665
Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • Molnibalage
    #343
    A nap még a szélnél is rosszabb jelen állapotában,
  • lotsopa
    #342
    A geotermikushoz még annyit hogy valamelyik csatornán volt egy olyan műsor amikor mély alagutakat furtak a földbe(hármat), és lerövidítve ill. leegyszerüsítve a dolog a középsőben vizet engedtek le a forró, repedezett kőzetekhez, felforrt és másik kettőn jön a gőz amit munkára fogtak...
    Gondolom feltennétek a kérdést hogy mivan ha nem engednek le vizet, akkor nem működik az egész, és ez ugyan úgy hiányossága ennek mint a szél hiánya a szélenergia kinyeréséhez.
    Csak hogy azért kellet "plusz" vizet leengedni mert túltermelés volt, nem hozzáértő módon folyt a kitermelés, és így elvileg bárhol lehet energiát nyerni, ott is ahol nincs forró víz, gőz a mély kőzeteknél, csak befecskendeznek egy kis vizet és kész.....
    Mondjuk Izlandon látványosan megmutatkozik a mélyről feltörő melegvíz 'áldása'.
  • lotsopa
    #341
    Méréseket nem végeztem, nagy hozzáértéssel sem rendelkezem, csak egyszerű vélemény nyilvánítás volt.
    De pár egyszerű dolog: A szél nem mindig fúj, veszélyes, költséges, ronthatja-átalakíthatja a tájat és/vagy a látképet.
    Ezzel nem azt mondom hogy a más energiákat hasznosító eszközök ne lennének veszélyesek, költségesek....
    Viszont a geotermikus energia "mindig" kiaknázható. Általában azt szokták mondani hogy a nap, szél nem mindig elérhető, ebben van valami, persze csak itt a Földön tűnik úgy a felhők vagy más árnyékoló dolog miatt hogy a nap "nem süt".
    Egyszer nekem is átfutott az agyamon hogy akkor miért nem termelik pl. a napenergiát (energiát a nap segítségével) kint az űrben, talán még nem oldották meg a hosszas és jó hatásfokú tárolását, egyszerű szállítását.
  • Desiderata #340
    ezt mire alapozod?
  • lotsopa
    #339
    Amúgy a szélenergiáról nekem az a véleményem hogy nem olyan jó mint a napenergia, vagy mint a geotermikus energia.
  • lotsopa
    #338
    Azért az nem ugyan az, vegyestüzelésű kazánba általában szenet, fát égetnek el, ez által nyernek hőenergiát.
  • joebacsi
    #337
    Van nekünk is biomassza erőművünk itthon, csak mikor még mi vettük akkor "vegyestüzelésű kazán"-nak hívták :)
  • Béla7
    #336
    Ezt ajánlom figyelmükbe:

    Állami támogatás igényelhetõ 2007 - 2013 között 2 milliótól 750 millió Ft- ig biogáz üzem építésre.
    A többi megújuló energián alapuló beruházáshoz is van támogatás, eltérõ mértékben. (Biogáz, Biomassza, Szélerőmű, Hőszivattyú, ORC)
    Tájékozódjon weboldalunkon: http://www.zenerg.hu
  • joebacsi
    #335
    plusz szelük is akad hozzá...az se utolsó szempont :)
  • Molnibalage
    #334
    Teli vannak vízierőművel és pénzzel. Így könnyű...
  • Desiderata #333
    Norvégia építi a legnagyobb szélerőművet
  • Molnibalage
    #332
    Nem vagyok róla meggyőződve, hogy ez olyan űberfrankó lenne. Az a baj, hogy annyire ki vannak hegyezve ezek a gépek, hogy ehhez numerikus szimulációt kellene futtatni, vagy mérni. Egyiket sem tudom.

    Az amit linkeltek csak egy brosúra. Nincs mögötte semmi igazolás szerintem. Nem véletlenül van ilyen és olyan szélkerék is. Nincs univerzális, mindennél jobb megoldás.

    Az energetika amúgy sem törekszik monokultúrára ellátásbiztosnság miatt.
  • joebacsi
    #331
    #317-hez te mit szólsz?
    Állítólag 15 évnyi áramlástani kutatás áll a hátterében.
  • Molnibalage
    #330
    Sajnos működés közben nem láthattuk, hogy mekkora zajjal produkál x térfogatáramot a hagyományos ventilátorhoz képest. Nagy méretű lassan forgó ventilátor jó csapágyazással - nem kínai műanyag gagyi ventilátor - 30 dB körényi zajt csak, vagy még annyit sem. Az ember 40dB zajig elvileg nem ébred fel.
  • joebacsi
    #329
    Szélerőmű Tycoon :)
  • tomcat1
    #328
    Video megnézése után;
    valahol egy német cégnél láttam ehhez hasonló függ. teng. kialakítású szélkereket és az is "mindig szélbeállt" de ott idő kellett a szélbeálláshoz. Emellett ott a magasság/lapátátmérő viszony is kb 1,5/1 volt. Itt meg kb. videórol itélve min. 5/1 , gondolom ez jótékonyan befolyásolja a hatásfokotn amenyiben a stabilitás megoldott.
  • tomcat1
    #327
    Érdekes, elolvasás után is.
    Degenerator linkjében nem láttam olyan vesszet nagy decens százalékokat, bár lehet rossz cikket olvastam.

    "Hatásfokuk kb. a kétszerese a jelenleg működő erőművekének"
    Ezt még el is lehet hinni, ha a hasonló függőleges tengelyű szélkerekekhez viszonyítja sajátját.
  • tomcat1
    #326
    Tévedés.
    Ott csak azt nézik meg hogy nincs-e véletlen már levédve, meg hogy ellent mond-e a mai elfogadott tudományos elveknek, tételeknek /pl nem fogadják el, ha valami 100% nál jobb hatásfokú/
    Szóval akár teljes nonszesz is lehet ...
  • joebacsi
    #325
    Ebben is van forgó lapát, csak rejtve.
  • degenerator
    #324
    ha megkapta rá a világszabadalmat, gondolom azért újított valamit.
  • Candi
    #323
    Ez micsoda? Nem tudok annyit angolul hogy mondjon is valamit a video. Próbáltam lekövetni a fazon kézmozgását, de abból nem derült ki a lényeg :)
  • Golyo69
    #322
    Forgó lapát nélküli ventillátor :)
    tudom nem szél energia de érdekes :_D ha volt akkor sry :D
  • joebacsi
    #321
    Túlpörgés ugyanúgy lehet és veszélyes a vízszintes tengelyű generátoroknál is, viharnál nekünk is le kell fékezni.
  • Candi
    #320
    A függőleges tengelyű szélturbináknak van egy óriási hátrányuk a vízszintes tengelyűekkel szemben. Pontosan nem tudom hogy micsoda, de rémlik valami túlpörgéses dolog, vagy valami hasonló. Van valakinek ezzel kapcsolatban valami infója?
  • joebacsi
    #319
    Függőleges tengelyű szélgenerátorok voltak eddig is (legalábbis kisebb méretben biztosan), hátrányuk, hogy energia kell az elindulásukhoz, illetve kiforratlanabbaknak tűnnek.
    Ennek ellenére tényleg kecsegtetőnek tűnik, bár a "150%-al hatékonyabb, 60%-al olcsóbb" kijelentések hátterét kicsit jobban részletezhetnék, mert így csak marketingmaszlag.
  • degenerator
    #318
    ezen a linken egy videó is látható
  • degenerator
    #317
    végre egy pozitív hír a témában

    "A professzor a világszabadalmat nem viszi se Amerikába, se Kínába, itthon épít gyárat és kutatóintézetet. EU-s támogatást nem kapott eddig. A gyártás beindításához 50 milliárd forintra van szükség."
  • tomcat1
    #316
    http://www.mavir.hu/domino/html/www/mavirwww.nsf/vAllPages/78D623653362C24FC1256FFF003D9E22/$FILE/SZTM_v1_31_20081121.pdf
  • tomcat1
    #315
    http://www.vrb.unsw.edu.au/

    hm...
  • polarka
    #314
    [URL=http://www.sg.hu/listazas_msg.php3?id=1180102928&no=298]#298[/URL]
  • tomcat1
    #313
    http://www.energy-age-wind.de/news/index.php?detail_id=521#
  • tomcat1
    #312
    http://www.energy-age-wind.de/produkte/animation.php

    animáció a működésről;
  • Desiderata #311
    Tesztelik a világ első lebegő szélturbináját
  • ZilogR
    #310
    a táblázatokat nem is értem igazán...

    nomeg a diagram, aminek mindkét tengelyén szélsebesség van felrakva, csak így olyan, mintha valamit mutatna, ami növekszik... :P

    kicsit amatőr a prezentáció és a konstrukció sem új, ellenben a finomságai lehet, h azok (a járókerék, az arra való ráterelés, a két részre, egymástól 60 fokra (3 lapátnál) eltolt egymásra rakott két fél járókerék, h mindig legyen nyomaték az indításhoz, stb...) az már lehet - de egy kis turbina utánajárással ez is megszakérthető.

    Persze az arányok mások - ott víz a közeg, itt meg levegő és a sűrűség arány igen nagy...
  • Dj Faustus #309
    "mi a véleményetek erről a másik fajta szélenergiáról"
    Az energia nem másfajta, csak a turbina felépítése. ;)
    De ahogy nézem, itt a turbinára egy szűkülő keresztmetszetű cső vezeti rá a szelet - ezáltal megnövekszik a sebessége.
    De majd jön Molnibalage, és megszakérti. ;)
  • Max7
    #308
    mi a véleményetek erről a másik fajta szélenergiáról: http://etmc.hu/szoroanyag_szelgenerator.pdf
  • tomcat1
    #307
    dánke;
  • Dj Faustus #306
    Infrahangot (nagyon kicsi - 20 Hz alatti - rezgésszámú hangot) kelt, nem ultrahangot (ami meg magas - 20000 Hz feletti - rezgésszámú).
    Az IEC 61400-11 szabvány második kiadása foglalkozik ilyesmivel.
  • joebacsi
    #305
    Nem hallottam még róla, hogy ultrahangot keltene.
  • tomcat1
    #304
    Azt tudja valaki, hogy egy szélgenerátor által keltett ultrahang milyen mértékű lehet, és milyen káros hatásai lehetnek a szervezetre?