1492
  • Borg
    #892
    De akkor nem értem, miért mondasz görcsösen ellent az elméletnek. Ha te a fizika törvényeivel ellentéteset tapasztaltál, az csak a hibás tesztkörülmények miatt lehetett. Ezt kellene elfogadni.
  • pszihopata
    #891
    A képletet ismerem nem kell ötször leírnod!Sőt bizonygatnod sem kell az elméletet,mert ismerem.Hányszor írjam még le?
  • Borg
    #890
    #884
  • Borg
    #889
    Az más kérdés, hogy technikailag mindez hogy valósul meg. Attól még a fizika törvényeit nem fogja felrúgni.
  • DJ BP
    #888
    nem viccből nincs benzines kamion :D
  • DJ BP
    #887
    A P=Mxn képletből tök egyértelmű, hogy azért. Hiszen a szorzat eredménye csak ugy maradhat változatlan, hogyha az egyik tényezőt ugyanannyival csökkented, mint amennyivel a másikat növeled.

    Matematikailag igen, de azért a motorban egyéb változtatás is szükséges. :)))

  • Borg
    #886
    Azonos tömeg esetén a 140lovas mindegyminek le kell gyorsulnia a 100 lovas mindegymit, ha mindkettő a teljesítménycsúcsán van autózva. Ez fizikai alap, egyszerűen nem lehet másként. Vagypedig a tesztkörülmények nem voltak megfelelőek.
    Egyedül a váltó áttételezés miatt jöhet be a user faktor, mivel ugye a két autót eltérő fokozatban, fordulatszámon, és váltásszámmal kell eljuttatni A-ról B sebességre. De ez megintcsak nem a fizika problémája, hanem a useré, aki végzi a tesztet.
  • DJ BP
    #885
    Egy súlyhatáron belül működik az elmélet,de egy 140 lovas benzines teherautó /pörgetheted bárhogy/ akkor sem képes még a 100 lovas td teljesítményét sem hozni dombon nagyobb súllyal.

    Ez tényleg érdekes probléma
  • Borg
    #884
    Ne viccelj már...

    A P=Mxn képletből tök egyértelmű, hogy azért. Hiszen a szorzat eredménye csak ugy maradhat változatlan, hogyha az egyik tényezőt ugyanannyival csökkented, mint amennyivel a másikat növeled. Vagyis alapnak tekintve a benziens felállását 250x4000, 500x2000 ugyanaz. Ugyanígy, ha 1000Nm-ed van a teherautódban, de a teljesítmény azonos az előző kettőével, az csak úgy jön össze, ha az 1000Nm-t 1000-es fordulaton adja le.

    Hogy a nyomaték fizikálisan honnan következik egész más téma. Logikusan, mivel a hajtókar főtengelyre kifejtett nyomatékáról beszélünk, a nagyobb löket (nagyobb erőkar) is segít benne. De ezt minek idekeverni...

    Btw, hogy rendes teherautóba miért nem raknak benzinmotort, tök egyszerű. A dízel energiatartalma 15%-kal több, és egy turbómotorral nagyobb hatásfokkal is nyerhető ki belőle, mint a benzinből. Magyarán kevesebbet fog fogyasztani. Ráadásul a turbó, és a löket miatt a nyomatékát le tudja adni alacsony fordulaton, ami kényelmesebbé, és hosszú távon gazdaságosabbá teszi a maximális teljesítmény kihasználhatóságát. Míg a SZIVÓ benzines csak 4-5000 fordulaton lenne képes ekkora teljesítményre, ami sem a fogyasztás, sem az elhasználódás miatt nem gazdaságos egy teherautóba. (teljesítménykülönbség nincs!) Ugyanakkor a turbós benzines ugyanúgy alacsonyan le tud adni egy vagon nyomatékot, csak ugye a fogyasztása még akkor sem lesz a dízel szintjén.
  • pszihopata
    #883
    'És mitől van 5x akkora nyomatéka, mint lóereje"-Én kérdeztem?
    'mert a fordulatszám meg a béka segge alatt van"-szerintem nem azért!
  • Borg
    #882
    Hogy jön az eddigi témához az, hogy miből lesz a nyomaték?
  • pszihopata
    #881
    Mit írtam?-'Szerinted én nem pörgettem halálra azt a nyomorult 2000-es ducatót?"-ezt írtam!Mit nem próbáltam ki?Te viszont nem próbáltad ki!Elmagyarázod nekem hogy hogyan mentek?Köszi nem kell.Vezettél már teherautót?-hülye kérdés volt,biztos nem.Ha 1-1.5 tonnás személyautókat vezetsz megértem hogy nem hiszel nekem.

    A nyomaték a lökethossztól függ,tulajdonképpen a hajtókarcsapágy és a főtengely közepe közti távolságtól.Attól még hogy alacsony fordulatú,nem lesz valami nyomatékos.Csinálj 300 Nm-t egy 1000-es benzinmotorból.Nem tudsz.Ha a főtengelyen méred a nyomatékot,hogy raksz bele 300 Nm-t?Sehogy!Csőkkentsd a fordulatot,csökkentsd a lóerőt,azzal még nem kapsz nyomatékot.



  • Borg
    #880
    És mitől van 5x akkora nyomatéka, mint lóereje? Azért, mert a fordulatszám meg a béka segge alatt van. Tök egyszerűen vissza lehet vezetni elméletbe. Ki lehet hozni 100Nm-ből is 200LE-t. Csak lehet hogy 10000rpm kell hozzá. És ki lehet hozni 200LE-t 800Nm-el is, csak megfelelően alacsony fordulattal kell felszorozni. A 200LE ettől még 200LE lesz, tehát egyenlő teljesítmény fogja gyorsítani a két (tfh egyforma) járművet. Márpedig egyenlő körülmények, egyenlő súly, és egyenlő gyorsító teljesítmény esetén a gyorsulás is meg fog egyezni. Egyszerű fizika.

    Azt kipróbáltad, hogy az alacsony fordulaton kényelmesen ébredő nagy nyomaték felviszi a dombon. De azt nem próbáltad ki, hogy az ugyanakkora teljesítményű benzines pörgetve felviszi-e, csak feltételezed hogy nem vagy rosszabbul. De a rosszabbult is csak arra alapozod, hogy alacsony fordulaton nincs ereje hozzá (ami egyértelmű).

    Az elmélet nagyon szépen fedi a valóságot, csak te hagyod magad megtéveszteni azáltal, hogy a benzinest nem a nyomatékcsúcsra forgatva használod.
  • pszihopata
    #879
    Egy súlyhatáron belül működik az elmélet,de egy 140 lovas benzines teherautó /pörgetheted bárhogy/ akkor sem képes még a 100 lovas td teljesítményét sem hozni dombon nagyobb súllyal.-kár hogy te ezt még nem tapasztaltad,mert látom nem hiszed el.

    Elméletben nem tudom megmagyarázni.Egy kamion motorja sem a lóerőre van kihegyezve,5-ször akkora a nyomatéka mint a lóereje,ezt hiába hasonlítjuk egy olyan benzinmotorhoz,aminek a lóereje és nyomatéka közel megegyezik.A kamion 40 tonnát visz,oda nem elég 400 Nm mert nem viszi fel a dombon hiába van benn 400 ps.-ha 8000-et pörög,akkor sem képes ugyanazt a munkát elvégezni.

    Tudom mi az elmélet,a gyakorlat mégis más,én azt tapasztaltam.



  • Borg
    #878
    Mert mi miről beszéltünk szerinted?
  • Jegenye88
    #877
    az nem csak karakterisztikai különbség szerintem...
    önmagáért beszélnek az adatok, dízelben pont a nyomaték számít meg, hogy alacsony fordulaton le is adja a nyomaték maximumot
  • Borg
    #876
    Hogyne viselkedne másképpen, hiszen ha az átlagos (utazó) fordulatszámnál adja le a (a turbó miatt) a nyomatékát, akkor könnyebb kiautózni belőle, mintha előbb vissza kéne váltanod egyet, leforgatni, és úgy gyorsítani, ahhoz hogy _ugyanazt_ a gyorsulást elérd. Ez a különbség a kettő között.
  • pszihopata
    #875
    Ha elméletben tudnám a választ,már leírtam volna.

    Csak lóerővel nem elég jellemezni egy motort/persze két személyautóét lehet,nincs nagy különbség/-a nyomaték és a teljesítmény aránya is fontos,-matematikailag nem tudom miért.
    Ahol ugyanakkora lóerőnél duplaakkora nyomaték van,az teljesen másképpen viselkedik.

    Amit más tapasztal az úgysem létezik-gondolom.
  • Borg
    #874
    A mozgatott súly nálad hol van a P=Mxn képletben?
    Mert nálam nincs benne továbbra sem.

    Aztán hogy a teljesítményből hogyan lesz gyorsulás - itt már tényleg a súly függvényében, ahhoz sem a nyomatéknak, sem a fordulatszámnak nincs köze - főleg hogy olyan változás van csak a kettő értékében, ami a szorzat eredményét nem változtatja (250x5000 vs 500x2500 pl), tehát a teljesítmény ugyanaz marad.

    Hogy mit vennék, meg minek van értelme arra itt egyátalán nem tértünk ki. SUV-ot pl egyátalán nem vennék.
  • pszihopata
    #873
    Nem akarod megérteni,hogy a kocsi tömegétől is függ?Ugyanazt szajkózóod!
    Nem ugyanúgy viselkedik a nyomaték és lóerő viszonya dupla akkora súlyú járműnél.

    Szerinted én nem pörgettem halálra azt a nyomorult 2000-es ducatót?
    A nyomatéka feleakkora mint a másiknak,amíg üresen megy addig magasabb fordulattal tud kompenzálni,de megrakva bármit csinálhatsz vele.

    Zárjuk le,ezt a vitát én nem vennék benzines SUV-ot,te vennél.
  • Borg
    #872
    És leforgattad oda a benzinest, visszaváltogatva mindig, ahol a nyomatékcsúcsot leadja?
    Na ugye, hogy nem. Ha ugyanúgy mész velük, átlagos alacsony fordulatról kigyorsítva, akkor persze hogy erősebbnek érződik majd a dízel.
  • pszihopata
    #871
    Nagyot tévedsz!Jártam 140 lovas benzines ducató-val,és 100 lovas td jumperrel-legnagyobb kaszni mindkettő.Üresen a benzines jobban gyorsult,telerakva meg feleúgy mint a dízel.A dombokról meg nem is beszélve,ahol a dízel 120-al ment fel,a benzines 80-al,hiába volt 40 lóerővel erősebb.
  • Borg
    #870
    El fogod vinni egy ilyen erős benzinmotorral, max az 1.4 103 lóerejét valszeg 6500-nál adja le, míg az ivecod ugyanezt 1500-nál. Ez a nem mindegy, hosszú távon.

    És ahogy irod, a 93 lovas swift teljesítménye nagyobb, mint a 90 lovas tdi passaté. Hisz te magad irod, 93 vs 90. Attól hogy az egyiknél ez 5000/140nm, a másiknál meg 2500/280nm-nél teljesül, csak karakterisztikai különbség.
  • pszihopata
    #869
    Van egy ivecóm 5 tonnát lazán elvisz,103 lóerő.Vidd el ugyanezt egy ilyen erős 1,4 es benzinmotorral!

    Szerinted áttétel kérdése.-Szerintem bárhogy áttételezed az a 103 lóerő csak papíron ugyanannyi,mint a 2.8-as td iveco-é.

    De a 93 lovas swift motorja sem adja le azt a teljesítményt,mint a 90 lovas tdi passat.El tudod képzelni abban a kaszniban?
  • Borg
    #868
    Ha egyszer leirod, hogy a lóerő a nyomaték és a fordulatszám szorzata, akkor miért irsz olyat utána, hogy a nyomaték "fontosabb mint a lóerő"?
    Ez önmagában nonszensz.
    Ha 250nm-ed van 4000-nél, vagy 500nm-ed 2000-nél, az a gyorsítóteljesítmény tekintetében teljesen ugyanaz.
    Más kérdés, ha teherautóban nem szeretnéd 4000-rel forgatni a motort a csúcsnyomaték kihasználásához, de ennek semmi köze ahhoz, hogy mennyi súlyt mozgat.
  • pszihopata
    #867
    Ha ugy gondolnám hogy semmit nem jelent,nem írtam volna.Minnél nagyobb a jármű tömege,annál fontosabb.Egy motoron lényegtelen,egy kisautón sem igazán fontos,egy 2 tonnához közelítő autón már nem mindegy,egy teherautón fontosabb mint a lóerő.

    Minnél nagyobb súlyt mozgat,annál előnyösebb a dízelmotor,ezért nincs /1 kivétellel/ dízel motorkerékpár,de benzines teherautót sem igen látni.

    Igenis nyomatékszegény egy 2 literes benzines terepjáró,azért létezik a kategória,mert viszonylag olcsón megvehető,egy difizáras turbódízel terepjáróhoz képest.Értelme nincs,de megveszik igy hát gyártják.
  • Borg
    #866
    Ha ennyire tudod, akkor miért irod, hogy "A benzines terepjáró nyomatékszegény". Ezekszerint te is tudod, hogy ez semmit nem jelent, de azért durrogtatni kell mert divatos?:D
  • pszihopata
    #865
    'Én terepjárót,csak dízelben vennék,"-SUV-ot meg egyátalán nem.Ha valakit nem zavar,hogy városban 13 litert eszik egy olyan kocsi,ami lomha,120 felett imbolyog,drága megvenni és fenntartani,az nyugodtan járjon velük.Fél amerika ilyennel jár,ők se szoktak sokat gondolkodni.

    'Amúgysem a nyomaték viszi fel ugye az autót, hanem a teljesítmény"-a teljesítmény a nyomaték és a fordulatszám szorzata.Kezdjük el boncolgatni?Nincs hozzá kedvem!
  • Borg
    #864
    A HRV és a CRV sem terepjáró, és SUV is max az utóbbi. Teljesen jó oda a benzinmotor is. Elég kicsi az esélye, hogy olyan terepre vegyen ilyen autót valaki, ahol egy dízel nyomatékára lenne feltétlenül szükség. Amúgysem a nyomaték viszi fel ugye az autót, hanem a teljesítmény. Az meg ugyanúgy ottvan a benzinesben is, max nagyobb fordulatszámon, nem 2000-nél.
  • Galy
    #863
    nem, néha megyek egyszerűbb terepre, ahol a 4x4 jól jöhet.
    meg télen se rossz, az, ha esne hó.
    és teszenek a lentebb felsorolt modellek.
    hogy miért pont honda? ezt nem részletezem. ott vannak jó kapcsolataim.
  • pszihopata
    #862
    Diszkóterepjárók.
    Sosem értettem minek vesz valaki terepjárót közútra /esetleg yachtot v. lószállítót vontatni/.Talán sok a lóvé,és így könnyebb elkölteni.

    És ha te nem tartod 'igazi terepjárónak"-akkor miért akarsz venni?Meredek a garázslejáró?
  • Borg
    #861
    Ennyi erővel pont a németautókra kéne ezt mondani, mivel ott is pár évente cserélik az emberek az autóikat (aztán hozzák is ide őket, mint kevesett futott megkímélt pócvágenek).
  • Galy
    #860
    sem a hrv-t, sem a crv-t nem tartom igazi terepjárónak.
  • pszihopata
    #859
    Én terepjárót,csak dízelben vennék,az meg hondában igen fiatal/drága.Ha jó terepjárót akarsz akkor vegyél toyota dízelt,vagy vegyél accordot.

    A benzines terepjáró nyomatékszegény,és igen sokat fogyaszt.
  • streeter
    #858
    hát nekem 96-os accord coupem van most 125ekm-el és sehol nem rohad a haszni. A motorháztetőn van egy rözsda pötty egy kőfelverődés miatt, de azon kívül sehol semmi rohadás. A motorjával sincs semmi gondom most volt mérésen CO kibocsájtása szinte nulla (miután vissza ment bele a katalizátor:D ) beltre szintén olyan mint az új szal ez marhaság sztem
  • Galy
    #857
    most, hogy így belegondolok, de, többnyire németautósok mondták :)

    hr-v, cr-v és accord között filózok...
  • pszihopata
    #856
    Nem németautósok mondták esetleg?
    Egyébként fel lehet állítani évjárathatárokat,de állapota is van egy 7 éves kocsinak,ami szerintem fontosabb,mint hogy milyen szám áll a forgalmiban.-de hát kinek mi a fontos ugye?

  • hali
    #855
    persze a Honda mindig is arrol volt hires hogy 3-4ev utan szetesnek a kocsijai
  • Galy
    #854
    több embertől hallom azt a mendemondát, hogy a honda csak "pár" évre gyárt autót, mert ugye Japánban 3-4 évente cserélik az autóikat a tulajok.
    erre kérdeztem itt rá, hátha valaki tud erről valamit. ennyi!
    A 2000 meg csak annyi, hogy annál öregebb autót nem vennék.
  • pszihopata
    #853
    Mért mi történt 2000-ben.Azóta harmadannyit bír egy robbanómotor,vagy 6 év alatt szétrohad a kaszni,esetleg behalnak az elektromos cuccok,és szétfoszlanak a kárpitok?-miről beszélsz?