94980
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • SZUsszan
    #88448
    Értem, akkor is nevetségessé teszik magukat. Kb. olyan szinten vannak, mint régen a maori harcosok, akik a túlzott grimaszokkal és tetkókkal igyekeztek megijeszteni az ellenfeleiket. Hatásos módszer lehet egy ókori párviadalban, de manapság azért mosolyogtató.
  • ximix #88447
    Ez ha jól tudom minden nap nyomják a határ két oldalán határzárás nyitás alkalmával.
    utánakerestem

    "A Wagah ceremóniát 1959 óta minden este elvégzik, s mára olyan komoly turistalátványossággá vált, hogy naponta legalább húszezer ember gyűlik össze napnyugtakor, hogy végignézzék, amint az egymással versengő, megfélemlítő koreográfiákat felvonultató pakisztáni és indiai határőrök leeresztik országuk zászlaját, és bezárják a határ kapuit.
    A 45 perces előadás, az erőfitogtatás minden elemét felvonultatja, és bár 2010-ben a két ország megegyezett, hogy néhány offenzív elemet, mint a megfélemlítő nézés kivesznek a show-ból, beszámolók szerint minden változatlan. A nézőközönség által hergelt határőrök a műsor végén leengedik a zászlókat, ridegen kezet fognak, majd becsapják a két országot elválasztó fémkapukat. Ezzel India és Pakisztán egymás számára gyakorlatilag átjárhatatlanná válik a nap fennmaradó részére."
  • SZUsszan
    #88446
    Jézusom, mérges kiskakasok:

    Az izületeiket is tönkre vágják
  • JanáJ
    #88445
    Nem kellene annyit GTA-ni. Már a vezetése is túl laza nekem, a fegyver kezelés pláne.
  • SZUsszan
    #88444


    Ez szerintem nagyon nem volt optimális megoldása a helyzetnek.
  • JanáJ
    #88443
    A Concorde effektust gondolom nem kell bemutatni. Nekem ez nem a sikeresség szinonimája. Biztos technikai fejlődéssel járt, kérdés megérte e. A Mirage oké, jó vas, kérdés megérte-e, de a Rafi siker? Az EF-et úgy sikerült elbénázni, mint a Concordeot. Persze erre büszke Eu, mert az oroszoké még gagyibb volt. :-)
  • JanáJ
    #88442
    Ez az Eu-i sereg már megint más tészta. Én annyit feltételezek, hogy nem ez a legnagyobb gond. Hiába jó gép a Rafi, ha mire elterjed és minden képességével rendelkezik, addigra az amik szénné upgradelt 4++++++++++++ gépekkel végeztetik a másodvonalbeli melót. De nem gondolom, hogy ez baj. Hiába lenne 20 év múlva Eu.-i 5.gen, ha addigra sem lesz logisztika mögé. Úgy akarunk Ferrarit, hogy közben egy tető nélküli kutyaólban ülünk (Eu szinten).
    Szíria, Irak, Líbia hogy jön ide? Oda kb Spitfire-el is mehettek volna. A középhatalmak kevesek ezekhez a bulikhoz, az amik mellett meg elég ami van.
  • JanáJ
    #88441
    Olyan dolgokat próbálsz megcáfolni, amiket nem mondtam. Lesznek Villámok a kontinensen, igaz lövésem sincs eddig mekkora mennyiséget rendeltek. A lopakodás kevés. Hiába lenne hirtelen ilyene az Eu.-i középhatalmaknak, a körítés már döcögős lenne.
    Nem azt mondtam, hogy kitör a világbéke, hanem hogy más nem veszélyezteti a középhatalmakat. A világban folyamatos a népirtás, mégis csak néha lesz következménye. Lásd a Jugó balhét. Vagy Ukrajnán mit változtatna egy lopakodó? Egy szó mint száz, nem a saját lopakodót érzem Európában a palack nyakának.
  • molnibalage83
    #88440
    OFF
    Európában is rájöttek.


    Még szubszonikusan sem éri meg még picivel gyorsabban sem. Mondjuk ekkor még hajtóművek 1. generációsak voltak, de ez ma sincs másként, lásd elbukott Sonic Cruiser.


    Jenki M3-at célzott meg. Airliner méretben variaszárny. Kemény.


    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.07.18. 20:06:56
  • [NST]Cifu
    #88439
    Nem teljesen értek egyet, mert a Concorde nem csak Amerika felett nem repülhetett hangsebesség felett, hanem Európa felett sem sokáig. Az Egyesüt Államoknak is volt saját SST programra, Boeing, Lockheed, McDD mind készített terveket és maketteket. Csak menet közben gyorsan rájöttek, hogy a repülés egyre inkább a tömegek, és nem a tehetősek felé kezd el elmozdulni. Így a cél inkább a minél olcsóbb, és nem a minél gyorsabb lett.
  • [NST]Cifu
    #88438
    A Rafik, Tornadok és EF-ek Szíriában, Irakban, stb.. is bevetésre kerültek. Egy Szlovákia vagy Magyarország vonatkozásában azt írtam, hogy nincs szükség F-35-re, mert a NATO-n belül elég légierőnek van ilyen képessége. Persze, jó dolog, ha van, nem vitás.

    Viszont egy EU középhatalomnak / nagyhatalomnak, mint Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Olaszország, stb. illik önálló ilyen képességgel bírni. Azt is lehet érteni, miért sajátot akar, és miért nem csak megveszi az F-35-öst. Ha adott esetben az EU az USA nélkül is szeretne valami saját katonai akciót, akkor kelleni fog ez a képesség. Emlékszünk ugye a Szerbiai légiháborúra? Ahol hamar kiderült, hogy az EU NATO tagországok egy csomó képesség terén bajban vannak az USAF nélkül. Nincs elég tanker, nincs felderítés, nincs SEAD és nincs EW képesség. Itt kellene eldönteni, hogy az EU akar-e saját, független katonai erővel bírni, avagy sem. Ami adott esetben képes az USAF / US NAVY nélkül is értékelhető katonai feladatokat ellátni.

    Ez nem arról szól, hogy Oroszország veszélyt jelent-e, vagy sem. Ez arról szól, hogy az EU katonai képessége egyáltalán megvan-e, avagy sem...
  • ximix #88437
    Ne csak egy teljes háborúra gondolj.
    Van, hogy az elrettentés is elég.

    pl ha az Eu-nak lenne egy jól működő, jól felszerelt, jól helyen lévő hadserege akkor akár az kelet-ukrajnai konfliktus is elmaradt volna talán.

    Ehhez az kellene szerintem, amit anno az oroszok csináltak a KGST országokkal, csak most fordítva a másik irányba kellene állnia a puskacsőnek elvileg :)
    Tehát az EU déli, keleti és északi határait védeni közösen, felállítani szépen egy több rétegre felosztott védelmi rendszert.
    A közös hadseregbe mindenki betenné a lóvét, és a megfelelő technikai egységek a megfelelő helyen, országban állomásoznának, pl a harckocsi egységek nem németben lennének hanem a keleti határhoz közelebb, a legénységet minden ország közösen adná, nem az állomáshelyét adó ország szenvedne vele egyedül, ugyan így a többi egység is légvédelem tüzérség, légi egységek . . .
    Nem mindenki saját maga fejlesztgetné a "valamit" aztán, ha beesik valaki az ajtón akkor hirtelen azt sem tudják merre az előre, vagy 1000 kilométereket kell szállítani az egységeket mire felvehetnék a kontaktot az ellenel...ect
  • millerius
    #88436
    A Concorde szigorúan csak saját magára vonatkoztatott befektetési elszámolás szerint és kizárólag pénzügyileg volt bukta, de technikailag/technológiailag hatalmas dobás volt!! Akkora ipari fejlődést generált, hogy enélkül szerintem az európai rakétatechnika és űrprogram végrehajtása erősen kétséges lett volna, valamint a Mirage-2000 és később a Rafale-program is jóval döcögősebb és drágább lett volna. Ráadásul a program indulásakor senki nem tudhatta hogy az USA két lábbal bekontráz majd, és megtiltja a területe fölötti repülést a C.-al, ha ez nincs jóval többet tudtak volna eladni. Ha mondjuk a Lockheed gyártotta volna a Concorde-ot, akkor nem lett volna semmiféle tilalom, a gép az USA büszkesége és dicsőséges győzelme lett volna a kommunizmus fölött - ugyanúgy mint a Hold-programjuk.
  • molnibalage83
    #88435
    Inkább korlátozva a telepítési távolságtól függően, mert a radarhorizont nem tűnik el...
  • Hpasp #88434
    Ezt most fejtsd ki. Eu-ra szerintem kb csak Orosz o. jelent veszélyt. Jövőbe én sem látok, de nem rettegek az oroszok lopakodó flottájától.

    Egy lopakodó alapvetően nem azért kell hogy másikat lőjön, hanem hogy Area Denial SAM (Patriot, Sz-300/400) légterében üzemelhessen.
    Csak az elmúlt 20 évben jópár háborút lenyomtak (vagy még mindig tolnak) Magyarország szomszédjaiban, (Horvát, Bosnyák-Szerb, Koszovó-Szerb, Ukrán-Orosz) ezért nemszeretem a "Jövőbe én sem látok ... csak Orosz o. jelent veszélyt" című barom pacifista dumát.
    Tetszőleges (déli/keleti) határunkra egy Sz-300PMU2-t rakva, máris blokkolva van Kecskemét...
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.07.18. 16:40:34
  • millerius
    #88433
    https://defence-blog.com/aviation/indian-air-forces-mig-21-fighter-jet-crashes-kangra-district.html

    Egy indiai MiG-21-el megint kevesebb lett, nem sok maradt belőle egészben.
  • JanáJ
    #88432
    Ezt most fejtsd ki. Eu-ra szerintem kb csak Orosz o. jelent veszélyt. Jövőbe én sem látok, de nem rettegek az oroszok lopakodó flottájától. Minimális mennyiségű Villám lesz a kontinensen. Várhatóan nem tervezik lerohanni Orosz o.-ot sem. Így én nem érzem annyira szükségesnek a lopakodókat. Később még mindig vehetnek Villámot, ha úgy alakul.
  • JanáJ
    #88431
    A Concorde bukta volt, az EF bukta négyzet. A Rafi legalább okosan, ha már lassan halad. Szerintem. Feltételezem mindenki a saját iparát grundolja. Amiknál kb ez megy az államok szintjén.
  • molnibalage83
    #88430
    Ha double digit IADS van nagy számban akkor így van.
  • [NST]Cifu
    #88429
    Ha pedig már RIAT. A Raytheon bejelentette, hogy az US ARMY rendkívüli eseti megrendeléssel élt a Coyota UAS kapcsán, és a KRFS radarral felszerelt indítójárművel együtt mint drón-vadász akarja használni. Korábban 12 tesztből 11 alkalommal sikeresen talált el Coyote imitált drón célpontokat, amelyek 1000 méter alatt repültek és 200 csomónál lassabban. A rendszerről többet nem nagyon tudtunk meg, de feltehetően parancsközlő módon (a Coyoto-ot és a célpontot is radaron követve) irányítják a Coyote drónt a célpontra. Az indító jármű egy 6x6-os alvázra szerelt 2x4-es indítóból és a KRFS radarból, valamint a vezérlőrendszerből áll.

  • [NST]Cifu
    #88428
    Ehhez szerintem a Brexit kellett. A németek és a franciák egyetértenek abban, hogy kell különálló európai fejlesztés. Valahol egy nagy katyvasz ez a gondolat, mert légvédelem terén a britek és a franciák működnek együtt (PAAMS és Aster), a németek, spanyolok meg veszik az amerikai rendszereket (AEGIS, SM-2, ESSM, Patriot). Ennek az európai 6. genes gépnek úgy kellett volna létrejönnie, hogy német-francia-spanyol-olasz-brit-svéd együttműködés. A briteknek nem volt viszont sürgős, ott volt az F-35. Ahogy egy csomó EU tagországnak se, Olaszország ideértve.

    Jött a Brexit, a két nagy EU tagország pedig összezárt e téren. De csak vadászgép és harckocsi téren, mert például légvédelem vagy haditengerészeti beszerzéseknél nincs nagy összeborulás, egymással versengenek a német-holland és francia cégek.

    Egyébként pont most a RIAT-on mondta egy USAF tábornok, hogy talán jobb is, hogy ha a jövőbeni fejlesztések nem lesznek ennyire össznépiek, mert az F-35 kapcsán is túl sok a kompromisszum, túl sok a gittrágás...
  • [NST]Cifu
    #88427
    Az olaszok még egy szóval nem mondták, hogy fizetnek bele, vagy rendelnek majd belőle, a Leonardo lobbyzik azért, hogy belekerüljenek. A briteknek a Tempest-csapatba azért jött a Leonardo, mert részben érintett a brit bevásárlásai kapcsán, másfelől nincs már EU-n belüli opció, a Thales lenne kézenfekvő, de ő francia, és benne van a német-francia kooperációban. Szóval ez egy kényszerítőzés most...
  • [NST]Cifu
    #88426
    Akkor nem figyeltél arra, amit HPASP és Molni évek óta magyaráz: lopakodás nélkül nincs hatékony légierő jelenleg. Tetszik vagy sem...
  • ximix #88425
    „Krasnopol-D” irányított tüzérségi lőszer, 43km hatótávval elvileg.


    - link


    MBDA - MPCV


    - link


  • millerius
    #88424
    Illúziókból és reményekből nem lehet megélni, tervezési és gyártási összefogásból inkább lenne esély szerintem. A Tornadót meg tudták csinálni közösen, a Jaguart is az angolok-franciák, a Concord-ot is, a Rafale és a Eurofighter meg ugyanaz a kategória, így ezekkel egymás lehetőségeit rontották. Kár hogy nem tanult belőle Európa ...
  • JanáJ
    #88423
    Szerintem itt az a lényeg, hogy életben tartsd a gyárad, vagy legalább az illúzióját tartsd fent az életben maradásnak. A mostani vezetők hol lesznek már, mire ebből bármi lenne?
  • millerius
    #88422
    "Egen, itt nincs sok opció, a francia-német 6. generációs gépet az Airbus kapta meg a jelek szerint, és ez azt jelenti, hogy a BAe kimarad a szórásból. Ezzel az a gond egyébként, hogy akarva-akaratlanul az olaszokat is a britek mellé sodorják, mert a Leonardonak sincs sok mozgástere. A két kezüket összetehetik, hogy a Tempestbe behívták őket... "
    Nagyon nem értem se a briteket se a taljánokat: mintha már évekkel ezelőtt döntöttek volna az F-35 mellett (mindkettőnél már visszafordíthatatlan állapotnál jár a rendszeresítés/gyártás) - akkor minek ez a Tempest-project?!! Vesznek a RAF-nak majd 120(helyett 88), az olasz légierőnek meg 80(helyett 56) darabot, ilyen gyártott mennyiség mellett (mert másnak nemigen fogják eladni) horribilis áron - a meglévő F-35-ök mellé?!! A cégek részéről még értem a késztetést, de az angol pénzbeli kormány-támogatást nagyon nem tudom értelmezni az F-35 megrendelés mellett. Vagy majd ráérnek még ezen is hezitálni, meggondolni magukat és lemondani az egészet?!!
  • JanáJ
    #88421
    Kérdés, hogy az Eu.-s országoknak kell-e egyáltalán F-35, vagy más lopakodó vas. Az oroszok ellen bőven elég lenne ami van - ha repülne -, a gyarmatokat is lehet alu gépekkel bombázni és force projection-ünk amúgy sincs. Az amik mellett repülni meg ezek is jók.
    Nem kedvelem a franciákat, de az Eu.-i nagyok közül mintha csak nekik nem gurult volna el a gyógyszerük a fegyveres erők terén.
  • [NST]Cifu
    #88420
    Nem csak a németeknél, a franciáknál is vannak gondok, 467 heikopterből mindössze 167 repképes, és mintegy 300 van ilyen-olyan okokból fűre állítva. A fő probléma a nagyfokú kihasználtság a külföldi akcióknál, a 12 féle különböző fő (és további tucatnyi al) típusváltozat, valamint a logisztikai helyzet.
  • [NST]Cifu
    #88419
    Egen, itt nincs sok opció, a francia-német 6. generációs gépet az Airbus kapta meg a jelek szerint, és ez azt jelenti, hogy a BAe kimarad a szórásból. Ezzel az a gond egyébként, hogy akarva-akaratlanul az olaszokat is a britek mellé sodorják, mert a Leonardonak sincs sok mozgástere. A két kezüket összetehetik, hogy a Tempestbe behívták őket... Hasonló miatt pár hónapja a hajógyártás terén panaszkodott a Leonardo CEO-ja, mert ha nem vonják be őket a Francia, Német vagy Angol hajóépítő konzorciumokba, akkor felkopik az álluk.

    A másik oldalról ugye sem a franciák, sem a németek nem F-35 rajongók, szóval ők saját megoldást akarnak a lopakodó gépekre. Vagy 20 éves lemaradásban vannak, de hát ez van...
  • ximix #88418
  • fonak
    #88417
    A bmp páncélzatát ez is jelentősen erősíti...
  • Hpasp #88416
    Nem húzza meg az oldalát a fakezű sofőr...
  • JanáJ
    #88415
    Egy 4+++ gen gépen összeveszett a három európai hatalom. Lassan több F-35-ös lesz rendszerben, mint Rafi+EF. 5.gen gép a kanyarban sincs. De majd ez... Tudom, etetni kell a hazai cégeket is, gyártsanak bármit is.
  • F1End
    #88414
    Placebo
  • [NST]Cifu
    #88413
    Tegnap előtt volt ugye a RAF 100 éves, ennek "örömére" bemutattak egy új 5. (6.?) generációs vadászgép makettet, a Tempest-et is.
    A Tempest a BAe 1990-es években zajló Replica-projektjének a folyománya, és felsorakozott mögé a BAe, a Leonardo, az MBDA és a Royce-Rolls is (vagyis azon cégek, amelyek a közös Francia-Német új vadászgép programból kimaradtak). A Tempest hivatalosan 2 milliárd fontot kap 2025-ig, ám ennek háttere legalábbis ingoványos, hiszen a brit költségvetés nagyobb szigort várna el, márpedig azon az QE2 osztály, az F-35 program és a következő SSBN osztály programja is harapásnyomokat hagyott már így is...









  • [NST]Cifu
    #88412
    Ennek mi az értelme vajon? :)
  • RatBaG #88411


  • molnibalage83
    #88410
    Én is úgy láttam. Abból indult ki, hogy egy könnyen gyártható, de nem túl veszélyes annyaggal a komolyabb gázokhoz képest balfaszok milyen eredményt értek el. Maga a videó címe is megtévesztő. Eddig bírtam a csókát, de most kicsit zuhant a renoméja. Lehet, hogy az energetikai témában jó és közérthető, de már az elején a robbanóanyagos résznél is sületlenség volt, ahogy statisztikázott.
  • molnibalage83
    #88409
    A pilóták szerint még annál is szűkebb a pilótafülke, hiába jobb a kilátás belőle. Az F-15-nél ehhez képest hegymászás a beszállás.