316
  • Epikurosz
    #276
    Bandi!

    Ezt én is tudtam, amit írsz, de ép ésszel elképzelhetetlen, hogy valami, aminek nyulla a nyugalmi tömege olyan heves kölcsönhatásba lépjen az anyaggal, mint a foton. Gondolok itt arra, hogy fénnyel (fotonokkal) pld. gerjeszteni lehet nem sugárzó anyagokat, hogy maguk is sugárzóvá váljanak (felmelegedjenek, no).

    Szerintem itt inkább arról van szó, hogy ha megállítasz egy foton, akkor mindjárt keletkezik egy másik, amely folytatja a "nyugalmi helyzetbe került foton" (energiaként elnyelődött foton) pályafutását.

    A hullámelémélet számomra idegen, mert azonnal felveti a hordozóközeg problémáját.
  • BiroAndras
    #275
    "A foton tömege miért nem végtelen, he?"

    Mert nulla a nyugalmi tömege.
  • BiroAndras
    #274
    "A fény nem azért hajlik, mert a távolságok változnak, hanem a fény terjedése közben a fényhullám különböző irányú fázis komponenesei időben elcsúsznak! (Valszeg erre van fizikaibb megfogalmazás is) Olyan ez mint a fénytőrés!!!! Szal attól hogy törik a fény egy pohár falán áthatolva, még hülyeségnek tartod, azt hogy a pohár belső méretei mások lennének mint amit kivülröl mérsz!
    Einsein ugye nagyon is tisztában volt a fény hullám természetével!"

    Lehet értelme annak, amit írsz. De nem cask a fénnyel kell ennek történnie, hanem minden anyaggal.
  • BiroAndras
    #273
    Apró javítások:

    "1. a relativitáselmélet Bolyai-féle negatív görbületű térrel manipulál, ami pngyolán nyereg alakú, nem euklideszivel"

    Nem euklídeszi a geometria, az addig stimmel. De nem is nyereg, hanem annál sokkal bonyolultabb.

    "3. a fénynél észleltek, közvetetten, gyorsabb részecskéket is már, tachionok"

    Én úgy tudom, hogy nem észlelték őket, csak elméleti lehetőség a létezésük.

    "7. a határozatlansági reláció nem elméleti fogalom, hanem technológiai hiányosság"

    Ebben tévedsz. Lásd: EPR paradoxon, Bell egyenlőtlenség.
    Ajánlott olvasmány : John Gribbin - Schrödinger kiscicái
  • BiroAndras
    #272
    "Sajnos a féreglyukaknak a rel elmmmel történő magyarázása eléggé pongyolaság. Mert ha a téridő görbülete elér egy határt és a rajz szerint ugye átmegy függőlegesbe, akkor az azt jelenti, hogy az idő megáll, vagyis soha nem esik át semmi a féregjáraton. Mint ahogy az esemény horizonton is végtelenül lelassul az idő!"

    Ez csak a külső megfigyelő számára van így. Az "utazó" csak a szingularitásban pusztulna el, amit viszont ki lehet kerülni, ha a feketelyuk forog. A visszaérkezésnél viszont mindenképpen időutazás is történik, ami elég nagy elvi probléma jelenleg.
  • BiroAndras
    #271
    "A rel elm (és az ősrobbanás is) egy euklidészi simaságú térrel dolgozik"

    Nem. Éppen a ált.rel.elm. vezette be a fizikába a görbült tér fogalmát.

    "Én viszont inkább híve vagyok annak, hogy a világegyetem egésze is önmagába záródó teret alkot."

    Nincs sok variáció, vagy végtelen, vagy önmagába záródó. Régebben a zártra szavaztak a fizikusok, de a legújabb mérések nagy léptékben síknak mutatják a teret, ami nyitva hagyja a kérdést, mert a nagyon nagy sugár miatt is láthatjuk síknak. Nem tudom, hogy most mi a hivataos álláspont.
  • BiroAndras
    #270
    "A matematikában a dimenziók száma tetszőleges, a való világtól nem függ, mert absztrakt tudományról van szó."

    Persze. De a dimenzió fogalmára voltál kíváncsi. Egyébként a matematika megmondja azt is, hogy hogyan tudjuk meghatározni a világunk dimenzióinak számát.

    "A tér háromdimenziósként való leírása egy konvenció, hisz a tér leírása megoldható lenne több dimenzióval is, de akár kettővel is, attól függően, hogy milyen koordinátarendszert választok."

    Nem. A tér pontosan 3 dimenzióval írható le. Többel mondjuk lehetne, csak értelmetlen, mert csak 3 koordináta lenne független. Kevesebbel, viszont nem lehet leírni. 2 dimenzió az sík, nem tér.

    "Poláris koordinátarendszer - mond valamit?"

    Két szög és egy sugár, az pontosan 3 dimenzió. Az, hogy konkrétan hogyan jelöljük ki az irányokat nem számít, mindíg pontosan 3 irányra van szükség.
  • BiroAndras
    #269
    "Ha viszont elfogadják az ősrobbanás elméletet miért keresik a magyarázatot a gyorsuló tágulásra?"

    Egy dolog az ősrobbanás, és egy másik a gyorsulva tágulás. Az ősrobbanás önmagában csak tágulást jósol, ami nem feltétlen gyorsul. És más dolog elfogadni valaminek a létezését, és megérteni annak okát.
  • Epikurosz
    #268
    A foton tömege miért nem végtelen, he?
  • NEXUS6
    #267
    Elkéstél!;)
    Általában az általad leírt módon ábrázolják a relelm 4 dimenziós tér-idejét.

    A rel elm viszonylag egyszerű elmélet, minden középiskolás megérthetné ha vennék a fáradtságot, hogy rendesen elmagyarázzák nekik.

    A spec rel alapja kb az, hogy a tömeggel rendelkező tárgyak állapotának megváltoztatásához a fénysebesség közelében történő haladás esetében sokkal több energiára van szükség, mint alacsonyabb sebességen. Az energia viszont maga is tömegként szerepel, vagy is miközben a test állapotát a még nagyobb energia bevitellel megváltoztatom, annál nagyobb lesz a tömege, vagy is további változtatásra még nagyobb energiára lesz szükség. Ez a két egymást erősítő dolog a fénysebességnél éri el a végtelent. Fénysebességre történő felgyorsításhoz, bármilyen kicsiny nyugalmi tömeggel rendelkező testtel végtelen energiát kell közölni.

    A tömeg viszont lelassítja az időt, a reakciók sebességét, ezt úgy is értelmezzhetjük, hogy ugyan annyi energia, a megnövekedett tömeg miatt csakk jóval kisebb változást fog a paraméterekben okozni, ahogy egy nagyobb tömegű test sepessége ua energia közlés hatására is csak kevéssé növekszik.

    Az előbbiek miatt a nagy nyugalmi tömeggel rendelkező testek úgy működnek, hogy szinte lokálisan csökkentik a fénysebesség nagyságát, pongyolán megfogalmazva. De mivel az adott területen minden reakciót illetően "csökkentik" a
    fénysebességet ezért lokálisan ebből semmit nem érzékelsz. Úgy mond a téridő maga görbül el, "sűrűbbé válik".

    Röviden és pongyolán kb ennyi, de azért nem árt kalasszikusokat eredetiben is elolvasni;)))

    Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy a rel elm is leíró elmélet és nem megmagyarázó. Hogy miért történik mindez, milyenek a téridő görbületet közvetítő részescskék, (ha ugyan vannak) azzal nem foglalkozik.
  • NEXUS6
    #266
    A tér és az idő mai tudományos megfogalmazása ennél sokkal tágabb teret;) biztosít, sokkal több féle lehetőség van.

    Pl foglakozik végtelen dimenziós térrel (Hilbert-terek)

    A bennünket körülvevő tér/idő/és anyag paramétereinek összefüggéseit, pedig a már említett relativitás elmélet írja le. Tér idő anyagtehát egymástól nem független dolgok.
  • abelr
    #265
  • Epikurosz
    #264
    dez!

    Ne írj le engem. :-))
    Én még hiszek a kolbászból font aranykerítésekben.

    "Nézz csak fel, az ég magas,
    Bár azt mondják, hogy nem igaz.
    Ott jártak ők, a repülők,
    És nem látták sehol.

    Kell ott fenn egy ország,
    Mely talán ránk is vár,
    Kell ott fenn egy ország,
    Amit senki nem talál.
    Kell ott fenn egy ország,
    Mely bárkit átölel,
    Kell ott fenn egy ország,
    Amit sosem rontunk el."
    (Zorán)
  • dez
    #263
    Nos, lola és Epikurosz hozzáállása teljesen olyan, mint a középkori "a Föld márpedig lapos!"... Látják, hogy "lesüllyed" az a bizonyos hajó, ahogy távolodik, stb., de erre biztos van valamilyen "ésszerű, reális" magyarázat, nem olyan őrült fantazmagóriák, mint hogy a víz görbe, a Föld gömbölyű lenne.

    Na persze, a modern fizikusok is csak néhány lépéssel vannak előrébb: ők haljandóak levonni a következtetést, hogy bizony gömbölyű a Föld, és szépen kiszámolják azt is, mekkora, stb. De ugye az a legenda, hogy ott "lent" van egy ismeretlen földrész, ahol aranyból van a kerítés, meg más effélék, az tökéletesen alaptalan és kizárt... (Az a néhány ember, aki valahogy oda jutott, majd visszajött, az csaló, bolond, vagy egyszerűen eltévedt, és nem is volt sehol.)
  • Epikurosz
    #262
    Jaj, lola, hogy te mekkora csacsi vagy.
    Épp most lépsz le, amikor egyre izgibb lesz a dolog?
  • IoIa
    #261
    Elhagyom ezt a topicot, mert már nagyon "elgörbült".
    Görbüljetek tovább együtt
  • IoIa
    #260
    Összességében az utolsó pár hozzászólásra értettem.
  • HUmanEmber41st
    #259
    ÖÖÖÖ..ezt most nekem írtad lola?????
  • Tiberius B
    #258
    Csak egy gyors hozzászólás: köszönöm a biztatást, az optimizmusom meg végtelen.
    A Sliders tényleg jó, csak a vége nem tetszik, a sci-fi-k nagy részét szeretem, mégha félre is fogalmaznak (Star Wars), de legjobban az optimsta, és kicsit kevésbé félrefogalmazó sci-fi-ket szeretem (Star Trek), a "Bolygó neve: Föld" is jó volt, történetileg. De ez már nem egy gyors hozzászólás.
    A másik dolog, hogy az egyszerűsítésemből kiveszett a lelkem. A tér-téridő keverését hibámként elfogadom. De: én úgy ovastam, hogy a tér görbül az időben, és ez mindkettőre hatással van. Mivel mindig 2D-ben ábrázolják a görbült teret, itt van rá egy ötlet, h. miért: ha kinullázuk az egyik térdimenziót a 3D-s koordinátarendszerünkben, berakhatjuk helyére a 4. dimenziót (idő). Na persze még ottvan az amiről keveset tudok(el kéne olvasni a relativitás elméleteit), a gravitáció, meg a fénysebességhez való közeledés, mindig eltussolják, ahol írnak róla. Sztem ők se értik teljesen. A Gauss-féle gometria=Bolyai-féle, csak Bolyai előbb csinálta meg. A határozatlansági reláció bevallottan technikai probléma, amit átültetve az elméletbe, igazolni lehet a megfigyeléseket. A tudomány nagy gondjaival (sajnos) csak abban a kevés szabadidőmben foglalkozok.
    Mennem kell, hajrá filozófia+modern tudomány, kezd nagyonis élvezhető lenni.
  • Epikurosz
    #257
    lola, ne kímélj. sok mindent elbír az én vállam. Lehet épp azért mert alacsony. :-))
    Nem huppan nagyot.
  • IoIa
    #256
    Kegyetlen dolgokat olvastam most... Ha leírnám a véleményemet a saját szavaimmal, azonnal elkezdhetnék egy új nicknéven gondolkodni...
    Így inkább nem kommentezek semmit. Csak annyit írok, hogy alacsony a kerítés.
  • HUmanEmber41st
    #255
    Ha már filozófiáknál tartunk, bátorkodok én is leírni az enyémet:
    Van egy igazán végtelenség. Ott nem folyik az idő. Az ott lévő személyek nem születttek soha, így nem is tudnak meghalni. Öröktől fogva léteznek.
    Ez a végtelen tér tartalmaz egy gömbhéjat. A gömbhéj az 5 alapelemből áll: föld, víz, tűz, levegő, éter. A gömbön belül vannak Univerzumok.
    Némelyik "egyszerűbb" Univerzum 4 dimenziós, de vannak sok dimenziós "bonyolult" Univerzumok is. Egyik Univerzumból a másikba nem lehet átjutni semmilyen fizikai eszközzel.
    Az Univerzumokban vannak galaxisok. Az Univerzumok mind gömb alakúak és akkorák, h a bennük lakó értelmes lények végtelennek hiszik, bár egy idő után rájönnek, h mégiscsak gömb alakú. Mivel a fénynek csak behatárolt a sebessége, így az igazán értelmes lények a 4. dimenzióban közlekednek, mely rövidebb utazást tesz lehetővé, mintha "légvonalban" mennél.
    Aki rájön a 4. dimenzió titkár a, szerintem egycsapásra megfejti a gravitáció mibenlétét is.
  • Epikurosz
    #254
    Őszinte legyek?

    Én a tér és idő fogalmát metafizikai szempontból oldom meg, emrt az úgy egyszerűbb. Nem kell hozzá nagy tudás.

    A tér minden valós történésnek, végsősoron anyagnak otthont adó közeg, médium. Jobb híján nálam is 3D-s. Ebben zajlik le minden esemény: itt születnek új világok, itt csavarodik fel a fizikai tér, majd bomlik ki, itt van ősrobbanás, ha van, majd nagy reccs, ha van, itt gyúr Isten, ha van, új világegyetemeket porból, majd itt pusztítja el azokat, ha elpusztítja.
    A tér mindhárom irányba végtelen.

    A metafizikai idő felfogható 4. dimenzióként is, az események egymásutániságát írja le. szigrúan egy irányba mozog, a múltból a jelenen át a jövő felé. Végtelen, mindkét irányba.

    A fizikai idő a metafizikai idő speciális esete, mint ahogy a fizikai tér is a metafizikai tér speciális esete.

    A metafizikai tér és idő mellett, felül ott van a Szellem, amely ezektől függetlenül létezik, de ezeket magába foglalja. Nevezhetjük akár 5. dimenziónak is.

    Még gondolkodom azon, hogy ez az 5. elem egy szakállas bölcs bácsi, vagy egy véletlenszerűen játszadozó kisgyerek.
  • NEXUS6
    #253
    Válasz roviden:;))
    1. A spec rel egy euklidészi téridő leirása, az általános rel elm meg gauss féle geometriával leirható téridővel dolgozik.
    Nem külön tér és nem külön idő, ami azt is jelenti, hogy a téridőnek akár lehet egy olyan térbeli vetületét is találni, ami látszólag nem görbült!
    2. Hát igen, pl a qvantummech folyamatok bizonyos valószinűséggel gyorsabban zajlanak mint a fényseb, csak ki kéne tudni válogatni a nekünk kellő ilyen állapotokat a többiböl;)))
    3. Erre nem vennék mérget, az hogy nevet találtak neki, még nem azt jelenti, hogy bizonyitották a létét. Istennek is van neve!
    5.Éljeeen!;))))
    6. A scifivel is ugyan az a helyzet, mint a tanárokkal. Nem szabad mindent elhinni nekik!;))
    7. Ebben sokan biztak!;))
    De az atombomba, a lézer, a félvezetők marha meggyőzőek tudnak lenni, hogy azért még is csak máshogy van. A határozatlansági reléciók és a dolgok kvantumossága sajna nem elválasztható dolgok. Nem kikiüszöbölni kell hanem kihasználni! Mint a Szlájderszben, az is jó kis sci-fi ha már itt tartunk.

    Amúgy további sok sikert kivánok!
    Ne veszitsd el az optimizmusod.
  • NEXUS6
    #252
    Továbbra is fenntartom, hogy a rel elm szerint nem tér, hanem téridő görbületről van szó.

    A rel elm szerint továbbra is vicc marad a következő:
    -Hé bátyám milyen messze van a falu?
    -Légvonalban 20km, de én tudok egy rövidebb utat;)))

    A fény nem azért hajlik, mert a távolságok változnak, hanem a fény terjedése közben a fényhullám különböző irányú fázis komponenesei időben elcsúsznak! (Valszeg erre van fizikaibb megfogalmazás is) Olyan ez mint a fénytőrés!!!! Szal attól hogy törik a fény egy pohár falán áthatolva, még hülyeségnek tartod, azt hogy a pohár belső méretei mások lennének mint amit kivülröl mérsz!
    Einsein ugye nagyon is tisztában volt a fény hullám természetével!
  • Epikurosz
    #251
  • Epikurosz
    #250
    lola, hagyd békén a fiatalokat, mert rálépek a tyúkszemedre!
    Csak azokat cikizheted, akik drogoznak, isznak, cigiznek, mint a törökök.
    Megértettem?
  • IoIa
    #249
    A #100-as hozzászólásban többek között ezt írtam:
    "Különösen fiatal korban jellemzõ az emberre, hogy a különbözõ sci-fi, fantasy és egyéb filmeket/könyveket egyre jobban összemossa a valósággal, és akár hajlamos is ezeket elhinni. Jól példázza ezt az sg fóruma is, amit túlnyomórészt a fiatalabb korosztány látogat."
    Te jól példázod ezt :)
  • Tiberius B
    #248
    nagyon összesűrítettem egyébként
  • Tiberius B
    #247
    kösz a bátorítást
  • Tiberius B
    #246
    arról szólt volna hogy sokan itt jobban értesültek, mint én vagy nem.
    röviden:
    1. a relativitáselmélet Bolyai-féle negatív görbületű térrel manipulál, ami pngyolán nyereg alakú, nem euklideszivel
    2. a fénysebesség nem egy fal, hanem egy kerítés amin át lehet majd vmikor ugrani, sztem
    3. a fénynél észleltek, közvetetten, gyorsabb részecskéket is már, tachionok
    4. ajánlottam az Isten egyenlete című könyvet ami pont erről szól
    5. éljen a modern tudomány, amit nem ért mindenki, de nem is kell, mert működik, bármennyire is kevesen értik
    6. éljen a Star Trek-féle tudomány, tudjátok ti hány nagy tudású, akár több PhD-s ember van a Star Trek fan klubbokban??? nagyon sok, ennek a sorozatnak volt a nagyobb hatása sztem a mai világra, nem a Star Wars-nak, ami szintén egy másik elméletet dolgoz fel, ami egyszerűbb, ergo jobban eladható a népnek kitalációként, a Star Trek fizikája viszont nem fogalmaz félre, pl. fénykard, lézerpuska, hanem modern, többnyire már működőként elfogadott elméleten alapul, egy kis tudományos fantasztikummal, ami még mindig nagyrészt megmagyarázható
    7. a határozatlansági reláció nem elméleti fogalom, hanem technológiai hiányosság
    8. Ajánlom figyelmetekbe a Talentum Tudományos Könyvtár könyvsorozatot, a modern fizikáról szól, és IGEN, én hiszek a modern fizikában
    Egy-két személyes adat, csakhogy ne kelljen rákeresni, 16 éves vagyok, 4.6-os átlagú tanuló(a német nem megy), és fizikusnak készülök, és mindezek ellenére nagyon tájékozatlannak érzem magam, mert jobban szeretek olvasni, mint társaságba menni, a suliban 2 helyett 4 emelt szintű tantárgyra járok, és most éppen középfokú informatikusi szakot tanulok heti 3 órában. Hogy ez túl sok, nem. még nyelvvizsgatanfolyamra is járok. Év eleje óta folyamatosan témazárókat írunk, és csak úgy szerzem az ötösöket(tanulás nélkül, emelt szinten).
    Mindezt nem felvágásnak szántam. Csak azért írtam, hogy senki ne hurrogjon majd le, hogy általánosiskolás könyveimből szedem a hülyeségeimet. A modern fizika most lépi át a filozófia határát. Örüljünk együtt, hogy itt lehetünk, mikor egy új klasszikus fizika születik.
  • Epikurosz
    #245
    Igen, rámtappintottál az ellentmondásomra.

    A tér abszolút, a fény görbülése nem az abszolút tér görbülése, hanem a gravitáció miatti elhajlása.

    Ha most azt mondod, hogy én elszakítom a teret az anyagtól, és azt állítom, hogy létezik tér anyag nélkül is, akkor megfogtál.
  • Epikurosz
    #244
    fuss neki még1x, esetleg írd a szöveget wördbe, majd kopizd be ide.
  • Tiberius B
    #243
    lett volna egy tartalmas, ám eléggé hosszú hozzászólásom, de ez a szr befuccsolt
  • dez
    #242
    "Én, ugye mondanom sem kell, hogy ezzel nem értek egyet, hanem a világot egy abszolút térbe helyezem, amelyben nincsenek sem dudorok, sem rücskök."

    Aham, és a gravitáció meg magát a fényhullámot vonzza... :)
  • Epikurosz
    #241
    "A tér nem görbült, mert pl nincs teleportáció, meg ilyesmi."

    A görbe térhez nem feltétlenül kell teleportáció meg ilyesmi. Elég a nagy tömeg (Godzilla rulez).
    Azt már sikerült bebizonyítani, hogy nagy tömegek mellett elhaladva a fény egyenes helyett görbe úton halad. Ez már a tér görbülete, naná!

    Különben a fentiből az következne, hogy nem-görbült az a tér, amelyben a fény egyenes vonalban halad, és ha a fény nem egyenesen halad, akkor a tér meggörbüléséről lehet beszélni. Én, ugye mondanom sem kell, hogy ezzel nem értek egyet, hanem a világot egy abszolút térbe helyezem, amelyben nincsenek sem dudorok, sem rücskök.
  • NEXUS6
    #240
    Nekem is úgy tűnik, de más a tér, és más a téridő!;)

    A tér nem görbült, mert pl nincs teleportáció, meg ilyesmi.

    (Sajnos a féreglyukaknak a rel elmmmel történő magyarázása eléggé pongyolaság. Mert ha a téridő görbülete elér egy határt és a rajz szerint ugye átmegy függőlegesbe, akkor az azt jelenti, hogy az idő megáll, vagyis soha nem esik át semmi a féregjáraton. Mint ahogy az esemény horizonton is végtelenül lelassul az idő!)
  • Epikurosz
    #239
    "A rel elm (és az ősrobbanás is) egy euklidészi simaságú térrel dolgozik"

    Érdekes, én úgy tudtam, hogy Einstein olvasta Riemannt, Swartzschildot, és a többieket...
  • NEXUS6
    #238
    Na mingyá nem leszek olyan általános!;)

    Ahogy azt BiroAndris írta, aminket körülvevő teret egy euklidészi simaságú térként írjuk le/érzékeljük?.
    Ez egy sima végtelenbe tartó asztallapként írható le.

    Matematikailag viszont leírhatunk teljesen más tereket is: pl helyettesítsük a világegyetemet egy szóbával, a jelenlegi világegyetem szobályának falai gyak. végtelen messzeségbe vannak. Egy másik univerzumban viszont a falak nem csak hogy véges távolságra vannak de a görbült tér miatt esetleg össze is kapcsolódnak. Pl ha kimész a baloldali ajtón akkor bejösz a baloldalin. Ezen kívül még meg is lehetnek csavarodva, vagy is amikor bejösz fejjel lefelé, vagy vagy a jobb és paloldalad fel van cserélődve, esetleg időben is visszafelé haladsz, ha még a téridőt is bevesszük;)))

    A rel elm (és az ősrobbanás is) egy euklidészi simaságú térrel dolgozik, a kvantummechanika viszont nem ilyen terekkel dolgozik, szal lehet hogy vannak 10-11 dimenziók, de ezek általában bezáródó "tereket" írnak le!

    Én viszont inkább híve vagyok annak, hogy a világegyetem egésze is önmagába záródó teret alkot.
  • Epikurosz
    #237
    "Olyan dolgokat nevezünk dimenziónak, amik leírhatók bizonyos matematikai struktúrákkal. "

    A matematika alapvetően mennyiségekkel, vagyis számokkal operál. Ezeket a számokat lehet halmazokba rendezni, közöttük összefügéseket felírni stb.
    A matematikában a dimenziók száma tetszőleges, a való világtól nem függ, mert absztrakt tudományról van szó.

    Egy tömb elemei tekinthetők dimenzióknak, vagy ott vannak akár a mátrixok, amelyek szintén számokat, vagy számokból származtatott elemeket - pld. függvényeket - rendeznek halmazokba. A dimenziók száma itt is tetszőleges.

    A matekatika tehát - ha úgy tetszik - egy olyan tudomány, amely leírja a való világ egy (ismert) részét bizonyos megközelítéssel, de a virtuális világ egy részét is.

    A tér háromdimenziósként való leírása egy konvenció, hisz a tér leírása megoldható lenne több dimenzióval is, de akár kettővel is, attól függően, hogy milyen koordinátarendszert választok. (Poláris koordinátarendszer - mond valamit?)

    És így tovább...