2210
Mire ment az egész kereszténységgel az emberiség?
  • sz4bolcs
    #170
    Lehet, már nem is fogsz. :D
  • Pluskast
    #169
    Na látod erről még nem hallottam:)
  • sz4bolcs
    #168
    És a sötét újkor? :D
  • Pluskast
    #167
    Azért úgy egy kérdésem had legyen. Szerinted mettől meddig tartott a sötét középkor?
  • REALista
    #166
    Dehogy olvastam, de nem is nagyon érdekel!
  • fonak
    #165
    Jó látom te is olvastad a Da Vinci kódot meg a kommunista történelemkönyveket. :)
    Van benne igazság, de azért ez nem ennyire egyszerű...
  • REALista
    #164
    Mire mentünk a kereszténységel?

    300 évvel visszavetteték a fejlődést!Sikerült 300 évig sikerült a sötét középkorban tartania a világot!A Vatikán a világ legnagyobb maffiája!!!
  • sz4bolcs
    #163
    (...főleg azok a bazi nagyok, amik faján visszhangzanak, ha teli torokból üvöltök a közepükön)
  • sz4bolcs
    #162
    Nem vagyok hívő, ettől még tetszenek a templomok.
  • sz4bolcs
    #161
    Igen.. modernebb eszközök pl. a HIT park, Vidám Vasárnap Németh Sándorral :DD
  • oniel
    #160
    olyan ez mint a Los Angelesi autos esküvö!!!elvissel!!
  • oniel
    #159
    régen a templomban ment a társadalmi, élet mint Romá ban a fürdöben
    de most már vannak modernebb eszközök igy hát a kutya se jár templomba!!
  • NeoMaN
    #158
    Azért mert nem jár templomba, attól még lehet őszinte hívő szerintem. Sőt. A mai világban miért is jánának hamis papokat hallgatni az emberek?
  • oniel
    #157
    ez a kolumbuszos dolog csak jo projekt volt.
    piár fogás.amerikának jo a menedzsmentje.az öskora vezethetö vissza.
  • Pluskast
    #156
    Jó kérdések és kellő gondolkodás után válaszolni is fogok rá, de most megyek a fogorvosomhoz:)
  • sz4bolcs
    #155
    Ja, de egy másik értelemben. Mikor volt olyan tisztaságú ez az ideológia, ahonnan számítod a változását, tompulását, és eltűnését? Mikor volt ennek az ideológiának "virágkora", és ezt mitől neveznéd virágkornak?

    Én úgy gondolom, változik, változik, de soha tűnik el. Mi az ami eltűnne?
    Ez benne van a világunkban, és benne is marad.

    "Kíváncsi lennék a jövőre, hogy mondjuk 200 év múlva hol lesz a keresztény vallás és annak eszmerendszere a társadalomban, és jó kérdés az, hogy egyáltalában képes lesz e megfelelően reagálni az egyház a változásokra."
    -Most hol van a ker. vallás és annak eszmerendszere a társadalomban? Most képes megfelelően reagálni az egyház a változásokra?
    Mik azok a dolgok, amik a mai keresztény eszmerendszert megkülönböztetik a régitől? Mi a fix keresztény eszmerendszer? :D
  • obe
    #154
    ezt nem is tudtam(mármint a himlőt)...bár mindenhol elég csak egy kis hazai influenzát elterjeszteni, az ottani emberek szervezete számára ez egy uj, ismeretlen virus, elég hogy a lakosság felét hazavágja
  • Pluskast
    #153
    Várj várj ezt az örökérvényű dolgot nem egésszen értem:) A keresztény eszme örökérvényüségére gondolsz?
    A másik. Valóban létezik ma rengeteg ideológia. Keleti filozófiák keverednek a nyugatival vagy csak önmagában teszik magukévá az emberek. Én az európai vallási ideológiák eltünésére gondoltam. Egyre kevesebb ember jár templomba. Ha belegondolsz 80 évvel ezelött még természetes volt, hogy az emberek 90%-a akik kerszténynek vallották magukat elmentek a templomba vasárnaponként, vagy egyáltalában úgy próbáltak élni ahogy azt a keresztény vallás előírta nekik -most nem azt akarom firtatni, hogy ez helyes vagy helytelen dolog volt az más téma ezt csak mint tényt mondom.
    Ma már ez nem létezik. Szerintem pontosan azért mert átalakúlt a világ. Más szemléletmeggyöződésük van az embereknek, és pont ebből következően alakúl át az a társadalmi rendszer - európában és az USA-ban biztosan - amit ma ismerünk. Valoszínű, hogy ez egy természetes evolúciós folyamat. Kíváncsi lennék a jövőre, hogy mondjuk 200 év múlva hol lesz a keresztény vallás és annak eszmerendszere a társadalomban, és jó kérdés az, hogy egyáltalában képes lesz e megfelelően reagálni az egyház a változásokra.
  • sz4bolcs
    #152
    Mert a bálványok a sátántól valók. :D
  • Pluskast
    #151
    Na igen ez valóban igaz. Bár Kortez és a többi konkvisztádor csak a gazdagság miatt nyírta az indiánokat a vallást meg szépen felhasználta hozzá. Viszont az egyház meg gond nélkűl aszisztált ehhez. Egyébként az indiánok legföbb halálos ellensége- amiről nem is tudták, hogy mi is az - a himlő volt.
  • sz4bolcs
    #150
    Egyrészt ha valami örök-érvényű, az hiába formálódik át, ugyanaz marad, mivel ugyanoda fognak kilyukadni, ha a változás "nem jön be". Ha nem örökérvényű, akkor miért ne formálódna át?

    Mind azt, amit különbségnek látsz (legyen az technikai, társadalmi), még mindig csak az ideológiáink, és gondolkodásunk különbözőségével tudom magyarázni.

    Én épp azt látom, hogy egyre több, és több ideológiánk van.
  • sz4bolcs
    #149
    Őslakók már jóval Kolombusz, vagy a kínaiak, meg vikingek előtt ismerték Amerikát. :D Őslakó über alles
  • fonak
    #148
    Ebben a kínai térképben kicsit kételkedem. Kína szeretne most minél nagyobb lenni, el tudom képzelni róluk, hogy hamisítottak egy kicsit, és kicsit felturbózták Cseng Ho utazásait. :)
  • obe
    #147
    igen, én is ugy tudom hogy a vikingek jártak már előttük a kontinensen, de olyan térképet nem rajzoltak amin öt földrész rajt van:)
    azt viszont nagyon jól tudjuk ,hogy a keresztények milyen hatást gyakoroltak az őslakosságra:(((
  • Pluskast
    #146
    Oké ezt ismerem:) Meg ha így nézzük akkor a vikingek már 600 évvel a spanyolok elött ott voltak és állítólag ment velük egy magyar is. Nem vicből mondtam. Az a baj, hogy ezek a népek nem gyakoroltak semmilyen hatást a kontinensre, ellentétben az európaiakkal.
  • obe
    #145
    hát ez pont jokor mondod(amerika felfedezése) előkerült egy kínai térkép az 1400-as évek elejéről, amin az összes kontinens fel volt tüntetve, méghozzá meglepő pontossággal, állitólag 70 évvel megelőzték kolombuszt a kínaiak:))
  • EmThor
    #144
  • Inquisitor
    #143
    "és azt mondtam, hogy a kereszténység rátelepedett a kultúrára. ami kellett megtartotta, amit nem, azt még az elmékből is kiírtotta..."
    Egyesek szerint, és nem titkolom egyetértek velük, a keresztény egyház (amit SOHA nem kevernék össze a kereszténységgel, vagy keresztényekkel) akkora kárt okozott a tudomány fejlődésének, ami akár 1000 évvel is visszavethette a civilizációnk fejlődését.
    Az nem mentség, hogy párszáz éve rájöttek, és elkezdtek előásni meg újrakitalálni 300-1500 éves tudományos munkákat görögöktől, meg araboktól.
  • Pluskast
    #142
    Én személy szerint arra gondolok, hogy példáúl nem ők voltak aki felfedezték amerikát, vagy nem ők voltak a nagy gyarmat tartó országok. Kína végül is félgyarmati sorsra jutott, s csak a második világháború alatt kezdte vissza szerezni igazi önnálóságát. Európa országai és az USA voltak azok a nemzetek az ahol megkezdődött az iparosodás a modern technikák felfedezése. Persze kína is rengeteg mindent feltalált amiről sokáig nem is tudtunk. De a mai modern társadalom és világszemlélet az európában alakúlt ki. Európa hozta létre azt a fejlett és szövevényes társadalmi rendszert - aminek szerves része volt a kereszténység is - ami a mai világunk alapja.
    Ma már változik a világ és ahogy a dolgok állnak 20 év múlva lehet Kína lesz a világ vezető hatalma. De ha jól megnézed a mai világkép a globalitáson, a vallási - és ebbe a kereszténység is bele tartozik - ideológiák hiányán alapúl. Szerintem ma egy olyan világban kezdünk élni ahol mindazok a felfogások amik 2000 éven keresztűl érvényben voltak, elvesznek, jelentősen átformálódnak. Az a világ ami úgy kb az 1990-es évekig tartott az a keresztény eszmére alapúlt. Talán ez időben egy kicsit még hátrébb is van, de erre az eszmerendszerre alapúlt társadalmunk. Jó kérdés, hogy most mi fog következni.....
  • sz4bolcs
    #141
    Pluskast, és fonak: Attól függ, milyen fejlődésről beszéltek. Azért szellemi fejlődésben eléggé ottvannak és voltak a keletiek. Hogy miért nem voltak "annyira törekvők", azt lehet épp a filozófiájuk magyarázza. Persze azért ott is voltak harcok.
  • EmThor
    #140
    keleten is vívták a harcaikat...

    és azt mondtam, hogy a kereszténység rátelepedett a kultúrára. ami kellett megtartotta, amit nem, azt még az elmékből is kiírtotta...
  • Pluskast
    #139
    Már bocsi de pont a kereszténység volt az ami továbvitte a görög római kultúrát. A kereszténységnek az az egyik legnagyobb vivmánya, hogy 7-9 sz között amikor európára rázúdúltak a külnböző úgymond pogány népek, akkor képes volt az embereket és a társadalmakat össze tartani. Nézd meg mi lett azokkal a népekkel akik nem voltak hajlandóak felvenni a kereszténységet. Eltüntek a történelem sűlyesztőjében. Pontosan azért mert teljesen kultúrálisan és világfelfogásban idegenek voltak.
    Más kérdés. Azért bennem felvetődött párszor az a kérdés, hogy miért pont eurpa nemzetei voltak azok akik évszázadokon keresztűl dominánsak voltag a világtörténelemben? Miért nem mondjuk a kínaiak vagy a japánok vagy teszem azt valamelyik más keleti nép gyarmatosított. Ha megnézem mondjuk az amerikai kontinenst és észak-amerikát ahol mind a földrajzi adottságok mind az ásványi kincsek adottak voltak. Még sem alakúlt ki egy annyira fejlett civilizáció mint az európai. Nem lehet, hogy talán ez is a kereszténység miatt történt így?
  • sz4bolcs
    #138
    Szerintem kereszténységben élünk. A törvényeink, a normáink, az életfelfogásunk, a kultúránk, a történelmünk, amit nem úgy értek, mint a múltat, ami már nincs, hanem aminek a következményei a jelenben is itt vannak.
  • Punker
    #137
    és még többet titkoltak el, + megégették a tudósokat, feltalálókat.....
  • I.C.ram
    #136
    Ez sem teljesen igaz. Középkorban is sok jelentős találmány született.
  • EmThor
    #135
    ne keverjük a görög római örökséget, mint európai kulturális adományunkat, melyre rátelepedett a kereszténység, szóval a fejlődést, és hogy honnan indultak, ne keverjük. keleti területet történelmét annyira nem ismerem pontosan, mint ahogy európáét tanultuk
  • fonak
    #134
    Érdekes mód azért a keresztény Európa (ahol az egyház ugye visszavetette a fejlődést, meg stb. - a többi felvilágosodáskori-marxi-liberál lózung) hódította meg a "pogányokat" és nem fordítva), nocsak? Most hagyjuk hogy ez a meghódítás mennyire volt pozítív a meghódított/kiirtott népségre, de ki győzött a versenyben? Persze igaz, az már nem a legsötétebb középkor volt, de a keresztény világban mégis megtörténhetett egy lassú változás amiből kialakult a reneszánsz, a felvilágosodás stb. Mennyire voltak fejlődőképesek pl. az arabok? Középkorban sokáig előbbre tartottak, aztán alulmaradtak végül, persze nem mondom hogy a vallás miatt. Fanatizmusban mindenesetre a középkori kereszténység szintjén állnak Abdulék. A keleti vallások? Mennyire mozdították elő a fejlődést? Érdekes, de ateista államok, népek nem igazán voltak a XX. századig. Akkor már igen, de talán nem követendő példa (SzU, Albánia stb.)
  • SRobert
    #133
    Amúgy láttátok azt a dokumentumfilmet, amiben egy csimpánzgaleri átment az "ellenséges" területre és félholtra vert egy hímet, azért, mert csak?

    Biztos vallásosak a srácok. :)
  • SRobert
    #132
    Nem baj, ha majd végképp győz a racionalizmus, majd a hülyéket fogják írtani és akkor is vége az itt fórumozók nagy részének, de nem a másként, hanem a sehogysem gondolkozásuk miatt. :D
  • obe
    #131
    jah azért írtam hogy "csak" kirekesztés lett volna a sorsunk, a spanyol csizma persze hogy nem 100-150 éves keresztyén "vívmány"