Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • blackgamer
    #1
    Sziasztok!

    Mindig csodálom a szélturbinákat, lenyűgöző látványt nyújtanak kecses formájukkal.
    Volt már lehetőségem egész közel állni egy mellett, és azt a fantasztikus erőt és dinamizmust szinte nem lehet leírni.
    A hangja, ahogy susog... szóval én nagyon szélenergia fan vagyok :)

    Kiváncsi vagyok Ti hogy viszonyultok ezekhez a (számomra) csodás szerkezetekhez.
    Egyáltalán találkoztatok-e vele, mert sajnos Magyarországon eléggé kevés van, csak kisérleti jelleggel működnek, esetleg magánkézben pörögnek.
    Ausztriába érve viszont ameddig a szem ellát százával fordulnak elő.

    De ahhoz hogy szélturbinát, netán egész farmot telepítsünk áramfejlesztés céljából, rengeteg előkészület kell.

    Kihelyezett mérők (anemométerek) jegyzetelik az adott szélirányt és erősséget.
    Ezeket az adatokat általában 1 évig gyűjtik.
    Hasznosítás szempontjából az állandó és egyenletesen fújó légmozgás a megfelelő.
    Fontos megjegyezni hogy minél magasabban vagyunk annál jobb a szél "minősége".
    30-50-80 méter magasságban szinte állandóan fúj a szél (lehet hogy a felszínen alig).
    A fenti szelet egy képlet segítségével meg tudják becsülni, amihez a földön mért adatokat használják fel.

    Ha megvan a kiszemelt hely, még nincs meg minden engedély.
    Tanulmányt készítenek hogy mennyire rondítja a tájképet, esetleg van-e a környéken műemlék.
    Az állatvédők is akadékoskodnak, mert sokszor madarak vándorútján találhatók.
    De statisztika kimutatta hogy több madár pusztul el repülőgéppel találkozva, mint szélturbinával. (madarakat sem ejteték fejre :)
    Fontos hogy az árnyéka ne vetődjön lakóházra, mert a lakók becsavarodnak az árny mozgásától.
    Települések közelét a susogó hang miatt is kerülik, de az infrastruktúra kiépítése fontos.

    Sajnos az emberek többsége úgy viszonyul a szélturbinákhoz, hogy "inkább ne melletünk épüljön".
    De ez a beteges tiltakozó hozzáállás sok egyéb témában is megfigyelhető.

    Kezdetnek ennyit írok, majd még jönnek adatok és képek!
    Várok mindenkit szeretettel, remélem hogy jó beszélgetések fognak lezajlani :)

    [center]