94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • JanáJ
    #93408
    A nézetek egy dolog. A löszer és robbanó anyag meg egy másik. Ráadásúl ők nem pár hülye nyugger akik gyűjtik a fegyvereket. Használni is tudják.
  • Xsillione #93407
    Azért az érdekelne, hogy most is lesz nemzetközi pofázás a politikai tisztogatás miatt, vagy az csak a töröknek jár, ha a nem megfelelő politikai nézeteket valló katonákat kitessékeli a hadseregböl?
  • [NST]Cifu
    #93406
    Szélsőséges nézeteket valló katonák, több tízezer eltűnt lőszer és 62kg eltűnt robbanóanyag miatt felszámolhatják a KSK-t.
  • repvez
    #93405
    igy van tisztán csak a sárkányra koncentrálva . ami benne van azt senki nem tudja pontosan , hogy menynire potens vagy nem , de a sárkányt ma már szinte egydarabból épitik és nem kis fémlemezekből kalapálják ,függetlenül attol , hogy lopakodó vagy sem .
  • [NST]Cifu
    #93404
    Ebben van valami. Tehát arra célzol, hogy a sárkányszerkezetnél maradtak a hagyományos gyártási megoldásoknál... Ez mondjuk teljesen jogos.
  • repvez
    #93403
    Pont irtad, hogy nincsenek olyan jol eleresztve, ezért én nem gondolnám, hogy van arra energiájuk, hogy párhuzamosan futtassanak 2 vonalat egyet a nyilvánosságnak egyet meg titokban.
    Sztem sziriába is ezek a gépek küzül küldek párat , nem pedig egy olyat ami eddig nem láttunk.

    Ahogy a F22-es képen is látszik, a csavarok csak a szerelő nyilásoknál vannak, máshol nem látni semmit sem, mig a Szu57esnél a törzskeret rögzitéseit is meg lehet figyelni és minden egyes külön panel helyét . Sehol nem lehet felfedezni nagyobb területeken kevlár vagy kompozit elemeket amik ragasztással vagy más nem csavaros rögzítéssel lenne feltéve.

    Azt meg megint nem hinném, hogy ez most csak azért van , mert proto gépek és a széria gépekre majd kompozitbol készitik el az elemeket , mert ahhoz megint idő pénz és tesztelés kellene, hogy a megváltozott súly és anyagjellemzők hogyan viselkednek.
  • [NST]Cifu
    #93402
    Pedig simán elképzelhető, hogy a nyilvánosságnak bemutatott Szu-57 gépek csak a sárkány-hajtómű-avionika-fegyverzet tesztelésére szolgálnak, míg valahol egy elrejtett légibázison közben egy (vagy több) másik sárkányon az RCS csökkentésre vonatkozó fejlesztéseket tesztelik, amiket nem akarnak a közönségnek premier plánba bemutatni.

    Amúgy szegecseket én nem nagyon láttam, ahol csak látszanak, ott csavarokat látni.

    Csavarokat az F-22A esetében is lehet látni, nyilván sokkal kevesebbet és ha jól látom le vannak festve...
  • JanáJ
    #93401
    Értem én hogy kis pénz, kis foci, de ugye ez egy "lopakodó" lenne. A kilógó szegecs erdő nem erre enged következtetni. Nyilván pötit jobban értenek az orosz mérnökök az RCS csökkentéséhez, mint én, de ez nem olyan hogy a sárkány megvan, de még nem volt pénz radarra, hajtóműre, fegyverzetre. Most volt cikk a Jetplanes blogon, hogy a szintén nem mai csirke Rafale-on farkasfogazás van egyes illesztéseknél és radarabszorbens anyagokat alkalmaznak. Szerintem mire a Pakfa kész lesz, addigra már el is avult.
  • [NST]Cifu
    #93400
    Ezek még mindig prototípus szintű gépek, a 051-es a legelső repülőképes protopéldány, amely 2010-ben repült először. Azok közé tartozik, amiket iszonyatosan rossz anyagi feltételek mellett kellett legyártaniuk. Az 510 és az 511-es már egy fokkal jobban néz ki, de még mindig nem szériagépek, ezeket kvázi kézzel szerelték össze még mindig, és folyamatosan át-meg-átépítik őket...

    Plusz gyakorlatilag még mindig prototípus-fázisban vannak, noha az 511-es már az első szériapéldánynak indult, még most jönnek az olyan hírek, hogy a hidraulikus munkahengereket le akarják cserélni elektro-mechanikus mozgatórendszerre, amelynek az első repülése 2022-re várható!

    Ilyen feltételek mellett csodát nem szabad várni tőlük...

    Egyszerűen más dimenzióban mozognak erőforrások tekintetében.
  • repvez
    #93399
    szu57

    Nem néz ki rosszul , de valahogy nekem az alkalmazott gyártástechnologia, nem tünik fejlettebbnek mint a mig 29 vagy a szu27es vonal.
    Nem osszeghasonlitható egy 5th gen amcsi géppel .
    Utoljára szerkesztette: repvez, 2020.10.05. 11:45:34
  • [NST]Cifu
    #93398
    Szu-57-es szárnya alatt egy új fajta rakéta, a feltételezések szerint ez az K-77M:



  • [NST]Cifu
    #93397
    Eljutottunk idáig: az FFG bemutatta a Genesis prototípusát, ami egy 40 tonnás diesel-elektromos hibrid meghajtású 8x8-as gumikerekes APC / IFV. A jármű diesel-generátora segítségével egy nagy méretű akkumulátort tölt, ami a nyolc, kerékagyba szerelt elektromotort táplálja. A jármű sík terepen 40km/h sebességgel 150km-t tehet meg tisztán elektromos meghajtással, míg 60km/h sebesség esetén 600km-es hatótávolsággal bír. A jármű az akkumulátorrendszere miatt nem rendelkezik APU-val, a fedélzeti rendszerek hosszú órákig táplálható probléma nélkül. A személyzet 3+10 fő, és egy személyzet nélküli Kongsberg toronnyal, 30mm-es gépágyúfegyverzettel bír. A kérdés persze a felár, de az FFG szerint ez nem jelentős, ráadásul az üzemeltetés szintjén megtérül, hiszen nincs szükség erőátvitelre, sebsebégváltóra, kardántengelyekre, stb.

    Az FFG a járművet demonstrációs céllal építette meg, elmondásuk szerint a meghajtás szabadon skálázható 4x4 vagy 6x6 (vagy akár 10x10) szintre is.



  • [NST]Cifu
    #93396


    (Javítottam linkre a hsz.-ben lévő beszúrást :D)
  • Hpasp #93395
    A HTKA fórumban 2019-2020 között, 22 forrás felhasználásával, a nukleáris fegyverek fejlődésének történetéről, generációiról, felépítéséről, fizikájáról, és a töltetekben alkalmazott alapanyagok előállításáról sorozat került publikálásra.
    Ezek lettek most egybegyúrva és közzétéve egy magyarul ilyen formában még tán nem megjelent anyagként.

    A 150 oldalas PDF formátumú anyag letölthető az alábbi linkről:
    https://www.mediafire.com/file/nlycs4stgbbu34w/A_Bomba.pdf
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.10.04. 08:01:14
  • ximix #93394
    A kiinduló videóban nekem is az tűnt fel, hogy igen kicsi megsemmisítő tárgy mérete és videóból nehéz jól megítélni , de a becsapódási szög az olyan, mintha ballisztikus pálya végét látnánk.

    A török drónos Wescam EO fej adatainál lézeres célmérés 20km van írva maxnak.
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2020.10.03. 10:47:37
  • ximix #93393
    Szerintem a célpont felderítését és a megsemmisítését nem minden esetbe végzi ugyan az az eszköz.

    A kiinduló videóban is látszódik ha lelassítjuk a videót.
    https://youxube.com/watch?v=S9IMCdI_Jlg&feature=youtu.be&t=36&end=37
    Jobb felső sarok felől érkezik a tárgy.

    Így akár tüzérség is ha képes a precíziós csapásra, vagy siklóbomba, ect.

    A felső nézetes videónál ahol egyre közeledik a célpont azok meg valószínűleg az Izraeltől vásárolt Harop drónok ahogy aksurv2 rávilágított.
  • Hpasp #93392
    Az Osza úgy 10.3km-re tud ellőni normál esetben, és maximum 5km magasságra, de szerintem nem ezek a játék rakéták robbannak akkorát...


    ...az eddigi videókon ezek nekem irányított tüzérségi lövedékeknek (Krasznopol) tűnnek, amik számára a drón mintha csak célt megjelölne.
    Krasznopol elvileg 1986-óta volt a szovjeteknek, a kérdés hogy a SzU felbomlásakor ki mit szerzett meg.
    Ha a török drón fel tudja deríteni, és meg tudja világítani a célt, akkor elvileg tüzérséggel 20~30km-ről is lehet a videókon látható precíziós csapásokat mérni.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.10.03. 10:38:39
  • F1End
    #93391
    Valakinek van esetleg egy Osza HMZ grafikonja?
    A #93372 -ben lévő katalógusban van egy ilyen rész, ahol azt írják a török rakéták maximális hatótávolsága "> 8 km". Mondjuk nem hiszem, hogy ennél sokkal nagyobb lehet, ahhoz túl könnyűnek tűnnek. Mindenestre el tudom képzelni, hogy megfelelő magasság-távolság kombinációval nagyobb távolságból tudnak tüzet nyitni, mint az Oszák.

  • Hpasp #93390
    440mUSD komplexumonként.
    Alá mentek az Sz-400-as 500mUSD árának, mondjuk csak a légicélok elleni régebbi/olcsóbb rakétával, amik ballisztikus célokkal szemben erősen limitált képességűek.
  • aksurv2
    #93389
    Ha viszont nem, akkor összekalapozott magának olyan 10-25 ev letoltendot.
    Ott fegyveres ügyben nem vastagon fog toll, hanem konkrétan tust hasznalnak.
    Egyébként pont a fegyverek miatt a fegyveresebb államokban nem jellemző a road rage, mert ehhez hasonló lehet a fogadtatás. végül pedig nem kell fegyver hogy kinyirjon, simán csibalhatja azt amit itthon lassító fékezés es hasonló mokaval pont ugy ki lehet nyírni egy egész csaladot. Csak az nem fegyver tehát nincs hűűű faktor.


  • JanáJ
    #93388
    A "müanyagról" nem jön vissza a radar hullám, de az alatta levő fémről sem? A helik rossz RCS-re a forgó szárnyat írták, mint RCS növelő. Tudtommal azok kompozitok. Nem értek hozzá, próbálok rájönni. Ellenben az látszik, hogy a SHORADok észre sem veszik ezeket a drónokat. Ami valahol vicc a feladatukat tekintve.
  • JanáJ
    #93387
    A Villámot olcsóbb megvenni? Jézus.
  • ximix #93386
    Valahonnan korábbról ered itt az affér csak az nincs a videón,
    1:16-nál látni, hogy annyiszor néz a visszapillantóba, mint más autós egy év alatt.
  • Hpasp #93385
    Meg 40db F-35-öst 6.58 milliárdért...
    ...vagy 40db F/A-18E/F gépet 7.452 milliárdért.

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.10.02. 12:40:17
  • [NST]Cifu
    #93384
    Svájc 5db Patriot PAC-3+ légvédelmi rakétarendszert vásárolhat 2,2 milliárd dollárért, 70db GEM-T rakétával.
  • SZUsszan
    #93383


    Beteg ez az USA, ezt az ember feltöltötte saját magáról, mint jogos self defence.
  • SZUsszan
    #93382
    A kérdés jogos. Ők nem rendőrök, hogy bodycammel nyomassák a műszakot azért, hogy bizonyíték legyen ha gond van.

    Egy ilyen küldetésnél, az arcokról kikerült publicba a videó. Beazonosították őket, már ez eleve nem egy pozitív dolog. Mondhatja a Kreml, hogy szabadságon voltak a különleges alakulat tagjai, de drónpuskával, meg minden? =D
  • szenyor Lopez
    #93381
    Vajon mennyire dicsérhették meg, hogy kamerázott? Elég jól felszerelt sniper egység... gondolom az ukrán katonák morálját (is) ölik.
  • gyalogstuka
    #93380
    Rövid Google keresés után,a leghiresebb Bayraktar TB2 súlya 650 kb,kevlar,és kompozit,valamint aluminium.
    Az üzemanyag tartály biztosan nem tartalmaz fémet,a légcsavarrol nem találni semmit,de szerintem az is valamilyen nagy szilárdságú müanyag.
    A szovjet légvédelmi eszközök,de még a korai 200-es években tervezett oroszok sem észlelnek egy ilyen eszközt,valószinóleg
    A radarokkal való felderitést elkerülheted ugy hogy a gép nem a radar irányában veri vissza a nyalábot,vagy pedig a szerkezet 90-95%-a valamilyen nem fémes müanyag,ami elnyeli a rádióhullámokat.Nagyon nem szakszerüen,de drónok ellen a rádiólokáció nem nyerö.
  • Massari
    #93379
    + precizios tüzérség.. /kimaradt
  • Massari
    #93378
    Na, perzentálják amiről már sok éve mentek itt is a posztok (lengyel Brimstone, szerb Alas stb., török progresszió)

    Nyilván tisztába vok vele hogy adatkapcsolat és rendszerintegráció (fegyverzet stb. a lényeg) ezeknél a drónoknál - de vhogy nekem gyanús ez a drón, nem-e lehet hogy működőképes lenne nekünk (?)
    Bár hirtelen most nem hasonlitottam össze pl. a Bayraktarral se. Egyszerűen végletesen csalódnék az argentinokban ha nem igy lenne.:

    https://youtu.be/u4mK71BU9wM nekem amolyan átmeneti méretkategóriásnak tűnik.

  • aksurv2
    #93377
    Izraeli fegyverek, földgázzal fizettek értük az azeriek.
    Elég ha beirod a keresőbe, mai hír.
  • JanáJ
    #93376
    ??
  • aksurv2
    #93375
    Izraeli dronok.
  • JanáJ
    #93374
    Jó vagy! Az osza 15 km szerintem a max megsemmisítési távolság. Azaz sacc 25-30-ra látnia kellene a célt. Ha innen lát mondjuk egy F-4-est, akkor 8-ról nem ezt a drónt? Persze ezzek a marketing adatok, de mind a két oldalra ezt néztük. Tippre zavarás. Molniék írtak az Oszáról, elolvasom újra, hátha fényt derít a fejemben. Ugyan ezek a török csodák aprították a Pantsir-okat is. A légcsavar meg a fix futók nem adja a szuper stealth jellemzőket sem. :-)
  • ximix #93373
  • ximix #93372
    Ez a zöld keret alapján elvileg ez az EO fej egy török Baykar dronon is van.

    Baykar pdf

    Baykar Wescam

    Wescam MX-15

    Ha wikinek hinni lehet az Osza 15km maxxal közel légvédelmi cucc, így simán kívül maradhatott a drón.

    Számomra akkor megmagyarázza azt is, hogy miért hittem helidrónnak a felderítőt,
    mert a nagyobb távolság miatt kicsi volt a szögsebessége.
  • [NST]Cifu
    #93371
    Tippre a drónt az adott távolságból nem észlelték. Egyszerűen túl kicsi az RCS-e. Gondolom én...
  • JanáJ
    #93370
    Én azt nem értem, hogy miért nem csináltak semmit. Élek a feltételezéssel, hogy nem is észlelték a drónt. A miről lőttek azért érdekes, mert ha a videót készítő drónról, akkor ez egy nagyobb komolyabb vas. Egy hk felnyitásához nem kis csúnyaság kell. Eleve ez valami katonai cucc lehet ami festi is a célt, nem csak katasztrófa turistáskodik, hogy legyen mit fellőni a közösségi médiára. Mert a célt fogja, festi. Ha viszont ez egy nagyobb drón, akkor az Osza miért nem látta. Zavarták?
  • RatBaG #93369