665
Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • Molnibalage
    #62
    Helyes. Olvasom lentebb, hogy egyetértesz az nukleáris energiatermeléssel. Ez is helyes. Szerintem hosszú távon amíg nincs fúzió addig messze ez a befutó bármiféle enrgiatermelési mód előtt, ha nagyban gondolkodunk. Minden más alternatív energiaforrás emelett egy rossz viccnek tűnik a szememben, kivéve a vízienergia hasznosíása, már ha az alternatívnak számít.
  • Molnibalage
    #61
    "nekem személy szerint egy műszaki alkotás éppoly szép, mint egy természetes környezet."

    Pontosan értem mire gondolsz. Azt hiszem van egy talán ideillő mondás. A tudós megpróbál rájönni arra ami már létezik és a mérnök ennek segítségével megalkotja az ami még nem is létezik!
  • jefferson83
    #60
    "Normális környezetvédővel meg sajnos nem nagyon volt még dolgom."

    Tessék itt vagyok :) [szakmája nekije]
  • Molnibalage
    #59
    Ez a dekoratív burkolat meg aztán tényleg csúcs. Ekkora droidsághoz azért tényleg progukálnia kell magát az embernek. Ilyen hülyeséggel akkor sem tudnék előállni, ha akarék. Ha valaki szemtől szembe közölné ezt velem, nem bírnám ki röhögés nélkül az fix.
  • Molnibalage
    #58
    "az áram nem a dugaszból jön a falon."

    Hát valóban nem, de sokaknak még ez sem jut el a fejéig... Szomorú. Normális környezetvédővel meg sajnos nem nagyon volt még dolgom. Igazából nem is tudom, hogy a sötétzöldek szerint mivel kéne elektromos áramot termelni. A nagy részük kb. így gondolkodik:

    - atom: neeeeem az sugároz, halálos ellenség
    - hőerőmű: neeeeeeeeem az CO2-őt és más csúúúúúúúúnya gázokat produkál (ez igaz)
    - szél: ááááááá randítja a tájat és zajos
    - víz: jajajaj, eláraszt területeket a víz és torzítja a természetes élővilágot

    Akkor majd Allah vagy más istenség megszán minket és csak úgy lesz az áram...
  • ZilogR
    #57
    csak hogy mindenki érezze, mit kell egy tervezőmérnöknek kiállnia: egyik megbízó cég kollegája nálunk járt és mesélt arról, hogy egy hulladékégető beruházáson dolgoznak, amit erősen nehezít a zöldek bevétele a buliba, ugyanis olyan ötletekkel állnak elő, ami épeszű embernek eszébe sem jut: legjobb ötlet az volt, hogy a kazánokat lássák el kívülről faburkolattal, hogy dekoratívabbak legyenek. nem vicc!

    nekem személy szerint egy műszaki alkotás éppoly szép, mint egy természetes környezet. egy szélturbina, egy víztorony vagy atomerőmű is lehet szép és illeszkedhet a tájba. az emberek eljuthatnának már addig, hogy úgy tekintsenek ezekre a műtárgyakra, hogy ezeknek köszönhetik a jólétüket - tehát jobb lesz nem rinyálni annyit ;) :P

    az áram nem a dugaszból jön a falon.
  • tigerbácsi
    #56
    ok! én nem vagyok annyira otthon a témában én csak azt mondtam mit tanultam. szóval éncsak azt osztottam meg.
  • Dj Faustus #55
    "s a szélenergia egy nagyon fontos hátránya a gerjesztett mágneses erőtér mit gerjeszt is, és a földét is torzítja"
    A szélturbinában levő generátor gerjeszt mágneses erőteret, de nem akkorát, hogy az túl nagy gondot okozzon (akkor a vízerőműben levő generátor is problémák okozója lehetne).

    Van elektromágneses zavaró hatása - a lapátkerekek rádiójeleket visszaverő tulajdonságából fakadóan. Mivel a modern lapátkerekek poliészterből készülnek, amik részlegesen áteresztik a rádióhullámokat, ez némileg meg van oldva - bár...
    Források: Dr. Sembery Péter, Dr. Tóth László - Hagyományos és megújuló energiák, Szaktudás kiadó Ház, Budapest 2004
    Wind Turbine FAQ's

    "mo-n a napenergiára kellene hagyatkoznunk."
    Ezzel is az a baj, mint a széllel - nagyon időjárásfüggő.
    Bár Magyarországon a napsütéses órák száma éves szinten 1800-2000 körül van, de a lehetséges napsütéses órák száma 4472 óra is lehetne.
    A tényleges és lehetséges napsütéses órák számának aránya egyébként 16% és 64% között mozog havonta. Sivatagban kicsit jobb a helyzet.

    "a napenergia mai korszaka már nem a fűtőértékét hasznosítja, hanem a fényértékét"
    Konzumer napelemek 25% csúcshatásfokkal (maximum!), miközben a napkollektorok akár 80%-os hatásfokra (csak az optikai veszteség van) is képesek (1000 W/m^2, teljes napsütés, jó idő, déli tájolás, ideális dőlésszög, és a napkollektorra merőleges napsütés esetén).
  • Sadist
    #54
    115 méter átmérőjű lapátok?
    [elképzeli ahogy egy focipálya pörög körbe-körbe, rajta a játékosokkal]
  • tigerbácsi
    #53
    a napenergia mai korszaka már nem a fűtőértékét hasznosítja, hanem a fényértékét. csak ha kicsiban gondolkodól akkor is megláthatod, hogya háztetőkön lévő napelemek sem a hőt csabdázzák, s hasznosítják
  • justin
    #52
    OFF: Szerintem Te még minidg nem vágod ki vagyok én :) Én vagyok a Te energetikus barátod (ugye rémlik még valami a matek szigó előkészítőről?)

    ON: Azt kell észrevenni, hogy az energiatermelést, mint minden más dolgot is az életben a gazdaság, a pénz határoz meg.
    Megtérül? Mennyi idő alatt? Stb. Ezek az igazi kérdések, nem az, hogy most a legkörnyezetkímélőbb, legmodernebb technikát építsük fel. Sajnos (vagy nem) ez van.
    A szélerőművek megjelenését nagyban támogatta az a tény, hogy kötelező átvétel volt kiszabva rá (tehát amit megtermelt áram, köteles volt átvenni a szolgáltató)
  • Molnibalage
    #51
    Áááá, ez csak alap áramlástan, és némi érdeklődés. Iagzából az energetikus és az áramlástanos ember igen közeli haver. :)
  • justin
    #50
    A napenergia felhasználását eddig csak Mo-nál jóval melegebb tájakon és hatalmas területen (és befektetéssel) sikerült megvalósítani.
  • tigerbácsi
    #49
    ekkolákko!

    mo.-n nem igazán kifizetődő a szélenergia, mert az említett szélkavarok nem tesznek yooot neki, s nincs állandó széláramlatok. nincs az országnak természetes szélcsatornája.
    s a szélenergia egy nagyon fontos hátránya a gerjesztett mágneses erőtér mit gerjeszt is, és a földét is torzítja. a madárveszély sem semmi.

    mo-n a napenergiára kellene hagyatkoznunk.

    én nem vagyok híve.
    szóval én nem vitatkozni szeretnék, csak véleményem mondtam el.
  • justin
    #48



    Egy 2 MW-os szélturbina.
  • justin
    #47
    A lapátba biztos hogy nem, mert az elég vékony. Viszont a gondolába gond nélkül be lehet (és kell is karbantartás alatt).
  • F1re
    #46
    ez is geci jo kep amugy a lapataiba vagy hogy hivjak bele lehet maszni ?
  • scs17
    #45
    van egy pár érdekes cucc itt :)

    http://szelenergia.lap.hu/
  • justin
    #44
    Érdekességképp a szélkerekek fejlődéséről egy kép:

    Jól látszik, hogy az anyagminőség és technológia javulásával rohamosan nőtt a méret és a teljesítmény.
  • justin
    #43
    Durva, meg az is amikor karbantartáskor fel kell oda mászni a mukinak (nem kevés "létrafok")
  • blackgamer
    #42
    egy bontott, kiállított darab
    jól látszik a mérete
  • jefferson83
    #41
    Igen én csak arról nem hallok, hogy szeretnének valamit kezdeni velük. Ez a baj. Az 50 év úgy kevés, hogy ha csak hagyjuk porosodni őket :)
  • justin
    #40
    Na most az a "csak 50 év" pont elég arra, hogy a reprocesszálás gazdaságilag kifizetődő legyen. (amúgy a mostani blokkok azt már tuti nem élik meg)
  • F1re
    #39
    az 1. also :D kep nagyon teccik
  • jefferson83
    #38
    * az első nem szócska kihagyása szükségeltetik :)
  • jefferson83
    #37
    Hozzátenném, hogy nem a legnagyobb probléma nem az üzemeltetésnél jön ki hanem ott, hogy mit kezdjünk a kiégett fűtőelemekkel. Aminek a problémája nemsokára Paksnál is ki fog jönni. Az oroszok már nem veszik vissza és az épített átmeneti tároló csak 50 évig tekinthető biztonságosnak az előírások szerint.
  • justin
    #36
    Ott a pont!
  • jefferson83
    #35
    Igen tudom, hogy ez kevéske de mégis vannak működő rendszerek itthon. Egyébiránt most jelen pillanatban én is az atom mellé állnék, holott a világnézetem nagyon távol áll tőle.
  • Czdano
    #34
    Énis :)

    Amugy osztrák határnál rohadt sok van :)
  • sz4bolcs
    #33
    Itt Baranya déli részén Bogdásán van ilyen mélyből feltörő forróvíz amit hasznosítanak.
    Ahol én voltam, ott fóliákat fűtöttek vele, meg volt egy halnevelő, ahol afrikai vagy milyen harcsákat tenyésztettek, amiknek ilyen meleg víz kell..
  • PrasCo
    #32
    Fúziós reaktort Magyarországnak!
    (Ja, meg mágnesvasutat, meg Balaton-alagutat és csillagkaput...)
    Hagyva a hülyeséget, még mindig azt mondom, hogy a legreálisabb megoldás MOST és GLOBÁLISAN az atom. Relatíve kevés anyagbefektetéssel ma már jó hatásfokkal nagy energia nyerhető, és még mindig környezetbarátabb, mint teszemazt egy hőerőmű (kezdve a blődületes fűtőanyagbányászaton, folytatva a szállításon, végezve a kibocsátáson). Nem azt mondom, hogy az atom a megváltás, de jelenleg ez tűnne az arany középszernek. Persze ehhez az kellene, hogy ne legyen hülye ember, és hülye államvezetés, aki tenyészreaktorokat pakolgat le, hogy legyen plutónyiumocska a kétfokozatú termonukleárishoz...
  • justin
    #31
    A kulcsmondat itt van (sajnos):
    "A hévízkutakban felfelé haladó víz azonban lehûl, ezért a felszínen a vízhõmérséklet ritkán haladja meg a 100 o C-t. Gõzelõfordulásokat csak néhány, kellõen még nem megkutatott, nagy mélységû feltárásból ismerünk. Magas hõmérsékletû, gõz alakban jelentkezõ geotermikus elõfordulások szempontjából Magyarország nincs olyan kedvezõ helyzetben, mint az aktív vulkánossággal jellemezhetõ országok (pl. Izland, Olaszország, Oroszország (Kamcsatka) stb.)."
  • jefferson83
    #30
    Elsősorban igen, már több helyen is üzemel tudtommal ilyen csak még ez is kísérleti fázisban van. A hővel azért sok mindent lehet kezdeni, ha energiát nyerünk belőle :) Mondjuk majd az idő fogja eldönteni, hogy melyik az a módszer ami be is fog válni. Az alternatív energiaforrások felhasználása itthon még nagyon gyerekcipőben jár.
  • Cat 02 #29
    ezt fűtésre lehet haszálni nem ?
  • Cat 02 #28
    hát én nem értek hozzá de kicsikét úgy értettem h egy kis darab :)
  • jefferson83
    #27
    Ezt már én is fel akartam vetni --> a lényeg amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Mo.-ág adottságai a nagyüzemi szélenergia kivitelezéséhez sajnos kevesek :( Egy-egy ilyen szélerőmű egyes helyeken (lokálisan) nagyon hasznos lehet, de sajnos más országok ezirányú adottságaival nem vehetjük fel a versenyt.

    Arra kell öszpontosítani amiben egy kicsit is jobbak vagyunk : például.
  • Dj Faustus #26

    Még retrobb ;)
  • blackgamer
    #25
    Ópusztaszeren van egy, belül is malom formájában


    Amerikán se ment volna keresztül a gőzmozdony ha nincs a szél.
    Megállt sűrűn vizet felvenni, amit természetesen a szél energiája juttatott a mélyből a felszínre.
  • SHADOWEYES7
    #24
    nálunk Törökszentmikóson 1 éve épült szélerőmű,pont ilyen mint a képeken van,a város most akar másikat,és a közvilágitást erről látná el!!
  • Dj Faustus #23
    "1ébként otthonra nem megoldható egy kicsike?"
    Szigetüzemre (azaz a generátor akkut tölt, amiből felhasználod a szükséges energiát) rásegítésként talán elmegy... ...Magyarországon az 1800-as években a gőzmalmok megjelenése előtt 700 szélmalom volt - a célra elegendő volt.

    Az előbb mutatott Ezermester-példány letölthető innen, megnyitásához plugin innen.