850
Gépész-, vegyész, építő-, építész-, informatikai, stb. mérnöki munkák itthon a nagyvilágban.
  • bardocz
    #250
    Itt a videó,ezt találtam hirtelen.Ilyesmi volt ott is.
  • Molnibalage
    #249
    Na, ezt megnézném én is!
  • bardocz
    #248
    Először valami absztrakt animációnak nézett ki,aztán egyszercsak kialakult a kristályrács,és ilyen hatszögekből álló rács alakult ki.Érdekes volt.
    Mutattak még szilikont is,ahogy "zizeg",ha elég lenne a gép a programhoz még megnéznék pár más dolgot is.Olvadások,fagyások,ilyenek.Kirajzolta a hidrogénhidakat is.
  • Molnibalage
    #247
    Na ez azért érdekes, mert a fagyás mechanizmusa még ma sincs teljesen megértve (tudtommal) és azt sem, hogy miért az a X db kristályosodási formája van a jégnek.
  • dronkZero
    #246
    Ez egy általános terv, tanulmány és engedélyezési fázishoz ennyi kell. Fő méretek, minden fontos dolog ábrázolva, általános információk.

    Ha kiviteli tervet csinálunk, akkor ezen felül kell még úgy 30 részletrajz: kitűzési, zsaluzási terv, vasalási tervek minden elemre, előregyártott elemek gyártmányterve, vezetőkorlátok gyártmányterve, műszaki leírás, statikai számítás, ilyesmi...
  • bardocz
    #245
    Ma BME-n mutattak ábrákat molekulákról,hogy hogyan mozognak(pl víz fagyása,párolgása)Ezt milyen programmal csinálják?
  • Molnibalage
    #244
    Tehát csak a főbb teherviselő elemek vannak bene?
  • Molnibalage
    #243
    Hát ez gyönyrű, bár alig értek belőle valamit... :(
  • uwu
    #242
    Hát hidat szerintem képtelenség 3D-ben rajzolni olyan részletesen, ahogy azt kell. Illetve lehet, de biztos, hogy nem éri meg.
    Szoktunk csinálni 3D-s végeselemes statikai modellt, de az egy lebutított geometria, sokkal primitívebb mint a hídterv.
  • dronkZero
    #241
    10 megnézés erejéig itt egy terv PDF-ben. (Nem tökölök most ingyenes tárhellyel)
    Toldacuccot...
    Szal ennyi, nem szarozunk 3Dvel, tényleg _sokkal_ lassabb.
  • immovable
    #240
    a leghasznosabb az lenne ha ezeket a rajzprogikat gondolattal lehetne irányítani. sokkal gyorsabban menne :D sokszor előre járok 3-4 lépéssel mint ahogy a kezem jár, így sokszor hibázok is :)
  • immovable
    #239
    hát biztos megrajzolják minden aspektusából, de csak 2D-ben :)
  • Borg
    #238
    Mi is 50%-ban AutoCad 2D-ben tervezünk, a másik fele meg TopSolid 3D. Egyszerűen a termelékenység miatt. BÁR ma már nem gondolom, hogy a 3D-ben tervezés annyival lassabb lenne.
    Csak furcsállottam, hogy azért egy hidat 2D-ben... :D
  • immovable
    #237
    mi is 2D-ben rajzolunk. igaz épületgépészetben nem igazán hiányzik a 3D, bár légtechnikánál néha jó lenne.
  • Borg
    #236
    Mármint te 2d-ben rajzolod a dolgokat, vagy mi?
  • dronkZero
    #235
    Aha, hát biztos jó, csak úgy ránézésre totál más a célja, mint amire mi használjuk az AutoCADet... Asszem egy hidat, meg az 50 méteres környezetét már nem olyan praktikus így. Jó lenne, de azt kb 10x annyi idő 3Dben rajzolni, és annyira nem lennék vele előrébb...
  • Borg
    #234
    Topsolidban is szinte teljesen automatikus a draft készítés, pár kattintás az egész :)
    Félmetszetek, nézetek, méretezések, tűrések, vonaltípus mindent be lehet lőni, akár templatebe is, aztán automatikusan csinálja azokat is később.
  • PrasCo
    #233
    Én az AutoCAD-et csak addig nyomtam, amíg a tárgyamat le nem tettem. =) Azóta Inventor, SolidEdge (kíváncsi is vagyok, Siemensék mit alkottak az ST-vel), illetve előbb-utóbb rá akarok nézni a Pro/E-re. Ez persze azzal jár, hogy ACAD-ből rutinom = 0. Ami "nem túl jó", de hát idő, idő, idő... =\
    Bár most előkaparom újra, mert a jelenlegi feladatomhoz jobban passzol.
  • dronkZero
    #232
    Ez tényleg olyan, hogy rászánod magad, és megcsinálod. Nem nagyon kell trükközni: nézetablak, beállítod mit mutasson, milyen méretarányban, egymás mellé pakolod őket, dobsz rájuk keretet meg pecsétet, és ugyanúgy belövöd nyomtatásra, mint modelltérben.
    A kottákat kell átszabni, mert modelltérben ugye a primary unit scale változik a különböző léptékek közt és a mérete ugyanolyan mindnek, itt meg a primary unit scale egységesen 1, és a kották méretét kell belőni a különböző léptékekhez.
    Vonalstílusokat kell még jól beállítgatni, én 1-es scale-t szoktam beadni mindenre, úgy papírtérben jó, modellben meg összefolyik. Ezek szerint van erre jobb módszer is.
    Ha elforgatva kell a modelltér, akkor csinálsz egy UCS-ot megfelelően beforgatott koordinátarendszerrel, papírtérben meg a plan parancs beforgatja a nézetablakot az UCS-ra.
    Kb ennyit kell tudni, a többi gyakorlat kérdése.
  • immovable
    #231
    értem. majd ha lesz időm próbálgatom. azért thx.
  • uwu
    #230
    Sajnos ilyet nem tudok.
    Mindíg van a layout-ban egy nézetablak automatikusan, állítsd be azt olyanra amilyenre kell, aztán azt lehet másolgatni, meg módosítani.
  • immovable
    #229
    erről nem tudsz egy tutoriált mutatni valahol?
    kaptam már ilyen rajzokat, de én nem tudom megcsinálni.
    amúgy én mindent model-térben csinálok, ott is vannak keretezve, stb.
  • uwu
    #228
    Részemről modelltérben rajzolok, a papírtérbe gyűjtöm össze az ábrákat nézetablakonként, így nem gond az eltérő lépték.
    Csak a pecsétet, meg az acélkimutatást szoktam papíertérre rakni.
  • uwu
    #227
    Mi a baj a vonaltipossal papírtérben?
    psltscale legyen 0, és minden nézetben úgy látszik a vonal mint modalltérben.
    Hátrány, hogy minden méretarányhoz külön scale kell, de ha már tudod, hogy melyikhez mi tartozik, nem gond.
  • Molnibalage
    #226
    Papírtérben rajzolni? Ilyet még nem is halottam (vagy csak keverem a kettőt).
  • immovable
    #225
    mi nem álltunk át. sőt nem is tudom igazán hogy kell használni. csak model-térben dolgoztam eddig.
  • Borg
    #224
    Ebből a szempontból az autocad egy rakás szar :)

    A TopSolid pl iszonyat nagy előrelépés, csak annak a sketcherét elég nehéz megszokni. Viszont utána nagyon hatékony.
  • dronkZero
    #223
    Idén álltunk át kínkeservesen papírtérre. Annyira nem jó. Amennyivel jobb 1:1-ben rajzolni, annyival nagyobb szívás van a vonalstílusokkal meg a szüttyögős szar lassú papírtérrel...
  • immovable
    #222
    újabb kérdés :) model térben dolgoztok?
  • dronkZero
    #221
    Én jobban szeretem jobb gombon a time-sensitive cuccot, hogy rövid klikk ismétli az előző parancsot, hosszú meg a jobb-gombos menüt.

    Én is most kurva lassan rajzolok, mert a kedves rendszergazdánk képtelen volt beüzemelni a gépemre ezt a Nostromo cuccost... Én meg már teljesen ráfüggtem, hiányzik a tenyerem alól az íve. :)
  • immovable
    #220
    nem kell l+space sem :) beállítod, hogy az egér jobb gombja az enter(space) és kész is ;)

    én billentyűt használok. csak úgy, hogy az acad.pgp fájlban átírtam a parancsokat, lerövidítettem őket egy max két betűre, az egeret meg beállítottam ahogy mondtam. ennek egy hátránya van, ha beültetnek egy CAD elé akkor vagy engedik átírni az adott fájlt és hagynak dolgozni, vagy olyan lassan fogom csinálni mint egy kezdő, mert az ikonokat nem is ismerem :D
  • uwu
    #219
    Hát ja, ez azért már hatékony.
  • dronkZero
    #218
    Én nem győzöm reklámozni ezt:


    Azt hitték FPS-ekhez csináltak kontrollert, pedig igazából AutoCADhez. :)
    Olyan 20 billentyűparancs berakva makrókra a különböző gombokra. Szerintem gyorsabb, mint parancssorból. Nem "l"+"space" a vonal, hanem megnyomom az egyik gombot, ami csinál nekem egy "l"+"space" combót. De a "m"+"a"+"t"+"c"+"h"+"p"+"r"+"o"+"p"+"space" is megy gond nélkül. :)
  • uwu
    #217
    Tudom, hogy elvileg gyorsabb billentyűparancsokkal rajzolni, de én általában ikonokat használok, mert volt egy időszak amikor össze-vissza kellett használnom magyar, és angol programot, és ezt szoktam meg.
    Az FPS-es rutinomnak köszönhetően nem rajzolok lassabban a többieknél akik billentyűvel nyomják. Igaz, hogy van pár dolog amit én is használok, de alapvetően ikon.
  • Molnibalage
    #216
    És ez a kivitelezés fázisáig nem derült ki? AZ durva. Amennyire emlékeszem pedig van automamtikus interferencia ellenörző is az ilyen progikban nem?
  • I.C.ram
    #215
    epitomernok alapszak van csak, ha jol tudom. Aztan kb 2.-3. evben lehet szakosodni.

    infra - kozmuvesites, csatornak, stb
    szerkezet - hidak, epuletek, stb.
    geodeta - foldmeres.
  • immovable
    #214
    ikonokat használsz vagy parancssorba írsz és úgy rajzolsz? CAD-ben persze. :) csak kíváncsiskodom. én parancssort használok.
  • I.C.ram
    #213
    Az egesz "kozgosok benak" dolgo onnan jon, hogy 90-es evek kozepetol nagyon felkapott lett a kozgaz szakma. Ezert boldog boldogtalan oda jelentkezett. Ez nagyon felhigitotta az egeszet, sorra nyiltak meg a niemand foiskolak a piaci reseket betomkodve, ahol aztan eleg gyenge volt az oktatas. Ez lehuzta az egesz sakma szinvonalat.

    Mernoknel ez max az infosoknal tortent meg, megnyilt a GDF es tarsai, amik kb semmit nem ernek. Viszont sokkal kisebb mertekben jatszodott le a dolog, mint a kozgazosoknal, ezert nem is lett belole akkora dolog, mint a kozgazos balhebol.
  • I.C.ram
    #212
    Pedig van ralatasom a dologra, mivel jelenleg a BME es a BCE hallgatoja is vagyok.
  • uwu
    #211
    Én a 12-es óta ismerem az autcad-et, bár szakközépben még nem vágtam annyira, és mostanra is megálltam egy kényelmes szinten az ismerkedéssel, de az a tapasztalatom, hogy minél újabb annál jobb. Mindíg van aki szidja az újabb változatokat, de szerintem csak meg kell szokni.