650
Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • tomcat1
    Video megnézése után;
    valahol egy német cégnél láttam ehhez hasonló függ. teng. kialakítású szélkereket és az is "mindig szélbeállt" de ott idő kellett a szélbeálláshoz. Emellett ott a magasság/lapátátmérő viszony is kb 1,5/1 volt. Itt meg kb. videórol itélve min. 5/1 , gondolom ez jótékonyan befolyásolja a hatásfokotn amenyiben a stabilitás megoldott.
  • tomcat1
    Érdekes, elolvasás után is.
    Degenerator linkjében nem láttam olyan vesszet nagy decens százalékokat, bár lehet rossz cikket olvastam.

"Hatásfokuk kb. a kétszerese a jelenleg működő erőművekének"
    Ezt még el is lehet hinni, ha a hasonló függőleges tengelyű szélkerekekhez viszonyítja sajátját.
  • tomcat1
    Tévedés.
    Ott csak azt nézik meg hogy nincs-e véletlen már levédve, meg hogy ellent mond-e a mai elfogadott tudományos elveknek, tételeknek /pl nem fogadják el, ha valami 100% nál jobb hatásfokú/
    Szóval akár teljes nonszesz is lehet ...
  • joebacsi
    Ebben is van forgó lapát, csak rejtve.
  • degenerator
    ha megkapta rá a világszabadalmat, gondolom azért újított valamit.
  • Candi
    Ez micsoda? Nem tudok annyit angolul hogy mondjon is valamit a video. Próbáltam lekövetni a fazon kézmozgását, de abból nem derült ki a lényeg :)
  • Golyo69
    Forgó lapát nélküli ventillátor :)
    tudom nem szél energia de érdekes :_D ha volt akkor sry :D
  • joebacsi
    Túlpörgés ugyanúgy lehet és veszélyes a vízszintes tengelyű generátoroknál is, viharnál nekünk is le kell fékezni.
  • Candi
    A függőleges tengelyű szélturbináknak van egy óriási hátrányuk a vízszintes tengelyűekkel szemben. Pontosan nem tudom hogy micsoda, de rémlik valami túlpörgéses dolog, vagy valami hasonló. Van valakinek ezzel kapcsolatban valami infója?
  • joebacsi
    Függőleges tengelyű szélgenerátorok voltak eddig is (legalábbis kisebb méretben biztosan), hátrányuk, hogy energia kell az elindulásukhoz, illetve kiforratlanabbaknak tűnnek.
    Ennek ellenére tényleg kecsegtetőnek tűnik, bár a "150%-al hatékonyabb, 60%-al olcsóbb" kijelentések hátterét kicsit jobban részletezhetnék, mert így csak marketingmaszlag.
  • degenerator
    ezen a linken egy videó is látható
  • degenerator
    végre egy pozitív hír a témában

"A professzor a világszabadalmat nem viszi se Amerikába, se Kínába, itthon épít gyárat és kutatóintézetet. EU-s támogatást nem kapott eddig. A gyártás beindításához 50 milliárd forintra van szükség."
  • tomcat1
    http://www.mavir.hu/domino/html/www/mavirwww.nsf/vAllPages/78D623653362C24FC1256FFF003D9E22/$FILE/SZTM_v1_31_20081121.pdf
  • tomcat1
    http://www.vrb.unsw.edu.au/

hm...
  • polarka
    [URL=http://www.sg.hu/listazas_msg.php3?id=1180102928&no=298]#298[/URL]
  • tomcat1
    http://www.energy-age-wind.de/news/index.php?detail_id=521#
  • tomcat1
    http://www.energy-age-wind.de/produkte/animation.php

animáció a működésről;
  • Desiderata #311
    Tesztelik a világ első lebegő szélturbináját
  • ZilogR
    a táblázatokat nem is értem igazán...

nomeg a diagram, aminek mindkét tengelyén szélsebesség van felrakva, csak így olyan, mintha valamit mutatna, ami növekszik... :P

kicsit amatőr a prezentáció és a konstrukció sem új, ellenben a finomságai lehet, h azok (a járókerék, az arra való ráterelés, a két részre, egymástól 60 fokra (3 lapátnál) eltolt egymásra rakott két fél járókerék, h mindig legyen nyomaték az indításhoz, stb...) az már lehet - de egy kis turbina utánajárással ez is megszakérthető.

Persze az arányok mások - ott víz a közeg, itt meg levegő és a sűrűség arány igen nagy...
  • Dj Faustus #309
    "mi a véleményetek erről a másik fajta szélenergiáról"
    Az energia nem másfajta, csak a turbina felépítése. ;)
    De ahogy nézem, itt a turbinára egy szűkülő keresztmetszetű cső vezeti rá a szelet - ezáltal megnövekszik a sebessége.
    De majd jön Molnibalage, és megszakérti. ;)
  • Max7
    mi a véleményetek erről a másik fajta szélenergiáról: http://etmc.hu/szoroanyag_szelgenerator.pdf
  • tomcat1
    dánke;
  • Dj Faustus #306
    Infrahangot (nagyon kicsi - 20 Hz alatti - rezgésszámú hangot) kelt, nem ultrahangot (ami meg magas - 20000 Hz feletti - rezgésszámú).
    Az IEC 61400-11 szabvány második kiadása foglalkozik ilyesmivel.
  • joebacsi
    Nem hallottam még róla, hogy ultrahangot keltene.
  • tomcat1
    Azt tudja valaki, hogy egy szélgenerátor által keltett ultrahang milyen mértékű lehet, és milyen káros hatásai lehetnek a szervezetre?
  • Christiansen
    A 2000-esre már ezt írja:
    "Ez a modell 2000 wattig képes ellátni a fogyasztókat. Ha a fogyasztás ezt meghaladja, megoldható, hogy átkapcsoljon a hálózatra. A 10 db akku teljesítménye: átlagos fogyasztást folyamatosan 5-7 napig bír (szélcsendben). (Tévé, világítás, mosógép, ventilátor, vízpumpa, hűtőszekrény, mikrohullámú sütő, stb.)
    Családi házak ellátására ez a modell már megfelel.
    Fogyasztói ár: 1.129 000 Ft
    Megtérülési idő 35Ft/kwh-val számolva: 6-7 év"
  • joebacsi
    attól, hogy 1500W, még nem jelenti azt, hogy kellő mennyiségű szelet is adnak hozzá :)
  • Christiansen
    köszi a választ:)

ezt né, hátha nem ismered
    így kb. 1500W lehet amivel már elmegy egy egész ház
  • joebacsi
    Nem propeller, hanem szélgenerátor (előbbi hajtja a levegőt/vizet repülőgépeken/hajókon, utóbbit pedig a szél hajtja) :)

Összesen eddig kb. félmillióba került az egész (maga a szélgenerátor, töltésvezérlő, akkumlátorok).

Napelem (még) nincs.

A helyzet az, hogy sikerült egy olyan helyre tennünk, ahol gyakran örvénylik a levegő, így bár termel, de mikor rendesen fúj, akkor is csak szakaszosan, mert egy-egy örvény rendszeresen kifordítja. E mellett pedig a jelenlegi helyen mért szél sem túl kielégítő, így feljebb tesszük a telken, illetve nagyobb árbócra is kerül.

Ez viszont eléggé idő és munkaigényes (kb. 2 hétvége minimum), amire nincs kapacitás, mivel nekem és apámnak is van más egyéb nagyobb prioritású teendője jelenleg.
    Ezért áll a project már egy jó ideje :(

Levállni a rendszerről pedig ez azért édeskevés, kicsit irreális cél is, ha már sikerült pár nagyobb fogyasztó (mélyhűtő, hűtő, esetleg bojler) igényeit kiszolgálni vele, én már akkor boldog leszek :)

Ezek mindenképpen csak kiegészítő rendszerek.

Ha valami előrelépés van, szólok mindenképp ;)
  • Christiansen
    Joe bácsi, írj kicsit a propellerről, hogy szuperál?
    mennyiben van most?
    van napelem is? leváltatok-e teljesen a rendszerről?
  • polarka
    Első úszó szélpark. Ezek tényleg elsők, a Dánia partjai mellett levők nem úsznak?
  • Desiderata #297
    praktiker múltkori prospektusában volt szélkerék, de napenergiával együtt volt 800 ezer :(

a napokban volt egy jó műsor egyik csatornán, NG vagy Discovery már nem tudom sajnos
    héliummal töltött hólyagot engedtek fel 90 méterre és azt pörgették, érdekes volt, nem lehetetlen így energiát nyerni csak drága a hélium miatt

Átadták Európa legnagyobb szárazföldi szélerőművét Skóciában
  • Molnibalage
    Melyik?
  • HUmanEmber41st
    Ha lehetne itt a forumon politizálni, akkor azt mondanám, h mondj egyetlen egy dolgot is, amivel a "magyar" kormány jót tett a magyarságnak!
    De nem kérek tőled ilyet, mert itt nagyon helyesen tilos politizálni.
  • OKkultist
    Ott a gond, hogy akkor lenne korrekt az állam, ha CSAK AKKOR kérne bármilyen engedély, ha az VESZÉLYEZTETHETI a szomszédot, tehát, ha van egy 10hektáros földed, ott nem szólhat bele semmibe, az igazi az lenne, ha a személyes használatra történő vízkivételbe, sem ugatna bele. Dehát az állam mindenkiben a nyírni való birkát látja. Nem nézi jó szemmel az önellátásra törekvést. (a független ember nem fél beszólni)
  • Bucser
    Pont ez lényeg.. az idejáró 4-5 NWO-s jómadár szerint a törvényalkotónak mindig az a célja, hogy megszopassa a népet... Náluk ez az alapelv a rögeszme és így ki lehet indulni mindenből.
  • Molnibalage
    "Házi mérteben" igazából nem tiltja semmi. Csak az a tény, hogy drága és nem sok helyen éri meg. Egyeseknek nagyon nehéz a felfogása.
  • joebacsi
    Ne legyetek már ennyire korlátoltak, ha nem a hálózathoz van kötve a cucc, akkor nincs semmi korlát, azonkívül, hogy 6m-es magasság felett kell hozzá építési engedély (ez is azért, mert ha efölött dől, akkor sanszos, hogy a szomszédnál köt ki).

A jogszabályoknak vannak hiányosságai, de lefogadom, hogy a törvényalkotó célja nem az volt, hogy megsz*passa a szélgenerátor építőket. Majd alkalmazkodik a törvény a kor igényeihez, még ha kicsit böszmén is.

Persze lehet keseregni mindenen, elhiszem, hogy erre veritek, és még jól is esik, de ha egy mód van rá, akkor ne ebbe a topikba, mert itt nem tartom túl építő jellegűnek.
    Köszi.
  • OKkultist
    Sajnos egyre kevésbé vicces, amit a degenerált "magyar" elit resz, a sok kergebirka meg tűri, sőt a tarkamarhák még tapsolnak is hozzá.
    Már írtam egy hasonlót a napenergiáról: #275
    SIMÁN lehet belőle valóság, egyszerűen hoznak egy törvényt, hogy a földtulajdonos a földet csak 5m mélységig és 5m magasságig birtokolhatja, használhatja ki a természeti erőforrásokat, napenergia használata pedig engedélyhez kötött: JÖVEDÉKI ADÓKÖTELES lehet, mint a pálinkafőzés, amit még saját magadnak sem tehetsz meg, a saját termésedből sem.
  • HUmanEmber41st
    Három évtized múltán nagy Ferenc mágusunk bebizonyította: bizony el lehet adni még a levegőt meg a szeleket is egész Magyarország felől. Mint hírlik ugyanis, egy spanyol cég kapott monopóliumot a Magyarországon építendő áramfejlesztő szélkerekek létesítésére és működtetésére. Nyilván nem valami fatális véletlen folytán, hiszen közismert, milyen nagy barátja a spanyol nemzet már ősidők óta a különféle szélkerekeknek. Tudvalévő ugyanis, hogy már a nemes Don Quijote de La Mancha lovag derék gebéje, Rocinante nyergében zötykölődve – ellenséges harcosnak nézvén azt – lovagi párviadalra hívott ki egy szélmalmot, majd rárontott, mire búsképű lovagunkat a szélkerék lekapva paripája hátáról kétszer-háromszor jól megforgatta, majd úgy a földhöz vágta, hogy csak úgy nyekkent.

S ezen a ponton kezdődik az én személyes kálváriám, amelynek szélesebb, társadalmi vonatkozása van, hiszen bármely honfitársam kerülhet hasonló helyzetbe. Ezen okból, itt és most, nagy nyilvánosság előtt feljelentést teszek önmagam ellen, s töredelmesen beismerem, hogy családi házam kertjében gyermekemmel fölállítottunk a homokozó peremén egy kommersz zsebteleppel működő elektromos kis szélkereket. Vétkemet súlyosbítja, hogy eme cselekedetemet folytatólagosan követtem el. Az viszont remélhetőleg bűnöm mérlegelésekor enyhítő körülményként értékelendő, hogy az említett szélkereket – minő szerencse! – spanyolországi nyaralásunkon vásároltuk. Tény azonban, hogy mégiscsak a hazai légteret forgattuk eléggé el nem ítélhető módon aprócska lapátjaival… A jövőben, úgy tűnik, eme bűnös cselekedetem folytatólagos megismétlésére nem nyílik majd lehetőségem, hiszen bármikor tartanom lehet a szélkommandó egységeinek feltűnésétől, s komoly pénzbüntetés kiszabásától. Amennyiben pedig ezt nem fizetem meg, könnyen közmunka vagy hosszú ideig tartó elzárás várhat rám, akárcsak politikai elítéltjeinkre.Három évtized múltán nagy Ferenc mágusunk bebizonyította: bizony el lehet adni még a levegőt meg a szeleket is egész Magyarország felől. Mint hírlik ugyanis, egy spanyol cég kapott monopóliumot a Magyarországon építendő áramfejlesztő szélkerekek létesítésére és működtetésére. Nyilván nem valami fatális véletlen folytán, hiszen közismert, milyen nagy barátja a spanyol nemzet már ősidők óta a különféle szélkerekeknek. Tudvalévő ugyanis, hogy már a nemes Don Quijote de La Mancha lovag derék gebéje, Rocinante nyergében zötykölődve – ellenséges harcosnak nézvén azt – lovagi párviadalra hívott ki egy szélmalmot, majd rárontott, mire búsképű lovagunkat a szélkerék lekapva paripája hátáról kétszer-háromszor jól megforgatta, majd úgy a földhöz vágta, hogy csak úgy nyekkent.

S ezen a ponton kezdődik az én személyes kálváriám, amelynek szélesebb, társadalmi vonatkozása van, hiszen bármely honfitársam kerülhet hasonló helyzetbe. Ezen okból, itt és most, nagy nyilvánosság előtt feljelentést teszek önmagam ellen, s töredelmesen beismerem, hogy családi házam kertjében gyermekemmel fölállítottunk a homokozó peremén egy kommersz zsebteleppel működő elektromos kis szélkereket. Vétkemet súlyosbítja, hogy eme cselekedetemet folytatólagosan követtem el. Az viszont remélhetőleg bűnöm mérlegelésekor enyhítő körülményként értékelendő, hogy az említett szélkereket – minő szerencse! – spanyolországi nyaralásunkon vásároltuk. Tény azonban, hogy mégiscsak a hazai légteret forgattuk eléggé el nem ítélhető módon aprócska lapátjaival… A jövőben, úgy tűnik, eme bűnös cselekedetem folytatólagos megismétlésére nem nyílik majd lehetőségem, hiszen bármikor tartanom lehet a szélkommandó egységeinek feltűnésétől, s komoly pénzbüntetés kiszabásától. Amennyiben pedig ezt nem fizetem meg, könnyen közmunka vagy hosszú ideig tartó elzárás várhat rám, akárcsak politikai elítéltjeinkre.
    Lipusz Zsolt/ Kuruc info
    1. § Általános rendelkezések

(1) E törvény szabályozza a Magyar Állam tulajdonában álló vagyon (a továbbiakban: állami vagyon) feletti tulajdonosi joggyakorlás módját és szervezetét, valamint e vagyon kezelését.

(2) E törvény alkalmazásában állami vagyonnak minősül:

a) az állami tulajdonban lévő ingó és ingatlan dolog, valamint a dolog módjára hasznosítható természeti erő.

Egy éve még mindenhonnann az jött vissza, hogy nem így, meg nem úgy kell értelmezni.

Nincs mit mellébeszélni, a folyamat elkezdődött! A szél után jöhet a napenergia monopóliuma, jó esetben csak a napelemek és kollektorok után kell majd jogdíjat fizetnünk, rosszabb esetben majd a déli tájolású ablak négyzetméterek után (mert azon a napenergia passzív módon, de hasznosul). Utána jöhet a sokat irigyelt magyar termálkincs lefölözése, és a sor gyakorlatilag végtelen, minden csak értelmezés kérdése. Lehet, hogy első hallásra abszurd, de jelenleg érvényes magyar törvény lehetőséget ad rá!

Szegedi Attila
    okleveles gépészmérnök