94980
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #88408
    Hát... izé. Ez eléggé szétszórt és belemagyarázó videó. Szvsz el van tévedve, és úgy tűnik, mintha kissebbíteni szeretné az ideggázok veszélyfaktoráról kialakult képet...
  • [NST]Cifu
    #88407
    A kabintető nagyjából 2,2 méterre van a földtől, a függőleges vezérsík teteje pedig 4,5 méterre. A Gripen nem egy nagy gép...
    Ha más gépekhez akarod hasonlítani, nagyjából MiG-21 méret...
  • molnibalage83
    #88406


    Csak én érzem azt, hogy orbitális hibákat követett el a videóban...? Eddig sok videóját láttam és nem mondott ökörségeket, de itt most szerintem orbitális hülyeségeket vezetett le.
  • molnibalage83
    #88405
    Mert tényleg nem nagy. Beszálláskor is egészen más, mint egy F-15-be beszállni.
  • z0ty4
    #88404
    de picinek tűnik a Gripen
  • [NST]Cifu
    #88403
    Egy kis képz:

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Négy olasz katonai specops/búvár úszik ki egy olasz Type-212-esből


    Matt fekete festésű JAS-39C


    Ez is eljött: a Charles de Gaulle hordozó kizárólag Rafale M vadászbombázó harci gépekkel a fedélzetén fut ki (kivonták a Super Étendard-okat)


    A Boeing és a KAL közös projektje az MD500-ason alapuló UCAV
  • fade2black
    #88402
    Mondjuk APG-80ra APG-68hoz képest dupla hatótáv is jelentős előny. Gondolom APG-83 se gyengébb.

    Sztem amúgy az AESA legnagyobb előny a végtelen lehetőség. Nem vagy HW által bekorlátozva. Az büdös nagy dolog. A lehetőségeknek pl csak egy nagyon kis része az LPI.
  • molnibalage83
    #88401
    Ez nem egészen így megy...
  • molnibalage83
    #88400
    Mért értelmetlen? Egy F-16 Block 40/42 és egy Block 60/70 közötti LPI-vel brutálisan nagy difi van.
  • molnibalage83
    #88399
    Mecha legyzésűhöz képest? Sokat. Pont fura ezt tőled hallani. Nem viccből került anno PESA a MiG-31-ere SARH rakéta mellé. Ettől még ARH esetén sem hátrány a gyors pásztázás.
  • molnibalage83
    #88398
    Mecha legyezésű ARH esetén játszik a vontatott csali...
  • molnibalage83
    #88397
    A HT összefoglalóban erre is ott válasz.
  • molnibalage83
    #88396
    A HT összefoglalóban pontosan benne van, amit kérdezel, 234 oldal.
  • molnibalage83
    #88395
    Az F-35 szemből nézett RCS-e +/- 30-35 fok között egyes ábrákon bemegy -35 dBDm alá is.
  • qtab986
    #88394
  • [NST]Cifu
    #88393
    Úgyhogy szerintem a következő gépünknek alacsony észlelhetőségűnek kell lennie, ha nem papírbakancsban akarjuk ismét a katonáinkat harcba vetni.


    Én értem, mit mondasz, még egyet is értek bizonyos szintig vele, de a másik oldalról a NATO-n belül van / lesz éppen elég lopakodóképességű gép, hogy az Sz-3x0 és Sz-400 rendszerek az ő gondjaik legyenek első sorban. Hovatovább az USAF és az US NAVY sem csak és kizárólag lopakodó platformban gondolkodik 2040-ig bezárólag...
  • Hpasp #88392
    Ha még valakinek nem lett volna meg a DHDSCS hadrendje...

    Южная группа войск, Mátyásföld

    22 отдельная ракетная бригада, Dombóvár
    459 отдельная ракетная бригада, Baj
    55 отдельная зенитно-ракетная бригада, Mór
    297 отдельная зенитно-ракетная бригада, Dunaföldvár

    13 Полтавская дважды краснознаменная, орденов Ленина, Суворова, Кутузова гвардейская танковая дивизия, Szentkirályszabadja
    130 Кеяецкий краснознаменный, орденов Кутузова, Б Хмельницкого гвардейский танковый полк, Veszprém
    201 Краснознаменный орденов Суворова и А.Невского танковый полк, Polgárdi
    144 Киевский краснознаменный, орденов Суворова, Кутузова, А Невского танковый полк, Sárbogárd
    78 Мишкольцкий краснознаменный гвардейский мотострелковый полк, Pápa
    1233 гвардейский самоходно-артиллерийский полк, Tamási
    1215 зенитно-ракетный полк, Szentkirályszabadja

    19 Николаевско-Будапештская краснознаменная, ордена Суворова гвардейская танковая дивизия, Esztergom
    37 Никопольский краснознаменный, ордена Суворова гвардейский танковый полк, Esztergom
    27 Ясский краснознаменный, орденов Суворова, Кутузова, имени Наркомсельмаша гвардейский танковый полк, Komárom
    87 Брестский краснознаменный, ордена Б Хмельницкого гвардейский танковый полк, Cegléd
    97 Краснознаменный ордена Суворова мотострелковый полк, Győr
    407 Орденов Б Хмельницкого, А Невского гвардейский самоходно-артиллерийский полк, Tata
    159 орденов Кутузова, Б Хмельницкого зенитно-ракетный полк, Komárom

    93 Харьковская дважды краснознаменная, орденов Суворова, Кутузова гвардейская мотострелковая дивизия, Kecskemét
    134 Люблинский дважды краснознаменный, орденов Суворова, Кутузова гвардейский танковый полк, Kiskunhalas
    110 гвардейский мотострелковый полк, Kecskemét
    5 Волновахский ордена Суворова гвардейский мотострелковый полк, Kiskunmajsa
    112 гвардейский мотострелковый полк, Szeged
    33 отдельный танковый батальон, Kiskunhalas
    1098 зенитно-ракетный полк, Nagykőrös
    198 Ордена Кутузова гвардейский самоходно-артиллерийский полк, Kecskemét
    446 отдельный противотанковый артиллерийский дивизион, Kiskunhalas
    347 отдельная вертолетная эскадрилья, Kecskemét

    254 Черкасская краснознаменная, орденов Ленина, Суворова, Кутузова, Богдан Хмельницкого мотострелковая дивизия, Székesfehérvár
    66 краснознаменный гвардейский танковый полк, Hajmáskér
    95 Ясский мотострелковый полк, Székesfehérvár
    96 Краснознаменный мотострелковый полк, Szombathely
    6 Волновахский краснознаменный, ордена Суворова гвардейская мотострелковый полк, Táborfalva
    27 отдельный танковый батальон, Hajmáskér
    1092 зенитно-ракетный полк, Lepsény
    297 гвардейский самоходно-артиллерийский полк, Fertőd
    338 отдельный противотанковый артиллерийский дивизион, Székesfehérvár
    335 отдельная вертолетная эскадрилья, Tác

    36 краснознаменная воздушная армия Южной группы войск, Mátyásföld
    1 гвардейский Красногвардейский дважды Краснознаменный орденoв Кутузова им. 50-летия СССР авиационный полк истребителей-бомбардировщиков, Kunmadaras
    88 гвардейский Краковский ордена Богдана Хмельницкого авиационный полк истребителей-бомбардировщиков, Debrecen
    515 Померанский ордена Богдана Хмельницкого истребительный авиационный полк, Tököl
    14 гвардейский краснознаменный Ленинградский ордена Кутузова им. Жданова истребительный авиационный полк, Kiskunlacháza
    5 гвардейский Берлинский краснознаменный ордена Богдана Хмельницкого истребительный авиационный полк, Sármellék
    327 отдельная зенитно-ракетный полк, Szolnok
  • Hpasp #88391
    Legyen az a NATO-n belül a dedikált képességű légierők (Holland, Norvég, Olasz, USA, UK) feladata.

    Kérdés, hogy kelet Európa érhet-e annyit mint például a Hollandok?
    99-ben ők F-16AM-el mentek MiG-29-el szemben.



    Ha majd egyszer nekünk kellene menni (és most nem sivatag lakók elleni bombázásra gondolok) akkor nyugodtan feltételezhetünk Sz-300-ast a túloldalon.
    Úgyhogy szerintem a következő gépünknek alacsony észlelhetőségűnek kell lennie, ha nem papírbakancsban akarjuk ismét a katonáinkat harcba vetni.

  • Hpasp #88390
    Kellett volna kérni az Olaszoktól pár extra darabot...
    ... szerintem.
  • [NST]Cifu
    #88389
    Akkor a MiG-29-eseket még vagy 7-10 évig reptetni kellett volna (függően attól, hogy alakul az európai végszerelés esete). Így nagyjából 4 év múlva kivonhatják őket.

    Szigorúan szvsz, de nem egy Szlovák légierőnek kellene SEAD-ra koncentrálnia. Legyen az a NATO-n belül a dedikált képességű légierők (Holland, Norvég, Olasz, USA, UK) feladata. A kisebb országok meg építsék csak ki a megfelelő A2A, A2G képességet (az F-16V ilyen szempontból jobb, mint az USAF F-16 flottája, márpedig azok még 2030-2035-ig hadrendben lesznek...).
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.07.13. 21:47:13
  • Hpasp #88388
    Szerintem, az AESA három előnnyel rendelkezik egy modern digitális impulzus dopplerhez képest...
    - LPI üzemmód, ami nagyon jól jön alacsony észlelhetőségű platformon (karácsonyfán értelmetlen)
    - párhuzamosan több üzemmód, pl TWS/STT/SAR - szerintem ezt a valóságban egy alacsony észlelhetőségű platform tudja igazán kihasználni LPI-vel kombinálva
    - üzemeltetési előny (1 adó helyett x ezer db adó, amiből ha y db kiég, akkor még mindig működik a lokátor) - ez azért mifelénk lehet üzemeltetési hátrány is...

    1 szó mint száz, én a Szlovákok helyett inkább csak pár F-35-öst vettem volna...
    ... Orosz Sz-400 lérak ellen az komolyabb fenyegetés. (komoly Orosz vadászok meg nincsenek lásd Szu57 vicc)
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.07.13. 21:44:34
  • [NST]Cifu
    #88387
    Ezt most nem igazán értem, hiszen pont neked kellene sorolni az előnyöket. :)

    EW lehetőségek, párhuzamos többfeladatú használat (SAR közben követni a bogey-kat pl.), konstans (többszörös) célkövetés közben scan, nehezebb zavarhatóság, stb...
  • Hpasp #88386
    Az AESA radar nekem scifinek tűnik...

    Miben is tud többet nyújtani egy AESA radar, egy modern digitális impulzus dopplerhez képest?
    Egy alacsony észlelhetőségű platformon nyilván van értelme LPI technikákat alkalmazni, nade egy megpakolt F-16-os karácsonyfán???
    (persze marketing szempontból jól szól, meg vastagon foghat a ceruza)

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.07.13. 15:34:20
  • JanáJ
    #88385
    Ehun e van egy csomó bedigitalizált légi fotó. Nem tudom érdekes lehet-e. Zsámbékon '84-ben még látni némi technikát. fentrol.hu
  • JanáJ
    #88384
    Simán elképzelhető, hogy olcsón adták, csak hogy biztosítva legyen a gyártó sor.
  • fade2black
    #88383
    Nem tudom mennyire befojásolja a rendelés összegét, persze lehet és az ellenkezője is. Sztem IAF ha Horvátoknak kéne még 12db gond nélkül tudna adni.
    F16V block70/72n AESA van. Már a block 60on is az volt csak ott még egyel korábbi (gyengébb?) verzió.
  • JanáJ
    #88382
    Az F-16-os gyártó sor kifutóban, ezért lehet, hogy most relative olcsó az új F-16-os. A használtakra meg sokan hajtanak, elkapkodják ami van.
    Az AESA radar nekem scifinek tűnik, ezt hol írták?
  • JanáJ
    #88381
    Kommentben volt a kép alatt, ezért lehet hülyeség. Az elképzelés az volt, hogy ha gyorsabban érnek oda a a beásott, védekező ellenség elé, akkor kevesebb ideig lőhetnek a tankra. Állítólag a 2.VH-ban sok hk elsüllyedt mielőtt a németek elé ért volna. Aztán rájöttek, hogy rakétás gyalogok is kellenének hozzá. :-)
  • JanáJ
    #88380
    Muanyag loallo betetek
  • [NST]Cifu
    #88379
    A politikai vonulatba nem megyek bele, de az adott részt azért ajánlottam, mert igenis számít az előre gondolkodás, adott esetben pl. a légi utántöltés, avagy a szlovákoknál pl. az, hogy a legmodernebb elektronikával felszerelt F-16-ost választották, és nem elégedtek meg valami régebbi alváltozattal...
  • fonak
    #88378
    Az esetleges korrupciós indítékoktól eltekintve most, annó 2001. szept. 10-én az állítólagos gazdasági indokok mellett azért is dönthettek a G. mellett, mert egy másik "kis" ország fejlesztette a saját igényei szerint, légi rendészetre, légtérvédelemre tökéletesnek tűnhetett (az állítólagos olcsóbb üzemeltethetőséggel). Ugyanígy az esetleges korrupciós indítékoktól (illetve "az amit az előző kormány csinált az ab ovo rossz" szokásos politikai indítékon felül) a NATO-nak felajánlható képességekre hivatkozva tárgyalták újra a szerződést. A gépek harcértéke túlzottan nem növekedett ettől (maradt a "régi" radar stb.) de legalább sokba került (így már szinte biztosan többe, mint az F-16 rendszeresítése - ami ellen kisebb kampányt folytattak ún. "Lockeed botránynak" elkeresztelve, ha még emlékszik valaki, de hagyjuk a politizálást - került volna). Persze örülhetünk, hogy aztán szűk másfél évtized után a sokat reklámozott "NATO-kompabilis képesség" realizálódott is legalább egy gyakorlat erejéig. :)
    (Amúgy az 1998-as kormányváltásig gyakorlatilag eldöntött ténynek volt tekintve (már évek óta), hogy a JAS-39 kerül majd rendszeresítésre, nyomultak a svédek, aztán mégis így is lett valamiért, bár úgy látszott az F-16-nak áll a zászló... - na de biztos ebben sem volt korrupció, ahogy az osztrák Typhoon-vásárlásban se). Mondjuk nyilván impozánsabb a NATO-nak 14 légi utántölthető vadászgépet felajánlani, mint a víztisztító vagy a biztonsági őri képességet, az tény. Bár ettől nem fogják elfelejteni, hogy a GDP-arányos védelmi költségvetésünk annyi, amennyi.
  • [NST]Cifu
    #88377
    E kapcsán javaslom olvasd el Zord írását, annak is különösen az utolsó bekezdését...
  • fonak
    #88376
    Tegyük hozzá dupla áron... Ja a légi utántöltési képességet is jól kihasználjuk azóta is.
  • [NST]Cifu
    #88375
    Ott kicsit átgondoltabb volt a beszerzés, fel sem merült, hogy "elavultabb" verziót vásároljanak újként, mint anno nálunk az eredeti JAS-39A/B gépekre vonatkozó megrendelés, amit menet közben a kormányváltás után tárgyaltak újra, és lett belőle hibrid JAS-39EBS HU alváltozat az A/B-k szárnyaival és vezérsíkjaival, de a C/D törzsével.

    Gondolom a Lockheed is tudott volna még mechanikus legyezésű radarral szerelt, olcsóbb alváltozatot kínálni az F-16-osból, de a szlovákok előre gondolkodtak...
  • fade2black
    #88374
    "de gondolom nem volt gyengébb képességű Vipera"

    Gondolom 30éves távban gondolkodtak és úgy viszont imo nagyon nem túl sok egy Block 70/72, hanem pont megfelelő.
    Horvátok nemrég vettek használt F-16 barakot Izraletől, Románok F-16ot Portugáliától.... ha vminek relatíve nagy használt piaca van akkor az az F-16. De ha új kritérium volt biztos olcsobb lett volna és megvehető egy Block 52/60. Szóval tuti vehettek volna olcsobban is.
  • [NST]Cifu
    #88373
    Nálunk is így indult anno az F-16. Csak aztán "gazdasági döntés született".
  • [NST]Cifu
    #88372
    Ha ez volt a cél, akkor azért "zseniális" az ötlet, mert ugye nagyszerűen felhívja magára a figyelmet vele a harckocsi. "Like a big bullseye"...
  • JanáJ
    #88371
    Szerintem ez picit túl jó is nekik, de gondolom nem volt gyengébb képességű Vipera. Az mindenesetre meglepő, hogy simán győzött, mert nem csak a katonák akarták ezt, de a politikusok is, meg az ára is ennek volt a legjobb.
  • JanáJ
    #88370
    Én még azt olvastam, hogy áttörésre akarták használni, hogy minél gyorsabban tudjon az ellen állásai közelébe jutni. Kvázi mint egy nitró gomb.
  • [NST]Cifu
    #88369
    Alapvetően a mocsaras területeken való átjutásra próbáltak "unortodox" megoldásokat ki. Ezek közé tartozott, hogy mikor a sárba / mocsárba "belelassuló" harckocsit felgyorsítják a rakétákkal (egyben meg is emelhetik, csökkentve a talajnyomást), vagy akár adott esetben gázturbinával meghajtani / gyorsítani azt. A kísérletek nem hoztak látványos eredményt, illetve nagyon körülményes megoldásokat jelentettek, így nem folytatták azokat.