1639
kémia meg minden....
  • lally
    #839
    -ha arra a meggypirosra színezett higanypótlós-trutyira gondolsz;
    Olyat még nem láttam . (-tegnap!)

    Apropó Higany: (Kationok osztályozásából az; I. és II. oszt.)-sajna, nem sikerült ide indexeket írni az érdeklődők számára.--> (,'s mer' jól tudom, hogy Te is tudod; hiszen félig ugyanaz a szakmánk.)

    Olyan fonáknak tartom azt a néhány mm^2 keresztmetszetű_
    vér-ereink higany-milliméteres vérnyomását; Newton/m^2 méret-értékre vonatkoztatni.
    Gőzöm sincs róla, hogy ez így most mennyi
    Mega-, kiló-, vagy csak hektó-PASCAL.
  • Nuki
    #838
    Attól függetlenül meg kell hagyni ha a higany gőzeit beszipkázod az nem egészséges.

    Mellesleg van más folyadékkal működő lázmérő, ami nem szorul hitelesítésre.
    Találkoztál már ilyennel?
  • lally
    #837
    Fogadjunk; hogy a legtöbb (belgyógyász-) orvos, nem is tudta (tudja,):
    Az eltört "higanyos-lázmérő milliónyi-gömböcskéjét" mivel is lehetett volna 'sterilizálni' ! (-sajna, de két úri-kórházban is találkozhattam ezen "kén"yes problémával.)

    -be is vezették tehát a:(hitelesítésre is rá-)_szoruló elektromos lázmérőt.
  • bardocz
    #836
    Wow, köszi, ez eszembe sem jutott most:D Pedig volt házi, amit végig wikipediával csináltam:D
  • Aquir
    #835
    Google
    Wiki
    WolframAlpha
  • Candi
    #834
    Etanalt nem ismerem, de az etanol (etil-alkohol, szesz) az C2H5-OH az biztos. Erre még emlékszem :)
  • bardocz
    #833
    Elrontottam a kérdést, szóval akkor második igaz, hogy etanol, és az első akkor etanal?
    Elsőnél milyen kísérlettel tudom kimutatni a funkciós csoportot?
  • Nuki
    #832
    Igen.
  • bardocz
    #831
    CH3-CH=O
    Vagy etanal?
    És etanol meg CH3-CH2-OH?
  • Nuki
    #830
    Én megelégednék egy kis arannyal.
  • Christiansen
    #829
    plutónium. helókittis uzsonnásdobozban htxbanplz.
  • Aquir
    #828
    20 deka ózon htx
  • Berselius
    #827
    Én egy kis franciumot kérnék (megelégszem 5 dekával) :P
  • Candi
    #826
    Oké. Jöhet 25 kiló kálium-nitrát.
  • biolabor
    #825
    Vegyszerek kémia oktatásához, kísérletezéshez, A-Z-ig.

    postai szállítással is.

    [email protected]
  • Nuki
    #824
    Végül is angliában is "Science" néven fut.
    Tudom hogy ezzel a magyar oktatás színvonala csökkene (?).
    Általános iskolai fizika-kémia oktatás olyan mint a semmi, szerintem a diákok 90%-a nem sokat tanul ott. Nálunk középiskolában, az általánosban színjeles tanulók véreztek el, mert 'elfelejtették' hogy kell felírni a NaCl-ot.

    Az a gond hogy véleményt MEGINT csak nem tudok alkotni, mert a tanárok a siránkozást ott abba is hagyják, hogy:"romlik az oktatás színvonala, hajjajaj" és ennyi. Az hogy miért-hogy, azt már nem mondják.

    Hát ahogy körbekérdezem a szüleimet, senkit nem érdekelt az érettségi, úgy puskáztak ahogy akartak, a tanár mindent lesúgott, stb.

    #822:ez igaz, nálunk "Környezetismeret" néven futott. 6-tól volt fizika, biológia, földrajz 7-től kémia. Ha 7. osztály előtt csak Science-t (fizika-kémia-biológia) tanítanak, szerintem nem sok megy kárba.
  • polarka
    #823
    De próbálták.
  • bardocz
    #822
    Hetedik előtt eddig sem tanítottak ilyen tárgyakat.
  • lally
    #821
    Jövőre, az általános iskola hetedik évfolyamáig már megszűnnek e lexikálisan-"bemagolós tárgyak"! -nyilatkozta az ATV-n 2 napja, személyesen: dr.Magyar Bálint.
    (-még a "szpíker-csaj" is tökre ki lett tőle akadva, pedig Ő sem 1 mérnök fajta.)
  • bardocz
    #820
    Én pont olyat hallottam, hogy a matekon és törin kívül muszáj választani egy normális tárgyat érettségire(tehát kémia, fizika, biosz). Van irodalom, meg nyelvtan is, csak azt nem tartom normális tárgynak:D
  • lally
    #819
    Zömében igazat is adok Neked!-de a; Felvételit Ők törölték el ...
    's tán nem is hallottad még, hogy "hetedikig" megszűnik a:
    Fizika; a Biosz; Kémia és a Matek okítása is ! -ez, még csak tervezet.
  • Aquir
    #818
    Én gimnáziumban nem voltam valami túl jó kémiából, de nem is tudom hogy volt akkor, mert egyetemen még ha környezettudományi szakosként is de szerves és szervetlen kémia órák és laborok sora következett, és azért ha odafigyelt és foglalkozott vele az ember nem volt gond...

    persze az más kérdés hogy a kémia nagyon sokrétű, és mi azért nem egész képet kapunk ebből. Na meg nem úgy szokott lenni egy összetett tananyagnál hogy 2 év múlva is simán kenjük ha a ráépülő tárgy nem is a tanult anyagra vonatkozik.

    De azért jó lehet a kémia külön részeit egybefüggően megérteni és tudni, látni összefüggéseiben.
  • Nuki
    #817
    Szerintem hagyd abba ezt a hülyeséget:
    - gondolod, hogy az éppen hatalmon lévő xy ember megy oda és tanítja meg neki? nem. Ezzel te is tisztában vagy. (azért nem írtam konkrétumot, mert akárki van az élen, követ el hibákat, és mindenkit lehet valamiért kritizálni - nem szeretek politizálni ergo)
    - Orvosira elég csak max pontszám, nem kell ész. Arról hogy bármilyen magolós gimnazista megszerezheti. Abban igazad van, hogy az ő hibájuk (politikusok), de inkább annak a személynek a hibája, aki úgy megy oda, hogy biológia-kémia órákon móriczkát olvas a padban vagy levelezik a "barcsy nőivel", úgyis érted mire gondolok.
    - Illetve annak a tanárnak aki kielégítetlenül/fásultan megy be órára, és rossz kedvében leszarja, hogy a diák milyen apró hibára kapja meg a 4-5-ös osztályzatot.
    Nálunk vegyész szakközépiskolában egyes tanároknál nem volt mindegy mit hibáztál, ha olyan volt akkor az egész dolgozat 1-es lett, nincs mese. :|

    A három közül szerintem a diák tehet a legjobban az egészről. Nálunk nem volt kiemelkedő se a matematika, se a fizika oktatás, ráadásul én is pont a lázadó korszakomban voltam, és feleslegesnek tartottam megtanulni, e miatt szívtam később. Viszont egyetemen már úgy álltam hozzá, hogy muszáj ezeket megtanulni, és például matematikából vért izzadva de sikerült szintre hoznom magam.
  • lally
    #816
    Ez, má' vicc (-nek is nagyon gyenge?) !-de:
    Orvosira ment (legalább 2) olyan személy, aki keveri a Sósav képletét a Kénsavval !!! -s az Ecetsavét pedig még körülbelül sem tudja.
    Nesze neked "Bio-Kémia; Bio-Fizika"!
    ... 's hol is lesz így akkor még a Fizikai-Kémia ... ?
    (HipHip hurrá Önöknek: mr. dr.Hiller I. and dr. Magyar Bálint_gazda_bá' !)
  • Nuki
    #815
    Na-karbonát nem olyan drága, a Mg-karbonát se biztos hogy sokkal drágább, elemi magnéziumot nem hiszem hogy adnának neked boltban (pl Azúr a Blaha lujza tér és a Ferenciek tere között).

    Mégis hogy csinálnál te olyat?
  • pet0330
    #814
    Akko ne kavicsot hanem sziklát :D
  • pet0330
    #813
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Dolomit

    KB ez Mennyé szeggyé kavicsot!
  • Lackoooo
    #812
    Köszi a választ Nuki, nem hittem volna hogy ez ilyen bonyolult.:)
    Inkább nem is foglalkozom vele, de itt egy másik kérdésem.:Honnan lehet szerezni Magnézium-karbonátot olcsón? vagy ha a Magnézium olcsóbb, akkor Magnéziumot honnan lehet venni?(Egy elég elmebeteg ötletem támadt, hogy Magnézium-karbonátból csinálok magnéziumot.)
    A választ előre is köszönöm.
  • Nuki
    #811
    Bocsánat, félreértettem. Azt hittem ecetsav-sósav elegyből akarsz valamit-valahogy desztillálni.

    Házilag? Sehogy. Nem tudom mi a célod vele. Még nekem, 1. éves vegyészhallgatónak is bonyolult folyamat lenne, ha élőben meg akarnám saját kezűleg valósítani. Azt csinálnám, hogy vennék a boltban tömény sósavat, és hígítanám a megfelelő %-ra.
    Amúgy elméletileg desztillációval kell, csak neked mindig azt kell újra és újra desztillálnod, ami megmarad (a desztillátum az ami elpárolog és lecsapódik lehűtéskor, a maradék pedig ami ott marad)
  • Lackoooo
    #810
    Köszi az infót, deeeeeeeee még mindig ugyanott vagyok ahonnan elindultam.
    Szóval milyen hőmérsékletet ajánlotok hogy csak a víz párologjon az ecetből? ( most inkább nem a sósavval foglalkozom, tehát azt hanyagoljuk) :)Az erre a kérdésre adott választ előre is köszönöm.
  • Lanamaci
    #809
    50%-os sósavat nwem lehet készíteni, mert mint említetted a vízzel együtt desztillál a HCL is, a legtoményebb sósav töménysége 38-41 % között van, ennél töményebb nem létezik. Más a helyzet az ecetsavval, mert abból 100 %-os, úgynevezett jégecet is létezik.
  • Lackoooo
    #808
    Hát hogy 20%-os ecetből kb. 50%-ost csináljak,vagy a kicsivel több %-ost
    Érted? :)
  • Aquir
    #807
    sztem leírta
  • Nuki
    #806
    Nem tudnád egy kicsit konkrétabban megfogalmazni a mondanivalódat? Mi kell neked? Mi legyen töményebb?
  • Lackoooo
    #805
    Hali!
    híg ecetsavat és sósavat hogyan lehetne desztillálni hogy töményebb legyen?Mert alig 10°C-kal nagyobb a két anyag forráspontja a víznél( ha jól tudom) A választ előre is köszönöm
  • lally
    #804
    Aquir-VIP infós-cikkéhez még egy röpke adalék:
    Vas(III)-Nitrát "Fe(NO3)3" oldatát textiliák feketére festésekor pácként használják, de a szennyezett készítmény erősen savanyú, így törékennyé, szakadozottá teheti a szövetet, időnként még el is égeti azt!
    Feketére festéshez tehát ajánlatosabb lett a Vas(III)-Acetát-oldat használata.
  • Aquir
    #803
    keress
    angolul
  • Lackoooo
    #802
    Hello
    Valaki tud valamit a vas-acetátról? Ha igen akkor írjon amit csak tud, nagyon megköszönném.
  • kemia
    #801
    Sziasztok

    Van egy kezdő 'vegyész' vegyszer szettem, 40 vegyszerből áll mindegyikből néhány grammot tartalmaz, a szervetlen kémia elsajátításához nagyon jó lehet, ha érdekel dobj egy mailt.
  • pet0330
    #800
    Szia!

    Sztem jód lilának :D