18351
ATbanner.jpg
  • Tikal #6318
    Nem, nem hiszem hogy csak az lehet jó, de azt már igen hogy ha senki nem figyel a programok milyenségére akkor valószínűleg több szar lesz...még a jelenleginél is több...

    Egyébként a cydia-s programok jelen vannak appstore-ban, vagy azok mind száműzött programok, ha igen miért?
  • Dzsini
    #6317
    appleblogon volt egy interjúsorozat fejlesztőkkel, ott mondták, hogy beadtak egy programot, elfogadták. Találtak benne egy olyan hibát, ami gyors javítást igényelt, kijavították, a javított változatot pedig többször is visszadobták, mire képesek voltak átengedni - addig meg őket szidták az AppStore-ban, hogy bugos a program.

    Tikal miért feltételezed, hogy amire nem sütik rá az Approved by Apple pecsétet az csak és kizárólag hibás, rossz, és működésképtelen lehet, és rögtön használhatatlanná teszi az eszközt? MacOS-en is CSAK az Apple által írt szoftvert használsz, vagy olyat, ami az Apple Store-ban megvehetsz? És azokban soha egyetlen bug sincs?
  • Pio
    #6316
    Ti is írtátok, hogy van egyfajta követelményrendszer jelenleg, például Te 2-vel lejjebb, #6311-ben. És ez persze így is van lekommunikálva, hogy van egy követelményrendszerük és attól függ, hogy valami az appstore-ban köt-e ki vagy nem.

    Szerintem amúgy nem érdemes a rosszat feltételezni, a többi store is üzleti vállalkozás lenne, azon se vírusok, vackok, telefont rongáló programok terjednének, ott is szűrnék ezeket nyilván és folyamatosan monitoroznák a visszajelzéseket.
  • Dzsini
    #6315
    Ezt a bolt dönti el - ha egy bolt túl sok szemetet árul, oda nem fognak járni vásárolni, ha pedig nincs jó híre, akkor a programok készítői nem fogják oda beadni a programjukat, hogy árusítsák. Lehet olyan bolt, ami - ugyanúgy, mint az Apple - kizárja pl. az erotikus tartalmú szoftvert. Lehet olyan bolt, ahol csak azt lehet kapni, de komoly minőségi feltételeket támaszt. Lehet mondjuk valamilyen cég által szponzorált bolt, ahol az ő designjuk és filozófiájuk a követelmény.

    Fejlesztői oldalról meg - minden bolt más és más százalékot húz le azért, mert terjeszti a programot. Ha én most iOS-re fejlesztek, akkor egy terjesztő van, aki 80%-ot fizet minden eladásból. Ha van egy másik bolt, ami közepesen jól megy, de mondjuk 85%-ot fizet, akkor meggondolom, hogy ott is árusítom a programomat. Ez a fejlesztőket is bátorítja, hiszen ha több boltban is lehet kapni, amit árulok, akkor többen megveszik.
  • Tikal #6314
    Mi az hogy Ti?
  • Pio
    #6313
    Például az opera minit jó sokáig visszadobálták, aztán egyszer csak ki tudja miért beengedték, másnap pedig nyilatkozott az Opera, hogy fúj flash. A fene se tudja, mi állhatott a jóváhagyás hátterében... :)
    De múltkor olvastam valahol egy magyar fejlesztőcsapattal interjút, szótárprogramokat csinálnak és ők is arra panaszkodtak, hogy simán előfordul, hogy valamit visszadobnak, felteszik újra ugyan úgy és akkor meg elfogadják, ami mindenképp arra utal, hogy bár Ti követelményrendszerre hivatkoztok az valójában nem is létezik, vagy legalábbis nem egy olyan objektív, egyértelmű, következetes formában, ahogy azt az ember gondolná, elvárná.
  • Tikal #6312
    Szerintem pont ezt akarják elkerülni, hogy pistike szidja a telefont, mert nem megy ez se meg az se... tényleg valami approved by apple logo kéne..
  • Tikal #6311
    Nem erről van szó, de ha nincs követelmény rendszer akkor az azt is jelenti hogy bármit betehetsz a boltba... bármit...

    Egyébként jó lenne olvasni valahol erről, mégis milyen programokat dob vissza az apple...
  • Dzsini
    #6310
    Szerintem senki sem tenné kötelezővé, hogy más boltokat megnézz, vagy azokból vásárolj. De a választás lehetőségét elvenni a vásárlótól nem illik.

    Aki szeretne, az menjen, vegye meg a kritikán alulit, szívjon vele (vagy vegyen minőségi, jól működő olyan programokat, ami valami miatt nem tetszik az AppStore vizsgálóbizottságának).
    Aki nem szeretne, az használja az AppStoret, ahol a feltételrendszer megvan, és meg kell felelni egy sor olyan követelménynek, amit nem az OS támaszt, hanem néhány személy.
    A "vegyél szoftvert" link a telefonon ugyanúgy az AppStore-ra mutatna, mint ahogy másik telefonon az Android Marketre. De miért ne mehetnék másik boltba, ha nem lehet kapni azt, amit keresek?
  • Pio
    #6309
    Én nem értem amúgy, hogy miért kell azt hinni, hogy azzal, hogy valami nem ennyire diktatórikus egyből igénytelen lesz, fos lesz, akadozni fog, tönkremegy. Miért érzik így az emberek? Nézzenek kicsit körül. Akár az Apple háza táján, ott az osx, azt töltesz le rá, amit akarsz mégis szuperül működik.
    Erre mondtam azt, hogy ezek az Apple nagy "Mert csak.."-jai, amikhez legyártja a körítést, a dumát, de szerintem teljesen érezhető, hogy az egész mese habbal, anyagi érdekek és fejlesztési problémák levédései húzódnak a háttérben, semmi egyéb.
  • Tikal #6308
    Ha lehetne máshol is árusítani, akkor a feltételrendszer gondolom kikerülnie az Apple kezéből, nem? Pl rögtön jöhetne a poresz :) Aztán jönne a sok kritikán aluli program, így is elég sok van, ha senki nem ellenőrizné ezeket akkor lehet a hajamat tépném mikor már a harmadik szar lefagyós programot törlöm...
    Szerintem érthető hogy ezt nem akarják, meg persze ott az üzleti oldala is.
  • Dzsini
    #6307
    Nem baj, hogy feltételrendszert állít az Apple. Az baj, hogy senki másnak nem engedi, hogy állítson saját feltételeket, és esetleg áruljon programokat, legálisan. Ha MacOS-re is csak az általuk engedélyezett, megvizsgált programokat lehetnek feltelepíteni mi lenne a reakció? Soha nem indult volna be pl. egy Steam, mert csak ők árusíthatnak hozzá szoftvert?

    Ha egy másik Store csak szemetet fog árulni, azzal nem hogy rontja, hanem javítja az AppStore üzletét.
  • Dzsini
    #6306
    Bárki árusíthat (és vásárolhat) úgy szoftvert, hogy azt nem lehet feltenni semmilyen hivatalosan létező rendszerre, vagy nincs lehetősége a futtatáshoz - jelenleg a Cydia ilyen. Az, hogy létezik egy illegális rendszer (jailbreak-elt iOS), az másodlagos, ha te onnan vásárolsz, még nem vagy köteles azt a szoftvert használni, én is vehetnék PalmOS programokat, pedig nincs olyan telefonom.

    Ha ez az EU-s vizsgálat erről szól, és esetleg az Apple-t kötelezik arra, hogy megnyissa a lehetőséget a többi boltnak, akkor már lesz rendszer, amin az eddig vásárolt programok működni fognak.

    Az ott terjesztett programok is az iOS-hez hivatalosan elérhető fejlesztőrendszereken készülnek, csak nem kerültek be az AppStore-ba, de ettől még bárki árusíthatja őket. Viszont egyelőre nem működnek semmilyen rendszeren (hivatalosan).
  • Tikal #6305
    Jó példa. Nem is szívesen vásárolok pl az EW-ben, sem a MM-ben.. ellenben ha bemegyek egy apple storeba akkor számolhatok némi hozzáértéssel, kiszolgálással stb... Egy szaküzlet mindig jobb mint egy áruház...
  • Pio
    #6304
    Gyors google alapján az Apple szerint illegális, mégse tiltatják be, aminek vagy az áll a hátterében, hogy jogilag mégsem támadható vagy az, hogy a google csak prédikálja a vizet, közben pedig örülnek annak, hogy így azok is náluk kötnek ki, akik számára ez is fontos.
  • Tikal #6303
    A helyzet az hogy már az elején felfogtam, csak nem értem mi azzal a baj, hogy feltétel rendszert állít az apple... meg lehet nézni az android market-et...
  • Pio
    #6302
    Szerintem mindenképp, legfeljebb nem "authorized", ahogy mecbookot is lehet venni az electroworldben is például.
  • G_ArchAngel #6301
    Cydia store onmagaban legalis?
  • Dzsini
    #6300
    Cydia store-ban vásárolhatsz legálisan? Van az AppStore-on kívül bármilyen másik bolt ahonnan vásárolhatsz legálisan? Van lehetőség kiadni bármilyen szoftvert legálisan úgy, hogy nem kell egy ki-tudja-milyen feltételrendszernek megfelelni?

    Minden más rendszeren nem kizárólagos a rendszerhez vásárolható szoftverek terjesztése, bárki nyithat rá boltot, több disztribúciós rendszer is van. Az Apple telefonján pedig csak az AppStore érhető el, és a cikk alapján lehet, hogy ennek megy most neki a bíróság. (rajtad kívül mindenki más megértette az első 2 hozzászólás után)
  • Tikal #6299
    AppStore-ban meg vásárolhatsz iOS4 alól... akkor mit nem értek? :)
  • Dzsini
    #6298
    természetesen csak az adott oprendszerhez illő szoftvereket veheted meg, Mac alá se vehetsz Windowsos programot (illetve vehetsz, de nem fog elindulni). De az Androidos boltokból vásárolhatsz bármelyik Androidos telefonon. Az OVI store-ban meg vásárolhatsz bármilyen Symbian S60-as géppel, pl. Samsungokkal, LG-kkel is.
  • Tikal #6297
    És ezek mindegyike elérhető mondjuk nokiáról, samsungról? teszem azt Samsung S-ről vásárolhatok az OVI storban?
  • Dzsini
    #6296
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_digital_distribution_platforms_for_mobile_devices#Third-party_platforms

    emellett van HTC bolt, Samsung bolt, LG bolt is, hogy csak a három nagyot mondjam.
  • Tikal #6295
    Nem tudom mire panaszkodnak a fejlesztők...

    Egyébként android-os telóról milyen boltokat érsz el? Windows Marketplace, OVI, samsung bolt ?? ( van ilyen? )

    hogy miért nincs háttér mondjuk 3G-n? Kérdezd meg azokat akik JB után feltették, hihetetlen gyors lett tőle a telefon. Hogy miért nincs flash? Mondom, macbook-on nem bírom kivárni amíg bejön egy nagyobb flash oldal, szerinted 3Gn mekkora élmény lenne ugyanez?

    Pio, tudod mit nem akarok, dzsunka érzést, mint most PC-n, na ezért váltottam, és nem akarom hogy a telefon is egy nagy rakás akadozás legyen, kompatibilitási problémákkal fagyásokkal stb...
  • Pio
    #6294
    Az összes többi szerviznek is belefér, nekik is beleférne.
    A garanciás papíron ott is van, hogy azzal, hogy megveszed a terméket bevásárolod magad a "baráti körükbe", bármikor mehetsz kérdezősködni, beszélgetni, tanácsért, satöbbi.
    De az Apple maga is meg tudja ezt oldani, ott az OSX, egy viszonylag szabad platform, szabadon tölthet le rá bármit az ember, már vírusok is vannak rá, mégis szabadon beviheti a szervizbe, ha baj van, akár szoftveres is és segítenek (remélhetőleg jobban, mint nekem :) ).

    De ha nem vállalnák akkor is teljesen jó megoldás az, amit Ti írtok, én annyit hozzátennék, hogy tényleg ne bontson hardverre vonatkozó garanciát az, hogy nem hivatalosan jóváhagyott Apple programot telepítek. A szoftveres garanciát bonthatná, ha szoftveres gonddal mennék be megcsinálnák, de ki kéne fizetni.
  • Dzsini
    #6293
    az egyszerű user nem találkozik az egyéb boltokkal, mert az oprendszer az AppStore-t fogja feldobni neki (ahogy Win alatt a "szoftver vásárlása" link az MS Store-ra visz).

    ha pedig agyonvágja, akkor egy két klikk, és kap egy resetet az iTunes-ról a telefon.
  • G_ArchAngel #6292
    Oke, de egy egyszerubb user, aki vesz valamit es az szoftveresen agyonvagja a telojat, az a szolgaltatohoz vagy Apple Store-ba viszi be es ekkor egy szakember munkaorai porognek.
    Ezert miert is vallaljon az Apple garancias hatteret?
  • Dzsini
    #6291
    szerintem ez így elfogadható - lenne mondjuk egy "approved by Apple" címke a szoftvereken - ami az AppStore-ba kerül az megkapja (persze így talán még jobban meg kell szigorítani a feltételeket, komolyabb tesztelés kellhet), viszont lennének olyan boltok, ahonnan akár ingyenes, akár fizetős dolgokat lehetne beszerezni, amelyekhez az Apple nem nyújt támogatást, stb.

    az iTunes-ban meg legyen (van?) egy olyan lehetőség, ami visszaállítja gyári állapotba a telefont, ha valami megborítja, plusz le lehessen szedni az esetleg problémás programot.

    Ugyanígy az MS nyújt támogatást a Microsoft Store-on (gyerekkori nevén Windows Marketplace) vásárolt szoftverekhez, de emellett elmehetsz a Steam-re meg ezer másik boltba is vásárolni.
  • Pio
    #6290
    Szerintem ezt legfeljebb akkor, ha egyértelműen az okozta a bajt.
    De nem hinném, hogy ez szempont lenne, nem sűrűn láttam még olyat, hogy egy szoftver okozzon hardveres gondot.
    Ha pedig szoftveres gond van legyalulják az egészet aztán kész.
    Szervizünkben szerintem nem volt egy olyan gép se, amin csak legális programok lettek volna, de soha még csak nem is ellenőriztünk ilyesmit, a hardverrel van hiba, semmi közöm ahhoz, hogy az illető mit telepít a gépére. Még akkor se, ha mi raktunk rá neki oprendszert eredetileg.
  • G_ArchAngel #6289
    Mondhatja erre az Apple, hogy 'oke, szabadon telepitheto akarmi, de ha olyan program okoz karosodast, amit nem az AppStore-bol toltottek le, akkor a garancia ervenyet veszti'?
  • Pio
    #6288
    De persze lehet, hogy csak simán az frusztrál mindenkit, hogy tiltják az erotikus tartalmakat! ;-)
  • Pio
    #6287
    Apple fanok ezt most ne olvassák! :)

    Írtam egy viszonylag hosszú postot, amiből egy bekezdést emeltél ki, aminél hangsúlyoztam is, hogy ez nem feltétlenül az Apple felelőssége, de attól még jelen van, mint probléma, ami inkább kiabál megoldás után, mint az, amivel foglalkoznak.
    Még egyszer és utoljára leírom, nem, nem az a baj, hogy hibáznak, hanem az, hogy önkényesek, következetlenek, sokszor egyértelműen visszaélnek a hatalmukkal, illetve nem felelősséggel végzik a dolgukat. Lentebb írtam egyéb példákat is. De ez csak néhány, a neten kismillió panaszkodó fejlesztőt találhatsz. De akár csak arra keress rá, hogy hányan háborognak az ellen, hogy mekkora fos az objective-c, mennyire önkényes az apple azon a téren, hogy mit enged meg benne és mit nem, más nyelven írt programok fel se merülhetnek, a fejlesztői környezet pedig kizárólag osx-re érhető el. Persze ennek ellenére fejlesztenek rá tízezerrel, a pénzért sokmindenki sokmindent eltűr.
    Lásd lejjebb, ott a tökéletesen működő flash iphone-ra, de tuti, hogy csak warezon lesz elérhető, ilyen appokat a büdös életben nem hagy jóvá az apple. Miért? Csak mert.
    Ugyan ez igaz kismillió dologra, Neked és még sokaknak jó ez így, tetszik a diktatórikus rendszer, amikor az Apple eldönti mindenki helyett önkényesen, hogy mi a jó, rengetegen pedig például azért törik fel a telefonjukat, hogy háttérképet tehessenek rá, merthogy ezért fel kell törni úgy tudom a régebbi modellek, az Apple nem engedi, "csak mert".
    Persze ezeket a "csak mert"-eket mindig valamilyen mondvacsinált magyarázatba burkolják, szóval szó se róla, igyekeznek fenntartani a mázat.

    Tényleg a világ legtermészetesebb dolga, hogy ezzel sokan egyetértenek, ezt helyesnek tartják, de piacverseny, a mai világ ezt nem tolerálja, hidd el, ha nem ütközne ez a magatartás törvénybe, akkor nem indulnának ezek a perek, nem sértődős hülyegyerekek perelnek azért, mert nem került ki a kedvenc appjuk, hanem a világ legtapasztaltabb jogi szakemberei.

    Ha jól emlékszem akkor a Tescoban se lehetett kapni coca colát, amiért szintén be lettek perelve aztán most már lehet kapni (nem tudom, hogy Magyarországon is, de külföldön biztosan).
  • Dzsini
    #6286
    Viszont ha nem tetszik, elmehetsz másik boltba. jelen esetben ha van egy iPhone-od, akkor csak egy boltba mehetsz, míg pl. Androidon nem csak a Market elérhető legálisan - szerintem ez lesz a fő gondolat, hogy pl. a Cydia-jellegű boltokat is el lehessen érni.
  • Tikal #6285
    Eddig ugye az volt hogy az AUDI-dat szakszervízbe kellett vinned, EU ezt most eltörölte úgy tudom... nem biztos hogy jó ez nekünk... mert kis pista érdi szerelő nem biztos hogy ért a 2010-es szériához, aztán ha szarul csinálja meg, akkor majd az AUDI-t fogod szidni hogy milyen szar autó, mert megint elromlott... valami ilyesmi lehet a fejekben az apple-nél, ezért nem volt multitasking, meg flash, mert ha a szar flashtől kifagy a telefon, akkor az átlag user nem a flash-t fogja szidni, hanem a telefont...
    egyébként is ha meglátok egy oldalt amin százalékot kezd el számolni az oldal, hogy várjak, mindjárt betölt, már kapcsolom is el :)
  • Tikal #6284
    Kicsit sarkosan: ha van egy boltod, mondjuk egy műszaki, akkor te döntöd el mit árulsz. Ha nem akarsz kínai bovlit a kirakatodba akkor nem teszed ki, és nem is kötelez rá senki. Akkor most miért akarják kötelezni az Apple-t hogy kitegyen minden bóvlit? Így is nagyon sok a gagyi.
    Mégis milyen objektív tesztelő csapatra gondoltál? Ami az egyiknek jó a másiknak nem. Ez mindig így lesz. Emberek döntenek, hibázhatnak, hibáznak is.
  • Pio
    #6283
    Ilyenkor nem teljesen arról van szó, hogy mi az, hogy szortíroznak, ne szortírozzanak, minden kerülhessen be és kész, hanem arról, hogy egy következetes, mindenki számára ismert és logikus szortírozási rendszer legyen.
    A Microsoft esetében például az lett, ha jól emlékszem, hogy minden 1%nál nagyobb piaci részesedésű böngészőt felajánlanak és egy nyilvánosságra hozott algoritmus segítségével sorba rendezik őket.
    Aztán persze balhé volt az algoritmussal is, szóval azt még egyszer megváltoztatták.

    Tikal: ha van iphone-ra, ipadra programozó ismerősöd (nekem van több is), akkor kérdezd meg őket erről. Egyáltalán nem az a cél most, hogy ellenőrizetlenül bekerüljön minden, hanem hogy következetes legyen az ellenőrzés.
    Van, hogy beadsz egy programot, visszadobják, beadod újra és elfogadják.
    Van, hogy egy programot hetekig nem bírálnak el.
    Van, hogy tudod jól, hogy van egy hiba a programodban, ami akár le is fagyasztja a cuccot, mégis leadod és átmegy.
    Van, hogy teljesen kamu indokkal visszadobnak egy programot, ez általában akkor van, ha a programod konkurenciát jelentene egy hozzájuk közelebb álló fejlesztő programjának.
    Szóval a rendszer teljesen következetlen és maga a szűrés se működik jól.
    Ki ne emlékezne például az "I am rich" botrányra, amikor az egész program annyit tudott, hogy megjelenít egy drágakövet és átment a szűrésen és ezer dollárért vagy mennyiért árulták.
    Továbbá nagyon erős a sznob hatás, nem feltétlenül a jó programok lesznek népszerűek, ami miatt nagyon fontos lenne egy objektív tesztelő csapat, akik értékelését elolvashatnád. Ez persze annyira nem is az Apple hibája, mint az iszonyatosan sznob apple felhasználóké. Ott volt az a csávó, aki írt egy játékot, pattanásokat kellett benne kinyomni, nagyon gagyi volt, de a lényeg: 1 dollárért indította és megfogadta, hogy mindig vár 24 órát és ha legalább 1 példányban eladta a programot, akkor feljebb viszi 1 dollárral az árát. A tapasztalat az volt, hogy minél drágább lett a program annál többet adott el belőle, a végén már több10 dollárért árulta és naponta több tucatot adott el belőle.
    Aki pedig azt állítja, hogy jelenleg nincsenek igénytelen, gagyi programok az appstore-ban ingyen, de akár pénzért is, az nézzen körül alaposabban.
  • G_ArchAngel #6282
    Amit Pio irt: ne az Apple dontse el, hogy mi kerul az AppStore-ba, azt meg vegkepp ne, hogy milyen uton - ertsd; ne korlatozzak a fejlesztoket (pl. Adobe)
  • Tikal #6281
    Ezzel nem értem mire akart célozni: who also said that "consumers need choice when it comes to software or hardware products". And she doesn't mean buy a DROID instead.
  • Tikal #6280
    Jaa, akkor most ugyanaz amit pár hónapja kezdtek amcsiban ezzel az antitröszt szarsággal?

    A véleményem: nem akarok cserélhető akksit, nem akarom hogy ellepjék az appstore-t az ellenőrizetlen szarok...
  • Pio
    #6279
    Bajuk van mindennel, mi zárt, kirekesztő, sérti a szabad piac elvét és az Apple tökig van ilyen cuccokkal.
    Nemrég azért támadták a Microsoftot, mert a Windowson alapból az Internet Explorer van fent és nem lehet választani, hogy milyen böngésző legyen rajta. Totál idiótaságnak hangzik, mégis a Microsoft húzta a rövidebbet, mert ez sérti a mai piaci elveket, a Winek ma már első indításnál felajánlják, hogy válassz böngészőt.
    Antitröszt pereknek hívják ezeket és a lényegük, hogy a perelt cég valamilyen módon sérti a szabadversenyes piacgazdálkodást, előnyben vagy épp hátrányban részesít bizonyos piaci szereplőket. A Microsoft például hatalmas előnybe részesítette a saját böngészőjét, ezért támadták meg. Az Applet pedig millió hasonló dologért megtámadhatják, akár csak a böngésző miatt is, de például azért is, mert önkényesen kizár programokat, cégeket az appstore-ból, itt inkább erről lesz szó. És tényleg elragadtatta magát az Apple, nem is kicsit, a legutóbb például az volt a nagy hír, hogy egy csávó egy konferencián kritizálta az appstore-t, másnapra az összes programja ki lett tiltva, ami nagyon messze áll a mai felfogástól, az ilyesmit nem szokták annyiban hagyni a jogvédők. Amúgy Amerikában is fut az Apple ellen egy ugyan ilyen jellegű per úgy tudom. Nem kell ezektől megijedni, pár hónap múlva kiperkál az Apple pár milliárdot valami ezzel foglalkozó szervezetnek és több program lesz az appstore-ban, aztán minden meg tovább.