94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • savaz
    #89053
    Erdekes:
    Elsullyedt az orosz uszodokk
  • pbsb4
    #89052
    Feszíni haladáskor nem lesz ebből probléma?
    Torony nélkül nekem egy kicsit instabilnak tűnik...
  • [NST]Cifu
    #89051
    Beérkező bombák, rakéták, robotrepülőgépek ellen ideális. Tehát olyasmi, mint a Pancír az oroszoknál, leparkol pár darab az Sz-300 / Sz-400 / HQ-9 mellett, és ha valami csúnyaság jön felé, akkor lelövi.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.10.30. 12:46:58
  • JanáJ
    #89050
    Most ennek van belső fegyvertere avagy nem? Mi értelme a lopakodó külsőnek, ha a podok a testen kívül vannak? Amúgy nekem tetszik ez az "olcsó lopakodó" elgondolás.
  • JanáJ
    #89049
    Ez mi ellen jó? (Tudom minden ellen is) Mert repülőre kevés, drónra meg helire sok.
  • [NST]Cifu
    #89048
    Kínai 30mm-es SPAAG, gyakorlatilag egy 30mm-es tengerészeti CIWS torony egy 5 tengelyes alvázon:






    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.10.30. 10:01:19
  • [NST]Cifu
    #89047
    KFX:

  • [NST]Cifu
    #89046
    Hupsz, így mondjuk még érdekesebb a történet.
  • ximix #89045
    Ez egy kicsit oroszosra sikerült


    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    HPASP-t lehet érdekli

    Найди сам: как обнаружить системы ПВО (Find yourself: how to detect air defense systems)
    cikk

    ------------------------------------------------------------------------------
    poén
  • Master91
    #89044
    Kollégám Területi tartalékos, a munkáltatóm biztosítja azokat a napokat amikor behívják őt (nem kell szabadságot kivenni). Állítólag pénzt kap ezért a munkáltatóm.
  • [NST]Cifu
    #89043
    Magyar tartalékos képzés: reklámban évi 20 nap, gyakorlatban 20+60 nap...

    Röviden:
    Területvédelmi és Műveleti Tartalékos toborzásnál az volt a reklámszöveg, hogy tanulás vagy munka mellett is vállalható feladatvállalás, évi 20 nap (amit gondolom a szabadság kárára vállalna be). Cserébe van egy rendelkezésre állási összeg (éves cirka 138 ezer forint bruttó), valamint feladat végrehajtás alatt a besorolásnak megfelelő alapilletmény. A gond csak annyi, hogy nincs a törvényben meghatározva külön a Területvédelmi és Műveleti Tartalékos, márpedig a törvény szerint 3 évente 6 hónapra (arányosan évente 2 hónapra, vagyis 60 napra) be lehet hívni a tartalékosokat. Az újságírói megkeresésre a Honvédség elismerte, hogy tényleg 20 nap kiképzés és 60 napos feladat végrehajtás a terv, tehát nem csak papíron kell ezt teljesíteni, ők tényleg be akarják hívni majd a tartalékosokat, ezt azért nem verték nagy dobra, mert hát "... ha a Mercedesnél munkásokat keresnek a szalag mellé, akkor azt fogják írni a hirdetésben, hogy „x óránként 5 perc pihenő, pisiszünet nélkül” ? Na ugye, hogy nem.”

    A vicc az, hogy a Tartalékos Toborzás mindenféle vicces vagy kínos módon zajlott és zajlik, így például közszolgákat utasítottak arra, hogy vállalják el, közmunkásokat tereltek be toborzásra, és így tovább.

    Azt hiszem az Index topiccíme találó volt (a Magyar Honvédség megsemmisült...).
  • [NST]Cifu
    #89042
    A Naval Group (ex-DCNS) bemutatta az Euronavalon az SMX 31 koncepciójukat. Ez egy 70 méteres, 3400 tonnás tengeralattjáró, amelynek nincs tornya, a testén elhelyezett külső burkolatba lett integrálva a szonárrendszer, a meghajtás a test két oldalán lévő "pod"-okba lett száműzve, és mivel így felszabadult a farrész, újra van hátra néző torpedóvetőcső...








    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.10.25. 13:19:06
  • [NST]Cifu
    #89041
    Ok, valamiért bennem az volt, hogy 2 rakéta per TEL....
  • F1End
    #89040
    "Általánosságban a katonai ESA vevők nem csak általánosságban fentről vesznek, hanem vételi tűnyalábjaikkal konkrétan követik a GPS műholdakat. Zavarni őket csak a tűnyalábból lehet hatékonyan, ha a zavarás azon kívülről jön, akkor a 85~125dB J/S zavarelnyomást nagyon nehéz leküzdeni."
    Ok. Így már értem.
  • Hpasp #89039
    4db 40N6E indítójárművenként.


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.10.25. 11:59:21
  • [NST]Cifu
    #89038
    Thales TALIOS felderítő / célzó konténer, vannak érdekes felvételek, hogy automatikusan azonosítja a mozgó célokat, az egy dolog, de ez a térképen átfutó valós felvétel nagyon cool feature...

  • [NST]Cifu
    #89037
    Igen, az Sz-400E esetében álltam neki számolni. Viszont ha jól értem, akkor 4 rakéta per TEL van a 40N6E esetében, nem 2 rakéta per TEL?
  • Hpasp #89036
    A matekját akkor sem értem...
    5 osztály x 8 SzPU x 4 ZUR = 160 db 40N6E + 2 tartalék javadalmazás, ha vesznek egyáltalán
  • r4pt0r
    #89035
    SZ-400E-re gondolt szerintem Cifu.
  • Hpasp #89034
    Jó lenne tudni a rakéták számát.

    ???
    3. sor:
    - 290 AIM-120C-7 Surface-Launched Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles
  • [NST]Cifu
    #89033
    A NASAMS-nál nekem továbbra is az a félelmetes, hogy bár emlegetve van az ESSM Mk.2, meg az AMRAAM-EM, továbbra is sima AIM-120C7 rakétákkal adják el őket. Oké, ESSM Mk.2 nem is lesz még vagy másfél évig, és akkor is a NATO flották fogják lerabolni jó pár évig a gyártósort, de így hirtelen nem teljesen értem, miért nem valami potensebb rakétával akarják inkább...
  • [NST]Cifu
    #89032
    Jó lenne tudni a rakéták számát.

    5 x 8 x 2 = 80 db rakéta, ha ezredenként 8 TEL van. Ha mondjuk 2 teljes felszereléssel számolunk, akkor 2x 80 = 160 rakéta.

    Ha nagyon megközelítőleg nézzük, simán lehet 10 millió dollár / rakéta (ez esetben 1,6 milliárd a rakéták ára, a maradék 3,83 milliárd a kiszolgáló rendszerek, radarok és a vezetési pont, meg a kiképzés). Megkérik az árát....
  • Hpasp #89031
    Akkor miért emelte ki HPASP, hogy a katonai vevők csak a felülről jövő jeleket veszik? Ha a titkosítás elég lenne, akkor nem lenne ilyesmire szükség, nem? Ebből nekem az következik, hogy felülről érkező zavarás esetében nem védettek ezek a rendszerek. Talán nem lehet félrevezetni őket, de "zaj" formájában el lehet nyomni a jeleket.

    Tévedés, és ráadásul eleve butaság általánosságban beszélni.
    Melyik zavaróról beszélünk, melyik vevővel szemben, mekkora távolságról?

    Általánosságban a katonai ESA vevők nem csak általánosságban fentről vesznek, hanem vételi tűnyalábjaikkal konkrétan követik a GPS műholdakat. Zavarni őket csak a tűnyalábból lehet hatékonyan, ha a zavarás azon kívülről jön, akkor a 85~125dB J/S zavarelnyomást nagyon nehéz leküzdeni.

    Persze Geostacionárius pályára nem könnyű eljutni, de ha felküld valaki mondjuk egy tucat egyszerűbb, alacsonyan keringő műholdat, amilyeknek mondjuk az lenne a feladata, hogy elnyomják a GPS jelet, akkor azok egyenletesen elosztva a föld egy adott pontját (mondjuk egy kisebb országot) folyamatosan takarásban tarthatnak, nem?
    Sőt, ha jól értem, a GLONAS/Galileo/Beidou elvileg azon a területen, ahol lefedettséggel rendelkeznek, elvileg képesek folyamatosan blokkolni a GPS -t, ha azonos frekvencián elnyomják a jeleit (vagy épp fordítva, gondolom adóteljesítménytől függ, hogy melyik rendszer melyik másikat képes elnyomni).


    Húúúú mekkora marhaság ez.
    A GPS műholdak nem GEO pályán haladnak.
    Szinte kizárt az esélye hogy te GEO pályáról csak egy pillanatra is a GPS műholdat követő GPS vevő vevő tűnyalábjába kerülj.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.10.24. 19:39:02
  • Hpasp #89030
    Omániak megkapták a NASAMS komplexumukat, illetve mellé az Avenger-eket; $1.248 billion

    - 1 AN/MPQ-64F1 SENTINEL Radar
    - 6 Guidance Sections
    - 290 AIM-120C-7 Surface-Launched Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles
    - 20 High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicles (HMMWVs)
    - 20 S250 Shelters

    - 18 AVENGER Fire Units
    - 266 STINGER-Reprogrammable Micro-Processor (RMP) Block 1 Anti-Aircraft missiles
    - 18 AN/VRC-92E exportable Single Channel Ground and Airborne Radio Systems (SINCGARS)





    kis ország - kis lérak - sok pénzért
  • F1End
    #89029
    Akkor miért emelte ki HPASP, hogy a katonai vevők csak a felülről jövő jeleket veszik? Ha a titkosítás elég lenne, akkor nem lenne ilyesmire szükség, nem?

    Ebből nekem az következik, hogy felülről érkező zavarás esetében nem védettek ezek a rendszerek. Talán nem lehet félrevezetni őket, de "zaj" formájában el lehet nyomni a jeleket.
    Persze Geostacionárius pályára nem könnyű eljutni, de ha felküld valaki mondjuk egy tucat egyszerűbb, alacsonyan keringő műholdat, amilyeknek mondjuk az lenne a feladata, hogy elnyomják a GPS jelet, akkor azok egyenletesen elosztva a föld egy adott pontját (mondjuk egy kisebb országot) folyamatosan takarásban tarthatnak, nem?
    Sőt, ha jól értem, a GLONAS/Galileo/Beidou elvileg azon a területen, ahol lefedettséggel rendelkeznek, elvileg képesek folyamatosan blokkolni a GPS -t, ha azonos frekvencián elnyomják a jeleit (vagy épp fordítva, gondolom adóteljesítménytől függ, hogy melyik rendszer melyik másikat képes elnyomni).
  • Hpasp #89028
    Nagy ország - nagy lérak...

  • Hpasp #89027
    Ha jól értem, akkor az Indiaiak 5.43mrd$ -ért öt Sz-400E komplexumot kapnak (öt ezred vezetési ponttal).
    A jelenlegi tervek szerint 2020 végén kezdődik a szállítás.
    Mindegyik komplexum egyedül a 40N6E (380km hatótávolságú) rakétatípussal lesz felszerelve, más rakéta típust nem is rendszeresítenek.

    Az öt megalakított (egykomplexumos) ezred tervezett díszlokációja;
    - Barnala (Punjab)
    - Wadsar (Gujarat)
    - Aya Nagar (Delhi)
    - Jodhpur (Rajasthan)
    - Ambala (Haryana)

    Távlatilag tervezik az ezredek felbővítését 2 komplexumosra.
  • [NST]Cifu
    #89026
    dakka-dakka-dakka
    F-4 Phantom II először 5db 20mm-es gépágyúkonténerrel, aztán pedig 15db (!) 7.62mm-es géppuska konténerrel:

  • [NST]Cifu
    #89025
    Csak ha azonos pályán keringesz, különben a zavaró jelet adó műhold "tovább" repül.
    Plusz apró probléma, hogy a katonai GPS titkosított, szóval először fel kell törnöd a katonai titkosítást...
  • molnibalage83
    #89024
    Kb akkor, ha az egyik műhold a másik a nyalábjában lenne. Ha jól értem. Ez meg nem lehetséges a pályák miatt.
  • F1End
    #89023
    Ha a zavaró jel is egy műholdról jön, akkor a katonai GPS egységek is zavarhatók, nem?
  • lac coo
    #89022
    Off.: Tigris tank felszálláshoz azt az infót kaptam, hogy jellemzően leszedtek egy vagy több köténylemezt és ott ugráltak fel a láncra lépve ..
  • ximix #89021
    fél off
    Itt beszélgettek hasonló témában, usa,orosz, kína, űrfegyó és....ect

    Jó reggelt, Magyarország!
    2018.10.22 06:44:44
    -link

    Ez meg a "Mártír vs McDöglesz" beszélgetés
    Ütköző: Putyin beszéde
    -link

    Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.10.22. 21:23:58
  • molnibalage83
    #89020
    Nem tudom, ennyire nem ismerem a rendszer felépítését, de a rendszer szinkronizálása tudtommal a földről történik.
  • molnibalage83
    #89019
    Ez papíron jól hangzik, de az csak egy álom. hogy te az összes mobil ICBM-et követni tudod 0-24 órában.

    A MAD alapja az, hogy nincs gamechanger. Az SLBM és ICBM ellen nincs hatásos ellenszer és a láthatáron sincs semmi, ami ezt megváltoztatná ameddig ezerszám vannak ezek hadrendben.
  • fonak
    #89018
    A GPS földi állomás nélkül is működne, csak pontatlanabb lenne földi referencia nélkül és idővel egyre pontatlanabbá válna nem?
    Oo. meg nyilván tudna nagy károkat okozni egy meglepetésszerű támadással, de a háborút elvesztené akkor is, ha nem vet be egyik fél sem nukit. Sok értelme nem lenne, persze előfordulhat, hogy eluralkodik a paranoia Putyinon, ahogy öregszik, és egyre feszültebb az új "hidegháborús" helyzet és az egyre élesebb nyugati oroszellenes retorika miatt. Remélhetőleg akkor leállítanák valakik. Volt KGB-sként lehet, hogy komolyan tart tőle, hogy az amcsik első csapásra készülnek, ahogy a volt KGB-s Andropov is komolyan vette, hogy Reagan egyszer csak elrendeli az atomtámadást.
    Az amcsi flottára a kikötőben lecsapni most még annyi értelme sem lenne, mint Pearl Harbornak volt.
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2018.10.22. 19:42:28
  • fonak
    #89017
    A B-2 elsőcsapásmérő fegyvernek készült alapvetően. Arra fejlesztették ki, hogy láthatatlanul berepüljön mélyen a SzU felé és megsemmisítse a mobil ICBM-eket (Topol, Mologyec), ezek helyzetét a radaros kémműholdak (Lacrosse) révén pontosan tudták követni, a B-2 is műholdról kapta volna a céladatokat bevetés közben is. Ha legyártják az eredeti darabszámot, akkor igencsak game changer lett volna főleg ha még hozzávesszük az azóta kivont AGM-139 ACM-et. Persze azért biztonság kedvéért megkapta a "csillagkövetőt" is, bár az akkori INS is elég pontos volt már.
  • molnibalage83
    #89016
    Mindenki számára halálos ítélet, nem csak a benne részt vevők számára.
    Ma már kicsit túlzásnak érzem az erre való gyakorlást. Az SSBN és ICBM-ek tűzereje és mennyisége akkora, hogy a hatás garantált. Ehhez képest a B-2-sel vagy mással bohóckodni kb. kerekítési hiba.

    Az viszont tényleg érdekes egy kérdés, hogy az USA mit kezdne azzal, ha odaúszik egy orosz tengó a CONUS partjához és nem nuki CM salvoval szétlövik a GPS földi részét... Vagy akár csapást mérnek a kikötőkre. Mert most már ott is meg lesz ez a képesség. Nem kell atomtámadás a jenki blue navy letörléséhez a kikötőben és ugyebár a jenki kikötők SAM védelme az egészem pontosan nulla. A szovjet/orosz oldalon meg pont, hogy nem.
  • Hpasp #89015
    USA elleni atomcsapás = világvége.

    A civilek számára persze hogy az, de a stratégiai csapásmérő erők pilótái számára az csak annak az egy napos háborúnak az első órája (amire egész életükben képezték őket), és amit az akkor már levegőben lévő B-52/B-2-eseknek fedélzetén még az északi sark átrepülése után meg kell vívniuk...
    ... és ezt gyakorolni része az elrettentésnek.

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.10.22. 18:43:14
  • molnibalage83
    #89014
    Nagy balhé esetén gondolom atomháborút értesz. Más estben a GPS rendszer meg működni fog, ameddig a holdak odafent vannak.

    Lehet, hogy bennem van a hiba, de amikor olyan forgatókönyv merül fel, ami atomcsapással jár, én ott leteszem a tollat és megállok. Onnantól fogva értelmetlen tervezni. Mert pontosan azért beszélgetünk még most, mert anno belátták vagy kellően összefosták magukat attól, hogy 60 perc alatt véget lehet vetni a civilizációnak és nincs sehol a rendszerbe kódolva, hogy taktikai ütésváltásnál megáll-e a történet vagy sem.

    A GPS rendszer földi elemei USA területen vannak. ---> USA elleni atomcsapás = világvége.

    Még, ha valami csoda folytán nem nuki PGM ICBM is létezne vagy CM-mel szétkapják, akkor is merülnek fel problémák. A közeledő BM és CM esetén senki meg nem mondja, hogy milyen harci rész van rajta...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.10.22. 18:13:38