1639
kémia meg minden....
  • LaciMaci
    #399
    Sziasztok!
    2 feladat megoldásában kérnék tőletek segítséget, szeretném, ha a megoldásmenetet is leírnátok!Segítségeteket előre is köszönöm!

    1., 10 tonna 5% ként tartalmazó barnaszén elégetésekor hány kg kén-dioxid távozik a levegőbe?

    2., 640g 20%os nátrium-hidroxid oldat hány darab iont tartalmaz, ha a vízből származó ionoktól eltekintünk?
  • light00
    #398
    A magas hőfok miatt nagyon sokminden kipárlódik belőle, gondolj bele, zsírban, olajban fő, ami kb 2-300 fok. A legtöbb benne található ízanyag, stb simán elpárolog, ezért nem marad sok ereje. Tényleg megmondom őszintén, nem tudom mitől lehet édes, én ezt tartom valószínűnek. Viszont a cukrot nagyon kis mennyiségben is megérzed, egyszer próbáld ki.
    És inkább a hagymás szalonnát preferálom, nem a szalonnás hagymát ^^
  • Ron Ragm
    #397
    Sima vöröshagymának ennyi lenne a keményítőtartalma? Meg akkor attól még meg kéne maradnia az erejének, és édes lenne mellé, de teljesen eltűnik. Amúgy meg akkor nem szalonnáztál eleget =)
  • light00
    #396
    Uhh. Én még nem vettem észre hogy édes lenne, de szerintem inkább a keményítő cukorrá bomlásához van köze...
  • Ron Ragm
    #395
    Na akkor egy nehezet: Miért lesz édes a hagyma ha kisütöd? Az én tippem az, hogy kieg a szénláncból a kén (mivel a gáz ami irritálja a szemet kéntartalmú szénhidrogén), de erről semmi megerősítést nem találtam.
  • Nuki
    #394
    Írd le mindakettőt. Mellesleg hanyadikos vagy, hogy ilyeneket kérdeznek?
  • light00
    #393
    Mindegy, írtam neked ionegyenletet is, úgyhogy már minden itt van neked.
  • Vardar
    #392
    Kösz a segítséget csak a megfogalmazással van itt a probléma. A H3O+ Cl- oldatot kellene rá önteni a kálium-permanganátra csak látom, hogy ez h*lyeség. De ha a tanár nem fogadja el akkor...
  • light00
    #391
    H2 + S = H2S
  • Vardar
    #390
    Hidrogén és kén mit alkot?
  • light00
    #389
    Barátom, leírt neked Nuke mindent a #376 és #377-ben.

    És légy oly szíves, higgy nekem, nem tudom, mennyit konyítasz a kémiához, de nem ezt vezetjük rá, mert egyszerűen a hétköznaapi értelemben ez NEM létezik. nem ez reagál vele, hanem csak tisztán a sósav! Tehát a HCl. Még az atyaúristen is ezzel írja fel a reakciót.
    Amúgymeg tessék, egy ionegyenlet:
    16H+ + 2MnO4- + 16Cl- = 2Mn2+ + 5 Cl2 + 8H2O
  • Vardar
    #388
    De pont a H3O+ + Cl- t kellene a kálium permanganátra vezetni. Kén és hidrogén mit alkot?
  • light00
    #387
    Nuke ezt már leírta neked, ez a KÉNSAV, az óleumot úgy alkotja, hogy "túltelítjük", tehát még elnyeletünk benne SO2-őt. 2 elemből nem állhat, hisz H2SO4, ellentmondás van abban, amit írsz. EZ és csakis ez az óleum alkotója, ami folyadék. Ha gáz, akkor az SO2.

    A másik, az egyenletet lentebb találod, de tessék:
    H2O + HCl <=> H3O+ + Cl- (ez egy megfordítható reakciós nyíl)
    2KMnO4 + 16HCl = 2KCl + 2MnCl2 + 5Cl2 + 8H2O
    Mivel az első egy megfordítható reakció, gyakorlatilag HCl-oldattal számolunk, és nem mással. Ez így jó, higgy nekünk.
  • Vardar
    #386
    Holnap reggelre kellene a válasz.
  • Vardar
    #385
    Na várjál. A keletkező hidrogén-klorid gázt vízbe vezetjük. Az így kapott kálium-permanganátra öntve újabb gázt kapunk, a klór gázt.
    Eddig ezt tudom. Erre kellene felírni 2 reakció egyenletet. A klór és a hidrogén-klorid van alá pöttyözve. Akkor erre mit írnál fel?
    És kellene 1 olyan vegyület ami szobahőmérsékleten színetelen folyadék, erélyes redukálószer és az óleum alkotója és 2 elemből áll.
  • light00
    #384
    Hogy mit alkothat kettő elem? :\
    Nem, vízben lehet, hogy szétesik ionjaira, de mindig a vegyülettel írjuk fel a reakciót. Persze, felírhatjuk az ionreakcóit is, de sok értelme nem lenne, csak bonyolítanád, ami már úgyse könnyű^^
  • Vardar
    #383
    2 gond van:
    A 3. nem lehet kénsav mert csak kettő elem alkothatja.
    A hidrogénkloridot vízbe vezetjük és úgy káliumpermanganátra. Tahát kloridionnal kell számolni nem HCL-el.
  • Nuki
    #382
    Ja a másik a NaCl.... igen ez hirtelen nem jutott eszembe hogy kloridionnál erősebb sav... én azzal kezdtem el kombinálni, hogy a VII. főcsoportban, a halogenidionok hogy okszidálják egymást felülről lefelé való elhelyezkedésükben...

    Szóval Vardar írd inkább kénsavval, talán azzal biztos jó! :)
  • Nuki
    #381
    Figyelmedbe ajánlom ezt a két oldalt :)

    vas(III)-klorid (angol)
    vas(II)-klorid

    Az előállításukról találsz mindkét oldalon 1-1 reakcióegyenletet.
    Ha jól emklészem így is tanultuk kémia-órán (ez olyan buktató kérdés, tudod :) hogy csak elemi klórból keletkezhet vas(III)-klorid, amúgy nem...
    És talán jól is emlékeztem, mert a wikipedia megerősített ebben.
    Nem?
  • light00
    #380
    x lehet kénsav is, igaz, bármely sav, ami erösebb, mint a sósav.
    Egyenletek:
    NaCl + HF = NaF + HCl vagy
    2NaCl + H2SO4 = Na2SO4 + 2HCl
    2KMnO4 + 16HCl = 2KCl + 2MnCl2 + 5Cl2 + 8H2O
    Fe + Cl2 = FeCl2 (mert egy lépésben ez keletkezhet csak, vas(III)kloridhoz már más is kell)
  • Vardar
    #379
    Ezeket pedig köszönöm szépen.
  • Vardar
    #378
    Az x nem kénsav? Y-ig eljutottam de annál tovább már nem. A w nem értem. Leírnád a reakcióegyenleteket? Megcsinálnám magam is de a könyvben nincs leírva egy ilyen kísérlet se, se reakció egyenletek.
  • Nuki
    #377
    x = HF (talán HBr)
    y = HCl
    z = Cl2
    w = Vas(III)-klorid (FeCl3) (talán FeCl2 vagyis vas(II)-klorid)
  • Nuki
    #376
    1. Kén
    2. Kén dioxid
    3. Kénsav
    4. H2S -> Dihidrogén-szulfid
    5. Kénsav?

    (kén dioxidban nem voltam biztos, ezért wikipédián rákerestem erre hogy "színtelen szúrós szagú" és a kiadott oldalak között szerepelt ez.)

    Az óleum az kénsavban elnyeletett kén-dioxid.
  • Vardar
    #375
    Továbbá mi az ami:
    1. Kékes lánggal ég 3 allotróp módusulata van.
    2. Színtelen, szúrós szagú, nyálkahártyát ingerlő, gömbaölő hatású gáz.(Nem tudom mi öl gombát)
    3. Erélyes oxidáló szer, az óleum(??????) alkotója, szoba hőmérsékleten színtelen folyadék.
    4. Záptojásszagú, színtelen gáz.
    5. Színtelen, nagy sűrűségű -nedszívóképességű, szerves vegyületeket roncsoló folyadék.
  • Vardar
    #374
    Nem szívesen kérek segítséget de most el kell.
    Konyhasóra x savat öntünk erre y gázt kapunk amit vízbe vezetünk. Az így kapott oldatot szilárd kálium-permanganátra öntve létre jön z gáz. Z gázt hengerbe felfogva felmelegített vasport rászórva vörösesbarna füst képződik ez a w.
    Micsoda x,y,z,w?
  • light00
    #373
    Mindegy, ugyanis a háztartási sosav a lehetö legtöményebb sosav ;)
  • Nuki
    #372
    Kipróbálod? :)
    Mit csinálsz te, vagy hogy jutnak ilyenek eszedbe? :P

    A sósav töménysége szerintem mindegy hogy mekkora.
  • pamarton
    #371
    Az ón van ezüsttel ötvözve.
    Elméletben jól hangzik a savas (meg)oldás, mert ha jól sejtem az ezüstöt nem oldja a sósav.
    Egy kérdés még mindig marad: milyen töménységűnek kell lenni a sósavnak?
    Holnap délelőtt kipróbálom, ha sikerül sósavat beszereznem :)
    Megírom mire jutottam...

    Köszi Nektek a segítséget!
  • light00
    #370
    Igen, jo lenne tudi, hogy mi, de szerintem keverék, iylen feladat szokot lenni. Olvasztás nem lehet, mert a fémek egymásban oldodnak, igy nem tudod ezáltal elválasztani egymástol, hogy az olvadáspont-különbségre támaszkodsz.

    Az ón (Sn) sosavval oldhato, igy elválaszthato az ezüsttöl (Ag).
  • Vardar
    #369
    Olvasztással? Ez csak tipp de szerény tudásom szerint így. De ez mi? Ötvözet, por keverék?
  • pamarton
    #368
    Sziasztok!

    Van egy ilyen anyagom: 96% Sn/4% Ag
    Hogyan tudnám szétválasztani őket?

    Köszi!
  • light00
    #367
    Elvileg kobalt lehet +2-es, és +3as. Igy kötödhet hozzá az oxigén, mégha furának is tünik :D
  • Aquir
    #366
    én is kobalt oxidra tippelnék csak nem tudom kötődhet e így hozzá :)
  • vegicsek
    #365
    Kobalt-oxid nincs?
  • justin
    #364
    Vas-szulfdid,
    Kalcium-klorid,
    Magnézium-klorid,
    (itt szerintem CaO van) Calcium-oxid (mész).
  • daver88
    #363
    nem tudom, hogy jó helyre írom-e, de lenne egy kis gondom...nem vagyok vmi perfekt kémiából, és kellene egy kis segítség...ezeknek a vegyületeknek kellene az elnevezése, és a hétköznapi megnevezése:

    FeS
    CaCl2
    MgCl2
    CoO

    előre is köszönöm, és ha lehet siessetek, mert még ma kellene...köszi
  • Aquir
    #362
    Láttátok/hallotátok már a vegyészoperát? :) Nekünk a Kémia és társművészetek kurzusunkon fogja a prof levetíteni, és rákerestem, igen jó! :D Aki még nem hallotta az hallgassa meg. 1948-ban írták meg először, 4 szigorlatozó vegyészjelöltről szól. Csak ezeket találtam, de már várom hogy az órán filmen is láthassam!:)
  • light00
    #361
    És ennyire sürgös? Azt hittem már pisztolyt szoritanak a fejedhez vammi :D

    (amugy olyan okker és sötétbarna közötti árnyalatokat ad)
  • painkiller25
    #360
    házi feladat!de nem nekem hanem egy ismerősőmnek aki még most kezdett.