316
  • irkab1rka
    #1
    Éljenek a jó cikkek.
  • immovable
    #2
    na ilyen cikkeket még...
    ez érdekes, alapos, érthető, elgondolkodatató...
    csak így tovább!
  • rolika
    #3
    jó cikk
  • zidder
    #4
    Az ilyen cikkeket szeressük.. kérünk még többet.
  • Pharaoh
    #5
    Végén kiderűl, hogy Einstein legnagyobb tévedése, nem is annyira nagy baromság.
  • mrzed001
    #6
    Ez már rég kiderült, csak 100%-ra bizonyítani nem tudták
  • Kornan
    #7
    Az igaz hogyha az egyik közeli naprendszerben robbanna egy szupernova akkor eltörölné az életet a földön a nagy sugárzás?
  • immovable
    #8
    asszem...
  • zidder
    #9
    Hát eza supernova méretétől függ, de egyébként nagyon valószínű. Volt régebben itt 1 cikk, amiben megírták hogy pár valahol messze megfigyeltek 1 szupernovát, aminek a lökéshulláma még a földet is elérte, persze itt már csak nagyon gyengén volt érezhető, műszerekkel még ki tudták mutatni.
  • stukov
    #10
    Hogy lehet átállni a sötét oldalra? :)
  • slackface
    #11
    "megfigyelései szerint a világegyetem mindössze 25%-a anyag, a többi sötét energia."
    A végén még kiderül,hogy a Stár worzos fantazmagória is inkább valóságos. És ha a mért eredmények nem csalnak mégiscsak Dárth Védernek volt igaza a sötét oldallal kapcsolatban.
    Hogy csatlakozhatnánk Stukov haverommal együt a sötét oldalhoz? Erre nem adtak választ az SNLS kutatói?
  • Inquisitor
    #12
    Hülye kérdésem van ...
    Elvileg a virtuális részecske megmaradhat, ha ugyanakkor keletkezik máshol olyan másik virtuális ellentétje, amivel pont kiegyenlítik egymást. (Tehát a rendszer összes energiája mindíg 0 marad.)
    Akkor lehetséges e, hogy a tágulás nem áll meg soha, hanem folyamatos marad?
  • Ironka
    #13
    A szabványgyertya csak az egyes típusú szupernovákra vonatkozik. (fehér törpe + legtöbbször vörös óriás kettős)
  • lokko
    #14
    amúgy ez tudománytörténetileg épphogycsak megalapozott sőt inkább kicsavart "szenzáció", Einstein nagyon nem örült annak, hogy be kellett vezetnie a kozmológiai állandót, mert pont ennek látszólagos kényszere mutatott rá hogy az elmélet nem lehet helyes (a relativitás alap filozófiájából nem következik hogy léteznie kell ilyen állandónak, míg minden más része az egyenletnek egyenes következménye az alapelgondolásnak) hubble felfedezését továbbgondolva jött az ősrobbanás elmélete, így a világegyetemnek volt egy kezdőlökése, ezért az lassulva tágulhat, így nem kell feltételezni erőt ami kiegyensúyozná, így feleslegessé vált a lambda, aminek ezeletőtt Enstein által meghatározott értéke csak az akkori megfigyelések alapján végzett becslés ... szóval az hogy ez az érték közelít az új megfigyelések által újra kényszerű lambda értékéhez merő véletlen
  • Enkil
    #15
    én a sötét energiával vagyok :)
    amugy meg tul sok az elmélet a bizonyítás meg szinte 0
    gyorsuló tágulás? nem mindegy mit vzsgálunk és honnan nem csodálkoznék ha pár év múlva teljesen más jöne ki a számításokból
  • BiroAndras
    #16
    Előbb nézz utánna, hogy mit hogyan számolnak ki, aztán mondj ilyeneket.
  • Darth Sith
    #17
    a gyorsuló tágulás teljesmértékben bizonyított elmélet. Azzal kezdődött,a hogyan a cikk is leírja, hogy Hubble elvégezte több tucat galaxsira a vöröseltolódás mérést, és rájött, az univerzum tágul. A 90'es években meg bebizonyították hogy gyorsuló ütemben, ha jól emléxem ~3000km/s -os sebességgel!!! Amúgy tudtommal azért van ez a gyorsuló tágulás mert az univerzumban nagycsoportokban gyülnek össze az anyagok, így az egyköbméterre jutó anyagátlag 4 hidrogén atom. De ahoz hogy a tágulás lelassuljon minimum 6 hidrogén atomra van szükség. De mivel tágul, ezért ez a hidrogénatom szám csak csökkeni fog, nőni nem tud, hiszen az anyagmennyiség az univerzumban állandó. De javítsatok ki ha tévedek!
  • Caro
    #18
    Namost ha a sötét energia=negatív energia, akkor lehetséges.
    Mert akkor a gravitáció is ellentétes a két anyag közt.
    De ez kvantumfizika, ebbe nagyon nem akarok (még) belefolyni. :)
  • Enkil
    #19
    Amit mi egy ugymond nagy rendszerben tágulásnak mérünk az lehet hogy egy supergalaxis halmaznak egy 0,00001% ad része és a tágulás csak ezen a területen van jelen. Mivel a rendszer egyrészt végtelen másrészt iszonyu menyiségü az érzékelhető anyag is nagyonkönyen előfordulhat hogy a tágulás nem mindenholvan jelen csak. Persze ez a nézed alapból megcáfol pár ha nem is elismert de jelelneg használt alapvető elméletet
    de ezeknek a cáfolatoknak is nagyon jó alapjai vanak nagyon esze emberkéktől
  • HUmanEmber41st
    #20

    Ha még mindig gyorsulunk az Ősrobbanás után, akkor még mindig tart a robbanás.
    Csak arra vagyok kíváncsi, mi lehet majd az az erő, ami az idők végén egybegyűjti az Univerzum összes anyagát.
    Azt meg majd fehér energiának fogják hívni ?
  • tmpx
    #21
    Azt már senki se fogja sehogy se nevezni!
  • Darth Sith
    #22
    "mi lehet majd az az erő, ami az idők végén egybegyűjti az Univerzum összes anyagát."
    az idő csak egy emberek által kitalált fogalom, egy viszonyítási rendszer, amihez képest tudják viszonyítani a dolgokat. Nem tudjuk mikor volt, ha volt az időnek kezdete, és lesz e vége. Az ősrobbanás volt, de nem tudjuk hogy az volt ez az idő kezdete, vagy csak a mi univerzumunk kezdete. Hiszen létezhetnek párhuzamos univerzumok is. Szerintem a fizikusok sem tudják, hogyan kerülhet ismét egyhelyre az összes anyag, ha a tágulás folytatódik.
  • SYB
    #23
    "Csak arra vagyok kíváncsi, mi lehet majd az az erő, ami az idők végén egybegyűjti az Univerzum összes anyagát."

    Ki mondta, hogy "egy helyre" kerül egyszer az anyag?
  • Petty
    #24
    3000km/s gyorsulás? Pikk-pakk a fénysebesség többszörösét elérte az univerzum tágulása. Most akkor hogy is van ez? Tudom a sebesség relatív fogalom , attól függ mihez viszonyítjuk.
    Valaki segítsen már, nem fogom fel agyilag!
  • Petty
    #25
    És még annyit, az univerzum átmérője 72 mrd fényév (áállíítólag), az univerzum kora pedig 20 mrd év.Ha a robbanás középpontjától gömb alakban tágul az univerzum akkor 20 mrd év alatt max. 40 mrd fényév lehetne az átmérője. Ebből nekem az jön le, hogy a fénysebességet tuti, hogy tullépik a részecskék amik a középpontból kifelé még mindig gyorsulnak.
    Azt tanultam, hogy a fénysebességgel haladó tárgyak tömege végtelenné válik.Na most mi is a középponttól kifelé nyomulunk, nem?
    Fölösleges a fogyokúra!
  • Amergin
    #26
    Vader: If you only knew the power of the DARK side!
  • Laci73
    #27
    Mi nagyon is ennek a "viszonyítási rendszernek" a börtönében élünk. AZ IDŐ LÉTFORMA, ugyanúgy mint a tér(tér-idő). Nem tudunk idő nélkül valóságot elképzelni, ugyanúgy ahogy tér nélkül sem (a két dolog elválaszthatatlanul összefügg: sem idő sem tér nélkül nem következhet be változás, ami tkp. konkrétan a létezése valaminek) Te magad írod: "Az ősrobbanás volt" Látod, ezt jelenti az idő.

    Mellesleg ezt (ősrobbanás) csupán nagyon valószínűen feltételezzük, mert erre utalnak bizonyos jelek (vöröseltolódás - azaz a tágulás, kozmosz "háttérhőmérséklete" stb.) magát az ősrobbanást nem tapasztaltuk meg (legalábbis jelen gondolkodó formánkban). Apropó tapasztalás.
    Minden természettudomány alapjává az ún. empirikus (tapasztalat alapján történő) ténymegállapítást tettük: csak azt fogadhatjuk el, amiről bizonyosan tudjuk hogy úgy van. Innét ered az a látszat hogy a tudomány sok kérdésben bizonytalan. Valójában a tudománynak meg kell várnia a bizonyított tényeket, mert az elméletek nagy veszélye a tévút.
    Én történetesen szintén híve vagyok a több, halmaz-szerűen létező világegyetemnek (kölcsönhatásuk egész jó magyarázata lehet a gyorsuló tágulásnak), és a több dimenziós létezésnek (utóbbinak különösen a fekete lyukak miatt) de ezek csak elméletek. Hiszen lehetséges mindezek ellentéte is.
  • Laci73
    #28
    Petty: mennyi is a fénysebesség? :)

    (~300000 km/sec)
  • roliika
    #29
    "Luke! Ne állj át a sötét oldalra!"...:-D
    'Örömötökre' megint itt vagyok köztetek....:-)
  • roliika
    #30
    Valamit azért nem értek, és komolyan, valaki légyszi magyarázza el, hogy is van ez! Szupernova amolyan jelzőfény...ok. De azt nem vágom,hogy ha milliárd kilómétereken át ér ide, rengeteg kisebb-nagyobb részecskén+törik a fénye/sugárzása,valamint a nagyobb tömegű égitestek valamelyest eltérírik a fényét. Így nem értem,hogy számolhatnak azzal, hogy színképelemzésbe bocsájtkoznak,vagy a fény terjedési sebességével számolják az utat...valószínű nem is egyenes utat,szerintem a fény útja akár 180 fokkal is elfordulhat...szerintem ezek nem valós adatok...szerintem. Cikk amúgy jó+izgi+minden.:-) Jó néha ilyet is olvasni.
  • roliika
    #31
    Ősrobbanás elmélet azért van...mert máshogy tudományosan nem magyarázható...ami ugye a tapasztaláson,a MI tapasztalásunkon alapszik.:-)
  • IoIa
    #32
    "3000km/s gyorsulás" - a gyorsulás mértékegysége nem km/s
  • roliika
    #33
    ;-)))) És pláne nem gyorsulás....:-D Milyen lenne a sebessége 30s múlva? :-D Na mind1...:-D
  • IoIa
    #34
    Nem értelek. Semmi különös nem lenne 30s múlva. Ugyanis - ha arra gondolsz, hogy a gyorsulás 3000 km/s^2, akkor a sebesség 30s múlva 90000km/s.
    100s múlva lenne érdekes a sebesség, mert az pont fénysebesség lenne...
    Nem tudom, hogy még ez a sok téveszme meddig tartja még magát (sötét erő és társai), de ezek a _valódi tudomány_ fejlődését nagy mértékben gátolják.
  • roliika
    #35
    Szerinted mi a valódi todomány? Archimedes törvényei?
  • roliika
    #36
    Tényleg kiváncsi volnék. Szerinted nincsenek se több dimenziók,se fekete anyag,se párhuzamos univerzumos,se feketelyuk? És mindent meg lehet magyarázni az álltános iskolás fizikával, és minden teljesen rendben van a fizikával? Álljunk meg mert itt a Nirvána? Hm? /De szép és 1*ű lenne az élet :-) /
  • roliika
    #37
    Bocsi,nem akartalak piszkálni,csak néha nem bírom.:-((
  • Laci73
    #38
    Roliika: ha az ujjadat a napfény elé tartod, látszólag (számodra) eltakarja a Napot. Ám ha valaki ott áll melletted két méterre, a számára semmi különös nem történik. Bár nem pontos a hasonlat, de valahogy így képzeld el ( a hatalmas távolság miatt) a problémát.

    Iola: sötét anyag/energia nagyon is létezik: a sötét szó itt nem misztikumot takar, hanem azért kapta ezt az elnevezést, mivel nem tudjuk vizsgálni. Jelen álláspont szerint az univerzumunk így tevődik össze: /Németh Juditnak Marx György kozmológus munkásságát ismertető művéből /
    - 5 % "hagyományos" anyag (barionos anyag)
    - 75 % sötét energia (gravitációsan nincs kölcsönhatásban más anyagformákkal)
    - 25 % sötét anyag (gravitációsan hat a barionos "hagyományos" anyagra)

    "A sötét anyagról nem tudjuk pontosan, miből áll, de tudjuk - mint idéztem fentebb is - hogy gravitációsan hat a barionos anyagra. A galaktikák vizsgálatával meg lehet becsülni az értékét is. A két legfontosabb sötétanyag típus a hideg és a forró sötét anyag (kicsi, vagy nagy). A forró sötét anyag valószínűleg neutrínókból áll, a hideg sötét anyag nem tudjuk pontosan, miből, ennek kutatása az asztro-részecskefizika területére esik.

    Marx György újonnan megjelent cikkében azt tételezte fel, hogy a sötét anyag forró, kis tömegű neutrínókból áll ... Ez a feltevés erősen vitatott, de kétségkívül nagy előnye, hogy megmutatható, ha ilyen anyag veszi körül a galaxisokat, akkor a galaxis tömegeloszlása a tapasztalati eloszláshoz lényegesen közelebb van, mint hideg sötét anyag esetén." /Németh Judit/
  • Epikurosz
    #39
    Vegyél vissza.
    A világegyetem kb. 15 mrd éve keletkezett, és ebből 13,5 mrd fényévnyit tudunk belátni - tudtommal.

    mrd=milliárd
  • IoIa
    #40
    Szeretnék neked gratulálni:
    5%+25%+75%=105%
    Ennyit ér a többi is, amit írtál...