665
Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • blackgamer
    #22
    városban?

    ami munkát is végezne (kútból vizet hozna fel) az szerintem nehezen oldható meg mondjuk a kert végében
  • PrasCo
    #21
    De igen, ha emlékezetem nem csal, úgy félmillió(?) körül van egy ezerwattos kábé.
  • joebacsi
    #20
    http://www.ingyenenergia.hu

    sajnos az oldal tartalma nem változott az elmúlt 1 évben, pedig jó dolog lenne ez, csak ugye itt is csak tervekről van szó...
  • DeO
    #19
    az a kár, hogy magyarorszagon ilyet nem nagyon látsz ;)
  • passatgt
    #18
    ez az ezermester megvan nekem:)
  • Cat 02 #17
    Külföldön se városokban épülnek ^^
    Tengerre és szántóföldre én úgy tudom :) sztem a gazdák is örülnnének neki ha lenne :D és egy kép :)


    1ébként otthonra nem megoldható egy kicsike?
  • Dj Faustus #16
    "de az átlagos szélsebesség kb. 13m/s-ról lecsökkent 9-9,5-re."
    Hm, akkor mi mit mondjunk az alábbi értékekkel?
    [url=http://met.hu/omsz.php?almenu_id=climate&pid=climate_Hw&pri=1&stt=Sz%E9l]OMSZ #1[/url]
    [url=http://www.freeweb.hu/kunszi/szelterkep125.jpg]OMSZ #2[/url]

    "ilyen típusú energiaforrásokból nem lehet 10-15%-nál többet betenni a hálózatba, mert nagyon instabillá teszi"
    A MAVIR (Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító) ZRt. állásfoglalása a szélerőművekkel kapcsolatban

    "Sajnos az emberek többsége úgy viszonyul a szélturbinákhoz, hogy "inkább ne melletünk épüljön"."
    Igaz, az emberek ódzkodnak minden újtól (pláne ha építkezéssel, kellemetlenséggel jár). Nemrégiben környékünkön is volt szennyvíz-csatornázás - no annak se örült mindenki. ;)
    De az esetben igaz a dörgés annyira, hogy a szélerőművek kissé infrahang kibocsátók. Az meg nem éppen egészséges dolog.

    De szerencsésebb helyeken, kisebb méretekben remek lehetőség.

    A végére egy kis retro:
  • justin
    #15
    Te pályát tévesztettél, mindig is tudtam, hogy energetikus akartál lenni :)
  • Molnibalage
    #14
    " hanem exponenciális összefüggésben "

    Ez pontosan így van a szélsebesség 3-dik hatványával arányos és a németek tényleg kegyetlenül megszívták vele. Euro MILLIÁRDOKÉRT építettek ilyeneket, de az átlagos szélsebesség kb. 13m/s-ról lecsökkent 9-9,5-re. Ez kb. 40-50%-os teljesítménycsökkenés. Rövdien és tömören katasztóra az egész.

    További gond, hogy ilyen típusú energiaforrásokból nem lehet 10-15%-nál többet betenni a hálózatba, mert nagyon instabillá teszi. A szélenergia nem rossz, csak ITTHON NEM JÓ, NEM KELL ERŐLTETNI!! Ez van...
    Ott jó, ahol sok a vízierőmű, mert a kieső energiát percek alatt le tudja közvetni a vízierőmű és igen nagy teljesítményűek. A hagyományos hőerőműveknek igen nagy a "reakciódieje".

    Az atomerőművek teljesítménye gyakorlatilag állandó, nem nagyon követik a fogyasztás változását, ők lefedik az állandó fogyasztást és a kisebb termelőkkel követik le az igény változását.
  • passatgt
    #13
    jó dolog csak nálunk zavarják a madarakat
  • blackgamer
    #12
    igen, a gazdaságosság a legnagyobb probléma, atomerőmű és az orosz nyersanyag olcsóbb jelenleg, remélem egyszer változni fog
    de Unió is támogatja, lehet pályázni is

    Miskolc mellé is építettek egyet kb. fél éve, szerintem az forog a szél irányába de lehet hogy csak én láttam úgy
    ami Kulcson van már 2001 óta az nem forog, illetve egyes modelleknek a lapátszögét is lehet változtatni hogy tartsák a generátornak szükséges fordulatszámot

    itt van térkép hogy hol vannak illetve hova terveznek csak nagyon apró, alig látni


    [/i]szélerõmûvek Magyarországon


    tervezett erõmûvek Magyarországon
  • zeli
    #11
    Ez marha jó, én kitettem
  • PrasCo
    #10
    Vépen működik egy olyan szélerőmű, amely egyúttal egyfajta "bemutatóként" is szolgál, msot azt hiszem valami Közép-Európai Alternatív Energia Útvonal része is lett. A lényeg, hogy csoportban odavonulva az utolsó szögig mindent elmondanak róla, adatokkal, sztorikkal, tényekkel, veszélyekkel, (persze hozzá kell tenni, kissé elfogultan), be lehet menni a belsejébe (olyan komputertechnika van benne, hogy csak pislogtam! Meg amikor elmesélték, hogy mi mindent is csinál a számítógép a szélerőművel... az ember a hülye fejével azt hinné, hogy le van bökve egy generátor némi lapáttal, aztán "forogjá"...), le lehet taperolni, lehet nézegetni pillanatnyi termelési adatokat, stb.
    Akinek közel van, egy utat mindenképpen megér.

    (Amúgy bárki bármennyit idegenkedik tőle, hosszútávon az emberiség energiagondjára jelen állás szerint stabilan az atomenergia lehet a megoldás. És Csernobil óta azért eltelt 20 év...)
  • jefferson83
    #9
    TEssék betehetitek háttérnek :D

  • jefferson83
    #8
    Csak pénz kérdés.
  • wantonly
    #7
    A házam mellé nem szeretnék ilyet. :) De tisztes távolságban miért ne. Sőt. Én örülök ezeknek az alternatív energiaforrásoknak, ki kell használni a természet adta lehetőségeket. Itt is bőven van mit fejlődni, de ha nem is próbálkozunk ilyen dolgokkal nem is haladunk előre.

    Még sosem láttam ilyet élőben, de megnézném.
  • Calver
    #6
    lehet hülye kérdés, de a sok "ledarált" madarat nem lehetne megakadályozni azzal ha körbevennék a szélerőművet egy ún. hatszögletes dróthálóval? (kb. így néz ki)
    vagy ez baromira bezavarna?
  • Divergencia
    #5
    csodálni én is csodálom, és érdekes technikai bravúrnak tartom, viszont nálunk, magyarországon sosem lesz gazdaságos. legfeljebb nagy klímaváltozások hatására.
    németországban is pórurjártak vele, mivel a szélsebességgel nem lineáris, hanem exponenciális összefüggésben van a termelt energia nagysága, és ott kiderült, hogy a becsült éves átlagos szélsebesség néhány km/órával kevesebb volt. persze ők környezet-védők, ezért náluk nem üzemel atomreaktor. az olcsón előállított francia (atomból előállított) áramot veszik majd meg.

    az a gond vele, hogy nem tudsz vele bármikor energiát termeltetni, ezért ugyan azt az erőművi kapacitást fenn kell tartani, ami szélturbinák nélkül lenne.
    másik gond, a relatíve nagy karbantartási költsége, a nálunk termelt kis energiához mérten
    üdv
  • ZilogR
    #4
    van olyan, ami széliránytól függetlenül is műkszik - Darrieus rotor

  • Me0w
    #3
    Jah, kiasod, ujraalapozod, majd visszarakod :D

    Viccet felreteve, Nemetorszagban is rengeteg van beloluk, eleg szep szammal magankezben, akik a tartomany fele ertekesitik a termelt energiat. A madaras dolog viszont nem olyan egyszeru, rengeteg madar pusztulhat el, ha rossz helyre epitik a cuccot.
  • hunbasser
    #2
    több kellene ilyenből Magyarországra,pl nagyobb tavak mellé és az Alföldre.sztem behozná az árát,de a földrajztanárom azt mondta,h azért nem érné meg,mert Magyarországon össze-vissza fúj a szél.de gondolom,h ezeket lehet állítani,nem?
  • blackgamer
    #1
    Sziasztok!

    Mindig csodálom a szélturbinákat, lenyűgöző látványt nyújtanak kecses formájukkal.
    Volt már lehetőségem egész közel állni egy mellett, és azt a fantasztikus erőt és dinamizmust szinte nem lehet leírni.
    A hangja, ahogy susog... szóval én nagyon szélenergia fan vagyok :)

    Kiváncsi vagyok Ti hogy viszonyultok ezekhez a (számomra) csodás szerkezetekhez.
    Egyáltalán találkoztatok-e vele, mert sajnos Magyarországon eléggé kevés van, csak kisérleti jelleggel működnek, esetleg magánkézben pörögnek.
    Ausztriába érve viszont ameddig a szem ellát százával fordulnak elő.

    De ahhoz hogy szélturbinát, netán egész farmot telepítsünk áramfejlesztés céljából, rengeteg előkészület kell.

    Kihelyezett mérők (anemométerek) jegyzetelik az adott szélirányt és erősséget.
    Ezeket az adatokat általában 1 évig gyűjtik.
    Hasznosítás szempontjából az állandó és egyenletesen fújó légmozgás a megfelelő.
    Fontos megjegyezni hogy minél magasabban vagyunk annál jobb a szél "minősége".
    30-50-80 méter magasságban szinte állandóan fúj a szél (lehet hogy a felszínen alig).
    A fenti szelet egy képlet segítségével meg tudják becsülni, amihez a földön mért adatokat használják fel.

    Ha megvan a kiszemelt hely, még nincs meg minden engedély.
    Tanulmányt készítenek hogy mennyire rondítja a tájképet, esetleg van-e a környéken műemlék.
    Az állatvédők is akadékoskodnak, mert sokszor madarak vándorútján találhatók.
    De statisztika kimutatta hogy több madár pusztul el repülőgéppel találkozva, mint szélturbinával. (madarakat sem ejteték fejre :)
    Fontos hogy az árnyéka ne vetődjön lakóházra, mert a lakók becsavarodnak az árny mozgásától.
    Települések közelét a susogó hang miatt is kerülik, de az infrastruktúra kiépítése fontos.

    Sajnos az emberek többsége úgy viszonyul a szélturbinákhoz, hogy "inkább ne melletünk épüljön".
    De ez a beteges tiltakozó hozzáállás sok egyéb témában is megfigyelhető.

    Kezdetnek ennyit írok, majd még jönnek adatok és képek!
    Várok mindenkit szeretettel, remélem hogy jó beszélgetések fognak lezajlani :)

    [center]