90029
  • High end PC #81831
    mielőtt satuba fognám és eltüzelném a kártyát, mélyebbre ástam és találtam még pár érdekes dolgot:

    utánanéztem az Auzentech oldalán pár dolognak a kártyán: The HDMI SiI9135A and SiI9134

    ezután megkerestem a chip gyártó (Silicon Image) oldalát, mi ez a HDMI SiI9135A és ezt találtam:


    - Integrated Transition Minimized Differential SignallingŸ (TMDSŸ) core running at 25-225 MHz.
    - 2.25GHz maximum TMDS rate

    ez után megkerestem mi ez a Transition-minimized differential signaling (TMDS), mit is akar minimalizálni, és ezt találtam:
    [URL=http://en.wikipedia.org/wiki/Transition-minimized_differential_signaling]ebből kiderül, hogy az elektromágneses interferencia csökkentésének technológiája: "The transmitter incorporates an advanced coding algorithm which reduces electromagnetic interference"[/URL]
    ami az én fordításomban annyit tesz, hogy a vezetőben mozgó töltések (elektronok) mint tudjuk maguk körül mágneses teret keltenek, mely terek egymással interferálnak, és épp ezt akarják csökkenteni.

    aztán rákerestem a másikra is (SII9134) a chip gyártó oldalán, ami még az Auzentech kártyán ül:

    SII9134 HDMI Transmitter:
    "The HDMI transmitters from Silicon Image use the latest generation of TMDS core technology"


    na most akkor most tök mindegy milyen belső komponensek vannak vagy sem? (nekem úgy tűnik nem)

  • Solten
    #81830
    Nalam a hulye monitoron D-Sub meg HDMI bemenet van (audio kimenet nincs se hangszorok ). A hang optikai kimenetrol megy a zajkeltobe.
  • arty
    #81829
    mert a képet az amd vga adja és nem tudok egyszerre két hdmi-t bekötni tévébe/erősítőbe + nincs is értelme KÉT hdmi kábelnek, hiszen ez a jó, hogy végre csak 1 kábel kell

    (htpc-mben alaplapi hdmi-t használok, ott nincs külön vga-m - remélem ez megnyugtat!)
  • DaniellT
    #81828
    ahhhhha, jaaaa.......
    én csak azt nem értem ha ennyire mindegy számodra mi adja a hangot miért nem az alaplapi hdmi-t használod?????? miért????? már legalább három éve, ha nem több, hogy van az alaplapokon is bitstream dtshd és társai....már ha annyira mindegy.....
  • arty
    #81827
    szerintem nem a radeont dobja :))))

    (jójó, csak áltatom magam)
  • IMYke2.0.0.0
    #81826
    Majd priviben írd meg, mikor dobod és hová a Radeont :)))
  • High end PC #81825
    szar az egész, ki is dobom, neked hiszek!
  • arty
    #81824
    a te kártyádról derült ki, az amd videokártyáról nem.
  • High end PC #81823
    nem, itt az egész onnan indult, hogy szerinted nem csinál a kártya SEMMIT a HD-s hangsáv kiadásakor, most meg kiderült az ellenkezője, és hárítasz.
  • arty
    #81822
    nem úgy volt, hogy privi? ;)

    (amugy szép link, aki nem teljesen hülye, az látja hogy a képeden a lemezről a nyil az "AUDIO DECODER"-be megy, ami dekódolja a jelet. én már napok óta arról pofázok, hogy ez a dekódolás az erősítőben kell megtörténjen és az amd kártyák esetén ez igy is van)
  • High end PC #81821
    gyakorlatilag bármilyen audio célra használod is a vga-t, egy ilyen hangkari mindenben jobb (szórakoztatás: Blu-Ray, DVD, Audio CD, mp3; gamer felhasználás)...mindenben...

    Még a HD-s hangsávok is keresztülmennek a Creative chipeken,láthatod az ábrából...azt is láthatod, hogy több minden is történik ezekben (ellentétben az állításoddal), ezt tapasztalatból is alá tudom támasztani ,innentől kezdve pedig nincs miről beszélni !


    ami a lényeg: még Blu-Ray lemezeknél a HD-s audio hangsáv esetében is az egyik chip (többek közt) átküldi a jelet a DAC-nak is, és egy űber mintavételezett digitális jel kerül konvertálásra, ami bár sosem lesz olyan, mint egy eredetileg analóg forrás, de valljuk be, ez azért mégis csak kemény, sőt, ez megabrutál minden szempontból...mint mondtam én két erősítőt is használok, egy HD-sat és egy analóg Surroundosat, szóval az állításod itt meg is dől, hogy szerinted csak keresztül megy a jel a kártyán és nem történik vele semmi, közben TrueHD-s/DTS-HD-s hangsávot beállítva dolgozik a DAC is és el tudom küldeni a jelet az analóg erősítőre is (ezt úgy mondom, hogy kipróbáltam), vagyis az ábra igaz, a Creative chipeken keresztül megy a történet, minden minőségjavítási technika, ami a lenti grafikonokon szerepel, nem csak kamuból vagy viccből van, kevésbé torzított (ésatöbbi feature) minőséget küld a transmitterre, ami megy a HDMI kimenetre.

    szóval hiába is próbálsz vitatkozni ez ellen, a vga megoldás egy hatalmas fapados puritán kaki ehhez képest....de még egy középkategóriás asztali lejátszó chipsetjéhez képest is...(nincs az az isten, hogy PC-s vga-ról hallgassak bármit is, mert kurva gáz, használjuk arra a PC-s vga-t, amire LEGINKÁBB való, hang szempontjából VAN JOBB megoldás is PC-hez...)

    pont.pont.pont.
  • arty
    #81820
    Simán összevethetők. A kérdés, hogy mire és hogyan használod. Bár asszem ezt neked hiába is magyaráznám, ha eddig sem esett le...
  • Omlás
    #81819
    Egy hangyányit azért átment a dolog off-ba nem ?
  • DaniellT
    #81818
    Nahhhh ja, egy X-Fi erejét és tudását ne akarjon már senki egy hulladék alaplapi vagy videokari megoldáshoz hasonlítani.
  • MerlinW
    #81817
    Miért? az X-Fi chip a legjobbak között van. Azuntech supportja pedig jobb, mint a Creative-é. Nagyon jó kis kártyák az Azuntech-ek.
  • Solt
    #81816
    Szerintem folytassátok privátban... kezd unalmas lenni.
  • High end PC #81815
    még a legtisztábban előállítható vákuumban is lehetetlen tökéletesen torzítás nélkül átlőni bármiféle digitális jelet, ez puszta fizika, mi meg elektronokról beszélünk egy halom különböző fém alkatrész között, akiknek az alkatrészeken át kell verekedniük magukat egészen az erősítőig...szóval hagyjuk már ezt a HDMI csoda humbukot, csodák nincsenek, amik ellentmondanak a fizika törvényeinek, már maga a hangkártyának a HDMI csatolófelülete is keresztirányú intermodulációs torzítást okoz a jelben, ami kisebb frekvenciákon okoz bizonytalanságot (kb 20-40 Hz közt, amit épp hallasz is).

    egyébként a zaj és torzítás nagy része nem a kábelen keresztülhaladásból jön, úgy látom ezt félreérted (szó nem volt a kábelekről), sőt, igazából a leghomogénebb része a történetnek maga a kábel belsején való keresztülhaladás.

    A zaj és torzítás a különböző alkatrészekben keletkezik a kártyában, intermodulálnak az elektronok az alkatrészek határfelületén, miközben vándorolnak a különböző alkatrészek közt, már magát a zajos és torzított jel jelenik meg a csatolófelület után a vezetéknek a legelején, és fogadod a túloldalon, magyarán bitről bitre megegyezik a harmonikusan jobban torzított és intermodulált jel, hurrá.

    és akkor a jelfeldolgozást még be sem vettük a buliba, bár erről már nem tudok nyilatkozni, én nem vagyok mérnök, fizikával foglalkozom, de itt egy rajz miben más az architektúrája itt a jelfeldolgozási folyamatnak (annyi látszik belőle, hogy az Auzentechnél a DAC után mennyivel kisebb a digitális rózsaszín "tojásban" a zaj mértéke az architektúrából is fakadóan, meg igazából kisebb, mint bármely más HDMI-s kártya esetében, erre mentek rá nagyon a fejlesztésben, sok más mellett, mint a precíziós regiszterek, amiket egy vga-ban sem találsz meg...):


    az enkóderről meg annyit, hogy a Creative chipek real time enkódolják a Dolby és DTS forrásokat, a hangkari szoftverből ez az enkódolás kikapcsolható/állítható, itt a móricka ábra:


    tehát most, hogy megtudtuk, a zaj és a torzítás már magában a kártyában keletkezik a határfelületeken és a jelfeldolgozás során, jöjjön pár görbe, hogy miben próbáltak többet elérni az Auzentec hangkártyánál, görbék mindössze két csatorna esetében (ugye bár ezeket két csatornán tesztelik mindig értelemszerűen, gondolom világos miért):

    zajszint :


    zaj és a harmonikus torzítás együttese a frekvencia függvényében


    harmonikus torzítás



    intermodulációs torzítás:
    IMD + zaj: 0.0015 % !


    frekvenciaválasz (egy 3 nagyságrendi skálán változó jelnél igen fontos: Hz-kHz)


    dinamikatartomány:


    a piacon kapható PC megoldások közt mással nem tudod ezeket produkálni, bár mindez gondolom úgy sem fog megint semmit sem jelenteni számodra, elmondod, hogy jó a vga megoldás is, mert szerinted nincs különbség. én örülök, te ésszerűen gondolkozol, mi meg szinte már megszállott módon, különbözőek vagyunk... már leírtam mindent az elmúlt egy napban, amit tudok, nekem ezek a fontosabbak, másnak más szempontok, ha megtetszik a dolog, úgy is veszel egyet, ha nem látod értelmét, úgysem...
  • IMYke2.0.0.0
    #81814
    Így van - ezek után, én a helyetekben alaposan megfontolnám a vásárlást-
  • Blum
    #81813
    Vagy bena vagyok a guglihoz vagy csak szimplan nem vagott senki ennyire melyrehatoan a temaba es nem vegzett mereseket de tesztet nem talalok.

    Lenyeg az,hogy a HDMI csatlakozoval ellatott hangkartyakat alapvetoen arra talaltak ki,hogy komoly tudasu erositovel legyen osszekotve mig egy VGA-nal a HDMI kimenet -nyilvanvaloan- nem arra szolgal,hogy a vajtfulu hifi manias kozonseget kimeritoen kiszolgalja. A teny,hogy a HDMI hangot is tovabbit meg onmagaban nem jelent semmit.

    Ez kb. olyan,mintha egy integralt hangkartyat akarnal osszehasonlitani egy komoly hangkartyaval mikozben mindket esetben optikai kabellel kotod ossze a cuccost. Az eletben nem fogja az integralt kartya a kulon hangkartya szintjet megutni [sajnos].

    A HDMI-rol mar olvasott/olvastunk eleget,nem dobalna ki a penzt o sem az ablakon mindenfele hulyesegre ha tudna hogy nem eri meg. :)
  • arty
    #81812
    Szívesen megyek, HA előtte valami - pusztán elméleti - alátámasztást belinkelsz :) (bár a saját fülemben azóta annyira már nem bízok, mióta egy vakteszten meggyőződtem önnönmagam tökéletlenségéről :D )

    Szal egy írás kellene, amilyet eddig MINDENRŐL találtál (analog, spdif), de most épp a HDMI-ről meg valahogy senkinek sem megy (nem csak itt!).
    Tehát továbbra is szabad a pálya: jöhet egy link, hogy a "DTSHDMA/TrueHD" hogyan/mitől lehet jobb az azunetech kártyájáról kiküldve, mint egy radeon vga kártyáról kiküldve.

    (haverodnak meg javaslom, mélyedjen el a wikipédia hdmiről szóló cikkeiben ... ;) hátha nem ad ki feleslegesen huszonharmincezreket, minimum, a régi jólbevált dolgokra alapozva...)
  • Blum
    #81811
    Ha jol sejtem Creative. :)
  • IMYke2.0.0.0
    #81810
    Azt ugye tudod, hogy az Azuntechen milyen chip van?
  • Blum
    #81809
    Hogy mivel tudom alatamasztani? Voltakepp semmivel,mert ezt hallani kell. Haverom nagyon szivesen lat vendegeket es imadja agyba-fobe tesztelgetni/osszemerni a kulonfele hifis technikakat. Ha gondolod lezsirozok neked egy napot amikor eljossz es megmutatjuk mirol is van szo :)

    [Persze miutan megvan az Auzentech hangkartya,mert az Asus nem hajlando maximumot nyujtani ]
  • High end PC #81808
    ilyen mértékű vitákba már nem akarok belemenni, nem akarok egész nap a gép előtt ülni :)

    úgy sem fogsz meggyőzni, hogy szar mert semmit sem ér, én meg nem akarlak meggyőzni, hogy vegyél egyet! :)

  • arty
    #81807
    rendben, Te elfogadod, hogy ez a misztikus zaj/torzulás létezik a digitális eszközök digitális jeltovábbítása közben és manupulálja a tartalmat.

    adódik a kérdés: ez a bizonyos zaj miért csak és kizárólag a hangot módosítja, a képet miért nem? mert a linkelt teszt nem csak azt mutatja meg, hogy más-más minőségű kábelek is ugyan azt az infot viszik át, hanem hogy az adott info ujra és ujra, azonosra reprodukálható. ergo nincs zaj, ami tönkrevágná, módosítani, manupulálná az adatot - azaz a "referencia" képet.

    hozzátéve, hogy ráadásul a kép esetén a hang adatmennyiségének többszöröse kerül át az eszközön, hiba nélkül.
  • High end PC #81806
    de tök mindegy, úgy sem fogsz beruházni rá, én meg nem fogom kidobni, pedig úgy emlékszem csak 60k?-ért hozattam be az országba 2.5 éve, de sosem bántam meg, sőt, ha még rá kéne fizetnem, megtenném.

    különbözők vagyunk, szerintem evvel zárható :)

  • High end PC #81805
    akkor szedjük össze:

    1.)HDMI audio jelben fellépő harmonikus torzítás, csak egy példa a több közül, amiben egy vga jócskán rosszabb (nálam ez 0.0005%, szerintem egy vga-ban simán lehetne egy tízessel szorozni)

    2.) ott van at Intermodulációs torzítás is alacsony frefvencián (40 Hz körül), és így tovább, ezeket a kártyákat kifejezetten ezek minél jobb leszorítására tervezték,

    3.) ott van a dinamika tartomány dB-ben kifejezett értéke is, ami minél szélesebb, annál jobb

    4.)a frekvenciaválasz sebességének minél kisebb szinten tartása

    5.)nehogy azt hidd, hogy a digitális jelben nincs zaj, ebben a hangkártyában -113.1 (valamilyen amplitudó, nem tudom milyen tengelyeken, az nincs feltüntetve) értékes leszorításról beszélnek, ami én sem tudom mit jelent, de azt írják ez az egyik legjobb elérhető szint a HDMI-nél

    meddig folytassuk?
  • arty
    #81804
    "essék, ezt a képet anno én lőttem az egyik évben rendezett (2010?) Házimozi és Hi-Fi shown, a srác vitt egy HTPC-t, egy PS3-at és egy asztali lejátszót is, megmutatni minek a kimenetéről milyen a hangminőség, elég jó összehasonlítás volt.
    persze mondani sem kell, hogy a milla feletti asztali lejátszó tarolt, itt már nem emlékszem mi dekódolt, de kb mindegy is, az erősítő is millás téma volt, mindkettő ugyanolyan minőségi kategóriában volt"

    ez így önmagában semmi :) milyen kimeneten, milyen forrásból, mi dekódolt az egyes eszközökban? vakteszt volt-e? stb stb stb ...
  • arty
    #81803
    és gondolom ez a harmonikus torzulás csak és kizárólag a hangban keletkezik, a képben nem*, hiába digitális formában utazik mindkettő, az egyik széttorzul**, míg a másik nem - vagy félreértettem valamit? ;)

    *a hdmi mítosz eloszlatva
    **értsd: több bit változik meg 1-1 csomagban, hiszen 1 hibát a paritás még meg tudna javítani
  • High end PC #81802
    kihagytam még a frekvenciaválasz sebességének minél kisebb szinten tartását

    ja, és nehogy azt hidd, hogy a digitális jelben nincs zaj, ebben a hangkártyában -113.1 (valamilyen amplitudó, nem tudom milyen tengelyeken, az nincs feltüntetve) értékes leszorításról beszélnek, ami én sem tudom mit jelent, de azt írják ez az egyik legjobb elérhető szint a HDMI-nél
  • High end PC #81801
    #81799
  • arty
    #81800
    én írtam:
    "a hangkártyád nem csinál mást, csak elindítja a hangfolyamot a dekóder felé (erősítőd) - ezt nem lehet jól vagy rosszul csinálni :)"

    te erre:
    "ne viccelj, hogy a francba ne lenne benne a Dolby és DTS enkódere...
    a dekóder az az erősítőben van.
    mi a fenének kellene egy jelet kétszer dekódolni? nem értem..."

    nem írtam, hogy kétszer enkódolna/dekódolna - hiszen egyiket sem teszi a hangkártya/vgakártya! jön a lemezről az anyag és értintés nélkül áthalad a hangkártyán/vgakártyán és az erősítőben kerül feldolgozásra.

    te/ti azt állítjátok, hogy az amd kártyán levő chip rosszabb minőségben végzi a küldést(!!! - semmi mást !!!) , ami abszurd és magát az elvet sem látom, hogyan/mitől lenne lehetséges :)
  • High end PC #81799
    HDMI audio jelben fellépő harmonikus torzításról hallottál már? csak egy példa a több közül, amiben egy vga jócskán rosszabb (nálam ez 0.0005%, szerintem egy vga-ban simán lehetne egy tízessel szorozni)

    de ott van at Intermodulációs torzítás is alacsony frefvencián, és így tovább, ezeket a kártyákat kifejezetten ezek minél jobb leszorítására tervezték,

    vagy ott van a dinamika tartomány dB-ben kifejezett értéke is, ami minél szélesebb, annál jobb

    mi kell még?
  • arty
    #81798
    "En most a hangkartya HDMI csatlakozasat hasonlitom a VGA HDMI-jevel. Ha van egy komoly,minosegi rendszered es van lehetoseged osszehasonlitani a kettot,akkor kicsit meglepodnel azon,hogy a hangkartya mennyivel szebben szol."

    és ezt mivel tudod alátámasztani?

    mert az analog korszakban könnyű volt: zajok, interferenciák, filléres d/a a hangkariban
    spdif korszakban szintén: zajok, interferenciák miatt jitter, az egyes nem lesz mindig egyes és/vagy nem időben

    hdminél hogyan "romlik" el a jel?
  • Blum
    #81797
    Nem,nem tetszek ott elni. :)

    En most a hangkartya HDMI csatlakozasat hasonlitom a VGA HDMI-jevel. Ha van egy komoly,minosegi rendszered es van lehetoseged osszehasonlitani a kettot,akkor kicsit meglepodnel azon,hogy a hangkartya mennyivel szebben szol.
  • High end PC #81796
    fogalmam sincs ez hogy történt :D
  • IMYke2.0.0.0
    #81795
    Szúrd be még 5-ször kérlek az egészet...
  • IMYke2.0.0.0
    #81794
    Azért 5-ször nem kellett volna a képet beszúrni...
  • High end PC #81791
    tessék, ezt a képet anno én lőttem az egyik évben rendezett (2010?) Házimozi és Hi-Fi shown, a srác vitt egy HTPC-t, egy PS3-at és egy asztali lejátszót is, megmutatni minek a kimenetéről milyen a hangminőség, elég jó összehasonlítás volt.
    persze mondani sem kell, hogy a milla feletti asztali lejátszó tarolt, itt már nem emlékszem mi dekódolt, de kb mindegy is, az erősítő is millás téma volt, mindkettő ugyanolyan minőségi kategóriában volt

    a hangkártya kimenete érezhetően nem volt olyan dinamikus, mint az űber asztali lejátszó, a videókártya és a PS3 meg egyértelműen hátra kerültek

  • High end PC #81790
    tessék, ezt a képet anno én lőttem az egyik évben rendezett (2010?) Házimozi és Hi-Fi shown, a srác vitt egy HTPC-t, egy PS3-at és egy asztali lejátszót is, megmutatni minek a kimenetéről milyen a hangminőség, elég jó összehasonlítás volt.
    persze mondani sem kell, hogy a milla feletti asztali lejátszó tarolt, itt már nem emlékszem mi dekódolt, de kb mindegy is, az erősítő is millás téma volt, mindkettő ugyanolyan minőségi kategóriában volt

    a hangkártya kimenete érezhetően nem volt olyan dinamikus, mint az űber asztali lejátszó, a videókártya és a PS3 meg egyszerűen ramaty volt