850
Gépész-, vegyész, építő-, építész-, informatikai, stb. mérnöki munkák itthon a nagyvilágban.
  • tomcat1
    #410
    hát, bementem, bemutatkozás, utána téma: hobbik - megtetszett neki hogy focizok, kifaggatott hogy milyen poszton, meg hogy milyen osztályban, stb.
    Utána szituáció itt kapásból angolul (!) kezdtem el mondani az útbaigazítást :) persze nagy röhögés majd folytatás :) {persze már németül}
    kb ennyi volt :)
  • Bucser
    #409
    Nyelvvizsgán a lényeg, hogy el tudd mondani valamilyen formában amit akarsz... azaz egy nyaralás alkalmával el tudj menni vásárolni és el tudd mondani a portásnak, hogy "bazdmeg szar a budi küldj fel valakit".

    Több értelme nincs. Én alapfokon tudtam németül (értem amit mondanak, de beszélni gázul tudok) 3 hónapig jártam magántanárhoz és felhozott olyan szintre, hogy le is tettem a nyelvvizsgát.

    A Felsőfokú az jó is valamire.
  • PrasCo
    #408
    @tom: Holnap én is vizsgázom polimertechnikából, úgyhogy ma éjszakázós buli lesz. =)

    Amúgy a nyelvvizsgát aláírom. Két eset lehetséges: Most vagy tényleg használhatatlan tudásra megadták a nyelvvizsgát (magamról beszélek, egy német-, és egy angol nyelvvizsgám van), vagy tényleg annyit felejt az ember a nyelvből (esetemben ez a német), ha akárcsak egy-két évig nem használja, hogy nullára esik a tudása, ami anno azért még nyelvvizsga-képes volt.
    ...vagy bizonyos mértékig mindkettő.
  • Molnibalage
    #407
    Ez komoly? Ilyen szintű a közpfokú nyelvvizsga?
  • tomcat1
    #406
    Nekem 2 van de mindkét nyelvet csak ugatom, nemtudom mire adták meg példáúl németből.
    Ya csütörtökön Erő és munkagépekből vizsgázok, szidjatok... :)
  • 72123298430
    #405
    Noh most akkor kaptam egy kis építő mellett érvelő hsz-t :)
  • Petko
    #404
    az archicaddel óvodások is simán tudnának épületet tervezni olyan primitív... mintha egy legóházat raknál össze
    és persze a szakági tervezők meg szopják a nagy faszt amikor az archicadből exportált építész rajzokat kell letitsztítani autocadben
    Amúgy érdekes ez a 3d mánia az építészet és épületgépészet területén, mert eddig én még nem nagyon találkoztam olyan építésszel aki valóban 3d ben modellezett volna (pedig itthon mind archicadben tervez)
    Egyszer meg ajánlgatták nekem a revit mep et 1,5 milláért, hogy mennyivel jobb meg korszerűbb mint a 2d-s rajzolás és referenciának mondták, - hogy menjek el egy kollegához megnézni. Ott meg együtt kiderítettük hogy kurvára értelmetlen, és ha direktbe nem is vallja be, kurvára megbánta hogy megvette.
  • Molnibalage
    #403
    Hej! :)
  • Molnibalage
    #402
    Nekem is két olyan cimbim van a cégnél akiknek már csak diploma kell. Az egyik már két éve halasztja. Rövid távon jó ez, mert sokkal többet keres, de diploma nélkül egy szint felett nincs továbblépés... Ezért gyúrok én is nyelvvizsgára.
  • dronkZero
    #401
    Műszaki rajzolóként is van meló bőven, végeredményben én is időm nagy részében rajzolok.
    Viszont ha nem konkrétan a pénzkereset a lényeg, akkor ne húzd az időt ennek a "megtanulásával", mert egyrészt egy élet alatt nem lehet "megtanulni", folyamatosan változik a rajzolási stílusod, módszerek, stb, másrészt főiskola/egyetem alatt úgyis elég sokat kell rajzolni. (Bár szakközépből jött évfolyamtársam azt mondta, hogy ez lófasz rajzmennyiség a középsulihoz képest) Vagy ha nagyon ráérsz, és épp nem iszod magad halálra a Drönkben (amennyiben BME ÉMK-ról beszélünk :) ), akkor nyugodtan vállalhatsz be suli mellett melót.
    Szerintem nem érdemes elmenni műszaki rajzolónak, mert úgy maradsz... :)
    Viszont úgy nem vagy szakmához kötve, rajzolhatsz építésznek, építőmérnöknek, gépésznek, stb. De nem is mindig fogod átlátni, hogy mit miért. Aztán idővel meg megtanulod, akkor meg el fogja kezdeni baszni a csőröd, hogy papírod meg nincs róla. (Vannak ilyen ismerőseim, félbehagyott egyetemmel)
    Úgy gondolom, hogy egy műszaki diploma nem az a tipikus seggtörlő, úgyhogy ha ezen irányban szeretnél elhelyezkedni, akkor szvsz kötelező.
  • 72123298430
    #400
    Nos, megint kaptam hideget-meleget az építőmérnökkel kapcsolatban :D
    visszatérve a technikumban és szorgalombol szerzett tapasztalatokra autoCAD-del archiCAD-del egyetemi végezttség nélkül is jol el lehet boldogulni? gondolkoztam már azon is, hogy először ezt megtanulnám (2év) és ezután vágni bele esetleg egyetembe vagy ezzel elindulni valamerre...
    csak nekem is ettol rosssz érzésem van h nem egyetemen leszek, meg hautána megyek is, hogy jobb lett volna minel hamarabb kezdeni.
  • dronkZero
    #399
    Építőiparhoz még annyit, hogy nem csak tervezés-építés vonalon kell gondolkodni.
    Hídtervező mérnökként a munkáink fele hídvizsgálat, felújítás, rekonstrukció, állagmegóvás, bontás-újjáépítés. A közvetlenül a háború után épített hidak jó része keskeny és kis teherbírású. Az útjaink is katasztrofális állapotban vannak, folyamatos felújításra szorulnak.
    Emellett az építmények túlnyomó többsége 50 évre van tervezve, általában azért a dupláját kibírják, de pl a '60-as években épült salakbeton paneloknak a tényleges élettartama lassan lejár. Azokkal is kell majd valamit kezdeni.
    Ezek mind-mind építőmérnöki feladatok, tervezés és kivitelezés is.

    Szóval még ha úgy is döntünk, hogy az ország "készen" van(ahol azért még messze nem tartunk), akkor is van munka az építőiparban. Legalábbis én úgy látom.
  • Steel
    #398
    Valószínű ez azért van így, mert akár az amerikai, akár a nyugat-európai oktatáshoz képest azért a magyar iskola még mindíg igen csak keményebb.
    Lehet, hogy itthon sok helyen már így sem olyan kemény az oktatás mint mondjuk 20 éve volt, de ha most megnézzük, hogy a magyar fiatalok hanyad része érettségizik le és az amerikaiaknál mennyi, akkor igencsak a magyar iskola javára lehet írni.
    Viszont ebből következik, hogy ha ilyen komolyan veszik az oktatást, akkor jobb helyzetnek kellene lennie a munkaerőpiacon, de mégis elég sz*r.
    Ha a legalapabb esetet vesszük, hogy egy frissen érettségizett magyar fiatal (mindenféle kapcsolat meg csókosok nélkűl) munkát akar keresni, hogy pénzt gyűjtsön a BsC-re, akkor nem valami szép jövő vár rá addig. Valószínű ki fogja dolgozni a belét, mire a rezsi és minden egyéb mellett pénzt tud félre rakni az iskolára. Vagy ha saját erejéből karriert épít, hogy kicsit emelkedjen a fizetése, akkor nem valószínű, hogy a következő 5 évben iskolát fog elkezdeni.
    Szóval ezért nevelik úgy itt a gyerekeket, és ezért is hallottuk olyan sokat az öregektől, hogy "Tanúlj fiam, hogy egyszer legyen belőled valami", mert már 20 évvel ezelőtt is nagyon nehéz volt munka mellett diplomát szerezni itthon.
    Azt nem tudom, hogy amerikában egy érettségivel mire lehet menni, de itthon (már bocsánat) seggtőrlésre talán jó, árúfeltőltésre, levélválogatásra, étteremben mosogatni lehet vele éhbérért, de abból sose lesz fizetős BsC.
  • ba32107
    #397
    Nekem is a filmek segítettek megtanulni normálisan angolul :)

    Nagyon jókat írtok egyébként, hasznosak, szívesen olvasom.
  • Bucser
    #396
    UK vagy Írország.

    És kint is suli valami nevesebb egyetemen.
  • I.C.ram
    #395
    Hova?

    Tesom kb 22 evesen katapultalt az USAba :) (most 30 eves) Mar allampolgar is. Nem valoszinu hogy visszakoltozne mar :)
  • I.C.ram
    #394
    Ebben azert annyira nem agyok biztos.

    Ne felejtsd el, hogy kint tejelsz az egyetemert kemenyen. Egy felev kent egy kicsit jobb egyetemen, legalabb 350-500ezer forint. Szoval amennyivel jobban elsz kint a keresetedbol, kb az az osszeg el is megy a sulira, es akkor azt meg bele se szamoltuk a berleti koltsegeket, az utazas penzt, stbket.

    Amerikaban az az alap modell altaban, hogy erettsegi utan elmennek dolgozni, osszegyujtenek kis penzt, aztan mennek csak suliba ujra.
  • Bucser
    #393
    idén leszek 27 és én is és most csinálom az MSc-t. Én azért rohanok vele, hogy minél hamarabb katapultáljak itthonról.
  • Molnibalage
    #392
    Mert magyar viszonyok mellett iszonyatosan nehéz meló mellett tanulni is.
  • I.C.ram
    #391
    Tesom 28 evesen csinalta meg a BA-t, igaz USA-ban. Aztan kb 29 evesen kezdte az MSC-t, amit remelhetoleg jovore meg is szerez.

    Ez szerintem csak a magyaroknak jellemzo mentalitas, hogyha 18 evesen nem kezded el a fosulit/egyetemet, akkor szar vagy. Sehol mashol nem talalkoztam ilyennel. Sot a tesomnak van haverja, aki 32 evesen diplomazott BA-n, megis boldog, van munkaja, jol keres, stb.
  • I.C.ram
    #390
    Nekem van muszaki angolom, es az egesz olvasgatas kerdese, szerintem. Szokincsem nagyreszet ugy szereztem, hogy siman ramtapadt. Sokat jartam kulfoldi forumokra, figyeltem, probaltam hozzaszolni, stb.

    Amugy meg USA az a hely, ahol rohadtul nem fontos a porfikt angol. Halgass meg egy 5 doktori diplomaval rendelkezo milliokat kereso indiai profot, hogy beszel angolul.... szavat nem lehet erteni kb.

    Tele van bevandorloval, akik alig beszelik a nyelvet, megis megertik egymast. par ev alatt meg olyan tudas tapad rad, amivel mar tok termeszetes lesz a kommunikacio, megha nem is lesz tokeletes a kiejtesed, nyelvtanod. Meg szerintem az amerikai angolt eleve sokkal konnyebb megertnei, mint a brit angolt. Valahogy tisztabb az egesz ,es nincs ugy megfacsarva a kiejtes.
  • Molnibalage
    #389
    A Falconosokkal volt már több repkedés. A TS hangminősége és a nem angol anyanyelvűek akcentuse eléggé megnehezíti a kommunikációt. Az angol anyanyelvűek hála istennek visszafogják magukat és őket egész jól lehet érteni. (Az két osztrák srác nagyon jól nyomja, őket lazán megértem.)

    A filmeket évek óta nézhem és, ha a gép előtt dolgozok szine folyamatosan angol nyelvű film megy a háttérben, hogy szokjam. A legtöbb sorozatot először angol felirattal nézek meg, mert tudnám megfelelő sebességgel fordítani egyeseket, de hogy mennyie artikulálatlanul beszélnek az már elképesztő. További furcsaság, hogy a mesterségesen előállított (hangszóróból jövő) hangot egyszerűen nem hallom olyan jól, mint élőben. A tesóm amcsi ismerősét még részgen is megértettem, de a filmekben egyszerűen nem hallom, hogy mit mond a szerencsétlen színész. Pedig nagyon jó hallásom van, nem vagyok halláskárosult.

    Szakamai lap az van és olvasok is néha, ha van rá idő a cégnél. Hát abban amit az egyes szerzők elkövetnek az valami mélyütés. Olyan mondatszerkezeteket használnak, hogy olyat én még az életben nem láttam sehol. Minden szót ismerek, de mégsem lehet egy épkézláb mondatot összerakni belőle.

    Na ezért nem merek kimenni még. Egy bizonyos szintig nagyon hamar el lehe jutni nyelvtanulásban, csak az a szint mindenkinél máshol van. Én nagyon nem vagyok egy nyelvzseni...
  • I.C.ram
    #388
    Mondjuk Demjennek nem ez az elso probalkozasa :) Skala-val, OTP-vel is nagyok szakitott anno.
  • I.C.ram
    #387
    Michigan gazdasag kb 75%ban az autoiparra epul, es az ehhez tartozo egyeb iparagakra. Ott a Ford, GM, Chrysler szentharomsag. Az amerikai autoipar meg mar evtizedek ota haldoklik, csak az amerikai kormany igyekszik eletben tartani, mert rengeteg munkahelyet teremtenek ezek harman. GM, Ford, mar evek ota veszteseges, es hitelekbol tartja magat vastudon. A hitelek most kicsit komplikaltak lettek, foleg a magas kamat miatt, ugyanakkor a japanok, koreaiak egyre erosebbek a piacon, szoval nincsen tul jo helyzetben, es az sem kizart, hogy bedol az egesz. Tehat, ha ezek bedolnek, akkor magukkal rantjak kb egesz Michigan allamot is.

    Tomeges elbocsatasok -> aki teheti koltozik az allambol -> lakasok eladhatatlanok -> ingatlan piac kvazi doglodik az autogyarakkal egyutt.
    Veluk egyutt sorra dolnek be a beszallitok, veluk egyutt azok, akik az ott elo munkasokbol eltek (boltok, stb) Szoval az egesz egy kartyavar, aminek epp keszulnek kipockolni az egyik lapjat.

    Detroit olyan kb, ahogy a robotzsaruban abrazoltak. Szellemvaros. Tobb tizemeletes hazak allnak tok uresen, betort ablakokkal, amiket meg a 30-as evek korul epitettek. Az utcak kihaltak egy nagyvaroshoz kepest. A fekak egyre jobban ellepik a varost, veluk egyutt a bunozes is jon.

    Volt szerencsem kocsival atsuhanni egy-ket getton... hat hozzajuk kepest a 8, 9, 13. kerulet gazdagnegyed kb.

    Mondom kepzeld el a Robotzsaruban szereplo detroitot. Nem jarnal messze az igazsagtol.

    Persze Michigannek vannak meg nagyon szep reszei, amik viszonylag jol vannak meg. Pl Ann Arbor es kornyeke, akkor fent a tavaknal, stb. Inkabb csak ez a Detroit es kornyeke resz doglodik, de azok meg Michigan lakossaganak nagyreszet teszik ki.
  • Bucser
    #386
    ezen egy dolog segít csak. Gyakorlás. Járj idegenekkel TS-re (Pl a Falcon dev teammel??) A hallás utáni értést pedig filmek előbb felirattal, majd angol felirattal, végül felirat nélküli nézésével javaslom. 1-2 év alatt magas szintre lehet fejleszteni vele a társalgási nyelvet.

    A szakmai angolt meg úgy lehet, ha erőlteted magadra a szakmai angol lapok olvasgatását és amit nem tudsz arra rákeresel akár egynyelvű szótárból. (én is azt használok)
  • Molnibalage
    #385
    Csak a szakmai nyelv az amit kegyetlen nehéz elsajátítani. Előfordult már, hogy valami szakszóra rákeresve sehol nem találtam fordítást. Így azért nehéz. További gond, hogy saját nyelvtudásom szintjét egyszerűen képtelen vagyok megítélni. A csevegés nem megy. Ha valamit mondani akarok a Falcon fórumon is ott is röviden és tömören teszen. Lehet, hogy nem Shakespear-i szinten változatos az angolom és kicsit olyam, mintha bárddal formálnák a beszédemet, de megértik a srácok. Én viszont néha nem mikor magasztosabb dolgokról diskurálnak.
  • Bucser
    #384
    Mondj egy olyan milliiárdost itthon aki nem "jókor volt jó helyen"

    lásd brokernet alapítók, vagy csányi vagy Kedves feri, vagy a többiek.
  • Bucser
    #383
    "Bucser, 6 számjegy dollárban? Annyiért gondolom tényleg nagyon kell tudni."

    Nem. Gyakorlattal és MSc-vel rendelkező mérnöknek kell lenni. Közgazdászok ugyanez. Én is ha befejeztem az MSc-t gyakorlattal rendelkező Kockázatkezelőként /Bazel I-II szakértőként valszeg tárt karokkal fognak látni odakint Ha meg nem akkor is tudok mosogatni amíg találok rendes állást.

    Fejvadász már keresett meg 60K fontos fizuval+. Csak a suli miatt visszautasítottam (akkor a font még 340-es határ felett volt). (persze kb 8 különböző nemzetközi oldalon fent van az önéletrajzom amit fejvadászok is néznek és folyamatosan frissítek)

    "Miért "szarkupac" az az állam? A középnyugat prériéhez képest azért valószínűleg jobb lehetőségeket nyújt."

    Michigan az egyik legnagyobb munkanélküliséggel rendelkező állam.
  • Molnibalage
    #382
    Miért "szarkupac" az az állam? A középnyugat prériéhez képest azért valószínűleg jobb lehetőségeket nyújt.

    Bucser, 6 számjegy dollárban? Annyiért gondolom tényleg nagyon kell tudni.
  • I.C.ram
    #381
    Demjan is jokor lott a TriGranittal, tudta mikor kell beszallni a bizniszbe :)
  • I.C.ram
    #380
    Kb az osszes mernok/kozgazdasagi szakma atlag 100k korul keres par ev tapasztalat utan/ev az USA-ban.

    Tesom penzugyi elemzo, 2 eve dolgozik, es mar 80k/ev a fizetese Michigan allamban, ami a legnagyobb szarkupac allam kb :P Kaliforniaban ez siman 120 is lehet. Van egy irani autogepesz-mernok haverja az is ekorul keres a Fordnal, bar ki tudja, hogy meddig, ugye :P
  • I.C.ram
    #379
    Ez valoban igy van, de ne csak a metro/autopalya epitesekre gondolj, hanem az utfelujitasokra, csatornazasra, stbkre. Ezeket akarmelyik epitoipari cegnek MEG KELL tudnia csinalni, ha az infrastrukturaban tevekenykedik. Ez kb olyan, hogy a fodrasznak tudnia kell kopaszra vagnia.
  • Molnibalage
    #378
    Majd meglátjuk. Most alapozok. Az ember igyekszik. :)
  • I.C.ram
    #377
    Pont a jovo a kerdeses az epitoiparban. A jelenben ugy ahogy de elvan. Van par epitomernok ismerosom, es nem latjak tul fenyesen a helyzetet, pedig nem kis cegeknel dolgoznak.
  • Bucser
    #376
    Azt tudod, hogy abban az iparban amiben dolgzol rád 6 számjegyű éves fizetés vár dollárban vagy euróban ha korrektül megtanulsz 1 nyelvet(és van 2-3 éves gyakorlatod)?
  • Molnibalage
    #375
    Többek között. Addig ki kell húzni valahogy. Az egyetlen dolog ami visszatartott a külföldi munkától a nyelvtudás. Most meg az, hogy magyar szemmel nézve elég jó állásom van és ez csak még jobb lesz.
  • Bucser
    #374
    SZEVIÉP, KÉSZ, KÜRT, Trigránit... ezeket sem szabad elfelejteni... elég sok, kiemelt nemzetközi projektekkel foglalkozó cég van Magyarországon ahova építőmérnököket vesznek fel. Ráadásul nem abban kell gondolni, hogy MOST mi kell, hanem hogy 3-4 év múlva mire lehet szükség...
  • Molnibalage
    #373
    Azért ez így nem bizos, hogy teljesen igaz. Egyes nagyberuházásokat egy 10 milliós országban nem mindneki tud megcsinálni. Az utóbbi 20 évben ki szállított harci gépeket az USA-ban? Ugyanaz a 3 cég. Namármost, ha összsen van max. 4 pályázó... A NASA-nak rakétát szintén. Nem sokan képesek rá.
  • I.C.ram
    #372
    Hat az teny, de ahogy Molniebalage is irta, nem nagyon van penz itthon. Illetve van, csak azokat egymast kozt osztjak szet. Igy lehet, hogy az osszes magyar allami beruhazas par ceg kezebe maszik mindig: Strabag, Hidepito, Alterra. Ez a 3 ceg uralja kb a beruhazasok 75%at.
  • Molnibalage
    #371
    Lenne mit építeni, de először az kéne, hogy miből. Mivel idióta és presztízs beruházáskora sok pénz folyt el (meg máshova...) így hiába van tudás, ha nincs $ beruázni. Erről Bucser tudna többete mesélni. Én ehhez nem értek.