94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • Hpasp #89013
    Pedig eccerű.

    A GPS zavarók alapvetően a földi illetve a földközel repülő civil GPS-ek zavarására alkalmazhatóak, mivel a civil GPS-ek omni-direkcionális antennája gyakorlatilag minden irányból egyszerre veszi a műhold és a zavaró jelet.

    A katonai zavar-védett GPS vevők alapvetően passzív fázis-vezérelt antennarácsok, amik nyereségüktől - antenna elemszámtól (és áruktól) függően irányított jelvételre képesek, vagyis csak (az ég felől) felülről vesznek jelet, a (föld felől érkező) zavar jelet meg elnyomják.

    Az elnyomási képesség az idézett komment linkjén látható.

    Itt ugye látható hogy;
    - a felülről érkező tüzérségi (Navfire) lövedék J/S értéke 85dB, itt ugye a műhold felül és a zavar alul van.
    - a robotrepülőre szerelhető (DIGAR-300) vevő J/S értéke 125dB, itt ugye elképzelhető hogy a kis-magasságú repülés közben a zavar is oldalra+felülre kerülhet.

    Összefoglalva:
    - olcsó civil vevők könnyen és hatásosan, nagy távolságról zavarhatók
    - drága katonai vevők csak nagyon nehézkesen zavarhatók
    (képletek a hozzászólásban mellékelve, mindenki számolgathat magának scenáriót)
    - gyakorolni muszáj a GPS nélküli navigációt, mivel a nagy-balhé kitörése esetén a GPS rendszer földi állomásai elsődleges célpontok
  • molnibalage83
    #89012
    Cifu írt a Zumwalt történetéről egy összefoglaló kommetet, de az istennek nem találom. 1 vagy 2 éve volt. Valaki esetleg rábukkan?
  • JanáJ
    #89011
    Nem nagy balhéra gondoltam, ott már kb mindegy.
    Nem értem hogy most lehet zavarni, avagy nem. A pdf ugye azt mondja igen, te azt hogy nem, en meg nem értem, hogy magasan repülő gépet hogy zavarhatsz. Azt még csak csak hogy egy fontos célpontot zavarnak, hogy nehezebb legyen támadni.
  • Hpasp #89010
    Onnan indult egy beszélgetés a face-en, hogy az ami bombázó pilóták gyakorolják a GPS nélküli feladat végrehajtást.

    Ez természetes.
    Igazi nagy balhé esetén vélhetően a GPS rendszer földi állomásai is megsemmisülnek, így a bombázóknak GPS nélkül is kell tudni navigálni.
    A B-2A fedélzetén a van automata szextáns például.



    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.10.22. 08:00:18
  • JanáJ
    #89009
    Onnan indult egy beszélgetés a face-en, hogy az ami bombázó pilóták gyakorolják a GPS nélküli feladat végrehajtást. Ehhez jött még ez:
    https://www.faasafety.gov/files/notices/2016/Jun/CHLK_16-08_GPS_Flight_Advisory.pdf

    De emlékeztem a számolásodra. Ugyan akkor hülye vagyok a témához.
  • Hpasp #89008
    A katonai GPS mennyire zavarhato vagy leloheto? Fizikailag leloni a muholdakat szerinten iszonyu melo es kinan es az oroszokon kivul kb senkinek nem menne. Zavarni hogy lehet? Mert elnyomni egy teruleten gondolom nem scifi. De pl repulogep navigaciot es gpses fegyvereket mar nehezebb zavarni. Hpasp matekolt valami ilyesmin, de nem sikwrult megtalalnom a hsz-at. O emlekwim szerint arra jutott, hogy nem megoldhato.

    Erre...


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.10.21. 17:21:54
  • fonak
    #89007
    Ha jól emlékszem 2003-ban az amcsik némi szarkazmussal közölték, hogy GPS-vezérlésű bombákkal megsemmisítették az irakiak által az oroszoktól beszerzett GPS-zavarókat. Persze vagy úgy történt, vagy nem, de hihető.
  • molnibalage83
    #89006
    Az index légvédelmis topikban számolt anno ezt-azt, amikor platon szokás szerint tolta fullba.
  • JanáJ
    #89005
    Ez azert sokat dob a bokorugrok "eletkorulmenyein" :) Es gondolom apropenz egy sugaras CAShoz kepest.
  • JanáJ
    #89004
    A katonai GPS mennyire zavarhato vagy leloheto? Fizikailag leloni a muholdakat szerinten iszonyu melo es kinan es az oroszokon kivul kb senkinek nem menne. Zavarni hogy lehet? Mert elnyomni egy teruleten gondolom nem scifi. De pl repulogep navigaciot es gpses fegyvereket mar nehezebb zavarni. Hpasp matekolt valami ilyesmin, de nem sikwrult megtalalnom a hsz-at. O emlekwim szerint arra jutott, hogy nem megoldhato.
  • [NST]Cifu
    #89003
    Kanada hivatalosan is a brit Type-26 fregattot választotta új felszíni hajóegységnek, hogy kiváltsa elöregedő hajóit, összesen 15 egységet kívánnak majd részben lokálisan megépíteni.



  • [NST]Cifu
    #89002
    Apa kezdődik: Kínai "loiter" harci eszköz indító terepjáró. A Loiter magyar fordítása nem egyszerű, lényegében olyan drónokról van szó, amelyek akár fél-egy órát is a célzónában keringhetnek, mielőtt lecsapnak. Nem egyszerű "rakéták" vagy "robotrepülőgépek", hanem összetett eszközök, amelyek ha szükséges egyből lecsaphatnak az égből, míg ha nincs szükség rájuk, visszarepülnek az indító járműhöz, és ejtőernyővel aláereszkednek a közelükbe, így minimális karbantartás (újratöltés és az ejtőernyő becsomagolása után) ismét a vetőcsövekbe kerülhetnek...

  • [NST]Cifu
    #89001
    Jaszen osztály inforgrafika:

  • m18
    #89000
    Szeretném megkérdezni a tisztelt tagokat,hogy szerintük mennyi b@romság van ebben a cikkben? Én hetek óta azon agyalok,hogy hol kell elkezdenem.
    Panther War Thunder
  • m18
    #88999
    A német haderő szabályzata értelmében elölről kellett felszállni úgy, hogy a vezető lássa a felszállókat, a lánctalpra vagy a görgőkre tilos volt rálépni. Pár esetet olvastam, amikor valaki nem így csinálta: ha a vezető ezt nem észlelte időben és elindult a géppel, akkor a delikvens lába odalett. Amire utána könnyen rá lehetett húzni az öncsonkítás esetét.
    Nyilván a harctéren "senki se látta" alapon ezt nem mindig tartották be.
  • molnibalage83
    #88998
    Köszi.
  • ximix #88997
    Én csak "műkedvelő" vagyok, itt a fórumot olvasgatom csak, nem gyűjtöm a HT anyagokat, csak a böngészőben próbálok keresgélni ha kíváncsi vagyok.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    A Bundeswehr oldalán
    Geschichte der Luftwaffe (A Légierő története)
    MiG-29 Fulcrum
    - link

    Jagdgeschwader 73 "Steinhoff" (1993 - heute) a 73-as ezred
    -link

    az oldalukon érdemes rákeresni a "MiG-29"-re, vagy egyéb szavakra is
    -link

    egy Wiki hivatkozás a 73-as ezredről
    Taktisches Luftwaffengeschwader 73 „Steinhoff“
    -link

    Luftwaffenmuseum Gatow
    Légierő múzeum, verzió táblázattal
    -link

    Fabulous Fulcrums itt a "Presse" alatt vannak a hivatkozások
    -link

    The Truth About the MiG-29
    -pdf

    AGILE ARCHER 2002 : TRAINING MIG KILLERS
    -pdf

    HOW TO FLY AND FIGHT IN THE Mikoyan MiG-29 Fulcrum
    JON LAKE
    -pdf



    Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.10.19. 22:14:16
  • molnibalage83
    #88996
    A banner alatti linken levő HÖT elmagyarázza az Sz-300/400 alapjait...

    Az Sz-300 rakétája mindig is alapvetően ballisztikus volt. A radar ellát 400 km is. A horizont alattisághoz kell az ARH, mert horizont alá nem tud a tűzvezető világítani... Nem feltétlen lesz földháttérben, de ez igen valószínű.
  • JanáJ
    #88995
    Ezt úgy képzeljem el, hogy bár a rakéta elmászik 400 km-re, de a radar már nem lát el ilyen messze? (görbület, takarás, stb.)
    Ez is kvázi ballisztikus rakéta, csak a végén radart kapcsol? Nem lesz így minden földháttérben?
  • molnibalage83
    #88994
    40N6 hadrendbe állt elvileg. Aktív radaros, horizont alá is tüzelhet, ha van máshonnan adat, pl A-100-tól.


    Forrás.

    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.10.19. 12:51:41
  • molnibalage83
    #88993
    Egyesült Németország MiG-29-ről keresek most anyagot. Ebben is leszel ilyen profi? :)
  • StarFist
    #88992
    Ha az Erdoganhoz való dörgölőzést figyelembe veszem :

    -Török1
    -Török2
    -Török3
    -Vagy ezek közül valami

    Szvsz a szárazföldiek bármelyikkel kiegyeznének.
    Utoljára szerkesztette: StarFist, 2018.10.18. 18:58:26
  • [NST]Cifu
    #88991
    A "sugaras" kiképzőgép a pilótaképzés miatt lett "fontos". Értelmét ne kérdezd, gazdag ország Magyarország, megengedheti magának. Ezt is.
    A szárazföldi fejlesztésekkel csak az a gond, hogy beszélnek róla, tettlegesen nincsenek előrelépések. Hányszor futottak neki a gépkarabély modernizációnak? Ugye...
  • JanáJ
    #88990
    Jó, ez nem kérdés. Eleve zseniális, hogy a Griffeket sem repüljük szét, de kell még sugaras. Ellenben meglepő, hogy feltűnt valakinek, hogy a légierőn túl is van élet.
  • molnibalage83
    #88989
    Nagy szavak, forrás semmi. A hazai jetes pilóta képzést ötlete az állatsággal határos.
  • JanáJ
    #88988
    Mit szóltok az új ígéretekhez, hogy jönnek a rámpás teher gépek, akarnak új sugaras kiképzőt, kis és/vagy közép hatót. SAM-et, tüzérséget. Fel akarják támasztani a harckocsizókat, meg valami páncélozott beszerzést is akarnak, valamint BTR modernizálást.
  • [NST]Cifu
    #88987
    Egy kis harckocsi:

    Az első kép az Objekt 195-ről (alias T-95) készült, illetve az egyik proto-járműről. Látható a 152mm-es simacsövű löveg, a tornyon az Afganit elhárító-töltetei, illetve a torony végén lévő távirányított gépágyú. A löveg fölötti dobozt nem tudom hova rakni, talán radar lehet? Mögötte-felette egy EO/IR érzékelő torony lehet.



    A második fellépő a brit Challenger 2 Mk.2 alias Black Night demonstrációs harckocsi, amit a BAe cég készített arra, hogy milyen elképzelése van a Challenger 2 továbbfejlesztésére, hogy 2035-ig hadrendben maradhasson. Amik látható és említett dolgok: izraeli IMI Iron Fist APS rendszer, olasz Leonardo éjjellátó az irányzónak és a sofőrnek (DNVS4), francia Safran Paseo független EO/IR érzékelőtorony a parancsnoknak. Ezen kívül regeneratív fékezés, új tűzvezető számítógép, lézer-besugárzás jelző is a csomag része. Ami látványos, az a változatlan fő fegyverzet. A Challenger 2 feljavításának kerékkötője feltehetően az L30 löveg lesz...







  • [NST]Cifu
    #88986
    Tömören: még biztos nem vezeti be. Folyik egy tender, amely az M4 és az M249 leváltását célozza. Az US ARMY egy új lőszert szeretne most, amely 20%-al könnyebb, mint a jelenlegi 5.56x45mm-es NATO lőszer és közben átüti a mai általános ballisztikai mellényeket. Korábban egy 6.5mm-es CT lőszerrel kísérleteztek, azóta úgy tűnik, hogy egy 6.8mm-es lőszer mellett döntenek.

    A Next Generation Squad Weapon (NGSW) program két eleme az Next Generation Squad Weapon - Rifle (NGSW-R), ami a karabélyt váltja, és az Next Generation Squad Weapon - Automatic Rifle (NGSW-AR), ami a könnyű géppuskát. A tender még csak az előzetes tesztek fázisában fut, ami a végső győztes kiválasztásáról szól. Elméletben 2021-re fog eldőlni, ki fogja gyártani majd az NGSW fegyvereket.

    A kérdéskör valójában összetett, mert az US ARMY már nem egyszer futott neki a kézifegyverinek leváltásának, legutóbb az XM-8 esetében már konkrét megbízás is született a HK-val, amit a Colt megtámadott, és az egész program mehetett a levesbe. Szóval röviden: nem, még nem vezet be új kalibert, csak teszteli és mérlegeli a lehetőségeit. Két-három év, mire kiderül, mi lesz ebből...


    Egy korábbi tesztfegyver a 6.5mm-es CT lőszerhez


    A könnyű géppuska-változat 7.62mm-es lőszert tüzelő tesztfegyvere

    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.10.18. 06:24:51
  • ximix #88985
    The Army’s SAW and M4 replacements will both fire this more accurate and deadly round
    -link
    a cikkben van egy hivatalos fbo.gov hivatkozás

    Army Chief Offers New Details on 6.8mm Next-Gen Squad Weapons
    -link
  • StarFist
    #88984
    Link oops, az URL lemaradt. A 137943-as hozzászólásról van szó.
    Utoljára szerkesztette: StarFist, 2018.10.17. 17:59:02
  • StarFist
    #88983
    Az Index "A Magyar Honvédség megsemmisült" topicjában találtam egy hozzászólást, miszerint a US Army bevezeti a 6.8-as ürméretet. Tud valaki bővebbet erről?


  • [NST]Cifu
    #88982
    Nem is tudtam, hogy az US NAVY LCS egységei eddig semmiféle torpedóvédelmi rendszerrel nem rendelkeztek. Igaz az ASW moduljuk sincs még kész, de elég érdekes, hogy az AN/SLQ-25 Nixie (ami amúgy minden amerikai hadihajón ilyen vagy olyan formában, de ott volt eddig) hiányzott róluk. Az új AN/SLQ-61 Lightweight Tow Torpedo Defense Mission Module beépítésre kerül minden LCS egységbe.


    A Nixie vontatott zavaróhoz hasonló lesz az AN/SLQ-61 is, csak modernebb és kisebb tömegű
  • ximix #88981
    Tényleg részletes és magyarázó, ami kicsi hibát én látok az a lőszer arányai egy kicsi elcsúsztak valahogy,
    szerintem rövidebb a hüvely nyaki része.
  • SZUsszan
    #88980
    Kiskunfélegyházán lehet az új fegyvergyár
  • [NST]Cifu
    #88979
  • Freeda Krueger
    #88978
    Izraeli tankokra így szál fel a személyzet :)
  • qtab986
    #88977
    Szerintem a legjobb animáció eddig.
  • SZUsszan
    #88976
    És ezt harchelyzetre értettem, mert Lac coo makettet építene, ami gondolom nem békeidőben fogja ábrázolni a királyi fenevadat.
  • SZUsszan
    #88975
    A vezető is felszáll valahogy és nyilvánvalóan álló helyzetben szállnak fel. Teljesen irreleváns hogy a vezető mit lát az amúgy is nagyon korlátozott helyzetéből, amíg áll a járművel és addig nem indul el, amíg erre nem kap parancsot.

    A parancsnok meg ha kiadja a parancsot, nos neki kell körültekintenie, meg a többieknek, hogy ő már befejezettnek tekinti a felszállást.
    Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2018.10.13. 21:06:10
  • lac coo
    #88974
    Ertem, logikus , koszi !
    Kerekekre fene tudja ra tud-e allni, kilog a lanctalp, oldalra, jo szeles ....
    Csinalok koszt elolrol a homlokrol azt jovan :)