mi is a kérdés lényegében. :) A sok misztikus varázsszó tlc mlc gb/s stb. a végén úgyis leegyszerűsödik 2 paraméterre. Sebesség és tárhely nagyság. Otthoni használatra ez a kettő, ami számít. Megbízhatóságról 1db eszköz esetén nincs értelme beszélni. Ha 200 db-ot vennél, akkor érdekes lehetne a megbízhatóság kérdése, de 1-1 darabnál, hogy melyik romlik el hamarabb az lutri.
  • bajgunar
    #1106
    Melyik lenne a jobb választás?:
    Samsung 750 EVO 500 Gb TLC ~ 38.800.- -ért?
    vagy
    Samsung 850 PRO 256Gb MLC ~ 38.000.- -ért.
    Minimális árkülönbség, duplaannyi kapacitás, mlc vs tlc, ddr2 és ddr3 cache... ?
    Már én is belezavarodok.
    Utoljára szerkesztette: bajgunar, 2016.10.23. 22:52:07
  • Carmang
    #1105
    Valószínűleg igazad van. Mivel új számomra a téma, így elkezdtem mindenféle forrásból olvasgatni róla, aminek az lett az eredménye, hogy túl sok információval találtam szembe magam. Most próbálok a kupac alól kimászni :)
    De már körvonalazódik a dolog.
  • Savaran
    #1104
    Szerencsére működés közben nálam egyszer volt áramszünet, totalwaroztam, és puff, szerencsére nem történt semmi minden ment tovább, bár azt írják nem nagyon szereti az ssd, de nem hinném hogy sűrűn produkálna egy bootolhatatlan windowst.
  • Calver
    #1103
    nem, az USB adatátviteli sebessége picsafüst, ugyanolyan gyors lesz kb az SSD-d, mint egy pendrive. egy nagyon, nagyon drága pendrive.
  • LSSAHPAUL
    #1102
    Lenne egy elméleti kérdésem: van egy régi laptop, még IDE-s, ha teszek rá egy külső USB-és SSD-ét, erre is ráteszem ugyanazt az op rendszert: win xp, akkor lehetséges-e hogy gyorsabb lesz a gép mint az IDE-s wincsivel?
  • gforce9
    #1101
    Nincs ez kicsit túlgondolva? Otthonra egy koszos oprendszernek bármi jó lehet, ha minden tizedmásodperc számít, akkor a gyorsabbak közül kell választani. Olyan ember meg nincs a világon, akinek van mondjuk 3 éves tapasztalata egy ma megvásárolható és kb öszvissz féléve gyártott ssd-vel. Minden gyártónál akadhat hibás típus, sőt hibás széria is.
  • Carmang
    #1100
    És mi a helyzet az áramszünettel? Kezdek belemélyedni a témába, és mindenféléket olvasok, csak nem tudom mi az, amit túlhaladta a technika közben.
  • Savaran
    #1099
    Amúgy hülyeséget írtam mert már mindegyik NAND chipes és ezek alváltozatai SLC, MLC és TLC az enyém a közepes MLC
    Amúgy 1 millió óra az borzasztó sok! 114 év :) Ha sokat használod hamarabb beokádik az írt adatmennyiség a lkényeg, volt olyan HyperX ami 100 terát is kibírt hiba nélkül

    Nagy SSD-teszt

    HyperX -et hossza ki a leggyorsabbra a teszt többnyire
    Utoljára szerkesztette: Savaran, 2016.10.17. 18:19:16
  • Carmang
    #1098
    Igen, erre voltam kíváncsi. Közben munkatársam is adott tippet: az élettartam mutató ne 1 millió óra legyen, hanem 2 fölött.
    Ennek megfelelően választok majd.
    Kösz.
  • Savaran
    #1097
    Van már az újabbakban TLC -chip is az majd még a NAND és V-NAND chipeknél is jobb lesz.
  • Savaran
    #1096
    Az a lényeg hogy NAND chipes legyen többnyire már az mind ha jól tudom, és az SSD támogassa a TRIM funkciót!
  • Carmang
    #1095
    Talán tavaly olvastam, hogy nem mindegy milyen chip vezérli az ssd-t, mert az egyik jobb, mint a másik. Emiatt kérdeztem a jó minőséget. Vagy ez a jelenség már elmúlt? :)
  • Savaran
    #1094
    Helló :)

    Nekem Kingston HyperX 120 gigás van, nyüstölöm rendesen, HD sentinel 100/100-ra értékeli 2Terabájt adatforgalom vagyis írt adat után! Gyorsnak mondható, bár van nála jobb is, de viszonylag jó áron kapható 17 kiló körül
  • Carmang
    #1093
    Helló! Ajánljatok légyszi jó minőségű ssd-t. Csak Windows-ra, 128GB-osat.
  • z0ty4
    #1092
    hali.
    tudna vki ajánlani 240gb-os ssd-t 20 környékén?
    nem szeretnék lyukra futni, inkább megkérdezem.
    erről az ssd-ről mi a vélemény?
  • gforce9
    #1091
    Nincs értelme ezzel törődni. Lehetőleg hagyj sok szabad helyet, ezzel kikerülhető egy ideig a lassulás, de így sem az örökkévalóságig. Az hogy te törölsz vagy telepítesz oda nem sokat számít, mert összehasonlíthatatlanul többet ír oda és olvas vissza az oprendszer a működése közben, mint te néhány program telepítésekor és törlésekor. Márcsak a virtuális memóriát és a böngészők cache könyvtárait elég nézni mekkora forgalom "megy át rajtuk". Tehát hacsak nem az a szokásod hogy 2 naponta 20GB-ot játékokat installálsz és törölsz akkor nincs teendőd. Néhány program telepítése vagy törlése nem oszt nem szoroz. Nem kell túlaggódni ezt, mert ez a lassulás sem fog annyira érinteni, hogy pl egy HDD sebességét közelítené, attól azért gyorsabb lesz. Szereltem már jónéhány SSD-t régebbi lapokhoz, ahol nem volt ACHI támogatás. A mai napig mennek és gyorsabbak is sokkal mint hdd-vel még így is.

    A formázás, win újratelepítés nem oldja meg, mert az ugyanolyan írás olvasással jár. Ebből a szempontból lényegtelen, hogy a telepítő vagy az oprendszer végzi.
  • bowden
    #1090
    Köszönöm a részletes felvilágosítást! Két kérdésem lenne még:
    -Ha csak a Windows van az ssd-n és figyelek arra, hogy a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem másolom tele,törölgetek róla akkor is várható ez a lassulás?
    -Valamint ha ez bekövetkezik gondolom egy formázás win újratelepítés megoldja?
    A biost nem bántanám inkább és alaplapot sem tervezek cserélni most más van tervben.
  • gforce9
    #1089
    Így ebben a formában nem sokat tehetsz, kis keresgélés után azt találtam, hogy ez az alaplap nem támogatja az ACHI üzemmódot, ami azt jelenti, hogy a az Oprendszer nem tudja tájékoztatni az SSD-t arról, hogy mely adatok törölhetőek és melyek nem. Ezt úgy kell érteni, hogyha letörölsz valamit, akkor ugyan eltűnik, de a cellákban ottmarad. Ha az SSD azt a cellát újra akarja írásra használni, akkor előtte kell törölnie is ami lassulást okoz egy idő után elviekben. A gyakorlatban, konkrétan passz, hogy ez ennél a típusú ssd-nél milyen lassulást fog okozni fizikálisan, mert eléggé megkutyulták már a belső algoritmusokat is a gyártók. Nem ennyire egyszerűen működnek már a valóságban, mint évekkel ezelőtt.

    A lényeg az egészben, hogy nagy baj nincs belőle, de a sebességét kihasználni nem fogod tudni, sőt idővel még lassulni is fog. Az alaplaphoz létezik moddolt bios, ahol beleerőszakolták ezt a funkciót.

    https://www.bios-mods.com/forum/Thread-AsRock-N68-S3-UCC
    Nem bogarásztam át, de csak akkor vágj ilyenbe bele, ha 100%-ig tudod mit csinálsz. Mert ha a bios elszáll, utána előfordulhat, hogy nem lehet visszaállítani az eredetit. Főleg, ha moddolt biosról van szó.

    A legjobb megoldás az lenne, ha alaplapot cserélnél olyanra amely támogatja az achi-t. Valamint SATA3 sem ártana. Ha jól dereng az sincs ezen az alaplapon.

    Ha erre most nincs pénz akkor annyi történik, hogy nem tudod kihasználni az SSD előnyeit maximálisan.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.08.03. 09:15:07
  • bowden
    #1088
    Egy hete vettem egy ssd-t a gépembe:
    KINGSTON SV300S37A12
    Win 10 telepítés előtt szerettem volna a biosban a sata vezérlőt ahci-re állítani de nincs ilyen lehetőség csak ide mód.
    Alaplapom:
    ASRock N68-S3 UCC
    Telepítettem a windowst, hd sentinel ezt írja:
    Az SSD TRIM funkciója támogatott de inaktív
    Információknál:
    Op. rendszer Trim funkció Támogatva, Letiltva

    Akkor most jó ez így? Vagy ha nem tehetek e valamit, hogy jobb legyen?
  • Savaran
    #1087
    Az ahci nem is az élettartam miatt fontos hanem a gyorsaság, a többivel egyetértek!
  • gforce9
    #1086
    "Az alaplap BIOS-ában a SATA vezérlőt AHCI módra állítjuk"
    natívban is megy, max lassabban, de ez minden eszközre igaz, tökfeleslegest az SSD-nél kiemelni ezt.

    "legjobb ha a Win7/8/10 telepítőlemezzel történik az első formázás"
    Fullmindegy. Nincs észrevehető befolyása sem a tartósságra, sem a sebességre.

    Ezen kívül, az SSD-k belső vezérlése már szinte mindent elrejt az oprendszer elől. Lásd pl. a trim hely. Abszolúte nem biztos, hogy egy beállítást ha eszközölünk, az fizikálisan bármit is befolyásol az adattároláson.

    Ami igazán számít, hogy az SSD-knél fullfelesleges és sok írás olvasással járó funkciók ne menjenek (pl. defrag). Ezt viszont az oprendszerek lekapcsolják, ha felismerik, hogy SSD-ről van szó. Ezt maximum ellenőrizni kell.

    Kb 3-5 éve volt igaz némely részének, amit a cikk ír. Mára kiderült az is, hogy az SSD-k sokkal tovább bírják, mint az előrejelzések voltak.

    Nem kell túlgondolni, és főleg nem kell azt hinni, hogy okosabbak vagyunk azoknál az algortmusok tervezőinél, amik az ssd-n kezelik fizikálisan az írás olvasás módját és mikéntjét, tehát a gyártóknál.

    Végezetül pedig annyit, hogy egy SSD élettartamát sokkal jobban befolyásolja az, hogy minden vacak fut egy gépen, erőforrásokat zabál, ír-olvas orrbaszájba, mint az, hogy az SSD-n arra ügyelünk kínosan hogy 15% fölött legyen a szabad hely.
  • Savaran
    #1085
    Mint például?
  • gforce9
    #1084
    Ezen problémák jórészének kezelését a mai ssd-k már fejből tudják. Linkelt cikkben pedig jónéhány baromságot is írnak. Ez a privát véleményem. Nem szentírás.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.07.23. 21:13:54
  • Savaran
    #1083
    Ennél azért kicsit komplikáltabb a dolog, alapkövetelmény pl az AHCI mód a partícióeltolás ellenőrzése stb, az sem mindegy mennyi nem partícionált helyet hagysz rajta, ezek megfelelő alkalmazása drasztikusan növelik az ssd élettartamát. Link: SSD-vel hogyan is?
  • Piko888
    #1082
    Köszi az infót.
  • gforce9
    #1081
    Semmire, nyugodtan használd úgy mint egy hdd-t. Esetleg annyit kell ellenőrizni, hogy a töredezettségmentesítés ne menjen, mert felesleges ssd-n. Bár aszem a win10 fejből le is kapcsolja.
  • Piko888
    #1080
    Sziasztok!
    Rendeltem egy Kingston HyperX Fury 240GB-t. Ez az első SSD-m, mire kell figyelnem?
    Win10 lesz rajt.
    Köszi, Piko
  • gforce9
    #1079
    Ez bármilyen eszközzel előfordulhat. Választhatsz minőségibb, márkásabb eszközt, de attól még az is elromolhat. Erre otthoni felhasználásra nincs tuti recept. Mindenesetre ezen nem érdemes aggódni szerintem. Ha az adataid több helyen vannak és elszáll a rendszermeghajtó, akkor 3 évig garos úgyis. De a bosszúságot nem az elszállt win állományok, hanem a garanciáztatás fogja okozni.
    Szóval ha gubanc van újratelepíted vagy újratelepítteted. Az adataid megvannak mentésben. Olyat senki nem tud megjósolni, hogy melyik eszköz lesz a biztonságosabb, max valószínűségeket lehet mondani, hogy mondjuk egy Samsung XYZ típus valószínűleg tovább bírja, mint egy Kingston XYZ típus vagy épp fordítva, de erre nem lehet alapozni. Az adatbiztonság otthonra mindig is az egyszerre több helyen tárolt adatokra épül, ha meg a win elszáll lemezhiba miatt, hát az benne van a pakliban, bármilyen eszközt is választasz.
  • Mester999
    #1078
    Köszönöm a választ :D
    Adatbiztonságon belül pedig arra gondoltam hogy nem létezik olyan hogy elszáll,olvashatatlanná válik pár dolog az ssd-ről ami mondjuk kell a win-hez vagy más programhoz?
    Utoljára szerkesztette: Mester999, 2015.12.06. 22:49:07
  • gforce9
    #1077
    Sorban bekötöd őket és kész. A raid csak szervereknél opció. Hétköznap felhasználásnál inkább csak nyűg, mint hasznos. A raid és az ACHI az két teljesen más dolog.

    RAID:
    https://hu.wikipedia.org/wiki/RAID

    az ACHI ról csak angolt leltem hirtelen:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Host_Controller_Interface

    Mindenesetre az adatbiztonságot neked otthon egyik sem fogja garantálni. Az otthoni adatbiztonságra A több helyen tárolt adatok a megoldás. Tehát pl megvan gépen és küső vinyón. Vagy épp felhőben. Persze szóba jöhet RAID tükrözés, de egy epukkanó táp, ha viszi őket akkor viszi mindkettőt. Szóval otthonra felejtős ez.
  • Mester999
    #1076
    Hello!
    Azt szeretném kérdezni hogy 2 különböző SSD-t és 1 HDD-t hogy lehetne a legjobban bekötni őket? :D és ezenkivül mi a különbség a Raid és az Ahci között, melyik a biztonságosabb adatvesztés terén?
  • Maala
    #1075
    Elvileg ott ahol vetted, garanciavesztés nélkül beletetethetsz egy SSD-t (ők rakják bele). Kérdezz rá ott, ahol vetted.
  • grebber
    #1074
    Akkor megvárom amíg végre valamelyik beesik 30k alá és veszek.
  • TomBond
    #1073
    Nekem van. Simán beszereled, és megy. Nem kell állítani semmit.
  • grebber
    #1072
    M.2-es SSD-je van valakinek?

    Ha veszek és berakom a gépbe kell valamit állítani bármit akármit valahol?
    (Csak játékra lesz van még 2 SSD a gépbe az egyiken már van rendszer és azon is marad.)
    Utoljára szerkesztette: grebber, 2015.12.01. 16:08:14
  • VladimirD
    #1071
    Sziasztok!
    Bocsánatot kérek ha már többször megválaszoltátok ezt a kérdést, de sajnos nem tudom végig olvasni a fórumot. Van egy Dell 5880 laptopom, ebben a vinyo elég hervadt, egy 500-as sata. Garanciás a gép, nem szeretném berhelni, hogy a gépbe rakatok SSD-t.
    A kérdésem az lenne, ha vennék egy külső SSD-t, arról használnám a rendszert, az mennyire venné le az SSD teljesítményét, ha USB3-as porton használnám?

    Előre is köszönöm a válaszokat!
  • Calver
    #1070
    Rendben, nagyon köszönöm a részletes és mindent kimerítő leírást!

    Találtam is egy 120 GB-os Kingston HyperX Fury-t 15 640 Ft-ért áruló boltot a közelben, ennyiért le is csapok rá a mai napon
  • Maala
    #1069
    Szia!

    Az SSD-kről annyit tudni kell, hogy a ma használatosaknak legelőször a vezérlője fog elromlani. Ez viszont a használattal romlik, talán 3-4 év lehet az, amíg egy tisztességesen használt SSD így kitart. Ebből kifolyólag én soha nem vennék használtan SSD-t, még ha bőven lehet rá írni is garancián belül. Márpedig használni lehet, nem porcelánbaba ez. Ha megvette az ember, használja is rendesen.

    V300-at újonnan venni nem érdemes, mert már nem ugyanazokkal az alkatrészekkel gyártják, mint a régebbieket, így lassú. Windows/böngésző partíciónak jó, de ha már játékot, stb. is akarsz rárakni, akkor nem nagyon éri meg, mert eléggé belassul a nagy fájlok betöltésénél.

    A régebbi V300-asok közül ki lehet még gyorsat fogni, de azokkal meg az előzőleg vázolt probléma lesz.

    Újonnan lehet 120 GB-s SSD-t kapni már 15000 Ft környékén, a szintén Kingston HyperX Fury 120 GB-s változatát. Ez az egyik, ami megéri, 3 év garancia van rá. A másik végén a Samsung 850 Evo van, erre 5 év garancia van, gyártói oldalon kell beregisztrálnod, a kisker ált. csak 3 év garanciát vállal. (azaz ha a 3 és 5 év közötti időszakban romlik el, közvetlenül a gyártóval kell intézni a garanciáztatást).

    Esetleg még Intel 535-öset szoktak ajánlani, Crucial MX200-ast, MX100-ast, Adata-kból pár típust (SX 900, 930, SP 920).