850
Gépész-, vegyész, építő-, építész-, informatikai, stb. mérnöki munkák itthon a nagyvilágban.
  • Nandusz
    #210
    (egyébként már 2009 is van, de jó rég óta...ha megfigyeled az AutoCad kiadóinak stratégiáját, akkor megláthatod, hogy jócskán és MIN. egy évvel korábban kiadják a legújabb verziókat)
  • bardocz
    #209
    Akkor már ketten leszünk:-D
  • Nandusz
    #208
    Hallod, (csak hogy én is említsek failt)..tavaly Antwerpnben a BASF-nál voltam szerelésvezető egy hidrogén-peroxid factory építésében.
    És majd kiesett a szemem, amikor a SolidEdges 3D-s modellben ütköztek a csövek egymással...persze ez úgy derült ki, hogy amikor az izometriákat néztük, akkor sem stimmelt valami...nosza, akkor lássuk a 3D-t...és lám ott is ott volt a gebasz....ehhhe...szépen egymásba voltak építve (az egyébként min. 100mm distancera lévő csövek) és remek, mondhatni középiskolai áthatást(műszaki rajz) ábrázoltak az őt figyelőnek:DDD
  • Nuki
    #207
    Remélem. Én is még csak annak tanulok, inkább csak kíváncsiskodom, van-e ilyen itt a fórumon.
  • bardocz
    #206
    Csak lesz!:D
  • Nuki
    #205
    Van(nak) itt vegyészmérnök(ök)? :)
  • Molnibalage
    #204
    A távvezeték hálózat is ilyen helyenként. Mikor nekiállnak bővíteni akkor itt-ott rég elbonott vezeték szakaszokba botlanak amikre már senki nem is emlékszik.
  • Nandusz
    #203
    De egyébként visszatérve a korábban említett 'kijön a mérnök a munka végén és lerajzolja a helyszínt' címszó alatti eszmefuttatáshoz:
    Azt azért tudni kell, hogy bizonyos kivitelezési munkákon (pl. földrengés technológiai megerősítések egy erőmű technológiai csővezeték rendszerén) szinte a lehetetlennel egyenlő az, hogy komplett és helyszín hű terveket tudjanak prezentálni. Tudni illik, ugye ott vannak azok régi fránya szerkezetek/csővezetékek, melyekbe neadjisten az módosítandó cső/szerkezet beleütközhet.
    Miből adódhat ez?
    Nos régen ugye elkészítették a terveket, de azokat képtelenség volt összefésülni. Manapság meg az igényesebb projekteknél rendelkezésre áll egy mérethű 3D-s modell, mely lényegében mindent magában foglal. (némelyik olyannyira pontos, hogy az abból kiemelt ábrákból simán lehet dolgoztatni...de ez most nem ide tartozik)

    Sokszor hallottam a PA Zrt-nél, hogy megcsináltatják majd a komplett primer és szekunder kör 3D-s gépészeti modellezését (utólag), de sztem a mai napig nem készült el (ez lenne ám egy giga projekt..pláne amiatt, mert kibaszott sok átalakítás történt az eredeti tervdokumentációhoz képest, melyek ugye nem lettek pontosan rögzítve).
  • Petko
    #202
    ez egyébként így nem stimmel, mert azt a szakot is nyomtam, és kicst más a valóság (legalább is bmen)
    A műszaki menedzser képzéssel (legalább is az 5 évessel) az a nagy helyzet hogy az elv hogy kiképeznek egy általános műszaki rálátással rendelkező, részben pedig gazdasági ismeretekkel rendelkező egyént teljesen jogos. Pont ez lenne az ellentételezése annak a már említett "menedzsergecy, közgazdászgecy"-nek aki olyan dolgokról okoskodik meg irányít amiről gőze nincs. Helyettük meg lehetne egy közvetítő szereppel bíró általános mérnök gazdász, aki azért ismeri a különböző mérnöki területek alapnyelvezetét.

    A gyakorlatban ez persze kurva szarul sült el, ugyanis az történt hogy a bmen amikor kiosztották a teljes képzés 40%-át alkotó mérnöki tárgyakat (40% gazdasági, 20% természettud.), minden mérnök kar tarthatott a képzésben 3-4 tárgyat (kb 20-25 kreditnyit), és ezek a karok magasról szartak az egészre vagy fel se fogták a képzés lényegét, hogy nekik abban a 25 kreditben az adott mérnöki terület általános ismereteit, nyelvezetét, gazdasági összefüggéseit kéne átadni ideális esetben. Ehelyett a tanszék leghaszontalanabb, leggyökerebb oktatóit állították a témára aki baszott valódi új tárgyakat kialakítani e célra, hanem fogták magukat és leadtak az adott mérnöki képzésből random kemény szaktárgyakat.
    Magyarán ahelyett hogy mondjuk a vegyészkaron a műszaki menedzsereknek bemutatnák pl. a vegyipar különböző részterületeit, az alapfogalmakat, az ott megjelenő rendszereket nagy általánosságban, és néhány gazdasági összefüggést, ehelyett leadják egy az egyben a vegyészmérnöki képzés bizonyos 3.-4. éves tárgyait átnevezve az azt megalapozó tárgyak nélkül persze, és elkezdenek nekik semmi alap nélkül reaktortartály méretezéseket tanítani, rektifikáló méretezés, folyamatmodellezés stb.
    És ez persze minden mérnöki karra igaz, minden elképzelhető kemény részterületből adnak le tárgyakat a PID szabályozótervezéstől, a porleválasztó ciklon méretezésen át, a kereszteződés fázisidőtervkészítésig.
    Olyan ez mintha az adott mérnöki képzést egy téglákból felépített piramisnak tekinted, és a piramis közepéről véletlenszerűen kirántassz egy két téglát és azt odabaszod.
    Nincs az az ember aki előismeretek nélkül képes lenne ennyi mély szaktárgyat felfogni és elsajátítani. Ennek pedig az lett a jó eredménye hogy a bmes képzésben a műszaki menedzserek egy dolgot tanulnak meg igazán... kurvára gátlástalanul csalni és puskázni, vagy totálisan ignorálni bármilyen tudást, hanem eszetlenül bemagolni az összefüggéstelen információkat. És persze soha életükben nem is fognak bármi műszaki dolog iránt érdeklődni, hanem magasról szarnak az egészre. És persze még ezt a folyamatot csak erősíti hogy az oktató meg nem veszi észre hogy mennyire szar az amit csinál és a hallgatók emiatt csalnak ahogy tudnak... ezért ő (az oktató) meg sztereotipiákat alkot és gyűlölni fogja a műsz menedzser hallagtókat, és még szarabbul, még gecibben csinálja a tárgyat. És a körforgás eredményeként tényleg a képzés végére egy olyan embertípus jön ki aki kurvára nem ért igazán semmihez és plusszban minden tudással szemben teljesen közömbös és nem érdekli. A karrierben pedig ambiciózusan áttör mindenen gátlástalanul, elvek, ideák nélkül.
  • Molnibalage
    #201
    Van már 2008 is? Mikor a cégnél először nyitottam meg asszem a 2007-et ellenőriznem kellett, hogy ez tényleg AutoCAD vagy csak én látok rosszul. Én a 2002-es verzión nőttem fel úgymond. 2005-öst láttam utoljára, de már az is csilicsáré volt. Mondjuk az új egész kellemes lett. Az új office is tetszik nekem.

  • Nandusz
    #200
    + fav

    Ezekben dolgozom : Autocad2008, Könyvcalc (az árajánlatok készítéséhez), SAPSPROW (CNC vezérlésű oxy-acetilén és plazma gépek programozása), Gyártás előkészítés és gyártás tervezés (a globális szerkezeti idomacélok és melegen hengerelt lemezek mutatójának kalkulációjával),.
    Mit mondjak még...projektek komplett levezetése, emberek közvetlen irányítása, HATÁRIDŐ betartatása:)
    Ja és nem utcsó sorban nehézvíz ivás hétvégenként
  • Molnibalage
    #199
    Mérnököt mindenhova.
  • uwu
    #198
    És a gyártáshoz is kell mérnök...
    Meg biztos kihagytam még pár dolgot.
  • uwu
    #197
    Ja, még azt elfelejtettem, hogy nem csak a tervezéshez, meg a kivitelezéshez kell mérnök. A fenntartási munkákat is meg kell csinálni valakinek, és az minden területre vonatkozik.
  • uwu
    #196
    A szerkezetesek tartószerkezetekkel foglalkoznak: hidak, épületek, ipari létesítmények; főleg vasbeton, és acélépétésről szól.

    Az infrastruktúra szakirányon foglalkozank: uttal, vasúttal, közművekkel, környezetvédelemmel, vízgazdálkodással, meg mittudomén még mivel.

    A geodéták főleg mérésekkel, és térképekkel foglalkoznak.

    Az itt végzettek igazából tervezőknek valók, de lehet menni kivitel szakirányra is, úgy elég gyorsan építésvezető lehetsz. A geodéták kicsit mások, nekik alapból a terepen a helyük, tudod, mérnek.

  • DarkJedi
    #195
    Mire vagy kíváncsi?
    3. félévtől lehet szakirányt választani: szerkezetépítő, infrastruktúra, és geoinfó szakirány. Aztán ezen belül is lehet később szakosodni.
    Addig azonban van egy csomó törzstárgy ami mindenkinek ugyanaz.
    Itt megtalálod melyikben milyen tantárgyak vannak.
  • bazza
    #194
    bocs, de nekem ezek nem sokat mondanak
  • bardocz
    #193
    Holnap BME nyíltnap,megy valaki valamire?
  • uwu
    #192
    lehetsz szerkezetes, infrás, vagy geodéta
  • bazza
    #191
    Hmm pang a topik :D
    Egy kérdés: a BME Építőmérnöki karának honlapján nem találtam, hogy milyen szakok indulnak rajta. Valaki esetleg tud ebben segíteni? Van esetleg itt építőmérnök?
  • uwu
    #190
    Nem tudom, hogy hol tekinthető meg. BME Út és Vasútépítési Tanszéken csinálták. Én másodkézből hallottam az egészről.
  • dronkZero
    #189
    Nem elvágják, hanem nincsen készen. Nagyon nem midegy.

    De, használhatósági szempontból teljesen.

    Egyébként nyilván én sem úgy gondoltam, hogy ott volt az autópálya már, csak fogtak egy gecinagy ollót, azt' elvágták vele az aszfaltszalagot... :P
  • Molnibalage
    #188
    "A híd, ami után x méterrel elvágják az utat, az nem használható."

    Nem elvágják, hanem nincsen készen. Nagyon nem midegy.

    Más. A SoundPLAN programba egyre jobban belemélyedek. Nagyot ütős dolog. Egyesével tesztelek le benne dolgokat, hogy azt csinálja - amit gondolok. Tegyek be képeket a számításokról? Érdekel valakit? Most pl. egy pisztolylövés szimulációját csináltam meg poénból. Vizsgáltam, hogyha egy betonfal közelében sütik el, akkor hogyan szórja, veri vissza a zajt és hogyan terjed át. 2D/3D irányítottság, emissziós spektrum, elnyelési spektrum, visszaverődés, stb. mind állítható.
    Überbrutál.



  • dronkZero
    #187
    Jó, akkor megéri a teljesen kihasználatlan híd. Legfeljebb megnyitás előtt rögtön felújítással kell kezdeni...

    "Tudod mikor az M0 csak Budafokig volt meg és M5 között akkor 0 forgalma volt a maihoz képest. "

    A szinte 0 és a teljesen 0 közt van némi különbség. Mondom, alapvetően nem hülyeség távlatokban gondolkozni, csak ÍGY faszság. a 2A (illetve már M2) összes hídja és csomópontja 140km/h-ra meg 2x3 sávra van építve, és az teljesen rendben is van. Nem volt rá pénz, az út 2x1 sáv. De legalább használható, és távlatilag bővíthető is.
    A híd, ami után x méterrel elvágják az utat, az nem használható.
  • Molnibalage
    #186
    Ha csak 10 évig nem lesz használva akkor is megéri.

    Tudod mikor az M0 csak Budafokig volt meg és M5 között akkor 0 forgalma volt a maihoz képest. Ez az állapot volt vagy 6-7 évig asszem. Ma már kéne mellé egy másik híd... Ki képes előre látni, hogy milyen forgalom is lesz 15 év múlva egy M6 hídon? Magyarországon mire egy hídból lesz valami az elképzelés után az vagy cirka 5-8 év. Te ezt kivárod? Én inkább nem tenném. Felmerült az M0 háromsávosra bővítése. Csak mire megcsinálják már szitne 4 sáv kéne. Az viszont meg nem megy, mert az utak felüljárómi alatt csak 3 sáv fér el. És akkor még leállósáv sincs...

    A szigeti gerincút is az M0 felé menne, annak is kell felüljáró. Nagyon remélem, hogy úgy építik majd meg (talán 4 év múlva, mikor 2003-ban kellett volna elkezdeni...), hogy figyelembe veszik, hogy alatta bővülhet az M0.
  • dronkZero
    #185
    "Nagyon jó ez az előrelátás."

    Hát, nagyon megmagyarázható ez az előrelátás, de hogy nem _JÓ_, az is biztos. Nyilván van értelme a távlati elképzeléseknek, csak éppen nem úgy, hogy akkor 10 évig _egyáltalán_ nem használjuk. Ha mondjuk épp használva lenne, csak nagyon kihasználatlanul, még az is jobb.

    "A vasút hol tud átmenni a Dunán?"

    Ahol kell. A vasút aztán végképp központosított, és ott van az északi és déli vasúti híd. Máshol nagyon nem is kell, de Komáromnál, meg Bajánál is van vasúti dunahíd. Azért a vasút nem olyan, hogy gondol egyet, és keresztezni akarja a Dunát hirtelen.

    "A 4-es metró ellen bezzeg nem nagyon ágál senki pedig annál kapitálisabb elk*rást keveset látott a világ..."

    Hova már? Évekig ment a rinya 4esmetró ügyben, mennyit szeretnél még? Én már unom, őszintén.

    "- Az alagutat milyen tempóval fúrják már? A Csalagút egyes részeit '1980-es években 250-300 m/nap sebességgel fúrták."

    Hát őőő... Izé. Szóval sziklát fúrni úgy, hogy van felette egy hegy, nem olyan nagy mutatvány. Ezzel szemben agyagos-homokos-szemetes-százféle különböző rétegződésű talajban fúrni, hogy közben egy város van felette... Nem annyira egyszerű.

    Az állomások azért (is) lassúak, mert építés közben még terveztetnek ezt-azt hozzá. Ideiglenes falakat, rámpát, anyámkínját, amit "elfelejtettek" időben megterveztetni...
  • Molnibalage
    #184
    Hol tekinthető meg az a lista?
    ----

    "Tiszta szégyen az egész, és nem tehetünk semmit."

    Ilyenkor kicsit kibújik belőlem a radikális énem. De. Jól megagyalni mindet és ezavarni az országból, állampolgárságtól megfosztani őket. Boldogítsanak mást...
  • uwu
    #183
    Jobb helyeken úgy szokás, hogy megcsinálják amibe belefognak.
    Itt is csinálunk kicsit, meg ott is, és 100 év múlva kész is.
    Egyébként én úgy tudom, hogy azért nincs út az acélhidakhoz, mert azok nem betonból vannak... nehogymár legyen valami amit acélból csinálnak és jó. Egyeseknek ez az érdekük. A kőröshegyi is ugyanez a móka, csak ellentétes a helyzet. A vasbetonosok túlzásba vitték a lobbizást, és ez káros.

    A 4-es metróról meg jobb nem is beszélni, minden műszaki ember tudja, hogy miről van szó. Tiszta szégyen az egész, és nem tehetünk semmit.
    Készült tanulmánya metróra pazarolt források felhasználásáról. 15 lehetőséget vizsgáltak a források felhasználására, a metró az utolsó volt a sorban, mégis az kellett, no comment.
  • Molnibalage
    #182
    "A másik két híd forgalma túl sokára fogja elérni azt a forgalmat amire tervezték."

    Na de el fogja érni! A kis hidet épíesz akkor meg bővítesz utólag? Nem. Építesz újat? Miből? Nagyon jó ez az előrelátás. Bp. körüli forgalom is akkorát nőtt 15 év alatt amit senki sem látott előre. Ezért is olyan szar az M0 amilyen...
    ---

    "Hiába megy át az autópálya a hídon, ha a többi rész nincs kiépítve."

    Ki lesz. Pont. Innentől fogva felesleges azzal érvelni, hogy nem kell. A projekt többi része időben eltolódva valósul meg. No offens, de minden híd ami a Dunán van az nélkülözhetetlen.. Az a hídsűrűság ami itthon vagy eszerűen szánalmas. A vasút hol tud átmenni a Dunán? Eh..
    ---

    "Ezek a hidak kellenek, csak nem így."

    Köröshegyire talán igaz, az újvárosira szerintem nem.

    A 4-es metró ellen bezzeg nem nagyon ágál senki pedig annál kapitálisabb elk*rást keveset látott a világ...

    - Miért olyan lassan épülnek az állomások? Fel nem fogom. Mit gatyáznak? Más beruhzásáokkal összevetve amit láttam az országban egyszerűen szánalmas.

    - Az alagutat milyen tempóval fúrják már? A Csalagút egyes részeit '1980-es években 250-300 m/nap sebességgel fúrták. Ennek még az 1/10-ét sem éri el a 4-es metró! Világosítson már fel egy építő/építész, hogy ez mitől van? Egyszerűen képtelen vagyok felfogni, hogy műszakilag mi indokolja ezt.
  • uwu
    #181
    A kőröshegyi hidat nem betonból kelllett volna csinálni. Hamarabb kész lett volna és olcsóbb lett volna.

    A másik két híd forgalma túl sokára fogja elérni azt a forgalmat amire tervezték. Hiába megy át az autópálya a hídon, ha a többi rész nincs kiépítve.

    Ezek a hidak kellenek, csak nem így.
  • Molnibalage
    #180
    A szekszárdi híd valóban nem vezet nagyon sehova (egyesek szerint). A dunaújvárosival mi a bajod? Az autópálya forgalma megy majd át rajta. Jelenleg az nincs kész, de attól még nagyon jó, hogy ott van az a híd már most is.

    A Kőröshegyi híd szintén érdekes. Környezetvédelmi szempontból nem rossz, mert azért ott elég masszív domokat kéne megmászni a kaminoknak és egy vögylbe rekedne a szmog egy része. Most simán átgrurulnak felette a monstrumok. Inkább neccesnek nevezném, mint teljesen feleslegesenk. Persze az M6 alagút az már más tészta...
    ----


    "A probléma ott kezdődik, amikor olyan dolgokba szólnak bele nem műszaki emberek, amit tisztán műszaki szempontok alapján kéne vizsgálni, és ilyanből elég sok van."

    Lásd Zengő radar..
  • uwu
    #179
    Szerintem nincs gond, amíg a szekemberek a saját területükön hoznak döntéseket, akármilyen szakemberről is legyen szó.
    A probléma ott kezdődik, amikor olyan dolgokba szólnak bele nem műszaki emberek, amit tisztán műszaki szempontok alapján kéne vizsgálni, és ilyanből elég sok van.

    Az ilyeneknek vannak olyan súlyos következményei, hogy Kőröshegyre egy méregdrága monstrumot sikerült építeni a megfelelő szerkezet helyett, és a Dunán értelmetlenné válik a Dunaújvárosi és a Szekszárdi hidak létezése.

    Ha bizonyos cégek szempontjából vizsgáljuk az ügyeket, nekik gazdaságilag indokoltak ezek a baromságok, mert nagyot szakítanak, és nem vonja senki felelősségre a döntéshozókat a mérhetetlen károk okozása miatt, amit az egész ország nyög.
  • BaliBoy
    #178
    Sajnos ez nem azok közé tartozik. (Én is a tv-nél dolgozom.)
  • Bucser
    #177
    Anekdota szaga van... (ilyenekkel tele van minden iparág...)

  • Molnibalage
    #176
  • BaliBoy
    #175
    Még egy sztori eszembe jutott a menedzserek értelmi képességéről. A tv-ben kitalálták, hogy spórolni kell. Elővették a papírkájukat és elkezdték nézegetni, hogy melyik stúdióban, hány óra műsor készül. Ezek olyan emberek akik életükben nem jártak még a stúdióknál. Észrevették, hogy a 3as stúdióban naponta csak 1-1,5 óra műsor készül. Egyből jött az okoskodás, hogy hát ez nem gazdaságos, zárjuk be. Csak az idióták azt nem tudták, hogy a 3-as stúdió a híradó stúdiója.
  • BaliBoy
    #174
    Hát ha a keletiről kell nyilatkoznom akkor nem kell megkérdeznem, csak látnom. Jelzem 4 éve vagyok kolis! Én keletist tanulni még nem láttam! Vagy nagyon elvétve. De a buli az ivás a hét mindennapján megy! Ez így igaz ahogy mondom. Biztos van olyan is ahol megdöglenek a tanulásban. PL. Debrecenben a gimnázium végégig kitűnő tanuló uncsitesóm kibukott a DE közgáz szakáról. De a helyzet az, hogy ilyen sulikból van kevesebb.
  • Bucser
    #173
    ahham.... Erről azért kérdezz meg előbb közgázosokat.
  • Bucser
    #172
    Akkor idióta a tanár vagy tölteléktárgyként volt ott a menedzsment.
  • Bucser
    #171
    Az olyan mérnökökből akik használhatatlanok. BME-t elég kevesen végzik el minden évben. És az a pár fecske nem csinál nyarat, mikor ezrével lenne rájuk szükség minden évben (hasonló minőségben).