9875
  • kamionosjoe
    #7588
    Kiderült: nem UFO, sokkal durvább miatt zárták be a csillagvizsgálót.

    Bocsi a clickbait címért, de ha már a blikk is ilyen címet adott.
  • molnibalage83
    #7587
  • Dzsini
    #7586
    Ezt nem tudtam, köszi!
  • Pares
    #7585
    Szerintem sem lesz hosszú életű, ahogy a légi utasforgalom sem. Annak is keresztbetettek a balesetek. Ja nem.
  • gothmog
    #7584
    ..."Magán cégek mindenen sporolnak, soha nem lesz bolondbiztos a rendszer"...
    Most csak ironizálsz, ugye?
    Az állami milliárdokkal kitömött NASA a Challenger elvesztése után rengeteget szigorított az addig se bohóc-szintű szabályokon, aztán csak odalett a Columbia is. A számolatlanul ömlő állami milliárdok mellett nem mondhatod, hogy a profit fontosabb volt a biztonságnál.
    Gondolod hogy egy magáncég nincs tisztában azzal, hogy egy balesetben mindent elbukhat? Egy magáncégnek sokkal több a vesztenivalója egy balesettel mint egy államinak. Szerinted ők ezt nem tudják?
  • [NST]Cifu
    #7583
    Az sem olyan egyszerű, mert hiába "dobja át" az indítást, attól még az Egyesült Államokban bejegyzett cégnek kutya kötelessége az FAA-tól engedélyt kérnie. A SeaLaunch-nál is ez volt, pedig az nemzetközi kooperáció volt (amerikai-norvég-orosz-ukrán), de mivel a fővállalkozó a Boeing, ezért az FAA járt el felügyeleti szervként.

    Most ugyan ez pepitában a RocketLab, hiába van Új-Zélandon az indítóállás, ettől még amerikai cég...
  • [NST]Cifu
    #7582
    Kivéve ha NASA lesz a megrendelő.


    Erre már kitértem, a Dragon v2 -> ISS ill. Starliner -> ISS esetén a NASA határozza meg a feltételeket, de ettől még az FAA-nek is jóvá kell hagynia azokat. Az FAA és a NASA relatíve jól működik együtt, sőt, általában a NASA támaszt szigorúbb feltételeket (kivétel volt pl. az űrsikló mentőképesség, ugyebár).

    A NASA belátható időn belül aligha fog BFR/S indításokat fizetni, egyszerűen a törvényhozás és a NASA Alabamai ága keresztbe feküdne, hogy ezért kapott a NASA 10+ milliárdot az SLS-re.

    Egyáltalán van már jogi alapja magánűrhajók feltételeinek?


    Olyan szempontból van (az Egyesült Államokban), hogy minden légi jármű az FAA alá tartozik, márpedig nem tudsz űrhajót indítani ugyebár a légkör használata nélkül. Eleve már a rakéták terén is szigorú szabályozások vannak, anno a SpaceX azért volt kénytelen a Marshall-szigetekre vinni a Falcon 1 indításokat, mert csak így kaptak indítási engedélyt (nem használhatták a Vandenber légitámaszpontot, ahonnan eredetileg szerették volna az indítást végrehajtani).

    Az FAA ügyekben érintett vezetője tavaly az IAC 2017-en vendég volt, és elmondta, hogy 4 ember szállító űrhajóra van per pillanat engedélyezési folyamat (Dragon v2, Starliner, Dream Chaser és az Orion).

    Szóval én nem tudom mi folyik a háttérben jogi alapon, de, hogy ez nem fog sokáig így működni az fix, és főleg nem úgy, hogy azt csinálnak amit akarnak


    Jelenleg mindenhol szigorú szabályozás van, ahol potenciálisan ez téma lehet (Egyesült Államok és Kína).
  • gafzhu
    #7581
    És lassan belefutunk a fejlődés zsákutcájába. Annyira kerüljük a sikertelenséget, hogy a fejlődés már túl drága és túl lassú. Szvsz.
  • Imremagdi
    #7580
    Egyetértek. Magánűrhajózás embert "szállító" Szakága az első balesetig fog működni (talán a többi is).

    És nemkérdés, hogy ez meg fog történni. Lesznak ma élő emberek, akik ott fognak meghallni. Lehet órákat beszélni a pénzről, feleslegessen drága tesztelésekről, fejlesztésekről, de akkor is: Magán cégek mindenen sporolnak, soha nem lesz bolondbiztos a rendszer, feleslegesnek tűnő teszteket mindig le fogják húzni a WC-n. Cél a nyereség, semmi más. Cél mindig a biztonság, pénznek csak utánna kellene jönnie.
  • Dzsini
    #7579
    Meg az FAA csak saját felségterületén belül mondhat meg bármit, nem túl összetett feladvány (és könnyen lehet, hogy olcsóbb) átdobni határon túlra az indításokat, ha kényelmetlen a pálya.
  • Sequoyah
    #7578
    Azert jo lenne ha mar nem az elejen kotekednenek tul sokat. Amig nagyon keves privat felloves lesz, addig vegulis mehet a vadnyugat, de addig valoszinuleg a cegek is odafigyelnek majd, hiszen tudjak hogy egy rossz fellovesen elmehet a teljes ceg.
    Ha pedig mar olyan sok a felloves, hogy a balesetek szama megnohet, es el is uzletiesedik a biztonsag karara, addigra mar eleg erosse valik az iparag ahhoz, hogy egy szabalyozas ne csinalja ki.

    Viszont ha mar az elejen tul sokat kotekednek, mikozben meg ezer mas kihivassal kuszkodnek, akkor csirajaban kinyirhatjak a privat emberes urutazast...
  • Irasidus
    #7577
    "Ebbe a NASA nem szólhat bele. Az FAA (amerikai légügyi hivatal) határozhatja meg, milyen feltételek mellett adnak engedélyt az indításra. "

    Kivéve ha NASA lesz a megrendelő. Azért arra kíváncsi vagyok, hogy az FAA eddig milyen feltételek mellet adott engedélyt? Egyáltalán van már jogi alapja magánűrhajók feltételeinek? Kit fog az FAA felkérni szakérteni ilyen esetben? És, csak halkan van lobbi érdek is... Amúgy sok szakember szerint, ez vadnyugati stílusú repülés addig lesz így, amíg egy komoly baleset nem fog történni. Akkor olyan durva szabályozások jönnek, hogy visszatértünk az elejére. Szóval én nem tudom mi folyik a háttérben jogi alapon, de, hogy ez nem fog sokáig így működni az fix, és főleg nem úgy, hogy azt csinálnak amit akarnak (már csak az űr katonai szféra jellege miatt sem).
  • [NST]Cifu
    #7576
    Tehat ha maganemberkent kifizetek csilliardot a szinten maganceg SpaceX-nek hogy lojjenek ki, es ha meghalok hat legyen, en kockazatom, a NASA ebbe beleszolhat?


    Ebbe a NASA nem szólhat bele. Az FAA (amerikai légügyi hivatal) határozhatja meg, milyen feltételek mellett adnak engedélyt az indításra.

    Vagy csak akkor kotekednek, ha a NASA sajat urhajosait kuldi fel SpaceX-szel?


    A NASA az általa megrendelt Dragon v2 indításoknál mindent meghatározhat, mert Ő a megrendelő, és a fejlesztés jó részét fizeti, plusz további X utat (legalább 6-8, ha jól rémlik). Ezért elő is ír mindenfélét (pl. hogy a Block 5 rakétával hány sikeres indítást kell teljesíteni az emberes repülés előtt, milyen teszteket kell végrehajtani, stb.).
  • Sequoyah
    #7575
    NASA rájuk fog szállni

    Nem vagyok tisztaban a politikajaval, de a NASA-nak van hatosagi jogkore az urutazasra? Tehat ha maganemberkent kifizetek csilliardot a szinten maganceg SpaceX-nek hogy lojjenek ki, es ha meghalok hat legyen, en kockazatom, a NASA ebbe beleszolhat? Vagy csak akkor kotekednek, ha a NASA sajat urhajosait kuldi fel SpaceX-szel?
    (mas kerdes, hogy ha nem is kotelezo, en felberelnem oket auditalni mindent, mar csak azert is mert felbecsulhetetlen tapasztalatuk van benne)


    még a méret sincs meg, de egy év múltára tervezik a megépíten

    Lehet hogy Apple mintara mukodnek (hype szempontbol mindenkepp:)), szoval mar fortyognak az ustok a titkos laborban. Aztan majd az egyik sajtotajekoztato vegen lesz hogy "one more thing", es mellekesen bejelentik hogy egyebkent keszen van:)
    Masik oldalrol viszont Musk hires az "agressziv" hataridokrol. Ami nem feltetlenul rossz, mert ha 2020-ra tervezettet kilovik 2022-ben, az jobb mint ha realistan eleve 2022-t mondanak, a mernokok pedig raernek, es 2024-re csusznak:)
  • Sequoyah
    #7574
    A Nap deltaV-jen mindig meghokkenek, meg akkor is ha ismerem a magyarazatot:)
  • Sequoyah
    #7573
    Az ursiklonak egy baja volt, hogy az olcsosag lett volna a lenyege, csak vegul megis draga lett. Epp a hopajzs volt ami a legdragabb lett vegul, pedig olcsonak keszult...

    De ahogy en latom a koncepcio nem lett volna hulyeseg, bar egy ido utan eljutunk arra a szintre, hogy az urrepulo koncepciojaval azokat a dolgokat hozzuk vissza es hasznaljuk fel ujra, amik eleve az ursiklosaghoz kellettek, es mas koncepcioval eleve le se kellett volna gyartani oket:) Mikozben a lenyeg igazabol a hajtomu lenne, amit szeretnenk ujrafelhasznalni, a tobbi az relative olcso.

    Szoval ha visszaterunk az ursiklo egyes elemeihez, annak orulunk. Egeszen addig amig a jo megoldasaibol cseresznyezgetunk, es nem a hibaibol:)
  • Irasidus
    #7572
    A Dragonnak egészen más a prioritása mint egy emberszállító űrhajónak. Sokkal több dolognak kell megfelelnie egy űrhajónak - a NASA szerint - mint egy visszatérő űrkapszulának. Nem tudom, hogy spacex-nél most milyen ellenőrzések vannak, de ha embert akarnak szállítani, a NASA rájuk fog szállni, és nem csak "ránézni" kell majd azokra a hővédő csempékre, mint ahogy az egész űrsiklót töviről hegyire át kellet nézni, valószínűleg itt is ez lesz a szabály, bármit is akar majd a spacex. Így azért már más a leány fekvése...

    Viszont azt tényleg nem tudtam, hogy növelték a méretét. Egészen el vagyok képedve, hogy még a méret sincs meg, de egy év múltára tervezik a megépíteni. Nekem ez az egész valamiért gyanús. Egy rakétát így nem igazán lehet elkezdeni tervezni, hogy évente új disant adok neki, és közben a határidő végig ugyanaz marad. Vagy változott?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.09.19. 16:52:44
  • [NST]Cifu
    #7571
    A méret: a 2016-os ITS-nél hosszabb (49,5 vs. 55 méter), de kisebb átmérőjű (17 vs. 9 méter). A 2017-es BFR koncepcióhoz képes nagyobb lett kicsivel (szerintem azért, hogy túlnőjjék az SLS-t :P):



    Az űrsikló karbantartása esetén a fő problémát a hővédő pajzs okozta. A Dragon v1 hővédő pajzsa nem igényel karbantartást (eddigi tapasztalatok szerint), ellenőrzik a vastagságát és hogy nem-e repedt meg, de ennyi. Nagyjából 50-100 utat bír ki a Dragon hővédő pajzsa elméletben. Márpedig ennek egy továbbfejlesztett változatát tervezik használni a BFR esetében.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.09.19. 11:59:59
  • Irasidus
    #7570
    És... visszatértünk az űrsiklókhoz?! Csak ez nagyobb. Ebben, a disanban a legalapvetőbb dolgok hiányoznak, most már a hőpajzs is. A kibocsátható szárny, meg még bonyolultabbá teszi a dolgot. Nem látom az újratölthető lehetőséget sem. Ez olyan mint egy nagy űrsikló. Biztos olcsó lesz a karbantartás... Úgy nézem, hogy ezek a CGI űrhajók egyre kisebbek, ugrálnak a realitás, és irrealitás között. Kíváncsi vagyok milyen visszalépések lesznek még, és mennyire lesz valójában "olcsó" egy űrrepülőgéphez képest.
  • [NST]Cifu
    #7569
    Utántöltés nélkül nem fér bele. A BFS hozzávetőleg 8 km/s Delta-V (pályamosító képesség, kb. "hatótávolság" a világűrben) értékkel bírhat.
    Most nézzünk rá a Delta-V "térképre":



    A gyorsító fokozat leválása után cirka 3 km/s szükséges még a LEO-hoz. Marad cirka 5 km/s. LEO-ról a Hold-megkerüléshez nagyjából annyi kell, mint az L4/L5 pontig, tehát cirka 4,1 km/s. Kell további 0,1-0,2 km/s ahhoz, hogy a pályát pontosítsák. Tehát marad hozzávetőleg 0,7 - 0,8 km/s. Ez ahhoz elég, hogy a Hold körül pályára állj, és kész, kiszáradt a tankod...

    Innen még kellene:

    -Holdraszállás: 1.6 km/s
    -Holdról Hold-körüli pálya: 1.6 km/s
    -Hold-körüli pályáról a Föld felé indulás: cirka 1-1,5 km/s, aztán jöhet a légköri fékezés...

    Szóval nagyon alsó hangon is 3,2 km/s Delta-V kell ahhoz, hogy a Hold körüli pályáról leszállj és onnan hazagyere....
  • Sequoyah
    #7568
    Hmm, emberes landolas hajtomuvekkel lassitva? Az izgalmas lesz igy eloszor a szokasos ejtoernyozes helyett:) Bar igaz hogy mostanaban rontas csak akkor volt amikor nagyon kicentiztek az uzemanyagot, nyilvan emberrel a fedelzeten hagynak boven tartalekot.

    Viszont innen csak egy "apro" lepes hogy ugyanezzel leszalljanak a holdra es onnan fel. Csak extra uzemanyag kerdese, meg hogy a hajtomuvek eleg megbizhatoak legyenek a tobbszori beinditashoz. A SpaceX mar biztos kiszamolta, hogy bele fer-e ebbe annyi plusz uzemanyag anelkul, hogy az egesz strukturat ujra kene tervezni.
  • [NST]Cifu
    #7567
    A tervezett indítás nagyjából 2023, az út maga pedig nem egészen 6 nap lenne. A BFR/S jelentősen megváltozott, három szárnyat helyeztek el a végén, két kibocsátható / lehajtható szárnyat az orrán. A leszállólábak a hátsó három szárny végén, teleszkópikusan kibocsáthatóak. A hajtóműrész is jelentősen megváltozott, összesen hét raptort lehet látni, amelyek furcsa mód ugyan olyanok. Hogy légköri avagy vákuumra optimalizáltak, azt nehéz eldönteni a CGI-ből:



  • Dzsini
    #7566

    https://dearmoon.earth/
    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2018.09.18. 09:17:57
  • Dzsini
    #7565
    Yusaku Maezawa az űrhajósjelölt.
  • dimre
    #7564
  • Dzsini
    #7563
    Ki tudja, hogy az első alkalommal fel volt-e tüntetve... aztán az átvétel átvételének átvétele során szépen elkopott a dolog.
  • [NST]Cifu
    #7562
    Ok, de akkor tüntesse már fel a képen, hogy machinált vele, és nem eredeti.
  • kamionosjoe
    #7561
    Szerintem ennyi hamisítás még belefér, ez gyakorlatilag nem változtat semmit a történelmen. Ha létezett volna akkoriban fényképezős drón akkor az simán tudott volna hasonló képet csinálni. Ügyes vagy, hogy észrevetted.
  • [NST]Cifu
    #7560
    Folyamatban van ugyebár a Szovjet és Orosz űrhajózás történetét követő kis sorozatom, és annyira sikeres lett, hogy felfigyelt rá Schuminszky Nándor is, aki évtizedek óta az űrhajózás és űrkutatás megszállotja és szakértője, több könyv és számtalan cikk szerzője az témában. Nagyon kedvesen felajánlotta, hogy a szakmai lektorálásban szívesen segítene, és már jó pár részt néztük át együtt, javítottunk ki különféle hibákat, amiket a sorozat írása közben vétettem. Néha vitatkozom is vele, mert nem egyértelmű helyzetekben ha az egyik forrás ezt állítja, a másik meg az, akkor nehéz igazságot tenni, és bizony nem egy eleme van a Szovjet űrhajózás múltjának, amelyet feltehetően már teljesen tisztán látni sose fogunk.

    A legutóbbi kis beszélgetésünk alkalmával a Szaljut-6-ról átküldött egy érdekes fotót, amelyen azt lehet látni, hogy két Szojuz űrhajó van bedokkolva az űrállomásra. Ez itt ni:



    A kép érdekessége az, hogy vajon miről is fotózhatták? Ugyanis személyzet nélküli űrhajóról nem nagyon történt ilyen, vagyis az efféle képek mindig az űrállomást megközelítő Szojuz űrhajókról készültek. Ami azt jelenti, hogy itt bizony három Szojuznak kellett volna a világűrben lenni. Ilyesmire példát nem tudtunk felhozni (illetve de, hajdanában a Szojuz-6/-7/-8 közös űrrepülést 1969-ből), vagyis a kép komoly fejtörtést okozott.

    Szó szót követett, Nándi megkért, hogy ugyan nézzek már utána, mert a legesélyesebbnek az tűnt, hogy a Szojuz T-2 vagy T-3 repülés környékén fordulhatott elő ilyesmi, amikor az új Szojuz T és a korábbi 7K-OKSz űrhajók párhuzamosan voltak használva. Bevallom nekem sem tűnt furcsának semmi az ügyben, gondoltam pár perces ujjgyakorlatnak megteszi. Na itt jött a meglepi. Először csak a javasolt 1980/81-es időszakot néztem át, kis táblázatba szedve a Szojuz-ok indítási és landolási időpontját, hogy kiugrasszam a nyulat a bokorból. Nem nyert. A végén az elejétől kezdve néztem végig már, de ott sem találtam arra példát, hogy három Szojuz lenne a világűrben.

    Miközben a képet nézegettem, elkezdett gyanús lenni. Először a két Szojuz feltűnő hasonlósága kezdett el zavarni, de éppen annyira eltértek egymástól, hogy sima tükrözésnek ne lehessen elfogadni. Aztán kép alján lévő Föld tűnt fel, hogy valahogy kiesik a képből. A napelemszárnyak ugye a Nap felé néztek folyton (kivéve meghibásodás esetén, lásd Szaljut-7 és Mir esete), tehát a Napnak a fényképet készítő űrjármű mögött kell lennie. Ez alapján viszont a Föld felszínén eléggé lapos beeső fénynek (hajnal / napnyugta) kellene lennie, nem pedig tűző napfényes időszaknak. Szóval egyre több dolog zavart a képen, hát uccu neki, Szaljut-6 képkeresés...

    Erre szembe jött ez a kép - 90°-al elforgatva (visszaforgattam, hogy egyértelműbb legyen):



    Itt esett le a tantusz. Ez a kép a Szaljut-6 űrállomást a bedokkolt Szojuz-31-el mutatja, a képet pedig a Szojuz-29-ről készítették. Egy Photoshop-huszár pedig ebből csinált egy képet, amely a Szaljut mindkét végébe bedokkolt Szojuzzal látható, alattuk a Föld. Gyöngyörű kép, pláne az alá pakolt Földdel. Csak hát hamisítvány...

    Ilyenkor pedig elgondolkozom. A kép elég jó munka ahhoz, hogy ne valami vicceskeskedő gyerekcsínynek vegyem. Ráadásul olyan időszakból, amikor már készülhetett efféle kép (nem volt minden eltitkolva) és közben nyilvánosságra is kerülhetet. Több olyan oldalon is visszaköszönt, amely amúgy szakmailag korrekt szintű leírással bír. Hovatovább egy képek kereskedelmével foglalkozó oldalon is megtalálható. Szóval tényleg megvezetheti még azt is, aki amúgy az ilyesminek él. Talán túlzásnak tűnik, de innen nézve ez valahol történelemhamisítás. Nem feltételezek rosszindulatot és nem akarom túlreagálni sem, ám ugyanakkor elgondolkoztató, hogy hány hasonló lehet még...
  • Pares
    #7559
    Ez már néhány napja történt, azóta semmi hír, hogy miért. De ami még furább, hogy az egész hely egy gyorsan evakuált szellemvárosra hasonlít, és nem őrzi senki:
  • kamionosjoe
    #7558
    Az FBI megszállt egy csillagvizsgálót, ahonnan a Napot figyelték:

    Origo link
  • [NST]Cifu
    #7557
    Legalább ennyire feltűnő, hogy hét ugyanolyan hajtómű látható a képen. Az IAC 2017-es előadásnál 4 vákuumra optimalizált volt körben, középen meg kettő légkörre optimalizált:



    Ezt később megváltoztatták úgy, hogy kettő helyett három légköri hajtómű került középre.

    Persze hozzá kell tenni, hogy a BFR most közzétett képe lehet ugyanúgy elnagyolt, ahogy a korábbi CGI képek voltak...
  • Pares
    #7556
    Ezen a szerkesztett képen jól látszanak a szárnyak végén lévő "csövek", és hogy az alsó két szárny a felsővel ellentétben mozgathatónak tűnik...


    Csak a szárnyak:

    Utoljára szerkesztette: Pares, 2018.09.14. 14:02:14
  • Pares
    #7555
    Jól néz ki az új dizájn, de ezeket az új szárnyakat nem tudom hova tenni, ezeken fog állni/leszállni?

    Itt a kép brutál nagy felbontásban:
  • Dzsini
    #7554
    Az első Hold körüli turista készül az első BFR holdmisszióval.

    Elon Musk annyit "árult el" róla, hogy 'japán zászló', ami alapján 2-3 személyre tippelnek, tech-geek, űrhajózásbarát milliárdosok - hétfőn kiderül.
    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2018.09.14. 11:14:07
  • Dzsini
    #7553
    a kettes csatornáján a hosszú beszélgetés rengeteg érdekes témába belemegy, még nekem is, aki kb. semennyire nem ért a technológiás részhez
    aki pedig olvasni szeretne, annak van cikk is
    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2018.09.03. 18:14:17
  • Dzsini
    #7552
    Delta IV Heavy túra

    Cowboy-munkavédelmi sisak a legjobb :)
  • Dzsini
    #7551
    kilyukadt az űrállomás - és befoltozták
    Szerdán a pihenőidő alatt észleltek nyomáscsökkenést az állomáson. Mivel a mértéke elhanyagolható volt, így nem riasztották a legénységet, csak másnap szóltak nekik, hogy meg kell keresni az okát. Meg is lett - valószínűleg mikrometeorit találattól keletkezett egy kb. 2 milliméteres lyuk a Szojuz MS-09 modulban, amivel majd decemberben tér haza a legénység egy része. Befoltozták (epoxiba mártott gézlappal), és van bőven plusz tartalék mind a Progresszben (mindig visz magával tartalék levegőt), mind az állomáson, nincs semmi aggódnivaló. A visszaindulás előtt még majd erősítenek rajta.

    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2018.08.31. 07:52:07
  • molnibalage83
    #7550
    Köszi.
  • Dzsini
    #7549
    Ahogy olvasgatom a Vénusz eléggé stabilizálja a pályát, de olyan 3000 évnél többet nem mernek előre számolni vele, mert azért van bőségesen tömegpont azon kívül is (és természetesen a Jupiter hat rá még ilyen távolságból is hosszú távon)

    Itt is látszik, hogy van bőven bizonytalanság
    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2018.08.30. 14:43:04