1768
Blender
  • fuszhi
    #288
  • gregtom6
    #287

    Itt van róla videó, erről is van szó benne.

    Akkor talán tudsz segíteni ezalatti kommentemen :)
  • gregtom6
    #286
    Tudja valaki, hogy hogy lehetne Blenderben "splat mapping"-ezni, vagyis egérrel festeni mesh-re? Az a gond, hogy seam-re tudok, vagyis ha előtte mark seam-el kijelölöm, majd unwrappel kicsomagolom a mesh-t, és ráhelyezem egy UV map-re, de attól még nem lesz részletes a textúra mondjuk egy hely mashjén.

    Vagy planar mapping-et hogy lehet blenderrel? többször veszem fel ugyanazt a textúrát, és helyezem a mesh-re sokszor egymás után.
  • Neoncsoves
    #285
    kijött a blender 2.59 és dolgoznak a 2.6os verzión. :)
  • gregtom6
    #284
    off:Vagyok, a napokban Arduino robotprogramozásban segédkeztem :)

    On: Ha én játékba akarom exportálni ezt a karaktert, akkor hogy oldjam meg azt, hogy egy karakterhez több animáció tartozzon, amit majd a kellő pillanat(ok)ban el tudok indítani?
    Van ez az NLA Editor, ebben úgy csináljam, hogy ott legyen a sok armature?

    Mert ugye egy armature-hoz eleve tartozik egy összetett animáció, ha hozzá van rendelve egy bvh(mocap) file.
  • Neoncsoves
    #283
    üdv! az miért van, hogy felhúztam egy felirat mögött egy Plane-t (háttérnek szánom) raktam rá egy képet textúraként, Texture módban tökéletesen látszik, de renderbe csak a feliratot látom. ötlet?
  • gothmog
    #282
    Fog ez menni. :) Amúgy együtt érzek veled. 3DSMax-os beidegződésekkel nekem napokig tartott mire a kezdő kockától érdemben el tudtam mozdulni.
    Szerencsére csontozásra meg animálásra nem volt szükségem, úgyhogy könnyebb volt a helyzetem a tiédnél.
  • gregtom6
    #281
    Azonos nevűnek kellett lennie a csontnak a megfelelő vertex grouppal.
  • Neoncsoves
    #280
    na ebben nem vagyok otthon még sajnos :S
  • gregtom6
    #279
    Az újabb problémám a következő:
    Van egy emberi modellem, amiben csináltam csontvázat(armature) videók alapján.
    Ennek a videósorozat segítségével, aminek ez is a része, csináltam meg mindent, de pont ebben a videóban elakadtam.
    Ugyanis hiába csinálok vertex groupot a lábnak pl, Pose módban a benne lévő csontot mozgatva nem történik semmi.
    Pontosabban a csont mozog, de a vertex group ugyanott marad.

    Mi lehet a probléma?
  • gregtom6
    #278
    Az asztali gépemen a régebbi Blender van, és csodák csodája, az sokkal átláthatóbb számomra, mint ez a legújabb...
    Példának okáért egyből megtaláltam, amit kerestem. És itt működik az, ami a tutorialokban.
  • Neoncsoves
    #277
    ott van egy + jel, arra kattints rá akkor visszajön a menüsor
  • gregtom6
    #276
    Akkor erre már jártam véletlenül egyszer.

    Az ablak tetején eddig volt add, és lehetett sphere-t, meg mindenféle dolgot a scene-hez adni. Most meg eltűnt. A bal felső sarokban van egy legörgethető dolog, abban lehet a módok között váltogatni, de egyiknél se ugrik ki olyan jobbra mellette, h Add, ez hol van?
  • Neoncsoves
    #275
    extrude azzal tudod "folytatni" a mesh-t. tehát kijelölök egy edge-t, nyomok egy E betűt, akkor a kijelölt edgeből kapok egy újat amit húzhatok oda ahova akarok. a modellezés alaptoolja, hogy úgymondjam :)
  • gregtom6
    #274
    Ezeket is leírhatnád, h mik, mert az extrude-ról nekem az extrudálás(összepréselés) jut eszembe, de gondolom ez nem skálázás.
    a többinek is kb a fordítását tudom.
    grab, scale, rotate megy.
  • Neoncsoves
    #273
    hát amiket felsoroltál azokat nem nagyon ismerem... én is elég kezdő vagyok még. én amit használok jelenleg az az alap extrude, loop cut and slide, mirror modifier, grab, scale, rotate, suvdivide.

    kb ennyit. máshoz nem is nagyon szoktam nyúlni.
  • gregtom6
    #272
    Ha értesz hozzá, nem bánnám, ha Skype-on beszélhetnénk, mert ezzel így 2 év múlva se jutok semmire...
  • Neoncsoves
    #271
    kitartás :) nem olyan nehéz ez. vannak opciók amikhez egyelőre inkább nem nyúlkálok én se :))
  • gregtom6
    #270
    Módot kellett váltani hozzá, h leszedjek egy kijelölést. Megtapsolom, aki ezt kitalálta...
  • gregtom6
    #269
    Na, most meg rámentem, h select inverse, és olyan, mintha folyamatosan kijelölve lenne fekete vonalakkal az egész. Ebből hogy lehet visszalépni?

    Hát ez borzalom, ez a Blender, hozzáhajítanék vmit annak, aki ezt az interface-t kitalálta...
  • gregtom6
    #268
    Meg hol vannak a cuccok a scene-emben? Hova van felsorolva? Jobb felső sarokban volt, de elváltottam onnan a nagy keresgélésben, és most meg nem tudok visszalépni.
  • gregtom6
    #267
    Na jó, de hogy a fenébe nyitom meg a boolean tools-t? Az összes videóban máshol van, de itt váltogatok a módok között, semmit se találok.
  • Neoncsoves
    #266
    videó

  • Neoncsoves
    #265
    sajnos én se tudok, tök alap dolgokat próbálgatok csinálni (fegyvereket többnyire, alaprajzzal), aztán majd emberformát is megpróbálok, de ott nagyon fontos a test arányossága ugye, akkor az se utolsó ha megtanulsz úgy modellezni, hogy ne legyen rengeteg felesleges éled és oldalad, mert a későbbiek során elég idegesítő lehet.

    de ha van kedved, ezt nézd meg, hátha megtanulsz belőle valamit.
    az animálásra is találni videót, lehet nem olyan nehéz, igazából csak az elején nehéz szerintem, ha az alapjait megérted onnan már csak kitartás és kreativitás kérdése.
  • gregtom6
    #264
    És egy emberalakot létrehozni, azt animálni mennyire lehet nehéz ezzel a progival?
    Jó volna, ha azt mondanád, h te tudsz, lenne kitől tanulnom.
  • Neoncsoves
    #263
    egyébként ha pár órát foglalkozol vele, magadtól is rájössz, ha meg tutorial videókat is nézel (google-ra beírod: Blender tutorials, vagy youtube-ra, onnan is lehet tanulgatni hotkeyeket)
  • Neoncsoves
    #262
    nos én meg pont úgy vagyok, hogy csak a Blendert tudom kezelni :)))

    középső egérgombot tartsd lenyomva, az forgatja a kamerát. ha szabályosan akarod forgatni a kamerát akkor NUMPAD2-4-6-8.

    shift + középső egérgomb = tudsz balra jobbra fel le "kúszni", elég sokat használja ezt az ember ha alaprajz segítségével modellez.

    NUM1 : front
    NUM3 : oldal(jobb)
    NUM7 : top

    CTRL+bal egérgomb : lasszó kijelölés
    jobb egérgomb: kijelölés
    TAB: váltás object és edit mód között
    S (+ x/y/z; tengely): átméretezés
    R (+ x/y/z; tengely): forgatás (illetve ha lenyomod az R-t, aztán mondjuk az X-et, utána beírhatod hogy hány fokban forgassa azon a tengelyen.)
    Shift+D: duplikálás


    edit módban:
    CTRL+TAB: váltás csúcs - él - oldal kijelölés között
    E (+ x;y;z;tengelytől függően): extrude
    Ctrl+R: loop cut and slide
    W: előhoz egy menüt, innen a subdivide talán a leghasznosabb (felbontja az oldalt több kicsi oldalra)
    X: törlés
    shift+jobb klikk: több dolog kijelölése

    de amúgy meg[URL=http://wiki.blender.org/index.php/Doc:Manual]#1[/URL]

    [URL=http://blender.org]#2[/URL] [URL=http://www.blender.org/education-help/tutorials/]#3[/URL]
  • gregtom6
    #261
    Valaki tudna mutatni valami normális tutorialt, amiből megtanulta kezelni a programot? Mert marha bonyolult, utána kellett néznem, hogy forgassam a kamerát, mert magamtól rá nem jöttem volna...-,-
    Elég szánalmas, hogy az ingyenes program a legkevésbé felhasználó barátabb.

    3D Studio Maxban fél másodperc alatt magamtól pakoltam objektumokat, tök átlátható és egyszerű volt...csakh azt nem használhatom szakdolgozathoz, nagyon úgy néz ki.
  • Neoncsoves
    #260
    hmm. köszi :) majd még ránézek!

    igazad van rá is kereshettem volna.
  • gothmog
    #259
    Mint a legtöbb opensource szoftvernél, ha tudod mit szeretnél, és van egy kis angol tudásod (ha nincs, van google translate) akkor tulajdonképpen már megvan a válasz is.
    És ez most nem a szokásos "google a barátod" beszólás, ezek a dolgok tényleg így működnek.
    Azért röviden: Neked a "Decimate" modifierre lesz szükséged. Amivel a gond csak az, hogy a végeredmény nem feltétlenül lesz olyan, amilyet szeretnél, szóval az egyszerűsítés után bele kell mégy nyúlni vertexeket igazgatni.
    Viszonylag járható út, hogy kijelölöd a mesh-t (object mode), a shadinget flatra állítod, hogy lásd hogy állnak a felületek, aztán beállítod a decimate értékét (ratio). 0 és 1 között változhat alapból 1. Ma kipróbálod érteni fogod, miről van szó.
    Viszont tény, hogy a végeredmény nem lesz szép (már drótvázként, ami meg a későbbi mozgatásnál gondot okozhat). Ezért aztán járhatóbb út az, ha eleve megtanulsz lowpolyban modellezni, bár az meg már manapság talán kicsit idejét múlta. Amilyen brutális poligonszámokkal divat dolgozni manapság. Amikor én ilyesmivel kínlódtam, a lowpoly modeling volt az isten, amire aztán húzhattál meshsmooth-t ha akartál.
    Szóval ha valami scluptorban (vagy a blender sclupt módjában) gyártod a modelleket, akkor a decimate a barátod. De utána nagy valószínűséggel bele kell még majd nyúlni a modellbe.
  • Neoncsoves
    #258
    nos nagyjából 1 éve voltam itt utoljára, de most megint elővettem ezt a programot... tutorial videókat nézegetek, de lenne egy egyszerű kérdésem.

    van 1 kockám, 1 facem, subdivideolom a "face"-t. felbontja több és kisebb "face"-re. na most ezeknek a faceknek a számát hogy tudom csökkenteni (mármint úgy értem, hogy utólag).

    mert például ha játékhoz modelleznék valamikor, akkor a játék enginek nagy részének nem tetszik ha túl sok az ilyen felesleges "face" a modellen. tehát így utólag hogy lehet "összevonni" őket? próbáltam a Merge-t de az egészen más mint amire gondolok..

    előre is köszi :)
  • Jim Morrison
    #257
    hali, valaki gyorsan audi tt hutoracsot osszedobna nekem? :D
  • fuszhi
    #256
    ..bocs közbe rájöttem , ügyelni kell a két tárgy középpontja ki legyen jelölve. Ekkor már végrehajtja bármelyik műveletet válasszam.Üdv !

  • fuszhi
    #255
    Hajlandó lennék fizetni is érte ha használható az ötlet.
    hiába olvastam a leírást róla seem
  • fuszhi
    #254
    Logikai operációt hogyan kell elvégezni?
    Mondjuk egy kockából kivonnám a gömb azon részét ami belelóg a kockába.
    Meg nyomom a (W) betűt , kijön a menü és a
    Difference t választom
    majd ki írja :
    ERROR:
    Please select 2 meshes

    Szóval mi a baja? hisz elméletben meg kéne csinálja a kivonást.
    Gyakorlatban meg azért sír gondolom, mert valamit nem jól csinálok.
    Hogy nincs meg jelölve számára a két objektum. Már kivagyok és fontos hisz lapokból nem lehet modellezni butaság nagy testek esetében hamarabb megvan a kivonás.
  • gogabi79
    #253
    még én sem:(
  • Jim Morrison
    #252
    tanulok blendert, de ezt az i3d t nem vagom :/
  • gogabi79
    #251
    Kihalt eza oldal...
  • gogabi79
    #250
    Blenderben az i3d hogy tudom aktiválni?mert benne van meg minden,de most meg aztse engedi,hogy 3d,obj,vagy más formátumú fájlt megnyissak.ez mitöl van?
  • atika10
    #249
    Sziasztok!
    Lehet Blenderben milliméter méretezést beállítani?
    Belsőépítészeti látványterveket szeretnék rajzolni, de ilyen lehetőséget nem találtam benne.
    Az jó hogy ingyenes, 3ds-ért nem tudok kiadni egymilliót.