665
Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • ZilogR
    #102
    Nehéz éjszaka, nehéz reggel, nehéz délelőtt és még ez is az agyamban:



    ;)
  • brrrbrr
    #101
    relativitás elmélet :P
  • Max7
    #100
    Matematikailag a mondat helyes :)

    Én akkor dobtam egy hátast amikor azt mondta a matek tanárom hogy a

    "a Francia férfiak szerint minden magyar nő szép"

    mondat tagadása:

    "a Francia férfiak szerint van olyan nő aki szép"

    én így tagadtam volna:

    "a francia férfiak szerint a magyar nők rondák"
  • wantonly
    #99
    Ismétlem, a PONTOS hatásai nem ismertek, de azt tudjuk, hogy sugároz. A radar már csak ilyen... :P Egyébként azért nem lehet tudni, mert titkosítva van, nem adják ki az adatokat.

    Kíváncsi vagyok te mit szólnál, ha ilyen közel laknál a tervezett radarhoz, mint én. Nekem aztán mondhatják azok akik nem itt laknak, hogy nem káros. Persze, de azért ide bizonyára nem fognak költözni...

    Most fel nem tudom sorolni, de 5 lehetséges hely volt megadva. Nem hiszem el, hogy nem találnak egyet a várostól tisztes távolban és nem természetvédelmi területen. A Mecsek azért elég nagy. Sajnos nem vagyok szakember és nem tudok méréseket végezni, hogy alternatív helyszíneket javasoljak. A topic-ot majd megnézem, úgylátom már volt is szó róla.

    Ja és ez hülyeség, hogyha máshol akkor 0. zsé.. Persze itt kell valahol a környéken.
  • Molnibalage
    #98
    "A radar pontos hatásai nem ismertek, szóval nem igaz, hogy nem okoz semmi kárt."

    Ha a hatásai szerinted nem ismertek, akkor honnan veszed a bátorságot a mondat második részének a leírását (utalva arra, hogy kárt okoz). 1 mondaton belül sikerül magadnak elletmondani. Gratulálok.

    A többi haditechnikai részletre itt nem válaszolok, de nézzetek be ide, és kérdezősködjetek, mert sok fontos és érdekes dolgot tudhattok meg.

    De akkor azt még megkérdezem, hogy SZERINTETEK hova a jóistenbe kéne tenni, hogy értelme is legyen? Ja és ha máshol építjük fel, arra 0 zsét ad a NATO... Hajrá.
  • Dj Faustus #97
    A lokátorügyhöz szólva:
    "Ferihegyen is van radar és mégsem hal bele senki, pedig az sem mai cucc"
    1. Ferihegy nem turistalátványosság, természetvédelmi terület.
    2. A ferihegyi reptér (és az egyéb repterek és lokátorok) a rendszer-/módszerváltás előtt jött létre. Ha nyavalyogni kezdtél volna az akkori rendőrbácsik szépen vittek volna a hűvösre (és egy kicsit agyba-főbe vertek volna úgy barátilag, mint a "rendszer ellenségét") - függetlenül attól, hogy a környezet védelme érdekében tiltakozol vagy másért.
    3. Akkoriban kevésbé voltak szigorúak a környezetvédelmi (és lakosságvédelmi) szabályok.

    A jelenlegi lokátorral az a helyzet, hogy a Honvédelmi Minisztérium már 1997-ben elhatározta hova építi a radart - függetlenül attól, hogy a lakosság beleegyezett volna vagy hatástanulmány készült volna az egészről. Utólag persze "proaktívnak nevezett tájékoztatási módon" próbálták kiküszöbölni a hibájukat...
    Amikor pedig "hatástanulmány" készült, az nem volt teljesen adekvát, ugyanis sok adatot - hadititokra hivatkozva - nem adtak meg, amelyek állítólag fontosak lettek volna (Kellényi Lóránd, az MTA nyugalmazott főmunkatársa, biofizikus szerint).

    Más kérdés az, hogy országunk tényleg képes lenne az esetleges támadást visszahárítani (Mészáros Gyula, nyugalmazott ezredes, egyetemi docens szerint nem éppen), másrészt hogy tényleg számíthatunk délről támadásra, harmadrészt hogy éppenséggel nem-e növelné a veszélyt egy új lokátor (mint potenciális célpont) felépítése (ez a lakosságban növelné a félelemérzetet).

    Kis olvasnivaló
  • Max7
    #96
    [coruier]Az napkollektor :) De tul képpen olyan lentről nézve mint egy napelem :)

    Amúgy elég rondán van megoldva mert a ház ugyan újépítésű de nem volt betervezve ilyesmi és egy nagy fehér takarólécben jön le a ház oldalán a két cső :S lent a picében meg van egy nagy bojlerféleség.....[/courier]
  • Dj Faustus #95
    "de budaörsi rokonom házán napelem van valami 500e ft-ba került az egész rendszer ami 120l meleg vizet biztosít"
    Meleg vízhez inkább napkollektort használnak. Pláne, hogy 120 l meleg vízről értekezel, ez inkább napkollektoros rendszer ismérve (500 ezer forintból - nettó áron - kb. ki is hozható (pár cég rendszertervét ismerve) egy akkora szelektív síkkollektoros rendszer).


  • wantonly
    #94
    A radar pontos hatásai nem ismertek, szóval nem igaz, hogy nem okoz semmi kárt. És ez közvetlenül egy 160.000 lakosú város mellé kerül.

    Úgytudom 2km-es körzeten belül bizonyítottan meghaladja hatérétéket és párszáz méterre van a legközelebbi lakóház. Ezenkívül elsődleges katonai célpont lehet.

    Arról nem is beszélve milyen szép hely a Tubes és túrista látványosság, ezt tönkretenni okos dolog. Ami meg jelenleg ott van az egy rádió állomás. De látom te nagyon értesz hozzá, úgyhogy biztos tudod.
  • Molnibalage
    #93
    A lokátorank a fizikai törvényei miatt magasan kell lennie. Ez a radar egy ultramodern cucc lesz, de fura módon a közelben működő ósdi szer orosz rendszer ellen meg nem tiltakozik senki. Ferihegyen is van radar és mégsem hal bele senki, pedig az sem mai cucc. Ez sem okoz semmit kár, de a sok droidnak semmi sem jó. Igazság szerint a tököm teli van velük, hogy olyanba ugatnak bele, amiről FOGALMUK sincs.
  • tigerbácsi
    #92
    ok! bocs nem olvastam végig! szóval én is azon vagyok, hogy legyen mert muszály! de ne védett területen, s ne a lakossághoz túl közel, mert vannak veszélyei. szóval kicsi ország vagyunk, de lehetne alálni megfelő helyet. s nem hiszem, hogy csak két hely alkalmas a mai technológiát figyelembe véve.
  • tigerbácsi
    #91
    igen vannak kötelezettségeink, de a helyszín naon fontos! Teljesen egyetértek velük az indok, meg ott van Jeff-nél!
  • tigerbácsi
    #90
    yaya ebben teljesen igazad van! sokkszor olyanba is beleszólnak, mihez semmi közünk! nem hogy nekik!
  • jefferson83
    #89
    Azt mondom ez mindig így lesz és minden hasonlóval kapcsolatban. Ha bármit bárhová építeni akarnak akkor ha más nem a szomszédok biztos tiltakozni fognak. Nálunk most ugyan ez megy egy lakópark miatt.

    Abban biztos vagyok, hogy a lokátor is fel fog épülni.
  • wantonly
    #88
    Na igen és ez a mostani helyszín se a legjobb választás, iderakni a város mellé. :( Hozzánk nagyon közel lesz. És nem igaz, hogy csak ez a két helyszín alkalmas. A radar kell mert elvállaltuk, de tényleg ésszel kellene megválasztani a helyszínt. Az ilyen szélturbinákat sem a városok mellé teszik és nem is természetvédelmi területekre.
  • Molnibalage
    #87
    Én arról beszélek, hogy a másik helyszín sem tetszett a sötétzöldeknek.
  • Max7
    #86
    Hát nekünk is sajna akár milyen jól néz ki és akár milyen gazdaságos nem tehetjük meg ráadásul nálunk 2-6 ig érné csak a nap mer rossz a fekvése a háznak :(
  • jefferson83
    #85
    Én is ajánlom annak aki megteheti, sajnos nekünk annyira meg kellene húzni a nadrágszíjat, hogy megfulladnánk :)
  • jefferson83
    #84
    Ehhez azért annyit hozzátennék, hogy a kötelességgel semmi gond nincs csak azért a helyszínt ésszel kell megválasztani úgy, hogy minden körülményt figyelembe veszünk.

    Az első helyszín az igen szerencsétlenre sikerült és egyetértettem a felháborodással.

    Magáért beszél:

    "A fokozottan védett bánáti bazsarózsa (Paeonia officinalis ssp. banatica) VILÁGÁLLOMÁNYÁNAK 95-%-a a Mecsek legmagasabb hegyén, a Zengőn található."

    Elsősorban itt nem maga a radar jelentette volna a problémát, hanem a hozzá megépített infrastruktúra (utak).
  • Max7
    #83
    Igaz nem szélel kapcsolatos de budaörsi rokonom házán napelem van valami 500e ft-ba került az egész rendszer ami 120l meleg vizet biztosít! Nyáron a mosógép arról megy nem kell melegítenie a vizet máris energiatakarékosabb bármelyik mosógépnél :) Arról nem is beszélve hogy 120l melegvizet nem használnak el egész nap mosogatással meg fürdéssel egybevéve :) ráment az összes sspórolt pénzük és kicvsi meghúzták a derékszíjat de már most érződik a villany számlájukon. Nagy beruházás de megtérül 3-5 éven belül nekik!
  • Molnibalage
    #82
    Lásd lokátorügy. Agyonverném azt a sok idiótát. Tuti, hogy van köztük olyan is aki igennel szavazott a NATO csatlakozára, mert 80%-os volt az igenek aránya. Namármost ez a NATO felé egy kötelesség, de ezekenek mondhatsz bármit. Idiótákkal van tele ez az ország.
  • Bucser
    #81
    A környezetmérnökökkel semmi baj nincs.

    Az civil környezetvédő szervezetekkel viszont rengeteg probléma adódik miután általában mérlegelés nélkül aminek lehet alávágnak...
  • tigerbácsi
    #80
    akkor én is szeretnék egy ilyen multihoz jelenkezni munkára! mert itt hazánkban a környezetmérnököket csak elnyomják, s nem fizetik.
    szerintem a környezetvédők nem a legnagyobb ellenségek, csak nem hagyják kibontakozni őket, meg nem ismerik el még társadalom sem, s így hiába hangoztatnák szavaikat, mert csak süket fülekre találnak.
  • Rumcájsz61
    #79
    Persze a multik után, akik fzetik őket.
  • Rumcájsz61
    #78
    Sajnos a környezetvédők manapság a környezet legnagyobb ellenségei.
  • vegicsek
    #77
    Lol.Majd adózok a napelemes számológépem után.Amúgy ahány törvényt vezetnek be, annyit kerülnek ki az emberek
  • tigerbácsi
    #76
    yaya ez a helyzet! ezért nem fogják az emberek kultiválni ezt az energiaforrást. az államnak az a célja, hogy a hállózatról nyerjed az energit. s ez nem csak az energiaforrásra igaz. tán van olyan tervezet is, ha van ásottkutad, vagy nortonkutad az után is kell majd aózni.

    ami meg most felbosszantott, hogy hallgatom a slágert, s egy nőszemély valami természetvédő, azt szeretné, hogy a háziállatok után is kelljen adózni! komolyan modom ez már nem normális!

    ezekkel csak azt érik el, hogy kinek lehetősége lesz elhagyja ezt az országnak nevezett szemétdombot. én lassan ott tartok, hogy mindegy mit csinálok, nem érdekel, hogy a diplomám szerint helyezkedjek el, csak jussak ki innen! fizetést azt hagyják a porba, de fizess minden adót!

    visszatérve a szélenergiához. yaya a kisalföldön lehetne a legnagyobb telhjesítmény, mert mo-n az az egy hely, mely egy szélcsatorna széle. de sose várjuk ott sem, hogy olyan gyorsan vissztérül mint pl németben.
  • Max7
    #75
    Sajnos magyarországon nem olyan szél uralkodik hogy ez megtérülne-e vagy csak nagyon lassan térülne meg ami ügye csak álamilag lenn értelme finanszírozni...... (innen nem is kell aszem folytatni)

    Elnézést ha valaki már irta elöttem de most nincs türelmem visszaolvasni majd késöbb, de érdekel a téma!

    Nemrégen 1-2 éve szaközép iskolában két három hetet foglalkoztunk ezzel a témával és amire emlékszek hogy a kisalföldön éri meg ezt csak (magyarország térképe fent a bal sarokban bécs felé) 12 postban is látható ez!

    Budaörsön lakik egy rokonom és ő mesélte hogy nemessze tőllük egy szomszéd alami ilyesmit akart de a többi szomszéd nem adott rá engedélyt (elvileg a saját udvarodra nem építhetsz ilyet :( ) a másik ami érdekes hogy ügye be akarják vezetni a természet adód ami azt jelenti hogy minden természetből nyert áramforrás illetve megtakarítás után kell majd adót fizetni! Ez azért érdekes mert napelem után saját házi kút után és esetleg szélerőmű után is kell majd fizetni!.......
  • Bucser
    #74
    Na ez alapján elképzeltem, hogy a jövő háborúi a szaharáért folynak majd:) Vagy marad a buli a közelkeleten:D
  • Dj Faustus #73
    "Na ja, de ez mekkora szélsebességre van vonatkoztatva?"
    A videón 49 láb/másodperc (14.9352 méter/másodperc) sebességet írnak.
    32 darab 6.25MW-os turbina dolgozna benne, éjjel-nappal.
  • Molnibalage
    #72
    Na ja, de ez mekkora szélsebességre van vonatkoztatva?
  • justin
    #71
    Azért az az 1000 méter magas, az nem semmi :)
  • Dj Faustus #70
    "...akkor vagyunk egy páran itt környezetmérnökök :)"
    Én csak szimpla informatikus, laikus vagyok.

    "a napkémény"
    1903-ban már gondoltak ilyen cuccos megépítésén, 1931-ben már tervek voltak, 1975-ben szabadalom (ami azóta lejárt), 1982-ben már prototípus épült Spanyolországban (német vezetéssel): 195 méter magas, 10 m átmérő, 50 kW teljesítmény.
    Tervbe van véve egy 750 méter magas, 350 hektáros kollektorfelületű, 40 MW-os teljesítményű Spanyolországban; és egy 3281 láb (1000 méter!) magas, 200 MW teljesítményű Ausztráliában.
  • Cat 02 #69
    hát ez jobb mint az amikor leraknak tükröket és azok 1 pontba vetítitik a fényt és ott felmelegszik és lessz valami ?:)a
  • plas
    #68
    ...akkor vagyunk egy páran itt környezetmérnökök :)
    itt egy ábra a rotorátmérő, és a "termelt" energiamennyiség fügvényében; [szóval kiszámíthatod, hogy otthonra milyen átmérőjű lapátot kell felszerelned, hogy biztosított legyen a lakás energiaellátása. Persze a magasság is nagyban befolyásolja, nemutolsósorban, hogy van-e szél ugye..?]



    ..és a másik, ami még nagyon érdekes koncepció: a napkémény [szintén szélenergiát használ, bár szvsz a tájba a legkevésbé sem illeszkedik]
    Bővebb info: napkémény
  • jefferson83
    #67
    Akkor nagyjából mondhatjuk, hogy egyetértünk.

    Lásd: #37 hsz :)
  • Mirk
    #66
    nekem nagyon tetszenek, van is itt az észak dunántúlon, már meglátogattam egykettőt. nagyon durva, távolról az ember nem is igazán érzi a méretét, de már 100méterről is elég félelmetes, amilyen hangja van, meg amilyen sebességgel tudnak forogni azok a lapátok nagy szélben:)
    aztán aláálltam pontosan, na az marha nagy élmény volt:D olyan volt mintha bármeik pillanatban rámeshetne a kerék:D
  • tigerbácsi
    #65
    hmmmm a nukleáris energiával nincs is gond, de az a baj, hogy a magyar s sajnos az külföldi felfogás sem tart ott, hogy a keletkező veszélyes hulladékkal úgy bánjanak ahogy kell. mert nagyon drág. csak azt nem veszik fiygelembe, hogy mennyi lééét termelt ki, s a haszon kis töredéke az elhelyezésell yáró költség.
  • tigerbácsi
    #64
    tod én is környezetmérnök vagyok.
    1. a zöldek nam a környezetvédők, hanem a természetvédők.
    2. mi környezetmérnökök a foszilis a nem megújjuló energiahordozók ellen vagyunk.
    3. a környezetvédők igenis támogatják az alternatív enegiá felhasználást
    4. csak nem minden helyen yooo s ezt hangoztatják.
  • jefferson83
    #63
    Én hiszek abban, hogy összeegyeztethető az ember és a természet mert ugyebár abból kell kiindulni amink van és ezt kell megőrizni. Közben pedig az eszünket is kell használni :) Azt mondom, hogy nem könnyű.

    Én hazai viszonylatban a vízienergia hasznosításával erőmű formájában nagyon nem értek egyet. Szerintem több kárt tud okozni, mint hasznot
    --> Persze ez nagyban függ attól, hogy az adott ember mit tekint értéknek.

    Ha okosan csináljuk az atom reális alternatívának tűnik .