1639
kémia meg minden....
  • Lackoooo
    #919
    És milyen volt? :)
  • Aquir
    #918
    Na, nyílt radioaktív izotópokkal is dolgoztam már :)
  • Aquir
    #917
    Mert ezt a következményt a körülmények predesztinálták.
  • Lackoooo
    #916
    Oké.
    Amúgy másnak miért nincs kérdése?
    (Mindig én kérdezek.)
  • Nuki
    #915
    Fogalmam sincs, nem járok minden nap oda.
    Legjobb ha magad megnézed.
  • Lackoooo
    #914
    Hello
    Olvastam egy fórumon, hogy az intersparban lehet kapni 90%-nál nagyobb tisztaságú NaOH-t.
    Ez igaz?
  • Nuki
    #913
    Apró megjegyzés: klór mellett hidrogén is fejlődik, ami hajlamos klórdurranógáz formájában felrobbanni bármilyen apró szikrától.

    Még egy apró megjegyzés: amire sikerül olyan mennyiségű klórt eltávolítanod az oldatból, hogy örülhess a NaOH-odnak, addigra az a levegő CO2-jával reakcióba lép szépen suttyomban, és elkarbonátosodik.

    Összegezve: ezt nem ajánlom, nem éri meg megcsinálni.
  • Lackoooo
    #912
    Hali
    Még egy kérdés:Tömény nátrium-klorid oldat elektrolízisekor klór és nátrium-hidroxid keletkezik.Ha a katod körüli oldatot kikristályosítom, akkor az csak nátrium-klorid.Hogyan lehetne hogy a kristályosítás után kb. 90%-ban nátrium-hidroxid legyen?(8 óráig elektrolizálom vagy hogy?)
    A választ köszönöm.
  • lally
    #911
    http://bdwteam.net/listazas.php?id=1228223080" => (184. cikk.)

    -indulj be, Te: modernizált BioKémiánk (?) !
  • Nuki
    #910
    Igen, sósavgáz fog eltávozni.
  • Lackoooo
    #909
    Hali
    még múlt héten vettem 30%-os sósavat, és tettem bele egy csomó alumínium fóliát.Volt pezsgés meg aminek kell lennie, és amikor hagytam hogy kikristályosodjon, akkor néhány nap múlva elkezdett bezöldülni az oldat.
    Ez miért van?És hogyha ezt az oldatot melegítem borszeszégőn akkor hidrogén-klorid gáz fog távozni vagy mi lenne?
    A választ köszönöm.
  • Nuki
    #908
    :DDD
  • Aquir
    #907
    Nekem most van pl. Drágakövek kurzusom. Ott mondjuk szokott pár érdekes dolog lenni. A magyar Szent Koronának szinte csak eszmei értéke van, mert egyébként pár ezer forintot ér csak :)
  • Berselius
    #906
    Jaja, még ékszerek is voltak Al-ból :)
  • Nuki
    #905
    Azért mert nagyipari mennyiségekben 'egyszerű' előállítani.
    Egyetemen mesélte egyik tanárunk, hogy régen, Napóleon idejében az alumíniumból készült étkészletnek nagyobb értéke volt mint az aranynak. Aztán feltaláltak technológiát, amivel sok alumíniumot lehetett gyártani, és így lement az ára.
    Le lehet vonni a következtetéseket;)
  • Berselius
    #904
    Tiszta aranyat a boltokban nem árulnak, úgyhogy természetesen feloldódott.
  • Lackoooo
    #903
    Jófej kémia tanár lehetett.
    És aranyból volt? :D
  • Berselius
    #902
    Kémfogó csipesz? Minek? :D

    Régi kémiatanárom volt olyan, hogy amikor valamit melegítettünk Erlenmayer-lombikban kézzel a Bunsen-égő fölött és látta hogy nem nagyon szeretjük fogni a meleg üveget, odajött és hozzányomta a kezemhez az alját, hogy "ez nem meleg!" Szakkörön meg másik srácnak az volt a feladata hogy húzogassa az ujját a Bunsen-égő lángjában, persze előtte a tanár is huzogatta, mutatva hogy a lángtól nem kell félni.
    Hát igen, ő volt az aki a válása után bedobta a salétromsavba a gyűrűjét, hogy lássa, tényleg aranyból volt-e :D
  • Lackoooo
    #901
    Amúgy a sósav miért olcsó? ( 30%-os 300ft)
  • Lackoooo
    #900
    Kipróbáltam a NaOH és KCl keverékét oldatba vinni etanollal, és egy része fel, a másik része nem oldódott fel.A feloldódott része tök barna lett.(Gondolom ilyen a NaOH etanolos oldata nem? )És amikor egy cseppet meggyújtottam, akkor a végén valami fehér anyag kristályosodott ki.
    Szerintetek az nátrium-hidroxid volt? (fehér anyag)
  • Albertus
    #899
    Nagyon jól látod!

    Az üveg kémcső helyett jobb lenne lágy műanyag edényt használnod!

    ÉS plexi álarcot, gumikesztyűvel. Kifuthat, felhabzik, ezért kötény, tálca sem ártana.. Na és se a cipődbe, se a nadrágodra se folyasd.. Azok sem lúgállók. :)

    Jó kísérletezést kívánok!
  • Nuki
    #898
    Megnéztem és nagyon amatőr :P

    Ennél már a kóla+mentosz sokkal jobb, sőt ha rá tudod csavarni a kupakot akkor még robban is, és sokkal veszélytelenebb. Csak legfeljebb nagyon dzsuvás leszel. Megízleled a kísérletezést.

    Amúgy kinder tojás belsejébe rakott ecet+sütőpor az pukkan, és vicces. Engem majdnem kirúgtak miatta középiskolából, mert április 1-jén azzal játszottunk
  • Lackoooo
    #897
    Hát nem ÚGY akarom megismételni mint ő, hanem hogy egy kémcsőben egy ujjnyi rézsó-ból egy kis alumíniumot, nem úgy mint ő,hogy egy zárt palackba eldobja azt 50% halál.
    Van egy kis különbség.
  • Albertus
    #896
    Oké.. Ha nem akarod megismételni, akkor olyan mindegy, hogy honnan szerezte. Vagy nem?
    Nyugaton, azt vehetsz amit akarsz. Ott demokrácia van. Fegyvert, robbanó anyagokat, éppen úgy mint gyógyszert vagy vegyszereket.
    Csak nálunk vannak kommunista szabályok.

    Na jó.. 16, 18, 20 és 22 éves korhatárok vannak. És a rázósabb dolgokhoz ott is vannak előírások.

    Szóval, jobb ha elfelejted.. Inkább foglalkozz mással. :)
    Oldd meg másként..
  • Lackoooo
    #895
    Oké, de én nem megismételni akarom ezt a kísérletet, hanem megtudni hogy honnan szerezte azt a rézsó anyagot.
  • Albertus
    #894
    Drága Lackó!

    Ha már durranást akarsz, akkor legalább kevésbé életveszélyesen tedd!

    1. Vegyél egy csomag uzsonnás zacskót! Kb 1 literesek.
    2. Egy csomag befőttes gumit
    3. a lefolyó tisztítóból egy ujjnyit tegyél egy lágy falú flakon aljára
    4. egy csoki alufóliáját tépkedd fel kis csíkokra és dobd bele

    lassan elkezd buborékolni a hidrogén.

    5. Fogj a flakon szájára egy levegővel félig töltött zacsit, és hagyd, hogy felfújódjon, majd a gumival kösd be.

    Így olyan mint egy mini lufi.. Már csak egy gyertya vagy valamilyen láng kell .. mert a zacsiban a klasszikus durranógáz már benne van.

    Persze óvatosan! És nagyon nagy durranás az eredmény.

    Vigyázat! SEMMIKÉPPEN SE NE használj nagyobb zacskót! Így is zúgni fog a füled a durranástól!

    Nagyobb zacsi esetében megsüketülsz a robbanás hangjától! Kimennek a környékbeli ablakok, sokan megsérülnek.

    SEMMIKÉPPEN SE használj nagyobb zacskót!

  • Albertus
    #893
    Szia Lackó!

    Ez az öntögetős szabály minden olyan anyagra vonatkozik ami felmelegszik (exoterm) a vízzel találkozáskor.
    Ahaaa.. szóval KCl az inhibitor, azaz olyan anyag ami csökkenti a lefolyóban a NaOH maró hatását.

    Ó, már értelek. Megnéztem a videót.

    Első megfigyelés, a műanyag flakon! Lágy műanyag, nem repeszképző..
    Ez eddig rendben is lenne.
    Az alumíniumból a NaOH, hidrogént fejleszt és a nyomás szétveti a palackot.
    Ez klasssz, de nagyon buta dolog. Kb. a konnektor nyalogatásához hasonlítható a butaság mértéke.

    Nézzük csak a videón mit látunk!?

    Alufólia a flakonban, víz, majd beleszórja a száraz zöldes, azaz valószínűleg rézvegyülettel szennyezett hidroxidot,
    gyorsan bezárja, megrázza és eldobja.. a beleszórás kezdetétől a robbanásig 10 másodperc .. hóban.

    Ebből 8 másodperc a beletöltés, becsavarás, megrázás és eldobás.
    Láttam már öngyilkos jelölteket máshol is..

    Vegyünk egy egyszerű esetet.. valami megzavarja a beleszórást.. és 2 másodperccel tovább tart.. mondjuk ragad a nedves NaOH.. mert a levegőn azonnal nedvesedő és akkor bizony ragad..

    Akkor még a rázás közben felrobban, és a tömény lúggal beterít..

    Eredmény: vakság, iszonyúan fájó harmadfokú égési sebek az arcodon, a testeden elöl mindenütt, mert a robbanás átpréseli a lúgot a ruhádon.

    Ugye nem gondoltad komolyan, hogy ezt megismétled!

    Ha már durranást akarsz, vegyél hivatalos boltban durrancsot, patront.
    Azokkal is történhet baleset ha előbb robbannak, de legalább nincs tömény lúg.

    folytatom


  • Candi
    #892
    Kábé ugyanezt éred el, ha ugyanígy alumíniumpapírra 20%-os sósavat öntesz, csak ott kábé 30 sec-ed van a robbanásig :)
  • Lackoooo
    #891
    Valami nagyon hatékony lefolyótisztítóként vagy hogy?
  • Lackoooo
    #890
    Mert vannak olyan videók, amiben pl. egy csaj NaOH-ot szórt egy kis üvegbe és alumíniummal reagáltatta: http://www.youtube.com/watch?v=J-9YSWxlk_w&feature=related
    az ilyet honnan lehet kapni?Mert nem hiszem hogy valami kémikus és szerválta a melóból.
  • Lackoooo
    #889
    Hát mert vmelyik nap vettem "SZI-TI" lefolyótisztítót, amiben 70% a NaOH, 20% KCl, és a NaOH-ér kérdeztem. Amúgy ez az öntögetős szabály nem csak a kénsavra vonatkozik? hogy CSAK A KÉNSAVAT KEVERGETÉS KÖZBEN LASSAN KELL ADAGOLNI A VÍZBE.
    Amúgy van olyan lefolyótisztító, amiben CSAK (-2%) nátrium-hidroxid van?
    2%víz
  • Albertus
    #888
    Na igen.. Egy kémcső fogó csipesz sem árt, ha nem az ujjaidat akarod elégetni.
    Igazából elég nehéznek tűnik a szétválasztásuk.
    Jól gondolod, az oldékonyságaik különbözetével lehet próbálkozni.
    Ehhez meg kell nézni, hogy az egyes oldószerekben melyikük mennyire oldódik.
    A metil alkoholban mennyire oldódnak? Mert ugye azért denaturálják, hogy nehogy megigya valaki az etanol helyett a metanolt.
    Ugyanis mindkettőtől be lehet rúgni vakulásig, de a metanol után végleg vak marad az ember, ha túléli egyáltalán.. És ez van a denaturált szeszben.

    A Nátrium hidroxid sokkal jobban oldódik vízben, mint a Kálium klorid. Így ha besűríted (óvatosan melengetve és NEM forralva! ) akkor a KCL elkezd kiválni és a NaOH még oldatban marad.
    Majd a KCl-t vízben felodva, ismét párologtatással besűríted, akkor ami az oldatban marad az megint csak NaOH.. így 10-15 -ször megismételve a KCl mosását, eléggé tiszta KCl-hez jutsz.
    A Nátrium hidroxid oldatokkal az a baj, hogy marad bennük KCl..
    Így a besűrítés és a KCl leszűrése után vissza kell higítani

    Vigyázz fröccsenhet! A vízhez öntsd a NaOH oldatát és ne fordítva!

    majd lassan megint besűríteni és ami kiválik az megint csak KCl..
    Így eléggé sokszor kell ismételgetni. Hacsak nincs valamilyen különös okod rá, akkor inkább ne akard szétválasztani őket. Nagyon macerás.

    Persze a Németh Béla táblázatokból vagy máshonnan kereshetsz olyan oldószert amivel gyorsíthatsz a folyamaton.
    De nem nagyon hiszem, hogy lenne értelme ennek a tornának.

    Miért akarod szétválasztani őket?
  • Lackoooo
    #887
    Hali
    Még egy kérdés: a kálium-klorid (KCl), és a kálium-nitrát(KNO3) oldódik denaturáltszeszben?(min.92% etanol)
    A választ köszönöm.
    (Ez lehet az NaOH és a KCl szétválasztásának módszere szerintem)
  • Lackoooo
    #886
    Ahha.
    Én mindezekre gondolok, mert nem akarom kinyírni magam.
    Bár az egyik kémcsövem melegítésre szétpattant
    Amúgy nagyon kevés anyagom van mindenből, mert a nagy részét előállítottam,és nem is akarom a fél réz-szulfátomat vízkőoldóba tenni, hogy megnézzem hogy reagál vele.
    Amúgy nátrium-hidroxid és kálium-klorid keverékét hogyan lehetne szétválasztani?
  • Albertus
    #885
    Ja és igen..

    Az előbb kimaradt, hogy bármilyen kísérletet csinálsz, mindig csak morzsányi anyagot használj.
    Úgy ha baj van, akkor a "kis mennyiség kis baj, nagy mennyiség katasztrófa" elvnek megfelelően csak viszonylag kis baj lehet.

    (Persze a robbanásokra ez csak félig érvényes.. mert ott a kicsi is nagy bajt tud okozni.)

    És még valami.. Ha lehet, akkor sav ill. lúgálló puha műanyagokkal dolgozz.
    Üveg, fém, vagy a kemény műanyagok ha bennük lévő cucc mégis csak robban akkor repeszeikkel ölnek..
    A puha múanyag legfeljebb beleég a bőrödbe, de nem öl meg.

    Egy plexi álarcot és gumikesztyűt is érdemes beszerezni. Jobb előrelátónak lenni.
    Néha egy-egy sokadszorra ismételt kísérlet is váratlan fordulatot vehet, mert pl. szennyezett a vegyszer, vagy éppen pár fokkal melegebb van, vagy egyszerűen ködös-nedves a levegő..
  • Albertus
    #884
    Szia Lackó!

    A klór gáz, szétterjed.. Egyetlen fotó-(vegyszeres) kanálnyitól. (Ilyen műanyag kanalat a játék vagy az edény boltokban, végszükségben a patikában lehet beszerezni. A nyél egyik végén nagyobb, a másikon kisebb kanál résszel.)

    Ha nincs szakkör a te sulidban, akkor kellene keresni egy másik sulit, ahol van. Vagy ha olyan kis faluban élsz ahol nincs másik suli, akkor a kémia tanároddal beszélj erről. Hátha kedvet kap egy kis szakkörözéshez.
    Még mindig jobb, mint ha egyedül álltok neki bűvészkedni felügyelet, segítség nélkül.

    A könyvtárban találsz ilyen könyveket, mint a "Száz kémiai kísérlet" című. Rengeteg klassz tippel. Csak a figyelmeztetéseit is vedd komolyan!
    A vegyszereket sok helyen beszerezheted, csak tudni kell, hogy mit és hol.. Indikátorokat a kertépítő, ill. horgász-akvarista üzletekben lehet kapni. A fodrász kellék, fotós,- ill. háztartási boltokban, vagy néhány dolgot a patikában meg lehet venni.
    például phenol-flatein hashajtó a patikában kapható, alkohollal együtt. Csak fel kell benne oldani és máris kész az indikátor, ami lúgos közegben vörös, semlegesben és savasban színtelen.

  • Lackoooo
    #883
    Oké, ezt már tuti megértettem.(hagyom a többi négy anyagot)
    De sajna nincs kémia szakkör
    És hány gramm anyagot használtál hogy egy egész udvar úszik a klórban?(Kicsit durva)
  • Albertus
    #882
    Kedves Lackó!
    A kémia szakkörön biztosan van NaOH is, és megfelelő védőfelszereléssel, álarc, védőkesztyű, elszívó fülke.. a szakkörön az is akad.

    És való igaz, lyukat mar a bőrödön, azonnal kimarja a szemedet, és iszonyúan fáj a seb amit okoz. Olyan mint az égési seb, de még sokáig nagyon fáj.
    És sajnos az is előfordul, hogy a lyuk megmarad és csak sebészeti úton lehet a kilátszó húst eltüntetni. Mert a sima összevarrás nem mindig segít.

    Otthoni kísérletekben olyasmivel érdemes próbálkoznod, amik kevésbé veszélyesek. Mint az indikátorok színváltozásai, vagy a híg savak, sók reakciói.
    Azokat is inkább a szabad levegőn és csakis akkor ha van melletted olyan valaki aki segíteni is tud ha baj lenne. Mert a kipróbálások néha életveszélyesek lehetnek.
    Én egyszer sósavba szórtam KMnO4-ot.. azonnal szétfröccsent a felforrósodott sav, és csak úgy ömlött a klórgáz. Az egész udvarban, maró zöld köd lett. A köhögéstől majd megfulladtam.
    Ha akkor nincs rajtam a gumikesztyű és a plexi álarc akkor ott helyben előbb megvakultam volna és aztán szépen megfulladok a klórgáztól. A szüleim majd levették a fejemet.
    Úgyhogy higgy nekem. Okosabb, ha hozzáértő felnőtt jelenlétében kísérletezel minden olyat aminek nem tudod a kimenetelét.

    Ha visszagondolok, szinte kész csoda, hogy életben maradtam.

    És egyáltalán nem biztos, hogy ha te is olyanokat művelsz mint gyerek koromban én, hogy Te is túléled az eseményeket.
  • Candi
    #881
    Nézd meg a Harcosok klubja c. filmet :D
  • bardocz
    #880
    Az csak lemarja a húsodat.