9875
  • Irasidus
    #7468
    " A probléma a távolsággal van, nem 1-3 nap bármilyen utánpótlást utánuk dobni ha/amikor valami zűr van."

    Logisztika. Nem akkor kell küldeni utánpótlást amikor zűr van. A biztosítás a kulcsszó, amit most is használnak. Kockázata meg mindennek van valamekkora, az űrkutatásnak nagyobb mint általában a földön. A kérdés, a mai "anyámasszonykatonája" világban - tényleg nagy kérdés - hogy mekkora kockázatokat vagyunk hajlandók elfogadni? Én úgy látom, az idő előrehaladtával egyre kevesebbet... Az Apolló érában sokkal nagyobb kockázatokat is elfogadtak mint manapság. Szóval úgy érzem felesleges azon rugózni, hogy itt is, meg ott is kockázatokat keresünk, hogy alátámasszuk a "veszélyes = nem szabad" elvet. Minden veszélyes, mindennek van kockázata. Az elfogadás vagy nem elfogadás itt az igazi kérdés.
  • Dzsini
    #7467
    Technológiailag nem bonyolultabb, mint az ISS-t, egy sarki kutatóállomást, egy víz alatti bázist (Sealab), vagy egy Holdbázist felépíteni (persze drágább, de az nem technológiai probléma). A probléma a távolsággal van, nem 1-3 nap bármilyen utánpótlást utánuk dobni ha/amikor valami zűr van.

    Ezek közül egyik se önnfenntartó / nem változtatja meg a környezetét, amiről a terraformálás szólna. Ezért mondom, hogy teljesen másról beszélnek.
    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2018.08.05. 15:36:32
  • Irasidus
    #7466
    Szerintem itt keveredik a "nem tudnánk" - a "nem akartjukkal". Nem mindegy, hogy valamit nem akarnak, vagy lehetetlen.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.08.05. 15:02:46
  • JanáJ
    #7465
    Azert egy sarki kutato bazisra nem ugyan olyan nehez utanpotlast vinni, mint mondjuk a Marsra. Azt mondod, hogy szerinted megoldhato egy kis csapat hosszu tavu tartozkodasa, ha az odajuttatast megoldjuk?
  • Dzsini
    #7464
    A Föld egyetlen kis területét se tudnánk most terraformálni, képtelenek vagyunk védelem nélkül megélni a legnagyobb részén (sarkkörök, víz alatt, sivatagokban, stb.). Az, hogy ma képtelenek vagyunk a Marsot terraformálni, kb. semmit nem jelent PR szempontokon túl, és semmi köze ahhoz, amit Musk tervez.
    De legalább rugózik rajta egy jót a média.
  • JanáJ
    #7463
    Egy sg-s cikkben azt irtak a NASA szerint a jelenlegi tudasunkkal nem tudnank terra formalni a Marsot. Ez nem torpedozza meg a Musk fele kolonizalast? Mert ha belathato idon belul nem lesz legkor, akkor max a fold (vagy mars) alatt lehetne elni. Kerdes ezt meddig lehet fentartani, mert az oke, hogy befizetsz egy oda utra, de ki fizeti a tovabbi ellatasod?
  • [NST]Cifu
    #7462


    Tovább csúszik a kereskedelmi űrhajóprogramja a NASA-nak, még júliusban arról volt szó, hogy zéró esély van arra, hogy 2019-ben a rutin személyzetcserékre sor kerülhessen, azóta újabb információk láttak napvilágot, mely szerint még az sem biztos, hogy 2020 elejére sikerül minden, a NASA által előírt tesztet teljesíteni.

    Ettől függetlenül a NASA bemutatta a CCM-re kiválasztott űrhajósait:



    Az űrhajósok balról jobbra: Sunita Williams, Josh Cassada, Eric Boe, Nicole Mann, Christopher Ferguson, Douglas Hurley, Robert Behnken, Michael Hopkins és Victor Glover.
  • Dzsini
    #7461
    Utazik a Falcon9 - videó és egy adag fotó
  • Teppik Amon
    #7460
    csak magamat tudom ismételni. Kiváló, részletes írás. Öröm volt olvasni. Várjuk a folytatást!
  • [NST]Cifu
    #7459
    A Szovjet és Orosz űrprogram összefoglalója, Mir 1995-1996:

    @SpaceMarine blog
    @Logout.hu
  • Dzsini
    #7458
    Holnap este szép hosszú holdfogyatkozás várható
    A Hold péntek este közép-európai idő szerint 19 óra 13 perckor lép a Föld félárnyékába, tehát elkezdődik a félárnyékos holdfogyatkozás, 20 óra 24 perckor pedig belép a teljes árnyékba, ezzel elkezdődik a részleges holdfogyatkozás. A teljes holdfogyatkozás fázisa 21 óra 30 perckor veszi kezdetét, a maximális elsötétedés 22 óra 22 perckor lesz.
  • [NST]Cifu
    #7457
    Szovjet hangulat kezd visszatérni. Nincs pénz, de elvárások vannak, eddig ilyen esetben megpróbálták a feladatokat végrehajtani, de nem szakszerűen / jól, hanem ahogy sikerült (ennek a vége az, hogy fémreszelékkel szennyeződött a Nauka modul hajtóanyag-rendszere egy szakszerűtlen átépítés után, vagy hogy nem megfelelő ötvözettől gyártották egyes hajtóművek turbo-pumpáit). Most emiatt elkezdtek leváltani embereket, amivel csak annyi a baj, hogy nem a gyökerét oldják meg a problémának (irreális elvárások, alulfinanszírozottság), hanem felelősöket keresnek...
  • savaz
    #7456
    A valasz : Igen.

    A szovjet/orosz urkutatas kovetkezo fejezete :-):
    Hazaarulas es csalas miatt hullanak a fejek a roszkoszmosznal

    (bocs Cifu!)
  • Dzsini
    #7455
  • Ninju
    #7454
    Úgy fest találtak egy állandó tavat a Marson:
    FOX News

    ESA link
    Utoljára szerkesztette: Ninju, 2018.07.25. 20:02:35
  • Teppik Amon
    #7453
  • [NST]Cifu
    #7452
    Néztem én is Günther oldalát, csak az a furi, hogy az SSL-1300S-nél említi a család oldalán, nem pedig a teljesen elektromos alváltozatnál. Sem a Telestar, sem az SSL oldalán nincs említve, milyen konfigurációban készült pontosan a Telstar-19, szóval ezért voltam (és vagyok) bizonytalan e téren...
  • kamov
    #7451
    Igen.

    http://space.skyrocket.de/doc_sdat/telstar-19v.htm
    http://space.skyrocket.de/doc_sat/ssloral-1300.htm
  • [NST]Cifu
    #7450
    Ezek szerint ez is teljesen electromos meghajtású SSL-1300 bus-ra épült?
  • kamov
    #7449
    Mivel ezek a nagy dögök általában fel vannak szerelve valamilyen ionhajtóművel is (jelen esetben 4db SPT-100-al) így a hagyományos üzemanyaggal sokkal nagyvonalúbban lehet bánni.
    Így jó eséllyel a 25 évet is kibírják, ott meg már az elektronikai elavulás jön.
  • [NST]Cifu
    #7448
    Csak furi, mert ugye a GEO műholdaknál általában a hajtóanyag-limit miatt szokott az élettartam lejárni. Namost ha egyszer használatos módban indítják, akkor mondjuk 20 millió dollárral többe kerül a Falcon 9. Cserébe a Telstar-19 a 15 év (feletti) tervezett élettartamát megfejeli mondjuk 10 évvel?

    Nyilván nehéz előre számolni, de nekem úgy tűnik, hogy a Telestar szerint jobb üzlet neki az alacsonyabb egyszeri költség, mint a plusz 10 év élettartam.
  • kamov
    #7447
    2018-059A/43562 (243 km x 17863 km x 27.00°)

    GEO-2200m/s szub-GTO

    Eredetileg ez egy Protonra kitalált módszer (Echostar 21 pl.), amivel a block-5 úgy elvégzi a Proton munkáját hogy visszanyeri a Boostert is.
  • [NST]Cifu
    #7446
    Félrevezetőek az adatok, ugyanis a Telstar 19 nem GTO pályára lett állítva, hanem egy köztes, átmeneti pályára. Sajnos a pontos pályaparamétereket nem hozták nyílvánosságra, így csak tippelni lehet, nagyjából 200 x 12 000 illetve 250 x 15 000 km közé tehető az a pálya, amelyre a Falcon 9 állította a műholdat. A standard GTO pálya nagyjából 250 x 36 000 km-es.
  • gafzhu
    #7445
    Telstar 19 7t Falcon 9 b5 I. fokozat visszahozva... 1.5 t fejlődés.
  • molnibalage83
    #7444
  • JanáJ
    #7443

    (A mosolygó orosz/szovjet űrhajósokat kivégezték? Senki sem mosolyog.)
  • kamionosjoe
    #7442
    Ez igencsak részleges volt :D
  • [NST]Cifu
    #7441
    A Szovjet és Orosz űrhajózás története következő rész (1992-1993)

    @Blogspot
    @Logout
  • [NST]Cifu
    #7440
    Az LC-17A/B ill. SLC-17A/B eredetileg a Thor közép-hatótávolságú rakéták tesztelésére épült, majd a Thor hordozórakéta-család használta űrbéli küldetésekre, aztán a Thor folyomány Delta-hordozórakéta-család használta mindkettőt. A Delta II nyugdíjazásával az indítóállásokra nem volt többé szükség, így vagy 10 évig használaton kívül voltak. Most a MoonEx magán Holdkutató/kitermelő társaság leszállóegységének fejlesztő- és tesztelőközpontja épül az SLC-17A/B helyére.
  • Dzsini
    #7439
  • Dzsini
    #7438
    Tegnap Ausztráliából és az Antarktiszról látható részleges Napfogyatkozás volt:

    A képen a Ausztráliából észlelhető legnagyobb takarás látható :)
  • kamionosjoe
    #7437
    Július 27-én teljes holdfogyatkozás lesz, tiszta idő esetén Magyarországról is jól látható majd.

    http://www.eumet.hu/erdekessegek/holdfogyatkozas20180727/
  • Garga Pitic #7436
    Kapcsolódó vicc:
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Az Apollo 11 visszatérése után Neil Armstrong és Buzz Aldrin átvették az elnöktől a Presidential Medal of Freedom kitüntetést.
    Egy harmadik érmet kivittek Mike Collins-nak, aki ez idő alatt a Fehér Ház körül keresett parkolóhelyet.


  • Sequoyah
    #7435
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Na most kiderul hogy ezt is studioban vettek fel
  • [NST]Cifu
    #7434
    Az indiai űrügynökség (ISRO) egy személyzettel ellátott kapszula szimulált kimentését hajtotta végre július 5-én:

  • Ninju
    #7433
    First Men



    Nekem várósnak tűnik. Idén október.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Bár a köcsögök elspoilerezik a végét a trailerben.

    Utoljára szerkesztette: Ninju, 2018.07.07. 21:36:07
  • Teppik Amon
    #7432

    igenjól összeszedett írás ez is. Köszönjük szépen Cifu ezt a rengeteg munkát! Még elolvasni is sok volt, hátmég megírni milyen lehetett :)
    GG!
  • Pares
    #7431
    Az új albumborító:

    Utoljára szerkesztette: Pares, 2018.07.02. 23:36:23
  • Sequoyah
    #7430
    xkcd: JWST Delays
  • [NST]Cifu
    #7429
    A Szovjet / Orosz űrhajózás története (1989-1991):

    @Logout
    @Blogspot