94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • t_robert
    #92238
    a BM-21 rakátájának sebességét nem találtam meg, de a II. vh-ban használ rakéta sorozatvetők léteztek kisebbek 82 mm-es RS-82-es rakétával mely 600 mm hosszú volt és a maximális sebessége 340 m/sec. 6,2 km hatótáv.
    illetve létezett 132 mm-es amiből RS-132-es rakétát löttek ki az egy 900 m hosszú rakéta volt 350M/sec maximális sebességgel. 7,1 km hatótáv
    a BM-21 122 mm-es rakétát használ de ott a rakéta több, mint 2 méteres. és az alapváltozatnak 20-30 km a lötávja. így nagyobb sebességre gyorsít. Persze a rakéta csak a röppálya első felében gyorsít után a lendület viszi és a gravitáció és akkor lassul.
  • molnibalage83
    #92237
    Vagy csak lekopott a festék. Tűzben a fémek is deformálódtak volna, főleg a borítás és a működtető mechanikának is sanszosan annyi lenne.
    Ezt ki használta és hol?

    A szép nagy fehér pipa is érdekes rajta.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.12.11. 13:16:01
  • t_robert
    #92236
    Szemmel láthatóan valami kiéget repülőroncsból szerezték.... alaposan meg van égve a konténer....
  • [NST]Cifu
    #92235
    Megpróbálom kibogozni, noha nem csak nálad van káosz, úgy általában is ellentmondásosak a hírek.

    A pályázók:

    OBRUM Sp. z o.o.
    Huta Stalowa Wola S.A.;
    MBDA UK
    IMI Systems – Elbit Systems Ltd.
    Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ)
    Lockheed-Martin
    Milgrem

    Ha jól értem, akkor itt több féle kooperáció is felmerült az elején, nevezetesen, hogy külön választják ki a hordozó-platformot és a rakétát. A platform terén a PGZ a BMP-1 lengyel mutációját, a BWP-1 alapján dolgozott. A másik konkurens az OBRUM, akik a Krab önjáró ágyútarackhoz használt univerzális alvázukat promotálta, ők bármilyen rakétát hajlandóak felszerelni. Aztán elkezdtek a felek összebútorozni, a PGZ és az MBDA egyesítettet erőit, így a Brimstone változatnál ez a BWP-1 alvázas konstrukció jött össze.



    A legutóbbi hírek szerint a rakéták terén a Brimstone 2 (ez az MBDA féle csapatnál egyértelmű), az AGM-114R a két befutónak tűnő, noha korábban a Spike-ER, sőt a Spike-NLOS is felmerült. A legújabb hírek szerint a Rafael (akik a Spike rakétákat tervezik) nem indul közvetlenül, a rakéták licenszgyártását végző MESKO pedig az MBDA-PGZ féle csoporthoz csatlakozott.

    Szóval kissé átláthatatlan most jelenleg még ez az egész...
  • kiskorúbézoltán #92234
    Ok, most teljes a káosz... :D

    "a lenti első kép a Obrum-é, akik a saját alvázukra építették, amire a Krab önjáró ágyútarack is épül"
    Én a lentiből a 3. képet nézem krab-nak.

    Ha ezek külön cégek, akkor úgy tűnik, hogy maga a rakéta és indítóállványa már kiválasztásra került és már csak az alvázzal történő variálás megyen.

    Mintha régebben lett is volna itt pár kép valami BMP-s változatról egyiknek a tetején mint itt, másiknak a desszanttérben félig. De lehet nem jaól emlékszem.

    Viszont ebből a dobozizéből, hogy nem indítanak rakettát az is biztos. A nyakam nem tenném rá az igaz, de egy rakat dolog hiányzik róluk. Mi tartja zárva az ajtókat menet közben? Mi nyitja ki? Mert rakéta ezt nem töri át sérülés nélkül. Ha ilyen laposan indítják akkor nagyot nem fog tudni fordulni.
    Szóval én tartom, hogy a doboz csak egy makett, max a méret és elhelyezés bemutatására szolgálhat szerintem.

    A cikk ahol a képek voltak nem ír konkrét rakétatípust? Abból sok minden kiderülne. Tippre valami nagyobb lőtávolságú spike.
  • [NST]Cifu
    #92233
    Nem, bár az első mondatom lehetett volna értelmesebb. A lengyel hadseregnek van egy rakétás páncélvadász tendere, ami a Fagott / Konkursz rakétás BRDM-2-őket váltaná ki. A tenderre több pályázó is van, a lenti első kép a Obrum-é, akik a saját alvázukra építették, amire a Krab önjáró ágyútarack is épül.

    A második kép egy másik lengyel cégé, illetve van BWP-1 alvázas is egy harmadiktól:

  • kiskorúbézoltán #92232
    Az a pácéltörő variáns úgy néz ki mintha szögvasakból összedobtak volna egy keretet majd körbelemezelték volna.
    Nem lehet, hogy csak az alvázat promózzák és a felső rész csak amolyan demonstrációs célokat szolgál, hogy lám bármit rá lehet tenni?
    Utoljára szerkesztette: kiskorúbézoltán, 2019.12.10. 17:17:03
  • [NST]Cifu
    #92231
    A lengyel pct. rakétás harckocsi-vadász makettje vagy prototípusa (ellentmondásos):





    Légvédelmi változatban is bemutatták:

  • JanáJ
    #92230
    A szerbek furán csinálják. Kapnak Mihut meg Minyót és vesznek mellé H145-öt.
  • [NST]Cifu
    #92229
    Afganisztáni Technical, BMP-1 a tornyára aplikált UPK-23 gépágyúkonténerrel:



    Szerb Mi-35M, asszimetrikus függesztéssel:

  • [NST]Cifu
    #92228
    Kicsit megkésve: Bercsényis télapó:




    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.12.09. 13:00:10
  • SZUsszan
    #92227
    Igen, érthető.

    Abban is igazad van, hogy az első csapást kísérheti újabb is, szóval azt az egy életét a bakának érdemes védeni, ha máshogy nem, egy hasravágódással.

    Ezt csak úgy érdekességként.

  • kiskorúbézoltán #92226
    Lőtáblából lehetne megnézni, hogy mi milyen sebességgel érkezik, de vagy a gugli-fu-m hagyott cserben vagy nem nagyon vannak lőtáblák feltöltve publikus helyekre.
    Mindenesetre a lenti videnyó alapján erős a valószínűsége, hogy a BM-21-nek is van olyan lőtávolsága - HA BM-21 volt - ahol bizonyos rakétái hangsebesség környékére vagy az alá lassulhatnak.
  • SZUsszan
    #92225
    @kiskoru
    Ja értem, nem tudom miért ragadtam ki a Gradot. Valószínűleg azért, mert az alábbi linkelt videóhoz hasonlóan több videón is láttam Gradot munka közben mind a két végéről videózva és nem volt kedvem kikeresni, hogy a többi MLRS rakétái is hangsebesség felett operálnak, ezért kisebb hülyeséget állítok, ha egy biztos van benne. =D

    Givi kemény arc volt, Motorolával együtt.
  • kiskorúbézoltán #92224
    Gondolom leginkább abból, hogy tudják mivel szokták lőni őket azon a környéken, így ha jön valami akkor az az. :) Bár lehet, hogy repülési sebeség alapján is lehet saccolni.
    Mindenesetre a surrogó repülési hang meg a becsapódó bumm nekem időben elég közelinek tűnt.
    Köszi a videnyót!
  • savaz
    #92223
    Elsőre ez jött fel a tűzcsapas boldogabbik végéről. Szakértők meg tudják állapítani, hogy mit hallunk:


    Gondolom van még pár hasonló video fent a neten
  • qtab986
    #92222
  • qtab986
    #92221
    Shooting the 50BMG BEAST: GM6 Lynx
  • kiskorúbézoltán #92220
    Na, mert érdekelt a dolog, keresgéltem tüzérségi lőtáblákban, 250m/s volt a legkisebb becsapódó sebesség. Ez alatt már csak az aknavetők.
    Hangsebesség feletti 122-152-es gránátot pár (jó viszonyok mellett 1-2) kilométerről hallani. Nyilván amikor már elment. Hangsebesség alá lassult gránátnál viszont ugye nincs hangrobbanás. Illetve nem tudom, hogy mondjuk egy 250m/s mal repülő tárgyat, a röpirányba eső irányból milyen messziről lehet meghallani. Gondolom itt valami légnyomódásos, doppleres dologhoz kéne kevésbé világtalannak lenni.

    De a lényeg, hogy márpedig lassul hangsebesség alá bizonyos körülmények közt. (Kissé ívelten, alacsony töltettel, mert ha nagyon felmegy akkor gyorsul megint, szóval ne az utolsó sorokat nézze aki szintén rápillant a dologra.)

    Motorok vagy gyors autókhoz tudom csak hasonlítani, ott is ha nyomják neki rendesen akkor csak közelről hallani meg amikor az ember felé jön, aztán huss.. Na az ugye a környékén nem szokott lenni 100m/s-nak. Nem tom, mondjuk egy Forma-1-es autó megy ennyivel?

    BM-21 lőtáblát nem találtam, így tippelni sem tudom, hogy mennyivel csapódik be. Az, hogy mennyire gyorsul fel az egy dolog, a hajtómű pár másodperc alatt kiég, onnan ugyanúgy lassul az is, majd a leszállóágban ugyanúgy mint bármi más gyorsul valamennyit.

    Meg ugye pont a BM-21-nél ott vannak a fékezőgyűrűk, amivel az alaplőszernél kicsit tudják variálni az ívet.

    Mindent egybevéve, nem látom sok realitását, hogy akár egy hangsebesség alá valamennyivel lassult gránátot olyan messziről meg lehessen hallani, a célterület irányából, hogy ott nagyon szaladgálásra idő legyen.
    Másrészről meg nem találtam arról semmi konkrét dolgot, hogy ugyanez - a hangsebesség alá lassulás bizonyos körülmények közt - ne eshetne meg a BM-21 rakétáival.

    Remélem valaki bölcsebb jár majd erre.
  • kiskorúbézoltán #92219
    Oké, akkor ezt letudtuk.

    Maradt, hogy miért nem érdemes fedezékbe futni az első után.

    BM-21. Mert melyik más sorozatvetőé vagy csöves tüzérségi eszköz gránátja lassul hangsebesség alá becsapódáskor? Mitől más a BM-21? Megmondom őszintén kép és fogalom nélkül vagyok, hogy mi akar ez lenni.
  • SZUsszan
    #92218
    Szerintem elbeszélünk egymás mellett.

    Elhiszem, hogy meg lehet különböztetni a hangját, hogy kifelé-vagy befelé megy a malac. Hallottam sok incoming hangot liveleakos videókon. Elég jellegzetes, mondjuk az nagy segítség, hogy az incomingot gyorsan követi a bumm is, míg a kifelé menőt lassabban és halkabban.

    A BM-21 rakettyái hangsebesség fölött repülnek. Ott nem nagyon van bejövő hang, csak a becsapódások robbanásai és utána lemaradva jönnek a távoli morajlások a kilövések hangjai.
  • kiskorúbézoltán #92217
    Nem érted a dolgot.

    Egyrészt azzal kezdődött, mint anekdóta, hogy a régi öregek megmondták, hogy be vagy kilűttek a faluból. Amikor kifele lűnek akkor az ágyú hangját hallották, amikor meg befelé jött akkor a becsapódást. Az egyik is bumm meg a másik is bumm. De nem pont egyforma bumm.

    Fedezékbe meg azért szoktak futni, mert az első lövés után szokott jönni a többi is. Ha telibevert az első akkor persze mindegy.

    Persze, ha te úgy gondolod, hogy te állnál kint az első után mert nem ölt meg mindek futni, hátha mégse jön második, harmadik stb... Szerintem azé' ritkán lűttek be poénból egy gránátot a 2. vh idején, feltételezem ez a régi öregek dolog része.

    De mond, hogy mit látok rosszul, mert lehet én nem figyeltem valamire.

    Az meg külön érdekel majd, hogy mitől másabb a BM-21 mint a többi ilyen szempontból.
  • SZUsszan
    #92216
    Miért? Amikor hallod a hangját és azt mondod befelé jön, már rég felrobbantak és élsz. Fölösleges fedezékbe futni.
  • kiskorúbézoltán #92215
    A BM-21 és társai semmiben nem különböznek ilyen szempontból szerintem.
  • SZUsszan
    #92214
    Kivéve, ha BM-21 Grad és társaival lőnek, mert akkor hamarabb ér be a találat, mint a hangja.
  • JanáJ
    #92213
    Igen, azt latom hogy kb semmi sem vilagos.
  • kiskorúbézoltán #92212
    Gondolom ha kiszáradt a torok akkor csak úgy kellett hallani... :D
    Amúgy túl vájt fül nem kell hozzá, pár lövés után megtanulja mindenki, hogy melyik jött és melyik ment.
  • ximix #92211
    Van még pár öreg akit meglehet kérdezni, akik fülre megmondták, hogy belövés vagy kilövés történt a faluba.
    A belövésnél szaladni kellet a pincébe.
  • kiskorúbézoltán #92210
    Nem teljesen világos, mit értesz az alatt, hogy elsőre. Ugyanazt írtam le újra és újra csak egyre hosszabban. Nehéz volt belőni, hogy a magabiztos kijelentéseid mögött mekkora tudás rejtezik. De örülök, hogy lezárhattuk a dolgot! Béke veled! :)
  • JanáJ
    #92209
    Leírhattad volna ezt elsőre, annak legalább lett volna értelme. A hasamra ütök már sokkal jobb mint a topgánozás, de de de szerintem itt hagyjuk abba.
  • kiskorúbézoltán #92208
    "Ha a gép környékén vannak, akkor valóban, ha benne akkor pedig nulla mp is elég. Bemutatón elhiszem az egy percet, vagy kevesebbet, a való életben nem."

    Hihetetlen lehet számodra, de általában a jármű környékén császkálnak. Nekik kell a gép tűzereje, felszereléscipelő képessége, (briteknél a teafőző képessége), szenzorai manapság, nagy hatótávolságú megbízható rádiója, meg amúgy is a szakasz nem nagyon válik szét. A járműnek meg kell a közelbiztosítás. Nem úgy működik mint az autód, hogy csippantanak kettőt és le van zárva, majd jövünk.
    Persze előfordul, hogy olyan a helyzet, hogy gyaloggaloppal jól elmennek valahova. A szakasznál akkor is lesz valami hátirádió, minden egyes bakánál meg valami kicsi "vókitóki". Ugyanúgy látják őket a térképen, hogy merre van a szakasz. Ha az nagy irdatlan távolságból rájuk lőnek akkor automatikusan kimegy a jelzés a szakaszpk egységére. Persze felmerül a kérdés, ki a búbánatos fasz pazarolna drága pgm cuccot egy mezei gyalogbéka szakaszra, nem mellesleg felfedve a lövő egység helyzetét. Mer' ugye a röppálya mindkét végét számolja a rendszer, az egyik végén figyelmeztet a másik végére meg lőelemet küld a megfelelő ellencsapáshoz ideális pozícióban lévő szabad kapacitásnak. Pl ettől automata a rendszer. Bár gondolom a lőhet/nem lőhet valami még mindig emberi beavatkozást igényel.
    A lényeg, hogy igen, lehet úgy és addig sarkítani a dolgot, hogy igazad legyen.

    Kicsi érdekesség: a ranger mangereknél úgy oktatják, hogy ha aknavetővel elkezdik belőni a csoportot akkor abból bizony sebes futással megpróbálnak kimozogni ha az olyan placcon éri őket ahol az nem túl jó nekik és el tudnak érni egy olyan másik placcot ami jelentősen jobb túlélést biztosít.
    Kóvályogtam egy kicsit aknavető környékén, vonogattam a szemöldököm, de én hajlamos vagyok olyanoknak hinni akik jobban értenek a saját dolgukhoz mint én az övékéhez.
    Na, csak azé' írtam le, mer' ha a rangercsávóknak opció az első belövő gránát csapódása után kimozogni a vetőtűzből, akkor valószínűleg a mezei lövész jakumóknak is igen egészséges lehet, ha már az első csapódás előtt egy-másfél-két perccel riasztást kapnak, akkor is ha a bredli nincs a környéken.

    De gondolom, ha ez nem volt benne a heti topgánba' akkor hihetetlen sci-fi számodra. Nem baj... ;)

    "Persze topgánozni könnyebb, mint konkrétumot írni."

    Sokkal könnyebb, mert tudtál volna azzal kezdeni valamit, hogy - a hasamra ütök - lövészraj járműre normaideje M2 Bradley-nél 30sec?

    "Te hoztad fel a bázisvédelemre használt rendszert, erre írtam, hogy azért az aknavető gránát elől beugrani a kikészített fedezékbe, vagy a 155-ös elől elbújni a prérin vagy a városban nem ugyan az."

    Persze, hogy nem ugyanaz, ha kicsit ügyes a vetős és a körülmények kedvezőek a számára nagyvárosban az életben nem mérik be a gránátját. Kicsi, rövid ideig repül és elég neki ha pár 10m-rel emeli a fedezőgerinc(épület) fölé a röppályát.
    155-ös kategóriánál 40km-en nincs aza fedezék ami ezt megteszi. Nagy, sokáig repül. Ha van automatizált rendszer biztosan lesz egy-két perce a célterületen lévőknek kimozogni vagy fedezékbe menni. Egy-két perc pedig sokmindenre elég lehet.

    "Ha elfogytak a konkrétumok, akkor inkább a hejesirasomba kösss, bele, az könnyebb célpont lesz."

    Mert úgy érzed ez a mostani oldalad kemény és nehéz célpont? :D Nem akarlak én bántani, miért is akarnálak? Pár dologban vakon vagy, ennyi az egész.

    "Szóval ha te nem emlékszel és "de-zel" az oké, ha én írok hülyeséget akkor az gáz?"

    Az a gáz, hogy nem érted a különbséget. Van nagyon kevés dolog, egy nagyon szűk körben, amiben rendelkezem egy gyorsan elavuló tudással. Meg van nagyon sok terület amiről semmit vagy még kevesebbet tudok. Nagy pofával azt mondom, hogy nagyjából meg tudom különböztetni a két kategóriát. Meg azon belül, hogy mennyire nagyon vagyok hülye hozzá. Azokhoz a témákhoz amikhez hülye vagyok soha nem fogok olyan magabiztossággal nyilatkozni, mint mondjuk te itt bármilyen témáról. Ettől még abban a szűk körben, amiről valami kicsit tudni vélek tudok annyit, hogy ne legyen kicsi a faszom. Vagy legalább nekem nagynak tűnjön.
    Tehát ha olyan témáról beszélek amihez hülye vagyok, akkor igen, nekem vállalható, hogy nem tudok valamit. Majd valaki megmondja a frankót aki ért hozzá és nem vitatkozom vele.

    De még egyszer mondom én voltam/vagyok a hülye, hogy olvasom a hozzászólásaid. Ha letudtuk ezt a témát ígérem visszatérek jó szokásomhoz. Én nem kapok agyhugykövet, te meg... Azt hiszel/nem hiszel továbbra is amit akarsz... ;)







  • molnibalage83
    #92207
    Rádióba bődülés.
  • JanáJ
    #92206
    Ezt most mire?
  • molnibalage83
    #92205
    Senki nem mondta, hogy nem jobb bent, de ez formázott töltet. Kicsi. Ezzel telibe kell kapni a járművet, a közeli mellét még egy szutyok 60 éves M113 sem nagyon érzi meg a jelek szerint, nemhogy egy mai IFV... Egy nyúl a nyílt terepen igen.
  • molnibalage83
    #92204
    Bakker, ma frekvenciaugrásos titkosított rádiókról beszélünk...
  • aksurv2
    #92203
    Szerintem próbáld ki mekkora fedezeked van a tank mögött vagy abban, ha egy ilyennel megszornak. Ugy tízzel.

    https://youtu.be/beiD1IpRtvY
  • JanáJ
    #92202
    Nyilván, de a maradék 180 fok nekem többet jelent a "számolni kell vele-nél".
    És? Onnan indultunk, hogy 40km felet mindenképpen PGM.
    Arra vonatkozott, hogy a jármű parancsnoknál lesz az infó és ő szerintem már rádión/szóban jelzi hogy befele. Itt jött az illetlenség a rádióba bődülni, mert már a 80-as években...
  • molnibalage83
    #92201
    Az első pontnál még egy dolog. Valójában be sem kell szállni, már az is brutális fedezések ad. Ha a raj odasimul a jármű egyik oldaláról, akkor minimum 180 fokos zónából blokkol minden repeszt.

    A nem precíziós gránát szórása 70 km lőtáv esetén úgy kb. 400-500 méterese. Ebbe esik a gránátok fele távolságban. A teljes szórás ennek kb. 3-szorosa...

    Nem értem, hogy mire kell tablet. Egy csippanás elég a rádióban, ami adott figyelmeztetés és lehet menni. Vagy a rajcsarancsnok rádiójába, aki viszi a rajt.
  • JanáJ
    #92200
    1, 20mp és a végtelen között.
    2, A radar észlelése és a szóban forgó IFV kijelzőjén ennek jelzése között eltelt idővel szerintem kb számolni sem kell.
    3, Na ez már egy fontos kérdés.

    Értelmezésem szerint te azt írtad, hogy hiába növelik akár duplájára a PGM-es malac hatótávját, az a hatótávolság szélén már inkább kevésbé veszélyes. Számolni kell vele, de nem akkora para. Erre írtam, hogy szerintem meg nem. Mert a horizont alá ment gép az eredeti fenyegetéstől védve van, a baka meg nem. Mivel semmi konkrétumról nem beszéltünk, ezért én a te 2-3 perces repülési idődből kiragadtam a 2 percet. Ha a két perc 0. mp-ben csipog az IFV/APC/MRAP/lovaskocsi kijelzője hogy incoming, akkor is eseti, hogy 2 perc alatt a 6+ fő bent lesz begombolkozva. Itt ugye pont úgy lehet, hogy valamiért várakoznak és 20mp alatt mindenki bent, mint hogy valamivel el vannak foglalva, amikor nem feltétlen van meg a 2 perc. Tudtommal nincs minden Joe-n tablet, ezért az IFV fogja magát elkúrjantani a rádióba, hogy befelé. Ha bent vannak még akkor is benne van a pakliban egy közeli/közvetlen találat, meg addig se tudnak semmi érdemlegeset művelni. Míg a te hasonlatodban a vadász max haza megy és holnap jön újra.
  • molnibalage83
    #92199
    Mérnök vagyok, beszéljünk változókról.

    1. Szerinted mennyi ideig tart beszállni mondjuk 6 lövésznek egy M2-be? Videót néztél erről?

    2. Szerinted mennyi ideig tart automatikus jelzést küldeni ma a tüzérségi radarnak a zl. vezetési pontra, amikor ez 35-40 éve real time csinálta a szovjet légvédelmi AVR?

    3. Szerinted mennyi a lövész-IFV táv és mennyi idő kell a beszálláshoz?

    stb. stb.
    Mi az, ami nem lehetséges. Semmiféle érvet, számot nem adtál. Az egyetlen érved a "mert csak" volt.