1639
kémia meg minden....
  • Nuki
    #239
    BME VBK? (csakmer emlegettél itten műegyetemet:)
  • justin
    #238
    Ez attól függ mit tekintünk kollégának :) (bár nekünk azt mondták eleinte hogy minden diáktárs meg a tanárok is azok, azért én egy profot nem mertem volna "lekollégázni").
  • Nuki
    #237
    ahogy hallod tulajdonképpen ugyanaz. :P

    Justin úr ezekszerint remélhetőleg jövőbeli kolléga? :P
  • light00
    #236
    Hátö...az egyetemi tanitásrol inkább nem szolok. Az nagyban más mint a középiskolai, habár egyetemen is tanito tanár mondta ezt nekünk. De inkább nem mndok semmit, ha egyetemen ezt mondták, annak nem mondok ellent.
  • justin
    #235
    Akkor csak velünk babráltak ki a műegyetemen, mert ott írott R volt az egyetemes (univerzális) gázállandó és sima R a specifikus gázállandó (írott R/M).
  • light00
    #234
    Ezt kivételesen teljesen sima nagy, nyomtatott R-rel jelöljük.^^
  • justin
    #233
    Én mindenesetre köszönöm a felhomályosítást, mert így már értem miért R-el jelöltük (ráadásul ha jól emlékszem nem is "sima" R-el hanem valami gót vagy írott vagy milyen R-el :D).
  • light00
    #232
    azis ugyanaz, bonyolitják, hadd vesszen meg a diák^^. Ez mind ugyanaz, univerzális=egyetemes=Renau(?)-féle[rönyó] gázállando (igen nem raoult, hanem Renau, ugy olvastam nemrég. De lehet már totál kikészitett a fizkém és beleörültem. javitsatok ki!:S)
  • Slawter
    #231
    mi egyetemes gázállandónak tanultuk
  • light00
    #230
    Örülök hogy segithettem! (de ha én nem tudnám miröl van szo, tuti nem érteném meg amit leirtam:D)
  • laci3000
    #229
    köszönöm szépen az infókat, így már boldogulok.....
  • Nuki
    #228
    raul-nak ejted, mint a focistát, amúgy nem tudom hogy írják :)
  • light00
    #227
    Najo hülye vagyok a lényeget el sem mondtam.^^ az általános gáztörvény kivételével mindegyik egyenletet úgy tudod hasznositani, hogy egyenletet állitasz fel. pl.: V·1/T·1=V·2/T·2 1-es az egyik állapot 2-es a másik állapot. Igy a megfelelö egyenlettel mindenre választ kaphatsz, de az esetek 99%ában az általános gáztörvényt használják.
    FONTOS! Ezek CSAK gázállapotra vonatkoznak, folyadék, ill. szilárd állapotra nem lehet használni öket.
    Javitás: Raoul-féle...= az valojában Raul-féle...
    mindig keverem :$...
  • light00
    #226
    Sajnos semmi ilyet nem találtam, dehát ki méri meg egy 15-20 K hömérsékletü folyadék sürüségét :Ð
    Müszaki ismereti oráim halvány maradványaibol ugy emlékszem, a gáznak, ha cseppfolyosodik, kb 1/1000 lesz a térfogata.
    Ennyit a folyadékrol. A gáz térfogatváltozásait ezer( najo kb5 :D) féleképpen tudod kiszámolni.
    Tudományos rész: Van a Gay-Lussac I. és II. törvénye, egyesitett gáztörvény, általános/egyetemes gáztörvény, Boyle-Mariotte törvény. Ezeknek egyenletei rendre: V/T ; p/T ; (p*V)/T ; p*V=n*R*T ; p*V
    Betük megfelelöi:
    p=nyomás (mértéke:Pa -pascal-)
    V=térfogat (mértéke:m^3)
    n= mólszám (mértéke: mol)
    R= Raoul-féle állandó/univerzális gázállandó (8,314 J/(mol*K))
    T= hömérséklet (mértéke: K -kelvin)
  • light00
    #225
    Kellene informácio arrol, hogy a cseppfolyositott gáz milyen hömérsékleten van, és milyen hömérsékletüre változtatod, milyen nyomáson kezded, milyenre változtatod, plusz a folyékony hidrogén sürüségére is szükség lenne. Amint megtaláltam beirom ide az egész megoldást. Igy légy oly szives ird be a példát (ha az) szorol szora.
  • laci3000
    #224
    Sziastok,

    ki tudna nekem segíteni abban hogy hogyan tudom kiszámolni egy cseppfolyósított gáz térfogatának változását ha nornál (légköri) nyomásra van kiengedve
    (teszem azt ha van egy 1 literes tele palackom)
    és ugyanez vissza
    (tehát légköri nyomáson lévő gáz térfogata mennyire változik kompresszió/csepfolyósítás/ után....)
    Ja igen ami fontos: hidrogénről lenne szó....
    előre is köszi
  • Nuki
    #223
    ofkorsz xD
    milyen lenne kénsavat palackozva Vegyészvérnek nevezni Bikavér helyett?
  • light00
    #222
    igy igaz. minden ami -OLra végzödik az alkohol. Bármije is van mellé. az alak megzavarhat, de nem alkohol minden amiröl Oh csoport log el. csak ami szerves vegyület -OLra végzödik, de ha nem, bármennyi OH is log rola nem lesz alkohol, csak sima hidroxi-csoportot tartalmazo vegyület.
  • Nuki
    #221
    azt kell hogy mondjam pici utánanézés után szerintem igy előre is azt tudom mondani hogy : IGEN.
    Csakmert utánanézés wiki-n rulz, és PÉLDÁUL ezeket találtam:


    neve angolusul: "2,6-bis(1,1-dimethylethyl)-4-methylphenol" -fenol, vagyis alkohol.


    vagyis: "R)-4-(1-hydroxy- 2-(methylamino)ethyl)benzene-1,2-diol"
    (R-4-(1-hidroxi-2(metil-amino) etil)-benzol-1,2-diol.) (vagy mi...:P)
    (di-ol vagyis ALKOHOL)
    ja bocs, köznapi nevén: ADRENALIN.

    ezekből is látszik, hogy -ol végződéssel rendelkeződnek, és véleményem szerint mivel a fenolból lehet őket származtatni, ezért alkoholok (is).
  • Nuki
    #220
    nos ez jó kérdés...
    tulajdonképpen ha azt vesszük hogy ez egy alkohol:

    (aromás alkohol)
    akkor bármit amit ebből vezetsz le, rá lehet fogni hogy alkohol. sőt ahogy mondtad az OL végződés is tényleg csábító... nagyon jó kérdés, megkockáztatva egy egyest megkérdem a kémiatanáromat mert engem is elkezdett érdekelnni
    ő talán JÓL tudja :D
  • mandiran
    #219
    koszi a valaszt, hat ami azt illeti en sem latom at az elnevezest amit irtam, annyira nem vagyok temaban:), azt is a neten talaltam...vegulis latom hogy van benne aromas gyuru es OH csoport is, a kannabinol ol vegzodese inditotta bennem el ezt az egesz gondolatmenetet:)
  • Aquir
    #218
    ez a tetrahidro-kannabinol (THC), ebbe mint látod van aromás gyűrű, bár nem teljesem látom át a nevet amit te leírtál :)

  • mandiran
    #217
    Sziasztok, felmerult bennem egy kerdes, nem vagyok kemikus ezert ha oriasi ostobasag akkor nezzetek el, szoval a THC, Tetrahidro-6,6,9-trimetil-3-pentil-6H-dibenzo[ b,d] pirán-1-ol, besorolhato-e az aromas alkoholok koze?
    koszi
  • Zoli007
    #216
    Kössz szépen! Egyébként azt értem alatta, hogy szétmarja, ill. secperc alatt feketévé varázsolja.
  • Nuki
    #215
    na ez már off!! :)
    mellesleg nem 1-1 majd a tanároknál kiderül :P (és külömben sem számolom, minek xD)
  • light00
    #214
    ^^
    Azért most már 1-1 mert a CO-s bukásom állati volt. XD
  • Nuki
    #213
    fú rájöttem inkább nem nyilatkozom semmit, mert ennyire penge nem vagyok abban hogy mi-micsoda pedig kémiát tanulunk 4+2 éve ... vannak úgyis kémiatanáraink, nem is egy, majd tőlük megkérdezzük, úgyis találkozni kell az egyikükkel OMTV és SZÉTV miatt holnap ;)
  • light00
    #212
    És nem redoxireakcio, hanem redoxiPOTENCIÁL-változás^^
  • light00
    #211
    Te, mert esetleg az st. potenciálok különbségén alapulo reakcio redoxi-potenciálváltozás a galvánelemek redoxipotenciál-változása, az már meg elektrokémia! :P
    Pápá!4
  • Nuki
    #210
    szerintem nem :)
    amiről mi beszélünk MOST ez "elektrokémia"
    amiről te beszélsz, az "redoxireakció".
  • light00
    #209
    mellesleg épp ez a lényeg, hogy az ezüstenek nem kéne st. potenciál szerint reagálnia a vas-kloriddal. Ez a mondat pedig szerintem azt jelenti, amire mi is használjuk, hogy megmarja. De nem tudom. Elvileg...
  • Nuki
    #208
    remélem érthetően fogalmaztam... naggyából így magyaráztuk el kilencedikeseknek kémiaórán a Standardpotenciálosdit...
    pontosabban mi tartottunk nekik kémiaórát, csak angolul ^^ aztán persze magyarul elmagyaráztunk mindent, a kémia sokszor még magyarul is nehéz, nemhogy angolul!! :)
  • Nuki
    #207
    ezüst vs. vas(III)-klorid. a válasz ugyanabban rejlik, mint amiben a réz-szulfát-vas-osdi.
    Standardpotenciálok.
    Mint tudjátok, minden elemnek van atomos és ionos változata. Minden elem a nemesgáz-szerkezet, az IONOS állapot elérésére törekedik. Egy oldatban, ahol (például) kettőnél több fajta pozitív ion van, az dönti el ki legyen ionos és atomos állapotban amelyiknek NEGATÍVABB a standardpotenciálja. Aki az 'erősebb' vagyis negatívabb, az kerül ionos állapotba, a másikuk pedig atomos állapotba kerül, vagy marad. Ezért válik ki a vasra réz, (vas ionos állapotban, oldatban van, réz atomos állapotban, vagyis szilárdan kiválik a vas-LEMEZre)

    Ugyanez a helyzet az Ag és FeCl3 között.
    Standardpotenciálok:
    Ag/Ag+ = 0,80 V
    Fe/Fe3+ = -0,036 V
    ebből látszódik hogy a vas erősebb, vagyis biztos ő fog oldatban maradni, és az ezüst marad kiválva, nem történik semmi.

    Mellesleg mit értesz az alatt hogy 'az ezüstöt nem szereti a vas(III)-klorid'? :)
  • light00
    #206
    A másik kérdésed, a vas-klorid - ezüst reakcio, pedig, szerintem azért nem szereti az ezüst, mert a vas-klorid erösen maro hatásu és az ezüst pedig igen érzékeny ilyen dolgokra. Valahol azt olvastam hogy oxidálo hatása is van (amire szintén érzékeny ezüstünk), de mivel nem igazán néz ki ugy a molekula, hogy az bárhogyan is oxidálni tudna,szivesen várok véleményt, aki erröl bármit is tud.
  • vegicsek
    #205
    Bezony, a standardpotenciál értékek itt a ludasok
  • light00
    #204
    Kérdésed igazán érdekes, komoly fejtörést okozott, és ha a válaszom nem jo, kérem minél elöbb javitson ki valaki. Az olomredoxipotenciálja inkább közel háromszorosa a vasénak, mivelhogy itt a vas(III.)-Fe3+ ion játszik szerepet. A redoxipotenciálos reakcoknál nagyon nagy szerepe van a koncentrácioknak, igy lehet, hogy a réz-szulfát töménysége tul csekély. De a másik, hogy lehet, mivel az olom-szulfát (ld.: autoakkumulátorok) bizonyos értelmü áram hatására visszaalakul olommá, emiatt ide-oda ugrálosdit játszik a réz-szulfáttal.
  • Zoli007
    #203
    Helló! Engem az érdekelne, hogy ha réz szulfátba teszek ólmot, akkor miért nem csapódik ki rá a réz, a vasra meg igen, hisz a redoxipotenciáljuk közel azonos? Meg hogy az ezüstöt miért nem szeretia vas III klorid? Kössz!
  • Nuki
    #202
    részben ezis kémia, csak az az off, hogyha mi itt hülyéskedünk egymással hogy mekkora újregek vagyunk :D
  • light00
    #201
    Tessék nuki már megint nem figyeltél....most lebuktunk hoyg szétoffolod a topikot.
  • Nuki
    #200
    bazze, ez a hülye MSN
    meg kéne tudnom különböztetni azokat a dolgokat ezekkel :D

    btv, a CO tényleg GÁZ