94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • SZUsszan
    #92358
  • molnibalage83
    #92357
    Ha engem kérdezel, akkor sem lenne valós funkciója, ha lenne 150 km-es lövege...
  • JYeti
    #92356
    Gyorsjelentés a Zumwaltról - a fedélzeti lövegek "belátható időn belül" továbbra sem lesznek használhatóak, mivel nem nagyon találnak bele megfelelő, vagy árban elfogadható lőszert.



    DDG-1000


    Tölt be a Zumwalt egyébként bármilyen valós funkciót most? Vagy még csak reszelgetik, hogy mire lesz majd jó?

    Y
    Utoljára szerkesztette: JYeti, 2019.12.23. 15:47:28
  • SZUsszan
    #92355
    Németek és a kisérleti fegyvereik. =D
  • repvez
    #92354
    Azt hiszem kimaxolta a dolgot a srác
  • Ninju
    #92353
    Remélem még nem vót. Hangulatos.

  • SZUsszan
    #92352
    Új orosz vas
  • ximix #92351
    HPASP-nek (ha még nem találkozott vele)
    Nuclear Weapons Storage Base “Gomel-30” in Belarus
    link

    Van több találat is, csak épp a lényeg, a képek lettek oda :(
    link

    A wayback machine-al esetleg lehet próbálkozni, ha érdekel :)
    link
  • aksurv2
    #92350
    A mai napig van ilyen rendszerben.
    A mossberg 590A1.
  • aksurv2
    #92349
    Mennyi az annyi?
  • qtab986
    #92348
  • F1End
    #92347
    Az "áttörő" a magyar megfelelője az angol "shock" jelzővel ellátott egységeknek?
    Pl: Shock Army
  • kiskorúbézoltán #92346
    Persze, hogy sok. :D Én a legtöbb amit életemben láttam az rajtámpont 3 perces lefogása volt, 82-es vetőszakasszal. 300db 3 kilós gránát. És bár az is elég impozáns volt, azé' nem 720db és nem 122mm-es raketta… Kisebb, savanyúbb, de a miénk volt és 3 percig tartott, ami azé' több mint a fél perc. ;)
  • ambasa
    #92345
    Én is így értettem. csak gondoltam esetleg a lőtér mérete miatt összébbhúzhatták. Nem tudom mekkora a lőtér, egyszerűen magyarázom a mondatomat . De kár erre több szót fecsérelni, azért 720 rakéta félperc alatt, az mégiscsak 720 raketta.

    Egyébként jó ötletet adtál és elkezdetem végignézni a marcali FB csoport kéoeit, ott iis megvan a lőtér kép.

    TG
    Utoljára szerkesztette: ambasa, 2019.12.17. 21:07:37
  • kiskorúbézoltán #92344
    Nem úgy értem, hogy lőtér miatt volt az 1km(?), kényszerből, hanem lőszabályzat szerint így kellett csinálni.
  • ambasa
    #92343
    Azért azt vedd figyelembe, hogy a lőtér kiterjedése nem biztos, hogy lehetővé tette, hogy a szabályzat szerint osszák el a tüzet. Igazából ez egy demonstratív tüzelés volt, hogy megmutassuk a szovjet ets-k, hogy mi is tudunk ilyet. Persze az s lehet, hogy neked van igazad, nem voltam ott.

    A marcali képet mentem.

    TG
  • kiskorúbézoltán #92342
    Ezek elég egykaptafa dolgok voltak, szerintem egy terv készült épülettípusonként, annyira egyformák. Aztán mindenütt épült annyi amennyi kellett vagy amennyire lehetőség volt. Ha egyet láttál, mindet láttad.

    "Csak hogy értsük miről van szó 18 BM-21-es 20-30 másodperc alatt 720 rakétát lőtt ki, amely szintén ugyanennyi időn belül egy igen szűk célterületen csapódott be."

    Azé' nem volt az annyira szűk. Sv üteg 1km széles célra még zárt tűzlegyezővel (mintha pontcélra lőne) lőtt, ha jól emlékszem... :)

    Marcali attrap:
    Utoljára szerkesztette: kiskorúbézoltán, 2019.12.17. 19:14:01
  • ambasa
    #92341
    Biztos volt ilyen Marcaliban is de sajnos már nincs kit megkérdeznem róla...

    TG
  • ambasa
    #92340
    Van itt egy kis keveredés, úgy látom. 1950. és 1957. között létezett az MN szervezetében a 30. áttörő tüzér ho. kezdetben Ercsi parancsnoksággal alárendeltségében három tüzérezreddel: 1. tüzér mérőosztály (Polgárdi), 44, tarackos tüzérezred (Balatonfüred), 45. tarackos tüzérezred (Pápa), 56. aknavető ezred (Komárom). Ezt később Cegléd parancsnoksággal, alárendeltségében az 1. tüzér műszaki felderítő osztály (Cegléd), 19. tarackos tüzérezred (Nagykőrős), 44. tarackos tüzérezred (Szabadszállás), 45. tarackos tüzérezred (Cegléd), 103. tarackos tüzérezred (Cegléd), 56. aknavető ezred (Szolnok). Érdemes megfigyelni, hogy milyen messzire diszlokáltak át az alárendelt alakulatok.

    Egyébkén az 1956-os dunai jegesárvíz idejn az aknavető ezredet bevetették a jégtorlaszok szétlövésére. A helyzet annyira komoly volt, hogy a készültségi lőszerüket is ellőtték. (Ugyanekkor került bevetésre ugyanilyen célla a csatarepülő hadosztály Il-10-esei)

    1957-ben a 30. ho-t dandárrá szervezték át az alárendeltségben lévő alakulatok pedig osztály szervezetre csökkentek. 1961-ben megalakult az 5. hadsereg és a 30. (ekkor már) ezred Szolnokról Marcaliba öltözött. A 30. ezred 1966-től vegyes tüzérdandárrá fejlesztették fel, majd 1967-től felvette a Somogyra jellemző 44-es hadrendi számot. Ez az ezred, majd később dandár volt az 5. hds. legnagyobb közvetlen tüzér magasabbegysége.

    Marcaliban (és Várpalotán) a fénykorban a dd a következő alakulatokból állt:
    A parancsnokság, törzs, a 27. és a 43. tarackos tüzérosztály Marcaliban, a 32. és a 89. osztályok Várpalota helyőrségben települtek.

    27. Tarackos Tüzérosztály (Pf. 6043)
    A tüzérdandár alárendeltségében, de önálló osztályként itt alakult meg 1966. szeptember 15.-én. 1987. márciusában önállósága megszűnt, de továbbra is a tüzérdandár kötelékében maradt, mint 1. ágyútarackos tüzérosztály.

    43. Tarackos Tüzérosztály (Pf. 7025)
    1966. szeptember 15.-én a tüzérdandár önálló osztályaként alakult meg. Átfegyverzése után a hadsereg egyetlen 2Sz3 önjáró ágyútarackos tüzérosztályává változott. Az önjáró tüzérosztály 1987 márciusában a hadseregközvetlen 10. tüzérdandár kötelékébe Várpalotára lett áthelyezve.

    90. Sorozatvető Osztály (Pf. 1971)
    1971. október 01-én Marcaliban alakult meg a tüzérdandár önálló osztályaként. Az osztály önállósága 1987. márciusában megszűnt, de továbbra is a tüzérdandár kötelékében maradt. 1992. márciusában kivonták a dandár alárendeltségéből és áthelyezték Tapolcára.


    Ezen felül nem a dd alárendeltségében itt volt:
    93. Páncéltörő Tüzérosztály (Pf. 2131)
    1963. tavaszán Abasárról fedőszám váltással (5630) diszlokál az alakulat Marcaliba, eközben teljes létszámra feltöltik. Az alakulat 1973.02.28-1973.06.26 között Szombathelyre költözik.

    20. Tüzérezred (Pf. 8284; 1966-ig Pf. 5947)
    Az ezredet 1957. április 01-én Zalaegerszegről helyezték Marcaliba, mint 9. gépkocsizó lövészhadosztály közvetlen alakulatot. Az ezredet 1987-ben számolták fel.

    Ezért volt az hogy a külső, azaz Petőfi laktanyában egyszerre volt dd és ezred.

    A Marcali dd történetéhez tartozik egy érdekes epizód. valamikor a 70-80-as években egy bakonyi hadgyakorlaton a szovjetek leadtak egy osztály össztüzet sorozatvetőkkel. Ekkor a magyar vezetés is meg akarta mutatni, hogy ilyet mi is tudunk, és elrendelték, hogy a 90-esek hajtsanak végre egy ugyan ilyen tűzcsapást. Csak hogy értsük miről van szó 18 BM-21-es 20-30 másodperc alatt 720 rakétát lőtt ki, amely szintén ugyanennyi időn belül egy igen szűk célterületen csapódott be. A többit mindenkinek a képzeletére bízom.

    TG

    Utoljára szerkesztette: ambasa, 2019.12.17. 18:54:18
  • robgros
    #92339
    Ez a nem túl informatív jelleg más államok/hatalmak (pl. USA) haderejére is jellemző?
  • ximix #92338
    Azért megnéztem volna egy össztüzet 144 db-al valami gyakorlat keretében, mielőtt elpasszolták ö-ket .
    A katonaságnak ez az egyik rákfenéje, hogy nem lehet túl informatív bizonyos okokból és így a laikus, egyszerű emberek nem is tudnak róla, hogy miből mekkora állományunk volt és hova lett.
  • [NST]Cifu
    #92337
    Ma hivatalosan is hadrendbe állt a második Kínai repülőgép-hordozó, a CV17 Sadong:











  • Hpasp #92336
    A magyar-szovjet (mostmár ukrán) határ túloldalán, attól 15km-re Nagyszőlős településen állomásozott a szovjet 81. gárda tüzér hadosztály.
    Ezredei voltak még Huszt, és Aknaszlatina településeken is.
    Elvileg az érkezett volna.

  • qtab986
    #92335
  • kiskorúbézoltán #92334
    Neeeeem, az áttörő nem maga a tüzér hadosztály volt, "csak" az áttörést tüzérségi tűzzel előkészítő, támogató szerepe volt. Maga az áttörés a tankos és gépesített alakulatok dolga volt.
    A front áttöréséhez a szokásosnál nagyobb tüzérségi sűrűség kellett, ahol ilyet terveztek oda vezényeltek egy ilyen tüzér hadosztályt. Megcsinálta a dolgát és vissza is vonták pihentetni/feltölteni/rendbeszedni majd készen állt a következő menetre. Kb így volt "áttörő".
  • ximix #92333
    Nem ezek a járgányok voltak az áttörők ?
    https://hu.wikipedia.org/wiki/2SZ1
    Ilyenből volt Szombathelyen is, a fenti írás szerint 18, (én többre tippeltem volna "csak a szépre emlékezem" )
    volt pár HK (aszem 55AM) volt egy rakat BMP, pár páncélozott gumikerekes, sztrella, meg a műszakiszázad az ásógépekkel, HK aknatelepítő szekerek, lábas híd TMM, tankos híd, meg az apraja Ural platós, műhely, rádió, üzemanyag..ect
    Gondolom a Gvozdikák a HK-tól lemaradva, de együtt mozogtak volna a HK-kal és törtünk volna előre, mint a fene :)
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.12.17. 13:15:03
  • SZUsszan
    #92332
  • ambasa
    #92331
    Igen a kérdés pontatlan és többféle képen is értelmezhető.

    TG
  • kiskorúbézoltán #92330
    Igazából kisebb és rövidebb volt a felporzás a kelleténél, de hamar ráállt az ember szeme, így ez nem volt nagy probléma. Az első éleslövészeten meg a nagy és tartósabb felporzás némileg kompenzálta a teliszart gatya okozta hátrányt.
  • [NST]Cifu
    #92329
    Oh, tehát akkor a becsapódás is méretarányos volt. :)
  • kiskorúbézoltán #92328
    Becsapódott a terepasztalba (terepterület? minek nevezzem?), volt pici felporzás, azt kellett észrevenni.
    Utoljára szerkesztette: kiskorúbézoltán, 2019.12.17. 09:44:04
  • [NST]Cifu
    #92327
    Lőlapra lőttek, vagy hogy állapították meg a .22-es lőszer becsapódásának helyét?
  • kiskorúbézoltán #92326
    Majdnem rákérdeztem, hogy miféle áttörő tüzér hadosztály, de rákerestem, tényleg volt, nem is tudtam róla. Iskolán még azt mondták, hogy olyan csak a ruszkinak van és háború esetén onnan kapunk mert olyan kevés a tüzérségünk (akkor! :D).

    Aztán keresgélés közben ezt találtam, nem indexes, nem kamu, ez biztos.






    Ezek az épületek, minden tüzér laktanyában megtalálhatók voltak, legfeljebb méretben tértek el.

    Ez volt az attrap lőtér. Az előtte lévő füves placcon eredetileg egy nagy, épített terep volt egy valós hely kicsinyített mása.

    A legalsó épületek voltak a "ütegfigyelők" ide települt be az ütegek figyelőpontja, a műszereivel együtt.
    Egyel magasabban a osztályok figyelőpontjai, szintén műszereivel együtt, legfölül pedig a "tüzelőállások", itt nyilván nem lövegek voltak, hanem egy 22-es kispuska farészektől megfosztott lényegi része, felszerelve egy irányzékállványra, amivel oldal és magassági szög szerint precízen lehetett állítani a csövet. Ez volt a "vezérlöveg". A figyelőből kapott lőelemekből az oldalt simán állították, a csőemelkedést, esetünkben ugye süllyedést inkább, egy táblázatból vették, ahol minden töltet minden irányzékállásához megvolt a váltóérték. (Utóbbit egyszerű belövéssel állapították meg.)

    Az üteg/osztály megkapta a feladatát, kidolgozta, TBK-n (tábori vezetékes telefon) továbbították, fent lőttek egyet, a becsapódás után javították ha kellett, majd újra lőttek. Értelemszerűen röpidővel játszó dolgokat nem tudott és csak a vezér lövése látszott, minden mást az ellenőrző/értékelő személy(ek) adtak meg a elküldött elemek és a saját számításuk eltérése alapján. Nyomták a stoppert, értékelték az összes lehetséges hibát, mérték az eltéréseket.

    Annyira jó volt a kidolgozott rendszer, hogy aki ilyenen tanult meg lőni, annak élesben már csak a gatyája szabta meg, hogy tudja-e hozni ugyanazt a lőtéren is.
    Amerikaiaknál ugyanezt már, (persze jóval később :D) számítógépen lehetett csinálni ami sokkkkkkal többet tudott, de hangulata az közel sem volt olyan jó.

    A "Sajnálom... TŰZ!"-ön tüzérgenerációk nőttek fel. Ez akkor hangzott el, amikor a lőelemek kidolgozására szánt idő "megfelelő" kategóriája is lejárt. Innentől a feladat már csak "nem megfelelő" lehetett, (az összértékelés soha nem lehetett jobb mint a legrosszabb részértékelés) de ennyivel nem szabadult a szerencsétlen páciens, hanem a már kidolgozott/kiadott (rész)elemekkel le kellett adnia a lövést (Sajnálom... TŰZ!) ami persze elment kenyába, és onnan el kellett kezdenie bejavítgatni a cél felé...

    Tüzérnek lenni jó dolog. :)


    Utoljára szerkesztette: kiskorúbézoltán, 2019.12.17. 09:22:14
  • [NST]Cifu
    #92325
    Köszi, jó írás!
  • molnibalage83
    #92324
    Gondolom a végefelé állapotra gondolt, amikor az összes nagy beszerzés megtörtént már, a hidegháborús csúcsra.

    A kérdése több szempontból is szabadon értelmezhető volt. Mivel számomra a felépítés az, hogy van a mag, a gl. és a hk. alakulatok és minden más csak harctámogató ezért számomra a kettő kombója az elsődleges. Tehát hol volt a legkorszerűbb és legnagyobb tűzerő vagy hol volt jó légvédelem, vagy a kettő együtt.

    Ez alapján mondtam Szombathelyet és Tatát.
  • ambasa
    #92323
    Ha jobban visszamegyek az időben, akkor még ott van az áttörő tüzérhadosztaly, a vegyes nehezharckocsi-rohamloveg ezedek, vagy az 56 után a kalocsai ezred, amelynek kikepzettsege egy ideig biztos magas volt és válogatott emberrablással rendelkezhetett.

    TG
  • ambasa
    #92322
    És természetesen a már említett rakéta-csapatok.
  • ambasa
    #92321
    Összességében az 5. hadseregnek és a légvédelemnek alárendelt alakulatok számítottak annak.

    TG
  • ambasa
    #92320
    Mikor?
    Szerintem BMP-k nem csak Tatán és Szombathelyen voltak. Én azért nem hagynám ki Marcalit mint hds. közvetlent (jó elfogult vagyok) és Zalaegerszegi ho (nem lehet véletlen, hogy ők voltak a 68-as bevonulás gerince, pedig ők is a határnál állomásoztak az első vonalban). Ha továbbmegyünk ne feledkezzünk meg a légvédelemről és a légierő vagy a csapatrepülő parancsnokság csapatairól (Szentkirályszabadja fénykorában dandárként 40 harci és vagy 20-30 szállítóhelikopterrel rendelkezett) és a mélységi felderítőkről (Szolnok) sem, amelyek feltöltöttsége és harckészültsége magas volt. De kiképzettség szerint megemlíthetnénk Rétságot és Lentit is.

    Én nem ragadnám ki példának, hogy a be nem fejezett, csak megkezdett átfegyverzésből ki kapta meg azt az egyetlen üteg Sztrela-10-et.

    TG
  • molnibalage83
    #92319
    Tata és a Szombathelyen levő ezred. Tatán volt a T-72-es hk. alakulat, Szombathelyen volt a 4 db Szrtela-10M és a BMP-k is itt voltak ahogy a pc. Konkurszos alakulat is, ha jól emlékszem.