94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • molnibalage83
    #90993
    A linkelt anyagnak vannak valid pontjai, de több helyen statisztikailag és alapvető megközelítésben annyira félremegy, hogy néha az arcomba temetem a kezem.
  • JanáJ
    #90992
    Az igen.
  • Oddball29
    #90991
    Lengyel F-35A-vásárlás
  • molnibalage83
    #90990
    Kb.
    Amíg van lőszer - és a jenkiknél többnyire volt - addig a felfogás az, hogy "anyaggal és ne vérrel harcolj." Ráadásul a jenki lövész alapfelfogás a supression fire és flanking volt, ami pontosan igen magas lőszerfelhasználással jár.

    Azt meg senki nem mutatta ki, hogy ha felrobbant, elveszett a lőszer, stb. az azért volt, mert ellőtték vagy sem.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.05.29. 11:03:51
  • JanáJ
    #90989
    Nem tudom hogy lehet a felhasznált lőszer és az elesettek számából pontosságot, vagy ölni akarást számolni. A lőszer nem tétel, nyilván nem spórolnak és minél messzebbről elkezdenek lőni. Nagyon nehéz megtanulni, hogy ne lőj, csak ha elég közel jöttek. Eleve sokszor csak lefogó, zavaró tűzet lősz. Ez olyan szám, mintha megnéznénk hány tűzet oltottak el a tűzoltók x köbméter vízből.
  • molnibalage83
    #90988
    Ez szerintem inkább csak azt mutatja, hogy szépek a lőtéri eredmények, de harcban sokkal kisebb a fegyverhasználat pontossága, ahol vissza is lőnek rád és nem frissen borotválva és kipihenten vagy a csatamezőn...

    Igen, pszichológiai hatás is van, de akkor magyaráz már meg nekem, hogy mi termelte ki azt a brutálsok halottat a háborúkban. Pár százaléknyi ember és a tüzérség és bombázások?

    A városharcokba, ha csak pár százalék akart volna ölni, akkor soha nem érnek véget és nem olyan véresek.


    In WW2 only one percent of the pilots accounted for thirty to forty percent of enemy fighters shot down in the air. Some pilots didn’t shoot down a single enemy plane. A very interesting statistic when you think about it.

    Ez csak azt mutatja, hogy milyen kevesen élték túl az első bevetést egy idő után és azt, hogy mennyire magas a belépési küszöb a sikerhez. Meg azt, hogy a szövi pilótáknak nem volt célpontja. A teljes WWII időtartam alatt az USAAF vadászpilóták fele EGYETLENEGY ellenséges vadászgépet sem látott. Soha.

    George McGovern is 30+ bevetést repült B-24-essel és soha egyetlenegy német vadászgépet sem látott.

    Így nehéz lőni.

    Ez a rész a cikk legnagyobb tévedése, mert a szezonnal érvel a fazonnál.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.05.29. 10:51:34
  • SZUsszan
    #90987
    Nézz utána mennyi lőszert lőttek el mennyi elesettre a háborúk alatt. Elmondom azért ennyit, mert a katonák többsége részt vett a harcban, de jobbnak látta messziről kilőni a puttonyt majd csak lesz valami alapon.

    Psychology of killing

    In Korea, the rate of soldiers unwilling to fire on the enemy decreased and fifty five percent of the soldiers fired at the enemy. In Vietnam, this rate increased to about ninety five percent but this doesn’t mean they were trying to hit the target. In fact it usually took around fifty-two thousand bullets to score one kill in regular infantry units!
  • JanáJ
    #90986
    Lőtér kell. Kérdés csak hog mennyi és mennyiért. Mert csak a lőtér kevés.

    @Berkut111: Ha háború van, akkor ez lesz a legkisebb gondunk.
  • Berkut111
    #90985
    Pedig a háború arról szol, hogy egy rakás embert szánt szándékkel megölsz. A háború minden csak nem steril.
  • Voyager5
    #90984
    Kis érdekesség - SR-71 Flight manual
  • SZUsszan
    #90983
    Nagyobb távolságokból fegyveres emberekre lőni lényegesen "egyszerűbb" mint először kést döfni egy élő állatba szerintem.

    Ráadásul az egyszerű lövészek sokszor csak a cél felé lőnek, de se nem mesterlövészek, se nem szeretnének egy rakás embert megölni szánt szándékkal.
  • Berkut111
    #90982
    Amíg egy mai átlag fiatal egy csepp vér látványától elájul addig sem a CoD sem a AS sem IDPA nem segít. En sem akartam 15 evésen leszúrni az első disznómat, csak mondta a keresztapám, hogy akkor nem is eszel töltőtkáposztát. Na arra mar benne is volt a kés. Egy fegyveres konfliktusban lövészként részt venni komoly gyomor kell ám. Lásd Post-traumatic stress disorder (PTSD)
  • Kurfürst
    #90981
    Lőtér kell. Ami volt, bezárt, lerohadt, vagy csapatépítős puffogtatásból próbál megélni.

    Egyébként a többi sportághoz képest kb. minimál beruházás kell neki, némi földmunka, egy bármilyen fedett épület, raktár, golyófogó, jó esetben egy klubhelység, meg csekély kellékanyag, pár fegyver a kezdők - fiatalok gyakorlásához meg egy edző.
  • aksurv2
    #90980
    Erről beszélek. Csak nem ez altalonos.
    Nalunk is tanulnak a kissracok az verték a felnőtteket.
  • pinnacle
    #90979
    Sziasztok!

    IDPA magánszemélyeknek elérhető valahol?
  • SZUsszan
    #90978
    Nem akarok nagyon belevaugni, mert szerintem nem vagy meggyőzhető állásponton.

    De ezt megokoskodnám: "mert ami AS eszközzel belefer az nagyon nem fér bele egy éles fegyverrel."
    Az AS kezelésbe az fér bele, amit megengednek. Ha engeded, hogy elsütő billentyűn tartott kézzel lóbálják, meg viccből egymásra fogják, a csőbe nézzenek, addig az fér bele. Ha ugyanúgy sulykolod a megfelelő biztonságos kezelést, mint az élesen és szankcionálod a hülyéskedést, akkor az fog beleférni.

    6 éves fiam nem forog körbe, nem fogja meg az elsütő billentyűt, csak ha már lőni akar, nem néz a csőbe, nem hadonászik az airsoft pisztolyommal. Szépen lövi az A4-es lapot 5-6 m-ről és fegyelmezett. Nem adnék a kezébe éles lőfegyvert, de nem azért mert nem tudná megtanulni a használatát biztonságosan. Szóval azért mert az airsoft jóval veszélytelenebb, mint az éles, attól még lehet ugyanolyan szigorúan és komolyan kezelni. Csak hozzáállás kérdése.

    Cserébe olcsóbb, nem igényel komoly lőteret és ha baleset van, max. kitörik egy fog, kifolyik egy szem, minimális vérzés, nem pedig halál.
  • aksurv2
    #90977
    Az a szituációs gyakorlat az egy atlag scenario versenypalya. Low light benne a nehezítetes.
    Idpa szabalyrendszere lehetővé teszi ezt.
    Alapvetően rossz irányból indultok el.
    Az első az egyeni képzés. Semmi értelme gyerekeknek kommandót oktatni, ha a fegyverbiztonsaggal gond van.
    Az IDPA azert tanulhato a nullatol mert megtanitja azokat az alapokat is. Senki nem ugy kezdi hogy rohangal. először meg kell tanulnia helyben biztonságos fegyvert kezelnie najd utaba kifejezetten pontosan lőnie (Tempóból kell tudnia meglőnie egy sör alátét méretű teruletet 9 m rol a fejben. Es csak utana jon mozgás fedezek használat lámpa stb.
    Amig ezek nem mennek készség szinten addig nincs értelme komandonak, mert ami AS eszközzel belefer az nagyon nem fér bele egy éles fegyverrel.
    A készség szintű IDPA lovonek kell lennie anbak szeeintem aki mar csinalhat páros képzést majd paros versenyt. De az mar nem IDPA.
    Pontosan ezek miatt szerte a világon a lokikepzok altal legelismertebb legjavasoltabb lövészeti forma a hivatásosok számára az egész vilagon.

    Utoljára szerkesztette: aksurv2, 2019.05.28. 13:16:46
  • ximix #90976
    Az IDPA lehetne a következő szint.
    Az AS pálya valamennyire függ az üzemeltetőtől, ha teszem azt az a MH, akkor az AS fegyó használatnál is megkövetelheti a helyes fegyverhasználatot és nem csak odaadja pályát és csináljatok amit akartok.

    A fiatalabb korosztályt akár már az általános iskola felsőbb osztályaitól (6,7,8) lehetne vinni egy AS meccsre 8.a vs 8.b.
    Kapnának alapfokú fegyverismeretet, lehetne akadálypálya különböző célok leküzdése vagy szituációs pálya, várfoglaló vagy zászlószerzés, de AS fegyóval.
    Lehetne olyan is, hogy az osztály, mint külső szemlélő végig nézne egy profi csapatot, hogy élőben hogyan néz ki egy épület átvizsgálás, persze AS fegyóval.
    Ha valamire erre tuti felcsillanna egy általános suliba járó szeme, ha meglát full felszereléssel egy profi csapatot.
    Valószínűleg itt szembesülne először , hogy hogyan működik egy rendes csapat, a legtöbb online játékos nem képes csapatjátékra, mert fingja sincs mit, miért kell csinálni.

    Ebben a korosztályban már valószínűleg látszódna kit érdekel és ki alkalmas, hogy akár olyan suliban tanuljon tovább vagy sportot válasszon vagy hivatást és itt már jöhet az IDPA is éles fegyverrel.


  • JanáJ
    #90975
    Nehéz veled megvitatni valamit, mert ne az általam - vagy más által - írtakra reagálsz. A többiek értik mit akarok, csak te nem.

    Én úgy látom, hogy - laikus véleményem szerint helyesen - a MH/HM a középiskolásokat célozta meg a toborzással. Szerintem őket nem fogja bevonzani egy lőtéren puttyogás. Az xbox mögül is azért kell fel, mert valamilyen toborzó eseményen élőben is megtapogathatja a tankot/repülőt/fegyvert. Szerintem egy ilyen old school őtér max a volt katonákat/rendőröket/határőröket vonzza be egy kis puttyogásra. Persze lehet tévedek.
    A figyelem felkeltésre azért írtam az AS-t mert egy szemüveggel már biztonságos és bárhol "megrendezhető". Nem lő kiképzésre, vagy SEAL sulinak. A Katona suli vagy milyen táborok hasonlók és szerintem nagyon jók miközben kb nulla pénzből vannak.

    Innentől kezdve jelen esetben semmit nem számít hogy mennyire vagy képbe IDPA-ban. Vitázni meg nem fogok veled, amikor arra a kijelentésemre, hogy a "sima" lőterén puttyogás uncsi, inkább valami életszagúbb kellene, arra beteszel egy szituációs gyakorlatot (?). Ezzel pont nem megcáfolva, hanem megerősítve az általam elmondottakat. De ez már tényleg OFF, szóval uff.
  • aksurv2
    #90974
    Arról az apróságrol nem is beszélve, hogy az AS es valódi fegyverek között kb. akkora a különbség mint a netes szex es valódi numera között.
    Utoljára szerkesztette: aksurv2, 2019.05.28. 09:23:42
  • aksurv2
    #90973
    Ha egy fegyver megjelenik a piacon ugy nagyjából 2 hónap belül a kezembe kerül es lövök vele. Ehhez képest cod messze le van maradva. Es vannak olyan szakágak is is ahol olyan fegyvereket lat az ember olyan cuccokkal ami meg a deltanak sincs. Es akkor meg nem beszéltem a tortenelmi fegyverekrol.
  • ToxiMaxi
    #90972
    Szerintem mindenki érti, amit mondasz, de te, hogy akarod felkelteni azon gyerekek figyelmét, akik CSén, CoD-on, meg a többi lövöldén szocializálódtak, ami tele van csili-vili modern top fegyverekkel? Az Airsoft még mindig jobban hasonlít ezekre, mint a lőlapra puffogtatás. Egy időben igen sokat játszottam a fent említett játékokkal és nekem is több kedvem lenne az As-hoz, mint az IDPA-hoz.
  • Pares
    #90971
    Érdekes cikk az AN/APG-79 és hasonló AESA radarok bevezetésének "mellékhatásairól"...
  • aksurv2
    #90970
    Végül pedig azert fel lehetne a kelteni a fiatalok érdeklődését "par lolappal es kezifegyverrel"
    https://youtu.be/n_meDcfFc1o
  • aksurv2
    #90969
    Ti nem értitek a dolgot. Az IDPA ott ahol létrehozták nem sport, hanem sportszerűen működő önvédelmi gyakorlási lehetőség. Ezeknek az embereknek az eredmény kizárólag a felkészültségük mérésére szolgal, pont leszarják a helyezést.
    Pl. En ami pályát terveztem azok olyanok voltak ami valós megtortent esemenyek alaultak. Tehát adott szituációban valamikor emberek haltak meg akik lottek azok pedig megkaptak ezeket az információkar a feladat előtt.
    ASt ne keverjetek ebbe, mert az játék.
    Csak komolyabb játékokkal mint gyerekkorunkban a dugós puska.
    Nalunk is folyik képzés AS fegyverekkel fiataloknak. A különbség az hogy tőlük éles végrehajtást varunk el. Es amikor elerik kort akkor valtanak elesre. Eg es föld a két szemlélet.
    Kezi fegyvereket meg gyakran lenezik a főleg akik a technika bolondjai.
    Ilyenkor javaslom érdemes elgondolkodni, hogy mit jelentert a 10 000 ak a horvatoknak.
    Magyarországnak pedig ilyen szintű konfliktusra kell készülni nem az orosz uthengerre.

  • ximix #90968
    Na, Janáj ha jól értem azt próbálja mondani, hogy egy mai fiatal érdeklődésének felkeltésére kevés lesz "egy lőlap meg pár maroklőfegyver".

    Ezért példálózik az Airsoft-al, mert ott a pálya adta variációs lehetőségek, a fegyverbiztonság, a katonai morál alapszinten már jelen van, és ha ez egy fiatalnak megtetszik, akkor pálya választásnál a hivatásos katonai pálya sem fogja elriasztani.
    Vagy valami ilyesmi :)


  • JanáJ
    #90967
    Feladom. Megint write onlyba kattantál.
  • aksurv2
    #90966
    Szerintem ne vitatkozz velem arról amit en csinálok es nem csak lövöm, te meg még soha nem próbáltad.
    Ha feléven keresztül heti szinten lejarsz olyan egyesülethez lőni ahol van IDPA edzés van simán indulhatsz versenyen, mert meg lesz a tudásod hozza, es semmi szukseged nincs arra előtte kötelező koroket fuss jatek fegyverekkel v. 22sel.
    AS fegyver nem árt, mert olcso plusz gyakorlás de ertelmetlen előtte kötelezőnek előirni.
    A 2wh mar reg tul vagyunk.
    Akkor pld nem volt YT ami kurva nagy különbség.
  • JanáJ
    #90965
    Olyannal vitatkozol, amit nem mondtam. Szerintem a klasszikus papír lyuggató lőtér nem fog tömegeket vonzani se a lőtérre, se a seregbe. Egy IDPA/IPSC/stb szerű lövészetet viszont nem olyanokkal kellene kezdeni, akiknek először van a kezében fegyver. Aki "fegyvereset" akar játszani, az előbb megy el airsoftozni, mint valami ezer éves oldschool 22-es puskával puttyogni.
    Nyilván egy képzett lövész veszélyesebb, mint egy zöldfülű junior partizán, de mind a kettőn pont úgy szalad át a nehéz lovasság mint a sicc. A partizánkodásnak szerintem csak egy része a lő készség. Zavart kelteni egy lövés nélkül is lehet. Francia ország II. VH megszállását egy pillanatig sem veszélyeztették a partizánok, de nagyon sok erőforrás kötöttek le. Pedig ott nem picit segítették őket a szövik.
    Utoljára szerkesztette: JanáJ, 2019.05.27. 10:25:53
  • ximix #90964
    IQDEX-2019 Kínai pavilon
    képek

    LIMA'2019
    képek

    Iráni fejlesztések
    képek
  • ximix #90963
    Hírek
    link 1
    link 2
    link 3
    link 4
    link 5

    Jaguar Armoured Reconnaissance and Combat Vehicle (EBRC) a kis "Cukor borsó" van bene minden földi jó
    link

  • qtab986
    #90962
  • qtab986
    #90961
  • molnibalage83
    #90960
  • aksurv2
    #90959
    Mondjuk ugy tudon mi kell az IDPAhoz. Ha most elkezdened kb. januárra meg lenne a saját fegyvered, mert minősülni lehet es kell is másban pl. rapidban. Nem az cel hogy megnyerd a versenyt hanem az hogy biztonságosan es főleg tudatosan kezeld a fegyvert. Ezt barki meg tudja tanulni. A versenyen a bíró mar a fegyverkezelesedrol tudni fogja hogy mennyit tudsz. A gyakorlatlant első versenyest vegig viszi a palyan, mert a biztonság az első illetve az hogy a versenyző jól erezze magát es ugy bucsuzon el hogy mikor lesz következő.
    A tudas pedig majd ha eleg szorgalmas, el kezd szépen gyarapodni.
    A gyakorlott lövész harcban az egy mas kategória.
    Beszéltem olyannal aki ilyenert ment ki azt mondja azert volt para.
    Élesben még kemenyebb. Nezd meg az amerikai rendőr videokat. Ha kifognak egy veteránt v. képzett lövészt akkor annak nem szokott jo vege lenni.
    A hosszú puska meg durvabb. Nagyon nem szeretnék olyan varosba harcolni ahol komoly puskasok vannak a másik oldalon. Olj meg egyet....
    Ha nincs fegyver akkor hihetetlen könnyű egy uj rendet bevezetni, ha van szinte lehetetlen.

  • JanáJ
    #90958
    Szerintem nemi alap fegyverkezeles kell az idpa-hoz, ezert mondtam az ASot, mert ott nem lehet gond es barhol lezavarhato. Ha tetszik, mehetsz tovabb elesre. En azert nem fogtam bele, mert nem latom ertelmet egy olyan kepessegemet fejleszteni, amit nem tudok sehol kamatoztatni. Ertsd nem lehet onvedelmim.
    A civil fegyvertartast szerintem tovabbra is tulbecsulitek. Egy esetleges megszallasnal / haboruban mindig kerulnek ki fegyverek. Loni azert barki tud. A harcot meg a nehezfegyverzet donti el, nem a civil fegyverek. A nemet cseh pelda ha igy is van, akkor nem a cseheket, hanem a nemeteket minositi.
  • savaz
    #90957
    Ide is leírom, amit a lemil blogba az oroszokról, mert már Magyarországra is érvényes. Az egyik kitalál valami baromságot, a másik kettő beleegyezően ugat szolgalelkűségből, a harmadik meg megcsinálja szó szerint azt, amit mondanak neki, mert nem mer, vagy nem tud visszaszólni, hogy mekkora baromság. Így megy ez olyan rendszerekben, ahol nincs visszacsatolás-

    Valaki biztos nosztalgiázott, hogy neki mekkora szuper volt az MHSZ-ben a légpuskalövészet, aztán végigfutott a rendszeren és ez lett belőle. Pedig a mai kölykök Counterstrike-os pimpelt fegyvereken nőnek fel, meg non-stop akción. Ami ennél kevesebb azt már le sem szarják.
    Még az airsoft hasonlít erre legjobban, azt szvsz lehetne toborzáshoz használni (mondjuk nem nagyon szeretik ott a 18-év alattiakat). A grafikája, mindnesetre jobb mint a playtstation. Nem véletlenül airsoftoztak a GRU-sok a nácikkal nemrég.

    Az egész onnan indult, hogy a nagy vállsághelyzetben nem volt elég ember a kerítést őrizni. A Vitya nagyon bedurrant, mikor rájött, hogy alig van tényleges katona és még ott sem tudják a létszámot feltölteni. Azóta próbálkoznak mindennel: Mindenféle tartalékosok bekényszerítése, honvédelmi nap, lőtér, meg digitális katona. Hát kb. ilyen ötleteket tud feldobni a rendszer, de még ezeket sem tudja normálisan, gyorsan megvalósítani.
    (Bocsi a politikáért, de rendszerelemzéssel foglalkozom és nekem ez jöttt ki.)
  • aksurv2
    #90956
    Idpa az amit pont tudsz csinalni előélet nélkül. Minimális az eszköz igénye gyakorlatilag csak az kell hozzá amit egy szerencsés sorsú cseh állampolgár visel az utcán + szemes füles.
    Mire lesz fegyvered addig ha rendszeres jársz gyakorolni, meg lesz a tudasod is.
    Végül az IDPA nem kommandó. Civil onvedelem es egyeni járőr szintű taktika az alapja. Aki megteheti pont ugy azzal lövi amit visel, illetve ha rendőr akkor a teljes szolgalati felszerelesben, bar múltkor rendesek voltunk velük nem volt birsagtombjuk es felirojuk es ettől eltekintettunk :-). De alapból ahogy az utcan melózik. Amerikaban konkrétan megall a járőrautóval kiveszi a munkakozit bejelentkezik meglovi pacsi aztan megy vissza melózni.
    Van olyan sportlövészeti szakag ami tenyleg kommandó, de az eszközben pénzben es főleg követelményben nagyon nem alapszint. En erősen meggondolnam, hogy ilyenen induljak, pedig nem ma kezdtem.
  • Doma #90955
    Eleinte nem lesz minden nagyobb városban ezt elnézve elég érdekes a szórás.
    Kérdés hogy az első ütemben megépíteni kívánt helyszínekre találnak e megfelelő számú oktatót/kiképzőt aki majd foglalkozik a lövészet iránt érdeklődőkkel?
  • robgros
    #90954
    Az a könnyed megszállás inkább politikai egyezkedésnek volt köszönhető. Ha Dolfi ténylegesen fegyveres erővel próbálta volna megoldani a cseh kérdést, lett volna nem egy álmatlan éjszakája a német hadseregnek.