MTI

Egyre gyakoribbak lehetnek az árvizek

A globális felmelegedéssel egyre gyakoribbak lehetnek a Duna mostani áradásához hasonló árvizek - állítja egy tanulmányában az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA). A szervezet szerint ugyanakkor más tényezők, az urbanizáció és a modern mezőgazdaság is hozzájárulnak a helyzet romlásához.

"Valószínű, hogy a hőmérsékletemelkedés erősíteni fogja a hidraulikus ciklust, és ez jelentősebb és gyakoribb áradásokat fog előidézni több európai régióban" - olvasható a jelentésben. Hasonló véleményt fogalmazott meg ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) 2012 márciusban kiadott jelentésében: "A jelek arra utalnak, hogy az éghajlatváltozás bizonyos szélsőséges epizódokban változásokat eredményeztek az elmúlt ötven évben, és a digitális modellek a következő évtizedekben további erősödést jeleznek előre".


Hans Bruyninckx, az EEA igazgatója szerint az éghajlatváltozás egyre fontosabb tényező, ugyanakkor az áradások kockázata azon is múlik, hol és hogyan élünk. A meteorológiai jelenségek által okozott károk növekedése ezért elsősorban a modern agrárgazdálkodással (például az erdőirtással), a lakosság növekedésével és a hullámterek (vagyis a folyónak a két oldali árvízvédelmi töltések közé eső részének) beépítésével magyarázható - hívta fel a figyelmet az EEA. Hervé Douville, a francia meteorológiai intézet, a Météo-France kutatója szerint az árvizeket meg kell különböztetni az erős esőzésektől. "Az árvizek alakulása sok mindenen múlik, például a mezőgazdaságon, az erdőirtáson vagy az urbanizáción, és ezért ugyanakkora csapadék mellett lehet, hogy nagyobb lesz az áradás" - hangsúlyozta a szakember.

A csapadékot illetően az éghajlatkutató szerint "nagyon kevés adat áll rendelkezésre az éghajlatváltozásnak az események időtartamára gyakorolt hatásáról", amely szintén egy árvízi tényező. Ugyanakkor egyre több a bizonyíték arra, hogy az esőzések intenzitásának erősödése a klímaváltozásnak köszönhető. Hervé Douville szerint az embernek az éghajlatra gyakorolt hatása növeli az árvízveszélyt nagyon sok régióban, és ez nincs összefüggésben a csapadék átlagos változásaival. A szakértő nyugtalanító látja ezt a jelenséget. Ez azt jelenti, hogy miközben a lehullott csapadék átlagmennyisége egyik évről a másikra nem változik, előfordulhat, hogy az adott vízmennyiség rövidebb idő alatt esik le és nagyobb károkat okoz.


Ennek a jelenségnek Európában ellentmondásos következményei is lehetnek. Éves átlagban a csapadék mennyiség növekszik Európa északi részén, és csökken délen, de ennek ellenére nem biztos, hogy Dél-Európában nem fog növekedni az árvizek gyakorisága - hangsúlyozta a francia kutató. Az általános tendenciák ellenére a szakértők nem szívesen hozzák összefüggésbe a globális felmelegedést a jelenlegi árvizekkel Németországban, Ausztriában, Magyarországon vagy Csehországban. Hervé Douville szerint ahhoz, hogy pontosan meg lehessen mondani, hogy a mostani áradásokért mennyire felelős az embereknek a klímaváltozásra gyakorolt hatása, nagyon pontos elemzésekre lenne szükség a konkrét, mostani helyzet és a korábbi, időszakok közötti összehasonlítással.

Az éghajlatváltozás hatásait vizsgáló potsdami klímakutató intézet (PIK) viszont egy februári tanulmányában egyértelműen úgy vélte, hogy a szélsőséges meteorológiai jelenségek gyakoribbá válása a légköri folyamatok zavarainak tudható be, amelyeket pedig a hőmérsékletemelkedés okoz. "Szerintünk ez a jelenség a jelenleg Oroszországban tapasztalható szárazsággal hozható összefüggésbe" - véli Stefan Rahmstorf, a PIK kutatója. Szerinte a kelet-európai árvizekért azonban más tényezők is okolhatók, mint például a talaj nedvességszintje, ami az idei tél erős havazásai miatt a szokásosnál magasabb.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • subertus #45
    Ugh, az agyhalott, egyetértek veled. Ne álljatok be az agyhalottak közé! Féljetek!
  • Vol Jin #44
    Még a 80-as években a suliban feltettem a kérdést az órán a tanárnak, hogy miként kommunikálnak a tengeralattjárókkal, ha a sós víz leárnyékolja a rádiójeleket. Akkor mondta, hogy az ionoszférát kell rezonátorként használni, és érzékelik a mágneses ingadozásokat a víz alatt is. És akkor mondta, hogy az amerikaiaknak van ilyen bazi sok antennából álló rendszerük, ha jól emlékszem Alaszkában, a ruszkiknak meg valahol Kamcsatkán. A kérdésem csak azért merült fel, mert akkor ment a mozikban a vadászat a vörös októberre, és felmerült bennem a kérdés, hogy 100 méter mélyen hogyan üzenhetnek nekik. Mert ugye felszíni bójákat folyton nem hurcolászhatnak magukkal menet közben pórázon.
  • dundiego86 #43
    Ez van ha egy csökkentett térfogatú mederbe szorítasz egy folyót, vagy nem hagysz neki árteret. Egy ideig eljátszhatod, de a végén úgyis a folyó fog győzni...
    Ezt a árvizet létrehozó tevékenységet nevezik folyószabályozásnak, csak amikor eladták az ötletet mással reklámozták, csak ezt az iciripiciri információt kifelejtették...
  • Irasidus #42
    Te is tévedsz. HAARP: High Frequency Active Auroral Research Program vagyis „nagyfrekvenciás aktív ionoszféra-kutató program”-ot jelent. Az ugh féle agyhalott őrültek azért szeretik, mert a HAARP egy katonai program, ebből kifolyólag titkos, legalábbis egy része mert igazából civil kutatók is használják.
  • Narxis #41
    Ennyi. Túl sokan építkeztek közel a folyókhoz.
  • Looooser #40
    hmmmh... csak egy dolgot tudok erre mondani....
    Ha vízpartra költözöl ne sírj ha a bútoraid ki úsznak az ajtón.
    Ha vulkán mellé telepedsz, ne sikoltozz ha láva van a nappaliban.
    Ha hegy tövébe építkezel, ne szentségelj ha sár, lavina vagy szikla tömb zúzza be a tetőd....
  • Vol Jin #39
    "A masik az hogyha olyan rohadtul nagy ga lenne es igazabol foglakoznanak a problemaval
    akkor az olyan kiserletek mint a haarp le lennek allitva.
    Tudod ez az amivel a magaslegkort baszatjak."

    A HAARP-ban tévedsz. Az simán egy kommunikációs állomás tengeralattjáróknak. Nem ötleteltél azon, ha a rádióhullámokat árnyékolja a tengervíz, akkor honnan tudná egy atom-tengeralattjáró, hogy kilövési parancsot kapott? Alacsony frekvenciával kell a magnetoszférát modulálni, mert a mágneses változásokat észlelik a víz alatt is. Úgyhogy csak annak agymanipulátor meg időjárás és földrengésmasina, akik nem értenek az elektrotechnikához. Van a kínaiaknak és a ruszkiknak is hasonló telepük.
  • Vol Jin #38
    Ebben tök igazad van.
  • Vol Jin #37
    "Hát ez meg már inkább, az, hogy van-e még létjogosultsága a monetáris rendszernek, vagy illene már tovább lépni."

    Kommunista vagy?
  • ugh #36
    De azert nincs harag remelem?
    Ez csak a sajat velemenyem a dologrol.
    peace