1268
Solid State Disk memória merevlemez
  • Mayorpapa
    #1148
    Sziasztok! Kb. 3 éves az SSD-m. Pár napja állandóan változik a szabad terület mérete. Hol 13 Gb, hol 2, hol 5 GB. Pedig nem telepítettem közbe semmit, és mégis minden nap mást mutat. Lehet, hogy nem SSD probléma ez, de első körbe ide írtam, hátha segíteni tud valaki!
  • grebber
    #1147
    Valaki tud valami boltot (akár prohardveres "bazáros" is lehet)ahol 45k vagy az alatt lehetne esetleg kapni 500 GB-os Samsung 850-es SSD-t?
  • Savaran
    #1146
    Igazából egyetértek! Mindenki döntse el magában kell-e neki vagy sem!
  • gforce9
    #1145
    A tapasztalataim szerint, ha egy játék jól van megírva, kellő ram van neki és az oprendszernek is, akkor ha afféle mikrobeakadásokat tapasztal az ember a kutya valahol máshol van elásva. Azért valamilyen egyéb háttérfolyamat szokott a felelős lenni. Ha pedig játék alatt plusz még mást is akarsz futtatni a gépen, az már nem az alapfelhasználás. Ott már nyilván kell a sebességtöbblet.

    Én személy szerint mai napig elvagyok hdd-n. Minimálisan játszok csak, de persze néhány címet kipróbáltam. Nem volt gond velük csak azokkal, amelyik szarul voltak optimalizálva. Nekem a gépem folyamatosan megy éjjel nappal. Kb havonta egyszer van újraindítva. Amiket használok programokat meg vannak nyitva így nincs töltési idő. Ram van elég, elfér benne minden. A játékok miatt meg nincs szükségem rá. Nem ér annyit nekem. Másnak lehet ér annyit.
  • Savaran
    #1144
    Lehet tévedek és akkor elnézést kérek, de a játék közbeni háttértárról való töltögetés miatti micro laggokk amiket említettem, nem teljesen az optimalizálatlansággal vannak összefüggésben, kissé kisarkítottad hogy ami optimalizálatlan az töltöget, a többi ami meg jól az rátölti a ram-ra az egészet és annál meg mindegy! Na így ez elég nagy ferdítés pollkorrekten fogalmazva! Ugyanis pl a valódi open world játékoknál ami még szakaszosan sem tölt (esetleg küldetéseknél) szóval ahol a játéktér egybe van, csúnya szóval leírva, ott mondhatni folyamatos a mikrotöltés akármennyi ramod van akármilyen I7 sztárgéped van! Ha vinyóról játszol az lesz az erőműved gyengepontja! Persze hozzá kell tenni ez azért nem mindíg jön elő vinyónál sem, de ssd nél sohasem, azt meg már meg sem említem hogy más folyamatot is végzek játék közben a géppel, ott egy vinyó már nyöszörögne!
    Utoljára szerkesztette: Savaran, 2016.11.17. 17:58:37
  • gforce9
    #1143
    Nekem nem okoz problémát, ha valakinek más a véleménye, főleg ha érvel is mellette. :) Azt nem szeretem, ha kapásból lebarmoznak valakit más vélemény miatt. Mert szerintem mindkét álláspont teljesen életszerű. A döntés innentől tényleg a kérdezőn áll. :)
  • Maala
    #1142
    "De összességében, egy jól megírt játékprogram esetén a betöltési időn kívül semmi előny nincs."

    Hmm, egy normális ember napi pár órát játszik maximum munka után, és lehet, hogy abban a pár órában nem a töltőképernyőt kívánja nézni. Ahogy én sem, így az én szemszögemből a #1124-ban leírt "SSD felesleges játékra" egy orbitális baromság. Elég nagy előny az a betöltési idő csökkenés, hisz gyak. 10-20%-al "többet játszhatsz". Úgy látszik, Calver szemszöge is hasonló. És akkor ott vagytok kettőnkkel szemben ti ketten, ez már 50-50.

    A kérdező meg majd eldönti, hogy az ő igényeinek és pénztárcájának melyik felel meg jobban, már ha sikerül kihámoznia a flamelésből az érdemi infókat.

    M2 vs SATA, az nem lett megemlítve, hogy M2 letilt (általában) 2 SATA portot az alaplapon. Hely hiányában, pl. laptopba van értelme az a sima - SATA sebességű - M2-eseknek, amiknek az ára a SATA-éval vetekszik. PCI3.0-s M.2-eseket meg már felsoroltátok, mikor van értelme venni, de átlagembernek rossz ár/érték kategória, egyelőre.

    Egyébként a linkelt egy Samsung Pro 950 volt, játékra bőven elég egy sima 950-es, bár mivel még új, ezért drága, 60-ból kijön egy 500 GB-s 850-es Evo is, én az enyémért holnap megyek. :-) De ha M.2-est vettem volna ugyanilyet, az sem lett volna drágább, se a sebessége sem más, csak kb a csatoló különbözik...

    És az M.2-es csavart mindig az alaplaphoz adják, nem az SSD-hez.
  • bajgunar
    #1141
    Nem szoktál olyat, nem neked írtam. Pár ember van, aki mindíg belém köt, miszerint hülyeségekkel teleszemetelem, telehányom a topic-o(ka)t. Holott ésszerűen, reálisan, tudatosan válaszolva írom le az én gondolatmenetemet. De nekik nem tetszik mert nem azt írom le amit ők "hallanának", vagyis ők írnának. Így én már hülye vagyok és baromságokat hordok össze. Pedig csak át kéne gondolni és értelmezni a mondottakat. Meg elfogadni, azt, hogy nem mindenki véleménye lehet ugyanaz akár. De mind1. Nem magyarázkodok.

    Végre leírtad neki bükkfa nyelven, hogy megértse, mit nyer a "betöltési időn" kívül az ssd-re telepített játékkal. Azt már nem írom le +1x, hogy mit nyer M2 vel a SATA -val szemben. Már leírtam.
    Utoljára szerkesztette: bajgunar, 2016.11.16. 21:06:05
  • gforce9
    #1140
    A játékok egy részénél a játék betölt és onnantól tökmindegy. Más részüknél a menet közbeni töltés kellően optimalizált és nem okoz gondokat hdd-ről futtatva sem. Lásd ugye GTA lényegében akármelyik része kivéve a 4. És vannak játékok, ahol az optimalizálásba vastagon beleszarva menet közben nyúlkál a játék a háttértárhoz, ráadásul úgy, hogy beakasztja a játékmenetet vagy épp késve töltődnek be a textúrák. Nos ez utóbbi csoportban segítség az SSD mert ezeket a hibákat lekicsinyíti. De összességében, egy jól megírt játékprogram esetén a betöltési időn kívül semmi előny nincs.

    Ha előállna az a nem túl kellemes eset, hogy a ram hiánya miatt a virtuális memóriát kell használni a játék közben a windowsnak, akkor megette a fene az egészet, legyen bármilyen gyors az ssd.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.11.16. 20:23:57
  • Calver
    #1139
    "Arra a win-t, külön a hdd-n meg mehetnek a game-k. Kibírom azt a +~10mp-et. A rendszer meg elfér a ~250Gb-on.", alatta pedig GTA 5 HDD vs SSD összehasonlítás...
  • gforce9
    #1138
    Amire reagáltál hsz pont arról szólt, hogy m2 helyett alap ssd-t ajánlott, idézet abból a hsz-ból:

    "Na erre nem adnék ki 55k-et. De egy 250Gb-os 750 evo -ra ~24k-et még igen"

    Akkor nem olvastad el figyelmesen.

  • Calver
    #1137
    m2 SSD-t meg sem említettem, az egész "rendszer SSD-re, külön HDD-re meg menjenek a játékok"/"SSD játékok szempontjából felesleges" baromsággal és az ott összehányt rengeteg hamis információval szálltam szembe.

    #1132: na igen, ez meg a másik - szép dolog a "háttérben betöltés" és társai, de ezzel napjaink merevlemezei a legkevésbé sem tudnak már lépést tartani.
  • gforce9
    #1136
    szoktam olyat?
  • bajgunar
    #1135
    Köszi.
    Látom te megértetted, amit írtam. (nem pedig értetlenül engem flamelsz meg oltasz be, s nézel hülyének).
  • gforce9
    #1134
    Hát itt most te mondtál baromságot, a te szavaiddal élve. Általános gépfelhasználásnál egy alap ssd tökéletesen elég. A marhadrága m2-esek azoknak kellenek, akik vagy annyi pénzzel rendelkeznek, hogy nem kell figyelniük az ár-érték viszonyra vagy azoknak, akik a munkájuk során magas lemezműveleti sebességet megkövetelő programokat használnak, így nekik egy idő után visszahozza az árát. Hogy egy oprendszer vagy játék 10 helyett 8 mp alatt tölt be, nem az a nagyságrend, amire gondolkodás nélkül kifizet az ember 20-30k felárat és az átlagembernek tökéletesen marhaság is lenne.
  • bajgunar
    #1133
    Igen, mert NEM azt írom le, amit talán TE is "gondolsz", vagy amit más leír, hanem épp ésszel, logikusan válaszolok a kérdésre, hogy tudjon mérlegelni, nem rátukmálom a hülyeséget, belebeszélem a marhaságot, költetem vele a pénzt fölöslegesen, (ahogy pl a milyen gépet vegyek topicban is, meg stb.. vegyééé intelt!!!!! bármi áron, meg miegymás...) stb... (nem érdekes) így érthető, hogy orbitális baromság és nem tetszik egyeseknek, ahogy most neked se pl.
    Ja meg nem azt a trendet követem, hogy ha a másik érvével nem épp egyező kommentet reagálok, akkor azt atomra flame-elem, beoltom, le trollozom, meg stb... ahogy lenni szokott. (nem így van? de így van!) (ahogy pl most te is tetted). De részemről peace van.
    Egy szóval se mondtam, hogy szar. Nem mondtam, hogy lassú, azt se hogy nem lesz gyorsabb. Vegyen!!! Vegyen 5 öt is! Vegyen nekem is! Neked is! Gyorsabb lesz, tisztában vagyok vele! De b@szos játékhoz??? Minek? Jah, ő nem tudja kivárni azt a +1 mp-et? Akkor vegyen! Én személy szerint játékért NEM vennék! Ha megtehetném én is, simán vennék 500-asat, nagyobbat, stb. De nem tehetem meg én sem, így beérem a 250-es sata-ssal. Bőven elég a rendszernek, meg egy játéknak. S van még rajta hely. Ha netán kell majd vmire. De azért, hogy játszak rajta.... PFf. Anyagiak miatt sem vennék. Olyat főleg nem amit link-elt. Baromi drágán adják. És játék szempontjából számomra már rettenetesen nem oszt, nem szoroz az az 1mp, amivel a játék gyorsabban betölt a sima sata-s SSD-hez képest!. De már maga az op-nak is. Szerintem bőven elegendő a sima ssd. Annak akinek van pénze és megteheti vegyen M2-t, pci-ost. De akinek nincs, felesleges m2-re kiadnia. Sima sata-s ssd-t vesz, 2x akkorát akár, fele annyiért. Mond azt, hogy nem elegendő. Akkor ha ps-ozik vagy sony vegast bújja egész nap. Akkor talán megéri az M.2. De nem játékra.
    És akkor most mond megint, hogy nincs igazam és bődületes baromságot mondok.
    Jah, lehet nem értelmezted amít alant írtam. Nem azt mondtam ne vegyen SSD-t! Azt, hogy felesleges az M.2 -es! Sima SSD-vel jobban jár! Olcsóbb és akár több a tárhely is.


  • Savaran
    #1132
    Nem csak a betöltési idő a lényeg, hanem ha egy viszonylag nagy gépigényű játékkal játszol pl gta5, mondjuk azt én nem mondom, mert nem szeretem, én total warozok, az újabbaknál igenis számít hogy ssd-n van, megszűnnek a mechanikai korlátoltságokból adódó mikro laggok, amik nem a géped teljesítményére vezethetőek vissza hanem pl a szánalmas fejpozicionálási időre, ezrede ugyanez az érték egy ssd-nél(mert nincs fej), körváltásnál(total warban) is lényegesen gyorsabb, mert számomra 10másodperc már lényeges, nem mindegy, bootolás 20 másodperc 1 perc helyett, én szerintem már egy belépő szintű gamer gépnek is alapkövetelmény egy ssd! Megjegyzem ha megtehetném anyagilag hogy ne "csak" egy 120 gigás ssd-m legyen, akkor simán vennék egy 500 gigásat! A vinyó meg jólesz filmezni, másra úgy se jó! A jót könnyű megszokni! Már el sem tudnám képzelni a gépem ssd nélkül!
    Utoljára szerkesztette: Savaran, 2016.11.16. 17:22:32
  • Calver
    #1131
    orbitális baromságokat beszélsz, és egyre nehezebb eldönteni, hogy emögött a név mögött egy valódi ember áll, vagy csak egy troll acc ami ostobaságokkal hányja tele a fórumot - mivel ezt a drága trended más topicokban is folytatod.

    alap komponensek után nincs semmi más ami olyan érezhető "gördülékenységet" adna egy gépnek, mint egy SSD, legyen szó akár rendszerről, akár játékokról. GTA 5 előfordulhat, hogy kivételt képez, a fő töltőképernyője egy érdekes lény, de minden más? kb harmadolódnak a betöltési idők SSD-vel. ez pl a Far Cry 4 40-60 másodperces töltőképernyőinél nem "pár másodperc", de legalább vicces amikor valaki egy sarkalatos véleménnyel próbálja alátámasztani az igazát.
  • Savaran
    #1130
    Nekem HyperX van, akkor eszerint csak ahhoz jár. Bár nagy név a samsung, de ennyi luxust illendő lenne a vásárlói felé adni
  • bajgunar
    #1129
    Írtam....
    Tény, gyorsabban betölt... (gyorsabban... ~5-10 mp-el gyorsabban). És ennyi.
    Na most veszel egy alant link-eltet ~55k -ért. Ráteszed win-t, meg pl gtav-öt és mafia iii-at és kakukk. Elfogyott a helyed. Mit nyertél vele? Win gyorsabb lesz, meg úgy ámblokk a gép. De game? Nézd meg a videót pl. ;) ~7mp-el gyorsabban töltött be a gta. PFf. Megérte... Na erre nem adnék ki 55k-et. De egy 250Gb-os 750 evo -ra ~24k-et még igen. Arra a win-t, külön a hdd-n meg mehetnek a game-k. Kibírom azt a +~10mp-et. A rendszer meg elfér a ~250Gb-on. Az meg hasítani fog. Dehát... Akinek sok pénze van vegyen olyat, minél nagyobbat és tegye ssd-re a játékokat. Én csak reálisan, ésszerűen írtam le a véleményem. Nem írtam, hogy lassabban. De egy játék betöltése nem fog rettenetesen gyorsab lenni. Pár másodperc. Azért meg szvsz nem éri meg. Abból a + költségből venne még egy kit ram-ot a gépébe. Azzal talán jobban járna.

    Utoljára szerkesztette: bajgunar, 2016.11.16. 00:36:30
  • Carmang
    #1128
    A gyári specifikációt kell megnézni, hogy van-e a csomagban az SSD mellé keret, és csavar. Mikor nézegettem, hogy mit is akarok venni, akkor találtam teljes ilyen szettet Kingston-hoz, de máshoz egyáltalán nem. Külön vettem keretet, ahhoz volt csavar.
  • Carmang
    #1127
    Nincs teljesen igazad. SSD-vel sokkal gyorsabban tölt be a játék. Valós példa: Starcraft 2 SSD + 4GB RAM, olyan gyorsan betölt, mint HDD + 8GB.
  • bajgunar
    #1126
    Ugyan olyan, mint amit alant link-elt? Mert ahoz tudtommal nincs.
    Van mihez van, van amihez nincs.
  • Savaran
    #1125
    Az enyémhez mindenféle beépítőkeret csavar minden volt benne, épp csak sata kábel nem!
    Utoljára szerkesztette: Savaran, 2016.11.15. 18:48:10
  • bajgunar
    #1124
    Ahoz nem adnak csavart.
    Játék szempontjából szvsz totál felesleges az az ssd.
    Rendszer gyorsításra igen (elengedhetetlen). De játékra.... felesleges. Gyorsabb nem lesz, több fps-ed se lesz.
    Azt a + ~5-10 mp-et meg szerintem ki tudod várni bármelyik játékban.
    Pl:

    Rendszer gyorsításra meg ennyi pénzért bármi mást vehetsz, akár 2x ekkora méretűt.
    Samsung 850 EVO Basic 2.5" 500GB -at, vagy -12k -ért olcsóbban:
    Samsung 750 EVO 2.5" 500GB -at.
    De azt ~55k- ért. Szerintem kicsit túlzás. Játékra totál felesleges. De szerintem még rendszernek is.
  • Savaran
    #1123
    Elméletben még beépítő készlet is jár
  • gforce9
    #1122
    Ha jól sejtem a csavarnak az alaplap tartozékának kell lennie. De ha nincs meg akkor is csak találsz tán egy csavart ami odaillik :)
  • zamballa82
    #1121
    Sziasztok.
    Egy buta kérdésem lenne.

    Ha veszek egy M2 SSD-t a hoz a rögzítő csavart adják?

    Játékra használom a gépet megéri szerintetek erre beruházni? Vagy túlzás?

    http://ssd-meghajto.arukereso.hu/samsung/950-pro-m2-256gb-pcie-3-0-mz-v5p256bw-p314793851/#termek-leiras
  • bajgunar
    #1120
    Messziről kerüld eBay, Alibaba és hasonló hamisítvány/hamisítványának oldalát.
    Többet nem fogsz rendelni. Kétpálcás (búcsúba céllövöldében lőhető) kamu/hamisítvány SSD-t megvetted átszámítva ~3/4-e áron. /Hogy majd mennyit "nyersz" rajta.../ ---> berendelve több darabot majd "jóóó áron" értékesíted ph-n... De rájöttél, hogy adtál a sz@rnak egy pofont. Futhatsz a gari után, utaltasd vissza pénzed, küld vissza cserére, stb, stb...
    Maga kárán tanul az ember. Ha nincs annyi esze, hogy nyitott szemmel járjon a világban.

    Nekem nincs ötletem. De nem vettem volna semmi pénzért se kínából cuccot. (jó tudom sokminden onnan való, de van az eredeti, meg a nem eredeti). Találkoztam már ilyen pendrive-okkal. (kingston.. ? hamisítványokkal). Ugyanezt produkálták. Míg az eredeti boltba vett ugyanaz! Amit 4x-es árért adnak, nem produkált hibát.
  • danesz79
    #1119

    Kínából rendeltem SSD-t (Kingston V300 120GB), de 4 napja nem tudom beüzemelni s már nincs semmi ötletem.
    Jelenlegi gép: MSI B150M Mortar UEFI-bios nem látja, SATA-ACHI módot nem kezeli, telepítő 0 MB-nak ismeri fel!
    WIN10 lemezkezelő látja, de inicalizálni nem lehet. (Hibaüzenet: A megadott lemez nem konvertálható, mert mérete kisebb, mint a GPT-lemezek létrehozásához szükséges legkisebb méret.(MBR-nél szintén))
    WIN10 futtatás: diskpart/clean parancssor megtörtént!
    Egy régi gépemen: BIOS látja, Partition Assistant Standard-al megformázva, MBR és GPT partícióban egyaránt hátértárként ír-olvas.
    Firmware kiolvasva és elavult, ráférne a frissítés, de XP-WIN7-WIN10 telepített Kingston SSD Manager, Kingston SSD Toolbox nem találja a gépen, így firmware-t se tudok rajt frissíteni.

  • Carmang
    #1118
    Első két nap tapasztalata SDD-vel: félelmetesen gyors lett a rendszer. Na, nem arra gondolok, hogy a Windows gyorsabban betölt, leáll, mert ez alap.
    Viszont a régi HDD-n a műveletek is jelentősen felgyorsultak.
  • polluxware
    #1117
    mlc vs tlc-n filóztam én is.. példul a kingston fury x 240es még mlc és sokat lehet rá elvileg írni, csak a bibi hogy elavult a vezérlője és lassabb is lett volna sztem.
  • gforce9
    #1116
    1 eset nem statisztika, semmit nem mond el semmiről. Ezt nem árt észben tartani mielőtt bármiféle következtetést levonunk. 1 esetből kb nulla dolgot lehet megállapítani.
  • Carmang
    #1115
    Oh NO! :D
    Most már mindegy, itt van a tatyóban.
  • Carmang
    #1114
    AHCI biztosan be volt kapcsolva, ennyit szemrebbenés nélkül kinézek belőle, és a többit is, mert nem mezei user.
  • polluxware
    #1113
    750 2D TLC nem MLC
    Utoljára szerkesztette: polluxware, 2016.10.27. 23:28:12
  • bajgunar
    #1112
    És a munkatársad, akinek tönkrement a samu-ja 3 év után, az belőtte win-ban az optimalizációt?
    Trim bekapcsolós, ahci üzemmód használat, töredezettségmentesítés kikapcsolás, lapozófile kikapcsolás, superfetch, prefetch, alignálás rendesen megoldva... stb.stb.stb...
    Mert állt. ezek (a nem megfelelő használat miatt) miatt makkan meg az ssd idő előtt. . Főleg ha mezei user használja.
    Aki csak beteszi azt go. Utána meg rinyál a webshop hsz-ban, hogy neki nem megy az ígért 550Mb olvasás/írás helyett csak 280-al. De a low nem veszi észre, hogy semmit nem állított be. És hogy nemhogy ahci, ráadásul még sata1-be is dugta.
    Én is Samsung 750 EVO 250Gb -t néztem ki.
    A 120-as csak ~5k-el kevesebb...
  • Carmang
    #1111
    Azért választottam, mert ahogy olvasom, a Samu technológiailag első SSD-ben. Az MLC-t meg azért, hogy ne az érzékenyebb TLC legyen.
    Egy munkatársamnak viszont 3 év után tönkrement a Samuja, pedig ő is azt olvasta, hogy "hűű, ez a legjobb most, ezt kell venni!"
    Kíváncsi leszek.
  • Savaran
    #1110
    Szerintem nem egy rossz döntés! Majd írd meg a tapasztalataidat, kíváncsiságból érdekelne, mivel nekem is az életem első SSD-je van meg, és saját tapasztalatom pl samsungokkal nincs, csak amit a tesztek említenek!
  • Carmang
    #1109
    Közben tovább olvasgattam a témában, és úgy döntöttem Samsung 750 EVO-t veszek, 120GB MLC.
    Utoljára szerkesztette: Carmang, 2016.10.27. 12:47:02