850
Gépész-, vegyész, építő-, építész-, informatikai, stb. mérnöki munkák itthon a nagyvilágban.
  • dronkZero
    #530
    Na mi van, mindenkinek betorlódtak a határidők? :P :D
  • I.C.ram
    #529
    Nemet muszaki nyelv nagyon perverz :) Nekem BME-s tanarom mondja mindig, hogy az irodalom nyelve a francia, a chat-e az angol, az ipari termelese meg a nemet :D

    Tenyleg minden egyesz szaros csavarra van kulon szavuk. Ha egy nemet mond egy alkatresznevet, mar magabol a nevebol tudjak, hogy mit kell megrajzolni, mert tenyleg minden kis szarsagnak van sajat neve. Nagyon preciz nyelv.
  • I.C.ram
    #528
    Tavaly voltam egy teljes nyarat kint USA-ban. Talalkoztam mindenfele emberrel, es a legnehezebben az oslakos fekakat ertettem meg.

    Olyan lazan lealltam a Lamborghini es Porsche traktorokrol beszelgetni egy amerikai farmerrel, mintha itthon beszelgetnek egy haverommal :) De bementem egy gyorskajaldaba, es nem ertettem, hogy mi a szart akar tolem a feka :D Kb. mindenre rakellet kerdezni, hogy ismetelje el, mert nem ertem :D Gondolom ez foleg az iskolaztatasnak koszonheto, mert azert meg mindig a fekak kozul kerul ki a legtobb csori utcagyerek.
  • I.C.ram
    #527
    En egyebkent tervezem a muszaki angolt es a gazdasagi angolt is lerakni. Elobbi azert, mert jol mutat, mint papir, es a szavak 85%val, amit kernek kozepfokunk mar most tisztaban vagyok :) A gazdasagi meg kell a kozgazos diplomahoz.
  • I.C.ram
    #526
    Jo de nyugaton pl azert nem fontos a nyelvvizsga, mert vagy nemetul, vagy angolul, vagy francia/spanyolul beszel, ami kapasbol iszonyat mennyisegu emberrel teszi kommunikaciokepesse.

    Magyart mennyien beszelhetik a vilagon? 20 millio max.
  • I.C.ram
    #525
    Szerintem el KELL fogadniuk.

    Kozgazon is magasabbrendunek szamit a szakmai nyelvvizsga.

    Konkretan egyenlo erteku, mint a sima felsofok. Diplomanal oda is van irva nekem, hogy, vagy altalanos felso vagy szakmai kozep 1 idegen nyelvbol. Nekem csak kozepfokum van, de tuti, hogy a szakmai fele megyek. Sokkal konnyebb annak, akit erdekel a szakterulete, es otthonos mozog a kulfoldi oldalakon is benne. Tehat pl megerti, hogy a camshaft, gear, center-of-gravity stb kifejezesek mit jelentenek, annak tenyleg nem gond szerintem. Nyelvtan meg ugyanaz, mint a kozepfok, csakkiegeszult a formalis megfogalmazassal.
  • PrasCo
    #524
    Mint említettem, én két középfokú nyelvvizsgával mentem a BME-re, de még ha értek is volna valamit, a nyelvet egész egyszerűen el lehet felejteni, ha huzamosabb ideig "porosodik". Ezért, mint órát, fel is vettem szakmai angolt, és szakmai németet is, előbbi nagyon korrekt volt abból a szempontból, hogy brit angol anyanyelvű tanárnál tanulhattam, de a szókincset nem igazán húzta fel. (Kb. megtanultam azt, hogy "piston", meg "ignition". :D ) A németről meg ne is beszéljünk... sok műszaki nem volt benne, de nem is "hibáztatom" érte, mert a némettudásom addigra olyannyira a béka segge alá süllyedt, hogy azon tűnődtem, hogy ki akarnék toszni magammal, úgy háromévente megújíttatnám folyamatosan a nyelvvizsgákat, nem jutnék el talán az alapfokig se...
  • Hoz_Hun
    #523
    Folyamatosan kell abban is haladni, nem egy évben leadni az egészet. Szerintem a többség így is úgy is "együtt" tanulja a többi tárgyal, hogy diplomára már meglegyen a vizsga. Én arra gondoltam, hogy az egészet beültetném az egyetem falain bellülre. Így még szakmailag is lehetne hozzáadni dolgokat. Ráadásul ismert tanároknál ismert követelményszintből vizsgázna az illető.
  • Molnibalage
    #522
    Haditechnikai és egyéb műszaki angol szövegeket olvasok. A lényeget többnyire első olvasásra megértem. Éppen ezért járok nyelvvizsga felkészítőre. Nagyon behatárolt a szókincsem és még más egyéb dolog amit ismerek. Miért? Mert nincs rá szükség! A nyelvvizsgán megkérdezik és a nagy része x időn belül el lesz felejtve.
  • Molnibalage
    #521
    Igen? Én úgy tudtam, hogy a könnyűk között van.
  • Hoz_Hun
    #520
    Természetesen nem. Nem tudom jól megfogalmazni :). Kicsit úgy érzem mostnai nyelvizsgákon túlzásba viszik a nyelvtani részt.
  • dronkZero
    #519
    Na azt nem szabadna egyébként. Nyelvet teljesen máshogy kell tanulni, mint egy bármilyen tantárgyat, nem lehet vizsga előtt két nappal leülni és megtanulni. Igazából ezért szívás diploma után nyelvvizsgázni, más világ, máshogy kell hozzáállni.
  • Hoz_Hun
    #518
    Diplomát én se ehhez kötném, viszont vizsgatárgyá tennék egy nyelvet (lehetőleg választhatót), ami kiváltható középf. nyelvizsgával. Így aki a diplomáig eljut, már beszél egy nyelvet.
  • dronkZero
    #517
    Gyakorlati alkalmazhatóságon nem tudom, mit értesz. Azt ugye érzed, hogy kicsit túlzás elvárni egy nyelvizsgáztató földi halandótól, hogy ismerje egyszerre a villamos-, építőipari, konyha-, autószerelési-, (meg amit még el tudsz képzelni) szaknyelvet egyszemélyben?

    Akkor meg marad szerintem az, ami most is a nyelvvizsga része, hogy vegyél egy kiló kenyeret a boltban, meg meséld el, mit csináltál reggel...
    Aztán amíg ezen is megbuknak a népek, addig ne nagyon akarjanak már arról beszélni, hogy milyen alkatrészekből áll a Hubble...

    De hát simán találni már lightos nyelvvizsgákat is. A BME-s a nehezebbek közül való.
  • Molnibalage
    #516
    A középfokú nyelvvizsga nem anyanyelvi szint és egy mérnöknek, hadd ne kelljen már olyan szinten beszélni. Szép dolog a nyelvtudás, de:

    1. Nem mindenkinek van hozzá érézke.

    2. Mérnök ettől függetlenül is kell.

    Ezek után aki azt mondja, hogy értelmes húzás nyelvvizsgához kötni a diplomát az szerintem kicsit nevetséges és nem előrelátó. 200 évig nagyon elvolt nélküle az ember és az O-M monarchia nem éppen egynyelvű volt...

    A mérnök ettől függetlenül is kell állítás nagyon hangsúlyos. Itt a cégnél a volt évfolyamtársam 2.5 éve tolja úgy, hogy nincs meg a diplomája. A másik egy légtechnikai cégnél van 1 éve. A harmadik nem tudom hol, de 2.5 éve. Egyiküknek van csak nyelvvizsgája és egyiküksem államvizsgázott még le. Én vagyok az egyetlen aki igen, csak nincs nyelvvizsgám.

    Szerintem sokkal inkább mérnök az akinek van államvizsgája, mint akinek nincs.
  • Hoz_Hun
    #515
    Ja, nem. Itthon meggyőződésem hogy az ilyen "rigó utcai" nyelvizsgákkal a lovéra hajtanak. Ezért olyan a követelményrendszerük amilyen. Sokkal jobban a gyakorlati alkalmazhatóságra kéne rámenni. De nem vagyok nyelvész. Lehet nekik van igazuk.
  • dronkZero
    #514
    " És az annyira jellemző az itthoni egész nyelvizsga herce-hurcára."

    ??
    Már kire gondolsz? Mert szerintem a Rigó utcaiak látják a legjobban, hogy milyen siralmas a helyzet az országban...

    Vagy arra gondolsz, hogy vannak olyan faszkalapok, akik egy noname vásárolt nyelvvizsgával azt hiszik magukról, hogy anyanyelvi szinten vannak? Hát ja, vannak ilyen hülyék is... :P
  • Hoz_Hun
    #513
    Haha a japánok nagyon érdekesen beszélnek angolul. Ez szerintem abból adódik, hogy náluk nincs "l" hang meg "v" se nagyon.
    Anyanyelvi angol+"rigo utca" angolról nekem mindig az a régi magyar film jut eszembe; asszem a "Veréb is madár". És az annyira jellemző az itthoni egész nyelvizsga herce-hurcára.
  • Molnibalage
    #512
    A japán emberrel csak egyszer beszéltem angolul és azt tette könnyen érhetővé, hogy meg sem próbált gyorsan beszélni, mert talán nem is tudott volna. Az erős akcentusa sem zavart. Őszintén szólva a hajam égnekáll attól, hogy az angol anyanyelvű színéseket nem lehet sokszor megérteni, míg az akcentusos csóringer külföldit igen.
  • Molnibalage
    #511
    Pont erről van szó. Két orosz járt nálunk egy hete. Múlt, jelen ,jövő, nagyon rikán perfect formában, néha egy kis conditional és műveltetés. Ezen kívűl más formát nem is nagyon használtak. És?

    Gyorsan és egyszerűen meg lehet éreni. Lehet, hogy egy önérzetes angol (irodalomtanár) mosolyogna, de nekem a nyelv az nem cél, csak egy eszköz.
  • Hoz_Hun
    #510
    Én amúgy most a Japán nyelvet gyúrom. Persze ez csak saját magam, nem kéri senki. Bár ha szakmailag is tudnám késöbb kamatoztatni az jó lenne.
  • Hoz_Hun
    #509
    Elég nagy baromságnak hangzik. Pláne ha egyébként elégedettek a munkáddal. Ha amúgy valamilyen szinten beszéled a nyelvet én símán szakmai nyelv tanfolyamra küldenélak aztán jócakát. Annak van értelme. Annak hogy pl angolban folyamatos szemléletû befejezett múlt idõben mondj el valamit....pffff.
  • Molnibalage
    #508
    A nagyfőnöknek kell, a kisfőnök nem erőlteti.

    Persze azért legyen meg mihamarabb, na de ha neadjisten nem sikerül akkor felvesz valakit a helyemre (ha talál egyáltalán!!) mikor már 1 éve ott vagyok. Megint nekiállna "betanítani" valakit a cég? Eszem megáll ezen a gondolkozáson. Pillanatnyilag egyáltalán nem gátol a papír hiánya...
  • Hoz_Hun
    #507
    Na ez szép. Nem értem a "kisfőnöködet". Ha már ott dolgozol minek követeli a nyelvizsgát? Oké beszélj egy nyelvet az azért alap manapság, de tök őszintén; külfökdön nem fogják kérni!! Vagy tudsz velük beszélni vagy nem. Az hogy papírod van róla a kutyát nem érdekli.

    Én anno a BME nyelvizsgát csináltam meg(épp akkor indul). Sokkal jobb mint a "rigó". Szerintem legalábbis.
  • Hoz_Hun
    #506
    Üdv mindenki. Csak most találtam a fórumra, magam is épületgépész mérnök vagyok. Átfutottam a hsz-eket és csak megerősíteni tudom az itt elhangzottakat.
  • Molnibalage
    #505
    Egy szakmai konferencián miért is kell nekem nem szakmai témákról beszélgetni? Egy sima középfokú nyelvvizsgához szükséges szókincs milyen köszönőviszonyban van egy távvezetékes vagy CFD konferencia szóanyagával?

    Attól, hogy nem perfekt az angol tudásom van és megértenek. Osztrák, olasz, ausztrál, jenki, orosz és indiai is...
  • harcu
    #504
    Egy normális mérnök folyamatosan jár kamarai továbbképzésre, szakmai konferenciákra, ahol a nyelvismerete elvárás, ott nem magyarul fognak megszólalni a külföldiek, hanem angolul, németül, ezekkel is tudni kell kommunikálni. (bár egy angolul beszélő francia esetében vagy nagyon fülelni kell, hogy megértsd, vagy meg kell állni röhögés nélkül). Szóval igenis kell tudni normál hétköznapi témákban megszólalni idegen nyelven, mikor kötetlenül kell valakivel beszélgetni.
  • tomcat1
    #503
    hááttt... meg kell kérdezni a tanulmányin...
  • ba32107
    #502
    BSc-re két nyelvvizsga kell? De ugye nem mindenhol? Én úgy tudom, hogy nálunk nem...
  • rooney8
    #501
    ték ;) :D
  • Molnibalage
    #500
    Rühellem amikor értelmetlen dolgokra kényszerítik az embert és még ezért fizetnem is kell.
  • tomcat1
    #499
    "Csak a nyelvvizsga anyagának köze nincs ahhoz amit használom kell a mindennapi mérnök életben. "

    Ez igaz, de a szabályt nem lehet megbaszni mer akkor szaporodik :)
  • Molnibalage
    #498
    Csak a nyelvvizsga anyagának köze nincs ahhoz amit használom kell a mindennapi mérnök életben. A nyelvtani szabályokat megtanítja, de mást nem igazán. Amit angolul tudok nagyrészt azért van, mert megtanultam magam, mert kellett vagy mert érdekelt.

    Most azért nyárok tanfolyamra, hogy megtanuljam azt ami a nyelvvizsgára kell és nem azért, hogy azt tanuljam ami valóban kell. A nagy része 1-2 év múlva totál elvész. Olyan témák is vannak ott amiről magyarul sem beszélek nemhogy angolul. Hát mi ez, ha nem droidság?
  • tomcat1
    #497
    Ja ráadásul az egyik ismerőnek /bsc-s/külön kérelmet kellett beadni, hogy hagy kapja már meg a papírját ha már ilyen sokat oda járt/alapfokúja van/.

    Én azt gondolom, hogy nem hátrány az 1 nyelv jó ismerete, ha véletlen kimész, vagy nemzetközi cégnél melózol. Bár azt is ott fogod jól begyakorolni :)
  • Molnibalage
    #496
    Mivan? 2 nyelv és még középfok is? Normálisak ezek? Most mérnöknek kellek vagy nyelvésznek? Már bocsánat, de eszemfaszom megáll ekkora hülyeségeken.

    Nem elég még a BSC szopatás még ez is kell?

    Komolyan mondom idióták vezetik ezt az országot.
  • tomcat1
    #495
    Én most végeztem februárban, még 1 nyelv kellett, mert még én főiskolán végeztem. De akik utánunk jönnek a BSC-n azoknak már 2 nyelv kell a diplomához, és abból az egyiknek középfokúnak kell lennie. Persze van olyan szak ahol eddig is kellett a 2 középfokú a diplomához, mint például ahol én is végeztem Miskolcon az egyetemi gépészeknél...
  • uwu
    #494
    Én is ilyesmivel szopok.
    Addig nem dolgozhatok önállóan míg nincs meg az a szaros papír, ami azután miután bemutatom az egyetemen, hogy végre ideadják a diplomámat, soha többet nem fog kelleni.
  • PrasCo
    #493
    Szerencsére én leraktam a két középfokú nyelvvizsgát még gimnáziumban, mivel rugdaltak "felülről", hogy "Meglátod, nem akarsz Te majd ezzel sz*pni a későbbiekben", és igazuk is lett. Papírom van, de a valójában ez csak annyit kéne, hogy prezentáljon, hogy "tudok nyelvet tanulni, ha kell". Nem azt, hogy "tudok nyelvet". Tudtommal jópár munkahelyen már eleve leszarják a papírt, egyszerűen az adott nyelven tesznek fel interjúkérdéseket.
  • Molnibalage
    #492
    A munkatársaim túlnyomó részek orbitális baromságnak tartja, hogy nyelvvizsga kell diplomához. A világon ez nem is nagyon általános. Szerintem is az. Akinek kell az taunlja meg olyan szinte ami neki kell, de - már bocsánat - a baromságot erőltetik.
  • Nuki
    #491
    A legviccesebb az, amikor papírja van róla, és nem beszéli a nyelvet. Jól felkészült a nyelvvizsgára vagy az érettségire, letette, aztán kikopott. Szép dolog.

    Van egy darab középfokú angol nyelvvizsgám, nem vagyok annyira rossz a nyelvből, de félek. Azért félek,

    mert az évfolyamtársaim közül jó páran a következő felállással rendelkeznek: 1 db felsőfokú, 1db felső/középfokú nyelvvizsga.(én '88-as évjárat vagyok, ők többnyire egy-két évvel fiatalabbak) Szerintem akik kéttannyelvű iskolában tanultak, azok nagy része rendelkezik ilyen, vagy ehhez hasonló papírkészlettel. Amikor én kezdtem a középiskolát, (akkor még az az egy-két év is sokat számított ám!) nekem, az én szakomon (sem iskolámban) nem volt ilyen hogy kéttannyelvű... nem is álmodhattunk róla. Akkor még csak a nagyobb nevű gimnáziumokban volt ilyen. Aztán egy-két évre rá megsokszorozódott az iskolák száma, akik kéttannyelvűen tanítottak ezt meg azt. Az utánuk közvetkező évfolyam már nyelvi előkészítős volt, ezután már szinte csak kéttannyelvű osztályok voltak az én szakközépiskolámban.

    szóval azért félek, mert jön a sok a diák kettő nyelvvizsgával, hát akkor ők is felviszik a követelményt úgy, hogy a diplomához már 2 nyelvvizsga kelljen.
    Nekem meg csak 1 van, és az igaz, hogy most tanulok egy második nyelvet, de a sok tanulnivalóm miatt következő félévtől már nem folytatom.

    Ugye mi fiatalok mennyit tudunk sírni? :D