361
  • Csaba42
    #241
    Nálad a szövegértelmezés maradt ki, ha jól látom: "De látom, még mindig nem érted, hogy tomcsa4 hová akart kilyukadni.". Meditálj ezen a mondaton, hátha megvilágosodsz (ha segíthetek: szavaként haladj végig rajta), de előtte inkább tedd le az érettségit, professzor úr. Majd szólj, ha egy pici értelmet nyersz abab az üres kobakodba, és nem csak a tudósok feltételezéseit szajkózod, absztrakciónak kikiáltva, de eközben tényként tálcán nyújtva.

    "Az első bekezdésed nem kommentálom"
    Én meg ezt a hozzáállást nem kommentálom, szánalmas de nagyon. Ráadásul akkor a nézeteid szerint aki fehért mond fekete helyett, az mind alacsonyabb intelligenciájú, mint aki feketét mond? LOL, egyébként erre nemrég volt egy frappáns válasz itt.
  • 59th LeFty
    #240
    Nem teljesen, de ezt is láttam, no ez egy valamire való elmélet :)
    Azért köszi a linket!
  • Epikurosz
    #239
    Azért el ne hidd magad kedves Kék Gén! Még kiderül, hogy te vagy a Kök Kán. :-)

    Hogy a kibaßott francba nem lehet veled megértetni már egyszer (és mindenkorra), hogy a piac, meg a profit, meg a gazdasági szemlélet nem lehet perdöntő ultima ratio?
    Szerintem egy nyaláb fűzfavessző kellene, és addig verni vele a feneked, amíg megérted ezt. Mert ugyanis magas az ingerküszöböd, és különben nem hat rád. Ez az egyik. A másik meg, amellett, hogy nem vagy hülye, annyira szájbarágósan és aprólékosan elmagyarázgatod itt a dolgokat, hogy a gyanútlan szende naív kiskorú fórumozókat megtéveszted.

    Mondok neked 2 példát:
    Az egyik mai, most pottyantott nekem valamelyik hírügynökség. Arról szól, hogy USA - az az annyira ócsárolt USA! - beszólt Thabo Mbekinek (na, ki tudtad mondani?), hogy ne rakodják ki és ne engedjék Zimbabwébe (Rhodésiába) továbbítanai - figyelj! - egy hajórakomány kínai fegyverszállítmányt.
    Mert az a rohadt disznó Mugabe elveszíti hamarosan a diktátorságát, és
    fegyvereket rendelt attól a bazi marha Kínától (haragszom rájuk, de erről később), hogy leverje az esetleges tiltakozásokat. (Ez a Mugabe pont olyan, mint gyurcsány, azzal a különbséggel, hogy ez utóbbi jómadár Izraelből rendelt vízágyút meg egyéb népelnyomó eszközt).

    Namármost a te logikád szerint itt semmi gond: van kereslet, van kínálat, a kettő összetalálkozik, és pörög a piac.

    Emlékeztetni szeretnélek, hogy 1993 végén a ruandai hutu kormány azzal kezdte a népirtást, hogy fegyvereket rendelt külföldről. Amikor meg nem akartak lőfegyvereket neki eladni, akkor bozótvágó késeket vettek. (Amúgy a fegyverszállítmányok Izraelből, Albániából stb. mentek, de most nem ezen van a lényeg).

    Légy szíves szedd össze magad, ill. az erkölcsöd, if any!
  • physis
    #238
    BOcsánat, félreérthetők a százalékadatok. Helyesen: "Ha csak egy picit lett volna lassabb az evolúció: 80%-a lett volna a miénknek, akkor máris kicsúsztunk volna..."

    A cikk másik mondanivalója, úgy tűnik, az, hogy az evolúció nem feltétlenül hoz létre intelligens élet. Még ha úgy is gondoljuk, hogy az eszközöket, gépeket használó ember sikeresen alkalmazkodik, akkor is kérdéses (egy gyakori érvelés szerint), hogy az evolúció feltétlenül megvalósít-e minden lehetséges sikeresen alkalmazkodó életformát. Például Jared Diamond azzal érvel, hogy bár vannak állatok, amelyek próbálkoznak azzal, hogy fák kérge mögül férgeket szedjenek ki, de ezek nagyrésze vagy csak halott fákból képes kiszedni a férgeket, vagy pedig olyan tökéletlenül dolgoznak, hogy sokszor meghiúsul próbálkozásuk. E szempontból, a mi harkályunkhoz hasonlóan ügyes élőlény csak egy van, a harkály, és az sincs mindenütt elterjedve. Az evolúciónak nincsen "szándéka", "célja".

    Nem tudom, hogy igazuk van-e ezeknek az érveknek (pontosabban, elhiszem őket, de azt nem tudom, hogy szabad-e belőlük következtetni arra, hogy az intelligencia ritka és esetleges esemény). Almár István egy korábbi hozzászólásban linkelt előadásában jóval bizakodóbbnak tűnik (linkelem a szöveges változat ide vonatkozó részét), hivatkozik a Földön is ismert konvergens fejlődés jelenségére. Attól még, hogy az ember megjelenéséhez vezető út tele volt olyan eseménnyel, hogy úgy gondolhatnánk: "micsoda szerencse hogy nem bukott el valahol a dolog, sokszor csak hajszálon múlt", attól még lehetséges, hogy egy egész más úton is kialakult volna az értelem.
  • tomcsa4
    #237
    DronkZero: nézd az absztrakt gondolkodás nem egyenlő a baromsággal. Egy régen élt matematikus számolt a végtelennel úgy, mint egy számmal. Ma a mai álláspont szerint a végtelen egy fogalom. Ez még fog alakulni későbbiekben gondolom.

    Másik: ez a matematikus nem szégyenli magát, hogy ilyen baromságokat állít? Egy az hogy a kimeneteleket sem ismeri, ráadásul még mintája sincs. Valótlanba kapaszkodik. Attól hogy valaki tudós, professzor mit tudom én, még nem kellene hadoválnia.

    Pláne ha az a becsült "istentudjamennyi" fényév csak becsült és lehet hogy sok százalékos eltérés van igazából. Az emberek annyira ragaszkodnak a nagy számokhoz, ahhoz, ami megfoghatatlan. Jó kell, mert evvel haladunk előrébb, de a hülyeségeket ki kellene szűrni.

    Julius666 meg gratulálhat magának ahhoz, hogy tudja hogy nem elég csak matematikus szemmel vizsgálni ezt, de ha beledobjuk a képletbe a másik szemléletmódot, matematikai úton meg lehet oldani. Kérdem én: hol vagyunk ehhez? Majd talán ha teljesen feltérképezték magát az embert(!) majd akkor jöhet az idegen lényekel való foglalkozás. Amikor csak a földhöz hasonló bolygókat keresik, mert csak ott leeht élet, ez nekem nem teljesen tudomány. Isten (se) tudja mik lehetnek kint.
  • Magnetic
    #236
    Mégsem vagyunk egyedül
  • Devotus
    #235
    Egyetértek!

    Szegény kisebb rendűségi komplexussal küszködő embereket megnyugtatja, ha ilyen tudományos környezet azt mondja róla, hogy különleges...Egy kérdés, hogy csak én látome-e így, vagy az emberiségnek tényleg az lenne a célja, hogy személyesen leellenőrizze ezeket? Meg minél hamarabb elérjen olyan technikai és szellemi fokra, ahol már nem kell aggódni a Nap miatt, és egymással békében megélünk bárhol, még az űrben is! Nem tudom ki olvasta Szergej Sznyegov: Istenemberek-ét, de én azt tartom az ideális emberiség jövője céloknak. Meg persze Isaac Asimov Második Birodalmát...Ki mit gondol erről? Mert jelenleg szerintem semmi nem ebbe az irányba, hanem a magunk teremtette kihalásba vezet...
    Uff!
  • ziipp
    #234
    Erre gondolsz?
  • ziipp
    #233
    > "A hangnemről meg: "Amilyen az adjon Isten, olyan a fogadj Isten"."
    Na igen, de ha valamelyikőtök az elején picit türelmesebb, nem jutunk idáig. Engem ez bosszant. Sokkal normálisabb körülmények között is lehetne vitázni. Sőt, itt már nem is vitatkozás folyik, mert személyeskedés is keveredik a dologba. Az pedig, mint tudjuk, nem döntő érv. :)

    > "Titeket az SG fizet a flémért? Mert akkor én is megkeresem őket ellen félmezek énmeg ésakkor tök jól el leszünk. :DDD"
    Igen. :D

    Lentebb írta valaki, hogy ez a cikk nem mond semmi újat, de arra pont jó, hogy növelje az oldal látogatottságát. Azt hiszem, egyetértek vele. :)
  • 59th LeFty
    #232
    Uff!

    Valaki nálam okosabb világosítson már fel, hogy a gyakorlati tudomány mi hasznát veszi annak, hogy minden második nap jön egy tudós (nem ócsárolni akarom őket, de kb ez van) aki xy munkát végzett élet kialakulásának valószínűsége címmel? Az rendben van, hogy elméleteket gyártunk, de konkrétan az ebben a cikkben szereplő Úriember gyakorlatilag felsorakozott azok népes táborába, akik szerint jó eséllyel nem fogunk ET-ékkel találkozni ebben az életben. Valamelyik nap szinte tökugyanez le volt írva Stephen Hawking tollából. OK, hogy felkapott dolog most a Födhöz hasonló bolygók kutatása, de lehet, ahelyett, hogy mindenki jön a saját teoriájával, - mivel már elég "sokat" tudunk - egyszer le kéne ülni és felállítani valami egységes, nagy elméletet az élet felbukkansának valószínűségét meghatározó alapot. Emlékeim szerint mint ha egyszer (több éve) lett volna már egy hasonló, ott négy alapvető eshetőségről számoltak be, de sajnos azóta nem találom azt a weboldalt :S Ott szépen le volt írva lépésről lépésre mindegyik kiszámítási módja (ami elsőre elég egyszerűnek tűnt) Egyáltalán képesek vagyunk mi minden körülményt egyszerre figyelembe venni?
  • physis
    #231
    Számomra úgy jelent meg a cikk mondanivalójának lényege, hogy ha csak 80%-kal lassabbb lett volna az evolúció üteme a Földön (akár azért, mert kicsit lassabb lett volna az üteme, akár azért, mert néhány nagyobb pech miatt (majmok kihalása) kissé eltolódott volna az első értelmes lény megjelenése), akkor egész egszerűen kicsúsztunk volna az időből, és semmiféle értelem nem jött volna létre.

    Sokáig nem értettem, mit akar mondani a cikk. Megzavart az alábbi mondat: "az intelligens élet viszonylag későn jelent meg a színen. A tudósok elméletei szerint az első életformák 4 milliárd évvel ezelőtt tűntek fel, az emberek pedig mindössze 100 000 éve barangolnak a bolygón". Szerintem ez az állítás önmagában szinte szükségszerű. Nyilván minden frissen megszületett intelligencia azon veszi észre magát, hogy ő "nemrég született". A lényeg tehát ott van inkább, hogy a rendelkezésünre álló pár milliérd év négyötödét elhasználtuk puszta megjelenésünkhöz, tehát ha picit rosszabbul mentek volna a dolgok, akkor nem is lett volna lehetőségünk megszületni.

    Ez lehangolónak tűnik, ha arra vagyunk kiváncsiak: más naprendszereken kialakulhat-e értelem. A cikk szerint elég egy picit is pecheseknek lenniük, hogy kicsússzanak az időből. Hasonló naprendszert és övezetet feltételezve, 20%-kal lehetnek pechesebbek nálunk, jobban nem. A forrósodó Nappal nem sokat tud kezdeni egyetlen számunkra ismert életközösség sem, a technikai civilizáció kivltelével. Bár, mivel a Nap fokozatosan fog melegedni, az evolúció talán mégiscsak tartogathat pár meglepetést e téren, de kétmilliárd év múlva már a víz is el fog párologni a Földről.

    Saját jövőnk szempontjából (számomra) nem tűnik vészenek a dolog, egymilliárd éve bőven elég lesz a felkészüléshez egy már kialakult technikai civilizációnak a melegedő Nap problémájának kezeléséhez, vagy a memeküléshez akár a külső Naprendszer térségeibe, akár még kijjebb.
  • roliika
    #230
    Égy...kéttő..három...görbülj tér! Ákárd én hiszék bénnéd! :DD
  • roliika
    #229
    Titeket az SG fizet a flémért? Mert akkor én is megkeresem őket ellen félmezek énmeg ésakkor tök jól el leszünk. :DDD
  • BlackRose
    #228
    Nem, de... mégis ha valaki megérti akkor már megérte. :)
  • dronkZero
    #227
    Jaj, a végtelent meg pláne ne keverd ide! Ha a 1E+13 kilométer kezelhetetlen, akkor egy olyan matematikai fogalom, hogy végtelen, az pláne meg fogja haladni az értelmi képességeiket...

    A hangnemről meg: "Amilyen az adjon Isten, olyan a fogadj Isten".
  • dronkZero
    #226
    Az első bekezdésed nem kommentálom, szerintem már magában elég jól minősít téged.

    "De látom, még mindig nem érted, hogy tomcsa4 hová akart kilyukadni. Képzeld el azt a trilliószor billió km-t (talán még keveset is mondok, ha űrmértékkel nézzük ezt a távot), és járd végig, de egy yoctomillimétert se hagyj ki belőle! Majd szólj, ha végigértél, én addig lazításképpen megérek pár reinkarnációt."

    Ha nektek csak az a valóságos, amit meg tudtok fogni... hát ti tudjátok. Az emberré válás egy fontos lépése volt az absztrakt gondolkodás képességének kialakulása, nálatok ez úgy tűnik kimaradt... Komolyan, ha neked ez kell hozzá, hogy dolgozni tudj az adatokkal, azon sajnos nem tudok segíteni.
  • ziipp
    #225
    Tomcsának abban igaza van, hogy emberi szemszögből egy fényévnyi távolság tulajdonképp végtelennek is tekinthető. Gondoljunk bele, a fény másodpercenként 300 000 km-t tesz meg. És ez megy előre egy teljes évig. Ha egy teljes ember életen át, a jelenleg fellelhető leggyorsabb járművel sem tudnánk bejárni ezt az utat. Abban viszont nincs igaza, hogy ettől még ne számolhatnánk vele. Ez a jó a matematikában, kinyúl olyan helyekre is, ahová gyakorlatban esélyünk sincs eljutni. A hangnemében meg pláne nincs igaza, bár vitapartnereinek(?) sem. Sajnos jellemző erre a fórumra a lenéző, lereszkedő hangnem, amelynek egyik iskolapéldája Magnetic #223-as kommentje.
  • Csaba42
    #224
    Abban igaza van tomcsa4-nek, hogy a Nagy-Bumm teória elég nagy baromság. Egyrészt nincs alátámasztva (még azt sem tudja senki biztosra, hogy milyen idő a világegyetem!), de sokan tényként kezelik a megtörténtét, másrészt érdekes módon soha senki nem hangoztatja azt, hogy mitől "bummolt" egyet az a szuper sűrű anyag. Persze, csak úgy magától, vagy 'valami' beindította a reakciót. És akkor mi változott, előtte miért nem indult be?

    De látom, még mindig nem érted, hogy tomcsa4 hová akart kilyukadni. Képzeld el azt a trilliószor billió km-t (talán még keveset is mondok, ha űrmértékkel nézzük ezt a távot), és járd végig, de egy yoctomillimétert se hagyj ki belőle! Majd szólj, ha végigértél, én addig lazításképpen megérek pár reinkarnációt.
  • Magnetic
    #223
    Off:

    Komolyan elvárod, hogy megértsék? Bár sikerült kisiskolás szintre levinned a megértési szálat, de félek a felénél belezavarodnak, vagy beleunnak.
    Viszont szép volt
  • Csaba42
    #222
    Nem az anyagán és a formáján volt a hangsúly. :)
  • dronkZero
    #221
    Egyre jobb! :D Mérnökként biztosan semmi közöm a matekhoz... :))))

    Mikor, milyen számokkal dobálóztam egyébként? Kezd érdekelni...
  • dronkZero
    #220
    Ha odafigyeltél volna, akkor most nem beszélnél hülyeséget.
    Ajánlom figyelmedbe #103-at.

    (Megint elkapott a röhögőgörcs, ahogy elolvastam... :D)
  • BlackRose
    #219
    http://news.yahoo.com/s/space/20080422/sc_space/primitivealienlifemayexiststephenhawkingsays
  • JoeYi
    #218
    Érdekes dolog, hogy egy matematikus filozofál az élet esélyeiről, mikor arról is csak halovány sejtések vannak, hogy miként alakult ki az első élőlény.

    Egyébként szerintem az emberiség feladata kéne, hogy legyen az élet terjesztése, ha csak baktérium szinten is, így legalább nem fogunk nyom nélkül eltűnni a világmindenségből :)
  • valamit
    #217
    Egy fényév hosszú vonalzótol az egész bolygó is összecsinálná magát. Feltéve ha mondjuk ez egy egyenes (de akár ha háromszög) fa vonalzó, nem sok fa maradna a Földön, máshol meg amennyire tudjuk ugye ez elég ritkaság, de egy hasonló műanyag vonalzó is brutális paraméterekkel bírna, ha egy 30 centis vonalzót egy fényév hosszra felnagyítanánk, annak a rövidebb oldala is vagy 5-10-ezerszer lefedné a Nap-Föld távolságot, de még a vonalzó éle is lenne vagy 3-5-száz Nap-Föld távolság.
  • ziipp
    #216
    A ránk osztott időt kell kihasználni. Hogy több ezer fényévre innen mi van, egy érdekes kérdés. De sokkal érdekesebb, hogy mi a száma annak a szép csajnak a pultnál. :)
  • ziipp
    #215
    > "Speciel a delfinek mindenfélét "megmentenek", ami sérült, és nem tud úszni. Nem egyszer megfigyelték, ahogy sérült cápákat folyamatosan a víz felett tartottak, amik persze belefulladtak a nagy segítségbe :p"
    Ez durva. :)
  • tomcsa4
    #214
    Elég lenne téged körbevezetni egy kutatólaboratóriumban, ahol mondjuk a chipeket fejlesztik, szerintem az arcod leszakadna az ámulattól. Aztán meg itt csillagászkodsz.
  • tomcsa4
    #213
    Attól hogy te dobálózol itt a nagy számokkal (amiről kb halvány lila fingod sincs) tudásod nuku. Annyira korlátolt vagy öregem. Itt csinálod szerencsétlent, utána meg professzorkodsz.

    Ez a belelépek a szádba meg jah. Kemény vagy, gondolom disszertációd közben jött ki belőled. Bocs Dr. Dr. Dr. dronkZero. Ja és matekhoz kb semmi közöd sincs, de mindegy.
  • Csaba42
    #212
    Fórumvírus fórumvírus!!!! Na, most nyugodtan perelj be!
  • Csaba42
    #211
    Ha odafigyeltél volna, azt akarta mondani, hogy egy fényév olyan hatalmas nagy távolság, hogy ha bárki jelenlévő hatalmas SG-agy mellé tennénk egy ilyen hosszú vonalzót, olyan kicsinek érezné magát mellette, hogy azon nyomban összeszarná magát tőle.
  • Csaba42
    #210
    Jajj, mekkora kuángwàng vagy! Tényleg azt hiszed, te szartad a világot, hogy mindenki csak tőled tud lopni? Einstein cimborád is tőled tanult, vagy csak simán ellopta a relativitás elméleted?
  • dronkZero
    #209
    Idejössz, közlöd, hogy te képtelen vagy felfogni, hogy mekkora egy fényév, és hogy erre a világon senki nem is képes.

    Miután kiröhögjük ezt az ostoba, korlátolt hozzáállást, még elkezdesz kötözködni, személyeskedni.

    Az az egy szerencséd van, hogy ezt interneten keresztül csinálod, nem személyesen. Már beleléptem volna a szádba.
  • tomcsa4
    #208
    Mennyire szánalmas vagy a cimboráiddal együtt. Gondolom az is az intelligencia része, hogy saját magadat cáfolgatod hsz-ről hsz-re. Epikuros meg valami Isten-fóbiában szenvedő retard lehet. Hát igen arctalanul a neten kiélhetitek magatokat doktorok. Ha az intelligencia, amit Ti képviseltek, akkor már régen rossz.
  • Archenemy
    #207
    "itt vannak a delfinek, vadásszuk őket, ők is vadászó lények, minden ami mozog, megesznek, csak az embert nem, sőt, azt akár meg is mentik."

    Ez nem azért van, mert a delfinek rohadt okosak, és rájönnek, hogy az ember fuldoklik, hanem egy ösztön. Az ember szerencséje, hogy ő is levegőt lélegzik, mint a delfinek, ezért a víz felett fenntartás számára ugyanúgy előnyös, mint a delfinek számára.

    Speciel a delfinek mindenfélét "megmentenek", ami sérült, és nem tud úszni. Nem egyszer megfigyelték, ahogy sérült cápákat folyamatosan a víz felett tartottak, amik persze belefulladtak a nagy segítségbe :p
  • dronkZero
    #206
    Mér' 2009? Akkor megelőzlek, levédetem még idén... :P
  • globint
    #205
    去傻瓜的房子
  • roliika
    #204
    Kopirájtolod? Nemér! :DD
  • Epikurosz
    #203
    Nincs rád időm. Kérj időpontot jövő hónapra a titkáromtól, és majd megbeszéljük a követendő gyógyszeres terápiát (nálad ugyanis már csak az segít).
  • Epikurosz
    #202
    hagyd már ezt a kis hülyét, csak lefoglalja az időd. Fórumvírus.

    Figyelem: a "fórumvírus" kifejezést ezennel szerzői jogilag levédem. (c) 2009, Epikurosz, Minden jog fenntartva, a szomszédok is.