18351
ATbanner.jpg
  • Dzsini
    #5158
    ez teljesen nem olyan :) akkor hasonlítana, ha az egyiket azért büntetnék meg, mert övé az iskolák 80%-a...
  • joebacsi
    #5157
    Az ie is sokkal jobban beleillett a vindózba, mint akármi más.
    Magyarázni mindent lehet :)
  • I.C.ram
    #5156
    De most ez kb olyan, hogy van két diák: egy 5-ös átlagú, meg egy 2-es átlagú. Mindkettőt puskázáson kapják, de csak az 5-ös átlagút büntetik meg, mert az jobb tanuló.
  • Dzsini
    #5155
    sehol nincs a részesedése, főleg az EU-ban... ez a per meg el se fog indulni, nincs semmi alapja (nincs monopólium, nincs mivel visszaélni - az, hogy nem engednek köztes layert, az magyarázható biztonsági és teljesítményi indokokkal)
  • Tikal #5154
    Lehet a Microsoftot se kellett volna... én nem örülnék ha úgy indulna az OS X hogy válasszak böngészőt :)
  • I.C.ram
    #5153
    Ideje volt. Nem túl fair, hogy az MS-t lépten-nyomon basztatják, az Apple meg elsunyiskodja az egészet. Az EU-s böngésző per is nevetséges volt az MS ellen. Az OSX-et persze nem basztatták.
  • G_ArchAngel #5152
    Apple lehet szopoagra kerul - link
  • Ability
    #5151
    Akkor végre legalább valamiben egyetértünk. :] A teljesítmény nálam simán jó: szép, gyors, nem akad, teljesen folyamatos, illetve nem igazán terheli a procit. Ubuntu + Chromium v5 dev. A többi ponttal én sosem érveltem. Lehet, hogy ez csak az én személyes problémám, de linux alatt a flashplayer halál lassú tud lenni, egy ugyan ilyen oldal Flashben nálam sokkkkkkal lassabb.

    Az erőfeszítésekről: jQuery-t használ az oldal, könnyen és röviden össze lehet dobni, csak a tartalom nagysága nyújtja meg a fejlesztési időt, de az mindenhol azonos. Azért hangsúlyozom ki ennyire a JS lib-eket, mert már-már AS szintű kényelem van bennük. Megadok egy új CSS tulajdonságot egyetlen sorban, és animálva veszi fel, legyen szó borderről, méretekről, pozícióról, bármiről. Abba az 1-2 sorba belefér az animáció időtartama, típusa, minden tulajdonsága. Az AS is végigment a fejlődés útján, a JS most kezd virágozni.

    Végeredményben: nálam gyorsabb, gördülékenyebb, Flash-hez hasonlóan interaktív. Ami pluszban rájön, hogy mobilokon is működik, az animáció nem lesz annyira folymatos, de nem is fog laggolni miatta a böngésző. Akadálymentesítés szempontjából ideális, sokkal inkább platformfüggetlenebb, és nem szívok a copypaste miatt, vagy ha egy linket a háttérben akarok megnyitni, stb.
  • passatgt
    #5150
    kedvenc flash: http://soytuaire.labuat.com/
    egyik kedvenc js: http://appear.dk/
  • grizzly21
    #5149
    ez kimaradt, nehogy mas tollaval ekeskedjek: a 3d-t nem en csinaltam
  • grizzly21
    #5148
    Ez nagyon tetszik! Profi munka minden szempontbol, ketseg se rola. Ilyeneket meg nyugodtan linkeljetek, mert keves ilyet latok viszont ez tetszik.

    Egy regi munkamra emlekeztet a kezdo kep, amibol aztan semmi nem lett sajnos:
    kitchen


    de ez semmit nem valtoztat azon amit a js-rol irtam, csak mutatja hogy megis lehet benne jo dolgokat irni (nagyobb erofeszitesekkel).
    Amiket a flash-rol negativkent mondtok, itt ugyanugy fellep:
    -rollover
    -teljesitmeny
    -hosszabb toltesek
    stb
  • Ability
    #5147
    gondolom ez az egész oldal egy szar barkács használhatatlan semmi ami közelébe nem ér a hiperszuper flashnek mert bár a flash tényleg jó de a javascript az csak a felugró ablakokra lehet használni hiszen egy szar barkács semmi. :)
  • Ability
    #5146
    joebácsihoz még pluszban: lehet hogy natív programot generál, de attól még mindketten tudjuk, hogy egy kalap szar lenne. Talán még szarabb mintha Flashként futhatna a telón. Keresztfordításoknak nem sok értelmük van, kb mintha C-ben megírnál valamit és ASM-be fordítanád át. Ezzel szokták kiszórni felsőoktatásban a nem odavalókat. Olyan feladatokat adnak fel, ahol tudják a tanárok, hogy keresztfordításban elvérzik a program, a teljesítménye közel sem kielégítő.
  • Ability
    #5145
    Hát akkor most vedd a fejem, de a JS-ben több potenciál van bizonyos téren, mint a Flashben. Hangsúlyozom, bizonyos téren. Az új webes szabványokkal megkapjuk a 3D transzformációt, VGA hardveres gyorsítást, közben fejlesztgetik a nyelvet is, ergó lassan minden megvalósítható lesz benne ami a Flash-ben is, maximum körülményesebben. Játékot mondjuk nem igazán lehetne benne írni, habár a webGL is ígéretesnek tűnik, a Doom-ot már el is készítették, nem is lett szar. :)

    Azért gondolom ezt, mert míg a Flash a saját munkaterületén tökéletesen elboldogul, addig a valós HTML tartalommal nem igazán tud kommunikálni, interaktivitás szempontjából problémásabb a két réteg átjárhatósága. Persze tudom én, meg lehet oldani, de akkor megint a "körülményes" dolgoknál kötünk ki.

    AC-et és JS-t meg keményen össze merem hasonlítani, és kb. egál is. AC fejlettebb, nem kicsit, sokkal. De mi is az az AC? Szintén az objektumok tulajdonságait, viselkedését, interaktivitását szabályozni tudó programnyelv. Legalábbis ez a leggyakoribb felhasználási területe. A szintaxisa még hasonlít is a JS-re, ugyan arra való. Mi az egyetlen különbség? Fejlettebb, kényelmesebb, nagyobb tudású. És hogyan alakult az elmúlt időszakban? Írtak rá csomó külsős lib-et, amit idővel az Adobe szépen belepakolt alapértelmezésben. JS-hez is vannak külső lib-ek, ugyan azt a kényelmet és fejlettséget el lehet érni (!)majdnem(!). Az egyetlen különbség, hogy az egész HTML és a köré épülő szabványok stagnálnak, mostanság van mozgolódás, eddig mindenki fosott a Javascriptre is pl. A JS mondhatni primitív nyelv, de azért lehet abban is keményen programozni, azt is fel lehet használni olyan célokra, ahol nem elég csak úgy elkódolgatni vele.
  • grizzly21
    #5144
    A 3d tamogatas mar regen megvan pluginek segitsegevel lasd unity, plugin nelkul pedig jo ideig nem lesz szerintem.

    A javascriptet azert ne hasonlitsuk az actionscripthez, az elobbi egy egyszeru scriptnyelv: gyengen tipusos, interpretalt, barkacsolasra jo csak.
  • Ability
    #5143
    Canvas nagyon új "találmány", a JS pedig mindig is a web mostohagyereke volt, mostanában kezdik felfedezni a benne rejlő lehetőségeket. A Flash interaktivitás szempontjából verhetetlen, sokkal fejlettebb, nagyon kreatív találmány, csak sok vele a szívás. Legalábbis nálam, ezért nem csípem, és ezért reménykedek, hogy a távolabbi jövőben gatyábarázzák a webes szabványokat. Telóra meg maximum opció formájában várom, de leginkább sehogy sem, nem kell rá.

    Egyébként az Actionscript és egy jó Javascript lib közel egál. Úgyértem az interaktivitás fejleszthetősége szempontjából, mindkettővel könnyű dolgozni és gyorsan megy a munka. Áttörés pedig akkor lesz, amikor minden böngésző támogatni fogja a 3D transzformációkat is + kapnak VGA hardveres gyorsítást. Plusz SVG támogatás.
  • joebacsi
    #5142
    Vannak már fasza üzemanyagcellás akksik, csak horror áron.
    A savas akksikkal meg már eléggé közel karcolják a fizikai határokat.
  • joebacsi
    #5141
    Adaléknak azért hozzátennék pár dolgot:

    1:
    Miben is van megírva jelenleg a világon legtöbb ember által játszott játék?

    2:
    HTML5 vs. flash teljesítmény jelenleg:


    Szemantikai szempontból a html5+css3 persze verhetetlen, de ha kicsit is elvonatkoztatunk a weboldalaktól (a full flash oldalaknak szerintem sincs jövőjük), akkor máris van létjogosultsága a flashnek.

    Dzsobsz jelenlegi messiás imidzsébe most nálam csak egyedül az ront bele, de kurvául, hogy kitiltja a flash cs5 által generált NATÍV iphone, ipad alkalmazásokat.
    Ebből is látszik, hogy ő is tudja, hogy a flash valójában nem a html5 ellenfele, hanem az object c-jé, csak az előbbit hangoztatja, hogy szimpi legyen a hangadó webfejlesztőknél (lásd itt: pyro :P).
  • Tikal #5140
    Csak azt nem értem hogy hol az a sok akksi fejlesztő akik minden félévben bemutatják a csoda akksit amit sose kell feltölteni... már évek óta hallani róluk, de egyik sincs sehol...
  • GregSB
    #5139
    Tetszeni tetszik, de nem ez is volt a kérdés, hanem hogy egy mobilon ez hogy muzsikál. És ez az a kérdés ami sokakat érdekel most. Erich Schmidt gúgli vezér mondta a mostani Mobile World Congress beszédében, hogy 3 év múlva a világon több okostelefont fognak eladni, mint PC-t. A világon a közeljövőben tehát egyre többen fognak mobilokról és táblagépekről netezni, ez a piac most fog igazán csak belendülni és senki nem akar kimaradni belőle.

    Az ilyen telefonokon viszont jelenleg szörnyen muzsikál a flash, még a legújabb Androidos csúcs 1Ghz-es HTC telefonokon is alapból mindenki kikapcsolja, és csak akkor kapcsolja be ha olyan weblapba ütközik ahol muszáj, mert pl egy kulcsfontosságú gombot nem tudna megnyomni...

    Persze a mobil procik folyamatosan fejlődhetnek, simán el tudom képzelni hogy 3 év múlva már 2+ Ghzs procik lesznek az okostelefonokban, de az akksiknál nincs ilyen mértékű fejlődés. Gyász, hogy egy HTC Desire-t vagy iPhonet ha használ az ember (emailezik, elolvassa az RSS feedjeit, zenét hallgat, netezik 3G-n, telefonál) akkor 1 napot is alig bírnak ki - nekem már sikerült egy régebbi iPhone 3G-t csutkára lemeríteni délutánra úgy, hogy reggel indulásnál még 100% töltöttségen volt.

    Mivel a mobil-net piac óriási robbanás előtt áll, nem kell Sherlock Holmesnak lenni ahhoz hogy rájöjjön valaki: a következő években a web-fejlesztéseknek meghatározó része lesz a mobil eszközökre való optimalizálás. Az a kérdés, hogy erre mennyire lesz jó eszköz a Flash a HTML5 + CSS3-al szemben. Az Apple és Microsoft már letette a voksát az utóbbi mellett. A Google volt az egyik első, aki komolyabban kezdte el nyomatni a HTML5-öt, de ők a flash-t is támogatják (nem rég jelentették be hogy beépítik a Chrome OS-be), szóval ők egyenlőre nem határolódnak el egyik megoldástól sem. A net jelenleg második legnagyobb szereplője, a Facebook is használja mindkettőt...

    Érdekes lesz nézni hogy alakulnak a dolgok.
  • Dzsini
    #5138
    szép, elegáns megoldás lehet. balra egy médiavezérlő, jobbra numpad, a becsukott borítóra szintén egy médiavezérlő (az alma köré), hogy csukott állapotban is lehessen ezt-azt állítani.
  • G_ArchAngel #5137
    Az nem nehez, csak vekonynak kell lennie, de ezt mar megoldottak a 'lathatatlan' alukeyboard indikator led-nel is...
    Szvsz az a lenyeg, hogy ne latszodjon semmi, csak Media alatt vilagitsanak a 'gombok' korvonalai egy halvany feher fennyel.
  • GregSB
    #5136
    Eztényleg jó ötlet, és egyáltalán nem megvalósíthatatlan. A mostani MBP-kon is működik a sleep indikátor láthatatlan rése. A kérdés hogy hogy teszik érintés érzékennyé az alufelületet...
  • G_ArchAngel #5135
    [URL=http://arstechnica.com/apple/news/2010/05/apple-combines-touch-laser-etching-for-disappearing-input.ars?comments=1#comments-bar]a Zapple megint kitalalt valamit, ami meg jol is nezhet ki, ha mukodik^^[/URL]
  • Dzsini
    #5134
    ez kétségtelen, de szerintem sokkal egyszerűbb platformtól függően 3-4 különböző teljesítményhez és képernyőhöz szabott CSS file-t feltenni (asztali, ipad/netbook, mobil), mint megírni a flasht ugyanilyen képességűre (vagy akár flashmentes felületre fallback-ként megírni azt is a flash mellett)

    ...azt már meg sem említem, hogy bármilyen oldalnál alapvető elvárás a látássérültek számára használható felület, a képernyőfelolvasók pedig nehezen viselik a flasht, amúgy pedig +1 CSS, ami elrendezi a felületet.
  • grizzly21
    #5133
    ha nem jon be nektek akkor nem jon be, nem foglak tudni meggyozni titeket:)

    A teljesitmenyt tekintve pedig valamit valamiert: a platformfuggetlensegnek ara van, es ne gondolja azt senki, hogy html+css komboval ilyen szintu oldalakat kisebb gepigenyre ossze lehet rakni...soot.
  • GregSB
    #5132
    Én csak a május 1.-i nyertest, a kiluka.ch-t néztem meg. A 3 éves C2D-s laptopomon lassú, szaggat, és visít tőle a processzorom.

    Egy élmény lehet mobilon nézni :D
  • Dzsini
    #5131
    a modern mobilprocesszorok maximum 1 GHz-esek, legjobb esetben az én gépem sebességét hozzák, de inkább lassabbak. Igaz a képernyő is kisebb, de ha nálam szaggat, akkor mobilon is szaggat.
  • grizzly21
    #5130
    ja vagy ugy..hat a pentium az mar a mult korszak zeneje, nem is csodalom hogy szaggat. Egyetertek azzal, hogy ezt a konkret oldalt nem volt a legjobb otlet igy megcsinalni, de meg egyszer mondom nem magat az oldalt linkeltem, hanem a rajta talalhato dijazottakat (jobboldalt a kis thumbnail-ek) erdemes a site of the year/month oldalakat megnezni foleg a fenti awards menuben - ha erdekel
  • Dzsini
    #5129
    4,5 éves, Pentium M (dothan magos) 1,5GHz, 1giga ram - a flashes dolgokon kívül a neten minden tökéletesen használható vele - és azok nagy része is, ha normálisan megírják. Ezt az oldalt nem írták meg normálisan, tényleg teljesen fölöslegesen raktak rá egyáltalán flasht.
  • grizzly21
    #5128

    Nem az oldalt hoztam jo peldanak, hanem az ott levo dijazott oldalakat. Minden nap pontosan 1 oldal kapja meg a dijat (nem kizarolag flash, mar sima html5 is kapott). Ez az egyik, ha nem a legrangosabb web-es dij amit kapni lehet.

    amugy milyen geped van? az en 2 eves laptopomon meg sem rezzen, pedig mac.
  • GregSB
    #5127
    Nálam Win7 32Bit-en Chrome és FF alatt is 1-2 hetente kifagy a flash plugin... Szóval winen se jobb a helyzet.
  • pyrohun #5126
    Ja és egyébként pontosan ez az az oldal, aminek a 99%-ához teljesen felesleges a flash, JS-sel szebben, jobban, gyorsabban, kisebb (fájl)méretben meg lehetne csinálni.
  • pyrohun #5125
    És mennyi ilyen oldal van még...
  • Dzsini
    #5124
    jó minőség... akadozik az egész oldal, nem lehet egyetlen szövegrészt sem kimásolni, minden lenyíló menü teljesen fölöslegesen flash-el van megcsinálva, ebből adódóan álló helyzetben 100%-ra terheli a processzort (Opera és Chrome alatt is), bármelyik aloldalról visszalépve nem jeleníti meg a felső menüt, nem alkalmazkodik a képrenyő (hadd ne mondjam a böngésző) szélességéhez... pont ez az az oldal, ahol tökéletesen fölösleges, rossz és értelmetlen a használata.
  • Ability
    #5123
    Amúgy kell a Flash, kreatív cuccos hatalmas lehetőségekkel. HTML5-öt várom mint a picsa, de nem fogja kiváltani minden téren és nem is kell neki. A flashnek meg van a saját felhasználási területe, szükség is van rá.

    Ettől függetlenül amit leírtál a HTML-ről az bődületes baromság. HTML+CSS nagyjából jól működik mindenhol. IE6 alatt is csak pár körülményes apróság van ami zavaró, pl az PNG alpha channel support. Egyébként egyáltalán nem nehéz pixelpontosra megcsinálni minden böngésző alatt. Nagyobb a baj a DOM + JS kombóval, de arra meg vannak JS lib-ek. Mint ahogy flashben is ActionScript. Egy jó JS lib-bel nem kell foglalkozni a böngészők kompatibilitásával + minden animáció és interaktív dolog könnyen és rövid (1-2 soros) kóddal megvalósítható.

    A probléma inkább a CSS3 és HTML5 váltásnál lesznek, de hát a flashplayernél is szívtunk a váltások miatt eleget. (Legalábbis én)
  • grizzly21
    #5122
    az osx-es teljesitmenyproblemaknal kozrejatszik az apple azzal hogy nem engedi az api-t kihasznalni teljesen..linuxhoz nem tudok mit szolni, sajnalom ha igy van.

    Akarmilyen hihetetlen en tenyleg nem szoktam szivni a flash honlapokkal, igaz csak minosegieket nezek, leginkabb itt:
    http://thefwa.com/
  • Ability
    #5121
    Plusz külön tetszik a "W3c ül a seggén 5 évet" kijelentés. Mióta létezik a flashplayer? Linuxon azóta nem tudták megcsinálni normálisra, még a forkolt szarok is jobban működtek. OSX-en is akadt vele probléma jócskán, bár talán kevesebb. Szóval akkor kinek van nagyobb fasza? :D
  • Ability
    #5120
    OSX-en fagy, beragad a process, leterheli a gépet, böngésző kifagy miatta. Linuxon összeomlik a plugin, a böngészőt nem viszi magával szerencsére. Szintén linuxon akad a fullscreen mód, 64 bit alatt pedig nem mindig akarja érzékelni a kattintást (valamikor egyáltalán nem is sikerül). Illetve geciszar a teljesítménye (de az úgy globál általában mindenhol).

    Soroljam még? Amúgy az új beta flashplayer kezd jó irányba haladni, linux alatt nálam minden probléma megoldódott vele. De attól még irónikus a kijelentésed, mert nincs olyan ember a földön, aki ne szívott volna még a flashplerrel. Bármelyik platformon. Aki tagadja, az hazudik, vagy nem ért hozzá annyira, hogy felismerje a probléma forrását.

    Köszöntem a figyelmet. ;)
  • passatgt
    #5119
    na 10.1-es flashel nem szaggat a youtube-on a 1080p videó 13-as macbookpron:)