361
  • Kryon
    #41
    az az egyik fő bökkenő, hogy Nap típusú csillagból indult ki, pedig már tudják, a legtöbb csillag vörös törpe, melyeknek 100-milliárd éves élettartama is lehet, ott van ideje az evolúciónak kísérletezgetni...
  • arrakistor
    #40
    na már megint bebüffentett valami ordenáré nagy baromságot egy sábeszdeklis okostojás ...
  • Tower Guard
    #39
    Mármint addig hogy ilyen intelligenciát kisajátítsunk
  • Tower Guard
    #38
    Hát igen csak valahogy elkéne élni addig:), de olyan apró dolgok elegek ide hogy ez ne menjen végbe, pl. egy 3.vh ami lassan a közeljövőben szinte több mint valószínű hogy be is fog következni , mindenki dobálja az atomot a másikra és egyszercsak hopp, vége a mi kis bolygónknak velünk együtt
  • valamit
    #37
    1. Ahogy már előttem is mondták 1 milliárd év elég sok, még biológiai értelemben se jelentéktelen, de civilizációs (vegyük a mienket 10 ezer évesnek mondjuk, ebből százezer lenne a milliárd) értelemben meg aztán eszméletlenül

    2. A galaxisok, azok csillagjainak és azok bolygóinak és azok holdjainak száma még sokkal nagyobb szám, mint a fentebb említett

    3. Elképzelhető az is, hogy valakik egyszer (aki talán már évmilliárdok óta nem is léteznek) már eljutottak oda, hogy az életet valamilyen formában terjesztik. Akár a sajátjaikat telepítik tovább bolygóról bolygóra, akár csak olyan módon, hogy finoman belenyúlva bizonyos fajta bolygók folyamataiba, abban idővel létrejöjjön az élet és az evolúció mikéntjétől egyszer talán az értelmes élet is. Az ilyen szintű technikai fejlettségre nekünk lenne vagy cirka 1 milliárd évünk, ami simán elég is lehet, már amennyiben töretlen ez alatt a technikai fejlődésünk.
  • Tower Guard
    #36
    Hát de hogy a szavaidat idézzem " hogy a retkes faszomba" tudod hogy ez nem így van? egyébként ezzel arra céloztam hogy valaki akkormondogasson ilyeneket ha már nem csak a közelünkben lévő bolygókra számít ki ilyen valószínűséghülyeséget( (Martouf-nak teljesen igaza van nem a matek szemszögéből kéne ezt megközelíteni) hanem pármilliárd bolygóra találjon olyan feltételezést hogy ott titra nincs vagy van élet
  • julius666
    #35
    "ezeknek a feltételezésnek semmi alapja mivel ez az egész univerzum egyenlőre számunkra végtelen mert nemtudták még meglátni a végét"

    Mégis hogy a retkes faszomba látták volna meg a végét elmondanád??? Ha véges az Univerzum, és nem magába záródik, akkor ponthogy nem látsz a legtávolabbi csillag után semmit, csak feketeséget.
    Na abban keresgéljed te a végét az univerzumnak
    Ráadásul ha jól tudom a Hubble-lel sikerült olyan messzi galaxisokat lekapni, amik valószínűleg a legtávolabbiak (legalábbis abban az irányban)
  • Martouf
    #34
    Ez történik, ha egy ilyen bonyolult kérdést kizárólag egy tudomány - jelen esetben a matematika - szemszögéből próbálnak megközelíteni.
    Jön egy okos ember, aki leült osztani-szorozni, majd pusztán valószínűség-számítások alapján kinyilatkoztatja a tutit, hogy egyedül vagyunk, és kész csoda, hogy rengeteg borzasztóan valószínűtlen véletlen folytán mégis kifejlődtünk, és ilyesmiken gondolkodhatunk.
    Matematikusunk csak azt felejtette el, hogy az evolúció nem matematikai valószínűség alapján alkult, hanem élőlények "bonyolították le", bennük pedig néhány egyszerű, de erős késztetés: az életbenmaradásé és a fajfenntartásé. Az egyre fejlettebb, már idegrendszerrel rendelkező, egyre intelligensebb élőlények
    pedig egyre többet tudnak megtenni fenti céljaik érdekében, egyre jobban alkalmazkodnak, stb - az evolúció pedig egyre gyorsul. Tehát ha valahol kialakukhatott egysejtű élet, és a környezeti feltételek továbbra is adottak maradnak a fejlődéshez, ott szükségképpen előbb-utóbb intelligens életformáknak is ki kell alakulniuk. A kritikus evolűciós ugrások szükségképpen létre fognak jönni. Ezért aztán egy pár valószínűséget ki is lehet hagyni a számításból.

    "már nincs sok időnk ezen a bolygón"

    Ahogy már többen említették, 1.000.000.000 év iszonyú hosszú idő. Ha jól tévedek , a szárazföldeket is csak négyszázmillió éve hódította meg az élet, nem beszélve arról, hogy az emberiség történetéből is csak kb. az utolsó ezer évet ismerjük igazán, Kr.e. 4000 meg már "történelem előtti időnek" számít. Hát mit akarunk mi azzal a "csak egymilliárd évvel"?
  • ziipp
    #33
    Ilyet senki sem mondott. Max. azt, hogy nagyon kicsi az esélye. De egyenlőre mi vagyunk az egyetlen ismert értelmes civilzáció. Persze lehet, hogy igazából az Bush kutyája irányít mindent, csak olyan okosan csinálja, hogy ne vegyük észre. :b
  • julius666
    #32
    Szerintem a figurának igaza van. Gondoljatokj bele, annak mennyi alapból az esélye, hogy egy föld típusú bolygó kialakuljon. Számít maga a csillag, a bolygó mérete/összetevőinek aránya, a távolsága a csillagtól (nézzétek meg, a vénuszt és a marsot, relative nem nagy a távolságkülönbég), a pályája, a tengelye, az adott naprendszer miensége (mennyi aszteroida/üstökös csapódik be), van-e holdja. Abból a százmilliárd csillagból (asszem ennyi van a galaxisunkban-javítsatok ki, ha tévedek) jó ha találsz mondjuk párszázat ami megfelel. És az élet kialakulása sem feltétlenül szükségszerű az ilyen bolygókon, az meg hogy oda jut, hogy aztán az emberhez hasonlóan intelligens lények keletkezzenek, szóval... inkább tennék a lottóra
    Persze ez csak akkor igaz, ha a földi élethez hasonló után kutatunk. Másféléről azonban nem sok tudomásunk van.
  • Tower Guard
    #31
    Az meg a másik hogy lehet hogy egy szerencsétlen idegen élőlény vagy akármi nem épp a Föld körülményeit igénybe véve tud élni, hanem pl. nincs is szüksége oxigénre, a nagy hőfokban vagy épp a hidegben tud élni. Mindig mindenki a Földből indul ki. Nagyon kevesek vagyunk mi még ehhez hogy megtudjunk ilyeneket határozni
  • nickwearby
    #30
    "A Föld napjai meg vannak számlálva: körülbelül egymilliárd év múlva a Nap
    növekedni kezd, forróbbá és fényesebbé válik, ellehetetlenítve az életet."


    Valamiért nagyon biztosak benne, hogy az emberiség addig fenn is marad.....
  • Tower Guard
    #29
    Egyáltalán nem csak a címet olvastam el, de ezeknek a feltételezésnek semmi alapja mivel ez az egész univerzum egyenlőre számunkra végtelen mert nemtudták még meglátni a végét és mi csak egy kis szaros porszem vagyunk az egészben, tehát nekem egy matematikai VALÓSZÍNŰSÉGszámítási modellen alkapuló kutatással meg ilyen ökörségekkel senki ne állítsa azt hogy szinte semmi esélye hogy létezik értelmes lény rajtunk kívűl amíg az univerzumot tetőtöl talpig fel nem térképezte vagy valami hasonló dolgot véghez nem vitt
  • dronkZero
    #28
    Rolika, azt elmeséled nekem, hogy ha nekünk, primitív homo sapiensnek vannak olyan eszközeink/járműveink, amiket radaron nem lehet észlelni, akkor a zufók a kormányokkal való titkos összeesküvéseikre _mi_a_pék_faszáért_jönnének_karácsonyfadíszként_? És úgy egyébként miért kell a díszkivilágítás? Félnek a sötétben?

    Ha erre tudsz nekem értelmes magyarázatot adni, akkor _esetleg_ nem fogok minden ufóösszeesküvés-hívőt élből zubbonyba való elmebetegnek tartani...
  • Balumann
    #27
    Tudnunk kéne, hogy itt hogyan jelent meg az élet. Akkor lehetne következtetni, hogy máshol naggyából mennyi esély van az élet kialakulására... Honnan erednek egyáltalán a szerver anyagok? ^^
  • ziipp
    #26
    Ja, ja ezek a fránya brit tudósok. Én a Heti Hetes nézése közben szoktam velük összefutni. "Brit tudósok bizonyították, hogy kimutatható összefüggés van a viselt fehérnemű színe, és a sexuális teljesítmény között." ;D
  • ziipp
    #25
    Nézzétek meg a belinkelt videómat! Please! Nem bitefight, vagy gladiátor - nyugi. :D
  • dronkZero
    #24
    Komolyan kérdezem, hol kell jelentkeznem, hogy brit tudós lehessek? De tényleg, levegőbe faszságokat beszéléssel, valóságtól elrugaszkodott alaptalan feltételezések gyártásával, meg teljesen haszontalan kutatásokkal akarok foglalkozni, közben szeretnék kurvasok pénzt keresni, és elvárnám, hogy professzor úrnak szólítsanak.

    Hová küldjem az önéletrajzom?
  • ziipp
    #23
    Elméletben azért el lehet számolgatni, nem? Vagy te sosem nézted még a csillagokat? Ha végtelenként kezeljük az univerzumot, akkor biztosan van máshol is értelmes élet. Kivéve ha... :> Ez az egész "direk" ilyen tiszavirág szerűen van kódolva... mire ott tartanánk, hogy elhagyjuk a Naprendszert, csillagunk feldagad, és totálban nézhetjük, ahogy a LASTHOPE nevű űrhajónkat is elnyeli a forróság. :b
  • R0sc0
    #22
    lol te is csak a címet olvastad el? ··
  • balee66
    #21
    "A digitális logika mindenhol ugyanaz, legalábbis annak kell lennie."

    Ezt kifejtenéd bővebben, hogy miért is? Tényleg nem értem...


    "Föld napjai meg vannak számlálva: körülbelül egymilliárd év múlva..."

    Örüljünk neki: már "csak" egymilliárd évünk van hátra ezen az uncsi, szürke bolygón :D
  • ziipp
    #20
    Ez az, ami szerintem koránt sem biztos! A matematika a Földön mindenhol ugyanaz, de hogy az egész univerzumban? Persze nem zárható ki, de ha úgy vesszük, ez is csak egy nyelv. Egy tájszólás. :]
  • tomcsa4
    #19
    Én hiszem hogy nem vagyunk egyedül. Nem tudom, de hiszem. Minek kell ide matematikai modell? Ráadásul úgy, hogy fingjuk sicns semmiről? Azt se tudják, mi van naprendszerünkön kívül, hogy világűr véges, vagy végtelen (magába záródik)? És akkor jönnek ilyen blamával, holott vannak fontosabb dolgok, i gaz ezt is érdekes elolvasni azért, de nem adok neki több jelentőséget eg nagy hűhánál.
  • Radi
    #18
    "az mindenképpen biztató, hogy az emberi evolúció ilyen gyorsan ment végbe"
    Tessék már mondani...mihez is viszonyítunk?
  • oneman
    #17
    miért? mi fejltettek és értelmesek vagyunk? :p
  • K Wili
    #16
    szerintem ez az elmélet több okbol sem állja meg a helyét. Egyrészt vörös törpék körül is keringenek föld típusú bolygók amik ha megfelelő közelségben vannak kialakulhat élet rajtuk. egy vörös törpe élettartama pedig a mi napunk élettartamának akár 100 szorosa is lehet, tehát ez az 5 milliárd éves korlát máris nem létezik minden esetben. egy másik hibája szerintem hogy úgy beszél az emberiség kialakulásáról mintha az a Föld életének utolsó éveiben történt volna, miközben a többsejtes szervezetek körülbelül 1milliárd évvel ezelőtt jelentek meg. Ha további 1milliárd évünk van csak fejlődni már az is óriási evolúciós lehetőséget jelent ha belegondolunk az elmúlt egymilliárd évben mekkora fejlődés ment végbe a földi életben. vagy akár csak a 65millió évvel ezelőtti nagy kihalás utáni fejlődésre gondolunk. Az egész bolygó élővilága alapvetően megváltozhat akár 100millió év alatt tehát már ennyi idő elég ahhoz hogy egy ősemlősből gondolkodó emberi lények fejlődjenek ki. Szerintem egyáltalán nem vagyunk egyedül az univerzumban mint értelmes lények ez nagyon egoista és lehetetlen megközelítés ilyen erővel azt is erőltethetnénk hogy a Föld lapos és csak 10 000 éves... ez ilyen szűklátókörű felfogás
  • Epikurosz
    #15
    http://index.hu/tudomany/haw220408/
  • Abu85
    #14
    Alapvetően a matematika lehetne közös nyelv. Ha valamelyik bolygón úgymond értelmes lények élnek és képesseg digitális adás küldésére akkor nagy valószínűséggel a kommunikáció megoldható. A digitális logika mindenhol ugyanaz, legalábbis annak kell lennie.
  • ziipp
    #13
    Egy ideje már figyeljük az univerzumot mindenféle tartományban. SETI-nek hívják a programot. Egy időben nagy divat volt feltenni a gépre, és űrt kutatni. :b Mostanára kezd kifulladni a dolog, és a tudósok kezdenek új, kisebb tejesítmény igényű megoldáson dolgozni.

    Idáig egy értelmes civilizációt ismerünk. Ezek mi vagyunk. ;) Mivel nincs más kiindulópontunk, ezért ha fogadnom kéne, én tuti arra tennék, hogy hozzánk viszonylag hasonló életforma jön létre. Igazából arra lennék kíváncsi, hogy vajon az evolúció egyetemes-e? Pl. embereknek már nem lehet kopoltyúja, mert már egyszer elvetette a rendszer ezt a megoldást. Ha egyetemes, akkor a másik Földön élő emberek is tödővel lélegeznek.

    Az UFO-k pedig eltitkolt fejlesztések. Vegyük a lopakodót repülőgépet. Azt is mikor elkezdték már fejleszteni? 70-es évek vége/80-as évek elejet? És mikor lett publikus? Rá 20 évre. Ha nekik van egy olyan technikájuk, amivel be tudnak fenyíteni bárkit, akkor minek árulnák el? Bár az iraki tudosításokban nem láttam őket. :D
  • ziipp
    #12
    Ugyan már. Köztudott, hogy a dínók a ballib média agyszüleményei. :D

    Ezt a videót tessék megnézni. Almár Iván előadésa a Mindentudás Egyetemében - pont témába vág.
  • roliika
    #11
    Mit nevezünk értelemnek? A kutya nem az mert nem pusztítja a környezetét? Ha valami értelmesebb nálunk, észrevennénk? Durván 10 000 éve létezik értelmes ember...ez semmi..nulla, és már ott tartunk, hogy a Föld élete a tét, más civilizáció aakr találkozni ilyen lényekkel? Vagy csak mutogatnak minket és vizsgálgatnak, hogy hogy lehetünk ilyen idióták?

    Mi lenne az amit értelmesnek vélnénk?
    Észlelnénk rádió jeleket? Mit jelentene? Ha észlelnénk, honnét tudhatjuk hogy valaki küldte..lehet hogy sok zaj is tartalmaz információkat, lehet, hogy nme is ismerjük az átviteli közeget és nem is rádiójel...de legyen az..mit keresnénk? Digitális adást? Analóg adást? Mi van ha olyan szintű a tömörítés hogy nincs ismétlődés és ezért nem vesszük észre...de tegyük fel hogy megleljük...milyen nyelvet használnak? Mert nem angolt ahogy a sci-fikben minden idegen angolul beszél. Erősen kétlem, hogy megértenénk, de most tegyük fel hogy baromira értjük, válaszolni is akarunk, de nyilván nem közelről jött az üzenet, akkor 1-2 vagy 10-20 vagy több évet kell várni a válaszra? Akkor meg mi értelme? Kommunikációra nem alkalmas. Na kb ezért nem találunk rádiójelekkel semmit.

    Leszállna a Parlamant elé 1 UFO?
    Ez USA-ban megtörtént bár nem szállt le csak pár fénygömb alakzatban elhúzott a Fehérház fölött. Tájékoztatták is az embereket, hogy ne essenek pánikba, csupán egy szokatlan légköri jelenség szemtanúi voltak.
    Ausztráliában is volt erre példa, ott a hadsereg leplezte, és azt állították, hogy csak ejtőernyős fáklyákat dobtak ki az világított alakzatban..ezzel több gond van..de pl a leg nyilvánvalóbb, hogy egy ejtőernyő 5-6 perc alatt földet ér, ezek fél óráig voltak láthatóak, sokan videóra is vették. Persze ennek sem volt túl nagy visszhangja ma már senkisem foglalkozik vele.

    Itt tartunk ma.
  • Tower Guard
    #7
    Nagyon is igazad van, a saját bolygónkat sem ismerjük még ,azt sem tudjuk itt mik történnek ,de ők már azt feltételezik hogy csak mi vagyunk és kész punktumm
  • Tower Guard
    #6
    Persze, csak mi létezünk az egész univerzumban mi? Haha. Tipikus emberi felfogás, hogy csak mi lehetünk az egyedüli fejlett lények, a VALAKIK
  • roliika
    #5
    Az hogy más civilizáció lakosait nem látjuk naponta, az nekik a kormányoknak és még sokminden másnak köszönhető. Beleértve az elavult és értelmetlen technikákat is belevéve.

    Gondoljunk csak bele..foglamunk nincs, hogy milyen lények élnek itt a Földön a tengerbe, egyszer látunk vizet a Marson ami 1 köpésnyire van, egyszer nem.
    A saját közvetlen környezetünket sem értjük meg.
    Egy csillagköd 1 apró részének 1 bolygólya vagyunk és milliónyi csillagköd létezik. Mit is akarunk? Hogyan? Mikor?
  • Reggaester
    #4
    ^^
  • roliika
    #2
    Van értelmes élet a Földön?
  • gyuri12
    #1
    Próbálok idézni: "Vétek lenne elpocsékolni ilyen kevés emberre[az univerzumot]."
    Szerintem vannak intelligens lények a földieken kívül is, az ember úgyis megpusztul évtizedeken belül, kell lennie másnak is az univerzumban.