1639
kémia meg minden....
  • Lackoooo
    #879
    És mi van a nátrium-hidroxiddal?
    Az nem robban.
    És tisztán lehet valahol beszerezni?

    A választ köszönöm.
  • Lackoooo
    #878
    Oké, megértettem.
  • Albertus
    #877
    Kedves Lackó!
    Javaslom, hagyd a Jódot!

    Még évekkel ez előtt a Fehérvári úton ketten megvakultak, egy gyerek meghalt, egynek meg letépte a fél arcát egy néhány gramm jódból készült robbanó anyag.

    A Jód, a jódtintúrában, KJ-al van oldatba víve, ezzel lett biztonságossá téve.
    Különben is olyan kicsi a Jódtartalma, hogy liternyi kellene ahhoz, hogy tiszta jódot is láthass.
    Inkább olyannal kísérletezz ami kevésbé veszedelmes!

    Ne érts félre.. Például egy zsebteleppel a vízből hidrogént és oxigént fejlesztve durranó gáz képződik. Az is veszélyes, de..

    A durranógáz csak szikrától robban fel, és egy elemmel úgyse nagyon tudsz annyit fejleszteni ami az életedre, a testi épségedre jelenthetne komoly veszélyt.

    A jód az egészen más. Alattomos. Sohasem tudhatod, hogy a robbanós vegyületei mikor döntenek úgy, hogy felrobbannak.
    Amikor akkora voltam, mint most Te vagy, én is készítettem jódos cuccokat.
    Egyrészt nem tudtam, hogy milyen rettenetesen veszélyes, másrészt én is, mint általában minden gyerek, csak annyit olvastam el a könyvekből, hogy hogyan kell, de az a rész már valahogy mindig kimaradt, hogy a szétrepülő beleket, karokat hogyan szedjük vödörbe..

    Ezért mondom Neked, hogy sohase kísérletezz egyedül! Inkább keress egy belevaló kémia tanárbácsit, vagy tanárnénit és szakkörön bűvészkedjetek.
    Hidd el, ott is lehet nagy dolgokat művelni. Klassz reakciókat, hatalmas durranásokat, tűzijátékokat..
    tetejében ahol szakkör, ott általában kémiaszertár is akad.. A szertárban meg rengeteg olyan vegyszer amihez hozzá sem lehet jutni a boltokból.
    Én például hidrazint is készítettem szakkörön.. Azt a hidrazint amivel a rakétákat és a torpedókat hajtják.
    Vagy olyan hajtóanyagokat, amikkel utána papírcsőből készült rakétákat lőttünk fel 10 emelet magasra.

    Szóval, ha már vegyészkedni szeretnél, akkor úgy tedd, hogy legyen másnap is szemed, kezed és a fejedet se vödörbe hozzák a temetéseden.
  • Lackoooo
    #876
    Vettem jódtinktúrát, nagyon olcsó 250ft 10g, és nagyon tömény, én azt hinném róla hogy bróm csak nincs gőze, de komolyan. És ebből hogyan párologtassam el az alkoholt, hogy csak jód maradjon ( tudom hogy a jód elszublimál).
    A választ köszönöm.
  • Nuki
    #875
    CO2, Na2SO4, K2SO4, (vagy szulfid, vagy oxid), H2O, ilyesmik, semmi vészes szerintem. Én se tudok konkrétumot mondani.
  • Lackoooo
    #874
    És a többi anyag? K2S2O5 + NaHCO3 => SO2.....................
  • Nuki
    #873
    Jó az ha magadtól érdeklődsz ilyenek után, mert könnyebb lesz a többit is megtanulni :P
  • Nuki
    #872
    Akkor nem hiszem, hogy tanultál a redoxi-egyenletekről, én valami ilyesmivel okoskodnék.
    Elméletileg kén-dioxid keletkezhetett, ami nem-nagyon mérgező. Legalábbis tüzijátékoknál mindig keletkezik ilyen, és egy augusztus 20-án sok ilyet beszívsz.
    Mondjuk nem is egészséges az biztos ;)
  • Lackoooo
    #871
    Igazából közel két hete tanultuk a halogéneket, vagyis csak elolvastuk meg ilyesmi.
  • Lackoooo
    #870
    8-os vagyok. (14 éves)
  • Nuki
    #869
    Még egy utolsó kérdés aztán tényleg, válaszolok (igazából szükség lesz erre a válaszadáshoz).
    Hanyadikos is vagy? Mert ha tanulhattál egyes dolgokat, akkor könnyebb azokra hivatkoznom válaszadás közben.
  • Lackoooo
    #868
    xD Jólvan.

    Arra használnám a jódot, hogy egy lombikban szublimáltassam és szép ibolyaszínű felhő lesz, alumíniummal keverném össze és vizet cseppentenék rá hogy szép füst keletkezzen, alkoholba szórnék egy kicsit hogy szép sárga lötyi legyen belőle. Dióhéjban ennyi.
  • Nuki
    #867
    Nem írtál semmi konkrétumot mire használnád.
    Addig nem válaszolok, ne is számíts rá :P
  • Lackoooo
    #866
    Hát tudnám mire használni a jódot, és már nagyon sokat olvastam róla a wiki-n.De ez a béna engedély...........

    Amúgy valaki tudja hogy milyen anyagok jönnek létre kálium-metabiszulfit(K2S2O5) és nátrium-hidrogénkarbonát (NaHCO3)reakciójából?
    Valami nagyon szúrós gázt tapasztaltam!!!(és jó sokat)
    A választ előre is köszönöm.
  • Nuki
    #865
    Mire kellene neked a jód?

    Egy apróság: A jód szublimál szobahőmérsékleten. Ha 'bepárolod' a jód-tinktúrádat akkor nagy semmi marad utána.

    A jód nem ok nélkül van engedélyhez kötve "Az elemi jód minden élő szervezet számára mérgező (ezen a tulajdonságán alapszik fertőtlenítő hatása), nagy adagban (2-3 gramm) halálos méreg."

    Aztán a belőle készíthető jód-azid még állás közben az ajtó nyitogatására-csukogatására képes felrobbanni, tapasztaltuk mert előadásra csináltunk tanári felügyelettel és ez lett a vége.

    Mellesleg aki elő akar állítani jódot, vagy valami komolyabb kémiai dolgot szeretne csinálni, addig ne kezdjen bele amíg meg nem tanult gondolkozni. ;) Vagy legalábbis emlékezz a közmondásra: "Google a barátod, wiki a barátnőd" ...vagy mi...
    http://hu.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3d -> Előállítás.
  • TommyC
    #864
    Tudja valaki, hogy a Chemsketchbe hogyan kell a nemkötő elektronpárokat kirajzolni? ):
  • pet0330
    #863
    Mondjuk gyógyszertárban csak lehet h picit drága lesz :D
  • Candi
    #862
    Gondolom a jódtinktúraboltban.
  • Lackoooo
    #861
    És azt hol vegyek, és mennyiért?
  • pet0330
    #860
    Inkább vegyél egy köbméter jódtinktúrát és párold be :D
  • lally
    #859
    SG.hu cikkéből ollózva: (2009.10.24.)
    "Az alumínium-jég hajtóanyag, vagyis az ALICE ..."
    -nesze neked, Te egykoron világhírű; magyar-alumínium_kohászat!
    (-s e cégek "Leépítői", annó; Mennyi "dugi-pénzt" is kaphattak ???)
  • Candi
    #858
    Nem tom, nem vok kémikus :D
    Esetleg menj el a jódbányába és csákányolj magadnak pár vödörrel ^^
  • Lackoooo
    #857
    Ez jó ötlet, csak nagyon drága.
    Amúgy két mázsa sóból mennyi jód vonható ki?
  • Candi
    #856
    Vegyél két mázsa jódozott konyhasót és vond ki belőle.
  • Aquir
    #855
    nem hiába kötik engedélyhez :P
  • Lackoooo
    #854
    Ahhhhaa köszi.
    De ez tök szemétség
    Így nem tudok hozzájutni jódhoz!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Aquir
    #853
    oda van írva ha rákattintasz.. Kérjük, ÁNTSZ engedélye másolatát első veszélyes anyag rendelésekor juttassa el vevőszolgálatunkra.
  • Lackoooo
    #852
    Hali
    A Reanal kft. honlapján vannak a laboratoriumi vegyszerknél olyan kis kulcs szerű jel , ami azt jelenti szerintem hogy ahhoz a vegyszerhez csak engedéllyel lehet hozzájutni(ÁNTSZ).
    Ez igaz?
    A választ előre is köszönöm!!!.
  • bardocz
    #851
    Szerintem a fizika topikban hamarabb kapsz erre választ:-)
  • Peti95
    #850
    Sziasztok!Gyorsan segítség kellene.Az a feledat hogy:Szabadon eső test az esés utolsó másodpercében kétszer akkora utat tett meg, mint az utolsó elötti másodpercben.Milyen magasról esett a test.
    Légyszi segítsetek!!!
  • Aquir
    #849
    és jó ösztönzés =)
  • bardocz
    #848
    Tudtok ajánlani olyan könyvet, amit ha megtanulok, bekerülök oktv 2. körébe jó eséllyel? Azt mondta a tanárnő, hogy akinek sikerül, azt meghívja egy vacsorára, azért az csak jutalom :-D
  • lally
    #847
    Érdekes és igen-klassz témát hoztatok itt fel!
    A hazai (Tungsram) megjelenés pillanatától próbálkoztam a használatukkal.
    (Fényét, a 70 körüli szüleim nem bírták elviselni olvasáskor, még egy fél óráig sem.)
    Vicces, sőt szomorú tény az egészben, hogy az árából precízen
    kiszámított "energiatakarékosságuk", a felhasználó részére:

    Soha, de soha nem is térülhetett volna meg;
    még a 390 Ft/db, de_"kicsi_ocsóForintos"_indokínai termékeknél sem.
  • Aquir
    #846
    nem, kérlekszépen eltörés nélkül okozhat komolyabb problémákat


    IPM 2009. április
    Az ártalmas fény

    "Hamarosan kötelező lesz az energiatakarékos izzók használata az Unióban. Könnyen lehet azonban, hogy ami a pénztárcánknak hasznos, az az egészségünknek káros. Cikkünk megállapításai alapján érdemes tehát átgondolni, hogy akarunk-e spórolni az egészségünkön.
    A modern ember idejének átlagosan több mint kilencven százalékát olyan zárt terekben tölti, amelyeket túlnyomórészt mesterséges fényforrással vilgítanak meg. Így a mesterséges fény az ember számára meghatározó környezeti tényező. Az elmúlt negyven év során az energiatakarékos fluoreszcens lámpa hideg fénye az élet sok területén felváltotta a hagyományos izzólámpát. Ez az átalakulás főként munkahelyeket, közterületeket, iskolákat, kórházakat érintett. Azonban a privát szférába annak ellenére nem gyűrűzött be ez a folyamat, hogy a különféle reklámkampányok már vagy húsz éve próbálják kívánatossá tenni a fogyasztók számára az energiatakarékos lámpákat. Különféle friss statisztikák támasztják alá azt, hogy az Európai Unió állampolgárai számára az energiatakarékos lámpák hideg fénye csak kismértékben vonzó. Privát háztartásokban csupán ötszázmillió energiatakarékos lámpa
    működik, szemben a 3,7 milliárd, otthonos fényt árasztó izzólámpával.

    A lámpaipar azt próbálja elhitetni az emberekkel, hogy az energiatakarékos lámpák fénye azonos; sőt akár még jobb fényminőséget is képvisel, mint az izzólámpa. Egyes reklámok egészen odáig merészkednek, hogy az energiatakarékos izzó fényét, bio- vagy teljes spektrumú fénynek titulálják; minőségét pedig a természetes napfénnyel teszik egyenlővé. Ez nem más, mint a felhasználók megtévesztése, ami ráadásul nyilvánvalóan befolyásolja a Nemzetközi Világítási Bizottságot (CIE) is, máskülönben már régen közleményben kellett volna elhatárolódniuk az efféle marketingpraktikáktól. Már több évtizede tudunk olyan utalásokról és tényekről, amelyek alapján a takarékos lámpák fénye (kisüléses lámpák, amelyek a higanygőz kisülésén alapulnak) az egészségre nézve potenciális veszélyforrást jelentenek. Ezek a veszélyek a kisugárzott fény spektruma modulációjában (villódzás), illetve összetételében (színhőmérséklet); valamint az elektromágneses kisugárzásban (elektroszmog) rejlenek. Szakemberek folytatnak eszmecserét arról, hogy ezek a jelenségek hormonális problémákat, vegetatív idegrendszeri zavarokat, illetve szemkárosodást okozhatnak. Ha az ember hormonháztartását és idegrendszerét hosszabb időn keresztül érik a műfény káros hatásai, akkor ezek a civilizációs betegségek csaknem bármelyikét is okozhatják.

    Látás: új eredmények
    Körülbelül nyolc évvel ezelőtt az emberi recehártya gangionsejtrétegében olyan új receptorrendszert fedeztek fel, amelynek a látás folyamatában nincs funkciója, viszont befolyásolja az agy hormonális szabályozó központjait. Egyes ganglionsejtek a melanopszin nevű pigmentet tartalmazzák, és éppen ezért különösen érzékenyek a 460 nanométeres hullámtartomány környékén található kék fényre."
  • Dj Faustus #845
    "Volt cikk arról hogy az unió energiatakarékos lámpákat tesz Kötelezővé ugye"
    "Ezek az energiatakarékos izzók. Az összes. Az Unió meg megtiltja hogy mást használj..."
    Az energiatakarékos lámpák nem csak kompakt fénycsövek lehetnek. Lehet például LED-es világítás, lehet halogénizzó is.

    "hogy ezek szépen nem rendelkeznek a megfelelő fénytartományokkal
    Igen, ez az egyik félelem a kompakt fénycsövekkel szemben.
    De mint azt az előzőekben is említettem az energiatakarékos világítás nem korlátozódik le feltétlenül a kompakt fénycsövekre; illetve vannak olyan fénycsövek is, amelyeknek barátságosabb fényük, jobb színvisszaadásuk van.

    "hormonháztartásba is beleszóló káros hatásokat okoznak"
    Amire te gondolsz, az a higanymérgezés.
    Ahhoz, hogy ez bekövetkezzék a fénycsőnek el kell törnie, és a higanygőzt be kell lélegezned.

    Egyébként higany a szénerőművekből is kerül ki a környezetbe.
    Akár több is, mint amennyit a kompakt fénycső tartalmaz.
  • Aquir
    #844
    Ezek az energiatakarékos izzók. Az összes. Az Unió meg megtiltja hogy mást használj...
  • Nuki
    #843
    Az a lámpa készítőjének a hibája ha ilyet csinál nem?
  • Aquir
    #842
    Volt cikk arról hogy az unió energiatakarékos lámpákat tesz Kötelezővé ugye, és arról szólt hogy ezek szépen nem rendelkeznek a megfelelő fénytartományokkal, hormonháztartásba is beleszóló káros hatásokat okoznak, mégsem tér el ettől az unió... szóval csak hajrá :|
  • Nuki
    #841
    Unió szabvány, hogy az elméletileg egészségtelen
    dolgokat egészségesebbekre cseréljük ugye,
    de senki sem tudja, hogy mi lett volna a következménye,
    ha továbbra is használjuk ezeket az anyagokat, melyeket
    néhány tudós 'károsnak' állított ki. Lehet
    hogy életeket mentettek ezzel, de megeshet
    hogy feleslegesen késztettek embereket
    arra, hogy áttérjenek erre meg arra.

    Én inkább abban hiszek, még naiv fiatal vagyok,
    hogy az ilyen uniós szabványok megírásánál egészségügyi, és munkavédelmi okokat tartanak szem előtt, nem pedig igazat adnak azoknak az összeesküvés szövögetőknek, kik árnyékkormányokat és gonoszságot látnak a háttérben.
    Hiszem azt, hogy volt értelme a 'megszorításoknak' emberi életekért cserébe.
    És persze némely esetben a környezetünkért, a jövőnkért is cserébe.
  • lally
    #840
    --bocs; de az előző sorok írása közben közölték velem, hogy a:
    Kéglimben lévő vízóra cseréje (plombálással); 13000 Ft.