1639
kémia meg minden....
  • Albertus
    #959
    Az eléggé gáz.. Mikor lesz a ZH?
  • icemankimi
    #958
    köszi
    csak baj totál hülye vok kémiából és ez nekem kínai.
  • lally
    #957
    A számolásokkal, biztosan nem lehet semmi gondod.

    -pH: "Megfogalmazása" lesz szerintem az egyik "hiányzó" kérdésed, ami:
    A Hidrogénion-koncentráció tizes-alapú logaritmusának; Negatív kitevője.

    (-mert az oldat hidrogénionKoncentrációja egyrészt igen kis érték, másrészt a
    kifejezésben még igen sok tizedesjegy is szerepelhet.)
    pH = -lg {H+} = -lg{H3O+}

    pH jellemző az oldat savas, vagy bázikus voltára. (-teljes disszociációt feltételezve:)
    Erős sav:(kitevő:0;-1;-2)
    pH ............. 0; 1; 2
    Gyenge-sav:(kitevő:-3; -4; -5)
    pH..................3; 4; 5
    Semleges:(kitevője: -6; -7; -8)
    pH tehát.......... 6; 7; 8

    Gyenge lúg: ( -9; -10; -11) -> pH tehát:9;10;11
    Erős lúg:(kitevő: -12;-13;-14) -> pH = 12; 13; 14

    Titrimetrikus faktor:
    Az a szám, amely megmutatja, hogy a mérőoldat 1 millilitere,
    hány ml pontos normalitású mérőoldatnak felel meg.
    f= Velm/Vgyak (-ha az oldatot indikátor jelenlétében megtitrálom, ez a fogyás a: Vgyak ) -Fogyás meghatározása csak 2tizedesig, de a faktoré már: 4tizedesig történik.
    (pl.: f = 19,78 / 20,20 ml fogyás = 0,9790 )
    V1*f1 = V2*f2
    A = V*f*t*h ; ahol: V->mérőoldat fogyása; t-> titer; h-> higítás; f->faktor

    Az anyagok oldatba vitele:
    -a; Vízzel
    -b; Savval
    -c; Savkeverékkel
    -d; Lúgos feltárással

    Minőségi elemzés: Tudatosan, szándékosan előidézett reakciósorozaton keresztül, valamely anyag minőségi azonosítása (analitikája).
    Titrimetria alapelve:
    A meghatározandó elem, ion vagy gyök mennyiségére valamely ismert koncentrációjú mérőoldatnak a reakció során elhasznált mennyiségéből következtetünk.

    OXI-Reduktometria része a Permanganometria (mangán meghat.)
    Permanganometriánál indikátort nem használunk. A végpontot a káliumPermanganát színének megjelenése vagy eltűnése jelzi.
    (-bocsi, de ez így, kínszenvedés lenne tovább mindegyőnknek.)
  • icemankimi
    #956
    zh kellenek
  • lally
    #955
    "Nu sto..." -mondánk oroszul.
    Szivárog tán egy pöttyet az a nyamvadt "Vizsga-ZH" ? -avagy (csak!),
    Középsulis szinten kéred ...
    (-van közöttük néhány fogósabb eset is.)
  • icemankimi
    #954
    valaki aki ért a kémiához az tudna nekem segíteni? ezekre keresem a megoldásokat.

    B csoport
    1; hogyan kell egy minta szárazanyag %-át meghatározni?
    2; mennyi a térfogattömege annak a mintának amelyről a következő adataim vannak:
    - doboz tömege 50g
    - doboz+ nedves minta tömege 97g
    - doboz+száraz minta tömege 89g
    a műszermérő edény térfogata 100cm2
    3; nincs meg
    4; hogyan végezzük el egy minta pH-jának mérését?
    5; milyen műszer szükséges egy minta sótartalmának meghatározásához?
    6; mik az ionvezetők? hogyan változik a vezetőképességük a hőmérséklet növekedésével?
    7; nincs meg
    8; az oldószer mivé alakul a reakció végére a KOI meghatározásakor? ezt milyen színváltozás követi?
    9; hogyan határozzuk meg az egyes elemek oxidációs számát:
    - kovalens kötésű vegyületekben?
    - egyszerű ionok esetén?
    - összetett ionok esetén?

    10; mit jelent ha egy mérőoldat faktora 1,0000?
    11; mi az oka annak, ha a KOI meghatározásakor a kálium-per manganát mintához adása után teljesen elveszti lila színét? mi ilyenkor a teendő?
    12; mi a gerjesztett állapot?
    13; nincs meg

    A csoport
    1; mi az az exikkátor? mi a szerepe a laboratóriumi mérésekben?
    2; mennyi a talaj szárazanyag %-a ha a következő mérési adataim vannak:
    3; edény tömege 120g
    4; edény + nedves minta tömege 165g
    5 edény+ száraz minta tömege 158g
    6; milyen információkhoz jutat egy minta izzítási veszteségének meghatározásából?
    7; a pH skálán az egyes kémhatások hol találhatók?
    8; egy minta sótartalmát hogyan határozzuk meg?
    9; mik az elektronvezetők?hogyan változik a vezetőképességük?
    10; mit mutat meg egy talaj mérhető redoxi potenciálja?
    11; milyen közegbe játszódik le a KOI meghatározás? ezt a közeget hogyan állítottuk elő?
    12; hogyan határozzuk meg az egyes elemek oxidációs számát:
    13; kovalens kötésű vegyületekben?
    14;egyszerű ionok esetén?
    15; összetett ionok esetén?
    16; mit jelent ha egy mérőoldat faktora 0,9988?
    17; az oxálsav mivé alakul a KOI meghatározásánál reakció végére?
    18; miért láttunk színesnek egy vegyületet?
  • Lackoooo
    #953
    Milyen lúgra gondolsz?
    Nátronlúgot(NaOH) én "SZI-TI" lefolyótisztítóból szettem ki,sok van benne és olcsó(350ft)
    Kálilúgot(KOH) nem tudom honnan lehet szerezni, talán próbáld meg a vegyszerboltot, vagy a kémia szertárt.
    Vagy ha nem találsz ilyeneket, akkor állíts elő:
    2Na + 2H2O => 2NaOH + H2
    De nem hiszem hogy lenne nátriumod, vagy káliumod ezért:
    -Vegyél néhány lítiumos elemet, belezd ki és a benne levő lítiumot dobd vízbe, és az oldatot kristályosítsd ki . Így lesz lítium-hidroxidod.
    Metanolt szerintem sehol nem kapsz(talán szertár 8)
  • ean22
    #952
    Helló mindenki!
    Az a kérdésem lenne, hogy lúgot és metanolt honnan tudnék vásárolni?
    Előre is köszi!
  • berezol
    #951
    Formaldehi-acetaldehid-hangyasav elegye 210 mg-ja az ezüsttükör próba során 1.3 g ezüstöt választ le Az előzővel megegyező tömegű és összetételű elegy közömbösítéséhez20 cm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú NaOH- oldatra van szükség. Határozd meg az elegy anyagmennyiség%-os
    összetételét



    Sziasztok!!kezdő kémiás vagyok!ha esetleg tudna vki segíteni...
  • Lackoooo
    #950
    Amúgy találtam egy másik vegyszerboltot, a Thomasker kft-t, ami nagyon közel van hozzám.Valaki járt már ott vagy vett valamit vagy ilyesmi?
  • Lackoooo
    #949
    De nekem olyan hely kell, ahova nem kell engedély.
  • dopli
    #948
    Az Azur Vegyszerbolt munkanapokon 8-tól 17 óráig várja vásárlóit a következő címen: 1085 Budapest, József körút 65. Tel./Fax: (1) 318-5377, (1) 338-4461
  • Nuki
    #947
    Ami volt onnan :)
  • Lackoooo
    #946
    Valakinek van kálium-permanganátja?
    Ha igen ő honnan szerezte?(gyógyszertárt kivéve)
  • Lackoooo
    #945
    Ez igaz , de a magnézium-hidroxid is reagál a hidrogén-peroxiddal, és akkor is magnézium-peroxid keletkezik.
    Mg(OH)2 + H2O2 => MgO2 + 2H2O
    Ez ki van találva.
  • Ron Ragm
    #944
    Vegyszerboltban, de hidrogénperoxidot kétlem hogy adnának. Amúgyis max híg vizes oldatával találkoznál, MgO vízzel érintkezve meg azonnal elhidrolizál ahogy lenntebb írták úgyhogy felesleges próbálkozni.
  • Lackoooo
    #943
    Amúgy honnan lehet szerválni magnézium-karbonátot és hidrogén-peroxidot?(a kémia szertárt kivéve )
  • Albertus
    #942
    Tiszta logika.. Mondj egy anyagot és felépítjük a nevét, leírjuk a tulajdonságait.
    Tudni, .. az elemek alapvető tulajdonságait illik tudni.

    Ha mégsem tudnád, akkor a rendszámát, azaz a protonjainak a számát ismered, felépítjük az elektronszerkezetét, abból pedig a fizikai és a kémiai tulajdonságait levezetjük.

    1 db külső s elektron erős bázis (lúgképző)
    2 db külső elektron kevésbé hevesen reagál, de még erősebb lúgokat képez.
    1 db p elektron hiányzik a 6-ból nagyon erős savképző
    2 db p elektron hiányzik a 6-ból, kevésbé reakcióképes

    A többiek a két véglet közé esnek.. Minél nagyobb a rendszám, annál több elektronhéj, annál "lazább" a külső elektronok kapcsolata a maggal.
    Minél kisebb a rendszám, annál kevesebb elektronhéj, ezzel a külső elektron is nagyon erősen kapcsolódik az atommaghoz.

    Azaz a legerősebb lúgokat képző elemeket balra lent és a legerősebb savakat képző elemeket jobbra fent kell keresni a periódusos rendszerben.

    Cs - F lehet a tengely két vége. A Cs elektronnegativitása 0,7 körüli a F pedig 4.. azaz amíg a Cs szinte ledobja a kűlső s elektronját, addig a Fluor szinte "foggal-körömmel" megkaparint egy elektront ha lehetősége adódik rá.

  • Albertus
    #941
    Kétségtelen. Léteznek a peroxidok, de

    1. Nem a felírt módszerrel képződnek
    2. Veszedelmes anyagok. Nem célszerű játszadozni velük.
  • Nuki
    #940
    Létezik magnézium-peroxid is, az pedig tényleg MgO2
  • bardocz
    #939
    Az lehet, de ha a 10%-ot nem tudom, ami nálam a régi elnevezések pl, akkor baszhatom:) Gondolom van egy rakat képlet, aminek úgy kell tudni a nevét, hogy semmi logika nincsen belerakva.
  • Albertus
    #938
    Te komolyan gondolod, hogy a kémia bemagolgató?

    Akkor elszomorítalak, a kémia 90%-ban logika, 10% memória..

    Ha magolós tárgyat keresel: történelem, földrajz, ásványtan.
    Ésszel megértendő tárgyak: fizika, kémia, matek.
  • Albertus
    #937
    Szia Lackó!

    Elsőként a magnézium csak két vegyértékű, másrészt ha vízzel érintkezik, vagy az oxidja vezet kap, magnézium hidroxiddá alakul.
    Adok egy tippet:
    Vannak a neten olyan táblázatok amelyekben egy-egy anyag képződéshője benne van adott nyomáson és hőmérsékleten.
    Ha kíváncsi vagy arra, hogy egy reakció lezajlik vagy nem, akkor a kiindulási és az általad feltételezett keletkező anyagok képződéshőit külön-külön add össze.
    Tehát külön a kiinduló anyagokét és külön a keletkezőkét, ha a keletkezőké a nagyobb, akkor lehet, hogy végbemegy, ha a másik oldal akkor ha kicsi a különbség akkor hevítésre még végbemehet, de ha nagy akkor nem.
    Példaként: 2MgO nagyobb mint 2Mg+O2 tehát
    2Mg+O2=2 MgO végbemegy, a fordítottja nem..

  • Nuki
    #936
    Kár érte... azért sok sikert, hátha jó leszel :P
  • bardocz
    #935
    Pont ezt csinálom:)
    Az a bajom csak, hogy a képletek hagyományos elnevezését sose tudom... Pedig az fontos lenne, bár biztos van jópár a 4jegyűben.
  • Nuki
    #934
    Elolvasod a két tankönyvet 1-1 szer vagy 2-2-ször és annyi elég. Ott úgyis gondolkozni meg számolni kell a kémiatudásod alapján, nem bemagolt definíciókat kinyögni (azt hiszem, de ha tévedek majd szólj le nyugodtan)
  • bardocz
    #933
    Nem azért kérdeztem, mert keveset akarok tanulni, mert akkor megyek bölcsésznek, csak szimplán érdekel:) Most oktv-re készülök éppen, és a 9-10.-es anyagot akarom megtanulni 2 napba sűrítve. Sajnos nem kezdtem el korábban tanulni rá.
  • Aquir
    #932
    Kurzustól és persze szaktól függ. Van ahol csak órai anyag kell, van ahol könyvre épül.
  • Nuki
    #931
    Érdekes felvetés. megmondom őszintén nem tudok rá válaszolni, de próbáld ki.

    #930: felteszem vegyész szakra gondolsz. BME-VBK-n igen változó. Nem könnyű, de nem is a legnehezebb (pl gondolj bele egy orvosnak mennyi mindent kell tudnia).
    Itt a dolgok nem mérhetők oldal per nappal, mert aki mindig bejár órákra és figyel annak lényegesen kevesebbet kell tanulnia, mint aki nem jár be és zh-kra úgy készül hogy könyvből-haver füzetéből stb.
    Vannak laborok amikből minden héten van beugró zh, szóval itt nincs egész éves láblógatás mint bölcsészkaron, de garantált hogy a McDonald's-on kívül más helyre is bejutsz ha dolgozni szeretnél.

    Remélem nem követed el azt a hibát hogy oda mész ahol a legkevesebbet kell tanulni, mert ha belegondolsz: aki keveset tanul keveset tud, és kapcsolatok híján nem jut be sehova.

  • bardocz
    #930
    Egyetemen mennyi az 1 napra jutó oldalak száma, amit meg kell tanulni könyvből? Mondjuk egy zh-ra kb mennyit kell tanulni?
  • Lackoooo
    #929
    Van egy ötletem.:
    MgCO3+ hő => MgO +CO2
    MgO + H2O2 => MgO2 + H2O
    MgO2 + hő => Mg + O2

    Így lehet Mg-karbonátból magnéziumot készíteni?
    Helyes az elméletem?
    (Utána jártam a neten és elvileg helyes, csak kíváncsi vagyok a véleményetekre.)
  • Berselius
    #928
    A lítiumé a legegyszerűbb, mert ő mindig 1 elektront lead, ezáltal ionná (Li+) alakul és kapcsolódik egy negatív töltésű ionnal. Ritkább esetben molekulát is képez.
    A hidrogén molekulát alkot (H2), számára ez a legegyszerűbb.
    A szén ha csak magában van, akkor grafitba rendeződik, végtelen láncolt hozva létre. Ha nagy nyomáson van, akkor gyémánttá, és néha fullerén-molekulába, a legegyszerűbb ilyen a C60. Ha más atom is mellette van, akkor molekulát képez, pl. CO2, CH4, C2H6 stb. (ide mind a négymilliárd szerves vegyület felsorolható)
    A B csoportok elemei nagyon sok féle képpen adhatnak vagy vehetnek fel, de általánosságban az mondható el, hogy általában ami I. B-ben van az 1 elektront ad le, ami II. B-ben az 2-t, ami III. B-ben az 3-at és így tovább de igazából a IV. B után már minden van, a VIII. B-ben meg már adnak le, vesznek fel, tehát elég zavaros.
  • liverpool123
    #927
    Hello!

    Az lenne a kérdésem, hogy a Szén vagy a Hidrogén, vagy a Lítium hogyan éri el a nemesgázszerkezetet?

    Valamint a B csoportokban lévő elemek hány elektront tudnak le, ill. felvenni?

    Nagyon sürgős lenne, de előre is köszi.
  • Lackoooo
    #926
    Érdekes
  • Lackoooo
    #925
    Jah még kevertem hozzá valami enyhe jódtinktúra oldatot, és csak azzal lett fekete.
    Amúgy sem a sósavtól, sem a réz-szulfátos oldatával, és sem a jódtinktúrától nem lett fekete, csak ezek összeöntésével lett fekete.
    Jah és még egy hurkapálcát is tettem bele, és egy kicsit feketébb lett.
  • Nuki
    #924
    ismerem de még sosem hallgattam végig.

    #922: az erősebb sav felszabadítja a sójából a gyengébb savat. Nem tudom a pKa-kat de azokból ki lehet deríteni ez lejátszódhat e magától vagy sem.
  • Aquir
    #923
    Ha meg valaki még nem hallgatta volna:

    Vegyészopera (az 5. részt nem tudom linkelni, a honlapról meg nem lehet letölteni)


    elég elvetemült darab :)
    info
    1
    2
    3
    4
    6
  • Lackoooo
    #922
    Nahááát!!!
    Sósavba tettem réz-szulfátot, és az véletlen rácsöppent egy lakmuszpapírra, és az egész tök fekete lett meg pezsgett.
    Szerintem : 2HCl+CuSO4=H2SO4+CuCl2
    Ez lehetséges hogy kénsav keletkezett?
  • Aquir
    #921
    Csak annyi különbség, hogy műtősköpeny cipővédő gumikesztyű, meg csipesz kell (és persze nem túl veszélyes az anyag) :)
  • Lackoooo
    #920
    Jah egy kérdés: Ha jódtinktúrába sósavat teszünk akkor ugyanúgy jód válik ki mintha H2O2-t is tettünk volna bele?