850
Gépész-, vegyész, építő-, építész-, informatikai, stb. mérnöki munkák itthon a nagyvilágban.
  • Molnibalage
    #730
    Mikor én végzés előtt áltam (2007) akkor nagyon slágerszak volt a Polimer és vitték is a hallgatókat. A válság viszont tudtommal elég mélyen érintette a fröccsönő ipart itthon.

    Az épületgépészet is takaréklángon van az építőipar, de a hagyományos ipari beruházások visszafogása miatt.

    Persze nem rövidtávon kell belőni azt, hogy mi tetszik. Válaszd azt, ami fekszik. Későb úgyis meg kell tanulnod azt, amit nem is csináltál / tanultál még soha. Én pl. Áramlástechnikai mérnökként végeztem, de mostanában erőművezek...
  • Abruzzi
    #729
    Sziasztok!

    Jelenleg a BME gépészmérnöki karán vagyok másodéves, tehát épp szakirányválasztás előtt állok. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem, mert 2 között vacilálok. Amihez a szívem kicsit jobban húz, az a Polimertechnika, a másik pedig az Épületgépészet. Azt tudom, hogy az épületgépészek keresettebbek, állítólag nem is olyan nehéz szak (persze nem ez a döntő!) és a fűtés-hűtéstechnika érdekel engem. De emellett a polimertechnika is nagyon érdekel, viszont mivel ez egy speciálisabb munkakör, így nem tudom milyen lehetőségeim lennének később. Jelenlegi hallgatók és dolgozó mérnököktől kérnék egy kis útbaigazítást, előnyök-hátrányok, hideg meleg minden jöhet ami segíthet dönteni :) Előre is köszönöm.
  • tomcat1
    #728
    Inventor Vault-tal szenvedek, nem tudom beállítani, tud valaki valamit, hogy merre induljak el? Neten sem
    mit se találtam hozzá...
  • dronkZero
    #727
    Kérnek szakmai önéletrajzot. Amiben hazudhatsz persze, ha mersz.

    A kiírás ilyen:
    "(az ajánlattevő) rendelkezik...legalább 1 fő a 104/2006. (IV.28) Korm. rendeletben előírt névjegyzékben Th-T tervezői jogosultsággal nyilvántartott, építőmérnöki felsőfokú végzettséggel és legalább 5 éves tervezői gyakorlattal bíró felelős tervezővel (...)"

    Szal az is lehet, hogy jogosultság+5 év, attól függ, hogy jogászék hogyan értelmezik a tervezői gyakorlatot. De szerintem elég a szumma 5 év.
  • Molnibalage
    #726
    És a tapasztalatot mi alapján ellenőrzik? Mert a tervezői jogosultságnak van dátuma...
  • tigeroo
    #725
    értem köszönöm
  • dronkZero
    #724
    Nem. Csak kettő, tavaly óta.

    Régen úgy volt, hogy volt
    -korlátozott tervezői jogosultság
    -tervezői jogosultság
    -vezető tervezői jogosultság

    Jogharmonizáltunk az EUval, hogy ne legyen ennyi. Most csak sima tervezői jogosultság van, két év után megadják.

    Viszont annyiból meg nem sokat ér, hogy így nem azt írják a pályázatba, hogy tervezői jogosultság kell, hanem hogy minimum 5 év tapasztalat, szal ugyanott vagyunk...
  • dronkZero
    #723
    Ez a "picivel egyszerűbb" ez valójában azt jelenti, hogy ha nem vagy kamarai tag, nem is mehetsz vizsgázni.
  • tigeroo
    #722
    köszi megcsekkolom:)
  • tigeroo
    #721
    értem

    Molni: igen, énis 5 évről halottam most ahogy kérdezgettem. legalábbis házaknál így van.

    közműveknél szerintem kevesebb
  • tomcat1
    #720
    én úgy tudom, hogy a Mérnök Kamaránál lehet vizsgát tenni. Fenn vannak az elvárások a honlapjukon, tagként egy picivel egyszerűbb letenni a vizsgát.
  • Molnibalage
    #719
    Több év tervezői gyakorlat és referencia kell adott szakterületen belül. Hogy mennyi, azt nem tudom. A főnököm éppen most nyomoz. 2, 3 és 5 év is felmerült.
  • tigeroo
    #718
    és tervezői jogosultságot hogy kaphat valaki most mo-n?

    gondolom egy építőmérnök bsc végzettség még nem elég hozzá
  • tomcat1
    #717
    Nem tudtam regisztrálni oda /3x próbáltam/ aztán írtam az ottani staffnak, de azok sem válaszoltak. Érdekes egy oldal mindenesetre..
  • tomcat1
    #716
    ha az autóipar termékeinél van ilyen, akkor ebben a szegmensben is kell lennie, hiába kényes iparág..
  • tomcat1
    #715
    kösz,
  • tomcat1
    #714
    kösz,
  • Borg
    #713
    Omg, mint valami 20 éves tvshop oldal :D
  • Koppixer
    #712
    Esetleg ezen az oldalon a fórumban feldobhatnád a kérdést: link
  • Borg
    #711
    Szinte kizártnak tartom, hogy ilyen létezzen...
  • tomcat1
    #710
    Hali,
    tud valaki nekem olyan linket vagy újságot mondani, ahol az egyes gyártók közép kategóriás CNC megmunkáló központjaik vannak különböző szempontok szerint összehasonlítva?
    Például pontosság, ár, fenntartási költség, Standard/Option viszonya, vezérlő kezelhetősége.
    Annyi gyártó van mint "égen a csillag"
    Esetleg éves eladási statisztikák?
  • TommyC
    #709
    lally-éra ment (((:
  • TommyC
    #708
    csiklócsapágy XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  • Molnibalage
    #707
    Az igen.

    Ez ám a cucc.
  • lally
    #706
    A "lágy ringatózásról"
    nekem megint Teljesen_más jut ('s Az is egyre ritkábban) az eszembe ...

    Annó dacumál, még a gépelemek szóbelijén is, de akkor ott tökre véletlenül;
    "Csikló-csapágyat" mondtam pont akkor, amikor azt már a prof is tisztán hallotta.
    A 8-10 diáktársból pedig jó hangosan persze, kitört a röhögés. ...

    Olvastam most az előbb pár cikket, a "Régi venti 'felújítása' " címén;
    http://hup.hu/node/80939

    (-s én sírjak most megint ? ...)






  • uwu
    #705
    Biztos.
    Nem látod milyen lágyan ringatózik? :)
  • forrai
    #704
    uwu, már ne légy olyan sprőd, mint egy smirgli. Próbálj kicsit igazodni a normálhoz. Ne köss mindig belém!
    Hagyd, hogy elmondjam, amit gondolok, eddig soha nem lehetett. Mindig főnökeim voltak, megmondták, hogy mit mondhatok. Te is olyasféle lehetsz. De itt nem vagy az nekem. Maradt egy kevés, azalatt beszélek, szívem szerint.
  • Molnibalage
    #703
    Sikerült kiválasztanod azt az esetet, aminek semmi köze a statikus szélteherhez. A hídszerkezetet megkerülő áramlás miatti kialakuló örvénysor csapkodási frekvanciája pont a híd pálya csavaró sajátfrekvenciáját találta el. Még ez sem lett volna baj, csak a hídpálya alján nem volt a csavarás elleni rácsatartós szerkezet a csavaró igénybevétel elviselésére.

    Lásd ezen.
  • Bnum
    #702
    "A szél nagyon "puha" teher..."

    Biztos?

    http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Rk85CgWHhyIJ:www.indavideo.hu/video/A_XX_szazad_balesetei+h%C3%ADd+leszakadt+sz%C3%A9l&cd=2&hl=hu&ct=clnk&gl=hu
  • uwu
    #701
    Te meg itt nagyon kilógsz a sorból.
  • uwu
    #700
    A fáradás széltehernél nem érdekes.
    Amelyik hatás gyakorisága olyan, hgogy féradást okozhatna, az nem elég intenzív. Amelyik hatás meg elég nagy az maeg olyan ritka, hogy nem fáraszt.
    A fáradás csak közvetlenül nagy igénybevételnek kitett szerkezeti elemeknél jelentkezik mint egy vasúti híd kereszttartója, egy közúti híd ortotróp pályalemeze, vagy egy darupályatartó.
    A szél nagyon "puha" teher, itt mással vanank problémák.
  • Molnibalage
    #699
    Ha hosszú a híd, akkor valszeg kell. Itthon nincs ilyen hosszú híd.
  • forrai
    #698
    A Lánchid hogy van lehorgonyozva? Most árvíznél nem öntötte el a kamrát, ha van? A villamossineken állt a víz.
  • forrai
    #697
    Ami képet itt láttam hajóról, épületről, az mind szép is volt. Akkor is, ha azt formatervezők alkották meg. Mert bármelyik mérnök, szerkesztő igyekszik szépet is tervezni. Anélkül, hogy tanulná.
    Apropó, az én szakmámban már elfogyott szinte az a minősítés, hogy szerkesztő, többnyire maguk a mérnökök terveznek. Talán nagy irodákban vannak még.
    Mikor kezdtem, volt gépirónő, szerkesztő, nyomda, most mindent magam csinálok. Gondolom a hídtervezésnél még vannak szerkesztők is. Nem tudom, milyen létszámú egy hídépítő iroda? Egyes szakágak nagyon "felaprózódtak".

  • forrai
    #696
    Nem ismered te önmagadat se! Én tudom- sokkal okosabb vagy, mint amit mutatsz. De nem dícsérni jöttem, hanem szidalmazni! Pontosabban- nem leszek off.
    Én is mérnök vagyok.
  • forrai
    #695
    Tényleg, az árapály hatását figyelembe veszitek a hidak építésénél? És ha nem, akkor hogyan?
    Úgy olvastam, hogy a föld görbületét New Yorkban az alapozásnál figyelembe vették!
  • 7th uwu
    #694
    Egész másról van szó. Csak finoman akartam rávezetni mi a nagy helyzet.
    Bevallom, a betontömb belseje általában úgy néz ki, hogy a kábel pászmáit legyezőszerűen széthúzzák, és egyenként lehorgonyozzák.
    Téged jól ismerlek, és tudom mindegy mit mondok, mert te úgyis jobban tudod, hisz saját bevallásod szerint nagyon okos vagy.

    Látom igényed van az esztétikára. Majd szaladj el a NIF-be hogy ha legközelebb beruháznak, és alapozni kell, lehetőleg valami műemléken tegyék, mert szerinted az a menő. Biztos Michelangelo is ezt tenné.
  • forrai
    #693
    Tudod mikor a panelembe éjfél után recsegnyi kezd a statika, és magasan áll a Hold, azt mondom (ja- és a Holdat és a Napot mindig nagybetűvel írom, mert őket tisztelem)- tehát azt mondom- ez nem kísértet, hanem az árapály, ami a Föld kérgét is deformálja néhány cm-t, a Föld-Hold rendszert meg távolítja ~40 mm-t évente.
    Sajnos, a gépészek világa nem statikus, hanem dinamikus, mozgásban van- mint maga az élet!
    De elismerem: a hidak is szépek lehetnek, mint pld. egy 6 MW-os gázmotoros blokkfütőerőmű! Mert az se statikus, és ha egyszer nem szinkronba téved, hát elindul, és átgyalogol a hídon is!.
  • forrai
    #692
    uwu
    Én úgy meghatódtam, hogy itt látlak a mérnökök között!

    Mert neked a művészek között lenne a helyed, hiszen úgy ráéreztél a betontömbre is!
    "Egy hídmérnök nem gondolhat ki olyan nagy rugót, amelyet egy jól méretezett vasbeton tömb nem rejt már magába"!
    Tudod, időnként megjegyzem a nagyot mondásaidat, egy minigráfiához.
  • 7th uwu
    #691
    Mi van tónika, mi tetszik?
    Jöttél kupolát tervezni?
    Biztos nagyon otthon vagy a héjszerkezetek másodrendű modellezésében is.
    De ezt inkáb csak akkor beszéljük meg, ha már rájöttél miért nem esik le a hold az égről.